بوتاکس چیست؟

ترکیب شیمیایی بوتاکس از یک سمی به نام بوتولینوم است که به همین علت ممکن است برای عده‌ای، تزریق ژل و بوتاکس این قضیه ترسناک باشد که این عمل را انجام دهند، ولی باید بیان نمود که اصلاً جای نگرانی نیست؛ زیرا که این ماده سمی برای عمل باید در واحدهای مشخصی تزریق گردد که اصلاً برای بدن ضرری به همراه ندارد. به‌صورت کلی با انتقال این ماده سمی به پوست موجب فلج شدن عضلات آن ناحیه شده و درنهایت چین‌وچروک‌ها از بین می‌رود و ظاهری شاداب‌تر به فرد می‌بخشد.

 


ازجمله ناحیه معمولی که افراد برای این عمل مراجعه می‌نمایند، چین‌وچروک اطراف چشم که به خطوط پنجه کلاغی معروف است. قسمت‌های دیگری ازجمله چروک های پلابلا بین چشم‌ها، ناحیه بین دو ابرو، شیارها و چروک های روی پیشانی، چین‌وچروک‌های افقی روی پیشانی نیز تحت عمل زیبایی قرار می‌گیرد.

 

برای اصلاح لب‌های نزول یافته نیز استفاده می‌شود، بدین‌صورت که با تزریق به خط آرواره، ضایعات استخوانی بی‌اثر می‌شود خطوط اطراف لب از بین می‌رود. از دیگر مزایا، برطرف کردن بوی بد زیر بغل است که با تزریق به غدد زیر بغل این کار صورت می‌گیرد.

مکانیسم تأثیر بوتاکس بر بدن

در علم پزشکی مقدار مشخصی از سم بوتولینوم را به شکل رقیق و استریل برای عمل‌های زیبایی به کار می‌برند که برای اهداف زیبایی و یا درمانی مورداستفاده قرار می‌گیرد. بعدازاینکه محل دقیق تزریق توسط متخصص مجرب تشخیص داده شد، دارو تزریق می‌گردد و بعدازآن تجزیه دارو آغاز می‌شود. محل دقیق تزریق بر نقطه اتصال عصب و عضله است که با تزریق این سم از رها شدن یک ماده شیمیایی که از انتهای عصب تولید می‌گردد و به نام استیل کولین است.

تزریق ژل

از دیگر جراحی‌های زیبایی است که این روزها در بین خانم‌ها مورد استقبال بسیاری است و اغلب خانم‌ها به دنبال جذابیت‌های ظاهری خود هستند. با استفاده از ژل که یک نوع فیلر پوستی است، موجب افزایش دادن حجم در ناحیه موردنظر می‌شود که درنهایت به بر طرف کردن خطوط حاصل از پیری و یا افتادگی های پوست کمک می‌کند. در این مقاله می‌خواهیم در ارتباط با این موضوع اطلاعات بیشتری را ارائه نماییم، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

 

تأثیر ژل بر جوان‌سازی پوست

با تزریق ژل لب  بر نواحی مختلف بدن از همان ابتدا یک مکانیسم جوان‌سازی فیزیکی روی می‌دهد و بعد از آن با تحریک کردن مناطق تزریق، کلاژن سازی پوست شروع می‌شود. تزریق ژل و بوتاکس با افزایش فرآیند جذب آب از طریق ژل و در ضمن افزایش میزان رطوبت پوست، گردش خون در نواحی زیرین پوست افزایش می‌یابد و در انتها موجب شادابی و طراوت پوست می‌گردد.
از طریق ژل می‌توان سه اثر را در بدن مشاهده نمود:
اثر حجم دهندگی: با استفاده از ژل نواحی از بدن که بافت چربی خود را از دست داده است، ترمیم می‌شود. از دست دادن بافت چربی در بیمارانی که مبتلا به ایدز هستند اتفاق می‌افتد که بعد از درمان قسمت هایی از نواحی بدن آن‌ها دچار تحلیل می‌ شود و این اتفاق بیشتر در ناحیه صورت روی می دهد که باعث لاغری فرد می‌شود.
اثر پرکنندگی: ژل باعث از بین رفتن ناحیه‌های گودرفته بدن مانند نواحی اسکار و یا نواحی که از جراحی و ضربه به بدن اتفاق افتاده باشد. در ضمن ژل به برطرف کردن چین و چروک های صورت کمک می کند.