نقاط قوت انجام لیزر در کلینیک آوینا

 

لیزر موهای زائد در کلینیک آوینا

لیزر موهای زائد یک عملکردی است که در طی آن موهای ناخواسته در نواحی مختلف در بدن مانند صورت، پشت لب، پیشانی، گوش و گردن، شکم و ناحیه تناسلی، چانه و گونه رشد می‌نماید، از طریق پالس‌های لیزر، فولیکول موجود بر روی مو از بین می‌رود. این عمل سال‌هاست برای از بین بردن موهای زائد بدن مورداستفاده قرار می‌گیرد و نکته‌ای که باید مدنظر قرارداد این است که تحت نظارت متخصصین این رشته باید صورت بگیرد تا از ایجاد عوارض احتمالی جلوگیری شود.

مکانیسم عملکرد لیزر موهای زائد

مبنای روش لیزر مو، گرما کافت نوری انتخابی است. بدین‌صورت که با انتخاب یک طول‌موج از نور و پالس مدت‌دار برای به دست آوردن اثر مطلوب بر روی بافت مو است. در ضمن امکان دارد که لیزر مو باعث از بین بردن فولیکول مو شود، به همین علت نیز بقیه نواحی پوست را حرارت نمی‌دهند.

نور به‌وسیله اجسام تاریک جذب می‌شوند و از این بابت ممکن است انرژی حاصل از لیزر توسط قسمت‌های تیره بدن جذب شود که با سرعت و شدت بیشتری همراه است، هم‌چنین این ماده هدف تیره احتمال دارد به شکل طبیعی در بدن فرد وجود داشته باشد. لیزر به‌صورت طبیعی می‌تواند موهای سیاه و یا قهوه‌ای را از بین ببرد و توانایی از بین بردن موهای رنگی را ندارد و عملکرد لیزر بر روی موهای خشن بسیار بهتر است و نتیجه بهتری را بعد از لیزر ایجاد می‌نماید.
برخی از بیماران ممکن است سال‌ها بعدازآنجام عمل لیزر با رشد مجدد موهای خود روبرو شوند که نشان‌دهنده این است که لیزر مو می‌تواند برای این افراد به‌ مرور زمان از تعداد رشد موها بکاهد ولی منجر به از بین بردن دائمی موها نمی‌شود. ازآنجایی‌که لیزر دارای سرعت اثربخشی بالایی است، بیشتر مورداستفاده قرار می‌گیرد. البته باید این نکته را نیز مدنظر قرارداد مهارت و تخصص اپراتور نیز در لیزر به‌کاررفته تأثیرگذار است.

 

لیزر الکساندرایت کندلا چیست؟

لیزر الکس کندلا با نام تجاری GentleLase Pro جزء بهترین دستگاه‌های لیزر موهای زائد تولید شده توسط شرکت کندلا است که با تاباندن نور لیزر با طول موج ۷۵۵ نانومتر از طریق کریستال الکسانداریت که طبق آخرین تکنولوژی روز دنیا طراحی شده تقریبا برای عموم بیماران که دارای پوست روشن تا سبزه (نوع پوست I تا III) هستند؛ قابل استفاده می باشد.

دستگاه لیزر کندلا با مدل جنتل لیز پرو یا دستگاه کندلا الکس از میله های کریستالی الکساندرایت با قطر ۰٫۳ تا ۰٫۷ و طول ۷٫۶ تا ۱۰ سانتی متر به عنوان منبع لیزر یا واسط استفاده می کند. این سیستم لیزری معمولا کاربرد درمانی دارد.

لیزر الکس طول موج خاصی از نور را توسط فلش لامپ های پالسی، لامپ های قوس پیوسته یا دیودهای لیزری در طیف فروسرخ (۷۵۵ نانومتر) ساتع می کند که به آن لیزر نور قرمز نیز می گویند. لیزر الکساندرایت در حالت Q-switched نیز قابل استفاده اند.

نوری که از دستگاه لیزر کندلا الکس ساتع می شود با نور خورشید یا نور لامپ متفاوت است. نور خورشید و نور لامپ از ترکیب تشعشعاتی با طول موج های مختلف بوجود می آیند درصورتیکه نور لیزر فقط از یک طول موج تشکیل شده است.

هر طول موج اثرات متفاوتی روی سطوح مختلف دارد و با توجه به همین خصوصیات لیزرها برای کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

در برخی دستگاهها تنها دو طول موج را می توان تنظیم کرد درصورتی که در برخی دیگر طیفی از طول موجها بین ۷۱۰ تا ۸۲۰ نانومتر قابل تنظیم کردن است.

لیزر دایود چیست؟

لیزرهای دایود یکی از کارآمدترین منابع نوری هستند که تاکنون ساخته شده اند. به علت ساختاری مجتمع تر و سبک تر نسبت به لیزرهایی که بر پایه تحریک فلاش لامپ کار می کنند، به جهت مقاصد کلینیکی بسیار مناسب تر می باشند. لیزرهای یاقوت، الکساندریت، Nd: YAG، IPLها همگی دارای منبع فلاش لامپ هستند. بنابراین می توان گفت ظهور لیزرهای دایود یک تغییر و تحول عمده در بین سیستم های رفع موهای زائد بر پایه نور می باشد. لیزرهای دایود رفع موهای زائد موجود به صورت پالسی و با طول موج های ۸۰۰ تا ۸۱۰ نانومتر می باشند. جذب این طول موج در ملانین تاحدی کمتر از لیزرهای الکساندریت و یاقوت و بیشتر از  Nd: YAG، IPLها می باشد، ولیکن آنها می توانند در عمق بیشتری از درم نفوذ کنند و میزان بیشتری در فولیکول مو جذب گردند و متعاقباً اثر حرارتی و نابود کنندگی بیشتری را در مرکز فولیکول و سلولهای بنیادی رشد مو، نسبت به الکساندریت و یاقوت ایجاد نمایند. دستگاه لیزر دایود ، با گسیل نمودن نور هدایت شده خود به سوی هدف یا Cible مو که همان محل انبار شدن ملانین موجود در ریشه هر مو است ، رنگدانه مورد نظر را بمباران و نهایتاً متلاشی می نماید . اثر نور لیزر دایود diode بر روی ملانین یا رنگدانه مو بر اساس مکانیسم گرم نمودن آن تا حد نابود کردن مو بوده که این مکانیسم به نام فوتوترمولیز خوانده می شود .

مقایسه لیزر موهای زائد با دیگر روش‌های حذف مو

حذف موهای زائد با نور پالس دار شدید: در این روش کاهش رشد مو بعد از 6 ماه در لیزرهای الکساندریت در حدود 60 درصد، لیزرهای دیود 70 درصد، IPL نیز در حدود 60 درصد است. عوارض جانبی در این روش حذف مو به‌صورت موقت است و تغییر رنگ‌دانه‌ها نیز بعد از 6 ماه به حالت اولیه برمی‌گردند.
حذف موهای زائد با الکترولیز: در این روش به‌صورت صد درصد می‌توان موها را از بین برد و هیچ‌گونه مشکلی با انواع مختلف رنگ پوستی ندارد. فقط ممکن است با افزایش یا تغییر میزان هورمون در بدن خانم‌ها، موهای بیشتری در چانه و گردن رشد کند.

حذف موهای زائد با تیغ: این روش فقط موهای زائد را از روی سطح بدن جدا می‌نماید و برای مدت‌زمان کوتاهی برای بدن جوابگو است.
حذف موهای زائد با موم و وکس: در این روش نیز موها به‌صورت نیمه دائمی از بین می‌رود.

کاربردهای لیزر موهای زائد در کلینیک آوینا

لیزر موهای زائد را می‌توان در هر نقطه‌ای از بدن استفاده کرد. البته مراجعات برای لیزر برخی از قسمت‌های بدن بیشتر است. مثلاً در خانم‌ها لیزر ناحیه‌ی بیکینی و تناسلی و لیزر موهای صورت شایع‌تر است. در آقایان لیزر موهای زیر بغل، لیزر خط ریش، موهای کمر و پشت گردن بیشتر انجام می‌شود. با این حال روش لیزر به قدری انعطاف پذیر، سریع و موثر است که می‌توان در یک جلسه کل بدن را در مدت کمتر از یک ساعت لیزر کرد.

منطقه‌ی تحت درمان هر چقدر که محدود یا وسیع باشد (حال می‌خواهد فقط پشت لب باشد یا لیزر کل بدن) برای حذف یا کاهش موثر موهای زائد، شما باید یک دوره‌ی درمانی را تکمیل کنید. این دوره معمولاً شامل ۴ تا ۶ جلسه‌ی لیزر با فواصل حدود ۶ هفته است.

چه افرادی نباید لیزر انجام دهند؟

یک سری از شرایط و بیماری‌هایی هستند که هرگز فرد نباید از عمل لیزر برای حذف موهای زائد خود استفاده نماید:

 • بیماری لوپوس
 • برنزه بودن
 • مصرف ایزوترتینویین
 • مصرف داروهای حاوی طلا
 • سابقه گوشت اضافه در عمل
 • وجود اختلالات هورمونی
 • وجود تاتو و یا خال و یا کک‌ومک در محل لیزر
 • سابقه عفونت در محل لیزر
 • افراد باردار
 • مصرف داروهایی که حاوی طلا هستند

عوارض لیزر موهای زائد

در این روش ممکن است یک سری عوارض جانبی مانند خارش، قرمزی پوست، التهاب پوستی یا تورم فولیکول‌ها ایجاد گردد که همه این عوارض ممکن است بعد از دو الی سه روز از بین برود، منتها دو مورد از عوارض بسیار رایج در روش لیزر موهای زائد است که شامل جوش و بی‌رنگی پوست است.
برخی از کلینیک‌ها در انجام لیزر برای اینکه فرد از درد کمتری رنج ببرد از یک سری بی‌حسی‌هایی استفاده می‌کنند که با هزینه‌های اضافی همراه است. ولی باید این نکته را نیز مدنظر قرارداد که از کرم‌های بی‌حسی در قسمت‌های بزرگی از پوست درمان شده نباید استفاده نمود زیرا که ممکن است موجب آسیب جدی به بیمار و یا حتی مرگ بیمار شود. کرم‌های بی‌حسی باید 30 دقیقه قبل از عمل استفاده شود.

از دیگر عوارض جانبی که ممکن است در لیزر برای فرد ایجاد شود، سوختگی پوست و یا بی‌رنگی پوست، ایجاد جوش، تورم پیرامون فولیکول مو و هم‌چنین عفونت است. برخی از این عوارض امکان دارد از طریق درمان با نوع لیزر مناسب به‌کاررفته در زمینه‌های مناسب برای نوع پوست کاهش پیدا کند.

مزایای لیزر موهای زائد در کلینیک آوینا

همان‌طور که گفتیم، لیزر موهای زائد یک روش عالی با نتایجی طولانی‌مدت برای موزدایی از صورت و بدن است. مزایای لیزر موهای زائد عبارت‌اند از:

 • دقت بالا: لیزرها می‌توانند موهای تیره و ضخیم را به‌طور دقیق هدف قرار دهند و در عین حال، به پوست اطراف آن آسیبی وارد نکنند.
 • سرعت بالا: هر پالش لیزر تنها یک‌چهارم ثانیه طول می‌کشد و می‌تواند همزمان روی چندین فولیکول مو تاثیر بگذارد.
 • نتیجه قابل‌پیش‌بینی: پیش‌بینی می‌شود بیشتر بیماران به‌طور متوسط بعد از سه تا هفت جلسه شاهد ریزش دائمی موهای زائد خود خواهند بود.

مراقبت‌های بعد از لیزر موهای زائد

این‌گونه از مراقبت‌ها بعد از لیزر بسیار ضروری است زیرا که احتمال دارد عمل لیزر بر روی پوست موجب قرمزی و التهاب در پوست شود که باید با قراردادن یخ باعث کاهش درد این قسمت شد. بعد از لیزر موهای زائد، نیازی به مصرف مسکن نیست ولی گاهی اتفاق می‌افتد که اطراف ریشه مو حالت دلمه‌ای ایجاد گردد که بین 7 الی 10 روز به طول می‌انجامد. در این صورت است که برای التیام بخشیدن باید از پماد آنتی‌بیوتیک استفاده شود تا اینکه این دلمه‌ها کاملاً از بین برود. در ضمن این امکان نیز وجود دارد که رشد موهای زائد تا یکی دو هفته ادامه داشته باشد و بعدازآن بریزد. فردی که لیزر انجام می‌دهد باید از در معرض قرار گرفتن نور آفتاب جلوگیری نماید زیرا که لیزر برای افرادی که دارای پوست‌های تیره‌تری هستند بین 2 الی 3 ماه طول می‌کشد.

به‌هرحال لیزر ازجمله روش‌های پرطرفداری است که این روزها در بین خانم‌ها برای داشتن پوستی شفاف‌تر رواج یافته است. بااین‌حال چون یک تکنولوژی جدیدی است باید قبل از استفاده تحقیقات لازم را به عمل آورد و عوامل بسیار زیادی در تعیین مکانی که قرار است لیزر انجام شود تأثیرگذار است ازجمله: سابقه متخصصین، قیمت، دستگاه‌های مورداستفاده، دسترسی به مکان موردنظر، همه این عوامل در تصمیم‌گیری فرد تأثیرگذار است.

هزینه لیزر موهای زائد در کلینیک آوینا

هزینه لیزر موهای زائد مانند سایر عمل‌های زیبایی به عوامل مختلفی بستگی دارد و تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد. از جمله مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار روی قیمت لیزر موهای زائد می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

نوع دستگاه

نوع دستگاه و پیشرفته یا قدیمی بودن آن در قیمت نهایی لیزر تاثیر دارد. چون لیزرهای مدرن‌تر تاثیرگذاری بیشتر، درد کمتر و نتیجه بهتری به همراه دارند. پس مراجعه به کلینیکی که دستگاه پیشرفته‌تری داشته باشد، به‌نوعی سرمایه‌گذاری روی زیبایی به حساب می‌آید و تجربه بهتری را برای شما به ارمغان می‌آورد.

ناحیه لیزر

قیمت لیزر موهای زائد هر قسمت از بدن به‌طور خاص تعیین می‌شود. هرچقدر ناحیه تحت‌درمان از حساسیت بیشتری برخوردار باشد و همچنین وسعت بیشتری داشته باشد، قیمت آن ناحیه هم بیشتر خواهد بود. شما می‌توانید از تکنسین بخواهید تا هر قسمت از بدنتان را که نیاز به موزدایی دارد، لیزر کند. در نهایت مجموع قیمت این نواحی، قیمت کل جلسه را تعیین خواهد کرد. البته کلینیک‌های زیبایی معمولا بسته‌های به‌صرفه‌تری برای نواحی پرکاربرد در نظر می‌گیرند.

تعداد جلسات

از دیگر عوامل تاثیرگذار روی هزینه لیزر موهای زائد تعداد جلساتی است که باید برای رسیدن به نتیجه نهایی بگذرانید. تعداد جلسات را می‌توانید از پزشک خود بپرسید و او با توجه به نوع و تراکم موهای شما تعداد جلسات موردنیاز را به شما خواهد گفت.

برای آگاهی بیشتر از لیست قیمت ها می توانید به کلینیک آوینا مراجعه کرده و یا با کارشناسان آن تماس بگیرید.

باوجود بیان تمام موارد و اطلاعات و معرفی روش‌های لیزرموهای زائد که در این مقاله ارائه شد می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با کلینیک ما در ارتباط باشید و یک انتخاب صحیح را برای انجام دادن لیزر بدن خود انتخاب نمایید. چنانچه برای اولین بار می‌خواهید لیزر انجام دهید بهتر است در انتخاب خود دقت بسیار زیادی داشته باشید.میتوانید در مقاله های بعدی جوانسازی پوست، لیفت با نخ ،و… را هم مطالعه کنید .