شاید برای شما هم سوال باشد که کاشت ریش چگونه است ؟ اکثر آقایان به داشتن ریش و سبیل پر پشت علاقه دارند و از ریزش و کم پشتی ریش رنج می برند. اما باید گفت امروزه با پیشرفت تکنولوژی می توان برای همیشه با کاشت ریش خداحافظی کرد. داشتن ریش و سبیل از جلوه های زیبایی صورت مردان محسوب می شود. با کاشت ریش و سبیل همه می توانند ریش و سبیل پرپشت و زیبا داشته باشند. در ادامه برای آشنا شدن با کاشت ریش با ما همراه باشید.

کاشت ریش چیست ؟

یکی از مهم ترین ویژگی ها و جذابیت های کردان داشتن ریش منظم و پرپشت است. ریش در چهره افراد تاثیر زیادی دارد و عدم تناسب یا کم پشت بودن و ریزش بعضی از نقاط آن می تواند در چهره افراد تاثیر منفی بگذارد که این افراد نیاز به کاشت ریش دارند. کاشت ریش یک روش پیوند مو است که جراح مو ریش را با استفاده از روش استخراج واحد فولیکولی و ابزارهای خاص می کارد. کاشت ریش را می توان هر روشی که باعث می شود یک ریش جدید شکل بگیرد و باعث تقویت ریش های موجود شود نسبت داد.

برای این عمل ساخت مجدد ریش جراح موهای فرق سر را در ناحیه از صورت یک به یک می کارد. استفاده از مو ریش به عنوان یک روش تجدید شونده در برخی از کلینیک ها استفاده نمی شود. کاشت ریش یک روش حساس است و برای انجام آن توصیه می شود تا از جدیدترین روش کاشت مو کمک گرفته شود تا با ریسک پایین درمان و بدون آسیب نتیجه عالی درمان مثل تراکم بالای ریش و حالت طبیعی را برای افراد به همراه داشته باشد که باید از کاشت سوپر کاشت برای کاشت ریش استفاده کرد.

کاشت ریش چیست ؟

دلیل ریزش ریش :

ریزش مو در قسمت ریش می تواند دلایلی داشته باشد که از جمله این دلایل کم پشتی و یا ریزش مو در قسمت آقایان می توانید بیماری های قارچی در پوست و مو باشد. یکی دیگر از دلایل ریزش ریش استرس ها و تنش های روز مره، شنیده خبر و حوادث ناگوار است که باعث ریزش موی سکه ای در ریش آقایان می شود. کچلی ریش یکی دیگر از اتفاق هایی است که امکان دارد برای آقایان به وجود بیاید. در این شکل از ریزش مو در قمست هایی مانند چانه و گردن دچار ریزش می شود و با ایجاد زخم های بر افروخته و متورم اتفاق می افتد.

کاشت ریش چگونه است ؟

روش کاشت ریش به این صورت است که قبل از شروع کاشت مرحله آماده سازی مو که شامل شست و شو ناحیه اهدا کننده که بهترین ناحیه برای اهدا پشت سر یا طرفین سر به فاصله گوش تا گوش دیگر می باشد. در این ناحیه با استفاده از بی حسی موضعی پوست سر بی حس می شود. با استفاده از سورن های مخصوص دستگاه سوپر کاشت استخراج گرافت ها آغاز شده و بعد از پایان برداشت ناحیه مو از آن جا برداشت می شود با استفاده از یک پوشش ضد عفونی بسته خواهد شد. این مرحله بین 1 تا 3 ساعت طول می کشد اما مدت زمان این مرحله به تعداد گرافت های مورد نیاز بستگی دارد.

مرحله بعد از جایگذاری مو می باشد. قبل از انجام این کار محل هایی که باید گرافت ها کاشته شوند مشخص می شود. سپس برش هایی کوچک بر روی پوست ایجاد می شود و گرافت های مو با الگویی منظم و طبق موها و بر اساس تراکمی که در ریش وجود دارد کاشته می شود. این مرحله می تواند بین 1 تا 3 ساعت زمان ببرد. در بیشتر کاشت موها جراح مو را از پشت سر بر می دارد که این ناحیه را ناحیه اعطا کننده می نامند و آن را در قسمتی که نیاز است می کارد. موهای این منطقه از سر مقاوم است و قابلیت و توان اینکه کاشت شود را دارد.

همه بیماران موی کافی در این نواحی دهنده ندارند و بعضی امکان دارد حتی موی فرق سر نیز نداشته باشد. موی بدن مانند بازوها، ران ها و قفسه سینه بهترین ناحیه برای برداشته شدن و کاشت در ناحیه مورد نظر است. در مواقعی امکان دارد در این نواحی افراد مو نداشته باشند و بادی از قسمت های دیگر صورت برداشته شود و در ناحیه دیگر صورت کاشته شود. کاشت ریش در مردانی کارایی دارد که فقط فاقد ریش هستند. بیمارانی که داءالثعلب دارند برای مثال هیچ مویی در هیچ جای بدنشان نیست و نمی توانند از این روش استفاده کنند.

علت کاشت ریش : 

اکثر مردان علاقه دارند ریش مردانه و ضخیمی داشته باشند. داشتن این چنین ریشی می تواند ظاهر بیشتر مردان به خصوص در جوانی و یا میانسالی را بهبود بخشد و به آن ها احساس قدرت و مردانگی بدهد. اکثر مردان علاقه دارند که ریشی پرپشت و زیبا داشته باشند اما این اتفاق برای همه مردان میسر نیست و به دلایل مختلف امکان دارد بیشتر مردان جوان دچار ریزش ریش یا اصلاح ریزش مو صورت شوند.

بعضی ها از همان اول به دلایل مختلفی مانند ارث و یا عملکرد هورمون ها ریش پرپشت و ضخیمی نداشته باشند. هر فردی امکان رشد ریش پر را ندارد. کسانی که دچار این مشکلات هستند با استفاده از عمل کاشت ریش می توانند صاحب ریش پرپشت و مردانه شوند. کم پشت بودن ریش امکان دارد در بسیاری از مردان حسی بد ایجاد کرده و از این مسئله دچار ناراحتی و یا افسردگی شوند.

اگر شما هم دچار کم پشت شدن و یا ریزش ریش شدند می توانند به بهترین کلینیک کاشت ریش مراجعه کنند. با کاشت ریش صاحب ریش ضخیم و مردانه و زیبا می شوید و دیگر نگران کمبود موهای ریش و کم پشت بودن و یا طاسی ناحیه ای از این بخش از صورت نمی شوید.

با استفاده از روش هایی مثل سوپر کاشت یا SUT کاشت ریش به راحتی انجام می شود و گرافت های مو در روش SUT با استفاده از دستگاه های مجهز و پیشرفته از ناحیه اهدا کننده فولیکول های مو جدا شده و در ناحیه ریش که بخش دریافت کننده فولیکول های مو است کاشته می شوند.

علت کاشت ریش : 

چه کسانی می توانند کاشت ریش انجام دهند ؟

هر فردی که بخواهد موهای ضخیم و پر تر داشته باشند می توانند کاشت ریش انجام دهند. می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی کاشت مو این درمان را برای ریش های خود انجام دهید. همه کلینیک های کاشت مو عمل کاشت ریش و سبیل را انجام نمی دهد و یا توسط پزشکان متخصص این کار صورت نمی گیرد. امکانات و متدهای بعضی از کلینیک ها بروز نبوده است و امکان دارد نتیجه نهایی دلخواه را از انجام کاشت ریش به دست نیاورید. تحقیق و بررسی در این زمینه اهمیت دارد.

بسیاری از مردانی که دچار ریزش مو در ناحیه ریش شدند مانند ریزش مو سکه ای و دچار آسیب های جدی و و یا سوختگی در این ناحیه از صورت شدند می توانند کاندید این عمل شوند. عمل کاشت ریش مزایای متعددی دارد از جمله اینکه در صورت انجام صحیح آن و داشتن مهارت پزشک جراح نتیجه طبیعی خواهد داشت و مانند خط ریش طبیعی به نظر می رسد.

کاشت ریش در گذشته با استفاده از از روش هایی مثل پیوند واحد فولیکولار و یا برداشت واحد فولیکولار صورت می گرد اما امروزه با استفاده از روش SUT نیازی به استفاده از روش های قدیمی نیست. قبلا مردانی که علاقه داشتند اقدام به کاشت مو سر با استفاده از روش FUE کنند در مواردی که بانک مو آن ها ضعیف و برای عمل مناسب نبود از موهای ریش برای پیوند موی سر آن ها استفاده می شد.

چه کسانی می توانند کاشت ریش انجام دهند ؟

مزایا کاشت ریش

کاشت ریش مزایایی دارد که در ادامه به آن می پردازیم :

کنترل کامل برای زیبایی :

شما می توانید هر نوع مدلی که دوست دارید به ریش خود بدهید و باید قبل از عمل مدل دلخواه خود را به پزشک نشان دهید که طبق آن کاشت ریش انجام دهد.

به وجود آمدن عشق و جذابیت بیشتر :

تحقیقات نشان می دهد که خانم ها از مردانی که موی صورت آن ها پرپشت و مرتب باشد خوششان می آید و اینطور مردان برای خانم ها جذاب هستند و از نظر جنسی بیشتر جذب اینطور مردان می شوند. مردان نیز مردان ریش دار را مردانه می دانند و صحبت های آن ها تاثیرگذار است.

حداقل درد :

برش هایی روی صورت شما برای کاشت ریش ایجاد شده به قدری ریز است که اصلا درد آن احساس نمی شود و از بی حسی موضعی برای این کار استفاده می شود. فقط برای زدن آمپول بی حسی به صورت امکان دارد کمی احساس در کنید.

بهبود سریع :

کاشت ریش در کلینیک امکان دارد بین 4 تا 5 ساعت زمان ببرد و بعد از گذشت چند روز تورم و قرمزی به وجود آمده از بین برود. در موارد نادر امکان دارد در یک جلسه کار به طور کامل انجام نشود و نیاز باشد در دو جلسه کار انجام شود.

اصلاح ریش :

فولیکول های مو جدید به طور دائمی کاشت می شوند به همین دلیل ریبش شما مثل بقیه افراد رشد می کنند و قابل اصلاح و حالت دهی می باشد.

درمان واقعی :

کاشت ریش تنها روش درمانی دائم و موثر است.

کاشت ریش چه معایبی دارد ؟

کاشت ریش مانند روش های دگر دارای معایب و عوارضی است که در ادامه با معایب و عوارض کاشت ریش و سبیل آشنا می شوید :

پیوند مو از جای دیگر :

اکثر مواقع برای کاشت ریش از موهای پشت سر استفاده می شود. موهای کمی نازک تر از ریش صورت هستند اما در کل تکه های طاس را می پوشاند و قابل دیدن نخواهد بود.

ریزش مو بعد از چند هفته :

موهای کاشته شده در ریش بعد از 2 تا 3 هفته ریزش می کند اما این یک عوارض طبیعی و موقت می باشد و بعد از مدت تعیین شده توسط پزشک رشد موها شروع شده و روند طبیعی را طی می کند.

کاهش ذخیره بانک مو :

مناسب ترین فولیکول ها برای بکاشت در صورت و سر فولیکول های موجود در پشت سر هستند. اگر از این فولیکول ها برای کاشت ریش استفاده کنید شاید در آینده فولیکول کافی برای کاشت مو نداشته باشید.

هزینه کاشت ریش و سبیل

هزینه های کاشت مو و کاشت ابرو که توسط پزشک با تجربه انجام شود بالاست و شاید بعضی جاها بتوانید با قیمت کمتر پیدا کنید اما حتما قبل از آن تحقیق کنید و اگر زیبایی و سلامت برای شما مهم است باید عمل کاشت ریش را دست پزشک با تجربه و متخصص بسپارید.

بعد از کاشت ریش باید چه مراقبت هایی انجام داد ؟

برای اینکه نتیجه دلخواه خود را بعد از کاشت ریش داشته باشید باید یکسری مراقبت هایی را انجام دهید تا بهترین نتیجه را کسب کنید. در ادامه با مراقبت های بعد از کاشت ریش آشنا می شوید :

  • یکی از مراقبت های بعد از کاشت ریش و سبیل آن است که به مدت 24 تا 48 ساعت نباید در مکان‌های مرطوب حضور داشته باشید. اگر احتیاج به دوش دارید، به شکلی این کار را انجام دهید که صورت شما خیس نشود.
  • تا 2 هفته از حضور در مقابل نور آفتاب پرهیز کنید زیرا که می‌تواند آسیب‌هایی به فولیکول موی کاشته شده در محل ریش شما برساند. البته اگر مجبور شدید از خانه خارج شوید، حتما از کلاه نقاب‌دار استفاده کنید.
  • استفاده از دخانیات به مدت 1 ماه قبل و 1 ماه بعد از پیوند ریش ممنوع است. نیکوتین موجود در دخانیات نه تنها در خون رسانی اختلال ایجاد می‌کند بلکه باعث کم شدن سطح اکسیژن خون خواهد شد که این مسئله قطعا باعث از دست رفتن فولیکول‌ های پیوندی می شود.
  • از مصرف مشروبات الکلی، دقیقا در همین بازه زمانی مذکور، پرهیز کنید. الکل خون را رقیق خواهد کرد و خطر خونریزی در حین پیوند و بعد از آن بیشتر می‌شود.
  • از آنجایی که پیوند ریش طبیعی، عمل زیبایی غیرتهاجمی است، نیازی به استراحت‌های طولانی مدت نیست و خیلی سریع به زندگی روزمره بر خواهید گشت. اما با این حال نباید فراموش کرد که استراحت مطلق و مناسب می‌تواند باعث بهتر شدن سلامتی و گردش خون شود. به مقدار کافی و تا زمانی که متخصص توصیه می‌کند، استراحت کنید.
  • داشتن رژیم غذایی مناسب، از مهم‌ترین مراقبت ‌های بعد از کاشت طبیعی سبیل و ریش است. الگوی غذایی سالم که حاوی مقادیر کافی ویتامین، پروتئین و مواد معدنی باشد، نه تنها در ترمیم زخم‌ها نقش موثری داشته بلکه باعث بهتر شدن تقویت فولیکول‌های پیوندی می شود.
  • در زمان استراحت باید سر بالاتر از بدن و در زاویه 45 درجه باشد تا مایعات در محل پیوند جمع نشود و ورم پوستی، بیشتر نشود.

علت ریزش مو در ناحیه ریش

اما علت ضعف‌های موجود در موهای ریش و سبیل چیست؟ واقعیت این است که برای کم‌پشت بودن ریش و سبیل شما علل محتمل زیادی وجود دارد. خوب است این علل را بشناسید ولی روش درمان همه‌ی این‌ها تقریباً یکی است: کاشت ریش و سبیل. در ادامه چند مورد از دلایل مهم‌تر را بررسی کرده‌ایم:

عوامل ژنتیکی :

عوامل ارثی یا ژنتیکی احتمالاً مهم‌ترین دلایل کم‌پشت بودن ریش و سبیل هستند. اگر پدر و پدربزرگ شما ریش پرپشت و سبیل ضخیمی داشته‌اند، احتمالاً برای شما نیز چنین خواهد شد. اگر هم که شرایط برعکس این بوده، به احتمال زیاد ریش و سبیل پرپشتی نخواهید داشت. البته وضعیت ریش و سبیل در خانواده‌ی مادری هم مهم است.

وقتی می‌گوییم یک چیزی ارثی یا ژنتیکی است، یعنی دارویی وجود ندارد که بتواند شرایط را عوض کند. در حال حاضر کاشت ریش و سبیل تنها چاره‌ای است که داریم. داروها، لوسیون‌ها، سرم‌ها، مزوتراپی و سایر روش‌ها نمی‌توانند همچون معجزه‌ای الهی، باعث رشد ریش و سبیل شما بشوند! پس فریب تبلیغات دروغین و ادعاهای توخالی را نخورید.

هورمون‌ها :

هورمون‌ها می‌توانند یکی از عوامل کم‌پشتی ریش و سبیل باشند. هورمونی که روی رشد موهای ریش و سبیل تاثیر حیاتی دارد، تستسترون است. یکی از هورمون‌های جنسی بدن که به هورمون جنسی مردانه نیز معروف است. البته خانم‌ها نیز این هورمون را می‌سازند، ولی مقدار ترشح آن در آقایان بیشتر است. تولید و ترشح هورمون تستسترون در دوران بلوغ آقایان زیاد می‌شود. حتماً دیده و تجربه کرده‌اید که ریش و سبیل پسران در سن بلوغ به تدریج پرپشت‌تر می‌شود. برخی از متقاضیان کاشت ریش و سبیل کسانی هستند که بدنشان تستسترون کمتری تولید می‌کند.

تستسترون در پوست به هورمون DHT یا دی هیدرو تستسترون تبدیل می‌شود. DHT همان اثرات تستسترون را روی فولکیول‌ها می‌گذارد ولی چون یک هورمون موضعی است و مدت زیادی در بافت می‌ماند و اثرات بیشتری نسبت به تستسترون روی موها می‌گذارد. در پوست ما آنزیمی به نام ۵ آلفا ردوکتاز وجود دارد که تستسترون را به DHT تبدیل می‌کند. از داروهای مهار کننده‌ی این آنزیم برای درمان ریزش مو با الگوی مردانه استفاده می‌شود.

DHT در کسانی که ریزش موی ارثی دارند، باعث ریزش موهای سر و افزایش موها در سایر نقاط بدن می‌شود. برای همین اگر آنزیم ۵AR کم باشد یا به هر دلیل دیگری تولیدات DHT کاهش یابد، موهای سر پشت‌تر و موهای صورت کمتر می‌شوند. برخی از متقاضیان کاشت ریش و سبیل کسانی هستند که آنزیم ۵ آلفا ردوکتاز کمتری در بدن خود دارند.

هورمون‌ها :

انواع روش های کاشت ریش

برای کاشت ریش نیز مانند کاشت مو از چندین روش استفاده می شود که هر یک از این روش ها برای عده ای از افراد مناسب می باشند و مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه سه روش متداول کاشت ریش را برای شما عزیزان شرح خواهیم داد :

کاشت ریش با روش FUE :

FUE متداول ترین تکنیکی می باشد که برای کاشت ریش مورد استفاده قرار می گیرد، در این تکنیک مو یا همان (فولیکول) از ناحیه مورد نظر برداشته می شود و به قسمتی که نیاز است، پیوند می خورد. جراحی کاشت ریش به مدت زمان 2 الی 5 ساعت نیاز دارد و تنها جای اسکارهایی های دایره ای شکل ریز که در آن هر یک از فولیکول های مو برداشته شده اند، بر جای می مانند. برخی از مراکز زیبایی این تکنیک را به حالت دستی انجام می دهند، با این وجود که از بعضی دیگر از روش های مکانیکی نیز استفاده می کنند. در این روش از جراحی کاشت ریش در مقایسه با روش های دیگر، زمان بهبودی بسیار زودتر اتفاق می افتد و اکثر کسانی که اقدام به انجام این عمل می کنند، درد بسیار کمی دارند و یا اصلاً دردی را حس نمی کنند.

کاشت ریش با روش FUT :

روش مهم دیگری که برای پیوند واحد فولیکول استفاده می شود، FUT است. این تکنیک را جراحی نواری نیز نام نهاده اند. در این تکنیک نواری، دکتر متخصص اقدام به برداشتن مو از پشت سر یا پشت گوش یا زیر چانه می کند و نوار بدست آمده را به دانه های تکی تکی فولیکول و مو تقسیم بندی می نماید و در ناحیه مورد نظر می کارد. بخشی که فولیکول مو از آن برداشته شده است به علت داشتن بخیه، تقریبا به 2 ماه زمان نیاز دارد تا روند درمان تکمیل شود. این مسئله کاملا درست و صحیح است که این بازه زمانی طولانی است اما پس از بهبود یافتن، جای زخمی که به جای می ماند، بسیار ظریف می باشد و قابل تشخیص نیست. همان گونه که می دانید در این تکنیک به علت این که می توان از موهای بیشتری برای کاشت استفاده کرد، ریش پرتر و متراکم تر می شود.

کاشت ریش با روش SUT :

از جمله روش های جدید و متداول که برای کاشت ریش استفاده می شود، SUT است. در این تکنیک، پانج اتوماتیک جهت برداشتن گرافت ها از ناحیه پشت سر مورد استفاده قرار می گیرد که این کار موجب می شود فولیکول ها بسیار آسیب نبینند و سرعت روند کار افزایش یابد و ادامه هر یک از مراحل کاشت مو با تکنیک FIT انجام گیرد. به عبارت دیگر کاشت ریش با کمک تکنیک SUT منجر به داشتن ریش هایی با تراکم و حجم بیشتری می شود و از سوی دیگر با قیمت کمتری همراه است. لازم به ذکر است که یکی از شرایط مهم در انجام کاشت ریش به روش SUT، داشتن بانک موی عالی است. می توان با این روش در نواحی متعدد صورت، فولیکول را پیوند زد.

در صورت انجام گرفتن کاشت ریش با تکنیک SUT دیگر نگران خونریزی شدید و جراحی طولانی مدت و عوارض جانبی نباشید. در ضمن مدت زمان دوران نقاهت حاصل از کاشت ریش به این روش، بسیار کوتاهتر می باشد. تمای مراحل روند کاشت ریش در این تکنیک با کمک یک دستگاه خاص انجام می گیرد. کمک گرفتن از این دستگاه سبب می شود تا به گرافت های برداشت شده هیچ صدمه ای وارد نشود و از همه ظرفیت بانک مو استفاده بهینه شود.

کلام آخر

قبل از انجام عمل کاشت ریش سعی کنید بهترین کلینیک کاشت ریش را انتخاب کنید و با آگاهی کامل دست به انجام کاشت ریش بزنید. ممنون از اینکه تا آخر مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *