مراقبت های بعد از بوتاکس

در این مقاله می خواهیم شما عزیزان را با مراقبت های بعد از بوتاکس آشنا کنیم، بوتاکس یکی از فراگیرترین روش‌های جوانسازی پوست است که در تمامی کشور ها رواج بسیاری دارد هنگامی که می خواهید بوتاکس را انجام دهید از تزریق ی سمی به نام  بوتولونیوم برای فلج کردن برخی عضلات صورت و گردن استفاده می‌شود تا خطوط و چین و چروک‌های صورت از بین بروند. توصیه های بوتاکس شامل مواردی است که باید قبل و بعد از تزریق بوتاکس مد نظر داشته باشید. در این مقاله تلاش کردیم تا راهنمایی کامل و جامع برای شما بنویسیم. از قدم‌های پیش از بوتاکس گرفته تا مراقبت‌های بعد از درمان، همه در این مقاله ذکر شده‌اند. اگر تصمیم به تزریق بوتاکس گرفته‌اید، حتما این مطلب را تا انتها بخوانید.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

پس از تزریق بوتاکس صورت حداقل تا چند روز بعد ممکن است اتفاقی برایتان رخ دهد و شما باید روش صحیح برخورد با آن ها را بدانید. هم چنین باید بدانید کدام نشانه طبیعی است و در صورت بروز کدام نشانه به پزشک مراجعه کنید.

بوتاکس امروزه یکی از پر طرفدار ترین شیوه بدون جراحی برای بر طرف کردن  چین و چروک های صورت که به علت حرکت ماهیچه به وجود می آید شناخته می شود.در این قسمت اتفاقاتی را که ممکن است بعد از بوتاکس تجربه کنید و برخورد صحیح مقابل آن ها را برای شما مشخص خواهیم کرد.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

روز اول بعد از تزریق بوتاکس

یک روز بعد از تزریق بوتاکس امکان دارد در محلی که بوتاکس تزریق شده است کمی تورم و کبودی  مشاهده نمایید در صورتی که با تورم و یا کبودی مواجه شدید باید با نرمش صورت و حرکاتی مثل اخم کردن یا چپ چپ نگاه کردن ممکن است باعث جاگیری بهتر بوتاکس شود انجام دهید. در ادامه این مقاله به شما می گوییم که چه کار هایی را پس از تزریق بوتاکس نباید انجام داد .

بلافاصله پس از بوتاکس باید از این کار ها خودداری کنید:

 • ماساژ دادن یا مالیدن صورت
 • دراز کشیدن برای حداقل چهار ساعت بعد از تزریق
 • ورزش سنگین
 • مسکن های ضد التهاب مثل ایبوپروفن
 • سیگار کشیدن و نوشیدن الکل
 • حمام با آب داغ، سونا یا جکوزی

کار هایی که در روز دوم پس از تزریق بوتاکس باید انجام داد.

روز دوم بعد از تزریق بوتاکس

چهل و هشت ساعت بعد از تزریق بوتاکس امکان دارد همچنان کمی تورم ملایم و کبودی رو به بهبود در محل تزریق داشته باشید. نتایج تزریق بوتاکس هنوز قابل مشاهده نخواهد بود. در این صورت چه کاری باید انجام داد؟

 • شما می توانید به ورزش معمول خود بازگردید.
 • می توانید بدون این که بر نتایج بوتاکس اثری وارد شود سفر هوایی داشته باشید.

روز سوم پس از تزریق بوتاکس

تورم و کبودی ها باید کاهش یافته باشند. شما هنوز قادر به دیدن نتایج نیستید ولی ممکن است احساس کشیدگی در پوست ناحیه تزریق داشته باشید.

روز چهارم تا ششم بعد از بوتاکس

ممکن است شروع به دیدن نتایج مثل شل شدن ماهیچه و کاهش چروک کنید.

روز هفتم بوتاکس

صورتتان شاداب تر به نظر خواهد رسید. در این زمان اگر درمان دیگری بر روی پوستتان می خواهید انجام دهید مجاز هستید.

دو هفته بعد از بوتاکس

در این زمان نتایج تزریق بوتاکس چانه شما در بهترین حالت است و می توانید از یک صورت صاف تر و جوان تر بهره مند شوید. در این صورت باید برای جلسه بررسی روند درمان به پزشکتان مراجعه نمایید.

چگونه درد و ناراحتی را کنترل کنید؟

 با استفاده استفاده از یخ

برخی افراد از یخ یا کمپرس های خنک قبل و بعد از تزریق استفاده می کنند تا درد را کنترل کنند و کاهش دهد. در بوتاکس کاملا قابل تحمل است ولی اگر ناحیه کبود یا متورم شود و باعث اذیت شدن فرد شود می تواند از یخ استفاده نماید و تا یک روز بعد از بوتاکس می توان این کار را چند بار در روز و هر بار ده تا بیست دقیقه تکرار کنید. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با مراقبت های بعد از بوتاکس بیشتر آشنا  شوید.

پس از بوتاکس چه کار هایی می توانید بکنید و چه کار هایی نباید بکنید؟؟

خوابیدن

چهار ساعت قیل از اینکه بوتاکس را تزریق کند نمی توانید بخوابید چرا که در این مدت بوتاکس در حال مستقر شدن است و دراز کشیدن موجب حرکت آن به ماهیچه های دیگر می شود. حالت خاصی برای خوابیدن لازم نیست فقط سعی کنید طوری بخوابید که به ناحیه تزریق فشاری وارد نشود.

گرما و آفتاب گرفتن

باید پس از تزریق بوتاکس از حرارت دادن به ناحیه تزریق خودداری کنید زیرا امکان کبودی و میزان آن را افزایش می دهد.حداقل برای بیست و چهار ساعت از حرارت دادن و دوش اب گرم خودداری نمایید.

حداقل برای چهار ساعت از قرار گرفتن در افتاب مستقیم خودداری نمایید زیرا ممکن است بوتاکس بر دیگر ماهیچه ها اثر بگذارد.

هم چنین اشعه UV نمی تواند بر نتیجه بوتاکس اثر بگذارد ولی عامل اصلی و مهم در چروک ها است بنابراین اگر می خواهید از نتیجه بوتاکس به طور پیوسته و موثر بهره مند شوید بهتر است از کرم های ضد آفتاب مناسب استفاده نمایید.

ورزش و تحرک

پس از تزریق بوتاکس در روز اول ورزش سنگین توصیه نمی شود چرا که ورزش سنگین باعث افزایش کبودی ها و در مواردی سبب حرکت بوتاکس می شود و ماهیچه های ناخواسته به صورت موقت ممکن است تحت تاثیر قرار بگیرند و فلج شوند.

نوشیدن الکل، سفر هوایی یا رانندگی

توصیه می شود برای چند روز یا یکی دو روز پس از تزریق بوتاکس الکل ننوشید. زیرا کبودی های مجل تزریق در صورت وجود الکل که سبب رقیق شدن خون می شود و می توانند شدید باشند. هم چنین فراموش نکنید که نوشیدن الکل می تواند در طولانی مدت باعث کاهش کیفیت پوست و افتادگی آن شود. به علت تغییر در فشار هوا در حین سفرهای هوایی توصیه می شود یک یا دو روز از سفر با هواپیما خودداری کنید تا تاثیری بر نتایج بوتاکس وارد نشود. هم چنین تغییرات فشار هوا ممکن است باعث حرکت بوتاکس به دیگر بخش های صورت شود. برای رانندگی کردن بعد از بوتاکس هیچ مانعی نیست زیرا بوتاکس بر رانندگی یا استفاده از وسایل نقلیه خللی وارد نمی کند.

نوشیدن الکل، سفر هوایی یا رانندگی

 

آرایش، شستن صورت یا درمان های دیگر

افراد پس از تزریق بوتاکس می توانند به صورت آرام ، آهسته و با احتیاط حتی بعد از تزریق نیز صورتتان را بشویید. هر چند باید از مالیدن یا ماساژ صورت که به طور مستقیم به پوست فشار وارد می کنند برای حدود یک هفته خودداری کنید. افراد برای لمس کردن صورت یا هنگامی که می خواهند از محصولات روتین مراقبتی مثل ضد آفتاب، مرطوب کننده و تمیزکننده ها استفاده نمایند هیچ مشکلی وجود ندارد فقط نباید به پوست فشار وارد شود. برای استفاده از روش های درمانی دیگر بر روی پوست بهتر است حداقل هفت روز صبر کنید. هم چنین از قرص های شیمیایی، درمان با لیزر و آفتاب گرفتن نیز بهتر است یک هفته صبر نمایید. بسیاری افراد می خواهند بدانند که آیا نباید بعد از تزریق بوتاکس آرایش نمود؟ می توانید چهار ساعت بعد از تزریق آرایش نمایید ولی بهتر است دقیقا بعد تزریق از آرایش کردن خودداری کنید زیرا حساسیت پوست بیشتر خواهد شد.

توصیه های بوتاکس برای قبل از تزریق

 • ۷ الی ۱۰ روز پیش از تزریق از مصرف آسپرین و دیگر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (مانند ایبوپروفن)، روغن ماهی و دوز بالای ویتامین E خودداری کنید. این موارد می‌توانند باعث افزایش احتمال خونریزی و کبودی شوند. مصرف مولتی‌ویتامین‌های معمولی و استامینوفن بلامانع است.
 • تا حداقل ۲۴ ساعت پیش از تزریق از مصرف الکل پرهیز کنید.
 • از توصیه های بوتاکس این است که نباید پوست خود را وکس یا اپیلاسیون کنید و نباید بند بیندازید. استفاده از کرم‌های موبر و بلیچینگ پوست نیز مجاز نیست.
 • اگر فکر می‌کنید در طول جلسه‌ی درمانی احساس ناخوشایندی دارید، می‌توانید با مشورت پزشک، ۱ ساعت قبل از مراجعه به کلینیک استامینوفن بخورید.
 • اگر سابقه‌ی تبخال زدن دارید، حتماً در جلسه‌ی مشاوره به پزشک خود بگویید. معمولاً برای جلوگیری از عود بیماری، به شما داروهایی داده می‌شود که باید یک هفته قبل از تزریق مصرف کنید.
 • از مهم‌ترین توصیه های بوتاکس این است که پوست شما نباید دچار آفتاب سوختگی شود.

خودداری از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون و داروهای ضد التهاب

یک هفته قبل از تزریق بوتاکس باید از مصرف کردن هر گونه دارویی که باعث رقیق شدن خون می‌شود خودداری شود. این داروها شامل آسپیرین، ایبوپروفن، اکسدرین، موترین، جینکو بیلوبا، جنسینگ، روغن تخم کتان، روغن کبد ماهی، روغن ماهی، ویتامین A، ویتامین E و هر گونه اسید چرب می‌باشند، در صورت نیاز به مصرف داروی مُسکن، بایستی از داروی تایلنول استفاده شود، رعایت اقدامات مورد نیاز و مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس باعث دستیابی به بهترین نتیجه و کاهش عوارض جانبی ناشی از درمان می‌شود.

کلام آخر

ممنون از شما عزیزان که تا انتهای مقاله مراقبت های بعد از بوتاکس با ما همراه بودید، اگر نظر یا پیشنهادی دارید لطفا پیشنهاد های خود را با ما به اشتراک بگذارید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *