روند بهبودی آر اف فرکشنال

شاید برای شما سوال باشد که آر اف صورت چیست ؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که آر اف صورت یکی از جدیدترین روش های جوان سازی برای پوست است که با این روش می توان پوستی شاداب و زیبا داشته باشید. در این روش از امواج رادیویی ایمنی استفاده می شود که به لایه میانی پوست نفوذ می کند و باعث تحریک کلاژن سازی و تغییرات در ساختمان پوست می شود. در ادامه برای آشنا شدن با آر اف صورت با ما همراه باشید.

آر اف صورت چیست ؟

درمان با فرکانس رادیویی که به آن سفت کردن پوست با فرکانس رادیویی گفته می شود، یک روش غیر جراحی برای سفت کردن پوست است. این روش شامل استفاده از امواج انرژی برای گرم کردن لایه عمیق پوست شما به نام درم است. این گرما باعث تحریک تولید کلاژن می شود.

کلاژن فراوان ترین پروتئین در بدن شما است. چارچوب پوست شما را ایجاد می کند و به پوست شما استحکام می بخشد. با بیشتر شدن سن، سلول های شما کلاژن کمتری تولید می کنند که باعث افتادگی پوست و چین و چروک می شود. شل شدن پوست در حدود سنین 35 تا 40 سالگی اتفاق می افتد که کمیت و کیفیت کلاژن شما شروع به کم شدن می کند.

آر اف صورت چیست ؟

آر اف فرکشنال چگونه کار می کند ؟

عملکرد روش ار اف تاثیر بر لایه های سطحی یا عمیق پوست است. پوست از چندین لایه تشکیل شده است که سطحی ترین آن ها اپیدرم نام دارد. در زیر اپیدرم لایه ای از درم وجود دارد که در طول فرآیند پیری تخریب می شود و باعث پیری پوست می شود. آر اف دو کار را برای پوست شما انجام می دهد که در ادامه به آن می پردازیم :

تحریک کلاژن سازی :

انرژی تولید شده توسط امواج فرکانس رادیویی در درم باعث تحریک تولید کلاژن می شود. پروتئین ساختاری مهمی در بافت پوست است که باعث شادابی، استحکام و زیبایی پوست شما می شود. انرژی امواج رادیویی در لایه درم به گرما تبدیل می شود و بیشتر شدن دما یکی از عوامل محرک برای تولید کلاژن است.

فعال کردن فیبروپلازی :

فیبروپلازی روشی است که در آن بدن بافت فیبری می سازد. بافت فیبری تولید کلاژن را تحریک می کند و این فیبرهای پروتئینی را کوتاه تر و قوی تر می کند. فیبروز بافتی هنگامی اتفاق می افتد که بافت طبیعی بدن آسیب دیده باشد. بسیار شبیه بافت ضخیم و زبری که زخم های سطحی پوست را می پوشاند. در آر اف فرکشنال، ضایعات انتخابی در مناطقی از پوست انجام می شود تا بافت فیبری تشکیل شود. به این ترتیب لایه درم ضخیم می شود و تولید کلاژن بیشتر می شود.

به مناطقی از پوست آسیب زده شده اما مناطقی وجود دارند که برای کمک به تولید و ترمیم کلاژن سالم می مانند. تاثیر آر اف بر روی مرز باریک در اثر آسیب های جزئی و مفید و صدمات و سوختگی های خطرناک است. به همین خاطر است که این درمان موقتی است. بافت فیروزه ای و کلاژن های جدید پس از مدتی از بین می روند و با بافت طبیعی پوست جایگزین می شوند. بعد از مدتی طولانی، برای ترمیم و تجدید اثرات آر اف فرکشنال باید دوباره به کلینیک مراجعه کنید.

آر اف فرکشنال چه کاربردهایی دارد ؟

آر اف فرکشنال کاربردهایی دارد که در ادامه با کاربردهای آن آشنا می شوید :

 • چین و چروک و خطوط صورت
 • از بین رفتن شلی پوست
 • رفع منافذ باز پوست
 • از بینی رفتن چروک دور چشم
 • رفع تیرگی پوست
 • درمان کراتوز پیلاریس یا پوست مرغی
 • بازسازی پوست
 • جوان‌سازی
 • درمان ترک‌های پوستی
 • اسکار آکنه
 • کم شدن اسکار

تاثیر آر اف بر پوست :

امروزه روش های غیرتهاجمی جوان سازی پوست با استفاده از امواج الکترومغناطیسی یا مکانیکی متنوع شده است. دستگاه های لیزری که از امواج نوری استفاده می کنند، هایفوتراپی درمانی با استفاده از اولتراسوند یا همان آر اف فرکشنال که امواج رادیویی تولید می شود. همه این ها فناوری های پیشرفته برای جوان سازی پوست غیرتهاجمی هستند.

هر یک از این تکنیک‌های جوان‌سازی مبتنی بر فناوری‌ها و امواج متفاوتی هستند، اما جنبه‌های مشترک بسیار مهمی دارند. اولین و مهمترین ویژگی مشترک آن ها این است که غیر تهاجمی نیستند. این به این معنی است که بدون خطرات و عوارض جانبی جراحی، می توانند تغییرات قابل توجهی در پوست شما ایجاد کنند.

دومین وجه مشترک روش های غیرتهاجمی، مکانیسم جوان سازی پوست است. در روش های غیر تهاجمی، ساختار اصلی پوست تغییر داده نمی شود. به سادگی پوست تحریک می شود تا فرآیندهای ترمیم بافت را فعال و ترمیم کند. در روش های تهاجمی مانند جراحی، تغییرات ساختاری جدی در اجزای پوست اتفاق می افتد. اگر پوست افتادگی داشته باشد، بافت زیر جلدی کوتاه شده و پوست از بین می رود.

چرا پوست پیر می شود ؟

بیشتر شدن سن، قرار گرفتن پوست در معرض اشعه های مضر خورشید، کم آبی بدن باعث آسیب پوست و بروز علائم پیری روی پوست می شود. چین و چروک، لکه های تیره و روشن، افتادگی پوست، سلولیت و ترک های پوستی نشانه های پیری و آسیب پوست هستند.

یکی از دلایل اصلی پیری و افتادگی پوست یا به وجود آمدن ترک های پوستی کم شدن میزان فیبرهای کلاژن در پوست است. سفتی و شادابی پوست تا حد زیادی به میزان این فیبرهای پروتئینی بستگی دارد و در صورت کم شدن میزان آن ها در بافت پوست، شاهد به وجود آمدن چین و چروک، افتادگی و مشکلاتی از این دست خواهیم بود.

مزایای آر اف فرکشنال صورت :

اگرچه پوست شما با بیشتر شدن سن تغییر می کند، اما با درمان های مدرن، دیگر نیازی به جداسازی و مشاهده این تغییرات نیست. می توان  با انجام کارهایی مانند استفاده از دستگاه آر اف برای سفت کردن پوست صورت اقدام کنید. آر اف صورت مزایایی دار که توسط آن می توانید زیبایی طبیعی خود را حفظ کنید و زیباتر و شاداب تر به نظر برسید. در ادامه با مزایای آر اف فرکشنال آشنا می شوید :

 •  بیشتر شدن هیالورونیک اسید
 •  کانتورینگ صورت
 •  بدون درد و خونریزی
 • بهتر شدن تدریجی پوست صورت
 •  دارای نتیجه طولانی مدت
 •  صاف شدن خط و خطوط چهره

مزایای آر اف فرکشنال صورت :

آر اف فرکشنال دارای چه عوارضی است ؟

آر اف فرکشنال یک روش کم تهاجمی است. به همین خاطر عوارض کمی دارد و دوران نقاهت یا استراحت بعد از درمان هم نیاز نیست. بقیه عوارض آر اف فرکشنال موقتی هستند که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم :

درد :

دستگاه های ابتدایی روش آر اف درد زیادی داشتند و طوری بود که باید از بیهوشی استفاده می شد. امروزه درد در این روش کمتر شده است و در بیشتر موارد نیاز به استفاده از داروی بی حسی نیست. در بعضی از کاربردهای آر اف امکان دارد برای راحتی و کمتر شدن درد از بی حسی استفاده کرد.

تورم :

آر اف فرکشنال می تواند باعث ادم یا تورم شود. این عوارض در همه افراد مشاهده نمی شود و اگر اتفاق بیفتد 24 ساعت بعد از بین می رود. امکان دارد تا 1 هفته هم ماندگار باشد که این اتفاق خیلی کم پیش می آید.

قرمزی پوست :

اریتم یا گلگون شدن پوست در بعضی از افراد مشاهده می شود. این عوارض تا ۲۴ ساعت بعد از درمان ناپدید می‌شود.

این عوارض خیلی کم اتفاق می افتند و در اثر خطای پزشک یا نامناسب بودن شرایط افراد است. این عوارض موقتی هستند اما مدت زمان زیادی طول می کشد تا از بین برود. فرورفتگی پوست امکان دارد تا ماه طول بکشد، بثورات پوستی  حداکثر تا ۱ هفته زمان می برد، پوسته پوسته شدن تا ۱ هفته طول می کشد، حساس شدن پوست به لمس  ۲ تا ۳ هفته زمان نیاز دارد، زخم سوختگی تا ۶ ماه ادامه دارد، لک های تیره پوستی تا ۵ روز باقی می ماند.

مراقبت های بعد از آر اف فرکشنال :

در روز درمان با آر اف فرکشنال پوست مورد درمان قرار می گیرد و باید بعد از آن مراقبت هایی انجام دهید تا نتیجه مناسبی از این درمان بگیرید. در ادامه با مراقبت بعد از آر اف فرکشنال آشنا می شوید :

 • سعی کنید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید زیرا پوست شما ملتهب است و اشعه فرابنفش خورشید می تواند به پوست شما آسیب وارد کند.
 • تا 1 هفته بعد از درمان به استخر و سونا نروید و ورزش های سنگین را انجام ندهید.
 • از التهاب پوست صورت خود نترسید، قرمز شدن پوست و کمی ورم صورت طبیعی است.
 • اگر جوش یا لخته خون در صورت شما وجود داشت به آن دست نزنید و سعی کنید آن ها را نکنید.
 • صورت خود را در روز عمل شست و شو ندهید. تا 3 روز از شست و شو صورت با آب داغ و شوینده های قوی پرهیز کنید.
 • سعی کنید در همان روز آرایش نکنید و فقط از کرم های مرطوب کننده و بازسازی کننده استفاده کنید.

چگونه آر اف باعث سفت شدن پوست می شود ؟

مانند هر انرژی دیگری، آر اف توانایی تولید گرما را دارد و با گرم کردن لایه‌های عمیق پوست به تولید کلاژن و الاستین جدید و جذب سلول‌ها کمک می‌کند تا پوست قوی‌تر، ضخیم‌تر و جوان‌تر شود. یکی از مزایای استفاده از فرکانس رادیویی برای گرم کردن بافت در مقایسه با لیزرها این است که فرکانس رادیویی با فرکانس پایین می تواند به راحتی به عمق پوست نفوذ کند و ساختار را بهتر کند.

سطح پوست به غیر از فرکانس رادیویی می تواند به راحتی بیشتر بیماران با رنگ های مختلف پوست را بدون خطر تغییر رنگ دائمی درمان کند. البته ایمنی و اثربخشی فرکانس رادیویی یا هر روش درمانی دیگری به تجربه و مهارت فرد ارائه دهنده درمان بستگی دارد.

کاندیدای مناسب برای درمان آر اف :

محدودیت سنی برای درمان آر اف وجود ندارد، اما بهتر است این کار را از 35 تا 40 سالگی انجام دهید، زمانی که تولید کلاژن کم می شود. این درمان برای انواع پوست مناسب است. اگر می خواهید با علائم پیری مقابله کنید و پوستی صاف تر، محکم تر و درخشان تر دارید، این درمان برای شما مناسب است.

آر اف بهتر است یا بوتاکس :

برای کم شدن علائم پیری و بازگرداندن صورت خود به حالت عادی هر دو روش درمانی می توانند موثر باشد. تفاوت های مهمی در تأثیرات طولانی مدت بر روی پوست شما وجود دارد. بسته به نتیجه آر اف امکان دارد نتایج طولانی تری نسبت به بوتاکس ارائه دهد.

با وجود اینکه بوتاکس روشی رایج و موثر است و مورد تایید FDA قرار گرفته و محبوب ترین درمان زیبایی غیر جراحی در جهان به شمار می رود، بسیاری از افراد به خاطر ماندگاری بیشتر آر اف این روش را برای دستیابی به پوستی درخشان تر انتخاب می کنند. روش درمان بسته به شرایط هر فرد متفاوت است و به طور کلی نمی توان برای همه یک نسخه کلی ایجاد کرد.

تفاوت آر اف فرکشنال با co2 فرکشنال

لیزر آر اف فرکشنال و co2 فرکشنال برای جوان سازی و زیبایی پوست استفاده می شود. اما هر کدام از این روش ها اثر و مکانیسم متفاوتی دارند. اگر بین این دو روش نمی دانید کدام روش را انتخاب کنید بدانید که روش آر اف برای افرادی که پوست سبزه دارند بهترین کار را دارد. همچنین برای افرادی که می خواهند افتادگی پوست را درمان کنند موثرتر است.

CO2 فرکشنال برای درمان اسکارها و زخم های ناشی از جراحی، جوش و بخیه موثرتر است. آر اف به عمق زیادی از پوست نفوذ می کند اما CO2 فرکشنال روی لایه های سطحی پوست تاثیر می گذارد. آر اف فرکشنال برای درمان مشکلات پوستی در فصل تابستان مناسب تر است. به خاطر کوتاه بودن دوران نقاهت بعد از درمان، آر اف فرکشنال برای افرادی که می خواهند خیلی زودتر به فعالیت های خود ادامه دهند مناسب است.

آیا اثرات آر اف دائمی است ؟

پایداری اثرات آر اف دائمی نیست، اما مدت زیادی طول می کشد. البته مدت زمان اثرات درمانی بستگی به وضعیت پوست شما دارد، اما تولید کلاژن از بافت های پوست می تواند تا 8 ماه پس از درمان ادامه یابد. نتایج یک جلسه درمان آر اف 6 ماه طول می کشد، اما نتایج یک دوره آر اف که شامل 3 تا 6 جلسه است، 6 تا 8 ماه پس از پایان دوره درمان به حداکثر می رسد و می تواند برای3 تا 5 سال دوام داشته باشد. امکان دارد به جلسات ترمیم سالانه نیاز داشته باشید.

آیا آر اف در جوان سازی پوست تاثیر می گذارد؟

امروزه درمان آر اف در جوان سازی پوست به طور گسترده ای صورت گرفته و با توجه به مشکلات پیری مشترک برای مردان و زنان به کار گرفته می شود. تاثیر گذاری این روش در جوان سازی پوست، به صورت کاهش و یا حذف سلولیت از پوست است. با توجه به اینکه پوست زنان با مردان متفاوت است، روش درمانی آر اف برای هر دو گروه در نظر گرفته شده است. این روش در جوان سازی پوست زنان بیشتر به کار می رود به عنوان مثال، بروز سلولیت فقط در زنان مشاهده می شود. سلولیت، نوعی آسیب پوستی زنانه است که معمولا در اطراف باسن و در پشت ران ها ایجاد شده و چربی بیشتری در آن ناحیه متراکم می شود.

همچنین می توانیم ازRF برای کمک به رفع سلولیت و از بین بردن چربی های تجمع یافته استفاده کنیم که این اثر را از طریق بهبود در جریان خون بافتی و خرد کردن سلول های چربی می گذارد که مجموع این اثرات RF که روی کم شدن چربی بدن تاثیر دارد، RF را برای همه افرادی که پوست های شل و افتاده دارند می توانیم بکار ببریم. RF توسط ۲ فرآیند جدا از هم موجب جوان سازی پوست می شود:

اثر فوری که در فیبرهای کلاژن انقباض ایجاد می کند و پوست جمع می شود که این اثر را بلافاصله بعد از RF می توانیم مشاهده کنیم. اثر تاخیری که در این روش سلول های کلاژن روند ترمیم را در پیش می گیرند که در اثر تحریک با RF ایجاد می شود و بعد از چند ماه می توان نتیجه آن را دید. بر خلاف سلولیت هایی که شامل چربی های بدن و چربی پوست بوده و بیشتر در زنان ایجاد می شود، چربی های کلی بدن برای هر دو گروه مرد و زن ایجاد شده و با این روش قابل درمان است.

آیا آر اف در جوان سازی پوست تاثیر می گذارد؟

انواع دستگاه آر اف فرکشنال

از چندین نوع دستگاه جهت انجام آر اف فرکشنال استفاده می شود. این نوع دستگاه ها به وسیله چندین کشور و مراکز پزشکی متعدد تولید شده است و تاثیر بسزایی در جوانسازی پوست دارد. در ادامه مقاله می خواهیم شما را با چندین دستگاه متفاوت آر اف فرکشنال آشنا کنیم و کاربردهای آن ها را برای شما ذکر کنیم :

۱. دستگاه آر اف فرکشنال اسکارلت

این دستگاه توانایی نفوذ فرکانس رادیویی به لایه هایی از پوست در عمق ۰.۵ تا ۳.۵ میلی متر را دارد. با کمک این دستگاه گرمای بسیار شدیدی در اپیدرم و درم به وجود می آید. در صورت دستگاه کردن از دستگاه آر اف فرکشنال اسکارلت درد بسیار کمی در بدن فرد ایجاد می شود و در بازه زمانی بسیار کوتاه لیزر درمانی انجام می گیرد. دستگاه آر اف فرکشنال اسکارلت برای هر نوع پوست، با نتایج بسیار خوب و رضایت بخشی همراه است. این دستگاه می تواند گرمای خاص و یکسانی را در پوست ایجاد کند و برای آر اف پوست صورت و بدن مورد استفاده قرار گیرد. مناسب ترین دما جهت استفاده از لیزر این دستگاه، دمای ۵۵ الی ۶۰ درجه سانتی‌گراد می باشد.

۲. دستگاه آر اف فرکشنال ویواسه

ویواسه جزو مدرن ترین و عالی ترین دستگاه های آر اف می باشد. درد حاصل از این روش بسیار اندک است و نتایج بسیار خوبی را در بازه زمانی کوتاه ایجاد می کند. یک نوع از این آر اف فرکشنال، با نام ویواسه ۳۶ شناخته می شود. این دستگاه دارای سی و شش سوزن است که نوک آن حاوی طلاست. سوزن ها می تواند به لایه های مختلف پوستی ورود کند. دستگاه ویواسه در کوتاه ترین زمان بهترین نتایج را به همراه دارد، به گونه ای که در بعضی افراد 1 ساعت پس از انجام آر اف سرخی و تورم پوست رفع می شود. موتور روباتیک موجود در این دستگاه به گونه ای طراحی شده است که در مقایسه با سایر دستگاه ها درد کمتری به وجود می آورد.

۳. دستگاه آر اف فرکشنال ترمیا

سوزن هایی که در دستگاه آر اف ترمیا مورد استفاده قرار می گیرند، در مقایسه با سایر دستگاه ها از ضخامت بسیار کمتری برخوردار اند. همین مسئله موجب شده که عملکرد و چگونگی بهبودی با این دستگاه بهتر اتفاق بیفتد. در دستگاه ترمیا، انرژی به صورت جدا به هر یک از سوزن ها انتقال می یابد و لیزر همگن انجام می گیرد. انرژی لیزر حاصل از این دستگاه بسیار زیاد است و در هر نوع از رنگ پوستی، با نتایج خوبی همراه می باشد.

کلام آخر

برای انجام درمان آر اف فرکشنال از افراد با تجربه کمک بگیرید و سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را برای انجام این کار انتخاب کنید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

3.7/5 - (22 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *