کربوکسی تراپی چیست ؟

کربوکسی تراپی یا درمان دی اکسید کربن روشی غیر جراحی است که در آن دی اکسید کربن از راه پوست و زیر جلدی تزریق می شود. کربوکسی تراپی در واقع شامل تزریق دی اکسید کربن است و به دلیل اینکه مکانیسم دی اکسید کربن به طور طبیعی در بدن ما وجود دارد. با تزریق مقدار کمی دی اکسید کربن درست زیر سطح پوست، این ناحیه را برای افزایش گردش خون تحریک می کنیم و همانطور که در بیشتر موارد سیاهی زیر چشم، سلولیت و ترک های پوستی ناشی از گردش خون ضعیف است.

تزریق دی اکسید کربن به این صورت است که مخزن دی اکسید کربن با لوله های پلاستیکی به تنظیم کننده جریان متصل می شود و گاز پس از حذف ناخالصی ها از طریق یک سوزن بسیار کوچک به پوست تزریق می شود. این روش بدون درد است و برخی از پزشکان قبل از وارد کردن سوزن، یک کرم بی‌حس کننده روی محل تزریق می‌زنند. کربوکسی تراپی یک روش سرپایی است و معمولا فقط 15 تا 30 دقیقه طول می کشد.

کربوکسی تراپی چیست ؟

چگونگی انجام کربوکسی تراپی

با تزریق دی اکسید کربن پزشکی استریل در زیر پوست یا بافت چربی، تعادل بین اکسیژن و دی اکسید موجود مختل می شود و باعث می شود مغز پیامی در مورد کمبود اکسیژن ارسال کند و به افزایش قابل توجه جریان خون توجه کند و در ما خواهد بود. نتیجه گردش خون وریدی و شریانی در این ارگانیسم است. با افزایش جریان خون، مویرگ های جدید ایجاد می شود و کلاژن و الاستین افزایش می یابد. به این ترتیب پوست را جوان می کند. این روش درمانی با دستگاه کربوکسی تراپی انجام می شود. میزان گاز تزریق شده توسط خود دستگاه کربوکسی اندازه گیری و کنترل می شود.

آیا کربوکسی تراپی دائمی است ؟

عوامل زیادی در پایداری کربوکسی تراپی موثر هستند. اولین عاملی که ممکن است به مدت زمان این روش درمانی بستگی داشته باشد، ناحیه ای است که قصد دارید پوست را ترمیم کنید و مشکل آن را حل کنید. برخی از نقاط حساس تر از سایر نقاط ممکن است از نظر مدت زمان کربوکسی تراپی ضعیف تر باشند. هر چه کربوکسی تراپی طولانی تر باشد، ماندگاری بیشتری خواهد داشت. عامل مهم بعدی در دوام درمان دی اکسید کربن ممکن است سن مشتری باشد. اگر هنوز جوان هستید و مشکل پوستی ندارید، بهتر است از این روش درمانی خودداری کنید. این روش برای افراد بالای 30 سال توصیه می شود.

بهترین زمان کربوکسی تراپی :

با افزایش سن، خاصیت ارتجاعی پوست تا حد زیادی کم می شود و نیروی جاذبه به طور مداوم پوست صورت را به سمت پایین می کشد. تغییرات مربوط به آسیب نور خورشید نیز این افتادگی و پیری پوست را بیشتر نمایان می کند و یکی از نشانه های پیری پوست صورت ایجاد چین و چروک های پنجه کلاغی در دهه 30 سالگی است که البته باید با افتادگی و شل شدن پوست فک پایین در میانسالی و ورم پاها همراه باشد. در گذشته جایگزینی برای جراحی لیفت صورت و پلک یا جراحی پلک وجود نداشت و شما فقط یک انتخاب داشتید: یا علائم پیری را تحمل کنید یا لیفت صورت و تزریق ژل و فیلر انجام دهید. نواحی اطراف چشم، فک پایین و ناحیه گونه از جمله نواحی سختی هستند که با روش های غیر جراحی درمان می شوند.

اما امروزه به لطف ابزارهای جدید و پیشرفته ای مانند کربوکسی تراپی و لیزرهای سفت کننده پوست، هر فردی در سن 30 سالگی یا بالاتر می تواند کاندیدای جوان سازی پوست و سفت کردن اطراف چشم و فک باشد.  تقریبا هشت دهم افراد پس از دو جلسه اول کربوکسی تراپی، متوجه بهبود قابل توجهی در خاصیت ارتجاعی پوست اطراف چشم می شوند. بسیاری از این افراد حتی بهبودهایی را در رنگ، بافت و درخشندگی پوست مشاهده می کنند. اگر یک فرد سی ساله از یک روش پیشگیرانه و غیر تهاجمی مانند کربوکسی تراپی برای حفظ جوانی پوست خود استفاده کند، روند پیری پوست او بسیار متفاوت از فردی است که هیچ کاری انجام نداده است.

کربوکسی تراپی برای چه افرادی مناسب نیست ؟

بعضی از افراد برای انجام کربوکسی تراپی مناسب نیست و این روش برای انجام آن ها ممنوعیت دارد. در ادامه با این افراد آشنا می شوید :

 • بیماران مبتلا به آب سیاه
 • بیماری‌های قلبی عروق کنترل نشده یا حاد
 • افرادی که بیماری مغزی دارند.
 • بیماری‌های تنفسی حاد
 • بیماران مبتلا به صرع
 • مشکلات انعقاد خون
 • افراد کم خون
 • آمبولی ریه که اخیرا رخ داده باشد.
 • بیماران مبتلا به سرطان
 • بیماری‌های بافت پیوندی
 • افرادی که پس از جراحی خون فعال در محل زخم خود دارند.
 • عفونت پوستی
 • افرادی که تحت دیالیز هستند.
 • دیابت کنترل نشده
 • افرادی که بیماری نارسایی کلیه دارند.
 • بارداری یا شیردهی

چگونگی انجام کربوکسی تراپی 

تاریخچه کربوکسی تراپی :

کربوکسی تراپی روش جدیدی در علم پزشکی نیست و اولین بار 92 سال پیش در فرانسه انجام شد. دلیل اختراع آن این بود که متوجه شد حمام کردن و شنا کردن در آب با محتوای دی اکسید کربن بالا باعث تسریع بهبود زخم ها و ضایعات پوستی می شود. بیست سال بعد، در دهه 1950، پزشکان و جراحان قلب از گاز CO2 برای درمان بیماری های عروقی ناشی از مشکلات خون رسانی به بافت ها یا تجمع چربی در شریان ها استفاده کردند. در سال 1955 بود که به روش های زیبایی و جوان سازی پوست اضافه شد و به سرعت تبدیل به یکی از محبوب ترین روش ها در زمینه زیبایی شد. با گذشت زمان کاربردهای آن توسعه یافته است، به عنوان مثال، برای افزایش انعطاف پذیری یا کشش، افزایش خون رسانی به بافت های پوست، از بین بردن چین و چروک و افزایش تولید کلاژن استفاده شده است.

کربوکس تراپی بهتر است یا بوتاکس ؟

از آنجایی که دی اکسید کربن به طور طبیعی در بدن تولید می شود، این درمان یک درمان غیر تهاجمی محسوب می شود. زیرا بدن به طور طبیعی برای تولید اکسیژن بیشتر عمل می کند و هیچ خطری برای فرد وجود ندارد. این روش در مقایسه با سایر روش های درمانی مانند تزریق بوتاکس یا تزریق ژل بهتر و ایمن تر است. از آنجایی که برخی افراد به مواد تزریقی حساسیت دارند، پس از عمل با عوارض مختلفی مواجه می شوند. در ضمن درمان به لطف این روش خیلی سریع انجام می شود و هیچ قسمتی روی سطح پوست باقی نمی ماند. در یک جلسه کوتاه می توان ناحیه وسیعی را درمان کرد.

عوارض کربوکس تراپی

کربوکسی تراپی یک درمان بدون درد با حداقل عوارض جانبی است. هنگامی که گاز به زیر پوست شما تزریق می شود، ممکن است درد خفیفی یا بهتر بگوییم فشار احساس کنید. در ادامه با عوارض کربوکسی تراپی آشنا می شوید :

مواد کنترل نشده و افراد غیر متخصص :

مانند هر درمان زیبایی دیگر، بیماران نیاز به تحقیق کامل در مراکز زیبایی دارند. عوارض کربوکسی تراپی شامل عفونت ها و بیماری های منتقله از راه خون در استفاده از مراکزی است که شرایط بهداشتی مناسبی ندارند. این مراکز می توانند چیزی غیر از دی اکسید کربن را به بدن شما تزریق کنند. آن ها می توانند به طور تصادفی گاز را به ورید یا شریان تزریق کنند که می تواند کشنده باشد.

پف کردن پوست :

ناحیه تزریق شده ممکن است متورم به نظر برسد، اما در عرض چند روز بهبود می یابد زیرا بدن شما گاز را جذب می کند.

تورم و کبودی :

کربوکسی تراپی شامل تزریق دی اکسید کربن به ناحیه ای است که می خواهید با جریان خون اضافی بهبود یابد. تزریق می تواند باعث کبودی شود، به خصوص هنگام استفاده از کربوکسی تراپی در بازوها و پاها.

صدای خش خش در پوست :

پس از یک جلسه کربوکسی تراپی، با افزایش گردش خون و شروع به کار گازها، پوست شما ممکن است احساس گرما، خارش یا گزگز داشته باشد. این مشکل ممکن است تا 24 ساعت پس از درمان باقی بماند.

درد و قرمزی :

دی اکسید کربنی که به پوست شما تزریق می شود آن را سفت می کند. بنابراین، بلافاصله پس از تزریق، بیماران ممکن است دچار درد، حتی گزگز و قرمزی در پوست تزریق شده شوند. این علائم چند ساعت پس از درمان ناپدید می شوند.

جای سوختگی :

اگر کربوکسی تراپی به درستی انجام نشود، ممکن است سوختگی باقی بماند. البته ممکن است چند روز پس از کربوکسی تراپی روی پوست های حساس جای سوختگی خفیف مشاهده شود.

حباب های کشنده :

اگر سوزن در رگ خونی یا ورید وارد شود خطرناک است. حباب گاز در ورید می تواند از سیستم گردش خون عبور کند و باعث آریتمی قلبی یا کوری در مورد رگ های خونی در چشم شود. به همین دلیل با این روش باید با پزشک متخصص مجرب مشورت کنید تا خطری نداشته باشد.

عوارض کربوکس تراپی 

کربوکسی تراپی در نواحی مختلف

کربوکسی تراپی در نواحی مختلف انجام می شود که در ادامه با آن آشنا می شوید :

کربوکسی تراپی صورت :

کربوکسی تراپی صورت یکی از موثرترین روش های جوان سازی پوست است که در آن از دی اکسید کربن استفاده می شود. شاید برای شما جالب باشد که بدانید این روش از دهه 1930 مورد استفاده قرار گرفته است و به همین دلیل از نظر بسیاری از افراد یکی از بهترین روش های جوان سازی می باشد. محققان همواره در این زمینه تحقیقات زیادی انجام دادند. بر اساس این تحقیقات کربوکسی تراپی صورت نسبت به بسیاری از روش های دیگر عوارض بسیار کمتری دارد و به دلیل فواید فراوانی که دارد کمک زیادی به افزایش خون رسانی به نواحی مختلف پوست شما می کند. پس می توانید بدون نگرانی از این روش فوق العاده استفاده کنید.

از این روش برای دستیابی به اهداف زیبایی استفاده می شود که از مهمترین آن ها می توان به رفع چین و چروک، رفع چربی اضافی پوست و … اشاره کرد. مهمترین نکته کربوکسی تراپی صورت این است که با افزایش متابولیسم بدن به افزایش خون رسانی به نواحی مختلف بدن کمک می کند. علاوه بر این با این کار پوست بیشتر از قبل هیدراته می شود و تمام این ویژگی ها باعث می شود پوستی شاداب و جوان تری داشته باشید. بسیاری از افراد از این روش فوق العاده برای از بین بردن چین و چروک صورت خود استفاده می کنند. به همین دلیل اگر می خواهید پوستی صاف و یکدست داشته باشید بهتر است به محض بروز چین و چروک با پزشک متخصص مشورت کنید و پس از انتخاب کلینیک معتبر از کربوکسی تراپی صورت استفاده کنید.

کربوکسی تراپی واژن :

اگر از آن دسته افرادی هستید که از رنگ واژن یا سایر قسمت های بدن خود ناراضی هستند، نگران نباشید. امروزه روش های مختلفی برای سفید کردن واژن وجود دارد که با استفاده از آن ها می توان تیرگی واژن را به بهترین شکل ممکن از بین برد. یکی از این روش ها کربوکسی تراپی واژینال است. در این روش از دستگاه مخصوصی برای تزریق گاز CO2 به زیر پوست استفاده می شود و پس از انجام یک فرآیند ساده کلاژن پوست تحریک شده و به این ترتیب جوان سازی پوست به بهترین شکل ممکن صورت می گیرد. کربوکسی تراپی یک روش درمانی نسبتا جدید و ابتکاری برای از بین بردن تیرگی واژن است.

این یک روش غیر تهاجمی است که از دی اکسید کربن (CO2) برای بهبود ظاهر پوست استفاده می کند. این درمان با افزایش اکسیژن رسانی به پوست کار می کند که به کاهش تیرگی پوست کمک می کند. گاز CO2 به ناحیه تاریک تزریق می شود و رنگدانه ملانین را که باعث تیرگی می شود، تجزیه می کند. این فرآیند به روشن شدن پوست و بهبود ظاهر کلی آن کمک می کند. نتایج کربوکسی تراپی ظرف چند هفته پس از درمان قابل مشاهده است و می تواند تا شش ماه ادامه داشته باشد. این درمان ایمن است و حداقل عوارض جانبی دارد و برای کسانی که به دنبال کاهش خشکی واژن هستند، گزینه ای عالی است. توجه به این نکته ضروری است که این درمان یک راه حل دائمی نیست و برای حفظ نتایج مطلوب باید به صورت دوره ای تکرار شود.

گاز CO2 به طور طبیعی تمایل زیادی به اتصال به هموگلوبین دارد. در روش CO2 تراپی با تزریق این گاز به زیر پوست، CO2 به هموگلوبین متصل شده و در نتیجه اکسیژن وارد بافت ها می شود. با افزایش غلظت اکسیژن در بافت ها، خون رسانی و متابولیسم در این ناحیه افزایش یافته و کلاژن سازی تحریک می شود. تولید کلاژن را تحریک می کند، پوست تیره را از بین می برد و بافت های مورد نظر را جوان می کند. استفاده از کربوکسی تراپی در زیبایی زنان شامل از بین بردن نواحی تیره در ناحیه تناسلی، زیر بغل و کشاله ران است. از دستگاه کربوکسی تراپی برای جوان سازی و سفت کردن واژن، درمان واژینیت و عوارض یائسگی زودرس از جمله خشکی واژن و سوزش استفاده می شود.

کربوکسی تراپی جای جوش :

در این روش پزشک از مخزن دی اکسید کربن که توسط لوله های سیلیکونی و پلاستیکی به آن متصل می شود استفاده می کند. پزشک متخصص با توجه به نوع پوست و مشکل آن باید میزان گاز متصاعد شده را کنترل کند. به این ترتیب فیلتر ادغام شده در لوله ها تمام ناخالصی ها را گرفته و آماده تزریق به زیر پوست می شود. پزشک باید گاز فیلتر شده را با استفاده از یک سوزن ظریف به زیر پوست تزریق کند. برای این کار ابتدا مناطق تزریق را مشخص می کند.

کربوکسی تراپی در نواحی مختلف 

کلام آخر

برای انجام این روش سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را انتخاب کنید و با آگاهی دست به انجام این روش بزنید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.