تزریق چربی به صورت چیست ؟

شاید برای شما سوال باشد که بوتاکس صورت چیست ؟  تزریق بوتاکس یکی از روش های جوان سازی پوست و از بین بردن چین و چروک ها است که امروزه طرفدار زیادی در جهان پیدا کرده است. سابقه استفاده از بوتاکس در علم پزشکی به ۵۰ سال قبل برمی گردد اما به تازگی از آن برای از بین بردن خطوط پوستی و جوان سازی صورت استفاده می کنند. بوتاکس یکی از روش های کم تهاجمی و تاثیرگذار برای جوان سازی پوست و از بین رفتن خطوط صورت و گردن است. در ادامه برای آشنا شدن با تزریق بوتاکس صورت با ما همراه باشید.

بوتاکس چیست ؟

بوتاکس یک داروی تزریقی است که با فلج کردن عضلات باعث از بین رفتن خطوط پوستی می شود. این دارو از سم بوتولونیوم نوع A ساخته می شود که به طور موقتی باعث فلج کردن عضلات می شود. دلیل به وجود آمدن چین و چروک های صورت حرکت عضلات است که بعد از تزریق بوتاکس و فلج کردن این عضلات خطوط صورت هم از بین می روند.

تزریق بوتاکس یک روش کم تهاجمی است که برای جوان سازی پوست از آن استفاده می شود. تزریق بوتاکس به عنوان یک روش ایمن و تاثیرگذار برای از بین بردن خطوط و چین و چروک های اطراف چشم استفاده می شود و کاربرد زیادی در این باره دارد. برای از بین رفتن خطوط قسمت های دیگر صورت مثل خط اخم، خطوط افقی پیشانی می توان از تزریق بوتاکس استفاده کرد.

شاید برای شما سوال باشد که بوتولونیوم نوع Aچیست ؟ بتولونیوم نوع A که همه داروهای تزریقی بوتاکس از آن ساخته شده است نوعی ماده سمی برای اعصاب است که می تواند عملکرد اعصاب را از کار بیندازد. عضلات ارادی بدن مانند عضلاتی که در صورت قرار دارد هنگامی منقبض می‌شود که پیام انقباض از طرف مغز و توسط اعصاب حرکتی به آن ها برسد. اگر که در ناحیه عضله سم بوتولونیوم وجود داشته باشد عملکرد عصب حرکتی دچار اختلال می شود و عضله فلج می شود.

بوتولونیوم به طور طبیعی توسط باکتری کلستریدیوم بوتولونیوم تولید می شود. در حالتی که بوتولونیوم توسط باکتری تولید شود یکی از کشنده ترین سم های تولید شده در طبیعت است. بو تولونیوم همان سمی است که در صورت نجوشاندن غذاهای کنسروی باعث بوتولیسم می شود که بیماری کشنده است.

بوتاکس چیست ؟

کاربردهای تزریق بوتاکس صورت

بوتاکس یک روش تزریقی برای درمان چین و چروک و خطوط صورت است که کاربرد هایی دارد و کاربرد های آن به دو دسته زیبایی و درمانی تقسیم می شود که در ادامه با آن ها آشنا می شوید :

کاربرد درمانی :

 • مثانه پرکار یا بیش فعال
 • افتادگی پلک
 • عرق کردن بیش از اندازه
 •  پریدن پلک یا پرش عضلات چشمی
 • اختلالات عصبی مثل فلج مغزی
 • میگرن مزمن
 • اسپاسم عضلات گردن

کاربردهای زیبایی :

 • بالا بردن نوک بینی
 • از بین رفتن خط اخم
 • بالا بردن گوشه های لب
 • درمان چین و چروک اطراف چشم
 •  از بین بردن چروک های گردن
 • از بین رفتن افقی پیشانی

چه افرادی برای تزریق بوتاکس صورت مناسب نیستند ؟

تزریق بوتاکس برای خانم های باردار و شیرده مناسب نیست. افرادی که به بیماری های عصبی و عضلانی مبتلا هستند نمی توانند از تزریق بوتاکس استفاده کنند. افرادی که داروهای رقیق کننده خون استفاده می‌کنند باید قبل از تزریق با پزشک مشورت کنند. افرادی که عفونت یا تبخال در ناحیه تزریق دارند نمی توانند از این روش استفاده کنند. افرادی که دارای چین و چروک های خیلی عمیق باشند امکان دارد بوتاکس تاثیر زیادی در آن ها نداشته باشد که قبل از تزریق باید با پزشک مشورت کنند.

ماندگاری بوتاکس صورت :

اثرات بوتاکس صورت بین 3 تا 6 ماه باقی می ماند و در این مدت اثر امکان دارد از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد مدت زمان تزریق بوتاکس به عمق و میزان چین و چروک، ناحیه تزریق و سن بستگی دارد. با بازگشت تدریجی فعالیت عضلانی، چین و چروک ها دوباره ایجاد می شود و امکان دارد نیاز به تزریق دوباره داشته باشند. باید در این باره با پزشک خود مشورت کنید. اگر برای تزریق بوتاکس به یک کلینیک مناسب مراجعه کنید ماندگاری تزریق بوتاکس بیشتر می شود.

بوتاکس صورت چه خطرات و عوارضی دارد ؟

از عوارض اصلی این روش جوان سازی می توان به سردرد، درد و علائم سرماخوردگی اشاره کرد. در موارد نادر امکان دارد افتادگی ابرو یا پلک دیده شود. یکی از مهم ترین مواردی که باید قبل از تزریق بوتاکس با پزشک خود مشورت کنید، احتمال افتادگی پلک است که در 5 درصد افراد مشاهده می شود.

اگر تزریق توسط پزشک مجرب و با تجربه انجام شود، این یک عوارض خیلی کم اتفاق می افتد. در موارد کمی امکان دارد پخش شدن سم بوتاکس در بدن ایجاد شود. اگر علائمی مانند دشواری در تکلم یا بلع، ضعف عضلانی، از دست دادن کنترل ادرار، مشکلات بینایی، مشکلات تنفسی داشتید حتما با پزشک در میان بگذارید و به او اطلاع دهید.

آیا تزریق مداوم بوتاکس باعث بیشتر شدن ماندگاری آن می شود ؟

با هربار تزریق بوتاکس امکان دارد ماندگاری تاثیرات بیشتر شود. بوتاکس باعث فلج شدن عضلات می‌شود و برای ۴ تا ۶ ماه نمی‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. اگر عضله‌ای در بدن مورد استفاده قرار نگیرد به مرور تحلیل می رود و کوچک می‌شود. به همین خاطر امکان دارد که به مرور زمان فاصله تمدید تزریق طولانی‌تر شوند.

بهترین زمان تزریق بوتاکس

بوتاکس برای افراد 18 سال و بالاتر مورد تایید FDA است. اکثر مردم بوتاکس را در 30 سالگی و بعضی در اواسط دهه دوم زندگی شروع می کنند اما بهترین زمان برای تزریق بوتاکس در افراد متفاوت است. افرادی که از ماهیچه های صورت زیاد استفاده می کنند و میمیک قوی تری دارند بیشتر دچار چین و چروک می شوند و تزریق بوتاکس هنگامی توصیه می شود که چین و چروک ها عمیق نشده باشند.

بعضی افراد سبک زندگی ناسالمی دارند و بیشتر در معرض نور خورشید، الکل یا سیگار هستند. این افراد امکان دارد در اواسط دهه دوم زندگی نیاز به تزریق داشته باشند. در کشورهای پیشرفته مثل ایالات متحده بسیاری از جوانان بین 18 تا 20 سال برای جلوگیری از چین و چروک بوتاکس تزریق می کنند. در حالی که بسیاری از افراد هنگامی که چین و چروک عمیق تر می شود به تزریق بوتاکس فکر می کنند.

بهترین زمان تزریق بوتاکس

آیا تزریق بوتاکس درد دارد ؟

درد در اثر تزریق بوتاکس بسیار کم است و با وارد کردن یک سوزن بسیار ظریف در پوست ایجاد می شود و نه بیشتر، معمولاً 3 تا 7 روز طول می کشد تا اثر بوتاکس به طور کامل در ناحیه تزریق شده دیده شود. این دوره می تواند در افراد متفاوت باشد و تا 2 هفته طول بکشد. بعد از 2 هفته که اثر بوتاکس روی ناحیه های تزریق مشخص شد امکان دارد بعضی از نواحی نیاز به ترمیم داشته باشند.

تفاوت بین بوتاکس و ژل :

بوتاکس به طور موقت نورون های درگیر در عضله را قطع می کند و باعث شل شدن عضلات آن قسمت از صورت می شود و بعد از چند روز چین و چروک های آن از بین می روند. ژل به ناحیه ای که چین و چروک ها هستند تزریق می شود و توده ای حجیم ایجاد می کند که باعث از بین رفتن چین و چروک های این ناحیه می شود. ماندگاری بوتاکس ۵ تا ۸ ماه و ماندگاری ژل ۶ تا ۱۸ ماه است.

تفاوت اصلی بین بوتاکس و پرکننده ها در نحوه هدف قرار دادن چین و چروک و کم شدن خطوط ریز است. بوتاکس با شل کردن عضلات از به وجود آمدن خطوط ریز و چین و چروک ها جلوگیری می کند. بوتاکس سیگنال های عصبی را مسدود می کند و به طور موقت عضله ناحیه تزریق شده را شل می کند. پرکننده های پوست از ژل اسید هیالورونیک تشکیل شده است که جایگزین حجم از دست رفته، چین و چروک، خطوط ریز و لیفت می شود. با تشخیص نوع و شدت خطوط می توانید تعیین کنید که کدام ماده تزریقی برای شما مناسب است.

تزریق بوتاکس چه مزایایی دارد ؟

تزریق بوتاکس مانند روش ها دیگر دارای مزایایی است که در ادامه به آن ها می پردازیم :

 • هزینه کمتر نسبت به جراحی های زیبایی
 • نیاز نداشتن به بستری و بیهوش شدن
 • مشاهده نتیجه عمل بعد از تزریق
 • روشی غیرتهاجمی
 • راحتی بیمار بعد از انجام تزریقات بوتاکس
 • نداشتن دوره نقاهت
 • درد بسیار کم

برای آشنا شدن با هزینه بوتاکس صورت به سایت مربوطه مراجعه فرمایید.

نحوه کار بوتاکس در بدن :

بوتاکس یک نوروتوکسین است. این مواد سیستم عصبی را هدف قرار می دهند و روش های سیگنال دهی عصبی را که انقباض عضلانی را تحریک می کنند دچار اختلال می کند. دارو باعث فلج موقت عضلات می شود. برای انقباض هر ماهیچه اعصاب یک پیام رسان شیمیایی به نام استیل کولین را در ناحیه اتصال انتهای عصبی به سلول های ماهیچه ای آزاد می کنند.

استیل کولین به گیرنده های سلول عضلانی وصل می شود و باعث انقباض یا کوتاه شدن سلول ها می شود. تزریق بوتاکس مانع از ترشح استیل کولین می شود که از انقباض سلول های عضلانی جلوگیری می کند و به این ترتیب سم به سفت شدن ماهیچه ها کمک می کند.

آیا بوتاکس از چین و چروک جلوگیری می کند ؟

بوتاکس سموم بسیار تصفیه شده ای هستند که می توانند به طور موقت خطوط اخم، خطوط افقی پیشانی،  عمودی و پای کلاغی را کم کند. مایکل کین نویسنده کتاب بوتاکس جراح پلاستیک دارای مجوز از هیئت مدیره شهر نیویورک می گوید این تزریق ها ماهیچه ها را که صدها بار در روز منقبض می شوند، کند می کند و در آخر خطوطی روی پوست به وجود می آورد.

هر جا که بوتاکس به بدن تزریق شود ماهیچه های زیر پوست را فلج می کند. کین می‌گوید بوتوکسینر با تحریک اعصاب عضلانی باعث ایجاد حالت‌های اضافی در صورت می‌شود. همان گونه که عضله شل می شود خط کمتر می شود. بوتاکس به غیر از صاف کردن خطوط بین ابروها می تواند گوشه های دهان را که با بیشتر شدن سن دچار افتادگی می شوند صاف کند.

مراقبت های قبل از تزریق بوتاکس

قبل از انجام بوتاکس برای تاثیر بهتر و جلوگیری از عوارض جانبی باید یک سری اقدامات انجام دهید. بعضی از این اقدامات مربوط به استفاده از داروهایی است که امکان دارد بر سم بوتولینوم تأثیر منفی بگذارد یا باعث تداخل دارویی شود. در ادامه با مراقبت های قبل از تزریق بوتاکس آشنا می شوید :

 • اگر به بیماری های رایجی مثل آنفولانزا و سرماخوردگی مبتلا هستید، قبل از تزریق باید درمان های ضد ویروسی انجام شود.
 • سعی کنید 1 هفته قبل از تزریق داروهای ضد التهابی مثل ایبوپروفن و آسپرین، ویتامین ای، امگا 3 استفاده نکنید. استفاده از مواد مخدر، مشروبات الکلی 1 روز قبل از تزریق بوتاکس خطرناک است و باعث به وجود آمدن کبودی و خون مردگی می شود. این داروها خاصیت رقیق کنندگی خون دارند و امکان دارد در جریان انجام تزریق پیچیدگی هایی برای افراد به وجود بیاورند. الکل هم این خاصیت را دارد و به همین دلیل استاده از آن در روزهای آخر تزریق توصیه نمی شود.
 •  سعی کنید قبل از تزریق بوتاکس آرایش نکنید. این روش درمانی توسط پزشک صورت می گیرد و شما می توانید فعالیت های خود را انجام دهید. در روز تزریق بوتاکس باید پوست خود را تمیز نگه دارید.
 • یک لباس راحت بپوشید و سعی کنید آرامش داشته باشید و نگران نتایج کار نباشید و با انتظارات قابل قبولی برای تزریق داشته باشید.
 •  اگر به دارو یا ماده خاصی حساسیت دارید قبل از تزریق بوتاکس به پزشک اطلاع دهید. پزشک قبل از انجام تزریق باید سوابق دارویی و درمانی شما را به طور کامل بداند تا برای تزریق همه موارد تحت کنترل او باشد.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

برای این که نتیجه مناسبی از تزریق خود داشته باشید و از خطرات و عوارض ان کم کنید باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس آشنا می شوید :

 • در روز های اول بعد از تزریق از مصرف الکل و نوشیدنی های الکلی پرهیز کنید زیرا که این کار باعث رقیق شدن خون می شود و عوارضی مانند کبودی و تورم را در ایجاد می کند. استفاده از الکل و دخانیات باعث می شود تا شما دیر تر بهبود یابید.
 •  در روز اول بعد از تزریق از فعالیت های سنگین خودداری کنید. این فعالیت ها جریان خون را در بدن شما تسریع می کنند و این موضوع برای نقطه تزریق مناسب نیست. احتمال صدمه دیدن این نقطه از صورت در زمان انجام تمرین های سنگین وجود دارد.
 •  اگر کبودی در ناحیه تزریق وجود دارد می توانید از کمپرس یخ روی آن استفاده کنید تا سریع تر بهبود یابید.
 • سعی کنید برای 2 شب از خوابیدن روی ناحیه ای که تزریق روی آن صورت می گیرد خودداری کنید. این کار باعث وارد شدن فشار زیادی به این ناحیه می شود و احتمال جا به جایی بوتاکس بیشتر می شود. این جابجایی باعث می شود که بوتاکس به جای ناحیه تعیین شده در ناحیه دیگری از صورت اثر کند.
 • به ناحیه هایی که تزریق در آن انجام شده است دست نزنید و به آن فشار وارد نکنید زیرا امکان دارد مواد تزریقی به دیگر بخش های صورت منتقل شود. ماساژ دادن این ناحیه کار درستی نیست زیرا که بوتاکس در روزهای اول به ثبات کافی در بدن شما نرسیده و امکان جا به جایی آن در صورت وجود دارد. این کار باعث می شود که نتیجه نهایی دلخواه شما نباشد.

آیا بوتاکس همان تزریق ژل است؟

نه ابدا، در حالی که بوتاکس عضله را تحت تاثیر قرار می دهد، تزریق ژل، دقیقا همانطور که از نام آن مشخص است استفاده می شود: تا چین و چروک ها را پر کند و یا حتی هر گونه ناسازگاری در حجم روی صورت را از بین می برد. برومند توضیح می دهد: محصولاتی مانند Juvederm یا Restalyine می توانند برای پر کردن و پر حجم کردن لب و چروک های خاص در اطراف صورت استفاده شوند. اگر یک خط خاص یا چین و چروک بسیار عمیق باشد، که با بوتاکس بتوان آن را پر کرد، تزریق ژل می تواند به طور موقت جلوه و نتایج آن را به طور متوسط 9 ماه کاهش دهد.

در چه ناحیه هایی از بدن ، بوتاکس استفاده می شود؟

شایع ترین مکان هایی که بوتاکس تزریق می شود، ناحیه پنجه کلاغی یا در اطراف ناحیه چشم است، چروک های گلابلا بین چشم ها، شیار ها و چروک های روی پیشانی، چین و چروک های افقی در پیشانی. دکتر برومند همچنین از آن در کنار خط آرواره استفاده کرده است تا ضایعات استخوانی را بی اثر کند و لب های نزول یافته را اصلاح کند. هنگامی که به غدد عرق تزریق می شود، بوتاکس می تواند ماه ها به طور کامل عرق و بو را متوقف کند. برومند می افزاید: “تغییر بازی آن برای برخی افراد، یکی از تاثیر گذارترین درمان های غیر آرایشی برای بوتاکس است.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

نحوه تزریق بوتاکس

در صورت تزریق کردن بوتاکس، نیازی نیست که متقاضیان به مراقبت های بسیار خاص و عجیبی پیش از تزریق توجه کنند. تزریق کردن این ماده به دوران نقاهت بسیار طولانی نیازی ندارد. نه تنها تزریق بوتاکس دارای خواص درمانی بسیار زیادی است بلکه تاثیر بسزایی در جوانسازی پوست صورت دارد. با کمک آن، شما می توانید که مشکلات پوستی از جمله جوش ها و آکنه های صورت را برطرف کنید، فرم و حالت چانه و گونه‌ها را اصلاح نمایید، چین و چروک های اطراف بینی را محو کنید و نوک بینی تان را بالاتر ببرید و فرم آن را تغییر دهید. تزریق کردن ماده بوتاکس به پیشانی به دلیل آن که خطوط و چین و چروک‌های این قسمت از صورت را از بین می برد و موجب تقارن بیشتر در ابرو ها می شود، تاثیر بسیار زیادی در جوان سازی صورت خواهد داشت.

دکتر متخصص پوست پیش از تزریق کردن بوتاکس به پوست، صورت تان را با یک ماده به خصوصی تمیز می کند و بعد از آن با کمک سونزن های باریکی سم بوتولینوم را به بخش تحتانی عضلات پوست تان تزریق می نماید. متناسب با بخش مورد نظر، دکتر از شما درخواست می کند که آن قسمت را با انگشتان خود ماساژ دهید. برای انجام این تکنیک، پزشک درست ناحیه مورد نظرتان را جهت تزریق تشخیص خواهد داد. شما دقیقا پس از تزریق بوتاکس، نتیجه آن را مشاهده نخواهید کرد و تقریبا 2 الی 3 هفته زمان می برد تا نتایج نهایی حاصل گردد.

هزینه تزریق بوتاکس صورت چقدر است؟

برای تزریق بوتاکس صورت می بایست مبلغ به خصوصی به دکتر مورد نظر پرداخت شود که اگر شما تمایل داشته باشید همین حالا از هزینه دقیق انجام این روش مطلع شوید، باید بگوییم که دقیقا قابل پیش بینی نیست. زیرا هزینه ای که بابت انجام این روش می بایست پرداخت شود به عوامل و موارد مختلفی بستگی دارد، به عنوان مثال میزان چین و چروک و خطوطی که در پوست وجود دارد، تاثیر بسزایی بر هزینه ها می گذارد و هر اندازه خطوط بیشتر باشد، نیاز به بوتاکس بیشتری است و در نهایت مبلغ پرداختی افزایش می یابد.

همچنین زمانی که دکتر متخصص از یک ماده بوتاکس با برند مشهور و محبوب استفاده کند، هزینه پرداختی نسبت به یک بوتاکس کاملا معمولی و ایرانی بیشتر می شود. البته میزان مهارت و تخصصی که دکتر متخصص برای انجام این روش دارد، مورد بسیار حائز اهمیتی است زیرا هر چه دکتر کار خود را بهتر انجام دهد، هزینه بیشتری نیز در قبال کار خود دریافت می کند. به طور کلی موارد متعددی وجود دارند که می توانند نقش اساسی در هزینه انجام بوتاکس صورت داشته باشند. اگر شما می خواهید از قیمت بوتاکس مطلع شوید، می توانید به سایت کلینیک آوینا مراجعه کنید و از پرسنل پرس و جو کنید.

کلام آخر

قبل از انجام تزریق بوتاکس به صورت از افراد با تجربه کمک بگیرد و سعی کنید با آگاهی دست به انجام این روش بزنید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *