اقدامات بعد از تزریق بوتاکس

امروز سعی داریم شما را با اقدامات بعد از بوتاکس آشنا کنیم. بوتاکس یکی از محبوبترین و همچنین پرطرفدارترین عمل زیبایی می باشد. افراد برای از بین بردن چین و چروک صورت، بالا بردن ابرو، بالا بردن نوک بینی و … از تزریق بوتاکس استفاده می کنند. تزریق بوتاکس بدون جراحی انجام می شود. افراد در نواحی مانند بین دو ابرو، پیشانی، گردن، خط لبخند و … از بوتاکس استفاده می کنند. برای انجام این روش به بهترین دکتر جهت درمان مراجعه نمایید. ما در این مقاله شما را با اقدامات بعد از تزریق بوتاکس آشنا کرده ایم، پس ما را تا پایان این مقاله همراهی کنید.

تزریق بوتاکس چیست؟

افراد همواره به دنبال زیبایی هستند. با افزایش سن، افراد دچار چین و چروک هایی در نواحی صورت و گردن می شوند که می توانند با استفاده از بوتاکس این چین  چروک ها و خطوط را از بین ببرند. تزریق بوتاکس یکی از روش های از بین بردن چین و چروک صورت و جوانسازی می باشد. بوتاکس نوعی سم تولید شده می باشد که در عضلات دور چشم، خطوط پیشانی و خطوط در ناحیه گردن و نواحی دیگر صورت به کار می رود و سبب از بین بردن این خطوط به صورت موقت می شود.

بوتاکس نوعی داروی تزریقی می باشد که اگر به نواحی دارای چین و چروک تزریق شود، دچار صاف شدن آن نواحی می شود. بوتاکس از سم بوتولونیوم نوع A ساخته شده است. زمانی که ناحیه ای از صورت شما مانند پیشانی دچار خطوطی شده است، از بوتاکس در آن نواحی استفاده می شود. این دارو سبب فلج شدن عضلات آن نواحی می شود و همچنین سبب صاف شدن و جوان شدن موقتی خواهد شد. تزریق بوتاکس از روش های کم تهاجمی جوانسازی پوست می باشد.

معیارهایی برای انتخاب بهترین دکتر تزریق بوتاکس

اولین و مهمترین کار قبل از تزریق بوتاکس پیدا کردن یک دکتر خوب و کلینیکی مناسب برای انجام این روش می باشد. تمام تلاش خود را بکنید تا بتوانید به بهترین کلینیک تزریق بوتاکس و پزشکی مجرب مراجعه نمایید. برخی از ویژگی های بهترین دکتر بوتاکس عبارت است از:

 • تجربه و مهارت پزشک تاثیر بسیاری در نتیجه درمان دارد. اگر پزشک شما دارای تجربه و انجام درمان های موفقی تا کنون بوده باشد، درمان شما نیز با موفقیت و کمترین عوارض به پایان می رسد. حتما قبل از انجام تزریق نمونه کارهای قبلی پزشک را مشاهده نمایید.
 • یک دکتر خوب همواره سعی می کند، سلامت بیمار را اولویت قرار دهد و نه منافع شخصی خود را.
 • یکی از ویژگی های مهم، داشتن تخصص و مدرک معتبر از دانشگاهی معتبر می باشد. قبل از انجام هرگونه درمان مدرک پزشک خود را بررسی کنید.
 • بهترین دکتر تزریق بوتاکس کسی است که در کلینیکی معتبر و دارای کادر درمان مجرب مشغول به فعالیت می باشد. همچنین کلینیک ایشان دارای مجهزترین تجهیزات می باشد.
 • یک دکتر خوب همواره تلاش می کند تا با صبر و حوصله و با اخلاقی بسیار مناسب و خوب با بیماران خود صحبت کند و اگر بیمار او سوالی از ایشان داشته باشد، سعی می کند با رفتاری مناسب به سوالات او پاسخ دهد.
 • از دیگر ویژگی های یک دکتر مجرب، استفاده از تکنیک ها و روش های به روز برای بیماران خود می باشد. بهترین دکتر همواره سعی می کند از پیشرفته ترین تکنیک ها استفاده کند و همچنین علم خود را به روز نگه دارد.
 • همچنین از ویژگی های دیگر پزشک نمونه ایجاد جلسه مشاوره ای قبل از انجام تزریق می باشد. در این جلسه پزشک تمامی نکات لازم درباره تزریق را به بیمار خود می گوید و همچنین تمامی انتظارات بیمار را گوش می دهد و سعی می کند آن را رعایت کند.

معیارهایی برای انتخاب بهترین دکتر تزریق بوتاکس

کاربردهای تزریق بوتاکس

بوتاکس دارای کاربردهای درمانی و زیبایی می باشد. از کاربردهای درمانی بوتاکس می توان به افتادگی پلک، پریدن پلک و یا پرش عضلات چشمی، عرق کردن بیش از اندازه، مثانه ی پرکار یا بیش فعال، سردرد، اسپاسم عضلات گردن، برخی از اختلالات عصبی نظیر فلج مغزی اشاره کرد. تزریق بوتاکس می تواند این مشکلات را از بین ببرد، پس اگر دارای این مشکلات می باشید می توانید از این روش استفاده کنید.

همچنین از کاربردهای زیبایی تزریق بوتاکس می توان به رفع خطوط افقی پیشانی، درمان و از بین بردن چین و چروک های طرفین چشم ها، محو کردن خظ اخم بین دو ابرو، بالا بردن نوک بینی، بالا بردن گوشه های لب و از بین بردن چروک های گردن اشاره کرد. با مراجعه به بهترین کلینیک تزریق بوتاکس و بهترین پزشک می توانید این مشکلات را برطرف نمایید.

ماندگاری بوتاکس

یکی از دغدغه های افراد، میزان ماندگاری بوتاکس می باشد، ماندگاری این روش برای هر فرد متفاوت می باشد، به همین دلیل میزان ماندگاری را به طور دقیق نمی توان گفت. متابولیسم بدن هر فردی در میزان ماندگاری اثر بوتاکس تاثیر گذار می باشد. افرادی که دارای متابولیسم بالاتری می باشند و فعالیت های سنگین انجام می دهند، میزان ماندگاری بوتاکس برای آن ها کمتر می باشد. از دیگر عوامل موثر بر ماندگاری بوتاکس، برندی است که از آن استفاده می شود.

همچنین چگونگی نگهداری بوتاکس می تواند بر کوتاه و یا بلند مدت بودن ماندگاری آن تاثیر بگذارد. به طور کلی مدت زمانی که بوتاکس می تواند اثر گذار باشد و در اکثر افراد رخ می دهد، بین ۴ تا ۶ ماه است. سعی کنید انجام بوتاکس را نزد یک پزشک مجرب انجام دهید و از یک برند معتبر برای تزریق استفاده کنید.

اقدامات قبل از تزریق بوتاکس

 • همیشه به یاد داشته باشید که مهمترین کار قبل از انجام هرگونه عمل و یا درمان، مراجعه به بهترین پزشک می باشد. برای گرفتن نتیجه مطلوب باید به بهترین پزشک مراجعه نمایید.
 • از مصرف داروهای ضد التهابی مانند آسپرین، ایبوپروفن و هر آنچه که سبب رقیق شدن خون و افزایش خونریزی می شود ۱۰ روز قبل از درمان جلوگیری کنید.
 • یکی از مراقبت های قبل از بوتاکس قرار نگرفتن در معرض آفتاب می باشد.
 • اگر از داروهای خاصی استفاده می کنید و یا بیماری خاصی دارید و همچنین اگر به دارویی حساسیت و یا آلرژی دارید، قبل از انجام درمان به پزشک خود اطلاع دهید.
 • اگر شما دارای سابقه تبخال هستید قبل از تزریق بوتاکس این مطلب را به پزشک خود اطلاع دهید تا بتواند از این مشکل پیشگیری کند.
 • از لباس های راحت استفاده کنید تا موجب فشار آمدن به نواحی تزریق نشود.
 • از دو هفته قبل از انجام درمان از دخانیات و الکل استفاده نکنید، زیرا استفاده از این ها سبب کند شدن روند بهبود، کم شدن اثرات بوتاکس و همچنین ایجاد کبودی بعد از درمان می شود.
 • قبل از مراجعه برای درمان از اپیلاسیون، بند انداختن و استفاده از کرم های موبر خودداری کنید، زیرا سبب آسیب رساندن به پوست شما می شود.
 • اگر حس می کنید که درد انجام این درمان برایتان سخت است می توانید با اطلاع به پزشک قبل از انجام تزریق از استامینوفن استفاده کنید. البته درد این تزریق زیاد نیست.

اقدامات بعد از تزریق بوتاکس

 • مدتی بعد از انجام بوتاکس آرایش نکنید. زیرا این کار سبب دست مالیدن به صورت و مالش آن برای پاک کردن آرایش می شود که این امر موجب حرکت مواد بوتاکس در نواحی می شود.
 • از مراقبت های بعد از بوتاکس می توان به مصرف نکردن دخانیات و الکل ۲۴ ساعت بعد از بوتاکس اشاره کرد، زیرا اثر بخشی بوتاکس را کاهش می دهد.
 • برای درمان تورم صورت می توانید، نواحی درمان را حرکت دهید مثلا اخم کنید، بخندید و …
 • هنگام خوابیدن طوری بخوابید که به محل تزریق فشاری وارد نشود، زیرا وارد شدن فشار به محل درمان سبب حرکت مواد بوتاکس می شود.
 • از قرار گرفتن محل درمان زیر آفتاب و همچنین آب گرم و داغ خودداری کنید.
 • از شستن صورت بعد از انجام بوتاکس به مدت یک یا دو روز خودداری کنید و در صورت لزوم می توانید از آب سرد و یا ولرم استفاده کنید. به هیچ عنوان از آب داغ برای شستشوی محل درمان استفاده نکنید.
 • در محل درمان احتمال کبودی وجود دارد. اطمینان پیدا کنید که هر علائم و برآمدگی تا چند ساعت بعد از تزریق از بین رفته اند. در غیر این صورت به پزشک خود مراجعه نمایید.
 • اگر پزشک شما برایتان داروها و یا پمادی تجویز کرد به طور مرتب از آن ها استفاده کنید.
 • سعی کنید از لباس های گشاد و راحت استفاده کنید تا هنگام تعویض سبب فشار آمدن به محل درمان نشود.

اقدامات بعد از تزریق بوتاکس

مزایای بوتاکس چیست؟

بوتاکس روشی از روش های جوانسازی پوست می باشد که دارای مزایایی است. از مزایای بوتاکس می توان به روش غیر تهاجمی این درمان که نیازی به جراحی ندارد و همچنین نیازی به بستری شدن و بیهوش شدن نیز ندارد، اشاره کرد. این روش نسبت به روش های دیگر دارای هزینه کمتری می باشد و همچنین درد آن نیز بسیار کم است. شما می توانید بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس نتیجه آن را مشاهده کنید. در روش تزریق بوتاکس افراد می توانند بعد از تزریق به تمامی فعالیت های خود برسند و این روش دوره نقاهت ندارد و همچنین بیمار بعد از انجام تزریق بوتاکس از راحتی برخوردار است.

هزینه بوتاکس

هزینه بوتاکس به عوامل مختلفی بستگی دارد که این عوامل شامل تخصص و تجربه پزشک و کلینیک می باشد. کلینیکی که در آن تزریق را انجام می دهید باید معتبر و دارای تجهیزات پیشرفته باشد. همچنین به عوامل دیگری مانند نواحی که می خواهید درمان را روی آن انجام دهید و میزان تزریق شما نیز بستگی دارد. سعی کنید تزریق بوتاکس را در کلینیک های معتبر و نزد پزشک مجرب و متخصص انجام دهید تا دچار عوارض بعد از انجام بوتاکس نشوید.

همچنین این هزینه بستگی به بوتاکسی که از آن در نواحی درمان استفاده می شود نیز دارد. هرچقدر برند بوتاکس تزریقی بهتر باشد هزینه آن نیز بیشتر می باشد. از دیگر عوامل می توان به عمیق و زیاد بودن خطوط اشاره کرد. هر چقدر خطوط عمیق تر باشند، از بوتاکس بیشتری برای تزریق استفاده می شود.

عوارض بوتاکس

تزریق بوتاکس همانند درمان های دیگر دارای عوارضی می باشد که از عوارض های اصلی این روش می توان به درد، سردرد، علائم سرماخوردگی و … اشاره کرد. از عوارض دیگر تزریق بوتاکس افتادگی پلک می باشد که این عارضه در صورت مجرب نبودن پزشک و همچنین در صورت غیر متخصص بودن پزشک اتفاق می افتد. اگر تا چند هفته بعد از بوتاکس دارای علائمی مانند ضعف عضلانی، مشکلاتی در بینایی، دشواری در صحبت کردن و یا بلع، مشکلات تنفسی و همچنین از دست دادن کنترل ادرار شدید، حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

شما می توانید از عوارض تزریق بوتاکس بکاهید. اگر هنگام مراجعه به پزشک و کلینیک سعی کنید به بهترین پزشک و بهترین کلینیک مراجعه کنید، می توانید از اکثر عوارض تزریق بوتاکس بکاهید. زیرا اکثر عوارض به دست یک پزشک غیر متخصص و بی تجربه اتفاق می افتد، پس تمام تلاش خود را در جهت انتخاب بهترین پزشک بکنید. همچنین با رعایت توصیه های پزشک خود بعد از عمل نیز می توانید عوارض را کمتر کنید.

کاندیدای نامناسب تزریق بوتاکس

برای برخی از افراد تزریق بوتاکس توصیه نمی شود. این افراد شامل خانم های باردار و شیرده، کسانی که دارای عفونت فعال و یا تبخال در ناحیه درمان می باشند، افرادی که دارای بیماری های عصبی و عضلانی هستند، کسانی که دارای چین و چروک های بسیار عمیق باشند و همچنین افرادی که از داروهای رقیق کننده خون و یا ضد انعقادی استفاده می کنند، می شوند. پس در صورت مبتلا بودن به هرکدام از این مواردی که گفته شد، حتما قبل از تزریق بوتاکس به پزشک خود اطلاع دهید و ایشان را در جریان بگذارید تا شما را به بهترین شکل ممکن راهنمایی کند.

نحوه انجام تزریق بوتاکس :

تزریق این دارو به زمان و دوره بهبودی طولانی نیاز ندارد. تزریق بوتاکس علاوه بر خواص درمانی ذکر شده، در جوان سازی صورت بسیار موثر است. از طریق آن می توان معایب پوستی مانند جوش صورت و آکنه را اصلاح نمود، فرم چانه و گونه را اصلاح کرد، خطوط اطراف بینی خط و اخم را از بین برد و نوک بینی را لیفت کرد و تغییر شکل داد. تزریق بوتاکس پیشانی از طریق صاف کردن چین و چروک های این ناحیه از صورت و متقارن کردن ابروها نقش مهمی در جوان سازی چهره شما خواهد داشت. از دیگر کاربردهای مهم تزریق این دارو از بین بردن سیاهی، چین و چروک و پف زیر چشم است که با تزریق بوتاکس دور چشم می‌ توان به این اهداف دست یافت.

بنابراین انجام این روش زیبایی متناسب با نیاز، ترمیم و بهبود مناطق هدف روی صورت انجام می شود. پزشک قبل از تزریق بوتاکس صورت شما را تمیز می کند و سپس با استفاده از یک سوزن بسیار ظریف سم بوتولینوم را به ماهیچه های صورت تزریق می نماید. بسته به ناحیه ای که قرار است تحت درمان قرار بگیرد، از شما خواسته می شود تا عضلات صورت خود را حرکت دهید. از این طریق پزشک بهتر خواهد توانست مکان صحیح برای تزریق را پیدا کند. تزریق به طور معمول حدود ۱۰ دقیقه به طول می انجامد. حدود ۲ الی ۳ روز طول می کشد تا بوتاکس روی عضلات تاثیر بگذارد و ممکن است، مشاهده نتیجه نهایی دو تا سه هفته زمان لازم داشته باشد. بنابراین شما بلافاصله نتایج را مشاهده نخواهید کرد.

در برخی از نواحی صورت سم بوتولینوم باید فقط به صورت سطحی تزریق شود و بخشی از عضله که درست زیر پوست است، باید هدف قرار داده شود. به عنوان مثال، هنگام تزریق در اطراف چشم، تزریق دارو در عمق زیاد می‌تواند ابروها را  بسیار برجسته کند و ظاهری غیر طبیعی به آن ها بدهد. تزریق سطحی در این ناحیه موثرتر است. این همچنین می تواند کبودی بعد از عمل را برای بیمار به حداقل برساند. یکی دیگر از عضلاتی که باید دارو به صورت سطحی به آنجا تزریق شود، عضله اوربیکولاریس اوریس است.

عوارض بوتاکس

بهترین سن تزریق بوتاکس

در صورتی که انسان ها به سن سی سالگی نزدیک می شوند، تولید کلاژن در پوست شان به مقدار زیادی کاهش می یابد ولی این امکان وجود دارد که خطوط روی پوست بین 20 الی 30 سال نیز نمایان شود. اما ممکن است این سوال برای شما نیز پیش بیاید که بهترین و مناسب ترین سن تزریق بوتاکس چه زمانیست؟

پاسخ بسیار دقیق و درستی که به این سوال می توان داد این است که بهترین سن تزریق بوتاکس و ژل بالاتر از 18 سال است. این امکان وجود دارد که هر شخصی در سن بیست سالگی به تزریق کردن بوتاکس نیاز داشته باشد و بعضی از افراد نیز حتی تا سن چهل سالگی نیز نیازی به تزریق این ماده نداشته باشند. تمامی موارد ذکر شده بستگی به نوع پوست و نوع بدن تان دارد.

در صورتی که بوتاکس در سنین بسیار کم تزریق گردد و هنگامی که خطوط پوستی تان بسیار اندک است، بوتاکس نقش پیشگیرانه دارد. این تکنیک جهت به تعویق انداختن روند پیری پوست صورت و کمتر شدن میزان خطوط و چین و چروک در سنین بالا به دلیل کمتر شدن حرکت ماهیچه‌ها و عضلات صورت تاثیرگذار است.

کاربردهای پزشکی درمانی بوتاکس

بوتاکس علاوه بر کاربردهای زیبایی، برخی کاربردهای درمانی دارد که در ادامه این کاربردها را برای شما شرح خواهیم داد :

 • درمان کردن تنبلی چشم: دلیل عمده رخ دادن تنبل شدن چشم، تعادل نداشتن ماهیچه هایی می باشد که وظیفه آن در جای خود نگه داشتن چشم ها است.
 • درمان مختل شدن کشیدگی ماهیچه گردنی: این مسئله را می توان یک مشکل عصبی دانست که در صورت رخ دادن آن، ماهیچه های گردن و شانه ها درگیر گرفتگی و اسپاسم می گردند. در این شرایط، ممکن است که عضلات به طور خودکار دچار انقباض شوند و گردن در یک موقعیت دردناکی قرار بگیرد. بوتاکس دچار کم تر شدن فعالیت این عضلات می شود و این وضعیت را بهتر می کند.
 • درمان کردن عرق بیش از اندازه یا غیرعادی (هایپر هیدروزیس): در این شرایط حتی در صورتی که دمای محیط پیرامون یک شخص هم بالا نیست، بسیار عرق می کند که با کمک بوتاکس قابل درمان است.
 • درمان لوچی و دوبینی (strabismus): در صورت رخ دادن این مشکل، فرد دچار دید دوبینی می شود که می بایست با کمک بوتاکس، این مشکل را برطرف کرد.
 • درمان درد میگرن (مزمن): در صورتی که شما بیش از پانزده روز در یک ماه درگیر میگرن شدید، تزریق کردن ماده بوتاکس به کمتر شدن تعداد دفعات سردرد کمک شایانی می کند.
 • کمتر شدن اثرات فعالیت بیش از اندازه مثانه: زمانی که شخصی دچار فعالیت زیاد مثانه می شود یا به معنای دیگر دچار به بی اختیاری ادرار می شود، با استفاده از روش تزریق بوتاکس، می توان تعداد دفعات ادرار کردن را کاهش داد.

کلام آخر

افراد با افزایش سن و دلایل مختلف دیگر، دچار چین و چروک و خطوطی در ناحیه صورت و گردن خود می شوند که در این صورت برای از بین بردن این مشکلات می توانند از روش بوتاکس که از روش های جوانسازی پوست می باشد استفاده کنند. بوتاکس روشی غیر تهاجمی است که نیازی به بیهوشی و بستری شدن ندارد و موقتی می باشد. این روش می تواند دارای عوارضی باشد که با انتخاب پزشک مجرب می توانید از بسیاری از عوارض این روش بکاهید. پس برای مراجعه به بهترین پزشک تلاش بسیاری داشته باشید.

از شما بابت همراهی ما تا پایان این مقاله بسیار سپاسگزاریم. ما تمام تلاش خود را کرده ایم تا شما را با اقدامات بعد از تزریق بوتاکس آشنا کنیم. در صورت داشتن پیشنهاد و انتقاد می توانید از طریق سایت با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *