جدیدترین متد جوانسازی صورت

بیشتر افراد با افزایش سن نگران چین و چروک های پوست خود می شوند و مدام به این فکر می کنند که با به وجود آمدن چین و چروک ها زیبایی صورت خود را از دست می دهند. اما خوشبختانه امروزه با پیشرفت های تکنولوژی و روی کار آمدن روش ‌های مختلف جوانسازی صورت تا حدودی می توان از بروز اثرات پیری جلوگیری کرد. ماندگاری زیبایی و جوانی پوست برای هر فردی اهمیت دارد. در گذشته های دور از روش های مختلفی برای حفظ جوانی استفاده می شد. درست است که هنوز روشی برای جلوگیری از پیشرفت اثرات پیری وجود ندارد. اما با جدیدترین متد های جوانسازی صورت می ‌توان ظاهری جوانتر شاداب تر و زیبا تر داشته باشید.

روش های جوانسازی پوست به دو صورت جراحی و غیر جراحی انجام می ‌شود که هر کدام از آن ‌ها عمق مشخصی از پوست را مورد هدف قرار می دهند و به درمان مشکلات ایجاد شده پوست مانند تغییر رنگدانه ها ، جای زخم و جراحت ، چین و چروک و شل شدن می پردازند. اگرچه خودتان می توانید به بهترین نحو از پوست محافظت کنید. اما رفته رفته از زیبایی آن کاسته می شود. از آنجا که می گوییم پیشگیری بهتر از درمان است. شما می ‌توانید از دوره جوانی از پوست خود به بهترین نحو ممکن محافظت کنید تا دیرتر با مشکلات پوستی مواجه شوید. اما به طور کلی نمی توان از روند پیری پوست جلوگیری کرد. در این مقاله قصد داریم با جدیدترین متد جوانسازی صورت آشنا شویم و تمام مزایا و معایب آن را با یکدیگر بررسی نماییم.

برای حفظ جوان سازی چند راه وجود دارد ؟

برای این که از جوانی خود به خوبی محافظت کنید و پوست شادابی داشته باشید؛ دو راه کلی وجود دارد. راه اول این است که از پوست خود به خوبی مراقبت کنید و اثرات پیری را به تعویق بیندازید و راه دوم استفاده از روش های درمانی است تا نشانه ‌های پیری ایجاد شده را برطرف کنید. در واقع بهترین متدی که می توان برای حفظ جوانی پوست انجام داد؛ مراقبت و رسیدگی است. اما اگر به هر دلیلی با علائم پیری روبرو شده اید می‌توانید در میان روش های مختلف جوانسازی یکی را به دلخواه و یا با توجه به شرایط خود انتخاب نمایید.

معمولا اثرات پیری در اوایل سی سالگی اتفاق می‌افتد و خطوط روی صورت عمیق تر می شود و افتادگی پوست به تدریج اتفاق می افتد. هنگام مواجه شدن با علائم پیری باید مراقبت های پوستی را جدی تر بگیرید تا شرایط تان از آن چیزی که هست بدتر نشود. بنابراین علاوه بر انجام روش های زیبایی، مراقبت های پوستی را به صورت مداوم انجام دهید و از جوانی و شادابی پوست خود لذت ببرید.

برای حفظ جوان سازی چند راه وجود دارد

در چه زمانی پوست شروع به افتادگی می کند؟

به دلایل مختلف ممکن است پوست دچار افتادگی شود. زمانی که پوست به طور طبیعی دچار کشیدگی شود، به حالت اولیه خود باز می گردد. زمانی که پوست این توانایی خود را از دست بدهد، اصطلاحا دچار افتادگی می شود. این افتادگی ممکن است در هر جای بدن رخ دهد. به هیچ عنوان جای نگرانی برای درمان این عارضه وجود ندارد. چرا که شما می توانید با مراجعه به پزشک متخصص، با استفاده از جدید ترین متد جوانسازی این مشکل را بر طرف کنید. در این قسمت علل افتادگی پوست شرح داده شده است:

 • افزایش سن: با افزایش سن پوست دو پروتئین مهم به نام کلاژن و الاستین را از دست می دهد. الاستین به پوست خاصیت ارتجاعی می دهد؛ به همین خاطر پوست پس از کشیده شدن دوباره به حالت اولیه خود باز می گردد. کلاژن نیز به پوست کمک می کند تا ساختار سفت و محکم داشته باشد. مواردی مانند افزایش سن، قرار گرفتن در معرض اشعه فرابنفش خورشید یا آلاینده ها میزان کلاژن پوست را به شدت کم می کنند.
 • افتادگی پوست پس از لاغری: زمانی که شروع به کاهش وزن می کنید، پوست به سختی می تواند به حالت اولیه خود بازگردد. به همین خاطر می توانید شاهد افتادگی پوست در نواحی مختلف باشید. همچنین به هر میزان که سن شما بیش تر باشد، روند افتادگی پوست بر اثر لاغری بیش تر هم خواهد شد. به همین خاطر بهتر است تا زمانی که جوان هستید، به دنبال کاهش وزن خود باشید.
 • بارداری: افتادگی پوست در قسمت های مختلف بدن به خصوص شکم می تواند به علت بارداری باشد. مادرانی که فرزندان چند قلو دارند، میزان افتادگی پوست در آن ها معضل جدی تری است. سن مادران نیز در این عارضه تاثیر بسزایی دارد.
 • بیماری: بیماری هایی وجود دارند که می توانند منجر به افتادگی پوست شوند. بیماری های نادری مانند لنفوم پوستی T که با نام شلی پوست شناخته می شود می تواند افتادگی پوست را به دنبال داشته باشد. این بیماران معمولا شاهد شلی پوستی در نواحی زانو و آرنج هستند.

هایفوتراپی چیست ؟

به گفته برخی ها، طبق نتایج به دست آمده هایفو‌تراپی یک روش ایمن است و بهترین روش برای جوانسازی پوست است. در این روش از امواج فراصوت برای رفع مشکلات پوستی استفاده می شود و هیچ نیازی به ایجاد برش، تزریق و بخیه در اجرای آن وجود ندارد. دستگاه هایفوتراپی مستقیماً بر روی پوست قرار می‌گیرد و امواج فراصوت منتشر شده لایه مشخصی از پوست را مورد هدف قرار می‌دهد.

در واقع امواج فراصوت همان امواجی است که در دستگاه سونوگرافی استفاده می شود. اما با متمرکز کردن آن بر روی لایه خاصی از پوست باعث تحریک تولید رشته‌های کلاژن خواهد شد‌. حال کلاژن چیست و چه وظیفه ای دارد؟ وظیفه کلاژن مستحکم ساختن بافت های بدن از جمله پوست است. بنابراین با افزایش تولید کلاژن پوست سفت تر می شود و چین و چروک پوست از بین می رود. این روش جدید توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده تایید شده است. بنابراین برای انجام آن جای هیچ نگرانی نخواهد بود.

این روش، علاوه بر صورت می توان در ناحیه خط گردن و بالای سینه استفاده کرد. تا کنون هیچ شواهدی بر مضر بودن این روش مشاهده نشده است. طبق نتایج بدست آمده کاملاً مشخص شده است، انجام هایفوتراپی بسیار ایمن تر از جراحی های زیبایی است. کسانی که از این روش را استفاده کردند، بعد از چند ماه شاهد تأثیرات مثبت و لیفت صورت و بهبود وضعیت چین و چروک ها بوده‌اند. بدون این که با خطرات و عوارض ناگواری مواجه شوند.

آیا با متمرکز شدن فراصوت به لایه پوست، پوست دچار آسیب می شود ؟

تصور این که با حرارت دادن به سلول های پوستی و آسیب زدن به آنها پوست کیفیت خود را از دست می دهد، غلط است. آسیب به سلول ها باعث تحریک شدن آنها و تولید پروتئین های مهم پوست می شود که هر چقدر مقدار این پروتئین و کلاژن بیشتر شود، پوست کیفیت بهتری خواهد داشت. از آنجا که امواج پر انرژی فراصوت به لایه زیرین پوست متمرکز می شود لایه رویی دچار آسیب نخواهد شد و ظاهر خود را حفظ می کند.

آیا با متمرکز شدن فراصوت به لایه پوست، پوست دچار آسیب می شود ؟

این روش جدید جوانسازی برای چه کسانی مناسب است ؟

معمولا افرادی که وارد دهه ۳۰ سالگی می شوند با شل شدگی پوست و چین و ظهور چروک های صورت مواجه خواهد شد که از این زمان شروع به انجام روش های جوانسازی می‌کنند. نتیجه‌ای که هایفوتراپی برای این دسته افراد دارد، کاهش سرعت پیری است. بنابراین هر چقدر فرد متقاضی جوانتر باشد نتیجه این کار بهتر خواهد بود.

به طور کلی، کسانی که بالای ۳۵ سال سن دارند، روش درمانی هایفوتراپی موثر ترین روش برای پیشگیری از پیری پوست خواهد بود و کسانی که با آسیب های ناشی از عوامل تاثیر گذار بر روی پوست مواجه شدند که کاندید مناسبی برای هایفوتراپی می‌باشند. برای رسیدن به نتیجه دلخواه لازم است چندین جلسه درمانی انجام شود. اما کسانی که مسن تر هستند و با شل شدگی و افتادگی شدید پوست مواجه شدند، کاندید چندان مناسبی برای هایفوتراپی نخواهند بود و برای رسیدن به نتیجه موثر و دلخواه باید جراحی انجام دهند.

فواید هایفوتراپی برای انجام زیبایی و جوانسازی پوست چیست؟

ان روش به منظور جوانسازی پوست دارای فواید گفته شده در زیر می باشد:

 • کاهش چین و چروک پوست
 • لیفت پوست
 • اصلاح طرح لبخند
 • قابل انجام برای تمام رنگ های پوست
 • استحکام پوست و رفع افتادگی و شل شدگی پوست در نواحی مختلف مانند گردن و غبغب
 • بهبود وضعیت خط چانه
 • لیفت گونه ها، ابروها و پلک ها
 • صاف و سفت کردن پوست صورت

برای انجام این روش به طور کلی یک جلسه درمانی لازم است تا به نتیجه دلخواه برسید. اما نتایج هایفوتراپی حدود یک تا دو سال ماندگاری دارد. هر جلسه هایفوتراپی حدود ۳۰ الی ۹۰ دقیقه طول می کشد که حین اجرای آن درد خاصی احساس نخواهید کرد. این روش جزء یکی از آسان ترین و بدون دغدغه ترین روش های زیباسازی صورت است که دوره نقاهت خاصی ندارد. و برای اجرای آن از هیچگونه برشی استفاده نمی شود و بعد از آن شما با درد و پانسمان و خونریزی روبرو نخواهید شد.

همچنین می‌توان برای افزایش ماندگاری و مشاهده نتایج بهتر هایفوتراپی را همراه با جراحی های زیبایی انجام دهید. معمولا این روش را با روش میکرونیدلینگ اقدام می‌کنند. هزینه انجام هایفوتراپی یکی دیگر از مزایای بسیار مهم این روش می باشد که دیگر نیازی نیست برای انجام جراحی و پرداختن هزینه های زیاد به جوانسازی پوست خود برسید.

فواید هایفوتراپی برای انجام زیبایی و جوانسازی پوست چیست؟

آشنایی با دیگر روش های جوانسازی صورت

حال خوب است با دیگر روش های جوانسازی پوست صورت آشنا شوید و از نتایج حاصل از انجام آن ها با خبر باشید تا بتوانید بهترین و موثرترین روش برای جوانسازی خود انتخاب نمایید.

تزریق بوتاکس یکی از پرطرفدارترین روش های جوانسازی پوست است : 

طبق آمارهای به دست آمده این روش جزو یکی از پرطرفدارترین و محبوب ترین روش های جوانسازی پوست صورت است که در آن از سمی به نام بوتولونیوم استفاده می‌شود. این سم زیر پوست تزریق می شود. و عضلات صورت را به طور کلی فلج می‌کند. اما نگران نباشید. این اتفاق موجب می‌شود تا خطوطی که بر روی صورت به خاطر منقبض شدن عضلات ایجاد شود، دیگر ظاهر نشود. همانطور که می دانید، با افزایش سن و حرکت بیش از اندازه عضلات صورت خطوط های موقتی بر روی صورت ایجاد خواهند شد.

تزریق بوتاکس برای از بین بردن چنین خطوطی بهترین گزینه است. البته فراموش نکنید زمانی که زمانی می توانید از این روش استفاده کنید که هنوز چین و چروک های صورت به خطوط دائمی تبدیل نشده است. ماندگاری تزریق بوتاکس حدود شش ماه است که بعد از بین رفتن اثرات آن باید دوباره انجام شود. معمولاً تزریق بوتاکس را برای از بین بردن خطوط صورت نواحی نوک بینی گوشه های لب و همچنین بالا بردن موقعیت مکانی ابروها استفاده می شود.

زیباسازی در کنار رفع اثرات پیری با تزریق ژل امکان پذیر است : 

از این روش برای حجم دادن  نواحی مختلف صورت استفاده می شود که در کنار حجم دادن باعث از بین بردن اثرات پیگیری خواهد شد. ماندگاری این روش بستگی به جنس ژل دارد که معمولاً برای تزریق ژل از مواد طبیعی و مصنوعی استفاده می شود. طبق نتایج به دست آمده ماندگاری ژل های کلاژن کمتر است. اما اگر بخواهید این روش ماندگاری همیشگی داشته باشد، باید از ژل های دائمی استفاده کنید. اما امروزه بیشتر مراجعه‌کنندگان ترجیح می‌دهند از ژل های نیمه دائمی از جنس هیالورونیک اسید استفاده کنند.

این روزها این ماده یک ماده طبیعی، موثر و کم عارضه برای جوان سازی پوست صورت شناخته شده است. ژل تزریق شده با توجه به جنس آن ممکن است حدود ۵ ماه تا ۵ سال ماندگاری داشته باشد که بعد از کاهش نتیجه باید دوباره تمدید شود. معمولاً از تزریق ژل برای پر کردن خطوط صورت مانند خنده اخم، چین و چروک های دور چشم و دور لب و همچنین افزایش حجم لب ها و گونه ها استفاده می شود.

تزریق چربی یکی دیگر از روش های جوانسازی برای رفع حجم از دست رفته صورت است : 

در این روش بر خلاف روش تزریق ژل، از چربی طبیعی خود بدن به عنوان یک فیلر استفاده می شود و با تزریق آن به لایه خاصی از پوست موجب حجم دهی و جوان سازی پوست صورت خواهد شد. در واقع یکی از نشانه ها و اثرات پیری کاهش حجم صورت می باشد که به تدریج لایه های چربی تحلیل می رود و باعث لاغر شدن و استخوانی شدن ظاهر صورت خواهد شد. در پی آن خطوط و چین و چروک ها عمیق تر می شود.

آشنایی با دیگر روش های جوانسازی صورت

بنابراین برای رفع این مشکل باید از تزریق چربی یا تزریق ژل استفاده شود. تفاوتی که تزریق چربی با تزریق ژل دارد، ماندگاری بیشتر آن است و همچنین احتمال این که بافت بدن نسبت به چربی واکنش نشان دهد، صفر است. اگر برای این روش به سراغ کلینیک و متخصص معتبر بروید، عوارض بسیار محدود و کمی در پی دارد.

مزایایی که تزریق چربی به همراه دارد، شامل موارد زیر می باشد:

 • چربی تزریق شده همان چربی بدن شماست.
 • احتمال وقوع واکنش‌های آلرژیک بسیار کم است و حتی صفر می باشد.
 • نتایج این روش ماندگار است.
 • این روش کاملا ایمن شناخته شده است.
 • تزریق چربی برخلاف تزریق ژل، اثر و ماندگاری بیشتری دارد و یک روش موثر و مفید و همچنین کم تهاجم برای جوان سازی پوست صورت شناخته شده است.

البته این نکته را هم بگوییم که در کنار طبیعی و موثر بودن این روش هزینه تزریق چربی نسبت به دیگر روش های جوانسازی بیشتر است. چرا که برای آن به انجام دو مرحله درمانی نیاز است. ابتدا باید میزان چربی مورد نیاز از دیگر قسمت بدن استخراج شود. سپس آماده سازی صورت بگیرد و بعد از آن به ناحیه مورد نظر صورت تزریق شود.

جوانسازی پوست صورت با استفاده از لیزر فرکشنال

این روزها از لیزر فرکشنال برای بازسازی آسیب های وارد شده به پوست استفاده می شود. در واقع با استفاده از لیزر می‌توان تا حدودی ظاهر پوست صورت را بهبود بخشید. برخلاف تصور خیلی ها روش لیزر نیاز به گذراندن دوره نقاهت خاصی ندارد و لازم نیست بعد از آن بر روی صورت پانسمان انجام دهید. در واقع پانسمان کردن تنها در مواقع خاص با تشخیص پزشک انجام می شود. معمولاً نتایج درمانی که لیزر فرکشنال برای بازسازی آسیب های پوستی به همراه دارد، شامل موارد زیر می باشد:

 • رفع کک و مک
 • از بین بردن لکه های پوستی
 • افزایش کلاژن
 • یکدست کردن پوست
 • روشن کردن پوست
 • برگشت خاصیت کشسانی پوست
 • مستحکم کردن بافت پوست
 • بستن منافذ باز پوست

همچنین مزایایی که این روش به همراه دارد، شامل موارد زیر می باشد:

 • بهبودی وضعیت پوست برای طولانی مدت
 • عدم ایجاد گوشت اضافه
 • از بین بردن هر نوع ضایعات پوستی
 • نداشتن خطر ایجاد عفونت
 • رفع افتادگی پوست
 • برطرف کردن مشکلات پوست به صورت ریشه ای

جوانسازی پوست صورت با استفاده از لیزر فرکشنال

کلام آخر

خوب دقت کنید که در صورت عدم انتخاب درست برای جوان سازی پوست نه تنها مشکل شما برطرف نمی‌شود بلکه احتمال این که با عارضه خاصی مواجه شوید، بسیار زیاد است. بنابراین هنگام جدید ترین متد جوانسازی صورت حتما به یک متخصص حرفه ای در این زمینه مراجعه کنید تا راهی درست در اختیار شما قرار دهد.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *