لیزر آر اف فرکشنال

لیزر آر اف فرکشنال یک روش ایمن و کم تهاجمی برای جوانسازی پوست می باشد. این روش نیازی به عمل جراحی ندارد و نتایج بسیار خوبی را به ارمغان می آورد. امواج های رادیویی تولید شده در روش ار اف فرکشنال بسیار ایمن بوده و به لایه میانی پوست نفوذ می کند. سپس پوست را برای تولید کلاژن تحریک می کند. در صورتی که دوست داشته باشید در مورد این روش اطلاعات دقیق تری به دست آورید ، با ما در این مقاله همراه باشید. در این مقاله به طور دقیق در مورد آر اف فرکشنال صحبت می‌کنیم و کاربردها، تاثیرات و عوارض آن را باید دیگر مورد بررسی قرار می دهیم.

لیزر آر اف فرکشنال چیست ؟

کار لیزر آر اف فرکشنال تاثیر گذاری بر روی لایه سطحی یا لایه عمقی پوست است. همان طور که می دانید، پوست صورت شما از چند لایه مختلف تشکیل شده است. لایه اول یا سطحی ترین لایه روی پوست یا اپیدرم نام دارد. لایه زیر به نام لایه درم است و لایه آخری یا همان لایه زیرین شامل اعصاب پوست است که روی استخوان قرار می گیرد. کاری که لیزر آر اف فرکشنال انجام می دهد شامل دو قسمت است. قسمت اول تحریک پوست به منظور کلاژن سازی و قسمت دوم فعال کردن فیبروپلازی است. انرژی که توسط دستگاه لیزر آر اف فراکشنال ساخته می شود. شامل امواج رادیو فرکانسی است که قسمت لایه درم را مورد هدف قرار می دهد و باعث می شود پوست برای تولید کلاژن تحریک شود.

اما کلاژن چیست؟ کلاژن یک پروتئین مهم در ساختار بافت پوستی است که موجب شادابی ، استحکام و زیبایی پوست می شود. بنابراین هر چقدر کلاژن سازی بیشتر باشد ، پوست شما زیباتر و جوان تر خواهد بود. امواج رادیویی در لایه درم گرمای مشخصی تولید می ‌کند و این گرما بر روی عوامل مربوط به کلاژن سازی تاثیر می گذارد. حال فرایند فیبروپلازی چیست؟ این فرایند باعث می شود در بدن بافت های فیبروزی ساخته شود. بافت های فیبروز در تحریک ساخت کلاژن اثر گذار هستند و کاری می کنند که رشته های پروتئینی محکم تر و بادوام تر شوند.

لیزر آر اف فرکشنال چیست

 رفع مشکلات پوستی بدون در نظر گرفتن نوع و رنگ پوست چگونه است ؟

لیزر آر اف فرکشنال یک روش موثر برای رفع شلی پوست و از بین بردن چین و چروک های صورت و دیگر نقاط بدن است. از این روش می توان برای اصلاح مشکلات پوستی استفاده کرد. بدون این که نسبت به نوع پوست رنگ پوست محدودیتی وجود داشته باشد. این روش نه تنها برای روش های جوانسازی پوست صورت بلکه برای تمام نقاط بدن مانند سینه، دست، بازو و پاها مورد استفاده قرار می گیرد. نتیجه‌ای که درمان آر اف فرکشنال به همراه دارد. شامل لایه برداری پوست، از بین بردن لکه و  جای اسکا،  کم کردن چین و چروک و خطوط پوست می باشد.

نحوه عملکرد دستگاه آر اف

همانطور که گفتیم ، این روش با تولید امواج رادیویی به بافت های زیرین پوست حرارت می دهد. اما در کنار آن برای جلوگیری از سوختن پوست از اسپری خنک کننده روی سطح پوست استفاده می شود. بعد از به پایان رسیدن جلسه درمانی بلافاصله متوجه رفع شدن پوست خواهید شد که با گذشت زمان و انجام چندین جلسه لیزر پوست بازسازی می شود و کاملا متوجه جوان شدن پوست خواهید شد. به طور کلی ، دستگاه آر اف برای رفع مشکلات مختلف پوستی کاربرد دارد. برخی از نتایج این روش شامل موارد زیر می باشد:

 • از بین رفتن شلی پوست
 • رفع تیرگی پوست
 • جوانسازی و رفع اسکار و جای آکنه
 • بستن منافذ باز پوست
 • بازسازی پوست
 • از بین رفتن چروک دور چشم
 • کاهش اسکار
 • درمان ترک های پوستی
 • درمان کراتوز پیلاریس یا پوست مرغی

این روش برای چه کسانی مناسب است؟

بیشتر افرادی که تصمیم می گیرند روش لیزر آر اف فراکشنال را انجام دهند، دچار شلی پوست خفیف هستند و دوست ندارند از روش‌های تزریقی استفاده کنند. همچنین افرادی که دچار آفتاب سوختگی شدند و شرایط لازم برای انجام این روش را دارند، می توانند از لیزر آر اف استفاده نمایند. اما متاسفانه آر اف برای افرادی که بیش از اندازه چربی زیر پوستی دارند و عضلات آنها بسیار ضعیف است، چندان مناسب نیست و نتیجه خوبی به همراه ندارد. چرا که این روش نمی تواند رسوب چربی را حذف کند و یا به سفت کردن ماهیچه ها بپردازد. لیزر آر اف روش بهترین گزینه برای کسانی است که با افزایش سن شاهد افتادگی بسیار کم پوست هستند. در نظر داشته باشید این روش را می توانید در هر جایی از بدن که با افتادگی روبه رو است، انجام دهید.

آیا واقعا روش rf امن است؟

خیلی ها در مورد اشعه تولید شده توسط دستگاه آر اف فرکشنال سوال می پرسند. اشعه تولید شده توسط این دستگاه همانند دیگر اشعه هایی که در طول روز در معرض آنها قرار داریم، می باشد. مانند تلویزیون، وای فای، تلفن های همراه. بنابراین مشابه این روش را روزانه در کل ساعات روز امتحان می کنیم. طبق نتایج به دست آمده هیچ شواهد قطعی وجود ندارد که در معرض قرار گرفتن فرکانس های رادیویی دچار بیماری یا مشکل خاصی شویم. تنها زمانی در معرض خطر قرار می گیرد که دوزهای بالایی از اشعه تولید شده توسط تولید شود. برای این که خیالتان بابت این روش راحت باشد، باید بگوییم که آر اف فرکشنال توسط سازمان جهانی بهداشت کاملاً کنترل شده است. طبق نتایج به دست آمده مشخص شده است که آر اف برای جوان سازی پوست و سفت کردن آن یک روش کاملا ایمن است و بافتی که قرار است مورد هدف قرار گیرد، در طول درمان توسط دستگاه کنترل می شود تا به دیگر نواحی بدن آسیبی وارد نشود.

پیش از شروع درمان چه باید کرد؟

قبل از این که لیزر آر اف فرکشنال را انجام دهید، نسبت به نکات گفته شده در موارد زیر توجه کافی داشته باشید:

 • به طور کلی، قبل از آر اف نیاز به مراقبت خاصی وجود ندارد. اما بهتر است حدود دو هفته در معرض نور خورشید قرار نگیرید.
 • همچنین سولاریوم نروید.
 • در صورتی که جوانسازی پوست توسط لیزر انجام داده اید باید برای انجام آر اف حداقل ۳ ماه صبر کنید.
 • اگر به تازگی لایه برداری انجام داده اید، باید حدود چند هفته صبر کنید.

پیش از شروع درمان چه باید کرد؟

اقدامات لازم برای شروع درمان

قبل از شروع لیزر آر اف فرکشنال، ابتدا متخصص از تمیز بودن پوست شما اطمینان حاصل می کند. پس برای مراجعه از محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده نکنید. برای اطمینان بیشتر متخصص از پاک کننده ها و مواد الکلی برای تمیز شدن ناحیه موردنظر استفاده می ‌کند. اهمیت تمیز بودن ناحیه مورد نظر برای انجام لیزر آر اف به خاطر جذب مایع استفاده شده است تا دستگاه به صورت کامل با پوست شما تماس داشته باشد.

کلینیک انتخاب می کنید از چه دستگاهی استفاده می کند؟

همان طور که گفتیم، روش لیزر آر اف فرکشنال یک روش کاملا ایمن شده است. اما ایمنی این روش به عوامل مختلفی بستگی دارد. فقط باید دقت کنید کلینیکی که برای انجام لیزر آر اف انتخاب می کنید از چه دستگاهی استفاده می کند. دستگاه های زیادی برای تولید امواج آر اف وجود دارد. بهترین دستگاه دستگاهی است که مورد تایید سازمان FBA و تمام استانداردهای لازم در ساخت و انتخاب مواد اولیه رعایت شده باشد. بنابراین تا زمانی که از کیفیت و استاندارد دستگاه مطب زیبایی اطمینان پیدا نکردید، برای انجام این روش اقدام نکنید. همچنین این روش مانند هر روش زیباسازی دیگری برای رسیدن به نتیجه ایده آل بدون خطر و عوارضی نیاز به یک پزشک متخصص دارد. در واقع هر چقدر پزشک یا اپراتور در این زمینه تجربه بیشتری کسب کرده باشد، اثر بخشی این روش بیشتر خواهد شد و احتمال بروز عوارض جانبی بسیار کاهش پیدا می‌کند.

 آیا آر اف فرکشنال یک روش کم تهاجمی است ؟

از آنجا که لیزر آر اف فرکشنال یک روش کم تهاجمی است، عوارض بسیار کمی شما را در روند اجرای آن تهدید می کند. همچنین نیازی به گذراندن دوره بهبودی و استراحت نخواهید داشت. طبق نتایج به دست آمده هیچ عارضه بلند مدت و دائمی با انجام این روش بیماران را  تهدید نکرده است. حال بهتر است برای انجام آر اف فرکشنال با عوارض جانبی آن آشنا شوید:

 • دستگاه های قدیمی این روش درد زیادی به همراه داشتند تا جایی که برای احساس بهتر بیمار از بیهوشی استفاده می کردند. اما حالا دستگاه های جدید با حداقل ترین درد اجرا می شوند و حتی نیازی به استفاده از داروی بی حسی نیست. در صورتی که نیاز داشته باشید از بی حسی موضعی استفاده می شود.
 • گاهی اوقات فرد بعد از انجام این روش دچار قرمزی پوست می شود که این عارضه ماندگار نیست و بعد از یک روز کاملا برطرف خواهد شد.
 • احتمال این که بعد از آر اف فرکشنال پوست دچار تورم شود، وجود دارد. این عارضه در همه مراجعه‌کنندگان دیده نمی شود. اما در صورت بروز نگران نباشید ظرف حداکثر ۲۴ ساعت کاملا رفع می شود.

اما برخی عوارض وجود دارد که به خاطر خطای پزشکی یا استفاده از دستگاه نامناسب برای متقاضیان اتفاق می‌افتد. این دسته از عوارض شامل موارد زیر می باشد:

 • فرورفتگی پوست
 • پوسته پوسته شدن پوست
 • حساسیت پوست
 • زخم
 • سوختگی
 • هایپرپیگمنتیشت یا همان لکه های تیره پوستی

تمام عوارض نامبرده شده هم موقتی هستند و بعد از ۱ الی ۳ هفته کاملا برطرف می شود.

تعداد جلسات آر اف فرکشنال :

معمولاً دیگر روش های زیباسازی به چندین جلسه درمان نیاز دارند. اما ممکن است روش آر اف تنها به یک جلسه ختم شود. البته پزشک تشخیص می‌دهد که جلسات درمانی برای هر بیمار به چه تعداد باشد. معمولاً تعداد جلسات مورد نیاز بر اساس نیازها و اهداف بیمار مشخص می شود.

آر اف فرکشنال سوزنی چیست و چه تفاوتی با آر اف های معمولی دارد؟

آر اف فرکشنال سوزنی در مدت زمان بسیار کم امواج رادیویی را به لایه میانی و زیرین پوست انتقال می دهد و با افزایش درصد تولید کلاژن موجب شفافیت پوست، استحکام و بسته شدن منافذ باز پوست می شود و در نتیجه ظاهر پوست جوان تر به نظر خواهد رسید. با استفاده از آر اف فرکشنال معمولی روند جوانسازی پوست بسیار آرام صورت می گیرد و برای رسیدن به نتیجه بهتر نیاز است چندین بار جلسه درمانی را تکرار نمود. اما در روش آر اف فرکشنال سوزنی با کم شدن تعداد جلسات، روند درمانی به سرعت طی می شود و اجرای آن بدون استرس و درد است.

آر اف فرکشنال سوزنی چیست و چه تفاوتی با آر اف های معمولی دارد؟

برای جوانسازی صورت آر اف بهتر است یا روش هایفوتراپی ؟

بعد از انجام روش هایفوتراپی اول چیزی که مشاهده می‌کنید سفت شدن پوست است که این نتیجه با گذشت زمان نیز افزایش پیدا می‌کند. نتیجه حاصل از انجام هایفوتراپی حدود دو الی سه ماه ماندگار است. فرقی که بین هایفوتراپی و آر اف وجود دارد تکنولوژی های مورد استفاده برای حرارت دادن به بافت های عمیق پوست است. هایفو انرژی امواج فراصوت را به کار گرفته و شدت حرارت آن دقیق تر است. در حالی که آر اف از انرژی گرما استفاده می کند.

مورد دومی که فرق بین روش هایفو و آر اف مشخص می کند، مورد هدف قرار گرفتن لایه مورد نظر است.  روش هایفو نسبت به روش آر اف در عمق بیشتری از پوست نفوذ دارد و  دسترسی به لایه بعد از درم قابل اجرا است. در حالی که روش آر اف چنین نفوذی ندارد. این روش تنها به لایه اپیدرم متمرکز است و بیشتر از لایه درم نفوذ نمی‌کند. و سومین تفاوت که در این دو روش وجود دارد این است که هایفوتراپی تنها در یک جلسه انجام می‌شود. اما لیزر آر اف ممکن است به چندین جلسه درمانی نیاز داشته باشد.

پس، در نتیجه انرژی فراصوت نسبت به لیزر تکنیک جدیدتری است  و نیازی به انجام چندین جلسه جوانسازی ندارد. اما با انتخاب روش آر اف برای رسیدن به نتیجه بهتر باید وقت بیشتری در نظر بگیرید. حال اگر بخواهیم بگوییم آر اف بهتر است یا هایفوتراپی، باید موارد مختلفی را در نظر بگیریم. در واقع انتخاب روش جوانسازی از میان این دو کاملاً به شرایط فرد بستگی دارد.

اگر مشکل شما تنها افتادگی پوست است و با کشیدن پوست مشکلتان رفع می شود، هایفو گزینه مناسب تری است و نتایج پایدار تری مشاهده خواهید کرد. اما روش آر اف به اندازه روش هایفو اثرگذاری کمتری دارد و گزینه مناسبی برای رفع حجم از دست رفته صورت است‌. این روش را همچنین در قسمت های حساس پوست مانند پلک بالا و پایین بهتر استفاده می‌شود و تاثیرگذاری آن بر روی رفع افتادگی پوست کمتر است.

عوارض لیزر آر اف فرکشنال

لیزر آر اف فرکشنال یکی از روش های کم تهاجمی به شمار می رود. به همین خاطر عوارض بسیار کمی داشته و به دوره ریکاوری و استراحت پس از درمان نیاز ندارد. در صورتی که برای انجام این عمل به بهترین کلینیک و با تجربه ترین پزشک مراجعه کرده باشید، به هیچ عنوان شاهد عوارض دائم و حاد نخواهید بود. اما لیزر آر اف فرکشنال نیز مانند سایر درمان ها عوارض موقتی نیز به همراه دارد. در لیست زیر عوارض موقت لیزر آر اف فرکشنال آورده شده است:

 • درد: در سالیان پیش از دستگاه هایی استفاده می شد که درد بسیار زیادی داشتند. تا جایی که پزشکان مجبور بودند از داروی بیهوشی برای بیماران استفاده کنند. اما امروز از دستگاه هایی استفاده می شود که درد را به کم ترین میزان ممکن رسانده است؛ تا جایی که هیچ نیازی به داروی بیهوشی نیست. البته در برخی از کاربرد های RF ممکن است برای راحتی و کاهش درد از بیهوشی موضعی استفاده شود.
 • قرمزی پوست:اریتم یا گلگون شدن پوست در برخی از افراد پس از انجام RF دیده می شود. این عارضه ها معمولا پس از 24 ساعت رفع می شوند.
 • تورم: لیزر آر اف فرکشنال می تواند باعث ایجاد تورم شود. این عارضه در همه افراد دیده نمی شود و در کم تر از 24 ساعت نیز به صورت خود به خود از بین می رود. در موارد نادر نیز ممکن است به مدت یک هفته طول بکشد.
 • فرورفتگی پوست: این عارضه یکی از عارضه هایی است که به دلیل خطای پزشک یا نامناسب بودن شرایط متقاضی برای لیزر رخ می دهد. معمولا این عارضه نیز به مدت یک ماه بر روی پوست ماندگار بوده و پس از آن از بین می رود.
 • بثورات پوستی: رفع این عارضه نیز حداکثر یک هفته طول می کشد. این عارضه نیز بسیار نادر است و معمولا به دلیل خطای پزشک رخ می دهد.
 • زخم سوختگی: این عارضه نیز در اثر خطای پزشک و بی تجربگی او رخ می دهد. البته این موضوع قابل درمان بوده و برای درمان آن به 6 ماه زمان نیاز است.
 • هایپرپیگمنتیشن (لک های تیره پوستی): این عارضه نیز در تعداد بسیار کمی از متقاضیان رخ می دهد. اما جای نگرانی وجود ندارد، چرا که این موضوع در کم تر از 5 روز حل می شود.

کلام آخر

لیزر آر اف فرکشنال نسبت به روش های تهاجمی‌تر جوان سازی بسیار ملایم است و به تدریج به رفع چین و چروک ها از بین بردن مشکلات پوستی می پردازد. همچنین برای این که از بازگشت چروک های پس از جراحی لیفتینگ جلوگیری کنیم، بهترین گزینه است. البته این روش برای لاغری هم به کار برده می شود و برای تمام قسمت های پوست بدن کاربردی است. اگر به دنبال روشی هستید که اثربخشی بسیار کمی داشته و غیر تهاجمی باشد، روش آر اف فرکشنال بهترین گزینه است.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *