تزریق چربی به گونه

ما در این مقاله سعی داریم شما را با تزریق چربی به گونه آشنا کنیم. تزریق چربی به گونه یکی از جراحی های زیبای است. بعضی از افراد به خاطر لاغری بیشتر از اندازه گونه های کم حجمی دارند که از این بابت رنج می برند و به دنبال راهی برای پر تر و زیباتر کردن گونه و صورت خود می گردند که یکی از این راه ها تزریق چربی به گونه است و باعث پر تر شدن و زیباتر شدن گونه شما می شود. در ادامه برای آشنا شدن با تزریق چربی به گونه با ما همراه باشید.

تزریق چربی به گونه چیست ؟

در این روش جوان سازی از چربی برای یک فیلر استفاده می شود. فیلرها یا حجم دهنده‌های پوستی دسته‌ای از مواد تزریقی هستند که با ورود به لایه‌ای از پوست باعث حجم دهی و جوان سازی پوست می‌شوند. فیلرها انواع مختلفی دارند و در ایران بیشتر به آن تزریق ژل می گویند. ژل ها فقط یکی از انواع فیلرهای قابل استفاده هستند و تزریق چربی هم در دسته فیلرها قرار می گیرد.

در تزریق چربی از چربی‌های خود بدن استفاده می شود. اثرات آن ماندگاری زیادی دارند و بافت‌های بدن واکنش بدی به چربی‌های تزریقی نمی دهند. اگر اصول درمانی رعایت شود عوارض این روش کم و محدود می شود.

چه زمانی می توان از تزریق چربی استفاده کرد ؟

زمانی که قسمت هایی از صورت شما دچار فرورفتگی و کم شدن حجم شده است، اگر می خواهید عدم تناسب انحنا یا کانتور سینه های خود را از بین ببرید. از تزریق چربی می توان برای طبیعی سازی نتیجه ایمپلنت پستانی هم استفاده کرد، اگر می‌خواهید روش جوان سازی اثرات ماندگارتری نسبت به فیلرها یا ژل های موقت داشته باشد می توانید از تزریق چربی استفاده کنید، اگر می خواهید انحناهای سطحی بدن و صورت خود را بهتر کنید  جای اسکار و زخم‌ها را از بین ببرید و دستان یا صورت خود را جوان سازی کنید.

چرا چربی پوست از بین می رود ؟

با بیشتر شدن سن پوست دچار تغییراتی می شود که یکی از آن ها به وجود آمدن تغییراتی در پوست است. جاذبه زمین باعث نزول و افتادگی بافت های نرم صورت می شود و چین و چروک ها و خطوط  ظریف تا عمیق در پوست دیده می شود. چین های اطراف بینی، دور چشم، خطوط ماریوت و بقیه چین و چروک ها مانند چروک هایی هستند که با بیشتر شدن سن به وجود می آیند.

به غیر از این بیشتر شدن سن باعث نازک شدن پوست، آتروفی عضلانی، کم شدن حجم چربی و کم شدن حجم استخوانی می شود. تغییرات مربوط به جاذبه و افتادگی پوست و عضلات با روش های لیفتینگ چه به صورت  تهاجمی و چه به صورت نیمه تهاجمی مثل استفاده از لیزرها درمان می شود اما برای جبران حجم از دست رفته بافت مورد نظر در پوست از روش هایی مثل استفاده از فیلرها و در بعضی موارد پروتز ها و تزریق چربی اتولوگ می توان استفاده کرد. با بیشتر شدن سن لایه چربی زیر پوست کم می شود و باعث شل شدن و افتادگی پوست و به وجود آمدن چروک ها و کم شدن استحکام بافت پوست می شود به همین خاطر کانتور صورت یعنی برجستگی های طبیعی و مدل صورت تغییر می کند.

چرا چربی پوست از بین می رود ؟

کاربرد های تزریق چربی

تزریق چربی بدن برای صورت، پستان و حجم دهی به باسن استفاده می شود. در ادامه با کاربردهای تزریق چربی آشنا می شوید :

 • برجسته سازی باسن
 • کم شدن بافت چربی و به وجود آمدن چین و چروک به خاطر بیشتر شدن سن در ناحیه های متفاوت صورت مانند خط خنده، خط اخم، پلک و اطراف چشم گونه و شقیقه ها
 • جوان سازی ناحیه تناسلی بانوان
 • پر کردن مناطق لاغر فرورفته صورت مانند گونه و زیر چشم
 • لیفت صورت به خاطر پر کردن و حجیم کردن صورت
 • پرکردن اسکار یا جای زخم فرورفته و سوختگی ها
 • برجسته سازی لب ها، گونه ها، چانه
 • جوان سازی دست و کم شدن ظاهری عروق زیر پوست
 • بزرگ کردن سینه ها و بازسازی سینه

چه افرادی برای تزریق چربی مناسب هستند ؟

برای این که بدانید برای تزریق چربی مناسب هستید یا خیر باید با متخصص پوست مشورت کنید و او با انجام بررسی های لازم به شما بگویید که برای تزریق مناسبی هستید یا خیر. از مهمترین نکات برای انجام روش های زیبایی در افراد این است که بیماران باید افراد سالم باشند و از این روش ها انتظارات مناسبی داشته باشند. افرادی که می خواهند تزریق چربی انجام دهند باد برای انجام روش تزریق چربی صورت چربی کافی در بافت بدنشان برای برداشت داشته باشند. قبل از انجام این روش نکته ای که اهمیت دارد این است که افراد به ثبات وزنی مناسب که می خواهند رسیده باشند.

تزریق چربی مناسب افراد جوانی است که دچار نقص و یا کمبود حجم در نقطه خاصی از صورت شدند. چین و چروک های عمیق و افتادگی در چانه در یک سوم پایین صورت اثر پتوز یا افتادگی را به وجود می آورد. تزریق چربی در ناحیه آتروفیک و در دو سوم بالایی صورت یک روش طبیعی برای ترمیم و زیبایی است. از این روش می توان برای افرادی استفاده کرد که چربی بخش های متفاوت بدن آن ها به خاطر ضربه، سوختگی و یا بیماری هایی مانند اسکلرودنا، لیپودیستروفی، ایدیوپاتیک و آتروفی از بین رفته است.

مراحل تزریق چربی

اول ناحیه برداشت چربی ضد عفونی می شود و بعد از آن بی حسی صورت می گیرد. با استفاده از سرنگ های مخصوص که به سر آن ها کانولاهای مناسب وصل شده است و توسط سوراخ کوچک چربی های زیر پوست با فشار کم بیرون کشیده می شود. در هنگام انجام این روش چربی ها چند بار با سرم شست و شو داده می شود تا خون و بقیه مواد ناخالص از آن جدا شود. برخی از پزشکان از سانتریفیوژ برای جداسازی سرم ها از بافت چربی استفاده می کنند. چربی آماده شده به داخل سرنگ های یک سی سی کشیده می شود و آماده تزریق می شود.

ناحیه ای که قرار است در آن تزریق چربی صورت بگیرد ضدعفونی و بی حسی می شود. به سر سرنگ یک سی سی کانول های مخصوص متصل می شود و تزریق چربی به ناحیه مورد نظر صورت می گیرد. این جراحی به طور سرپایی در مطب انجام می شود. بیشتر با بی حسی و بعضی اوقات با بیهوشی صورت می گیرد. طول مدت جراحی 1 تا 3 ساعت است و مدت زمان آن به وسعت ناحیه عمل و مقدار تزریق بستگی دارد.

تزریق چربی یک روش غیر تهاجمی است و مراحل متفاوتی برای انجام آن وجود دارد. اول با استفاده از روش های استاندارد برای برداشت چربی از ناحیه مورد نظر بدن که می تواند شکم، باسن یا ران باشد استفاده می شود. آسپیراسیون چربی توسط برش های ریز صورت می گیرد که هیچ جای زخمی باقی نمی گذارد.

مراحل تزریق چربی

چربی حاصل از برداشت با استفاده از حداقل تغییرات به آرامی برای تزریق آماده می شود. با استفاده از کانول های ریز که توسط برش های ریز در ناحیه مورد نظر برای  انتقال چربی ها صورت می گیرد به راحتی در خطوط ناحیه گود و خالی و ناحیه بدون حجم صورت تزریق می شوند تا  باعث جوان سازی و بازسازی حجم از دست رفته در بافت مورد نظر شود.

متخصص امکان دارد مناطق مورد نظر را تا حد زیادی از چربی تزریق کند که نگران کننده نیست زیرا متخصص می داند که امکان دارد درصدی از  سلول های چربی زنده نمانند و از دست بروند پس با تزریق بیشتر در ناحیه باعث می شود بعد از گذشت زمان حجم واقعی و مناسب تزریق در بیماران دیده شود. تزریق صورت ساده است و شامل یک برش ساده در مناطق مورد نظر در ناحیه تزریق چربی است. چربی توسط  برش های کوچک با کانول تزریق می شود و پزشک متخصص چربی را در عمقی از پوست و ناحیه ای از صورت تزریق می کند که می داند مکان تزریق چربی تغییر نخواهد کرد و جا به جا نمی شود.

کاشت گونه چه مراحلی دارد ؟

تزریق فیلر :

یکی از روش های جوان سازی پوست صورت و حجیم سازی گونه تزریق موادی به اسم فیلر است. این روش با پرکردن چروک ها و حفره های موجود در پوست باعث حجیم کردن و جوان سازی گونه می شوند. بعضی از افراد گمان می کنند که این روش کم خطر تر از لیفتینگ صورت است و ماندگاری زیادی دارد. ایرادی که در این روش است این است که نمی توان قرینه ای بین دو طرف صورت در گونه ها به وجود آورد  و علت این موضوع این است که مواد موجود در فیلر مایع است و از بافت نرمی تشکیل شده است. با بیشتر شدن سن مایع تزریقی سنگین می شود و باعث افتادگی و شل شدن پوست صورت می شود.

تزریق چربی :

از نظر بیشتر پزشکان بهترین روش کاشت گونه تزریق چربی می باشد. از بافت خود بدن به گونه تزریق می شود امکان سازگاری و قرینه سازی دارای درصد زیادی از موفقیت می باشد. مدت زمانی که این چربی توسط بدن جذب می شود چند هفته تا چند ماه است. میزان ماندگاری این روش نسبت به بقیه روش ها زیاد است و کمترین عوارض را برای افراد دارد  تزریق چربی به گونه یک روش کم تهاجمی است.

قرار دادن پروتز :

در این روش از بافت های سخت اما قابل انعطاف مثل بافت استخوان گونه استفاده می شود. امکان قرینه سازی گونه ها در این روش با دقت  زیادی انجام می شود و بهتر از روش تزریق فیلر است. پروتز ها انواع متفاوتی دارند  که بعضی از آن ها باعث برجسته کردن گونه ها می شود و بعضی دیگر باعث پرکردن گودی پلک پایین می شود. در این جراحی افراد تحت بیهوشی قرار می گیرند و برشی در داخل دهان زده می شود و پروتز در آن قرار می گیرد. مدت زمان جراحی 1 ساعت است.

جراحی استخوان گونه :

جراحی استخوان گونه در موارد خاص و برای افرادی که دچار شکستگی یا فرورفتگی در یکی از طرفین گونه یا هر دو طرف آن شدند. در این موارد استخوان گونه را هنگام برشی که در داخل دهان زده می شود جدا می کنند و در ناحیه درست قرار می دهند. این روش برای افرادی که دارای فک جلو یا عقب هستند استفاده می شود.

تزریق چربی به گونه چه مزایایی دارد ؟

تزریق چربی به گونه می تواند مزایایی داشته باشد که در ادامه به آن ها می پردازیم :

 • یکی دیگر از کاربردهای استفاده از آن در بهتر شدن برآمدگی در بخش استخوان گونه ها می باشد.
 • کاشت گونه با تزریق چربی یکی از روش های زیباسازی و جوان سازی پوست می شود.
 • تزریق چربی به گونه باعث به وجود آمدن تقارن در صورت می شود.
 • تزریق چربی به گونه باعث بیشتر شدن حجم گونه می شود.

عوارض تزریق چربی به گونه

تزریق چربی به گونه بدون عوارض است و نیازی به استراحت ندارد اما در ادامه با عوارض کمی از تزریق چربی به گونه آشنا می شوید :

 • بعضی اوقات امکان دارد افراد دچار عفونت شوند. در صورت تحت نظر بودن با متخصص می توانید از این عفونت کم کنید.
 • باعث به وجود آمدن تورم، کبودی و خون ریزی می شود.
 • امکان دارد جا به جا شود که در این صورت نیاز به عمل های زیادی است.
 • امکان دارد در هنگام تزریق کمی درد برای افراد احساس شود.

عوارض تزریق چربی به گونه

ماندگاری چربی در زیر پوست چقدر است ؟

ماندگاری چربی به دو عامل بستگی دارد. اولین عاملی که نقش تعیین کننده ای دارد مهارت پزشک در انجام جراحی است. اگر پزشک مقدار مورد نیاز پوست را برای تزریق چربی بداند و این که روش تزریق سوزن را به خوبی انجام دهد میزان ماندگاری این چربی ها بیشتر می شود. دومین عامل در اثر ماندگاری خود افراد هستند. اگر افراد به همه توصیه‌های پزشک گوش دهند و مراقبت‌های لازم را به خوبی انجام دهند میزان ماندگاری تاثیر چربی را بیشتر می شود. برای حفظ سلامت و ماندگاری نتیجه جراحی باید با پزشک در ارتباط باشید. سعی کنید هر چند ماه یک بار به پزشک مراجعه کنید و شرایط خود را به او اطلاع دهید.

مقایسه تزریق چربی و تزریق ژل گونه :

چربی و ژل هر دو فیلر یا پرکننده هایی هستند که در زیبایی و جوان سازی جایگاه ویژه ای دارند. با استفاده از این مواد و تزریق آنها به گونه و سایر نقاط صورت و بدن، می‌توان شاهد نتایج بسیار درخشان بود. در بکارگیری این روشها مواردی از قبیل ماندگاری، هزینه و سادگی و سهولت مطرح می‌گردد که به عوامل مختلفی بستگی دارند. گونه ها نسبت به سایر نقاط صورت، از وسعت بیشتری برخوردارند و به همین نسبت میزان بیشتری از پرکننده را نیاز خواهند داشت. البته مقدار فیلر مورد نیاز برای گونه ها به فرم و حجم گونه های شما قبل از تزریق و انتظاراتتان نیز وابسته است. در هر حال برای حجم دهی و ایجاد فرم مناسب به گونه ها ممکن است برای هر طرف، از یک سی سی تا 5 سی سی ماده پر کننده احتیاج باشد که در تکنیک تزریق چربی مقدار سلول تزریق شده به دلیل جذب درصدی از سلول ها پس از تزریق، قطعا باید بیشتر باشد.

مقایسه تزریق چربی و تزریق ژل گونه :

آیا جای زخمی از تزریق چربی در گونه باقی می ماند؟

خوشبختانه، بر خلاف سایر روندهای جراحی، چربی تزریق شده در گونه معمولاً جای زخمی بر جای نمی گذارد. چربی به وسیله میکروکانولاهای بسیار کوچک به گونه تزریق شده و در نتیجه جای زخم بر جای مانده از آن، اصلاً قابل ملاحظه نیست. برش های دسترسی به ناحیه درمان، با سوزن های بسیار کوچک ایجاد می شوند و در نتیجه، بدون بر جای ماندن جای زخم، بهبود می یابند.

نکات مراقبتی بعد از تزریق چربی به گونه

بیشتر دکترها و متخصصان در حوزه پوست و مو پس از تزریق کردن چربی به صورت به بیمار می گویند که می بایست یک رژیم غذایی منظم و متعادلی را رعایت نمایید.

پیش و پس از فرایند تزریق تا هنگامی که دکتر متخصص منع کرده باشد، به هیچ وجه نباید از استعمال دخانیات و نوشیدن مشروبات الکلی استفاده شود.

زمانی که شخص بیمار دارویی که دارای آسپرین است را استفاده نماید، قطعا به دکتر مورد نظرتان اطلاع دهید چون این دارو سبب رقیق شدن خون می شوند.

مقدار جذب شدن چربی در اشخاص متفاوت فرق دارد در نهایت در بعضی از افراد چربی بسیار دیرهنگام جذب بدن می گردد و در بعضی دیگر جذب بسیار دیر صورت خواهد گرفت.

فرد بیمار می بایست پس از تزریق کردن چربی، از کمپرس یخ تا ۳ روز استفاده نماید و به هیچ عنوان نمک و غذای شور مصرف نکنید.

در صورتی که تزریق چربی در بخشی از صورت بیشتر از سایر بخش های صورت انتشار یافته باشد، هیچ جای نگرانی نیست، چون با گذر زمان چربی در پوست صورت منتشر می شود و به طور کامل یک دست خواهد شد.

زمانی که چربی استخراج شده از بدن بیش از اندازه باشد، شخص می تواند از دکتر متخصصش درخواست نماید که از سلول ها در یک محیط تمیز و سرد محافظت نماید و در فرایندها و تزریقات دیگر از آن استفاده کند. به دلیل میزان ظرافت و دقت بالای این روش، بهتر است بیماران از یک دکتر متبحر در این حوزه کمک بگیرند.

هزینه تزریق چربی به گونه چقدر است؟

در صورتی که می خواهید به گونه تان چربی تزریق کنید، باید مبلغی به دکتر زیبایی تان بپردازید زیرا هر دکتر متخصصی دستمزدی را برای انجام این روش اخذ می کند. اما اگر شما تمایل داشته باشید از مبلغ نهایی حاصل از این روش پیش از انجام آن مطلع شوید، می بایست در این باره با دکتر متخصص مشورت کنید.

زمانی که گونه هایتان به مقدار چربی بیشتری برای برجسته تر شدن نیاز داشته باشد، دکتر می بایست چربی بیشتری را استخراج نماید و تزریق کند که در این مواقع هزینه انجام این روش افزایش می یاید. در حقیقت هر پزشکی برای انجام این روش دستمزی دریافت می کند که مقدار این مبلغ به میزان مهارت و تجربه ایشان بستگی دارد؛ در صورت بیشتر بودن تجربه، نتایج بهتری حاصل می شود و در نتیجه مبلغ بیشتری دریافت می گردد.

در کل لازم به ذکر است که عوامل متعددی در افزایش هزینه حاصل از تزریق چربی به گونه اثر می گذارند که اگر شما می خواهید اطلاعات مورد نیاز در رابطه با مبلغ دقیق انجام این روش کسب کنید، می توانید از پزشکان و پرسنل کلینیک آوینا پرس و جو نمایید.

کلام آخر

برای انجام تزریق چربی به گونه از افراد با تجربه کمک بگیرید و سعی کنید بهترین کلینیک تزریق چربی و بهترین پزشک را برای جراحی انتخاب کنید. قبل از انجام تزریق با پزشک مشورت کنید و خواسته و علایق خود را با او بازگو کنید تا بتواند به خوبی به شما کمک کند. سعید کنید از این جراحی انتظارات واقع بینانه داشته باشید تا توقعات خود دچار خطرات و عوارض نشوید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *