مراقبت های بعد از میکرونیدلینگ

ما در این مقاله سعی داریم شما را با مراقبت های بعد از میکرونیدلینگ آشنا کنیم. برای بسیاری از ما شادابی و زیبایی پوست بسیار مهم است. زیرا این موضوع در زیبایی چهره و اندام هر فرد تاثیر بسزایی خواهد داشت. به همین دلیل همه بدون در نظر گرفتن سن و جنسیت به دنبال راه حلی برای حفظ شادابی و طراوت پوست و رفع عوارض پیری هستند. خوشبختانه پیشرفت های علم در کنار استفاده از دانش مردمان باستان منجر به ایجاد روش های موثری برای جوان سازی پوست و از بین بردن آثار اسکار، لک، جوش و آکنه شده است. یکی از این روش ها میکرونیدلینگ است. در ادامه برای آشنا شدن با مراقبت های بعد از میکرونیدلینگ با ما همراه باشید.

میکرونیدلینگ چیست ؟

در دوران باستان، مصریان باستان به آرامی پوست خود را با استفاده از سنگ های خشن و دندانه دار ماساژ می دادند تا لایه های پوست مرده را از بین ببرند. به این ترتیب مسیر تنفس و خون رسانی به لایه های زیرین پوست باز شد و آسیب های پوستی به تدریج از بین رفت. میکرونیدلینگ یکی از روش های جدیدتر درمان آسیب های پوستی از جمله اسکار، جوش و آکنه است که از این روش الهام گرفته شده است. البته واضح است که این روش کم تهاجمی به اندازه روشی که مصری ها برای زیباسازی پوست خود از آن استفاده می کردند خشن و دردناک نیست و با درد بسیار کمی همراه است.

میکرونیدلینگ با استفاده از دستگاه میکرونیدلینگ مخصوص انجام می شود. این دستگاه دارای سوزن های بسیار ظریفی است که پس از قرار گرفتن بر روی آن سوراخ هایی در پوست ایجاد می کند. این سوراخ ها فضایی را برای وارد کردن داروهای درمانی فراهم می کنند. این داروها که دوز و نوع آن ها با توجه به شرایط بیمار و نوع ضایعه پوستی تعیین می شود، از طریق روزنه های ایجاد شده به لایه های پوست نفوذ کرده و با تحریک سلول های پوستی، روند ترمیم و بازسازی را آغاز می کنند. داروهای مورد استفاده در این روش معمولا حاوی ویتامین C و اسید هیالورونیک هستند. موادی که به تحریک سلول های پوست و تسریع روند تولید کلاژن و بازسازی پوست کمک می کنند.

میکرونیدلینگ چیست ؟

کاربرد میکرونیدلینگ :

کاربرد اصلی میکرونیدلینگ از بین رفتن چین و چروک و خطوط روی صورت است. با توجه به اینکه این روش باعث بیشتر شدن کلاژن سازی و تحریک بافت پوست می شود، باعث ترمیم بافت پوست و رفع چین و چروک و افتادگی ناشی از افزایش سن می شود. از این روش می توان برای رفع فرورفتگی های ناشی از بخیه، زخم، جوش و آکنه استفاده کرد. کلاژن ها که با تحریک سلول ها با میکرونیدلینگ ساخته می شوند، لایه های آسیب دیده پوست را ترمیم می کنند. همچنین پس از ترمیم سوراخ های ایجاد شده در این روش، جای زخم و جوش های قدیمی تا حدودی ترمیم می شود.

میکرونیدلینگ می تواند برای از بین بردن علائم ترک پوستی در اثر بیشترش شدن یا کمتر شدن وزن و بارداری استفاده شود. ترک هایی که در اثر فشار روی پوست یا از دست دادن خاصیت ارتجاعی ایجاد می شوند. سوختگی را می توان با استفاده از میکرونیدلینگ برطرف کرد. علاوه بر این با این روش منافذ پوست سفت می شود که باعث بهبود تنفس پوست و جلوگیری از تجمع چربی و آلودگی در منافذ پوست و ایجاد جوش و آکنه می شود.

میکرونیدلینگ چگونه انجام می شود ؟

میکرونیدلینگ را می توان به صورت دستی و با دستگاه انجام داد. روش دستی این روش با استفاده از دستگاه غلتکی کوچکی به نام درمارولر انجام می شود که دارای سوزن های تیتانیومی بسیار ظریف و ریز می باشد. در این روش پزشک دستگاه را روی پوست فرد می غلتد و سوزن ها تا عمق مشخصی از پوست نفوذ کرده و روزنه هایی ایجاد می کنند. در این روش امکان کنترل عمق نفوذ سوزن ها و فشار آن ها بسیار محدود است. سوزن های این دستگاه می تواند از شیشه، سیلیکون، فلز یا پلیمر باشد. روش دستی میکرونیدلینگ در ایران وجود ندارد و استفاده نمی شود.

در روش دوم از دستگاه مخصوصی استفاده می شود که سرعت حرکت آن بر روی پوست، عمق نفوذ سوزن و شدت فشار روی پوست کاملا قابل کنترل است. به این ترتیب می توان منافذ را با دقت بیشتری روی پوست ایجاد کرد و پزشک کنترل بیشتری روی محل ایجاد منافذ و عمق آن دارد. در نتیجه نتایج این روش بسیار بهتر و ماندگارتر است. میکرونیدلینگ یک روش بدون درد است. اما در برخی موارد، پزشک امکان دارد از بی حس کننده های موضعی استفاده کند. بنابراین در طول این روش هیچ دردی احساس نخواهید کرد.

تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان آسیب های پوستی با استفاده از میکرونیدلینگ به عوامل زیادی بستگی دارد. نوع پوست، سن فرد، نوع و شدت آسیب و وضعیت بهبودی در فرد تاثیر زیادی در روند درمان و بهبودی با استفاده از میکرونیدلینگ دارد. به همین دلیل ابتدا پزشک وضعیت سلامت فرد را بررسی می کند و با توجه به شرایط فردی او تعداد جلسات و زمان هر جلسه درمانی را تعیین می کند. اکثر افراد در 4 تا 6 جلسه 1 ساعته به نتایج مطلوب می رسند. اما دیگران ممکن است برای رسیدن به انتظارات خود به جلسات بیشتری نیاز داشته باشند. فاصله بین این جلسات به طور کلی 2 تا 4 هفته است و قسمت زیادی از پوست 6 ماه تا یک سال پس از شروع درمان ترمیم می شود.

ماندگاری میکرونیدلینگ :

افزایش دوام و اثربخشی روش میکرونیدلینگ تا حد زیادی به نحوه مراقبت بعد از عمل بستگی دارد. اگر فردی تمام دستورات پزشک را به درستی انجام دهد و این کار را در مراکز درمانی معتبر انجام دهد، نتایج می تواند برای مدت طولانی باقی بماند. مواردی مانند بیشتر شدن سن، سبک زندگی و رژیم غذایی بر روند تولید کلاژن تأثیر می گذارد. بنابراین پس از مدتی امکان دارد اثرات میکرونیدلینگ از بین برود و نیاز به ترمیم باشد. البته اگر از این روش استفاده کنید، حداقل 2 سال خیالتان راحت خواهد بود.

میکرونیدلینگ چه عوارضی دارد ؟

قرمزی، التهاب، زخم های کوچک، سوختگی و کبودی اولین عوارض میکرونیدلینگ است که امکان دارد افراد نگران آن باشند. این عوارض ناشی از فرو رفتن سوزن ها در عمق پوست است و کاملا طبیعی است. عوارض بعد از عمل در عرض 1 هفته تا 10 روز پس از میکرونیدلینگ برطرف می شود. اگر این عوارض بیش از 10 روز طول کشید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. البته به خاطر داشته باشید که اگر به توصیه های پزشک عمل نکنید و زخم های کوچک را مدیریت نکنید، این عوارض بیشتر طول می کشد و امکان دارد اثرات آن ها برای مدتی باقی بماند.

در مواردی دیده شده است رنگ پوست پس از انجام میکرونیدلینگ تغییر کرده و تیره شده است. این مشکل به دلیل فشار بیش از حد و عدم کنترل مناسب توسط پزشک ایجاد می شود. البته جای نگرانی نیست و پس از مدتی پوست پوسته پوسته می شود و در نهایت به رنگ طبیعی خود باز می گردد. در برخی موارد، ناحیه درمان متورم یا حساس می شود. این عوارض طبیعی هستند. البته تا زمانی که روند بهبودی در آنجا رعایت نشود و عوارض برای مدت طولانی باقی نماند.

مراقبت های بعد از میکرونیدلینگ

بری این که نتیجه مناسبی از میکرونیدلینگ بگیرید باید مراقبت هایی را انجام دهید که در ادامه به مراقبت های بعد از میکرونیدلینگ می پردازیم :

 • اگر به ماده خاصی حساسیت دارید، به پزشک اطلاع دهید.
 • پوست خود را کاملا تمیز کنید و از هیچ کرم آرایشی استفاده نکنید.
 • از ماساژ دادن، فشار دادن و خاراندن پوست پرهیز کرده و روی زخم‌ها را نکنید.
 • اگر قبلا به بیماری پوستی مبتلا بوده‌اید یا سابقه بیماری یا مصرف داروی خاصی دارید، آن را با پزشک خود در میان بگذارید.
 • 2 تا 3 هفته قبل از میکرونیدلینگ از داروهای لایه‌بردار استفاده نکنید.
 • از مصرف خودسرانه قرص‌های مسکن یا داروهای ضد التهاب پرهیز کنید.
 • اگر که در حال مصرف داروهای رقیق‌کننده خون هستید، به پزشک خود اطلاع دهید.
 • از رفتن به استخر و سونا اجتناب کرده و با آب گرم و پرفشار حمام نکنید.
 • توصیه‌های پزشک را به دقت رعایت کرده و داروهای تجویزشده را سروقت مصرف کنید.
 • 2 هفته قبل از عمل از تزریق بوتاکس، ژل و چربی پرهیز کنید.
 • از محصولات مراقبتی پوست که حاوی مواد لایه‌بردار یا تحریک‌کننده پوست است خودداری کنید.
 • از نور خورشید دوری کنید و در صورت خروج از خانه از کرم‌های ضد آفتاب حاوی زینک و تایید شده توسط پزشک استفاده کنید.
 • استفاده مواد غذایی ضد التهاب را در برنامه خود قرار دهید.

میکرونیدلینگ چگونه انجام می شود ؟

چه افرادی نمی توانند میکرونیدلینگ انجام دهند ؟

میکرونیدلینگ یکی از روش های غیر تهاجمی درمان آسیب های پوستی است که با تحریک سلول های کلاژن ساز به ترمیم و از بین بردن آسیب های پوستی کمک می کند. به همین دلیل، استفاده از آن برای بسیاری از افراد در گروه های سنی مختلف بی خطر است. به طور کلی، هرکسی که از سلامت کامل برخوردار است و پوستش دارای چین و چروک، جای زخم، جوش، آکنه، ترک، لکه است. می تواند از میکرونیدلینگ برای درمان و ترمیم پوست خود استفاده کند.

اگر فردی به مواد خاصی مانند غذا یا فلزات حساسیت دارد باید به پزشک اطلاع دهد. زیرا در مواردی مواد به کار رفته در میکرونیدلینگ می تواند باعث ایجاد حساسیت های جدی در فرد شده و به او آسیب برساند. استفاده از میکرونیدلینگ برای افرادی که کمتر از 2 هفته قبل به خود بوتاکس، ژل یا چربی تزریق کردند، توصیه نمی شود. افراد مبتلا به برخی بیماری ها مانند آلرژی های پوستی، دیابت، سرطان امکان دارد گزینه مناسبی برای میکرونیدلینگ نباشد.

افرادی که از داروهای خاصی مانند رقیق کننده های خون استفاده می کنند یا مبتلا به بیماری های خونی هستند، نباید از میکرونیدلینگ استفاده شود. انجام پرتودرمانی یا اشعه درمانی در یک سال گذشته یکی از مواردی است که در روند درمان میکرونیدلینگ مشکل ایجاد می کند. اگر زخم باز در محل درمان وجود داشته باشد یا به طور کلی زخم ها خیلی دیر خوب شوند، پزشک میکرونیدلینگ را برای حل مشکلات پوستی توصیه نمی کند.

هزینه میکرونیدلینگ :

هزینه این عمل بستگی به ماهیت و شدت آسیب دارد. هزینه میکرونیدلینگ بر اساس تعداد جلسات مورد نیاز و مدت زمان هر جلسه تعیین می شود. تعداد جلسات مشاوره قبل از عمل و هزینه آزمایشات بر قیمت میکرونیدلینگ تاثیر دارد. البته نباید تاثیر محل زندگی، محل درمانگاه و میزان دستمزد پزشک را نادیده گرفت.

هزینه های میکرونیدلینگ نسبت به سایر روش های ترمیم و بازسازی پوست بسیار کمتر است و عوارض جانبی کوتاه مدت نسبتا کمی دارد. عوارض این روش پس از مدت کوتاهی از بین می رود و نتایج آن به تدریج نمایان می شود. این روش در هر سنی و برای هر نوع پوستی قابل استفاده است. میکرونیدلینگ می تواند برای از بین بردن آسیب های خفیف تا شدید پوست استفاده شود.

میکرونیدلینگ چه مزایایی دارد ؟

میکرونیدلینگ مانند روش های دیگر دارای مزایای و معایبی است که در ادامه به ان می پردازیم :

 • کمک به روشن کردن پوست به واسطه از بین بردن
 • تحریک روند تولید کلاژن و کمک به جوان سازی هرچه بهتر پوست
 • برخلاف لیزر از این روش می توان برای هر پوستی با هر رنگی استفاده کرد
 • پایین بودن هزینه های این روش درمان برای جوان سازی پوست صورت به نسبت سایر روش ها مثل لیزر
 • بازسازی پوست و قابلیت از بین بردن بسیاری از جای زخم ها
 • قابل استفاده برای نقاط حساس پوستی مثل بینی، گردن، دور چشم

آیا انجام میکرونیدلینگ محدودیت سنی دارد ؟

خیر، پزشکان از این روش برای رفع جوش و جای زخم و سایر مشکلات پوستی در گروه های سنی مختلف استفاده می کنند. اما توصیه آن ها انجام میکرونیدلینگ در سنین نوجوانی، یعنی قبل از 18 سالگی است. زیرا در این زمان هنوز هورمون ها به تعادل نرسیدند و امکان دارد اثرات ترمیمی این روش پس از مدت کوتاهی از بین برود. اگر چین و چروک یا جای زخم خیلی عمیق باشد، نمی توان از این روش استفاده کرد. بنابراین استفاده از آن در سنین بالا چندان مناسب نیست.

آیا می توان از میکرونیدلینگ برای حل مشکلات ریزش مو استفاده کرد ؟

بله. البته میکرونیدلینگ به خودی خود روشی برای حل مشکل ریزش مو و کمک به رشد مجدد مو نیست. اما تحقیقات نشان داده است که با قرار دادن دستگاه میکرونیدلینگ روی پوست سر و وارد کردن مواد مغذی رشد مو به آن، می توان سلول های تولید کننده فولیکول های مو را تحریک کرد و در نتیجه باعث تقویت مو، ضخیم شدن و جلوگیری از ریزش مو شد.

آیا میکرونیدلینگ درد دارد ؟

وجود سوزن بر روی غلتک های این دستگاه این تصور را در بسیاری از افراد ایجاد می کند که انجام این کار با درد زیادی همراه است. اما این ایده چندان درست نیست. اما اگر شما از آن دسته افراد حساس به درد هستید، می توانید از کرم های بی حس کننده برای کاهش احساس درد استفاده کنید.

ممنوعیت استفاده

میکرونیدلینگ یکی از روش‌های غیرتهاجمی برای درمان آسیب‌های پوستی است که با تحریک سلول‌های تولیدکننده کلاژن به ترمیم و رفع آسیب‌های پوستی کمک می‌کند. به همین دلیل استفاده از آن برای بسیاری از افراد در گروه‌های سنی مختلف بلامانع است. به‌طورکلی هر شخصی که وضعیت سلامتی مناسبی داشته باشد و پوست او دارای چین و چروک، جای زخم، جوش، آکنه، ترک، لک و… باشد می‌تواند از میکرونیدلینگ برای درمان و ترمیم پوست خود استفاده کند.

درصورتی‌که شخص به بعضی مواد خاص نظیر مواد غذایی یا فلزات حساسیت داشته باشد، باید پزشک را مطلع کند. زیرا در بعضی از موارد ممکن است مواد مورداستفاده در میکرونیدلینگ باعث ایجاد حساسیت‌های شدید در فرد شده و به او آسیب برساند. همچنین استفاده از میکرونیدلینگ به افرادی که کمتر از دو هفته قبل بوتاکس، ژل یا چربی تزریق کرده‌اند، توصیه نمی‌شود. افراد مبتلا به برخی بیماری‌های خاص نظیر حساسیت‌های پوستی، دیابت، سرطان و… مبتلا هستند نیز نمی‌توانند گزینه مناسبی برای میکرونیدلینگ باشند.

افرادی که از داروهای خاصی نظیر داروهای ضد انعقاد خون استفاده می‌کنند یا به بیماری‌های خونی مبتلا هستند، نباید از میکرونیدلینگ استفاده کنند. انجام پرتودرمانی یا اشعه درمانی در یک سال گذشته نیز از مواردی است که باعث ایجاد مشکل در فرایند درمان با میکرونیدلینگ می‌شود. اگر در محل درمان زخم باز وجود داشته باشد یا به‌طورکلی زخم‌های فرد خیلی دیر ترمیم شوند، پزشک میکرونیدلینگ را برای حل مشکلات پوستی توصیه نمی‌کند.

آیا میکرونیدلینگ درد دارد ؟

انواع دستگاه میکرونیدلینگ

جهت انجام دادن روش میکرونیدلینگ پوست صورت به طور معمول از لوازم متعددی استفاده می شود که در ادامه آن ها را برای شما ذکر خواهیم کرد :

درمارولر

درمارولر نوعی ابزار دستی می باشد که دارای چندین عدد سوزن بسیار ریز است که به حالت غلتکی بر روی پوست قرار داده می شوند و سوزن های آن که جنس شان از فولاد است، روی پوست زخم های بسیار ریز به وجود می آورند.

دستگاه درماپن

این تکنیک نوعی روش جایگزین بسیار پرکاربرد است که به عنوان دستگاه درمارولر مورد استفاده قرار می گیرد که در حقیقت نوعی دستگاه الکتریکی است که شباهت زیادی به قلم دارد. زمانی که دستگاه روشن می شود، سوزن هایش به طور پی در پی به سوی بالا و پایین حرکت می کنند و در یک دقیقه بیشتر از هجده هزار ضربات بر روی پوست زده می شود.

دستگاه آر آف میکرونیدلینگ

دستگاه دیگری که برای میکرونیدلینگ مورد استفاده قرار می گیرد که کاربرد متفاوت دارد و در آن از سوزن فقط استفاده نمی شود و از پالس حرارتی کمک گرفته می شود. اخیرا متخصصان از این تکنیک جهت زیبایی و جوانسازی پوست کمک می گیرند.

میکرونیدلینگ BB Glow

روش دیگری که جهت زیبایی پوست و انجام میکرونیدلینگ مورد استفاده قرار می گیرد، دستگاه میکرونیدلینگ BB Glow است که در آن سوزن های مخصوص موجود در دستگاه به لایه های پوستی ورود می کنند و با کمک چندین رنگ‌ طبیعی، رنگ پوست تغییر می یابد. این روش نام دیگری دارد که آن را کرم پودر دائم نیز می نامند. با کمک این سوزن ها رنگ به لایه های عمیق پوستی تزریق می گردد و سبب یک رنگ شدن و روشن تر شدن رنگ پوست می شود.

نکات مهم در رابطه با میکرونیدلینگ

زمانی که شما اقدام به انجام میکرونیدلینگ می کنید، می بایست برخی نکات و توصیه های مهم را در این باره بدانید. این نکات شامل موارد زیر می باشند :

 • لازم به ذکر است که روش میکرونیدلینگ تکنیکی می باشد که می بایست به وسیله دکتر متخصص حرفه ای و مجرب انجام گیرد، از این رو باید از انجام دادن این روش در آرایشگاه ها پرهیز کنید.
 • پیش از انجام دادن میکرونیدلینگ، باید در آغاز کار متخصص پوست و مو موقعیت پوستی تان را با تمرکز بیشتری مشاهده نماید و پس از آن، از مناسب ترین روش برای پوست تان استفاده کند.
 • کسانی که در حال گذراندن دوران بارداری شان هستند، نباید از روش میکرونیدلینگ استفاده کنند.
 • در صورتی که شما به یکی از انواع بیماری های پوستی خاص دچار هستید و یا در گذشته درگیر زخم های پوستی شده اید، نباید اقدام به استفاده از میکرونیدلینگ کنید.
 • کسانی که برای مشکلات عروقی شان، داروهای رقیق کننده خون از جمله ایبوپروفن و آسپرین مصرف می کنند، می بایست دست کم  سه هفته پیش از انجام این روش درمانی، مصرف این داروها را قطع کنند.
 • اشخاصی که در حال استفاده از داروهایی جهت از بین بردن آکنه می باشند، می بایست استفاده از دارو را از چند هفته پیش از درمان قطع کنند.
 • درمان برخی از مشکلات پوستی با این تکنیک به طور معمول تقریبا 10 الی 30 دقیقه زمان می‌ برد و مدت زمان مورد نیاز برای درمان با توجه به مشکلات پوستی امکان دارد که از 4 الی 6 جلسه متغیر باشد. جلسات درمان باید با فاصله زمانی یک ماهه انجام گیرند.
 • بعضی از بررسی ها نمایانگر آن اند که استفاده از روش میکرونیدلینگ ممکن است کمک شایانی به رویش دوباره مو در افراد مبتلا به آلوپسی کند.

کلام آخر

قبل از انجام میکرونیدلینگ سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را برای انجام آن انتخاب کنید و با آگاهی دست به انجام این روش بزنید. دستورات و مراقبت های پزشک را به خوبی انجام دهید تا نتیجه مناسبی از این روش بگیرید. ممنون از این که تا آخر مقاله مراقبت های بعد از میکرونیدلینگ همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما درباره مراقبت های بعد از میکرونیدلینگ در میان بگذارید.

3/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *