ما در این مقاله سعی داریم شما را با ماندگاری ژل لب آشنا کنیم. انسان با گذشت زمان دچار پیری و فرتوتی می شود و تمام اعضای صورت او با گذر زمان دچار افتادگی می شود حتی می توان گفت که لب های انسان در اثر بالا رفتن سن کم حجم و کوچک تر می شود؛ برای درمان این کم حجمی بیشتر مردم از روش تزریق ژل لب استفاده می کنند تا چهره جذاب تر و زیباتری داشته باشند. در ادامه برای آشنا شدن با ژل لب و ماندگاری ژل لب با ما همراه باشد.

ژل لب چیست ؟

ژل لب با هدف بیشتر شدن حجم و بهتر شدن فرم لب ها تزریق می شود و میزان ژل و عمق تزریق آن به نوع ماده مصرفی و سلیقه افراد بستگی دارد. انواع مختلفی از فیلرهای پوستی وجود دارد که برای تزریق به لب ها و نواحی اطراف لب استفاده می شود، اما در میان آن ها اسید هیالورونیک که به طور طبیعی در بدن یافت می شود و به بیشتر شدن حجم لب ها کمک می کند بیشتر مورد توجه است.

نکته بسیار مهم در مورد تزریق ژل لب این است که تناسب بین لب بالا و پایین باید در نظر گرفته شود تا نتایج ایده آل تری حاصل شود. فرم لب هر فرد با دیگری متفاوت است و مختص خود فرد است و نباید انتظار داشته باشید که فرم لب پس از تزریق مانند بقیه باشد. این عمل زیبایی باید توسط یک پزشک متخصص آشنا به آناتومی لب و صورت انجام شود. تزریق ژل لب با استفاده از سوزن بسیار ظریف با زاویه مناسب در داخل لب یا اطراف لب انجام می شود و برای کم شدن درد می توان از کرم های بی حس کننده موضعی مانند لیدوکائین استفاده کرد.

ژل لب چیست ؟

نحوه تزریق ژل لب :

نحوه تزریق ژل برای حمایت بیشتر و کم خطرتر شدن آن بسیار مهم است. قبل از هر چیز پزشک معالج باید شناخت دقیق و کافی از ساختار پوست و اجزای صورت داشته باشد. باید با این روش که شامل محل مناسب، میزان تزریق و قرارگیری این مواد در لایه های مناسب پوست می باشد، آشنایی کامل داشته باشد. مقدار ژل تزریق شده و تزریق سطحی یا عمیق آن به نوع ماده استفاده شده و نتایج مورد نظر از یک طرف و عمق و محل چین مورد نظر از طرف دیگر بستگی دارد.

ترکیبات اسید هیالورونیک به دلیل جذب مقدار زیادی آب در اطراف و در نتیجه بیشتر شدن حجم، برای اصلاح چین و چروک ها و فرورفتگی ها به حجم کمتری از ژل نیاز دارند. برای این منظور پس از بیهوشی موضع و اطمینان دادن به بیمار، محل تزریق با محلول ضد میکروبی یا الکل تمیز می شود، سپس با سرنگ مخصوص و سوزن های نازک راست زاویه، مقدار دقیق دارو به هر یک از پوست یا تزریق می شود. لایه های زیر جلدی در نواحی مختلف سر و صورت از جمله اطراف چشم ها، گونه ها، چین های اطراف دهان، لبه فک، داخل لب ها و روی پیشانی تزریق می شود.

تزریق ژل لب چه فرم هایی دارد ؟

شکل لب ها بسته به محل و نحوه تزریق ژل می تواند تغییر کند و این موضوعی است که حتما باید با پزشک خود در مورد آن صحبت کنید. برخی افراد دوست دارند لب بالاییشان بزرگتر از لب پایین باشد یا برعکس و در موارد دیگر ترجیح می دهند اندازه و نسبت لب بالا و پایین برابر باشد. ژل لب روش ها و مدل های مختلفی دارد که در ادامه با آن ها آشنا می شوید :

ژل لب عروسکی :

در تزریق ژل لب مدل عروسکی، مقدار بیشتری از ژل به لب پایین تزریق می شود تا حجم لب پایین بیشتر از لب بالا باشد و لب ها شکل عروسک یا عروسک باربی را به خود بگیرند.

ژل لب روسی :

ژل لب روسی که این روزها طرفداران زیادی دارد از داخل به بیرون و لبه لب و به صورت عمودی تزریق می شود و این روش برای افرادی که لب های نازک و کوچکی دارند نتایج بسیار خوبی را دارد.

ژل لب قلبی :

تزریق ژل قلب بیشتر برای افرادی که صورت بیضی دارند مناسب است، در این روش بین قسمت بالایی دو لبه لب فاصله ایجاد می شود و لب ها به اصطلاح ظاهری قلبی به خود می گیرند.

ژل لب طبیعی :

برای افرادی که می خواهند بعد از تزریق لب ها حالت طبیعی تری داشته باشند، افزایش حجم آن غیر محسوس و کاملا طبیعی خواهد بود.

کاندیدای مناسب برای ژل لب چه کسانی هستند ؟

تزریق ژل لب یک تصمیم شخصی است و افرادی که از حجم و فرم لب های خود راضی نیستند و می خواهند لب های بزرگ تری داشته باشند و یا می خواهند لب هایشان به حالت قبل بازگردد و در عین حال انتظارات منطقی و واقع بینانه ای دارند. بر اساس نتایج تزریق می توانند ژل لب درست کنند.

برای تزریق ژل لب باید از مواردی مانند ابتلا به برخی بیماری های خاص مانند لوپوس، وجود هر گونه عفونت فعال دهانی مانند تبخال، وجود مشکلات مربوط به انعقاد خون، ابتلا به دیابت. افرادی که سرماخوردگی یا کرونا دارند و یا کسانی که سابقه حساسیت به ژل یا لیدوکائین دارند باید این مشکل را به پزشک اطلاع دهند.

مزایا و معایب ژل لب

ژل لب مانند همه روش های دیگر دارای مزایا و معایبی است که در ادامه با آن ها آشنا می شوید :

  • کبودی کمتر
  • حجم دهی و فرم دهی لب ها در کمترین زمان ممکن و متناسب با سلیقه فرد
  • مشاهده فوری نتایج
  • ماندگاری بالا
  • پایین بودن احتمال بروز عوارض بعد از تزریق
  • هزینه کمتر نسبت به سایر روش ها

از معایب و عوارض تزریق ژل لب عبارتند از :

  • طبیعی نبودن حالت لب ها
  • خونریزی در ناحیه تزریق
  • حساسیت
  • ورم و کبودی

اما اگر که این تزریق توسط پزشک متخصص و باتجربه انجام شود، احتمال به وجود آمدن هر یک از این عوارض به حداقل می رسد.

چه مقدار ژل باید تزریق شود ؟

این بستگی به میل شما و وضعیت لب شما دارد. برای اکثر مردم یک سی سی کافی است. البته اگر می خواهید ظاهر طبیعی لب ها را حفظ کنید. یک سی سی حاوی ژل کافی برای پر شدن لب ها و جلوگیری از تغییر شکل آن ها است.

حتی برای بار اول بهتر است یک سی سی تزریق کنید و بعد از 1 یا 2 هفته برای ترمیم و حجم بیشتر به کلینیک مراجعه کنید. به این ترتیب حفظ ظاهر طبیعی لب ها راحت تر است. برای اکثر افراد تزریق بیش از 2 سی سی بیش از حد است، اما اگر می خواهید لب های خود را زیاد برجسته کنید، امکان دارد نیاز باشد.

چه مقدار ژل باید تزریق شود ؟

ماندگاری ژل لب

تزریق ژل لب نتایج دائمی ندارد و با گذشت زمان از حجم ژل کاسته می شود و بسیاری از افراد هر چند ماه یکبار برای حفظ شکل و حجم دلخواه ژل را مجددا تزریق می کنند. در واقع ماندگاری ژل لب در افراد مختلف متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای مثال نوع ژلی که استفاده می کنید. به عنوان مثال ژل های هیالورونیک اسید بین 6 تا 9 ماه ماندگاری دارند. ژل های نیمه دائمی حدود 1تا 2 سال ماندگاری دارند. ماندگاری ژل های دائمی بسیار بیشتر است.

برند ژل استفاده شده شرکت های مختلف ژل هایی با فرمولاسیون های متفاوت تولید می کنند. برخی از این ژل ها برای تزریق به لب ها و برخی برای تزریق در سایر نواحی صورت بهتر است. پزشک متخصص در کلینیک این موارد را به تفصیل برای شما توضیح می دهد. حجم لب مهم است. حجم بیشتر نیاز به ترمیم طولانی تری دارد. متابولیسم بدن شما و شرایط فیزیولوژیکی پوست تعیین کننده است. برخی از آن ها متابولیسم سریع تری دارند و اسید هیالورونیک تزریق شده خیلی سریع توسط بدن جذب می شود.

ماندگاری ژل به عوامل زیادی بستگی دارد. برخی از مشتریان هر 6 ماه یک بار برای ترمیم و تزریق مجدد مراجعه می کنند و برخی دیگر برای 9 یا 10 ماه نیازی به تزریق مجدد ندارند. ماندگاری از فردی به فرد دیگر متفاوت است. مواد تشکیل دهنده هر ژل و نوع اثر آن دوام آن را تعیین می کند. در تزریق ژل آلیاکسین مواد تشکیل دهنده این فیلر حداکثر تا 9 ماه باقی می ماند و البته در برخی موارد ماندگاری آن تا یک سال گزارش شده است که به ندرت در ناحیه لب اتفاق می افتد.

ماجرا در هنگام تزریق ژل الانسه کمی متفاوت است. در این روش شما 4 نوع ژل دارید که هر کدام دارای ماندگاری متفاوتی هستند. کمترین ماندگاری این ژل مربوط به ژل الانسه S و بیشترین ماندگاری مربوط به ژل سری E است که تا 2 سال می توان روی آن حساب کرد.

ژل لب با تزریق چربی چه تفاوتی دارد ؟

برخی افراد تزریق چربی را برای حجیم کردن انتخاب می کنند، در این روش چربی از نواحی بدن مانند ران و باسن که تجمع چربی دارند گرفته می شود و به بدن تزریق می شود. خب این روش قطعا واکنش های آلرژیک ایجاد نمی کند و ماندگاری آن بیشتر می شود، اما خطر عوارضی مانند عفونت، خونریزی، تورم طولانی مدت یا حتی نکروز بافت چربی وجود دارد مگر اینکه موضع پزشک توصیه شود.

نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که برداشتن چربی از بافت ها شامل یک دوره بهبودی نسبتا طولانی است. تزریق چربی به دلیل ماندگاری بیشتر طرفداران زیادی دارد اما برای تزریق لب مناسب نیست. تزریق چربی در درجه اول برای بیشتر شدن حجم و جبران فرورفتگی های صورت استفاده می شود.

اگر چربی را به لب تزریق کنیم حالت غیر طبیعی و پف کرده به خود می گیرد و خیلی زیبا به نظر نمی رسد. اما با تزریق ژل لب، اسید هیالورونیک ماده ای است که به طور طبیعی در بدن یافت می شود و عوارض بسیار کمتری دارد، علاوه بر این که حجم و فرم دهی بسیار مطلوبی برای لب ها ایجاد می شود. برای برداشتن چربی نیاز به جراحی دارد.

ژل لب با تزریق چربی چه تفاوتی دارد ؟

زمان مناسب برای تزریق مجدد :

برای کارایی بیشتر تزریق مجدد و به گونه ای که هیچ کس متوجه تغییر مداوم در صورت شما نشود، توصیه می کنیم از پزشک خود بخواهید زمانی که هنوز بین 25 تا 30 درصد از حجم ژل قبلی باقی مانده است، ژل را مجددا تزریق کند.

تزریق ژل لب بهترین و سالم ترین روش حجم دهنده لب است و اکثر افرادی که از این روش استفاده کردند از آن رضایت کامل داشتند و پس از جذب ژل روی لب ها به بدن درخواست تزریق مجدد می کنند. تزریق مجدد ژل لب دارای مزایای زیر است:

جذب کندتر ژل در تزریق مجدد :

مورد دیگری که با تزریق مجدد ژل اتفاق می افتد این است که ژل های جدید با واکنش کمتری از طرف بدن برای جذب مواجه می شوند. وقتی برای اولین بار اسید هیالورونیک را وارد بدن می کنید، واکنش بدن قوی تر می شود، اما بار دوم حساسیت بدن دیگر کاهش می یابد و بنابراین جذب شارژ جدید با سرعت کمتری انجام می شود و دوام آن کمتر می شود.

ماندگاری بیشتر با اضافه شدن فیلر جدید به قبلی :

زمان مناسب برای تزریق مجدد فیلر زمانی است که هنوز یک چهارم ژل قبلی روی لب شما باقی مانده باشد. هنگامی که تزریق مجدد ژل در این حالت انجام می شود، ژل جدید به ژل قبلی اضافه می شود و اثر ماندگار شارژ را افزایش می دهد.

آیا تزریق ژل درد دارد ؟

اول این که اکثر ژل های هیالورونیک اسید حاوی لیدوکائین بی حس کننده موضعی هستند. همان بی حسی که در دندانپزشکی کاربرد زیادی دارد. ما می توانیم لب های شما را به روش های مختلف بی حس کنیم. به عنوان مثال، می توانیم داروی مسدود کننده اعصاب را به اطراف لب تزریق کنیم. این دارو در دندانپزشکی قبل از پر کردن دندان استفاده می شود. می توان از داروهای بی حس کننده موضعی که به صورت محلول یا کرم هستند استفاده کرد. در بین روش های کاهش درد، کرم بی حس کننده ارجحیت دارد.

وقتی از داروهای مسدود کننده اعصاب استفاده می کنیم، نحوه حرکت لب ها تغییر می کند و تا چند ساعت مشخص نمی شود که شکل لب های شما چیست. ما با کرم های بی حس کننده چنین مشکلی نداریم. پس از بی حس کردن لب و در حین تزریق، ابتدا احساس سوزش بسیار خفیفی و سپس یک فشار خفیف و در نهایت احساس نبض بسیار مبهم خواهید داشت. اگر بیهوشی به درستی انجام شود، نباید دردی شدید احساس کنید. اگر تزریق دردناک باشد، کاملا قابل تحمل خواهد بود.

آیا امکان دارد بعد از تزریق ژل لب تبخال بزنیم ؟

توصیه می شود افراد مبتلا به عفونت فعال دهان مانند تبخال از تزریق ژل لب خودداری کنند و قبل از تزریق حتما آن را درمان کنند. افرادی که سابقه تبخال دارند حتما باید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارند زیرا امکان بروز تبخال در این افراد حتی با بهترین تزریق برند وجود دارد.

آیا امکان دارد بعد از تزریق ژل لب تبخال بزنیم ؟

مراقبت های بعد از تزیق ژل لب

بعد از تزریق ژل لب ، چون خون رسانی در آن زیاد است احتمال خون مردگی وجود دارد که برای جلوگیری از این حادثه چند روز قبل از اینکه تزریق ژل را انجام دهید باید از کمپرس یخ استفاده کنید و داروهایی مثل ویتامین ای، ضد انعقاد خون، امگا 3 و مسکن هایی مثل ناپروکسن، آسپرین، ژلوفن، دی پیریدامول را مصرف نکنید. در لب یک شبکه عصبی وجود دارد که بسیار قوی است. برای اینکه به دلیل وجود این شبکه عصبی درد در حین تزریق ژل، فرد را اذیت نکند از بلوک عصب سه قلو استفاده می کنند. این بی حسی به مدت 45 دقیقه اثر خود را روی لب حفظ می کند به همین دلیل در هنگام خوردن غذا ممکن است دچار گازگرفتگی شوید و به لب آسیب بزنید. در این مدت از خوردن و آشامیدن خودداری کنید تا بی حسی از بین برود.

در روز اول بعد از تزریق ژل لب یک سری نکات هستند که باید رعایت کنید تا لب شما دچار تورم، التهاب و خون مردگی نشود. بعد از تزریق ژل لب از انجام ورزش های سنگین بپرهیزید و در گرمای شدید قرار نگیرید. همین طور مصرف نوشیدنی های الکی می تواند باعث التهاب و تورم شود. مراقبت های بعد از تزریق ژل لب این دسته از تزریقات برخی از نتایج را دقیقا پس از تزریق نشان می دهد، اما اثر کامل هنوز قابل مشاهده نیست.

به علاوه، معمولا مقداری تورم نیز پس از تزریق وجود دارد که در روزهای اولیه به صورت واضح مشخص نیست که این تورم ناشی از تزریق و یا نتیجه ورود ژل و پرکننده به لب می باشد . همچنین برای ژل های موقت نیز، مقداری زمان جهت ادغام مواد پرکننده با بافت لب لازم است. به خاطر داشته باشید که پس از تزریق حتما مقدار زیادی آب به صورت روزانه مصرف نموده و دستورالعمل های ویژه پزشک خود را برای مراقبت های پس از تزریق فراموش نکنید.

مراقبت های بعد از تزیق ژل لب

نکات مراقبتی قبل از تزریق ژل لب

پیش از آن که از دکتر بخواهید تا ژل را به لب های شما تزریق کند، می بایست به برخی نکات و توصیه های مهم توجه کنید تا از بروز برخی عوارض و مشکلات مربوط به پس از تزریق ژل، پیشگیری کنید. در ادامه بعضی از این نکات را برای شما ذکر خواهیم کرد :

1. استفاده از کمپرس یخ: در صورتی که شما پیش از تزریق کردن ژل لب، کمپرس یخ را بر روی لب هایتان قرار دهید، می‌تواند کمک شایانی به پیشگیری از بروز خونریزی و خون مردگی بعد از تزریق کند. این روش موجب منقبض شدن عروق می گردد و به کمتر شدن میزان خونریزی و سرخی پوست کمک می‌کند.

2. قطع مصرف برخی داروها و مکمل‌ها: پیش از تزریق ژل، می بایست از مصرف داروهای ضد انعقاد خون، ویتامین E، امگا 3 و مسکن‌هایی از جمله ناپروکسن، آسپرین و ژلوفن اجتناب نمایید. امکان دارد که این داروها سبب افزایش خون‌ریزی بعد از تزریق شوند.

5 نگاه کردن به اندازه لب بالا و پایین: مطابق برخی موارد مرتبط با زیبایی‌شناسی، لب بالایی می بایست به طور تقریبی 20 درصد کوچکتر از لب پایینی باشد. در صورت دقیق بودن این اندازه ها، لب ها ظاهری بسیار زیباتر و جذاب تر خواهند داشت.

6. توجه به میزان تخصص و تجربه دکتر: برگزیدن یک دکتر متخصص و مجرب در حوزه تزریق ژل لب بسیار بااهمیت است. دکتر متخصص متناسب با نیازهای شما، بهترین برند ژل را انتخاب می کند و تزریق را به طور کاملا درست انجام می‌دهد.

هزینه تزریق ژل لب چه مقدار است؟

تزریق ژل لب جزو روش های زیبایی محسوب می شود که می بایست برای انجام آن ها مبلغ خاصی به دکتر متخصص زیبایی پرداخت گردد که البته اگر شما به عنوان یک زیباجو به مطب دکتر متخصص مراجعه نمایید، ایشان متناسب با برخی مسائل قیمت تزریق ژل لب را به شما ذکر خواهند کرد، اما به طور کلی نمی توان مبلغ دقیق را پیش از انجام پیش بینی کرد زیرا به عوامل متعددی وابسته است و موارد مختلفی می توانند این مبلغ را افزایش یا کاهش دهند. در ادامه این عوامل را برای شما ذکر خواهیم کرد :

برند ژل : ژل هایی که به لب تزریق می شوند، برندهای متعددی دارند که هر یک از برندها به دلیل ویژگی و خصوصیاتی که دارند، قیمت شان متفاوت می باشد. هر چه برند ژل معروف تر و مشهور تر باشد، هزینه که زیباجو می بایست پرداخت کند، بیشتر می شود.

تجربه دکتر : میزان تجربه و مهارتی که دکتر متخصص در حوزه تکنیک های زیبایی از جمله تزریق ژل دارد، می تواند مورد بسیار موثری در زمینه قیمت تزریق ژل باشد. هر اندازه که تجربه و مهارت دکتر متخصص بیشتر باشد، نتایجی که از تزریق حاصل می شود بهتر است و در نهایت هزینه ها افزایش می یابد.

موقعیت مکانی کلینیک : موقعیت جغرافیایی و میزان دسترسی کلینیک یا مطب دکتر متخصص، تاثیر بسزایی بر روی هزینه های تزریق ژل می گذارد زیرا کلینیک هایی که در موقعیت مکانی بسیار خوبی در شهر تهران واقع شده اند نسبت به کلینیک های شهرستان ها، از مواد و ابزار بهتری استفاده می کنند و از این رو هزینه ها احتمال دارد بیشتر شود.

میزان ژل : هر یک از افراد زیباجو که به کلینیک مراجعه می کنند، مقدار ژل به خصوصی را برای لب های خود مد نظر دارند و هر چه سی سی بیشتری ژل به لب تزریق شود، هزینه ای که دکتر متخصص برای تزریق دریافت می کند، بیشتر می شود.

به طور کلی موارد متعددی می توانند بر روی هزینه تزریق ژل اثر بگذارند که اگر شما می خواهید در این باره اطلاعات بیشتری کسب کنید، می توانید به سایت کلینیک آوینا مراجعه کنید و از قیمت انجام این روش مطمئن شوید.

کلام آخر

قبل از انجام تزریق ژل لب از افراد با تجربه کمک بگیرید و با آگاهی دست به انجام تزریق ژل بزنید. سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را انتخاب کنید تا دچار عوارض و خطرات نشوید و نتیجه مناسبی بگیرید. ممنون از این که تا آخر مقاله ماندگاری ژل لب همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما درباره ماندگاری ژل لب در میان بگذارید.

4.2/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *