مزوتراپی پوست

ما در این مقاله سعی داریم شما را با مزوتراپی پوست آشنا کنیم. همه افراد به دنبال راهی برای زیباتر شدن و شاداب تر شدن پوست هستند که یکی از این روش ها مزوتراپی پوست است که این روش کم تهاجمی است و مواد مورد نیاز پوست را تامین می کند. کلمه مزوتراپی از مزودرم گرفته شده است که لایه ای از پوست است که تزریق مواد به این لایه صورت می گیرد. برای آشنا شدن با مزوتراپی پوست با ما همراه باشید.

مزوتراپی پوست چیست ؟

مزوتراپی واژه‌ای است مرکب از دو کلمه‌ی یونانی به معنای میانه و درمان. این روش بدون جراحی و غیرتهاجمی است برای از بین بردن سلولیت، بیشتر شدن سرعت کم شدن وزن، درمان چاقی‌های موضعی، جوان سازی، درمان ریزش مو و ترمیم آن و درمان لک‌های تیره و استریا. این روش درمانی با استفاده از داروهایی غیر شیمیایی و عصاره‌های گیاهی تزریق می شود. داروهایی دیگری مانند داروهای سنتتیک، انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی و آمینو اسیدها در مزوتراپی استفاده می شود.

لایه مزودرم یا لایه میانی پوست در عمقی نزدیک به یک میلی‌متر در زیر لایه سطحی پوست قرار دارد. مزوتراپی از آن روش‌هایی است که درد کمی دارد و توسط بی حسی انجام می‌شود. این روش درمانی ساده و سرپایی است افراد بعد از انجام مزوتراپی درد زیادی ندارند و بعد از انجام ان می توانند فعالیت های خود را ادامه دهند یعنی بعد از جراحی هیچ دوره نقاهتی ندارید و نیازی به استراحت نیست.

مزوتراپی پوست روشی است که در آن پزشک با کمک سوزن‌های ریز موادی مانند آنزیم‌ها، هورمون‌ها، ویتامین‌ها و سایر مواد مغذی را به لایه میانی پوست تزریق می‌کند. این روش برای اولین بار در فرانسه توسط دکتر میشل پیستور اختراع شد. در آن زمان از مزوتراپی برای آرام کردن درد در اثر بعضی بیماری‌ها استفاده می شد. بعد از مدتی از این روش برای از بین بردن چربی‌های اضافی و زیباسازی و جوان سازی پوست استفاده شد. مزوتراپی صورت گردش خون ضعیف در ناحیه آسیب‌دیده صورت را تقویت می کند و التهاب را کم می کند.

مزوتراپی پوست چیست ؟

کاربردهای مزوتراپی

مزوتراپی کاربردهایی دارد که در ادامه به آن می پردازیم :

درمان سلولیت :

داروهای مورد استفاده در مزوتراپی پوست، غشای سلول های چربی و ساختارهایی را که چربی را کنار هم نگه می دارند، تجزیه می کنند. در چند هفته تا چند ماه، مزوتراپی پوست می تواند لایه های چربی را از بین ببرد. سلولیت توسط نوارهای بافت همبند به وجود می آید و چربی را به دام می اندازد، مزوتراپی می تواند درمان خوبی برای کم شدن سلولیت باشد.

بنابراین، هر ناحیه از بدن که دارای رسوبات چربی سفت باشد را می توان با مزوتراپی پوست درمان کرد. ران ها، باسن، کمر، شکم، بازوها، سینه و بخش هایی از صورت مثل زیر چشم و چانه می توانند سلولیت داشته باشند. متخصص پوست می تواند با استفاده از مزوتراپی یا ترکیب آن با سایر روش های درمانی، چربی های انباشته شده در این نواحی را حذف کند.

جوان سازی :

پیری یک روش پیچیده و چند عاملی است که همه قسمت های بدن مانند پوست را تحت تاثیر قرار می دهد. با گذشت زمان، پوست نازک، رنگ پریده، چروکیده و دارای خطوط ریز می شود. این تغییرات به خاطر کم شدن الاستین و کلاژن به وجود می آید. مزوتراپی یک روش جوان سازی پوست است که در آن محرک های کلاژن به پوست نفوذ می کند و تعامل سلولی را آسان می کند. در این روش تزریق تا 2 تا 4 میلی متر با زاویه 30 تا 60 درجه صورت می گیرد.

بیشتر مواد مورد استفاده در این روش توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده تایید شده است، اما آزمایشات بالینی کمی نتیجه مزوتراپی پوست را ثابت کرده است. بهتر شدن چین و چروک، بیشتر شدن خاصیت ارتجاعی و جوان سازی بافت پوست نتایجی است که به مزوتراپی صورت نسبت داده می شود، اما به طور کامل ثابت نشده است.

مزوتراپی پوست چیست ؟

درمان لک :

ترکیب خاصی از مواد مزوتراپی می تواند لک های پوستی را هدف قرار دهد. این مواد می توانند با کنترل تولید رنگدانه از طریق ملانوسیت ها در پوست به کم شدن میزان رنگدانه در پوست کمک کنند. لکه های خورشیدی و ملاسما اشکال خاصی از لکه های صورت هستند که با مزوتراپی صورت درمان می شوند. مزوتراپی پوست می تواند برای آرام کردن علائم آکنه و اسکارهایی که در طول زمان باقی می مانند، استفاده شود. مزوتراپی اسکار با اسید هیالورونیک می تواند به بیشتر شدن حجم پوست کمک کند و آنتی اکسیدان ها و اسیدهای آمینه مورد نیاز پوست را تامین کند.

از چه موادی در مزوتراپی پوست استفاده می شود ؟

انتخاب داروها و ترکیبات مورد استفاده در این روش به نیازها و اهداف افراد بستگی دارد. بیشتر موارد استفاده شده در این روش شامل آنزیم‌هایی مثل کلاژناز و هیالو رو نیداز، داروهای گشاد کننده عروق و آنتی بیوتیک‌ها، ویتامین‌های متفاوت و مواد معدنی، هورمون‌هایی مثل کلسی تونین و تیروکسین، عصاره گیاهان. با تزریق این مواد به لایه میانی پوست نتیجه مناسبی از این روش به دست می آورید. تزریق این مواد با کمک سورن های کوچک و در عمق متفاوتی صورت می گیرد.

تاریخچه مزوتراپی :

این درمان در طب سنتی و مدرن سابقه طولانی دارد. اولین استفاده از این روش به قرن 12 میلادی و در فرانسه برمی گردد. در این سال ها آمبروز پاره پزشک فرانسوی دربار با سوزن سوراخ هایی روی پوست به وجود می آورد و برای جذب بهتر پوست، گیاهان دارویی را روی سوراخ ها می ریخت.

مزوتراپی به شکل مدرن توسط یک پزشک فرانسوی دیگر در سال 1952 معرفی شد. دکتر میچل پیستور تزریق داخل وریدی دارویی به نام پروکائین را برای درمان آسم تجویز کرد. بعد از مدتی مشاهده کرد که ریزش مو بعضی از بیماران بهتر شده است. دکتر پیستور برای درمان ریزش مو در بعضی از بیماران پروکائین را به صورت زیر جلدی تزریق کرد. در سال 1976 روش ابتکاری خود را مزوتراپی معرفی کرد. امروزه مزوتراپی یکی از روش‌های درمانی و جوان سازی مشهور در جهان و به خصوص اروپا است,

از مزوتراپی پوست باید چه انتظاری داشت ؟

روش مزوتراپی 30 دقیقه طول می کشد. این روش دردناک نیست و اگر پوست حساسی دارید، می توانید از کرم های بی حس کننده برای کم کردن درد استفاده کنید. بعد از انجام این روش امکان دارد دچار کبودی و تورم خفیف در ناحیه تزریق شوید زیرا کبودی و تورم به وجود آمده 24 ساعت بعد از بین می رود.

بعداز مدتی پوست بافتی روشن تر و مرطوب تر دارد. در این روش پوست باید سفت شود زیرا مواد مغذی لازم را به سلول ها می رساند. برای رسیدن به نتیجه مناسب باید یک دوره 6 تا 8 جلسه ای را دنبال کنید. همه چیز بعد از تمام شدن دوره درمان به پایان نمی رسد و برای حفظ نتیجه باید 1 یا 2 بار در سال مزوتراپی انجام دهید.

عوارض و خطرات مزوتراپی پوست

مزوتراپی مانند هر روش دیگری دارای عوارض و خطراتی است که بعد از مدتی این عوارض امکان دارد از بین برود. در صورت برطرف نشدن عوارض باید با پزشک مشورت کنید. در ادامه با عوارض مزوتراپی پوست آشنا می شوید :

 • عفونت
 • درد
 • به وجود آمدن لکه‌های تیره روی پوست
 • حساسیت
 • باقی ماندن جای زخم
 • تورم و خارش پوست
 • برجسته شدن ناحیه تزریق
 • قرمزی و کبودی
 • حالت تهوع

آیا مزوتراپی درد دارد ؟

مزوتراپی باعث درد نمی شود. هم سوزن‌های دستگاه آن نازک هستند و هم در محلول تزریقی از داروهای بی‌حسی استفاده می‌شود. اگر که با سوزن مشکل داشته باشید می توانید مزوتراپی بدون سوزن را امتحان کنید اما ممکن است شما نتیجه مناسبی از این روش نگیرید.

مزوتراپی برای از بین رفتن چین و چروک مناسب است ؟

از بوتاکس برای از بین بردن چین و چروک های فعال، یعنی چین و چروک هایی که در اثر حرکت صورت به وجود آمدند استفاده می شود. از فیلرها برای از بین رفتن حجم صورت مثل افتادگی گونه استفاده می شود. در این صورت شما نمی توانید از این روش جوان سازی صورت اثر بوتاکس یا پرکننده ها را داشته باشید زیرا با انجام این جراحی میزان کلاژن تولیدی پوست بیشتر می شود و در دراز مدت روی چین و چروک صورت تاثیر می گذارد.

عوارض و خطرات مزوتراپی پوست

کاندیدای نامناسب برای مزوتراپی پوست :

در این روش جراحی از بی حسی کننده استفاده می کنند و امکان دارد بعضی از افرا به این مواد حساسیت داشته باشند و دچار مشکلاتی شوند. در این صورت مزوتراپی برای بعضی از افراد مناسب نیست و نمی توانند از آن استفاده کنند. در ادامه با افرادی که نمی توانند مزوتراپی انجام دهند آشنا می شوید :

 • افرادی که بیماری قلبی ریوی دارند.
 • بیمارانی که به دیابت مبتلا هستند.
 • زنان باردار یا شیرده نمی توانند از این روش استفاده کنند.
 • افرادی که مشکل انعقاد خون دارند و داروهای ضد انعقاد مصرف می‌کنند
 • بیمارانی که تبخال فعال دارند.
 • افرادی که به سرطان مبتلا هستند.

مزورتراپی صورت چه مزایای دارد ؟

مزوتراپی مانند سایر روش های دگر دارای مزایا و معایبی است که در ادامه به آن می پردازیم :

جایگزین برای روش های پر هزینه :

مزوتراپی اسکار و مزوتراپی پوست یک روش کم تهاجمی است و عوارض کمی در مقایسه با جراحی های پوستی دارد. این روش بدون درد و بدون خون ریزی است و می تواند بخشی از رژیم مراقبت از پوست شما باشد. مواد تزریق شده در لایه میانی پوست ظاهری سالم و طبیعی به صورت و پوست شما می بخشد.

دریافت غلظت زیاد :

غلظت بالای سرم، ویتامین ها و سایر مواد مغذی به پوست کمک می کند تا شادابی و شادابی خود را به دست آورد. اگر مزوتراپی با دقت انجام شود، مواد مغذی به درستی به پوست انتقال می یابد و ظاهر آن را بهتر می کند.

ترکیب مزوتراپی با روش های درمانی :

برای تاثیرگذاری بیشتر، می توانید مزوتراپی صورت را با سایر روش های درمانی مثل تزریق بوتاکس و ژل ترکیب کنید. روش تزریق سم بوتولینوم در میکرودوزهای سطحی بیشتر شده است و طرفدار زیادی دارد.

از بین رفتن نیاز های پوستی :

مواد تزریق شده در مزوتراپی پوست علائم پیری را از بین می برد و درخشندگی صورت را بیشتر می کند. در این صورت نیاز پوست به مواد تقویت کننده از بین می ورد و نتیجه از همان جلسات اول دیده می شود. مزوتراپی پوست آبرسانی لازم را فراهم می کند و پوست را روشن تر، جوان تر و سالم تر نشان می دهد.

قبل از مزوتراپی باید چه مراقبت هایی را انجام دهید ؟

برای این که نتیجه مناسبی از جراحی بینی بگرید باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های قبل از مزوتراپی پوست آشنا می شوید :

 • بدون مشورت با پزشک دارویی استفاده نکنید و حتما درباره داروهایی که مصرف می کنید مشورت کنید.
 • از محصولات مراقبت از پوست در نزدیکی آن ناحیه استفاده نکنید.
 • از 2 روز قبل از مزوتراپی از آسپرین یا داروهای ضد التهابی مثل ایبوپروفن استفاده نکنید.
 • 4 هفته قبل از درمان با مزوتراپی از لایه برداری با مواد شیمیایی در ناحیه مزوتراپی اجتناب کنید.
 • مصرف الکل را 2 روز قبل از مزوتراپی متوقف کنید.
 • از محصولات مراقبت از پوست تا 2 روز قبل از درمان در ناحیه درمان که قرار است مزوتراپی در آن انجام شود استفاده نکنید.

بعد از مزوتراپی باید چه مراقبت هایی را انجام داد ؟

برای این که دچار عوارض و خطرات نشوید باید مراقبت هایی را انجام دهید که در ادامه به آن می پردازیم :

 • تا 2 روز بعد از درمان از انجام فعالیت‌های شدید ورزشی پرهیز کنید.
 • از استفاده داروهای رقیق کننده خون مثل آسپرین اجتناب کنید.
 • از تماس با پوست یا خارش آن به ویژه در ناحیه تزریق خودداری کنید.
 • 10 تا 15 ساعت بعد از مزوتراپی، پوست نباید با آب تماسی داشته باشد.
 • الکل، کافئین و سیگار کشیدن بعد از مزوتراپی ممنوع است و برای مدتی نباید از آن استفاده کنید.
 • قبل و بعد از مزوتراپی از داروهای ضد التهاب استفاده نکنید.

از چه موادی در مزوتراپی صورت استفاده می‌شود؟

انواع مواد معدنی، ویتامین‌ها، داروهای گیاهی،آنزیم هایی مثل کلاژناز و هیالو رو نیداز، هوزمون هایی مثل کلسی تونین و تیروکسین و آنتی بیوتیک‌ها در کوکتل‌های مزوتراپی استفاده میشود. در مقاله‌ای از academic.oup.com می‌خوانیم: دو ماده شیمیایی اصلی از نوع لیپوستابیل، در حال حاضر در مزوتراپی استفاده می شود: فسفاتیدیل کولین و اسید دئوکسی کولیک. به نظر می رسد اکثر کلینیک های مزوتراپی از این مواد در مزوتراپی به تنهایی یا با ترکیب سایر مواد استفاده میکنند. درمان مزوتراپی از پزشکی به پزشک دیگر متفاوت است، مانند مقدار و دفعات تزریق. بنابراین، هیچ پروتکل یا الگوریتم درمانی در دسترس نیست که پزشکان را قادر سازد پیش بینی کنند چه از مواد را در چند دوز با چه میزان و ترکیبی تزریق کنند.

امروزه واقعاً هیچ رمز و رازی در مورد وضعیت مزوتراپی وجود ندارد. هیچ داده بالینی منتشر نشده است که شامل معرف‌های استاندارد، پروتکل‌های درمانی، کنترل‌های مثبت و منفی مناسب باشد. کیت های مزوتراپی که اکنون در اینترنت موجود است، شامل چندین ماده بیولوژیکی و کافئین هستند. بعلم مزوتراپی تنها با تحقیقات علمی و بالینی قابل پیشرفت است. با این حال مزوتراپی ممکن است به یک ابزار منحصر به فرد برای روش های زیبایی تبدیل شود.

نتایج مزوتراپی پوست چگونه است؟

تزریق مزوتراپی پوست صورت به طور میانگین ۳۰ دقیقه طول می‌کشد. این روش درد ندارد ولی اگر نسبت به درد حساس هستید با پزشک در میان بگذارید تا از پماد ضد درد روی پوست استفاده کند. بعد از تزریق نیز ممکن است کبودی و تروم کم به مدت یک روز داشته باشید. از همان جلسه اول حس خوبی در پوست خود خواهید داشت ولی بعد از ۳ تا ۴ جلسه تاثیرات را به وضوح مشاهده خواهید کرد. در نهایت بعد از تکمیل دوره بهتر است هر چند وقت یکبار دوباره مزوتراپی پوست انجام دهید.

بعد از مزوتراپی باید چه مراقبت هایی را انجام داد ؟

مزوتراپی برای چه کسانی مناسب است؟

پوست صورت هر انسانی تاثیر بسزایی در زیبایی اش دارد و یکی از اولین اعضای بدن می باشد که با تغییرات زیادی مواجه می شود. اگرچه جلوگیری همیشه راحت تر از درمان است، اما بعضی از اشخاص به مراقبت از پوست صورت شان بسیار اهمیت می دهند. با گذر زمان، پوست هر کسی نازک و کم آب می گردد و منجر به کمتر شدن میزان بافت چربی پوست می شود. برخی اوقات ظاهر شدن این معضلات پوستی امکان دارد که حاصل از افزایش سن نباشد و ممکن است ناشی از موارد دیگری مانند عوامل ارثی و ژنتیکی یا مشکلات پوستی باشد.

مزوتراپی پوست صورت از جمله تکنیک های جوانسازی می باشد که به طور تقریبی همه اشخاص بالاتر از بیست و پنج سال می توانند از آن برای جبران از دست دادن اسید هیالورونیک در پوست کمک بگیرند. در کل مزوتراپی پوست صورت در صورت تزریق کردن چند آمپول زیر جلدی اسید هیالورونیک، ویتامین ها، اسیدهای آمینه، آنتی اکسیدان های ضد پیری، مواد معدنی و عناصر فعال دیگر انجام می گیرد که مشکلات متعدد در پوست صورت، گردن و بالای سینه را درمان می کند.

هزینه مزوتراپی پوست صورت چقدر است؟

مزوتراپی پوست صورت که جزو روش های جوانسازی صورت می باشد، نیاز به پرداخت هزینه ای جهت انجام این روش دارد. در حقیقت زمانی که شما مستلزم پرداخت مبلغی برای انجام این روش هستید، می بایست از دکتر مورد نظرتان در رابطه با این موضوع پرس و جو کنید. اما قطعا دکتر متخصص نمی تواند قیمت دقیق انجام این روش را به شما ذکر کند زیرا عوامل متعددی در این زمینه دخیل هستند و می توانند تاثیر بسزایی بر روی هزینه نهایی بگذارند.

برای مثال زمانی که مشکلات پوستی شما بسیار زیاد باشد، باید مواد بیشتری در این روش به پوست شما تزریق شود که در این صورت هزینه ای که دکتر متخصص از شما دریافت می کند افزایش می یابد. در ضمن در صورتی که دکتر از مواد بهتر و غنی تری برای انجام این روش استفاده کند، مبلغ بیشتری را اخذ می کند.

البته مورد بسیار مهم دیگر، مربوط به میزان مهارت و تجربه دکتر متخصص پوست است زیرا هر اندازه که دکتر متخصص در این حوزه مجرب تر و حرفه ای تر باشد، نتایج حاصل از این روش بهتر می شود و در نهایت احتمال افزایش هزینه ها وجود دارد. همچنین کلینیکی که مزوتراپی در آن انجام می گیرد بسیار تاثیر گذار در هزینه است چون اگر در یک کلینیک از ابزار و تجهیزات منحصر به فردی استفاده شود، مزوتراپی تاثیر بهتری روی پوست می گذارد و در نتیجه  ممکن است قیمت نهایی افزایش یابد.

به طور کلی موارد و عوامل متعدد بسیاری هستند که می توانند در زمینه هزینه مزوتراپی پوست صورت تاثیر بگذارند که اگر می خواهید در این باره اطلاعات کافی کسب کنید، می توانید به کلینیک آوینا مراجعه کنید و از پرسنل و پزشکان کلینیک پرس و جو کنید.

کلام آخر

برای انجام مزوتراپی پوست از افراد با تجربه کمک بگیرید و سعی کنید با آگاهی و تحقیق دست به انجام این کار بزنید. سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را برای این روش انتخاب کنید تا نتیجه مناسبی از این جراحی بگیرید و همه دستورات و مراقبت های لازم را به خوبی انجام دهید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *