کاربرد آر اف فرکشنال

ما در این مقاله سعی داریم شما را با کاربرد آر اف فرکشنال آشنا کنیم. آر اف فرکشنال یکی از مدرن ترین روش های جوان سازی پوست است. روشی ایمن و کم تهاجمی که می تواند نتایج عالی را بدون دردسر جراحی به شما بدهد. در این روش از امواج رادیویی ایمن استفاده می شود که به لایه میانی پوست نفوذ کرده و باعث تحریک تولید کلاژن و سایر تغییرات در ساختار پوست می شود. این تغییرات در ظاهر و زیبایی پوست شما را بهبود می بخشد. در ادامه برای آشنا شدن با کاربرد آر اف فرکشنال با ما همراه باشید.

آر اف فرکشنال چیست ؟

آر اف فرکشنال یکی از دستگاه هایی است که برای زیباسازی و ترمیم عیوب پوست استفاده می شود. در این دستگاه از لیزر آر اف برای جوان سازی پوست استفاده شده و تاثیر مطلوبی بر روی پوست دارد. بدین ترتیب پس از آر اف بازسازی و جوان سازی در ناحیه مورد نظر به وضوح قابل مشاهده است. این روش به عنوان یکی از کم تهاجمی ترین روش ها شناخته می شود که برای انواع پوست در سنین مختلف استفاده می شود. جوان سازی با آر اف فرکشنال با عملکرد بهینه دستگاه با تاثیر بر لایه های سطحی و عمیق پوست برای رسیدن به نتیجه مطلوب قابل انجام است.

 

آر اف فرکشنال چیست ؟

کاربردهای آر اف فرکشنال

آر اف فرکشنال کاربردهایی دارد که در ادامه به آن می پردازیم :

درمان چین و چروک و خطوط روی پوست :

این دستگاه تاثیر بسیار خوبی در درمان چین و چروک پوست و از بین رفتن چین و چروک دور چشم و خط اخم یا خط خنده دارد. اگر می خواهید از شر چین و چروک پوست خلاص شوید، از دستگاه آر اف فرکشنال برای درمان چین و چروک استفاده کنید.

سفت کردن پوست :

مهمترین کاربرد آر اف فرکشنال سفت کردن پوست و درمان شلی و افتادگی پوست است. دستگاه آر اف فرکشنال باعث لیفت طبیعی پوست می شود. در واقع افتادگی پوست، افتادگی پلک و افتادگی ابرو با این دستگاه بدون نیاز به جراحی قابل درمان است.

تنگ کردن منافذ باز پوست :

یکی از کاربردهای آر اف فرکشنال تنگ کردن منافذ باز پوست است. سفت کردن منافذ پوست و کنترل چربی پوست میزان جوش و آکنه روی پوست را کنترل می کند. این دستگاه در درمان ترشح بیش از حد چربی پوست و درمان منافذ باز پوست موثر است.

از بین بردن شلی ناحیه غبغب :

یکی دیگر از کاربردهای آر اف فرکشنال سفت کردن و لیفت کردن پوست ناحیه شرمگاهی است. پس از استفاده از این دستگاه، پوست گونه و خط فک سفت شده و ظاهر فرد زیباتر می شود.

سفت کردن پوست گردن :

اگر افتادگی پوست گردن شما را آزار می دهد، افتادگی پوست گردن را با دستگاه آر اف درمان کنید. زیرا این دستگاه برای سفت شدن پوست گردن ایده آل است.

درمان مشکل تعریق بیش از اندازه :

یکی دیگر از کاربردهای جالب دستگاه آر اف در درمان تعریق زیاد است که می تواند غدد عرق را کنترل کند و فرد دچار تعریق زیاد و بوی بد بدن نشود.

درمان جای زخم و اسکار :

یکی دیگر از کاربردهای این دستگاه درمان جای زخم، اسکار و آکنه است. این دستگاه اسکارهای عمیق را درمان می کند. همچنین ترک های پوستی را درمان می کند.

آر اف فرکشنال چگونه کار می کند ؟

اساس عملکرد روش فرکشنال آر اف تاثیر بر روی لایه های سطحی یا عمقی پوست است. پوست از چندین لایه تشکیل شده است که سطحی ترین آن ها اپیدرم نام دارد. در زیر اپیدرم، لایه‌ای از درم وجود دارد که در طول فرآیند پیری تخریب می‌شود و باعث پیری پوست می‌شود. آر اف دو کار را برای پوست شما انجام می دهد :

تحریک کلاژن سازی :

انرژی امواج فرکانس رادیویی (RF) در لایه درم باعث تحریک تولید کلاژن می شود. یک پروتئین ساختاری مهم در بافت پوست که مسئول شادابی، استحکام و زیبایی پوست شما است. انرژی امواج رادیویی در لایه درم به گرما تبدیل می شود و افزایش دما یکی از عوامل تحریک کننده تولید کلاژن است.

فعال کردن فیبروپلازی :

فیبروپلازی فرآیندی است که در آن بدن بافت فیبری می سازد. بافت فیبروزی کلاژن را تحریک می کند و این رشته های پروتئینی را کوتاه تر و قوی تر می کند. بافت فیبری زمانی ایجاد می شود که بافت طبیعی بدن آسیب دیده باشد. بسیار شبیه بافت ضخیم و خشن که زخم های سطحی پوست را می پوشاند. در آر اف فرکشنال، ما به طور انتخابی به نواحی پوست آسیب می زنیم تا بافت فیبروزی ایجاد شود. به این ترتیب لایه درم ضخیم شده و کلاژن سازی افزایش می یابد.

همزمان با آسیب رساندن به نواحی خاصی از پوست، نواحی خاصی سالم می مانند تا به کلاژن سازی و ترمیم آسیب کمک کنند. در واقع، اثر آر اف بر روی مرز باریکی بین صدمات جزئی و مفید و صدمات و سوختگی های خطرناک قرار دارد. این دلیل موقتی بودن این روش درمانی است. بافت فیروزه ای و کلاژن های جدید پس از مدتی از بین می روند و بافت طبیعی پوست جایگزین آن ها می شود. این به این معنی است که پس از یک دوره نسبتا طولانی، باید برای بازیابی و تجدید اثرات آر اف فرکشنال به کلینیک مراجعه کنید.

سن مناسب برای آر ف فرکشنال :

اغلب این روش برای افراد 30 تا 55 ساله استفاده می شود. البته لازم به ذکر است که آر اف برای افرادی استفاده می شود که بیماری خاصی ندارند و این روش توسط پزشک متخصص تجویز می شود تا فرد دچار عارضه یا مشکل خاصی نشود.

اهداف آر اف فرکشنال چیست ؟

تحریک کلاژن سازی که با استفاده از این روش صورت می گیرد و در لایه درم رخ می دهد. انرژی امواجی که به سمت پوست ساطع می شود در درم به گرما تبدیل می شود و تولید کلاژن تحریک می شود. هدف دیگر آر اف فعال کردن فیبروپلازی است که بافت فیبری ایجاد می کند و نتیجه آن تولید کلاژن است که مانند یک بافت ضخیم سطح پوست را می پوشاند. به این ترتیب برای تشکیل بافت فیبری در نواحی خاصی از پوست، آسیبی به ضخیم شدن لایه درم وارد می شود.

عوارض آر اف فرکشنال

آر اف فرکشنال یک روش بسیار کم تهاجمی است. به همین دلیل عوارض جانبی بسیار محدودی دارد و نیازی به دوره نقاهت یا استراحت پس از درمان ندارد. تاکنون هیچ عارضه دائمی و حاد ندیدیم. در مطالعات بالینی و گزارش های پزشکی هیچ عارضه جانبی طولانی مدت یا دائمی برای این روش درمانی ذکر نشده است. در ادامه با عوارض آر اف فرکشنال آشنا می شوید :

درد :

اولین دستگاه های آر اف دردناک بودند. به همان اندازه که در گذشته مجبور بودیم از بیهوشی استفاده کنیم. اما امروزه درد این روش به حداقل رسیده است و در بیشتر موارد نیازی به استفاده از بی حسی نیست. در برخی از کاربردهای آر اف، امکان دارد برای راحتی شما و کم شدن درد از بی حسی موضعی استفاده کنیم.

عوارض آر اف فرکشنال

قرمزی پوست :

اریتم یا گلگون شدن پوست در برخی مراجعین مشاهده می شود. این عارضه در عرض 24 ساعت پس از درمان از بین می رود.

تورم :

آر اف فرکشنال می تواند باعث ادم یا تورم شود. البته این عارضه در همه مراجعین مشاهده نمی شود و در صورت بروز حداکثر ظرف 24 ساعت بهبود می یابد. در موارد نادر، امکان دارد تا یک هفته ادامه یابد. عوارض ذکر شده در زیر بسیار نادر است. این ها به دلیل خطای پزشک یا عدم مناسب بودن وضعیت شاکی برای دریافت درمان آر اف ایجاد می شوند. البته این عوارض موقتی هستند، اما رفع آن زمان بیشتری می برد. فرورفتگی پوست : تا ماه طول می کشد. پوسته پوسته شدن : تا ۱ هفته زمان می برد. هایپرپیگمنتیشن : تا ۵ روز طول می کشد. بثورات پوستی : حداکثر تا ۱ هفته. زخم سوختگی : تا ۶ ماه طول می کشد. حساس شدن پوست به لمس : ۲ تا ۳ هفته طول می کشد.

آر اف بهتر است یا هایفوتراپی :

هدف از استفاده از این دو روش غیر تهاجمی و غیر جراحی، جوان سازی پوست و بازسازی کلاژن است که در لایه های عمقی پوست مورد نظر است. در هایفوتراپی با استفاده از امواج اولتراسوند، پوست صورت سفت و لیفت می شود و نسبت به روش آر اف از عمق نفوذ بیشتری برخوردار است.

هایفو یکی از جدیدترین روش های لیفت پوست صورت و گردن و درمان افتادگی پوست است. در ار اف از پرتوهای لیزر برای تحریک کلاژن و از بین بردن علائم چین و چروک استفاده می شود. در واقع علائم خفیف تا متوسط ​​پیری با استفاده از ار اف درمان می شود و در نهایت پوست سفت می شود و ظاهر آن تغییر می کند. هزینه هایفو بالاتر از هزینه آر اف است.

آر اف سوزنی چگونه کار می کند ؟

جوان سازی پوست با دستگاه آر اف فرکشنال با امواج آر اف یا امواج رادیویی فرکانس که طول موج کوتاه و انرژی بالایی دارند انجام می شود. انرژی آر اف در دستگاه آر اف فرکشنال سوزنی از طریق نوک سوزن های بسیار ظریف به پوست نفوذ می کند. سوزن فرکشنال آر اف تا عمق 4 میلی متری به پوست نفوذ می کند تا کلاژن سازی در عمق پوست را بهتر انجام دهد و بازسازی سلول های پوست را تحریک کند.

بیرونی ترین لایه پوست اپیدرم و در زیر آن لایه درم است. تحت تأثیر افزایش سن، این لایه درم تحلیل می رود. هنگامی که دستگاه آر اف روشن می شود و انرژی موج آر اف به پوست تابیده می شود، لایه درم تحریک می شود که سلول های پوست را برای تولید کلاژن تحریک می کند. با ایجاد کلاژن در پوست شاهد شادابی، زیبایی و سفت شدن پوست خواهیم بود و به این ترتیب آر اف فرکشنال پوست شما را جوان می کند.

یکی دیگر از تاثیرات دستگاه آر اف این است که باعث ایجاد بافت فیبری در قسمت های آسیب دیده پوست می شود. بافت فیبری همچنین تولید کلاژن در پوست را تحریک می کند و به ایجاد یک لایه ضخیم روی زخم های سطحی پوست کمک می کند. در نتیجه جای زخم و جای زخم روی پوست پوشانده می شود.

مراقبت های بعد از آر اف فرکشنال :

برای این که نتیجه مناسبی از آر اف بگیرید باید مراقبت هایی انجام دهید که در ادامه به مراقبت بعد از آر اف فرکشنال می پردازیم :

  • استفاده از کرم ضد آفتاب توصیه می شود تا اشعه ماوراء بنفش در هنگام التهاب به پوست آسیب نرساند.
  • پس از استفاده از این روش، التهاب پوست ایجاد می شود که طبیعی است، پس آرامش خود را حفظ کنید و استرس نداشته باشید.
  • پس از انجام این روش تا یک هفته ورزش های شدید انجام ندهید یا به استخر یا سونا نروید.
  • بهتر است صورت خود را قبل از آر اف نشویید و تا 3 روز پس از انجام این روش از تماس با آب داغ و مواد شوینده قوی خودداری کنید.
  • ممکن است بعد از آر اف جوش یا لخته روی صورت خود مشاهده کنید، بنابراین نباید آنها را لمس کنید یا سعی کنید آن ها را بردارید.
  • از آرایش در همان روز خودداری کنید و فقط از کرم های مرطوب کننده و بازسازی کننده استفاده کنید.

آر اف فرکشنال چه مزایایی دارد ؟

حذف موهای زائد فرکشنال در تمام نواحی صورت و گردن انجام می شود. میزان گرما و عمق نفوذ سوزن های دستگاه باید در حد کنترل شده باشد. اگر قدرت ضعیف باشد، پوست لیفت نمی شود و درمان به درستی انجام نمی شود. اگر قدرت بیش از حد باشد، پوست می سوزد. در مناطقی که پوست مشکل‌دار بیشتری دارند، به استحکام بالاتری نیاز است. در نواحی حساس پوست مانند اطراف لب، اطراف چشم، پیشانی و نواحی استخوانی باید میزان نفوذ و نیروی سوزن کم می شود.

روند بهبودی آر اف

در ماه اول بعد از رفع قرمزی، پوست شفاف می شود و تا پایان ماه دوم درمان، کم شدن افتادگی و کم شدن عمق چین و چروک مشاهده می شود که تا 6 ماه پس از آخرین جلسه ادامه خواهد داشت. در مورد روند درمان آکنه فعال در دو جلسه اول امکان دارد مقداری از جوش ها افزایش یابد که با ادامه درمان آکنه کاهش می یابد و چربی پوست کم می شود و در چهار جلسه بعدی جای زخم ها به تدریج ایجاد می شود.

لازم به ذکر است در این روش بهبود 100درصد نخواهد بود و بسته به سن پوست و عمق خطوط بین 60 تا 70درصد بهبود می یابد و در صورت نیاز درمان با بوتاکس یا فیلر انجام می شود. تمام شود نتیجه درمان در افراد مختلف بسیار متفاوت است و عادات شخصی و ژنتیکی و مراقبت از پوست بسیار مهم است.

در یک جلسه آر اف فرکشنال چه کارهایی انجام می شود ؟

قبل از شروع سوزن فرکشنال آر اف، ابتدا صورت با الکل کاملا تمیز می شود. برای جلوگیری از درد، یک کرم بی حس کننده به مدت 40 دقیقه روی پوست مالیده می شود. یک کارتریج جدید حاوی 25 سوزن بسیار ظریف برای هر فرد باز می شود که می توان از آن برای 6 جلسه درمانی استفاده کرد و قبل از هر جلسه درمانی، سوزن ها استریل می شوند. سوزن ها به گونه ای طراحی شدند که مقاوم بوده و در اثر درمان های مکرر آسیبی نبینند. درمان با تنظیم پارامترهای دستگاه شروع می شود. هر جلسه آر اف تقریباً 30 دقیقه طول می کشد.

سوزن ها با هر شلیک به پوست نفوذ می کنند و با پایان شات امواج رادیویی را آزاد می کنند. درمان کمی دردناک است، اما اکثر مراجعین آن را به خوبی تحمل می کنند. با توجه به نتایج عالی و عدم آسیب به سطح پوست، انجام درمان کاملا منطقی است. پس از اتمام درمان، پوست به مدت چند ساعت و تا 24 ساعت قرمز، ملتهب و متورم می شود. اما هیچ زخمی روی سطح پوست وجود نخواهد داشت. اگر نکروز خون در زیر پوست وجود داشته باشد، ظرف 1 هفته برطرف می شود.

 

در یک جلسه آر اف فرکشنال چه کارهایی انجام می شود ؟

انواع دستگاه آر اف فرکشنال کدامند؟

دستگاه های متعددی برای انجام لیزر آر اف فرکشنال مورد استفاده قرار می گیرند. این دستگاه ها ساخته شده توسط چندین کشور و شرکت‌ است که تاثیر بسزایی بر روی جوانسازی پوست دارد. در ادامه قصد داریم شما را با چند دستگاه مخصوص آر اف فرکشنال که بسیار پرطرفدارند و پزشکان پوست در ایران از آن ها کمک می گیرند، آشنا کنیم:

۱. دستگاه آر اف فرکشنال اسکارلت :

این دستگاه توانایی این را دارد که تا عمق 0.5 تا 3.5 میلی متری لایه های پوست نفوذ کند. با این دستگاه به اپیدرم و درم گرمای زیادی وارد می شود. استفاده کردن از دستگاه اسکارلت RF بسیار دردناک است و لیزر درمانی در بازه زمانی کوتاه انجام می گیرد. این نوع دستگاه نتایج بسیار خوبی را بر روی هر نوع از پوست انسان به وجود می آورد. دستگاه اسکارلت حرارت یکسانی در پوست ایجاد می کند و برای RF صورت و بدن کاربرد دارد. مناسب ترین دما جهت استفاده از لیزر این دستگاه، 55 تا 60 درجه سانتیگراد می باشد.

۲. دستگاه آر اف فرکشنال ویواسه :

Vivace بخشی از آخرین مدل های دستگاه های RF می باشد. این دستگاه بسیار بدون درد است و در بازه زمانی کوتاه نتایج مطلوبی را به وجود می آورد. نام یکی از انواع معروف این دستگاه Vivace 36 است. این دستگاه دارای سی و شش سوزن با نوک طلا می باشد. سوزن ها به عمیق ترین قسمت های پوست نفوذ می کنند. دستگاه Vivase از دوران نقاهت بسیار کوتاهی برخوردار می باشد. بنابراین، در بعضی از اشخاص، قرمزی و تورم ظرف 1 ساعت پس از RF رفع می شود. موتور روباتیک دستگاه ویواسه به گونه ای می باشد که در مقایسه با سایر دستگاه ها درد کمتری ایجاد می کند.

۳. دستگاه آر اف فرکشنال ترمیا :

سوزن‌هایی که در دستگاه آر اف ترمیا مورد استفاده قرار می گیرند، در مقایسه با دستگاه های دیگر از ضخامت کمتری برخوردار می باشند. همین مسئله موجب می شود که نحوه بهبود یافتن شرایط پوست در این دستگاه بهتر باشد. در دستگاه آر اف، انرژی به هر سوزن به طور جدا انتقال می یابد و لیزر همگن انجام می گیرد. انرژی حاصل از لیزر این دستگاه قدرت زیادی دارد و اثر بسیار خوبی بر روی هر نوع پوست می گذارد.

هزینه آر اف فرکشنال چقدر است؟

برای انجام لیزر آر اف فرکشنال می بایست مبلغی به دکتر متخصص یا کلینیک مورد نظر پرداخت شود اما مقدار مبلغی که می بایست پرداخت گردد، قابل تعیین نمی باشد زیرا ممکن است بر اثر عوامل مختلفی این مبلغ کم یا زیاد شود. در حقیقت عوامل متعددی می توانند بر روی هزینه ها اثر بگذارند که شامل موقعیت مکانی کلینیک، میزان تجریخ دکتر متخصص، دستگاه مورد استفاده، میزان مشکل پوستی بیمار و … است. پزشکان می توانند این مبلغ را دقیق تر ذکر کنند.

در صورتی که شما می خواهید در این باره اطلاعات کافی کسب کنید، می توانید به سایت کلینیک آوینا مراجعه کنید.

کلام آخر

قبل از انجام درباره کاربرد آر اف فرکشنال تحقیق کنید و با آگاهی دست به انجام این روش بزنید مراقبت ها و دستورات را به خوبی انجام دهید تا نتیجه مناسبی از این روش بگیرید. ممنون از این که تا آخر مقاله کاربرد آر اف فرکشنال همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما درباره کاربرد آر اف فرکشنال در میان بگذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *