تزریق ژل و بوتاکس دو روش شایع در زمینه پزشکی و زیبایی هستند. تزریق ژل معمولا به منظور پر کردن چین و چروک های صورت، افزایش حجم لب ها، تصحیح ناهماهنگی های صورت و افزایش حجم یا رفع عیوب مناطق مربوطه استفاده می شود. این روش عمدتا بر پایه اسیدهای چرب غیر جذبی یا هیالورونیک اسیدها انجام می شود. از طرف دیگر، بوتاکس یک نوع سم است که به منظور کاهش چین و چروک های صورت استفاده می شود و با فلج کردن عضلات به طور موقت آن ها را از کار می اندازد. هدف از تزریق بوتاکس اصلاح خطوط و چروک های صورت، کاهش خطوط عمیق پیشانی، کنترل حملات میگرن و غیره می باشد. هر دو روش علائم پیری را کاهش می دهند و موجب ایجاد ظاهری جوان تر و زیباتر می شوند. در ادامه مطالبی را در ارتباط با بوتاکس چیست، مراقبت های بعد از طریق ژل و بوتاکس و تاثیر ژل بر جوانسازی پوست بیان می کنیم.

بوتاکس چیست؟

ترکیب شیمیایی بوتاکس از یک سمی به نام بوتولینوم است که به همین علت ممکن است برای عده‌ای، تزریق ژل و بوتاکس این قضیه ترسناک باشد که این عمل را انجام دهند، ولی باید بیان نمود که اصلاً جای نگرانی نیست؛ زیرا که این ماده سمی برای عمل باید در واحدهای مشخصی تزریق گردد که اصلاً برای بدن ضرری به همراه ندارد. به‌صورت کلی با انتقال این ماده سمی به پوست موجب فلج شدن عضلات آن ناحیه شده و درنهایت چین‌وچروک‌ها از بین می‌رود و ظاهری شاداب‌تر به فرد می‌بخشد.

بوتاکس چیست؟

ازجمله ناحیه معمولی که افراد برای این عمل مراجعه می‌نمایند، چین‌وچروک اطراف چشم که به خطوط پنجه کلاغی معروف است. قسمت‌های دیگری ازجمله چروک های پلابلا بین چشم‌ها، ناحیه بین دو ابرو، شیارها و چروک های روی پیشانی، چین‌وچروک‌های افقی روی پیشانی نیز تحت عمل زیبایی قرار می‌گیرد.

برای اصلاح لب‌های نزول یافته نیز استفاده می‌شود، بدین‌صورت که با تزریق به خط آرواره، ضایعات استخوانی بی‌اثر می‌شود خطوط اطراف لب از بین می‌رود. از دیگر مزایا، برطرف کردن بوی بد زیر بغل است که با تزریق به غدد زیر بغل این کار صورت می‌گیرد.

ویژگی بهترین کلینیک زیبایی:

❤️محیط راحت و دلنشینکلینیک زیبایی موفق باید فضایی آرام و دلپذیر برای مشتریان فراهم کند
⚡تجهیزات پیشرفتهبهترین کلینیک زیبایی داری تجهیزات مدرن و پیشرفته است
⭐محصولات با کیفیتبهترین کلینیک زیبایی درای محصولات با برند خوب و با کیفیت است
✔️ارائه مشاوره حرفه‌ایمشاوره حرفه‌ای یکی از خصوصیات بارز در بهترین کلینیک های زیبایی است

مراقبت های بعد از تزریق ژل و بوتاکس

پس از تزریق ژل و بوتاکس، مراقبت های بعدی بسیار اهمیت دارند تا از بهبودی سریع تر و حفظ نتایج بهتر اطمینان حاصل شود. همچنین این مراقبت ها برای پیشگیری از عوارض ممکن بسیار حائز اهمیت است. در ادامه به طور مختصر مراقبت های مهم پس از تزریق ژل و بوتاکس را بیان می نماییم:

 • پس از تزریق ژل یا بوتاکس، توصیه می شود حداقل 24 ساعت از ورزش یا فعالیت های سنگین خودداری کنید تا از پخش شدن ماده تزریق شده جلوگیری کنید.
 • استفاده از یخ یا کمپرس سرد برای کاهش ورم و التهاب در منطقه تزریق می تواند مفید باشد.
 • از لمس یا فشار زیاد بر منطقه تزریق اجتناب کنید تا از جابجایی ماده تزریقی جلوگیری کنید.
 • پس از تزریق ژل، مصرف داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی ممکن است به کاهش تورم و درد کمک کند.
 • اجتناب از خوردن غذاهای سخت و تند که ممکن است ناحیه تزریق را تحریک کند.
 • استفاده از ضد آفتاب با SPF مناسب در ناحیه تزریق برای حفظ نتایج و جلوگیری از آسیب نور خورشید بسیار حیاتی است.
 • در صورت وجود درد، تورم، قرمزی یا علائم غیرطبیعی دیگر، به پزشک خود اطلاع دهید.
 • اجتناب از استفاده از سونا، حمام گرم و سولاریوم برای حداقل 24 تا 48 ساعت پس از تزریق.
 • مصرف الکل و سیگار پس از تزریق ممکن است باعث تحریک ناحیه تزریق شود، بنابراین توصیه می شود از مصرف آن ها اجتناب کنید.
 • در صورت نیاز به داروهای دیگر پس از تزریق، حتما با پزشک خود مشورت کنید تا تداخل با مواد تزریق شده نداشته باشد.
 • استراحت کافی و خواب به میزان کافی برای بهبود سلامتی عمومی و بهبود سریع تر محل تزریق نیز بسیار حائز اهمیت است.
 • تغذیه سالم و مصرف آب به میزان کافی برای بهبود سلامت عمومی بدن و تسریع در بازسازی ناحیه تزریق نیز مهم است.
 • همچنین پیروی از دستورات پزشک در مورد مصرف داروها و انجام آموزش های خاص پس از تزریق ضروری است.

تزریق ژل در کلینیک آوینا

از دیگر جراحی‌های زیبایی است که این روزها در بین خانم‌ها مورد استقبال بسیاری است و اغلب خانم‌ها به دنبال جذابیت‌های ظاهری خود هستند. با استفاده از ژل که یک نوع فیلر پوستی است، موجب افزایش دادن حجم در ناحیه موردنظر می‌شود که درنهایت به بر طرف کردن خطوط حاصل از پیری و یا افتادگی های پوست کمک می‌کند. در این مقاله می‌خواهیم در ارتباط با این موضوع اطلاعات بیشتری را ارائه نماییم، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

تزریق ژل در کلینیک آوینامکانیسم تأثیر بوتاکس بر بدن

در علم پزشکی مقدار مشخصی از سم بوتولینوم را به شکل رقیق و استریل برای عمل‌های زیبایی به کار می‌برند که برای اهداف زیبایی و یا درمانی مورداستفاده قرار می‌گیرد. بعدازاینکه محل دقیق تزریق توسط متخصص مجرب تشخیص داده شد، دارو تزریق می‌گردد و بعدازآن تجزیه دارو آغاز می‌شود. محل دقیق تزریق بر نقطه اتصال عصب و عضله است که با تزریق این سم از رها شدن یک ماده شیمیایی که از انتهای عصب تولید می‌گردد و به نام استیل کولین است.

 

 

این ماده شیمیایی از منقبض شدن عضله‌های ناحیه تزریق جلوگیری می‌کند که درنهایت از تولید و ایجاد چروک در قسمت تزریق جلوگیری می‌گردد. به‌مرور زمان که دارو تأثیر می‌گذارد تحرک عضلات از راه واحد ایمپالس عصبی کاهش می‌یابد و درنهایت موجب شل شدن آن نیز می‌شود.تزریق ژل و بوتاکس  بدین طریق سطح پوست صاف می‌گردد و چروک های ایجادشده بر روی پوست از کم تا زیاد از بین می‌رود. با توجه به طول مدت تأثیر دارو و هم‌چنین مشورت با پزشک مدت‌زمان تزریق مجدد مشخص می‌گردد. هرچند با این تزریق به پوست می‌توان تا حدودی شادابی پوست را به حالت اولیه برگرداند ولی تأثیر بر سفتی پوست ندارد.

حداکثر زمانی که نیاز است تزریق انجام شود در حدود 10 دقیقه الی یک ربع است و اغلب نیازی به استفاده از بی‌حسی نیست ولی احتمال دارد 20 دقیقه الی نیم ساعت قبل از تزریق از کرم‌های بی‌حسی استفاده شود. سوزن مورداستفاده می‌تواند از سوزن‌های خیلی باریک مانند سرنگ‌های انسولین به بافت صورت تزریق شود که از درد بسیار کمی برخوردار است. تعداد تزریقی که باید برای این کار انجام داد بستگی به تراکم چین‌وچروک‌های فرد دارد و به نوع پوست نیز وابسته می‌باشد. به‌ طور معمول فردی که در ناحیه پیشانی دارای 10 الی 16 خط اخم باشد، 4 تا 6 تزریق و برای دور چشم از 3 تزریق استفاده می‌شود.

عوارض احتمالی بعد از بوتاکس

فردی که این عمل را انجام می‌دهد ممکن است با عوارضی نظیر قرمزی پوست، تورم، التهاب و یا احساس سنگینی در محل تزریق سوزن مواجه گردد. در برخی از افراد نیز به علت حساس بودن پوستشان، ممکن است در ناحیه تزریق دچار کبودی شوند. البته همه این عوارض بعد از چند روز از بین می‌رود و بهتر است زمانی که فرد از این عمل زیبایی استفاده می‌نماید تا چند روز کیسه یخ سرد را بر روی پیشانی خود قرار دهد و قبل از عمل نیز سطح پیشانی را به پماد بی‌حسی آغشته نماید تا درد کمتری احساس کند. عوارض جبران‌ناپذیر این عمل زمانی ایجاد می‌گردد که توسط افراد غیرمتخصص انجام گیرد و عمق ناحیه تزریق نیز اشتباه تعین شود یا اینکه میزان بالایی از دوز سم بوتولینوم تزریق گردد که منجر به عوارض پوستی بعد از تزریق شود.

در ضمن اثر عمل تزریق به 3 الی 7 روز زمان نیاز دارد ولی برای مشاهده نتیجه بهتر باید حدود 2 هفته صبر نمود. مدت‌زمان اثر نیز به‌طور میانگین بین 3 الی 4 ماه می‌باشد و باید برای اثرگذاری مجدد تزریق انجام گیرد. چراکه خطوط اخم کم‌کم به وضعیت قبل برمی‌گردد و بعد از چند بار تزریق اثر بوتاکس بیشتر باقی می‌ماند و فواصل بین تزریق‌های مجدد طولانی‌تر می‌گردد. در برخی از افراد تأثیر نسبی بلندمدت یا جواب حافظه‌ای مشاهده می‌گردد به‌ شکلی که چین ‌و چروک‌هایی که قبل از تزریق بوتاکس وجود داشت، کاملاً به حالت اولیه برنمی‌گردد.

 

کاندیدای نامناسب برای تزریق ژل و بوتاکس چه کسانی می باشند؟

 • خانم های باردار یا خانم هایی که در دوره شیردهی قرار دارند.
 • افرادی که به دلیل بروز برخی از عارضه ها ماهیچه های صورت بسیار ضعیفی دارند.
 • اشخاصی که به عارضه ها و مشکلات شدید پوستی دچار می باشند.
 • آیا امکان استفاده همزمان از تکنیک تزریق فیلر و بوتاکس وجود دارد؟
 • گاهی اوقات پزشک برای افراد ترکیبی از هر دو روش زیبایی و درمانی را پیشنهاد می کند .هر دو روش جوانسازی قادر به مقابله با عارضه های پیری می باشند و در اشخاصی ممکن است برای برطرف کردن چین و چروک ها و فرورفتگی در یک ناحیه از صورت هردو ماده را تزریق کنند .

آیا انجام دادن بوتاکس محدودیت سنی دارد؟

برخلاف تصور عموم این عمل زیبایی علاوه بر اینکه در بین خانم‌ها رواج دارد در بین آقایان نیز مرسوم می‌باشد. آقایان نیز برای برطرف نمودن خطوط عمیق پیشانی یا برطرف نمودن خط خنده خود استفاده می‌کنند. تزریق ژل و بوتاکس منتها نکته‌ای که باید متذکر شد این است که انجام این عمل دارای محدودیت سنی است و برای افراد بالای سن 25 سال انجام می‌گردد؛ زیرا افرادی که زیر این سن هستند، هنوز دارای ماهیچه‌ها و عضله‌های زیرپوستی جوانی بوده و با انجام بوتاکس صورت  باعث ایجاد تغییراتی در عملکرد فرم لبخند و فرم اخم نمی‌شوند؛ و با انجام دادن بوتاکس می‌توان نتایج زیر را به دست آورد:

 • کوچک کردن عضله ساق پا
 • برطرف نمودن اسپاسم های گردن
 • برطرف نمودن میگرن و سردردهای تنشی و خوشه‌ای
 • از بین بردن تعریق زیر بغل و کف دست‌وپا
 • درمان دندان‌قروچه با کاهش حجم عضلاتی که مسئول جویدن هستند.
 • برطرف کردن پلک زدن‌های بیش‌ازحد و غیر قابل‌کنترل
 • درمان اختلالات چشم مانند تنبلی و لوچی چشم

Suitable candidate for fat injection under the eyesاستفاده از بوتاکس در چه مواردی مضر است؟

افرادی که در این شرایط قرار می‌گیرند هر گز نباید از این عمل استفاده نمایند:

 • بیماری سندرم Eaton Lambert
 • بیماری میاستنی گراو
 • بیماری نوروموسکولر
 • بارداری
 • مادران شیرده
 • عفونت در زمان تزریق
 • افرادی که از داروهای جنتامایسین، کانامایسین و استرپتومایسن و دی پی سیلامین استفاده می‌نمایند.
  سابقه حساسیت به تزریق

اغلب خانم‌ها برای درمان چین‌وچروک‌هایی که براثر افزایش سن بر روی پوست خود می‌بینند، روی به انجام این عمل می‌آورند منتها باید قبل از انجام به نکات بسیاری دقت نمود. با توجه به مطالبی که ارائه شد متوجه شدیم که اگر تزریق در شرایط کاملاً بهداشتی و بر مبنای اصول پزشکی انجام شود هیچ‌گونه ضرری برای پوست ندارد و موجب برگرداندن شادابی و طراوت پوست در افراد می‌گردد.

 

تأثیر ژل بر جوانسازی پوست

با تزریق ژل لب  بر نواحی مختلف بدن از همان ابتدا یک مکانیسم جوان‌سازی فیزیکی روی می‌دهد و بعد از آن با تحریک کردن مناطق تزریق، کلاژن سازی پوست شروع می‌شود. تزریق ژل و بوتاکس با افزایش فرآیند جذب آب از طریق ژل و در ضمن افزایش میزان رطوبت پوست، گردش خون در نواحی زیرین پوست افزایش می‌یابد و در انتها موجب شادابی و طراوت پوست می‌گردد.
از طریق ژل می‌توان سه اثر را در بدن مشاهده نمود:
اثر حجم دهندگی: با استفاده از ژل نواحی از بدن که بافت چربی خود را از دست داده است، ترمیم می‌شود. از دست دادن بافت چربی در بیمارانی که مبتلا به ایدز هستند اتفاق می‌افتد که بعد از درمان قسمت هایی از نواحی بدن آن‌ها دچار تحلیل می‌ شود و این اتفاق بیشتر در ناحیه صورت روی می دهد که باعث لاغری فرد می‌شود.
اثر پرکنندگی: ژل باعث از بین رفتن ناحیه‌های گودرفته بدن مانند نواحی اسکار و یا نواحی که از جراحی و ضربه به بدن اتفاق افتاده باشد. در ضمن ژل به برطرف کردن چین و چروک های صورت کمک می کند.
اثر جوان‌سازی پوست: به علت قابلیت اسفنجی و هم‌چنین جذب آب توسط ژل، ناحیه تزریق دارای طراوت و شادابی بیشتری است.

تأثیر ژل بر جوانسازی پوستانواع ژل‌های تزریقی در کلینیک آوینا

در کل سه نوع ژل وجود دارد:

 • ژل دائمی: این نوع ژل بعد از استفاده در بدن جذب نمی‌شود و اغلب مشکلاتی برای فرد به وجود می‌آورد. به همین دلیل است که برای عمل های زیبایی از این ژل ها استفاده نمی شود.
 • ژل نیمه‌ دائم: ماده اصلی این ژل از نوع کلسیم هیدرو کسی آپاتایت است که ماندگاری آن در حد دو سال نهایتاً سه سال است. در هنگام تزریق باید ژل را در عمق‌های بیشتر و با دقت بالاتری انجام داد.
 • ژل موقت: ماده اصلی آن هیالورونیک اسید است که به شکل طبیعی در پوست موجود است ولی بعد از گذشت زمان از میزان آن کم می‌شود. بعد از این نوع عمل زیبایی و تزریق ژل، با بالارفتن میزان جذب آب، حجم محدوده تزریق بیشتر شده و حجم ناحیه مورد نظر افزایش می یابد.

بعد از استفاده از این‌گونه از ژل‌ها یک نوع التهاب و خونریزی ایجاد می‌شود که به مرور زمان این التهاب از بین می‌رود.تزریق ژل و بوتاکس  در روزهای آغازین حس می‌کنیم که با تزریق ناحیه موردنظر حتی کوچک‌تر شده است، اما بعد از گذشت 14 روز با بالاتر رفتن میزان آب در بدن، حجم ناحیه تزریق نیز بیشتر می‌شود. این نوع ژل بعد از گذشت سه هفته، بهترین حالت خود قرار می‌گیرد.

عوارض بعد از تزریق ژل

ژل‌هایی که از نوع دائمی هستند به علت جابه‌جایی و هم‌چنین التهاب‌هایی که بعد از عمل ایجاد می‌نماید برای بدن کاملاً مضر هستند و توصیه اکید می‌شود که از این ژل‌ها هر گز برای عمل های زیبایی بدن استفاده نگردد. ژل‌هایی که از نوع نیمه دائم هستند نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود از آن استفاده گردد که مورد تائید وزارت بهداشت باشد و برای بدن هیچ‌گونه ضرری نداشته باشد. به دلیل اینکه ژل‌های غیردائمی از موادی ساخته می‌شوند که برای بدن هیچ‌گونه ضرری به همراه ندارند، به‌جز موارد نادری که ممکن است فرد حساسیت‌های کمی نسبت به برخی از ژل‌ها داشته باشد ولی به ‌طورمعمول هیچ‌گونه عارضه‌ای به همراه ندارد. یکسری از عوارض در زمان تزریق برای فرد ایجاد می‌گردد. برخی از عوارض ممکن است در زمان تزریق ایجاد گردد و از دیگر مشکلاتی که ممکن است برای فرد به وجود بیاید شامل قطعه قطعه شدن ژل‌ها و هم‌چنین حرکت ژل‌ از ناحیه مورد نظر است و در صورت رعایت نکردن مسائل بهداشتی احتمال دارد فرد دچار عفونت‌های تزریقی نیز شود.

مراقبت‌های قبل از تزریق ژل

قبل از اینکه فرد عمل زیبایی تزریق ژل را انجام دهد باید نکاتی را به آن توجه نماید که درنتیجه نهایی تأثیرگذار است، این نکات شامل: انتخاب یک متخصص در این زمینه، انتخاب نوع ژلی که قرار است تزریق گردد، قیمت ژل، نواحی موردنیاز برای تزریق هست و همه این موارد ازجمله اقداماتی است که فرد باید حتماً قبل از تزریق به آن توجه داشته باشد. چنانچه تمایل دارید این عمل زیبایی را انجام دهید باید به این نکات توجه کنید:
قبل از تزریق ژل باید به میزان کافی آب بنوشید تا تاثیر ژل تزریق شده در محدوده مورد نظر، بهتر مشخص گردد.
از انجام این عمل زیبایی در آرایشگاه ها و مراکزی که از نظر بهداشت اعتباری ندارند، پرهیز کنید.
در ضمن برای جلوگیری از شدت التهاب ناشی از تزریق، بهتر است از مصرف مسکن‌هایی از جمله ایپوپروفن، آسپیرین پرهیز نمایید.
ملاک انتخاب برای انجام دادن این عمل زیبایی، فقط قیمت فیلر و ژل نباشد، باید همه موارد را باهم مدنظر قرار دهید.

مراقبت‌های قبل از تزریق ژل

تزریق بوتاکس

این درمان شامل تزریق بوتولینوم (Botulinum toxin) به عضلات صورت است تا چروک ها را از بین ببرد. این کار ماهیچه ها را آرام کرده و خطوط ظریف، چین و چروک ها و نشانه های دیگر پیری را کاهش میدهد.

تزریق ژل برای چه افرادی ضرر دارد؟

افرادی که دارای این مشکلات و بیماری‌ها می‌باشند هرگز نباید از عمل زیبایی ژل استفاده نمایند: افرادی که مبتلا به بیماری هایی از جمله تنگی نفس، حساسیت های فصلی، لوپوس و روماتیسم های مفصلی و به سندورم نفروتیک مبتلا هستند، تزریق ژل و بوتاکس به هیچ وجه نباید از این عمل زیبایی استفاده کنند. افرادی که در گذشته به بیماری‌های قلبی مبتلا بوده اند و در حال حاضر نیز دارو مصرف می‌کنند و یا اینکه در گذشته سابقه سکته قلبی دارند نیز باید از انجام این عمل صرفه نظر کنند، هم‌چنین افرادی که سابقه مصرف داروهای آسپیرین و یا وارفارین دارند نیز نباید از این عمل جراحی استفاده نمایند.

به علت اهمیت بالایی که این ژل‌های تزریقی دارند ، دارای کاربردهای متفاوتی نیز هستند که برای انجام این نوع از عمل زیبایی باید اطلاعات کاملی نوع ژل، عوارضی که ممکن است ژل بر روی پوست افراد به‌جای بگذارد و هم‌چنین میزان حجمی که از تزریق ژل انتظار دارند، همگی باید بررسی شود و بعدازآن تزریق انجام گیرد. در ضمن فرد قبل از آنکه تصمیم نهایی خود را در رابطه با تزریق بگیرد باید در مورد پزشک متخصص تحقیقات لازم را انجام دهد و تمام توقعات خود را از انجام چنین عمل زیبایی از پزشک خود بیان نماید تا بتواند از بهترین نتیجه لازم برخوردار باشد. در ضمن می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان کلینیک آوینا تماس بگیرید و مشاوره دریافت کنید.

چکیده مطلب

تزریق ژل و بوتاکس دو روش محبوب استفاده شده در زمینه های زیبایی و جوانسازی صورت هستند. تزریق ژل شامل استفاده از موادی همچون هیالورونیک اسید می شود که به طور موثر چین و چروک های پوست را کاهش می دهد، حجم صورت را بهبود می بخشد و پوست را شاداب و جوان تر می کند. این روش به طور گسترده برای زیبایی پوست و همچنین برای افزایش حجم در نقاط مختلف صورت انجام می شود. از سوی دیگر، بوتاکس یک نوع سم است که به طور اختصاصی عضلات را فلج کرده و جلوی انقباض آن ها را می گیرد. این فرآیند باعث کاهش چین و چروک ها می شود و در نتیجه پوست صورت جوان تر و صاف تر به نظر می رسد. هر دوی این روش ها می توانند به طور موقت به جوانسازی صورت کمک کنند. از اینکه تا انتهای این مقاله از سایت کلینیک آوینا همراه ما بودید بسیار سپاس گزاریم. ما همواره تلاش می کنیم که اطلاعات مفید و کاربردی را در زمینه زیبایی در اختیار مخاطبان خود قرار دهیم. اگر نظرات و پیشنهاداتی دارید می توانید از طریق بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.