ما در این مقاله سعی داریم شما را با تزریق ژل به صورت آشنا کنیم. یکی از مواردی که در زیبایی و شادابی پوست و فرم دهی به صورت و بدن تاثیر بسزایی دارد تزریق ژل و انواع فیلرها می باشد. در واقع تزریق فیلر یک درمان بی خطر برای رفع علائم پیری، افتادگی پوست صورت و بدن است. با بیشتر شدن سن، بافت پوست نازک می‌شود و چین و چروک‌های صورت که در اطراف بینی، دهان، چشم‌ها و گونه‌ها دیده می‌شوند، عمیق‌تر شده و به چین و چروک‌های آشکار تبدیل می‌شوند.

تزریق ژل یا استفاده از سایر روش های تزریق فیلر پوستی می تواند این حجم از دست رفته را جبران کرده و چین و چروک های صورت را صاف کند. از بین رفتن چین و چروک تنها یکی از کاربردهای این روش درمانی است و می توان از آن برای افزایش حجم لب، بلند کردن ابروها، رفع گودی صورت و موارد دیگر استفاده کرد. در ادامه برای آشنا شدن با تزریق ژل به صورت با ما همراه باشید.

تزریق ژل چیست ؟

تزریق ژل یکی از روش های رایج برای از بین رفتن چین و چروک صورت و شکل دادن به نواحی مختلف صورت و بدن است. تزریق با کمک مواد مصنوعی و طبیعی انجام می شود و در نهایت نتیجه فقط شادابی و طراوت برای فرد خواهد بود.

با کمک تزریق ژل حتی می توانید اسکارها و فرورفتگی های ناشی از آن را اصلاح کنید. فیلرها و تزریق ژل به عنوان ایمپلنت های تزریقی، پرکننده های چین و چروک، پرکننده های بافت نرم و پرکننده های پوستی شناخته می شوند. استفاده از این روش به عنوان روشی سریع و موثر در زیبایی مزایای زیادی دارد. تزریق فیلر حدود 20 تا 40 دقیقه طول می کشد. اما این مدت بسته به خطوط روی پوست و تشخیص پزشک می تواند تغییر کند.

به دلیل هزینه های مناسب و عوارض بسیار کم، سالانه بیش از یک میلیون مرد و زن از این روش درمانی برای جوان سازی پوست خود استفاده می کنند. جالب است بدانید که تزریق فیلرهای پوستی رایج ترین روش جوان سازی پوست در دنیا بعد از تزریق بوتاکس است.

تزریق ژل چیست ؟

کاربردهای تزریق ژل

یکی از کاربردهای مهم تزریق فیلر بیشتر شدن کلاژن پوست و از بین رفتن انواع چین و چروک و خطوط خنده، گونه ها و سایر خطوط صورت است. در ادامه با کاربرد تزریق ژل آشنا می شوید :

 • به کمک ژل می‌توان حجم نواحی مختلف بدن مانند سینه، ران، چانه، گونه، باسن و لب را بیشتر کرد.
 • تزریق انواع فیلر در زیباسازی بینی و فرم دهی آن تاثیر گذار است.
 • جوان‌سازی پوست و کم شدن علائم پیری از کاربردهای دیگر تزریق فیلر محسوب می‌شود.
 • یکی از کاربردهای تزریق فیلر از بین رفتن گودی، چروک، سیاهی چشم، افتادگی پلک است.
 • ژل‌ها می‌توانند زخم‌های پوسته‌پوسته را درمان کنند.
 • از کاربردهای تزریق انواع ژل می‌توان به جوان‌سازی پوست دست ‌و پا اشاره کرد.
 • گاهی با توجه به نظر پزشک می‌توان از این ژل‌ها برای حجم دهی کل صورت و ترمیم آن هم استفاده کرد.

اکثر مردم با پرکننده های پوستی به عنوان راهی برای پرکردن و از بین رفتن چین و چروک های صورت آشنا هستند. تاثیر ژل ها بر روی چین و چروک صورت شگفت انگیز است اما این روش جوان سازی کاربردهای بسیار بیشتری از این ها دارد. اکثر موارد استفاده از تزریق ژل توسط FDA تایید شده است. برخی از کاربردها هنوز توسط FDA تایید نشدند. اما آن ها بسیار ایمن و موثر هستند.

از تزریق ژل در چه نواحی می توان استفاده کرد ؟

تزریق ژل در بدن در نواحی مختلفی تزریق می شود که در ادامه به آن می پردازیم :

ژل سینه :

تزریق فیلر در مدل سازی، حجم دهی، لیفت و صاف کردن پوست سینه بسیار موثر است. ژل های مورد استفاده در این زمینه عموما حاوی اسید هیالورونیک هستند.

ژل برای ناحیه تناسلی :

ناحیه تناسلی یکی از قسمت هایی از بدن است که با بیشتر شدن سن خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و نسبت به قبل از حجم آن کاسته می شود. تزریق فیلر در ناحیه تناسلی در افراد مسن باعث از بین رفتن چین و چروک و از بین رفتن تیرگی این ناحیه می شود. این روش بیشتر برای خانم های مسن استفاده می شود و خانم های جوان نیازی به آن ندارند.

استفاده از ژل برای ناحیه تناسلی باید طبق نظر پزشک باشد. پزشک با بررسی های لازم در مورد نحوه انجام این کار زیبایی تصمیم گیری می کند. این روش برای افرادی که چین و چروک های زیادی دارند مناسب نیست و پزشک معمولا برای این دسته از افراد جراحی را پیشنهاد می کند.

ژل باسن :

باسن ناحیه دیگری از بدن است که با استفاده از فیلرها و ژل ها می توان آن را شکل داد و بزرگ کرد. تزریق ژل به طور کلی با هدف بلند کردن باسن، حجم دادن به آن و شکل دادن به آن انجام می شود. یکی از برندهای پرکاربرد در این زمینه اسکالپترا است. استفاده از این روش برای افرادی که حجم باسن خود را از دست دادند و یا به دلیل بیشتر شدن سن دچار چین و چروک در این ناحیه شدند به شدت توصیه می شود. گاهی پزشکان برای جلوگیری از سلولیت و سفت شدن پوست باسن این روش را به بیمار پیشنهاد می کنند.

ژل ران :

برای درمان سلولیت و از بین رفتن چین و چروک می توان از پرکننده ها و ژل ها استفاده کرد. یکی از بهترین برندهای مورد استفاده در این زمینه اسکالپترا است. این ژل ها با داشتن مقدار فراوان پلی ال لاکتیک اسید به از بین رفتن عیوب ران کمک می کنند. این ماده با محیط زیست سازگار است و می تواند تجزیه شود.

ژل دست و بازو :

بعد از افزایش سن، علاوه بر چین و چروک، نواحی مختلف بدن خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و افتادگی می کنند. با گذشت زمان یا کاهش شدید وزن، عضلات بازو کاهش می یابد، این مشکل در افرادی که ورزش می کنند کمتر به چشم می خورد.

خطوط و نواحی افتادگی مانند دست و بازو قابل اصلاح هستند. در اکثر مواقع متخصصان با تجربه تزریق ژل را برای ترمیم عیوب دست و بازو و سفت شدن پوست این ناحیه پیشنهاد می کنند.

ژل خط خنده :

تزریق ژل خط خنده یکی دیگر از خدمات زیبایی رایج برای خانم ها است که علاوه بر از بین رفتن چین و چروک و خطوط ریز به پرکردن و حجم دادن به صورت کمک می کند. تشخیص این که کدام قسمت از صورت شما به ژل نیاز دارد به عهده پزشک متخصص است.

ژل زیر چشم :

تزریق فیلر زیر چشم یکی از خدمات زیبایی برای خانم ها و آقایانی است که چشم های گود رفته یا تیره دارند. این روش زیبایی توسط اکثر متخصصان توصیه می شود و نقش بسزایی در از بین رفتن و کم شدن سیاهی زیر چشم دارد. اگر به دنبال از بین رفتن سیاهی یا گودی زیر چشم خود هستید، پیشنهاد می کنیم با متخصصین پوست با تجربه مشورت کنید.

کاربردهای تزریق ژل

تزریق ژل چه مراحلی دارد ؟

تزریق ژل مراحلی دارد که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم :

مشاوره و معاینه :

پس از انتخاب کلینیک مورد نظر، پزشک یا پرستار ظاهر و رنگ پوست و نواحی بدن شما را ارزیابی می کند و بسته به نواحی که باید تقویت شوند، معاینه دقیق انجام می شود.

آماده سازی و بی حسی :

در این مرحله پس از رعایت توصیه های لازم، محل تزریق با پنبه حاوی محلول ضد باکتری تمیز می شود. پس از آن با کمک کیسه یخ، پماد بی حس کننده و بی حس کننده موضعی، ناحیه مورد نظر بی حس می شود و بیمار دردی را احساس نمی کند.

تزریق فیلر :

تزریق در ناحیه مورد نظر تنها چند ثانیه طول می کشد. پس از آن پزشک ماساژ را انجام می دهد و نتایج را ارزیابی می کند و اگر تزریق نیاز به اصلاح داشته باشد مجددا انجام می دهد. حداکثر زمان تزریق فیلر یک ساعت خواهد بود.

بررسی نتایج :

پس از اتمام تزریق، پزشک و متخصص زیبایی نتایج کلی را بررسی خواهند کرد. استفاده از کیسه یخ می تواند تورم و ناراحتی را بلافاصله پس از تزریق کم می شود.

چه افرادی برای تزریق ژل مناسب هستند ؟

بعضی از افراد برای تزریق ژل مناسب هستند و می تواند از این روش استفاده کنند. فردی که قصد تزریق انواع فیلر را دارد باید از سلامت جسمانی خوبی برخوردار باشد، مهم این است که هنگام تزریق فیلرها بیماری زمینه ای نداشته باشد، همچنین نداشتن حساسیت و آلرژی بسیار مهم است. زیرا اگر فردی به انواع بارها حساس باشد مشکلات جدی برای او به وجود می آید. در چنین مواقعی برای انجام این عمل زیبایی باید با پزشک خود مشورت کنید و در صورت تایید او باید فیلر تزریق کنید.

افرادی که علاقه مند به حفظ پوست سالم هستند کاندیدای مناسبی برای تزریق فیلر هستند، توجه داشته باشید که فرد باید انتظارات واقع بینانه ای از نتایج تزریق فیلر داشته باشد، این روش زیبایی برای افراد بالای 18 سال قابل استفاده است و محدودیت جنسیتی ندارد. اگر قصد دارید فقط قسمتی از صورت خود را بتونه بزنید، نیازی به اصلاح کل صورت ندارید، فقط ناحیه مورد نظر با تصمیم پزشک اصلاح می شود.

مزایای تزریق ژل :

تزریق ژل مانند سایر روش ها دارای مزایا و معایبی است. استفاده از بسیاری از ژل ها برای افراد بالای 18 سال مجاز است. ژل ها کاربردهای زیادی برای جوان سازی و اصلاح فرم صورت و بدن دارند. این محصول هم برای آقایان و هم برای خانم ها قابل استفاده است. استفاده از ژل به عنوان یک روش غیر تهاجمی و غیر جراحی طرفداران زیادی دارد.

تزریق فیلر نیازی به بیهوشی، جراحی، بستری شدن ندارد و بدون درد و خونریزی در کمتر از یک ساعت توسط پزشکان واجد شرایط انجام می شود. از آنجایی که اکثر پزشکان از داروهای بیهوشی استفاده می کنند، در طول این روش هیچ دردی احساس نخواهید کرد. دوره نقاهت این روش بسیار کوتاه است و بهبودی در کمتر از دو هفته حاصل می شود. حتی افراد می توانند بلافاصله پس از تزریق به فعالیت های روزانه خود بپردازند. ماندگاری انواع فیلرها و ژل ها بالا بوده و می تواند تا 18 ماه ماندگاری داشته باشد.

تزریق فیلر با عوارض و خطرات کمی همراه است. فیلرهای تزریقی را می توان در هر زمان تعمیر کرد. انتخاب انواع مختلف ژل برای جوان سازی، حجم یا زاویه نسبت به جراحی پلاستیک ارزان تر، کم خطرتر و مقرون به صرفه تر است. نتایج فوری پس از 10 دقیقه در این روش به وضوح قابل مشاهده است. نتایج تزریق فیلر بسیار ظریف و طبیعی است.

تزریق ژل به صورت چه عوارضی دارد ؟

تزریق ژل مانند هر روش زیبای دیگری یک سری عوارض دارد. البته اگر تزریق در مراکز مجاز و دارای مجوز رسمی از وزارت بهداشت انجام شود، این عوارض موقتی و بی ضرر خواهد بود. انجام تزریق فیلر توسط پزشکان مجرب و مجرب، افراد را قادر می سازد تا به نتیجه مطلوب دست یابند.

برخی از عوارض جانبی مهم تر تزریق فیلر عبارتند از تورم موقت تا دو روز، درد خفیف، خارش، قرمزی و التهاب خفیف که چند ساعت طول می کشد. این موارد هیچ خطری برای کاندیدای تزریق فیلر ندارد. اما اگر عوارض جانبی ادامه یافت، باید آن را با پزشک خود در میان بگذارید. در این موارد پزشک داروهایی را تجویز می کند که باید به موقع مصرف کنید.

عوارضی مانند عفونت در ناحیه تزریق، نشت مواد و ندول ها در اطراف ناحیه تزریق شده باید توسط بیمار جدی گرفته شده و بلافاصله برای از بین رفتن به پزشک مراجعه شود. توجه داشته باشید که اکثر اوقات این عوارض ناشی از عدم مراقبت مناسب از بیمار یا مراجعه به کلینیک های نامعتبر و پزشکان بی تجربه است.

توصیه و مراقبت های تزریق ژل به صورت

تزریق ژل مانند سایر خدمات زیبایی و درمانی نیاز به رعایت توصیه ها و توصیه های قبل و بعد از تزریق دارد. با مراقبت های قبل و بعد از تزریق می توانید از نتیجه نهایی لذت ببرید اما رعایت نکردن نکات احتیاطی در حین تزریق انواع فیلر می تواند آسیب های جبران ناپذیری به فرد وارد کند.

 • از مصرف روغن ماهی و ویتامین E هفت روز قبل از تزریق پرهیز کنید.
 • هنگام تزریق فیلر 1 هفته قبل از مصرف داروهایی مانند آسپرین، ایبوپروفن خودداری کنید.
 • برای جلوگیری از به وجود آمدن زخم در نواحی دهان و زیر چشم به غیر از  ویتامین K از ویتا مدیکا آرنیکا هم استفاده کنید.
 • برای انعقاد بهتر خون و بیشتر شدن ویتامین K در بدن از اسفناج، کلم و کرفس استفاده کنید.
 • قبل از انجام تزریق پرکننده‌ها یک میان وعده مناسب میل کنید.
 • تا چند روز اول، به‌ هیچ‌ عنوان فعالیت‌های سنگین ورزشی و تمرینات سخت بدنی انجام ندهید.

توصیه و مراقبت های تزریق ژل به صورت

کلام آخر

قبل از انجام تزریق ژل به صورت از افراد با تجربه کمک بگیرید و سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را انتخاب کنید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.