مزایای بوتاکس

ما در این مقاله سعی داریم شما را با مزایای بوتاکس آشنا کنیم. تزریق بوتاکس یکی از پر طرفدارترین روش های جوان سازی پوست و از بین بردن چین و چروک ها است. سابقه استفاده از بوتاکس در علم پزشکی به بیش از 50 سال پیش بر می گردد اما به کار گیری آن برای محو کردن خطوط پوستی 15 سالی است که افزایش یافته است. در ادامه برای آشنا شدن با مزایای بوتاکس با ما همراه باشید.

بوتاکس چیست ؟

بوتاکس یک داروی تزریقی است که با فلج کردن عضلات باعث از بین بردن خطوط پوستی می شود. این دارو از سم بوتولونیوم نوع A ساخته می شود که به صورت موقتی باعث فلج شدن عضلات می شود. دلیل اصلی ایجاد چین و چروک متحرک صورت، حرکت عضلات است. اگر آن ها را فلج کنیم خطوط پوستی هم محو می شوند. تزریق بوتاکس روش های کم تهاجمی جوان سازی پوست است و روشی ایمن و موثر برای از بین بردن خطوط ظریف و مانند چین و چروک های اطراف چشم بیشترین کاربرد را دارد. برای از بین بردن خطوط بقیه بخش های صورت مثل خط اخم یا خطوط افقی پیشانی می توان از تزریق بوتاکس به پیشانی استفاده کرد.

بوتولونیوم نوع A چیست ؟

بوتولونیوم نوع A همه داروهای تزریقی بوتاکس از ان ساخته شده است و نوعی ماده سمی برای اعصاب یا نوروتوکسین است که می تواند عملکرد اعصاب را به طور موقت از کار بیندازد. عضلات ارادی بدن در صورتی منقبض می شود که پیام انقباض از طرف مغز و از طریق اعصاب حرکتی به آن ها برسد. اگر در محل عضله سم بوتولونیوم وجود داشته باشد عملکرد عصب حرکتی مختل شده و عضله فلج می شود. بوتولونیوم به صورت طبیعی توسط باکتری کلستردیوم بوتولونیوم تولید می شود. اگر بوتولونیوم توسط یکی از کشنده ترین سم های تولید شده در طبیعت به شمار می رود. برای یک انسان 70 کیلو گرمی 70 میلی گرم از این سم می تواند کشنده باشد. بوتولونیوم سمی است که در صورت نجوشاندن غذاهای کنسروی باعث بوتولیسم می شود که بیماری کشنده ای است.

بوتاکس چیست ؟

آیا تزریق بوتاکس ایمن است ؟ 

بوتولونیوم استفاده شده در داروی بوتاکس خطرات سم اصلی که توسط باکتری تولید می شود را ندارد. هنگامی این سم کشنده است که وارد گردش خون ما شود. در استفاده های درمانی بوتاکس به صورت موضعی از این سم استفاده می شود. از نظر سازمان FDA وزارت بهداشت ایران و همه سازمان های نظارتی درمان و سلامت تزریق بوتاکس برای استفاده های درمانی یا جوان سازی پوست ایمن و بی خطر شناخته می شود.

در کشور آمریکا از سال 1989 تا سال 2003 تنها 36 نفر بعد از تزریق بوتاکس دچار عوارض جانبی شدید شدند. 13 نفر از این افراد به علت مشکلات زمینه ای دچار عارضه شده بودند و مشکلات پیش آمده ارتباطی با تزریق بوتاکس نداشته است. بر اساس مطالعات تنها 3 درصد از بزرگسالانی که تزریق بوتاکس دریافت می کنند دچار عوارض شدید می شوند. در بیشتر این موارد دلیل به وجود آمدن عوارض تزریق دارو به دست افراد غیر پزشک یا استفاده از مواد نامناسب است.

طبق پژوهش های انجام شده خطرات تزریق بوتاکس برای زیبا سازی و جوان سازی پوست به شدت کمتر از عوارض بوتاکس در موارد استفاده های درمانی است. همه افرادی که دچار این عوارض می شوند تزریق های درمانی بوتاکس را دریافت کرده بودند. دوز بوتاکس استفاده شده برای خطوط پوستی کم و بی خطر است. در استفاده های درمانی بوتاکس از دوز های بالاتری استفاده می شود به همین دلیل احتمال وقوع عوارض بیشتر است.

کاربردهای بوتاکس

بوتاکس به عنوان فرآورده های تزریقی برای درمان چین و چروک و خطوط صورت شناخته می شود. کاربردهای بوتاکس را می توان به دو دسته زیبایی و درمانی تقسیم کرد. در ادامه با کاربرد های تزریق بوتاکس آشنا می شوید :

کاربرد های زیبایی

 • درمان چین و چروک‌های طرفین چشم‌ها که به چین‌های پنجه کلاغی معروف است
 • محو کردن خط اخم
 • رفع خطوط افقی پیشانی
 • از بین بردن چروک‌های گردن
 • بالا بردن گوشه‌های لب
 • بالا بردن نوک بینی

کاربرد های درمانی

 • افتادگی پلک
 • پریدن پلک یا پرش عضلات چشمی
 • میگرن مزمن
 • اسپاسم عضلات گردن
 • مثانه‌ی پرکار یا بیش فعال
 • تعریق بیش از حد
 • برخی از اختلالات عصبی مانند فلج مغزی

هزینه تزریق بوتاکس چقدر است ؟

هزینه بوتاکس صورت به عوامل زیادی بستگی دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم :

برند بوتاکس :

با توجه به نوسانات ارزی قیمت فرآورده های بوتاکس متغیر است. برند دیسپورت گران ترین و برند های نورونوکس و مسپورت در رده های بعدی از نظر قیمت جای می گیرند. این بستگی دارد که شما از کدام از این برندها برای تزریق استفاده می کنید و قیمت درمان هم تغییر می کند.

محل تحت درمان :

دوز درمانی در ناحیه های مختلف متفاوت است. برای مثال برای رفع افتادگی گوشه های لب به 2 تا 8 واحد بوتاکس و برای رفع خط اخم به 20 تا 40 واحد دارویی نیاز است. هر چقدر نیاز به دوز دارویی بیشتر باشد هزینه بوتاکس بیشتر می شود.

عمق خطوط :

عوامل دیگری که در میزان دوز درمانی موثر است. عمق خطوط یا شدت چین و چروک های صورت است. برای مثال برای چین های پنجه کلاغی امکان دارد 2 تا 5 تزریق برای هر طرف نیاز باشد . هر چقدر داروی مورد نیاز کمتر باشد هزینه بوتاکس کاهش می یابد.

بوتاکس صورت چه عوارضی دارد ؟

شاید برای خیلی از افراد سوال باشد که بوتاکس صورت چه عوارضی دارد ؟ عوارض روش جوان سازی شامل سردرد، و علائم شبیه سرما خوردگی می شود. در موارد نادر افتادگی ابرو یا پلک امکان دارد دیده شود. یکی از موارد مهم که باید قبل از تزریق بوتاکس توسط پزشک بررسی شود احتمال افتادگی پلک است که در 5 درصد از افراد دیده می شود.

اگر تزریق توسط پزشک متخصص و با تجربه انجام شود هیچ عوارضی ندارد. در موارد زیادی امکان پخش شدن سم بوتاکس در بدن وجود دارد. اگر از چند ساعت تا چند هفته بعد از بوتاکس علائم زیر را داشته باشید باید با پزشک تماس بگیرید. این علائم عبارتند از : ضعف عضلانی، مشکلات بینایی، دشواری در تکلم یا بلع، مشکلات تنفسی، از دست دادن کنترل ادرار.

چه افرادی نمی توانند بوتاکس تزریق کنند ؟

تزریق بوتاکس برای افراد زیر توصیه نمی شود :

 • خانم‌های باردار و شیرده
 • افراد مبتلا به بیماری‌های عصبی یا عضلانی
 • وجود عفونت فعال یا تبخال در محل تزریق
 • افرادی که داروهای رقیق‌ کننده خون یا ضد انعقادی استفاده می‌کنند، باید در مورد مصرف این داروها با پزشک مشورت کنند.
 • اگر چین و چروک‌ها خیلی عمیق باشد، ممکن است بوتاکس تاثیر چندانی نداشته باشد. در این حالت هم باید نظر پزشک متخصص را جویا شوید.

کاربردهای بوتاکس

اثرات بوتاکس چقدر ماندگار است ؟

اثرات بوتاکس برای جوان سازی پوست بین 4 تا 6 ماه بعد از تزریق ماندگار است. بهترین عوامل بر ماندگاری اثرات بوتاکس محل تحت درمان و میزان بوتاکس تزریق شده است. عوامل دیگری وجود دارند که عبارتند از : سن شما، میزان الاستیسیته یا انعطاف پذیری پوست، عمق چین و چروک ها یا خطوط پوستی. برای مثال اگر از بوتاکس برای درمانی چین و چروک های عمیق استفاده کنید و احتمال کامل محو نشدن این خطوط و احتمال سریع تر از بین رفتن اثرات تزریق بوتاکس بیشتر است.

آیا تزریق مداوم بوتاکس باعث افزایش ماندگاری اثرات می شود ؟

هر دفعه تزریق امکان دارد ماندگاری اثرات هم بیشتر شود. بوتاکس باعث فلج شدن عضلات می شود و برای 4 تا 6 ماه نمی توانید از آن ها استفاده کنید. اگر عضله ای در بدن مورد استفاده قرار نگیرد به مرور زمان تحلیل می رود و کوچک می شود. به همین دلیل امکان دارد که به مرور زمان فواصل تمدید تزریق طولانی تر شوند.

اقدامات قبل از تزریق بوتاکس :

قبل از تزریق بوتاکس برای اینکه نتیجه بهتری از تزریق خود داشته باشید باید اقداماتی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های بعد از بوتاکس آشنا می شوید :

 • 7 الی 10 روز پیش از تزریق از مصرف آسپرین و دیگر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، روغن ماهی و دوز بالای ویتامین E خودداری کنید. این موارد می‌توانند باعث افزایش احتمال خونریزی و کبودی شوند. مصرف مولتی‌ ویتامین‌های معمولی و استامینوفن بلامانع است.
 • تا حداقل 24 ساعت پیش از تزریق از مصرف الکل پرهیز کنید.
 • از توصیه های بوتاکس این است که نباید پوست خود را وکس یا اپیلاسیون کنید و نباید بند بیندازید. استفاده از کرم‌های موبر و بلیچینگ پوست نیز مجاز نیست.
 • اگر فکر می‌کنید در طول جلسه‌ی درمانی احساس ناخوشایندی دارید، می‌توانید با مشورت پزشک، 1 ساعت قبل از مراجعه به کلینیک استامینوفن بخورید.
 • اگر سابقه‌ی تبخال زدن دارید، حتماً در جلسه‌ی مشاوره به پزشک خود بگویید. معمولاً برای جلوگیری از عود بیماری، به شما داروهایی داده می‌شود که باید یک هفته قبل از تزریق مصرف کنید.
 • از مهم‌ترین توصیه های بوتاکس این است که پوست شما نباید دچار آفتاب سوختگی شود.

اقدامات بعد از تزریق بوتاکس

 • بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس می‌توانید آرایش کنید.
 • 1 الی 2 ساعت بعد از تزریق، عضلاتی که قرار است تحت تاثیر بوتاکس قرار بگیرند را تمرین دهید. تحرک این عضلات باعث می‌شود که بوتاکس سریع‌تر جذب عضله شود. البته اگر این کار را فراموش کنید، مشکلی پیش نمی‌آید.
 • نتایج تزریق بوتاکس ممکن است تا 14 روز بعد تکمیل نشود. معمولاً 4 الی 5  روز بعد از تزریق متوجه تغییرات پوست خود خواهید شد. منتها اثرگذاری کامل بوتاکس که منجر به از دست رفتن قدرت عضلات و از بین رفتن خطوط صورت می‌شود، روندی زمان‌بر است.
 • محل تزریق را تا 2 الی 4 ساعت بعد لمس نکنید و نمالید. همچنین دراز نکشید و خم نشوید.
 • تا یک روز بعد از تزریق ورزش نکرده و از شرایطی که باعث تعریق می‌شوند، دوری کنید.
 • تورم یا کبودی خفیف در محل درمان ممکن است دیده شود. این عوارض موقتی هستند و معمولاً طی چند ساعت از بین می‌روند.
 • از انجام لایه‌برداری، میکرودرم ابریژن، ماساژ صورت و … تا حداقل 14 روز بعد از درمان خودداری کنید.
 • استفاده از ضد آفتاب روزانه فراموش نشود.

آیا افراد می توانند بعد از تزریق بوتاکس طبیعی به نظر می رسند ؟

نتیجه تزریق بوتاکس نتیجه چشمگیری دارد اما نمای صورت شما به هم نمی خورد. عضلات شل می شود طوری که شما هنوز می توانید لبخند بزنید اما بدون چین و چروک. بعد از بوتاکس زمان زیادی برای بهتر شدن لازم ندارید و می توانید بعد تزریق به سر کار برگردید یا برای خرید بیرون بروید. بیشتر افراد هر سه تا 6 ماه به تزریق بوتاکس نیاز دارد. بوتاکس چروک های دینامیکی را از بین می برد اما چین های عمیق و استاتیک امکان دارد به درمان های جایگزین مانند تزریق ژل یا فیلر نیاز داشته باشد. پر کننده ها نتیجه فوری دارد و بر اساس پر کننده مورد استفاده، ماندگاری پر کننده های مورد استفاده با هم فرق دارد که بسته به نوع ژل می باشد و نتیجه از شخصی به شخص دیگر فرق می کند.

استفاده از سیگار یا در معرض قرار گرفتن آفتاب بدون محافظت توسط ضد آفتاب ها تاثر ماندگاری این درمان ها را کاهش می دهد که این اعمال در سایر موارد درمان های زیبای اثرات مضر شبیه برای پوست دارد. پزشک از بی حس کنند های موضعی یا روش های دیگر بی حسی استفاده می کنند و تزریق دردی وجود ندارد و یا کم است. عوارض شامل مختصری تورم، قرمزی یا خون مردگی موقت و مور مور شدن بعد از درمان است.

بهتر است از محصولات مورد تایید FDA استفاده شود و از محصولات یا مواد با ماندگاری دائمی و یا طولانی به دلیل عوارض گرانولوم های جسم خارجی دوری کرد. تزریق ژل برای از بین بردن خط اخم، صاف کردن چین های عمیق دو طرف دهان، برجسته کردن گونه و حجم دادن به لب است و در حال حاضر بهترین روش در سراسر دنیا تزریق ژل های هیالورونیک است. ماندگاری این ژل ها 6 تا 9 ماه است و جذب می شوند. این ژل ها نیازی به تست حساسیت ندارند و آلرژی ایجاد نمی کنند و در زیر پوست حرکت و ریزش ندارند.

تزریق چربی روشی است که در ان سلول های چربی ناحیه پهلو و شکم بیمار را به میزان لازم خارج می کند و بعد از جدا سازی سلول های زنده چربی آن ها را به عنوان یک فیلر بیولوژیک برای حجم دادن به ناحیه ای از بدن یا صورت ، پر کردن نقص پوستی و بیشتر با هدف جوان سازی صورت در ناحیه مورد نظر تزریق می کنند. سلول های جربی را می توان با PRP مخلوط و در ناحیه های مورد نظر تزریق کرد. با این عمل ماندگاری نتیجه درمان افزایش یافته و نتیجه حاصل زیباتر و ماندگار تر می شود.

مزایای بوتاکس

بوتاکس مانند روش های دیگر می تواند مزایایی داشته باشد و در از بین رفتن چین و چروک ها تاثیر زیادی دارد. در ادامه با مزایای بوتاکس آشنا می شوید :

 •  گردن
 •  خطوط اخم
 •  خطوط افقی پیشانی
 •  خطوط خنده
 •  زیر چشم

با تزریق بوتاکس می توان به بالا بردن ابرو ها و کم شدن نمایش لثه ها هنگام خندیدن کمک کرد.

آیا بوتاکس همان تزریق ژل است؟

نه ابدا، در حالی که بوتاکس عضله را تحت تاثیر قرار می دهد، تزریق ژل، دقیقا همانطور که از نام آن مشخص است استفاده می شود: تا چین و چروک ها را پر کند و یا حتی هر گونه ناسازگاری در حجم روی صورت را از بین می برد. برومند توضیح می دهد: محصولاتی مانند Juvederm یا Restalyine می توانند برای پر کردن و پر حجم کردن لب و چروک های خاص در اطراف صورت استفاده شوند. اگر یک خط خاص یا چین و چروک بسیار عمیق باشد، که با بوتاکس بتوان آن را پر کرد، تزریق ژل می تواند به طور موقت جلوه و نتایج آن را به طور متوسط 9 ماه کاهش دهد.

در چه ناحیه هایی از بدن ، بوتاکس استفاده می شود؟

شایع ترین مکان هایی که بوتاکس تزریق می شود، ناحیه پنجه کلاغی یا در اطراف ناحیه چشم است، چروک های گلابلا بین چشم ها، شیار ها و چروک های روی پیشانی، چین و چروک های افقی در پیشانی. دکتر برومند همچنین از آن در کنار خط آرواره استفاده کرده است تا ضایعات استخوانی را بی اثر کند و لب های نزول یافته را اصلاح کند. هنگامی که به غدد عرق تزریق می شود، بوتاکس می تواند ماه ها به طور کامل عرق و بو را متوقف کند. برومند می افزاید: “تغییر بازی آن برای برخی افراد، یکی از تاثیر گذارترین درمان های غیر آرایشی برای بوتاکس است.

مزایای بوتاکس

چند نوع بوتاکس وجود دارد؟

جهت تزریق بوتاکس به اعضای مختلف بدن، از چندین نوع بوتاکس با برندها و کیفیت های مختلف توسط پزشکان استفاده می شود که بهترین کار این است در رابطه با هر یک از آن ها اطلاعات کافی داشته باشید. انواع مختلف بوتاکس شامل موارد زیر اند:

1. بوتاکس دیسپورت (Dysport)

این نوع از بوتاکس از جمله مشهور ترین و برترین برند بوتاکس می باشد که توسط کشور انگلستان ساخته شده است. این نوع بوتاکس یک نام دیگر به نام بوتولینوم هم دارد. بوتاکس با برند دیسپورت دارای بوتولینومی از نوع A است. پس از تزریق کردن این ماده به پوست صورت، موجب محدودتر شدن فعالیت های عصبی عضله های موجود در بخش تحت تزریق برای بازه زمانی کوتاه می شود. از این نوع بوتاکس جهت درمان و جلوگیری از به وجود آمدن خطوط و چین و چروک های پوست استفاده می گردد. در صورت استفاده کردن از این برند بوتاکس، نتایج حاصل از آن را می توان پس از گذشت دو الی هفت روز مشاهده کرد.

2. بوتاکس مسپورت (مصپورت)

از بوتاکس مسپورت برای تزریق به پوست صورت استفاده می شود و در واقع نام دیگر این محصول بوتولینوم است. این ماده به طور تقریبی مثل بوتاکس دیسپورت عمل می کند اما با این فرق که از قیمت مقرون به صرفه تری برخوردار است. این محصول را جهت از بین بردن چین و چروک و خطوط اخم بین ابروها برای بازه زمانی کوتاه استفاده می کنند.

3. بوتاکس زئومین (Xeomin)

نوع دیگری از بوتاکس که مورد تائید پزشکان قرار گرفته است، بوتاکس زئومین می باشد که این بوتاکس را با یک نام دیگر یعنی بوتولینوم می شناسند. این نوع از بوتاکس در کشور آلمان تولید شده است. مدت زمان مورد نیاز برای تزریق کردن این نوع بوتاکس ده الی بیست دقیقه می باشد و طول عمر آن بین 3 الی 4 ماه است.

4. نرونوکس (Neuronox)

برند دیگری که بوتاکس تزریقی تولید کرده است، نرونوکس می باشد که توسط کشور کره تولید گردیده است. در صورتی که تمایل داشته باشید هر کدام از برندهایی که برای بوتاکس ذکر شده است را با هم مقایسه کنید، می بایست بیان کنیم که دیسپورت، مسپورت، زئومین و نورنوکس مجوز وزارت بهداشت و درمان دارند و می توانند برای استفاده و تزریق مناسب باشند. لازم به ذکر است که کانیتوکس هیچ مجوز قانونی جهت تزریق به پوست را دارا نمی باشد. بوتاکس کانیتوکس به دلیل آن که مقداری ناخالصی دارد، مشکلاتی هم به همراه دارد که شامل تاری دید، افتاده شدن پلک ها و دوبینی در نخستین هفته ها است.

کلام آخر

سعی کنید قبل از تزریق بوتاکس از افراد با تجربه کمک بگیرید و با یک پزشک کاربلد و متخصص مشورت بگیرید. برای تزریق بوتاکس بهترین کلینیک و بهترین پزشک را انتخاب کنید. مراقبت ها و دستورات لازم را به خوبی انجام دهید تا نتیجه مناسبی از این تزریق بگیرید. ممنون از این که تا آخر مقاله مزایای بوتاکس همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با درباره مزایای بوتاکس در میان گذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *