بوتاکس صورت

بوتاکس صورت پوست به عنوان بزرگترین ارگان زنده بدن وظیفه دارد در برابر همه عوامل خارجی همچون محرک های شیمیایی (انواع آلودگی های هوا و محیط) و محرک های فیزیکی (نور آفتاب، سرما و گرما) از ما محافظت کند؛ از این رو در معرض انواع محرک ها و صدمات بوده و دچار روند پیری می شود. نقش قابل توجه سلامت پوست بر زیبایی فرد نیز بر کسی پوشیده نیست؛ از اینرو انواع روش های جوانسازی پوست در دسترس می باشد. بوتاکس (Botox) یکی از قدیمی ترین روش های جوانسازی پوست با مکانیسم پیشگیری از روند پیری است.

بوتاکس صورت چیست؟

بوتاکس ماده ای ساخته شده از سم ضعیف شده بوتولینوم است. ممکن است کلمه سم، بوتاکس را کاملا ترسناک جلوه دهد؛ اما جای نگرانی وجود ندارد! در حقیقت، اگر این ماده در دز های کنترل شده استفاده شود، خطری برای سلامتی ندارد. تزریق بوتاکس در زیر پوست صورت، عضلات آن ناحیه را فلج کرده و چین و چروک صورت را از بین می برد. این کار باعث می شود که چهره ای جوان و شاداب تری داشته باشید.

در حقیقت، چین و چروک و خطوطی که بر روی صورت ایجاد می شود، به دلیل حرکت عضلات ایجاد می شوند. بوتاکس این با فلج کردن این عضلات باعث درمان یا پیشگیری از ایجاد خطوط در چهره می شود. این ماده یک روش کم تهاجمی در زمینه جوان سازی پوست است. علاوه براین، بوتاکس برای درمان بیماری های مختلفی مانند مثانه بیش فعال، میگرن، اختلالات ماهیچه ای و … نیز استفاده می شود.

کاربرد های بوتاکس صورت

شاید برایتان جالب باشد که بدانید بوتاکس صورت، تنها در زمینه زیبایی استفاده نمی شود. بلکه خواص درمانی شگفت انگیزی نیز دارد. در این بخش تنها برخی از مهم ترین کاربرد های بوتاکس آورده شده است.

 • از بین بردن خطوط چهره
 • بالا بردن نوک بینی و لیفت ابرو ها
 • از بین بردن تعریق کف دست، پا، زیر بغل
 • درمان دندان قروچه
 • از بین بردن اسکار یا گوشت اضافه
 • درمان پلک زدن بیش از حد

 

شش راه ماندگاری بوتاکس :

ماده بوتاکس پس از تزریق در اندک زمانی جذب عضله شده و در انتهای اعصابی که فرمان انقباض را به عضلات می‌رسانند قرار می گیرد. از آن پس بوتاکس، از آزاد شدن واسطه شیمیایی به نام استیل کولین که مسئول انقباض عضلانی است جلوگیری می‌کند، در نتیجه دستور انقباض به عضله نمی‌رسد.به بیان دیگر نوعی فلج عضلانی موقت ایجاد می‌شود که 4 تا 6 ماه داوم دارد.

عدم ‌انقباض عضلات زیر پوستی آرام آرام باعث محو شدن چین و چروک‌های پوست شده و سبب ظاهر جوانتر پوست می شود. اثر اولیه بوتاکس را 2 ساعت پس از تزریق می توان مشاهده کرد و تا 3 الی 5 روز آینده، کاملا مشخص می شود؛ این روند تا 2 الی 3 هفته پس از تزریق به حداکثر خود می رسد و تا 4 الی 6 ماه پس از تزریق، اثربخشی خود را دارد.

بوتاکس صورت

بوتاکس صورت در مردان

از آنجا که بوتاکس در واقع یک سم است توجه به دوز دقیق آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اهمیت بهره گیری از برندهای استاندارد بوتاکس نیز به همین علت است. به عبارت دیگر تعیین دقیق دوز بوتاکس مصرفی در استفاده از بوتاکس های غیر استاندارد و بدون مجوز بسیار مشکل بوده و می تواند عوارض متعددی برای مراجعه کننده به همراه داشته باشد.

بوتاکس صورت :

تزریق بوتاکس در بخش فوقانی صورت به منظور از بین بردن خط اخم، خطوط افقی پیشانی، چین و چروک اطراف چشم (خطوط پنجه غازی) رایج ترین استفاده آن در حوزه زیبایی است. در این روش پزشک دوز مشخصی از بوتاکس را در عضلات مشخصی تزریق می کند.

بوتاکس گردن و دکلته :

تزریق ژل و بوتاکس در از بین بردن چین و چروک ناحیه گردن و دکلته نیز کاربرد داشته و باعث ایجاد نمایی جوانتر، زیبا و گردن کشیده تر می شود.

برطرف کردن خنده لثه ای با بوتاکس :

تزریق بوتاکس در درمان لبخند لثه ای نیز موثر است. لبخند لثه ای به حالتی می گویند که شخص در هنگام خندیدن میزان زیادی ( بیش از حد معمول) از لثه اش نمایان می شود و نسبت نمایان شدن دندان ها به لثه ها در هنگام خندیدن شخص نا متناسب است.

اگر چه داشتن لبخند لثه ای در برخی افراد طبیعی است اما در برخی نیز سبب خجالت و عدم اعتماد به نفس می شود. این افراد چهره خود هنگام خندیدن را دوست ندارند و تمایل دارند راهی برای اصلاح طرح لبخند لثه ای بیایند. خبر خوب این است که میتوان به سادگی و با استفاده از تزریق بوتاکس لبخند لثه ای را درمان کرد.

هزینه بوتاکس صورت

قرینه سازی صورت اسپاستیک با استفاده از بوتاکس یکی از کاربردهای بوتاکس تزریق آن در درمان غیر قرینگی صورت می باشد. در این روش عضله سالم و قوی تر با تزریق بوتاکس ضعیف تر می شود تا صورت به قرینگی نزدیک شود. در اسپاسم عضلات ناشی از صدمات عصبی، ضایعات نخاعی، جراحی ها و …نیز از بوتاکس استفاده می شود.

موارد منع مصرف بوتاکس :

1- سابقه حساسیت به هر یک از انواع بوتاکس و یا به تخم مرغ

2- عفونت پوستی در محل تزریق

3- مبتلایان به بیماری های عضلانی و اسکلتی مثل میاستنی گراو و MS

4- بارداری ( هر چند که هنوز ضرر تزریق بوتاکس برای جنین به اثبات نرسیده است )

5- مادران شیرده

6- افراد زیر 18 سال

آیا بوتاکس همان ژل است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت خیر.ژل یا فیلر برای پرکردن چین و چروک صورت و پر کننده حجم از دست رفته در صورت , زیر چشم و لب می باشد.در حالی که بوتاکس عضله ناحیه ای که در آن تزریق می شود را فلج می کند. در بوتاکس صورت برای از دقیقا این اتفاق می افتد.

مدت زمان طولانی اثر بوتاکس چقدر است؟

سه تا شش ماه . همانطور که حالت عضلانی به تدریج باز می گردد، خطوط و چین و چروک شروع به ظهور می کنند و باید دوباره درمان شوند.

آیا بوتاکس مضر است؟

اگر چه سم بوتولینوم تهدید کننده حیات است، اما دوزهای کوچک مانند دوزهایی برای استفاده به عنوان دارو برای بوتاکس مشکلی ایجاد نمی کند.

عوارض جانبی بوتاکس چیست ؟

عوارض بوتاکس نادر ولی قابل توجه است. تزریق بوتاکس توسط پزشک متبحر احتمال بروز عوارض را به صورت قابل توجهی کاهش می دهد.

عوارض جانبی بوتاکس عبارتند از:

 • واکنش های آلرژیک
 • جوش
 • خارش
 • سردرد
 • گردن یا درد پشت
 • سفتی عضلات
 • مشکل بلعیدن
 • تنگی نفس

هزینه بوتاکس صورت

ماندگاری بوتاکس به چه عواملی بستگی دارد ؟

طبیعت بدن افراد:

مطمئنا زیاد این افراد را دیدید که غذای زیادی می خورند اما چاق نمی شوند اما بر عکس آن هم هست که شخصی با خوردن یک لیوان آب چاق می شود.برای بوتاکس هم به سیستم بدن آن فرد هم بستگی دارد.افرادی که ورزش هاس سنگی انجام می دهند در آن ها اثر تزریق بوتاکس زودتر از بین می رود.

نوع بوتاکس :

این که برای شما از کدام نوع و برند در بوتاکس استفاده می شود خیلی مهم است.یکدیگر از موارد مهم این است که بوتاکس در چه شرایطی نگه داری می شود.این ماده باید در دمای بسیار پایین نگه داشته شود.اگر این شرط رعایت نشود اثر گذاری بوتاکس پایین است.

نحوه آماده سازی و تزریق :

یکی دیگر از عوامل مهم در میزان ماندگاری بوتاکس اینکه در سرنگ چگونه کشید می شود. و عامل بعدی محلی که تزریق می شود. اگر در محل درست تزریق نشود یا سطحی یا خیلی عمقی تزریق شود بسیار بر میزان ماندگاری بوتاکس تاثیر می گذارد.

معرفی بهترین برند های تولید کننده بوتاکس

بوتاکس در انواع مختلف توسط برند های مختلفی در سراسر جهان تولید می شود. به یاد داشته باشید که کیفیت بوتاکس ساخته شده در تمامی شرکت های تولید کننده، یکسان نیست. البته میزان تاثیر بوتاکس هر یک از برند ها به نیاز و ژنتیک مردم هر منطقه نیز وابسته است. اما معروف ترین و محبوب ترین برند سازنده این ماده BOTOX است که محصول شرکت Allergan می باشد. در این قسمت بهترین برند های تولید کننده بوتاکس آورده شده است.

 • BOTOX
 • AZZALURE
 • XEOMIN
 • DYSPORT

اگر از مارک های غیر استاندارد در بوتاکس استفاده کنیم چه اتفاقی می افتد؟

بوتاکس در عین حال که باعث زیبایی و جوانسازی پوست می شود اگر از مارک معتبر و استاندارد آن و همچنین تجربه یک پزشک معتبر و مجرب استفاده نکنید ممکن است عوارض جانبی خطرناکی داشته باشد.تعدادی از این عوارض:

 • شوک آنافیلاکسی
 • حساسیت
 • قرمزی شدید در محل تزریق
 • افتادگی پلک

سن مناسب برای استفاده از بوتاکس

زیبایی صورت یک نگرانی بسیار جدی است که بیشتر افراد را نگران می کند. اهمیت زیاد این سوال در برخی موارد باعث رفتار وسواس گونه برخی از نامزدها شده است. به عنوان مثال، جوانان در اوایل دهه سوم زندگی خود بوتاکس را فقط برای ردیابی احساسات خود تزریق می کنند. بررسی ها نشان می دهد که افراد در این سنین نتایج ایده آلی از تزریق خود نخواهند داشت.

بهترین سن برای تزریق بوتاکس را بالای 35 سال می دانند. زیرا در این سن ذخیره چربی در زیر پوست کاهش می یابد و اولین علائم پیری مانند چین و چروک های سطحی و افتادگی پوست ظاهر می شود. برخی افراد تصور می کنند که با شروع تزریق بوتاکس در سنین پایین می توانند از چین و چروک یا افتادگی پوست در میانسالی یا سالمندی جلوگیری کنند، این تصور اشتباه است. بوتاکس روند پیری را تا حدودی کند می کند، اما تاثیری در جلوگیری از افتادگی پوست یا چین و چروک در دهه های چهارم و پنجم زندگی ندارد.

البته تعیین زمان دقیق تزریق در افراد مختلف متفاوت است. زیرا سبک زندگی و تغذیه افراد متفاوت است. هنگامی که چین و چروک های سطحی یا عمیق روی پوست شما ظاهر می شود، بهترین زمان برای تزریق سم ضعیف شده بوتاکس است. قبل از بدتر شدن چین و چروک و بدتر شدن افتادگی پوست، برای تزریق اقدام کنید.

چه نواحی را می توان بوتاکس تزریق کرد ؟

در نواحی از بدن می توان بوتاکس تزریق کرد که در ادامه با آن آشنا می شوید :

تزریق در خطوط اخم :

خطوط اخم یا گلابلا در واقع خطوط عمودی هستند که بین ابروها ظاهر می شوند. وقتی فردی خسته یا عصبی است، این خطوط بیشتر نمایان می شوند. با تزریق سم بوتولینوم، این چین و چروک ها کاملاً صاف می شوند و شما جوان تر و آرام تر به نظر خواهید رسید. بهترین راه برای از بین بردن خطوط گلابلار استفاده از پرکننده خط اخم و بوتاکس خط اخم با هم است.

تزریق در پیشانی :

یکی از نشانه های پیری طبیعی، پیدایش خطوط ریز تا عمیق روی پیشانی است. افرادی که چین و چروک های بیشتری در این ناحیه دارند پیرتر از سن واقعی خود به نظر می رسند. دلایل مختلفی برای پیدایش این خطوط وجود دارد. ژنتیک، قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید، سیگار کشیدن و عادت های بد در بدتر شدن این چین و چروک ها موثر است.

باید بدانید که عمیق شدن چین و چروک، درمان آن را دشوارتر می کند. تزریق بوتاکس در رفع چین و چروک های سطحی کاملا موثر خواهد بود. این سم می تواند از چروک شدن پوست جلوگیری کرده و چین و چروک های عمیق را کم کند. بهتر است زمانی که اولین چین و چروک روی صورت ظاهر می شود آنها را درمان کنید.

تزریق خطوط بینی :

وقتی می خندید یا دهانتان را بیش از حد باز می کنید، چین و چروک های نسبتاً کوچکی در قسمت بالای بینی شما ایجاد می شود. عمیق شدن این چین و چروک ها از زیبایی فرد می کاهد. با تزریق سم در دو طرف بینی می توان از ایجاد یا عمیق شدن چین و چروک های بینی جلوگیری کرد.

تزریق در ابرو :

یکی از مشکلاتی که با بیشتر شدن سن به وجود می آید ریزش ابرو است. البته برخی از افراد به صورت ژنتیکی این مشکل را دارند. روش های مختلفی برای بلند کردن ابروها وجود دارد. بدون شک لیفت ابرو نقش اساسی در جوانسازی و شادابی صورت دارد.

تزریق در اطراف چشم :

با بالا رفتن سن یا لبخند زدن، چین و چروک هایی در اطراف چشم ظاهر می شوند که به آن چروک های پای کلاغی می گویند. این چین و چروک صورت شما را پیر می کند. دور چشم یکی از مناطقی است که می توانید بوتاکس را برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک در این ناحیه تزریق کنید. تزریق سم در درمان افتادگی پلک موثر است، اما چشمان شما را کوچکتر نشان نمی دهد.

چه نواحی را می توان بوتاکس تزریق کرد ؟

اطراف لب ها :

ناحیه اطراف لب بسیار مستعد چین و چروک است. دلیل اصلی این است که این عضلات برای صحبت کردن، خندیدن، غذا خوردن و بسیاری چیزهای دیگر منقبض هستند. این فشار اساس پیدایش چین و چروک است. از طرفی برخی عادات بد یا اصلاح بیش از حد صورت با نخ یا موم می تواند احتمال ایجاد چین و چروک در این ناحیه را افزایش دهد. برای اینکه خاصیت ارتجاعی این ناحیه از بین نرود، تزریق همزمان فیلر خط خنده و بوتاکس بهترین گزینه خواهد بود.

تزریق در چانه :

ماهیچه های چانه را ماهیچه های ذهنی می نامند. افزایش سن این ناحیه را بیش فعال می کند. به عبارت ساده تر، با افزایش سن، انعطاف پذیری چانه بیش از حد معمول بیشتر می شود. در نتیجه چانه ها باریک تر و کم رنگ تر می شوند. عواملی مانند از دست دادن بافت در ناحیه چانه، تماس مستقیم با نور خورشید و تحلیل استخوان در نازک شدن چانه موثر است. تزریق بوتاکس در چانه باعث شل شدن عضلات و کاهش فعالیت آن ها می شود. نتیجه آن از بین رفتن چین و چروک این ناحیه خواهد بود.

تزریق فک و گردن :

دلایل مختلفی مانند وراثت، افزایش سن، اثر جاذبه بر روی پوست، کاهش تولید کلاژن و ضعیف شدن عضلات باعث ایجاد چین و چروک در گردن می شود. این چین و چروک ها معمولا عمودی و افقی هستند. چین و چروک های افقی به دلیل روند طبیعی پیری گردن ایجاد می شوند. اما چین و چروک های عمودی در ورزشکاران بیشتر دیده می شود. دلیل اصلی این چین و چروک ها فشار و کشش اعمال شده به ماهیچه های پلاسما است. تزریق سم بوتولینوم بر روی چین و چروک می تواند در رفع موقت آن ها موثر باشد.

کلام آخر

ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *