آیا لیزر مو های زائد در دوران حاملگی خطر دارد؟

اکثر افرادی که در دوران حاملگی هستند هنگامی که می خواهند لیزر مو های زائد را انجام دهند از خود می پرسند که آیا لیزر مو های زائد در دوران حاملگی خطر دارد؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت هنگامی که بانویی باردار می شود بدن تغیرات بسیاری می کند ، و همچنین هرمون ها در حال جوش و خروش هستند، پاها باد می‌کنند و در محل‌هایی غیرمتعارف موهایی شروع به رشد می‌کنند. این موضوع می‌تواند در هر جایی از بدن اتفاق بیافتد، اما بیشتر مواقع بر روی شکم، سینه و صورت رخ می‌دهد. این مسئله ضمن آزار دهنده بودن، نگرانی‌های در مورد روش‌های حذف موهای زائد برای زنان باردار ایجاد می‌کند. هنگامی که شکم فردی که باردار است به اندازه مشخصی  بزرگ می شود اصلاح آن کار بسیار دشواری است،  با وجود این که در حال حاضر بیشتر خانم‌ها روش‌های دائمی حذف مو مانند لیزر را ترجیح می‌دهند، اما بسیاری از زنان باردار در مورد ایمنی این روش‌ها برای خود و جنین، نگران هستند و شک دارند که آیا لیزر مو های زائد در دوران حاملگی خطر دارد؟  متاسفانه، تحقیقات بسیار کمی بر روی تعیین ایمنی روش حذف موهای زائد در زمان بارداری صورت گرفته است. با این حال در این جا تلاش کرده‌ایم تمامی اطلاعات موجود در این زمینه را با شما به اشتراک بگذاریم پس اگر این نیز سوال شما هم هست تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

علت رشد مو های زائد در زمان بارداری

یکی از علت هایی در زمان بارداری اکثر خانم ها مو های زائدشان رشد می کند این است که در سه ماهه دوم بارداری، هورمون‌های مادر توازن خود را از دست می‌دهد این موضوع رویش مو در بدن را افزایش می‌دهد. رشد موهای زائد یا مردمویی در زمان بارداری به واسطه نوسان‌های هورمونی ایجاد می‌شود. در این بازه زمانی افزایش ترشح هورمون‌های مردانه یا آندروژن‌ها از تخم دان و جفت، این مشکل را ایجاد می‌کند. اما موضوعی که خوب است این است که موهایی که در دوران بارداری و به دلیل هورمون‌ها ایجاد می‌شوند، چندان پایدار نیستند و تنها شش ماه بعد از زایمان، همه این مسائل به حالت طبیعی خود باز می‌گردند.

علت رشد مو های زائد در زمان بارداری

لیزر مو های زائد به چه شکلی عمل می کند ؟

دستگاه لیزر با استفاده از طول موج‌های نور، رنگدانه‌های موجود در فولیکول مو را هدف قرار می‌دهد. به همین دلیل لیزر مو برای حذف موهای تیره تر عملکرد بهتری دارد. با استفاده از جدیدترین فناوری لیزر امروز، فولیکول مو می‌تواند بدون آسیب رساندن به سطح پوست تخریب شود. پس از هر مرحله لیزر، از یک اسپری خنک کننده کرایوژنیک استفاده می‌شود تا ناحیه تحت درمان بی حس شود و میزان ناراحتی فرد به حداقل برسد. بسته به این که چه ناحیه ای درمان می‌شود، پوست فرد و رنگ پوست، اغلب افراد به چیزی میان پنج تا ده جلسه لیزردرمانی برای حذف ۷۰ الی ۸۰ درصدی موهای زائد خود نیاز دارند. بعد از هر بار درمان لیزر، موهای بدن وارد فرآیند ریزش می‌شوند. دلیل نیاز به چند مرحله درمان نیز چرخه‌های متفاوتی است که موهای بدن دارند. همچنین به این دقت داشته باشید که درمان باید در حداقل هشت هفته جداگانه انجام گیرد.

آیا لیزر مو های زائد در دوران حاملگی خطر دارد؟

اکثر افراد با خود می گویند که آیا لیزر مو های زائد در دوران حاملگی خطر دارد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که اکثر پزشکان و متخصصان و همچنین کلینیک ها لیزر مو های زائد را به بانوانی که باردار هستند توصیه نمی کنند ، این پرهیز از لیزر در زنان باردار به دلیل تحقیقاتی است که بر روی موش‌های باردار صورت گرفته اند، با این وجود این تحقیقات نیز به طور کامل تایید نشده اند. در چنین مواردی، بهتر است جوانب احتیاط به بالاترین حد ممکن رعایت شوند و زنان باردار در معرض لیزر قرار نگیرند.

درمان لیزر مو های زائد چه مدتی طول می کشد ؟

نمی توان به صورت دقیق گفت لیزر مو های زائد چه مقدار زمان می برد تا از بین برود اما باید بدانید از آن جایی که لیزر موهای زائد معمولا برای رهایی کامل و دائمی از مو انجام می‌شود، کل فرآیند درمانی می‌تواند در مدت شش ماه تا دو سال انجام شود. در این زمینه عوامل مختلفی تاثیرگذار هستند. مواردی نظیر نرخ رشد مو، بافت مو، جلسات پیشین و غیره بر این مدت زمان تاثیر می‌گذارند. در مراحل اولیه، بیشتر متخصصان مو توصیه می‌کنند که حداقل شش جلسه لیزر برای مشاهده پیشرفت کار انجام شود. زمانی که فاز اولیه درمان تکمیل شد، یک تکرار درمان برای شش هفته دیگر لازم است تا بدین شکل به طور کامل رد پای موهای اضافی از بدن فرد زدوده شوند. حتی بعد از این، ممکن است فرد با رشد حداقلی مو مواجه شود، که در این صورت به یک جلسه اضافی دیگر نیاز خواهد بود.

روش لیثزر مو های زائد چقدر موفقیت آمیز است ؟

 

روش لیثزر مو های زائد چقدر موفقیت آمیز است ؟

یکی از بهترین روش هایی که می توانید از شر خود خلاص شوید لیزر مو های زائد است ، زیرا یکی روش‌های کاهش موهای بدن به حساب می‌آِید. این روش برای زنانی که موهای زبر تیره بر روی بدن خود دارند، توصیه می‌شود. حذف دائمی موهای زائد توسط این روش قابل تضمین است. همچنین جلسات لیزر می‌توانند تیرگی رنگ مو، نرمی بافت یا سرعت رشد مو را تحت تاثیر قرار دهند.

درست است که قبل از دوران بارداری یکی از بهترین راه ها برای از بین بردن مو های زائد لیزر است اما در زمان بارداری، مسائل زیادی وجود دارند که باید برای تصمیم گیری لحاظ شوند. برای دانستن این نکات تا انتهای این مقالع با ما همراه باشید.  جلسات لیزر موهای زائد معمولا شش ماه تا یک سال طول می‌کشند. این یعنی جلسات تا مراحل پایانی بارداری فرد نیز ادامه پیدا می‌کنند. نه تنها در مراحل پایانی بارداری، بدن فرد مشکلات جابجایی خواهد داشت، بلکه حساسیت پوست و نواحی دیگر زنان باردار در این مراحل افزایش می‌یابد و این موضوع درمان لیزر را بسیار دشوار می‌کند و موجب آزار و ناراحتی زنان بارداردر زمان درمان می‌شود.

انجام لیزر در نواحی اطراف سینه‌ها و نواحی بیکینی (ناحیه تناسلی) می‌تواند موجب آزار فرد شود، زیرا این نواحی در این دوران بسیار حساس هستند. همچنین ممکن است بعضی از نقاط بدن بر اثر لیزر قرمز یا متورم شوند. از آن جایی که امواج لیزر به حدی قوی هستند که می‌توانند فولیکول‌های مو را تخریب کنند، استفاده از آنها در نواحی زیر شکم و ران می‌تواند موجب گرفتگی عضلات شود و ادامه درمان لیزر را به موضوعی غیرقابل تحمل تبدیل کند. غییر سطوح هورمون‌ها می‌تواند موجب افزایش تولید ملانین (رنگدانه‌ها) شود. این موضوع رنگ پوست زنان باردار را تیره تر می‌کند، حساسیت پوست به برخوردها را بیشتر می‌کند و در نهایت لیزر درمانی کارآمدی خود را تا حدی از دست می‌دهد و زنان تحت درمان نیز درد زیادی را متحمل می‌شوند. جلسات درمان لیزر معمولا مطابق مدت زمان رشد مجدد مو تنظیم می‌شوند. با توجه به این که بدن زنان در دوران بارداری تغییرات زیادی می‌کند، سطوح هورمون‌ها مدت زمان چرخه رشد مو را کوتاه تر می‌کنند و حتی در بعضی موارد موجب فعال سازی مجدد فولیکول‌هایی می‌شوند که پیش از این غیرفعال شده اند. این موضوع می‌تواند به رشد موی سریع تر نسبت به قبل منجر شود.

به دلیل حساسیت بیشتر پوست، خطر ابتلا به مشکلات پوستی به واسطه حساسیت پیوسته ناشی از امواج لیزر وجود دارد. سیاری از کلینیک‌ها استفاده از کرم‌های بی حسی را پیشنهاد می‌کنند، زیرا زنان باردار در زمان درمان درد بیشتری را تحمل می‌کنند. با این حال، این کرم‌ها ممکن است جذب بدن شوند و می‌توانند برای جنین خطر آفرین باشند. امواج حاصل از لیزر موجب آسیب به بدن نمی‌شوند، زیرا این امواج توانایی یونیزه کردن ندارند و به عمق بدن نفوذ نمی‌کنند. با این حال، بافت‌های اطراف ناحیه تاثیر می‌توانند بخشی از امواج را به خود جذب کنند. این موضوع سوالاتی در مورد تاثیر این امواج بر جنین ایجاد می‌کنند. با این حال هنوز نتایج اثبات شده ای در مورد تاثیر لیزر بر جنین وجود ندارند. آیا لیزر مو های زائد به جنین آسیب می رساند؟

روش لیثزر مو های زائد چقدر موفقیت آمیز است ؟

بسیاری از افراد هنگامی که به پزشک متخصص و یا کلینیک برای انجام  لیزر مو های زائد مراجعه می کنند از آن ها می پرسند که آیا لیزر مو های زائد به جنین آسیب می رساند؟ با وجود این که شواهد قطعی در این مورد وجود ندارند، شواهدی در پشتیبانی از عکس این موضوع نیز وجود ندارند. نبود اطلاعات کافی در این زمینه، لیزر موهای زائد را به گزینه ای ریسکی برای زنان باردار تبدیل می‌کند. به همین دلیل پرهیز از این روش درمانی که آثار آن برای کودک متولد نشده مشخص نیست، توصیه می‌شود.

آیا لیزر مو های زائد بر روی افراد باردار تاثیر می گذارد ؟

هیچ مدرکی برای اثبات این که لیزر مو های زائد بر روی افراد باردار تاثیر می گذارد وجود ندارد ، پس بهتر است قبل از بارداری با پزشک خود مشورت  نمایید و از آن مطمعن شوید، برای اکثر افراد، کاهش قابل توجه رشد موهای زائد پس از چندین جلسه درمانی معمولا طی یک دوره نه ماهه انجام قابل مشاهده است. همچنین این امکان وجود دارد که شما قبل از این که متوجه شوید باردار هستید، تحت معالجه قرار بگیرید، و دچار عوارض ناشی از این روش شوید، مانند:

  • سوزش پوست
  • تغییر در رنگ پوست
  • تاول زدگی
  • بروز جای زخم
  • رشد بیش از حد مو، در موارد نادر

 لیزر صورت در بارداری

زنان باردار باید از انجام لیزر درمانی تا قبل از زایمان خودداری کنند. اگر با موهای ناخواسته صورت سر و کار دارید، روش های سنتی موزدایی مانند اصلاح را انجام دهید.حتی در دوران بارداری از کرم های موبر نیز استفاده نکنید. هنگامی که باردار هستید، تمرکز اصلی شما باید روی سلامتی خود و کودک باشد.

آیا لیزر مو های زائد بر روی افراد باردار تاثیر می گذارد ؟

آیا لیزر باعث نازایی می شود ؟

بسیاری از کسانی که به پزشکان و یا به کلینیک ها مراجعه می کنند این سوال را می پرسند که آیا لیزر مو های زائد در دوران حاملگی خطر دارد؟  لیزر بیکینی برای بارداری ضرر دارد؟  آیا لیزر مو های زائد ضرر دارد ؟ این تصور وجود دارد که استفاده از لیزر موهای زائد برای درمان مناطق نزدیک به اندام های تولید مثل می تواند خطرات اضافی را به دنبال داشته باشد. با این حال، این فرضیه نادرست است. پرتوهای انرژی نوری که در درمان های لیزر موهای زائد مورد استفاده قرار می گیرند، فقط فولیکول های مو را گرم و از بین می برند. آنها رنگدانه موجود در پوست را هدف قرار می دهند و نمی توانند به جایی نزدیک اندام های داخلی برسند. حتی اگر چنین بوده باشند، به دلیل ماهیت پرتو، هیچ آسیبی به تخمدان ها یا سایر قسمت های بدن وارد نمی شود. در نتیجه لیزر موهای زائد تاثیری در باروری ندارد.

نکاتی درباره لیزر که باید بدانید !

در درمان با لیزر، از اشعه هایی استفاده می شود که با تولید حرارت بسیار بالا باعث نابودی موهای ناخواسته از ریشه می شود. اشعه لیزر تا چند سانتی متری پوست نفوذ می کند، اما با این وجود، اشعه جذب بافت های اطراف نیز خواهد شد. اما با تمامی این تفاسیر، نمی توان نظر قطعی در خصوص تاثیر اشعه بر روی جنین داد.

  •   در بسیاری از افراد، لیزر موهای زائد با درد همراه است. جنین در رحم مادر هر آن چه که توسط پوست جذب می شود را احساس می کند، به همین خاطر متوجه چنین دردی خواهد شد.
  • پوست در دوران بارداری بیش از هر زمان دیگری حساس می شود، و ممکن است عوارضی مانند قرمزی و یا خارش بعد از لیزر مشاهده شود.
  • تعداد جلسات انجام لیزر موهای زائد به رشد مو بستگی دارد. از آن جایی که در دوران بارداری، بدن دستخوش تغییراتی می شود و شاهد رشد بیشتر مو در برخی نواحی خواهیم بود، انجام لیزر در این دوران طی جلسات بیشتری انجام می شود.
  • توقف درمان در صورت بارداری، نتایج لیزر را از بین نمی برد. به همین خاطر است که انجام لیزر بعد از بارداری توصیه می شود.

کلام آخر

از شما عزیزان سپاس گذاریم که تا انتهای این مقاله ما را همراهی کردی، در صورت داشتن سوال و یا خواستن مشاوره رایگان با شماره تماس هایی که در داخل سایت وجود دارد تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.