کاشت مو به روش FIT

ما در این مقاله سعی داریم شما را با کاشت مو به روش FIT آشنا کنیم. مهمترین روش کاشت مو طبيعی موثر ترین و قطعی ترین روش درمان ریزش مو است. کاشت مو عمل سرپایی است و بدون بیهوشی ، همراه با بی حسی موضعی می باشد. بنابراین شخص متقاضی کاشت مو در حین عمل هیچ گونه دردی که حاصل از موهایی است که روی سرش کاشته می شود را حس نمی کند. در ادامه برای آشنا شدن با کاشت مو به روش FIT با ما همراه باشید.

کاشت مو طبیعی چیست ؟

کاشت مو طبیعی یک عمل زیبایی است که شامل انتقال فولیکول های مو از نقطه ای روی سر یا بدن به قسمت های جلویی و میانی سر در افراد می شود. قسمتی که فولیکول ها از آن برداشت می شود بانک مو و قسمت های بدون موی سر که فولیکول ها در آن قرار دارند، قسمت گیرنده گفته می شود. بسته به تعداد موهای کاشته شده، کاشت مو می تواند 4 تا 8 ساعت در روز و گاهی دو روز طول بکشد. اکثر مراجعین حین جراحی هوشیار هستند و فقط بیهوشی روی پوست سر آن ها اعمال می شود.

جراحی با برداشتن موهای سالم توسط متخصص پوست شروع می شود. برای طبیعی کردن کاشت مو، متخصص پوست می تواند به دو روش عمل کند. در روش اول، جراح یک نوار از پوست سر را با موهای سالم برش می دهد و در روش دوم، هر مو را به صورت جداگانه برمی دارد. زمان روش دوم طولانی تر است. در عوض، از ایجاد زخم های نواری روی پوست سر جلوگیری می کند. قبل از پیوند، تکنسین ها موهای برداشته شده و جراح پوست سر را برای عمل پیوند آماده می کنند. پس از کاشت کامل مو، دستورالعمل هایی در مورد بانداژ پوست سر و مراقبت های خانگی دریافت می کنید.

کاشت مو طبیعی چیست ؟

روش های کاشت مو :

کاشت مو به روش SUT :

کاشت مو روشSUT جدیدترین روش کاشت طبیعی مو است که به کمک آن می توان 14000 تار موی واقعی را بدون جراحی، خونریزی، درد و حتی بدون دوره نقاهت، کاشت نمود. روش SUT کمترین عارضه را داشته و ماندگاری بسیار بالایی دارد. نکته قابل توجه این است که این روش به کمک دستگاه های پیشرفته انجام می شود.

کاشت مو به روش FUT :

یک روش قدیمی ایمپلنت مو، می توان به روش FUT اشاره نمود. بخش از پوست سر در محل بانک مو، بریده شده و به قسمت طاس پیوند زده می شود. لذا به جراحی و ماده بی حسی نیاز داشته و بعد از عمل، ممکن است با کمی درد همراه باشد.

کاشت مو به روش FIT :

روشFIT می تواند مکمل روش قبلی باشد و کمک می کند نتیجه بهتری از کاشت طبیعی مو را شاهد باشید. در این روش برداشت از بانک مو به صورت نواری نخواهد بود و گرافت های مو هر کدام به صورت جداگانه برداشت می شوند و دیگر نیازی به جداسازی گرافت ها نمی باشد.

کاشت مو چه مراحلی دارد ؟

قبل از انجام  کاشت مو همه تحقیقات لازم روی سر شخص و تار های مو آغاز می شود، پزشک برای انجام عمل کاشت مو، ابتدا باید به این قطعیت برسد که آیا موهای فرد اساسا قادر به انجام چنین کاری هستند و یا اینکه چنین قابلیتی ندارند.

و همچنین سوابق پزشکی شخص باید به طور کلی مورد بررسی قرار گیرد، البته که رشد دوباره موها اهمیت بسیار زیادی دارد اما هم برای پزشک و هم برای خود فرد، سلامتی از بالاترین درجه ارزش برخوردار است و حفظ این سلامتی، یک ماموریت مهم پزشک به شمار می‌رود. انجام عملی که سلامت فرد را حتی با کوچک‌ترین درصدی به خطر بیفتد کاشت انجام نمی شود.

ابتدا پزشک کاشت مو پوست سر بیمار را تمیز می کند و از سوزنی کوچک برای بی حسی موضعی در سر بیمار استفاده می کند. متخصص اقدام به برداشتن برداشتن لایه سطحی از پوست سر در نقاط پر مو استفاده می کند و این قسمت ها را با استفاده از میکروسکوپ مشاهده و به قسمت های کوچک تر تقسیم می کند.سپس پزشک با استفاده از ابزار مخصوص در بخشهایی از پوست سر که باید کاشت انجام شود، سوراخ های کوچکی را ایجاد می کند و به آرامی این موها را در این نقاط پیوند می زند.

اتفاقات بعد از کاشت مو :

توجه داشته باشید که از هفته سوم درصد زیادی از موهای کاشته شده ریزش خواهند کرد ولی ریشه موها زنده می مانند. از ماه سوم موهای جدید ظاهر می شوند. ابتدا موهای شما ممکن است نازک و کرکی باشند اما به مرور زمان موهایتان ضخیم و رشدشان عادی خواهد شد. حتی ممکن است که همراه با ریزش موهای کاشته شده برخی از موهای قبلی بیمار نیز دچار ریزش شوند.

ممکن است این روند تا ۴ ماه ادامه داشته باشد. اما جای نگرانی نیست زیرا ممکن است که موهای قبلی تان وارد فاز استراحت شوند و به این دلیل دچار ریزش شوند. در واقع به این حالت شوک می گویند. با ایجاد شوک موهای شما ممکن است مدتی حتی کم پشت تر از قبل شوند. اما بعد از گذشت چندین ماه رشد موهای شما بیشتر خواهد شد و بی شک نتایج مطلوب تری را خواهید دید.

اتفاقات بعد از کاشت مو :

کاشت مو به روش FIT چیست ؟

پزشک به صورت سرپایی پیوند موی طبیعی بیمار را انجام می دهد.پزشک ، واحدهای فولیکولی موی سر که هر کدام شامل 1 الی 4 تار مو است را با کمک هولدرهای دستی از پشت سر جدا می کند و با دقت خاصی در نقاط بدون مو جایگزین می کند. این روش برای بیماران متقاضیانی است که تمایل دارند با کمترین زخم صدمه در سر خود ،دست به جراحی و کاشت مو می زنند.در این تکنیک نیازی به استخراج یک گروه بزرگ از فولیکول های مو از یک منطقه خاص و کوچک وجود ندارد.

پیوند های فولیکولی به قسمت های کوچک تقسیم می شوند و این باعث می شود، هیچ جایی از بدن دچار زخم بزرگ و قابل مشاهده نباشد. زخم هایی موقتی به وجود می آید که خود به خود و در یک زمان کوتاه کاملا بهبود می یابند. هیچ بخیه و باندی برای درمان آنها نیاز نخواهد بود و بعد از درمان هیچ نشانه ای از خود به جای نخواهند گذاشت. FIT یک تکنیک بی نقص و ایده آل برای پیوند و بازسازی و کاشت مو که پیشرفت چشمگیری نیز در سال های اخیر داشته است.

مزایای کاشت مو به روش FIT :

کاشت مو به روش FIT مانند همه روش های دیگر دارای مزایایی است که در ادامه به ان می پردازیم :

 • نتایج کاملاً طبیعی
 • محل برداشت مو غیر قابل رؤیت
 • کسب بیشترین تراکم ممکن
 • ادامه درمان و بازسازی کم مویی سر شخص با جلسات تکمیلی در صورت نیاز
 • بدست آمدن نتیجه دلخواه در کوتاهترین زمان ممکن
 • فراهم نمودن میزان رشد مو تا ۷۰٪ بیشتر از شیوه های قدیمی پیوند و ظاهری کاملاً طبیعی و غیر قابل افتراق
 • توانایی ایجاد طبیعی ترین و منحصر به فرد ترین خط رویش مو برای پزشک
 • ایجاد بالاترین تراکم ممکن در کاشت مو
 • عدم نیاز به بستری شدن
 • عدم نیاز به ویزیت های مجدد بعد از پیوند مو

معایب کاشت مو به روش FIT

هر روشی از کاشت موی طبیعی، عوارض موقتی مثل ورم، قرمزی را در روزهای اول به دنبال دارد. در روشFIT حجم زیادی از موهای پشت سر فرد برداشته می شود و در موهایی که کم حجم هستند، باعث کم پشتی بیشتر موها می شود.در روش FIT موهای کاشته شده بعد از چند هفته شروع به ریزش می کند که فرآیندی کاملا طبیعی در کاشت موی طبیعی است و از ماه سوم به بعد، موهای جدید شروع به رشد می کنند و از ماه پنجم الی هشتم می توانیم شاهد نتایج رضایت بخشی در مورد موها باشیم.

معایب کاشت مو به روش FIT

چه افرادی برای کاشت مو با روش FIT مناسب هستند ؟

معمولا افرادی که در ناحیه پشت سرشان موهای مشکی و ضخیمی دارند برای انجام کاشت مو به روش FIT مناسب‌ترند. با این وجود کاشت مو برای افرادی که سطح طاسی خفیف تا متوسطی دارند هم با این روش امکان پذیر است.

در نهایت برای تشخیص روش مناسب باید به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کرده و ببینید که علت ریزش موهایتان چیست و در مجموع کاشت مو برای شما مناسب است یا خیر. گاهی ریزش مو به دلیل بیماری‌های عفونی یا التهابی است، در این موارد پیش از کاشت مو باید بیماری اصلی را درمان کنید.

چه تعداد تار مو با روش FIT می توان کاشت؟

تعداد تار موی کاشته شده در روشFIT به بانک موی شما بستگی دارد، اگر موهای پشت سر پرپشت باشد ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ گرافت معادل ۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰ تار مو می‌توان برداشت و در ناحیه مورد نظر کاشت. به طور کل می توان نیمی از فولیکول های دور سر فرد را مورد استفاده قرار داد ولی به این نکته دقت کنید که برداشت موهای نازک بالای گردن یا نزدیک ناحیه بدون موی سر درست نیست چون این موها دائمی نیستند و در آینده امکان ریزش آن‌ها وجود دارد.

نتایج کاشت مو به روش FIT بعد از چه مدت نمایان می شود ؟

وقتی که فولیکول ها  در پوست سر قرار می گیرد، وارد یک مرحله رشد مو که اصطلاحا فاز موقت گفته می شود این مرحله بین 1 تا 3 ماه طول می کشد و سپس موها وارد فاز ریزش یا استراحت می شوند، در این مرحله موهای قدیمی می ریزند و جای رشد برای موهای جدید جا باز می شود. بعد از ریزش موها و اتمام فازها، فولیکول‌ ها وارد فاز رشد می‌شوند.  در این فاز موهای سر به آرامی رشد می‌کنند؛ تقریباً یک سانت در هر ماه. پس نباید انتظار داشته باشید که نتایج کاشت به سرعت پدیدار شوند. نتایج اولیه‌ کاشت مو به روش FIT بین ۳ تا ۴ ماه پس از کاشت قابل مشاهده است.

عوارض کاشت مو :

اگر کاشت مو توسط پزشک متخصص و ماهر انجام شود هیچ عارضه‌ای ندارد. پیوند مو باید توسط متخصصان پوست‌ و‌ مو، پزشک جراح سر‌ و‌ گردن و جراح پلاستیک که دوره‌های جراحی پوست و پیوند مو را گذرانده‌اند، با رعایت استانداردهای فیزیکی و تجهیزاتی مناسب انجام شود. با این‌ همه کاشت مو هم یک عمل پزشکی است که مانند سایر اعمال پزشکی می‌تواند در برخی موارد مشکلاتی هم ایجاد کند. اما بسیاری از این عوارض و مشکلات موقتی هستند.

 • تورم خفیف در پیشانی که با کمپرس آب سرد در چند روز نخست پس از کاشت التیام پیدا می‌کند
 • خونریزی خفیف
 • مورمور شدن محل کاشت مو
 • درد در ناحیه‌ی کاشت مو که با مصرف مسکن‌های تجویزشده از سوی پزشک رفع می‌شود.

اگر در محل کاشت مو احساس خارش کردید به‌ هیچ‌ وجه آن را نخارانید، اگر خارش ادامه پیدا کرد با مرطوب نگه‌داشتن محل کاشت به‌ وسیله‌ی سرم شست‌ و شوی خنک‌کننده، لوسیون بتامتازون و مصرف آنتی‌هیستامین البته زیر نظر پزشک این مشکل رفع می‌شود. اما یکی از عوارض عجیب و دور از انتظار کاشت مو، سکسکه است! این عارضه معمولا چند ساعت تا چند روز بعد از کاشت مو ادامه دارد اما اگر بیشتر از این زمان طول بکشد، لازم است با پزشک معالج تماس بگیرید.

عوارص کاشت مو

مراقبت های بعد از کاشت مو

بعد از کاشت مو دورانی را تحت عنوان دوره‌ی نقاهت یا ریکاوری سپری خواهید کرد. دوره نقاهت بعد از کاشت مو با روش FIT بسیار کم دردسر است. بعد از کاشت مو نیازی به پانسمان سنگین نیست. شست‌ و شوی سر اهمیت زیادی دارد و باید از روز دوم طبق راهنمای ارائه شده این کار را انجام بدهید. برای پیشگیری از آسیب دیدن گرافت‌ها، تورم و کبودی باید سر خود را بالاتر از سطح بدن قرار دهید.

همچنین تا مدتی باید از انجام فعالیت‌های بدنی سنگین و گذاشتن کلاه خودداری کنید. در عرض یک هفته قرمزی، کبودی و سایر عوارض طبیعی کاشت مو برطرف می‌شود. لخته‌های خون یا دلمه‌های تشکیل شده روی سر بین ۲ تا ۱۴ روز بعد به طور کامل می‌ریزند و سر شما حالت طبیعی پیدا می‌کند.

مراحل کاشت مو چگونه است؟

اگر تصمیم به کاشت مو دارید یا درباره آن فکر می‌کنید توصیه می‌کنیم مراحل کاشت مو در کلینیک صدف را مطالعه کنید زیرا اطلاعات مفید و جالبی به دست خواهید آورید که فکر نمی‌کنیم جای دیگری آنها را بیابید. این اطلاعات کمک می‌کن با دید بهتری نسبت به عمل کاشت مو تصمیم بگیرید.

مشاوره رایگان برای کاشت مو :

اولین مرحله تماس با کلینیک و گرفتن وقت برای مشاوره است. البته مشاوره به صورت تلفنی نیز امکان پذیر است. در زمان مشاوره به تمام سوالاتی که در ذهن شما وجود دارد پاسخ خواهند داد. برای مثال به شما توضیح خواهند داد چند هفته قبل از کاشت نباید مواد الکلی و دخانیات مصرف کنید. مکمل‌ها و آسپرین‌ها را نباید مصرف کنید. روز کاشت کافئین نخورید. قبل از کاشت حتما دوش بگیرید و لباس راحت بپوشید و ….

معاینه موی سر و انتخاب بهترین روش کاشت :

پس از اینکه تصمیم به کاشت گرفتید پزشک مو و پوست سر شما را معاینه می‌کند. سر به هیچ عنوان نباید شوره ، جوش و تاول داشته باشد در غیر اینصورت باید درمان شود. نسبت به نوع طاسی، جنس مو و میزان تراکم درخواستی بهترین روش کاشت توسط پزشک انتخاب خواهد شد. ممکن است نیاز به عکس برداری از سر نیز وجود داشته باشد. پزشک تمام سعی خود را می‌کند تا نتیجه کاشت مو تضمینی باشد.

انجام آزمایشات لازم قبل از عمل کاشت :

آزمایشات پزشکی قبل از کاشت بیمار باید یک سری آزمایشات مربوط به انعقاد خون، ویروس ایدز، هپاتیت، و در شرایط فعلی آزمایش مربوط به ویروس کرونا را حتما انجام دهد. نتایج این آزمایشات در تصمیم گیری برای عمل کاشت مو تاثیر به سزایی دارد.

 تجویز داروهای لازم توسط پزشک :

دارویی خاصی جهت مصرف قبل از عمل تجویز نمی‌شود مگر مراجعه کننده شرایط یا بیماری خاصی داشته باشد و نیاز داشته باشد قبل از عمل داروی خاصی مصرف کند.

آماده‌سازی بیمار برای رفتن به اتاق عمل :

لباس و تمامی تجهیزات لازم برای اتاق عمل در روز عمل به فرد داده می شود. مراجعه کننده باید لباس خود را بپوشد. فشار خون قبل و بعد از کاشت چک می شود. در روز عمل ابتدا طراحی خط رویش مو روی سر انجام شده تا تارها در جای درست خود کاشته شوند.

 برداشت و معاینه فولیکول‌های مو :

کاشت مو با توجه به روش انتخاب شده کاشت مو گرافت ها به تعداد مورد نیاز از بانک مو برداشته می‌شوند. سپس موها آزمایش شده و بهترین فولیکول ها برای کاشت گلچین می‌شوند. این فولیکول‌ها در یک ظرف حاوی یک مایع قرار می‌گیرند تا برای کاشت آماده شوند زیرا زمان کاشت طولانی خواهد بود.

 برداشت و معاینه فولیکول‌های مو

هزینه کاشت مو به روش FIT

برای کاشت مو به روش های مختلف مانند FIT می بایست هزینه ای به دکتر متخصص یا کلینیکی که شما مراجعه می کنید، پرداخته شود. اما در صورتی که شما پیش از هر اقدامی از پزشک خود در رابطه با هزینه انجام این روش می پرسید، ایشان جواب قطعی و صریح به شما نمی دهند زیرا هزینه کاشت مو به عوامل متعددی وابسته است. به عنوان مثال اگر موهای شما دچار ریزش شدید شده باشد، شما به تعداد فولیکول های بیشتری برای کاشت نیاز دارید که در این صورت هزینه هایی که می بایست پرداخت شوند افزایش می یابد.

مورد بسیار مهم دیگر مربوط به تعداد جلسات مورد نیاز برای کاشت مو است زیرا هر چه تعداد جلساتی که برای کاشت طی می شوند بیشتر باشد، شما باید هزینه بیشتری را تقبل کند. در ضمن میزان مهارت دکتر متخصص کاشت مو، تاثیر بسزایی بر روی هزینه های کاشت مو دارد چون هر چه دکتر از مهارت و تجربه بیشتری برخوردار باشد، نتیجه حاصل از کاشت مو بهتر خواهد بود.

همچنین موقعیت مکانی کلینیک مورد نظر شما، از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا کلینیک های شهر تهران در مقایسه با کلینیک های شهرستان ها، هزینه بیشتری دریافت می کنند زیرا از خدمات و ابزار بهتری برای کاشت مو استفاده می کنند. به طور کلی موارد متعددی بر هزینه کاشت مو به روش FIT تاثیر می گذارند که اگر می خواهید در این باره اطلاعات بیشتری کسب کنید، می توانید از سایت کلینیک آوینا پرس و جو کنید.

کلام آخر

قبل از انجام کاشت مو از افراد با تجربه کمک بگیرید و سعی کنید با آگاهی دست به انجام این روش بزنید. سعی کنید بهترین کلینیک کاشت مو و بهترین پزشک را برای جراحی انتخاب کنید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *