کاشت مو بدون جراحی

در این مقاله قصد داریم در ارتباط با کاشت مو بدون جراحی صحبت کنیم. موضوع کاشت مو سرشار از باورهای غلط است. برخی معتقدند که در کاشت مو تکه های پوست بریده شده و به سر پیوند زده می شوند. بعضی هم تصاویر ناخوشایند عوارض کاشت مو را دیده و از آن وحشت دارند. برخی هم با کمی سرچ در اینترنت و دیگر منابع، متوجه می شوند که کاشت مو نوعی عمل جراحی است و با این خیال که خونریزی، بستری شدن، زخم، درد و بخیه، عطای کاشت را به لقایش بخشیده و دیگر فکرش را هم نمی کنند. در این مقاله می‌خواهیم در مورد کاشت مو بدون جراحی و درد و خونریزی صحبت کنیم و تا حد ممکن ترس شما را از موثرترین درمان طاسی کم کنیم.

کاشت مو بدون جراحی

کاشت مو یا پیوند مو تاثیرگذارترین روش درمان طاسی و ریزش مو هست. در این روش، کاشت مو واحدهای سازنده ی مو، یعنی فولیکول ها، از ناحیه ای از بدن برداشت و در ناحیه دچار ریزش و طاسی کاشته می شوند. به همین جهت کاشت مو تنها درمان دائمی طاسی است. چون ارگان ها سازنده مو بعد از جای گرفتن در جای جدید، مثل سابق به تولید و پرورش موها ادامه می دهند. مو های کاشته شده، شبیه مو های طبیعی هستند و رشد می کنند. شما هم می توانید مثل موهای عادی با آن ها رفتار کنید. آن ها را رنگ بزنید، حالت بدهید اتو، سشوار بکشید.

در کنار همه این ها لازم است بدانید مو های جدید شما که تازه کاشته شده است، مقاوم هستند. در بیشتر افرادی که دچار طاسی و ریزش مو هستند، نواحی پشت سر و گیج گاهی هنوز پر از موهای با ضخامت مناسب است. در صورتی که موهای نواحی دیگر نازک شده و ریخته اند. موهای پشت سر و ناحیه گیج گاهی به صورت ژنتیکی و از لحاظ ساختار سلولی، نسبت به ریزش مقاوم هستند. به همین دلیل موهای جدید کیفیت بهتری از موهای قبل شما خواهند داشت.

بعد از ابداع روش FUT، جراحان به دنبال روشی بودند که بتوان کاشت مو و کاشت ریش و سبیل را با تهاجم کمتر، بدون درد و بدون خونریزی انجام داد. در نهایت تکنیکی ابداع شد که در جهان با نام FUE و در ایران با نام FIT شناخته می‌شود. روش FIT یا FUE به معنی استخراج واحدهای فولیکولی (فولیکولار یونیت) است.

کاشت مو بدون جراحی

علل ریزش مو

 •  بیماری های روحی روانی و استرس.
 •  اختلالات هورمونی و مشکلات تیروییدی.
 • رژیم های سخت، مضر و کاهش وزن های ناگهانی.
 •  جراحی گوناگون، بیهوشی و استفاده مداوم از دارو.
 •  شرایط فیزیکی و نگهداری های نامناسب (محکم بستن موها، شانه کردن مداوم با برس های نا مناسب ، تکرر بیش از حد در شامپو کردن و رعایت نکردن اصول آن، استحمام با دمای نامناسب، استفاده از مواد شیمیایی یا همان رنگ کننده و حالت دهنده ها، استفاده از وسیله های برقی مو مانند: سشوار، اتو مو و … ).

نحوه انجام عمل کاشت و یا پیوند مو

در جدیدترین روش کاشت مو طبیعی جهت جایگزین کردن موهای از دست رفته از فولیکول موهای موجود در نواحی مقاوم به ریزش یعنی پشت و دور سر موسوم به بانک مو استفاده می شود. بنابراین فولیکول یا پیاز موی پیوند شده نه تنها یک موی کاملا طبیعی است بلکه تقریبا تا پایان عمر باقی مانده و نسبت به ریزش مقاوم می باشد که این مزیت تنها در روش کاشت مو امکان پذیر می باشد. در روش کاشت مو با توجه به اینکه فولیکول موهای برداشت شده در هر ناحیه از پوست بدن قابل رشد می باشند لذا می توان به راحتی عمل کاشت مو را در نواحی مختلف بدن از جمله سر ، ابرو ، ریش و سبیل ،مژه و یا حتی در نواحی جوشگاه یا اسکار ناشی از زخم ها و یا سوختگی ها نیز با موفقیت انجام داد و خوشبختانه موهای جدید نیاز به مراقبت دارویی و غیر دارویی خاصی نداشته و مادام العمر رشد خواهند کرد. این موها را مانند موهای دیگر می توان شست و حالت داد و کوتاه کرد و بعد از کاشت مو هیچ محدودیتی از نظر اعمالی که می توانید روی مو انجام دهید وجود ندارد.

آیا کاشت مو نوعی عمل جراحی است؟

این که می گویند آیا کاشت مو نوعی عمل جراحی است باید بگوییم که بله کاملا درست است، کاشت مو در کل یک عمل جراحی محسوب می شود. اما بیشتر روش های کاشت مو بسیار کم تهاجمی هستند. در حدی که از آن ها به عنوان کاشت مو بدون جراحی یاد می شود. به طور کلی روش های کاشت مو را می توان به دو دسته تقسیم کرد:

با ما همراه باشید تا با این دو روش آشنا شوید.

 1. روش‌های جراحی: روش FUT و روش ترکیبی
 2. روش‌های بدون جراحی: روش FIT و سایر روش‌های بر پایه‌ی آن یعنی SUT، Micro FIT و BHT

آیا کاشت مو نوعی عمل جراحی است؟

کاشت مو با جراحی

کاشت مو با روش FUT قدیمی ترین روش کاشت موی مدرن بوده و بیش از 20 سال است که در تمامی نقاط دنیا انجام می دهند. به روش FUT، کاشت موی نواری هم می گویند. چرا که برای خارج شدن فولیکول ها، پوست به شکل نواری از ناحیه پشت سر برداشت می شود. فولیکول‌های مو در لایه‌ی کناری پوست قرار دارند. زیرا برای برداشت نواری پوست به طوری که حاوی فولیکول‌ها باشد، باید برش نسبتاً عمیقی ایجاد کنیم. برشی که با خونریزی همراه است و نیاز به بخیه دارد.

در زمان جراحی چون تحت بی‌حسی هستید، دردی احساس نخواهید کرد. اما بعد از آن، احتمال کمی درد و ناراحتی وجود دارد. بعد از برداشت نوار، کادر درمانی در زیر میکروسکوپ گرافت‌ها را استخراج و آماده‌سازی می‌کند. سپس جراح در ناحیه‌ی پذیرنده یا گیرنده، سوراخ‌هایی با قطر کمتر از یک میلی‌متر ایجاد کرده و گرافت‌ها را درون آن‌ها قرار می‌دهد.

روش کاشت مو FIT:

به وسیله پانچ از ناحیه بانک مو، که معمولاً از پشت سر و بالای گوش ها انتخاب می شود ،عمل برداشت انجام شده مجدداً بوسیله پانچ یا slit پیوند داده می شود. بطور تقریبی بسته به نیاز شخص از هر 3 الی 5 واحد فولیکولی موجود در بانک مو یکی خارج می شود، از برخی جهت ها روش کاشت موی FTT مانند روش FUT است، یعنی با بوجود آوردن شکاف های ریز این گرافت ها کاشته می شوند، لازم به ذکر است این تکنیک به تنهایی (در روش غیر ترکیبی) معمولاً در افرادی توصیه می شود که ناحیه کاشت موی محدود و کوچکی دارند و یا کاشت مو در قسمت های محدودی مثل ابرو ، صورت و محل زخم های قدیمی باشد.

مزایا و برتری‌های روش FUT ( بدون جراحی )

 • روش FUT (به علت دشواری کمتر و سرعت بیشتر) هزینه‌های کمتری نسبت به سایر روش‌ها دارد.
 • کل مراحل کاشت مو به روش FUT در یک روز انجام می‌شود.
 • برای کاشت مو به روش FUT نیازی به تراشیدن موها نیست.
 • چون FUT سریع‌تر است، فولیکول‌ها مدت کمتری خارج از بدن هستند و احتمال آسیب دیدنشان کمتر می‌شود.
 • فرآیند استخراج فولیکول‌ها در روش FUT در زیر میکروسکوپ انجام می‌شود. برای همین تعداد فولیکول‌های سالم استخراج شده در واحد زمان بیشتر است. همچنین درصد خطای ناشی از ابزار جراحی کمتر می‌شود.
 • فولیکول‌های استخراج شده در روش FUT دائمی‌ترین موها را دارند. قوی‌ترین فولیکول‌های سر به شکلی متراکم در محلی قرار گرفته‌اند که برداشت نواری پوست از آن منطقه انجام می‌شود.

معایب و محدودیت‌های روش FUT

 • بزرگ‌ترین عیب روش FUT جای زخم نواری در محل بانک مو است. برش نواری پوست عملی تهاجمی است و با خونریزی همراه است.
 • زخم‌های بزرگ‌تر سخت‌تر خوب می‌شوند. زخم‌های سایر روش‌های کاشت مو مثل FIT، SUT یا MicroFIT به شکل سوراخ‌هایی با قطر کمتر از یک میلی‌متر هستند. اما زخم روش FUT بزرگ است. به همین جهت هم مدت بیشتری طول می‌کشد که خوب شود و هم ممکن است مدت بیشتری باعث ناراحتی و درد شما شود.
 • بعد از کاشت مو به روش FUT نباید ورزش‌های سنگین انجام دهید زیرا خطر بزرگ شدن جای زخم و گوشتی شدن آن وجود دارد.
 • کسانی که پوست سر سفتی دارند یا پوست‌شان انعطاف‌پذیری مناسبی ندارد نمی‌توانند با روش FUT مو بکارند. همچنین در متقاضیان جوان، افراد ورزشکار و افراد با سابقه‌ی ایجاد زخم‌ها گوشتی بهتر است از روش FUT استفاده نشود.
 • با استفاده از روش FUT نمی‌توان موهای ظریف پایین گردن، موهای صورت و موهای بدن را برداشت کرد.

معایب و محدودیت‌های روش FUT

عوارض کاشت مو بدون جراحی

هر کدام از روش های کاشت مو بدون جراحی دارای عوارض جانبی خاص خود است.

 • در طی روش درمانی کاشت مو با جراحی دو نوع عوارض وجود دارد که عوارض اول برای چند هفته اول بعد از پیوند مو است مانند سرگیجه، درد، خارش، تورم، خونریزی
 • عوارض دوم تنها در بعضی افراد رخ می دهد مانند تغییر رنگ موی پیوند زده شده، نازک شدن تار مو، و غیره.
 • درروش کاشتن مو بدون جراحی عوارضی وجود دارد که از جمله می توان عوارض جانبی برخی از داروها مانند داروی پروپشیا را برشمارد که عوارض آن کاهش میل جنسی می باشد.
 • میکرونیدلینگ نیز به عنوان روش درمانی دارای عوارضی مانند تورم و قرمزی است. زیرا فولیکول های مو باید از ناحیه اهدا کننده برداشته و در ناحیه مورد نظر کاشته شود که این نواحی باید سوراخ شود که منجر به خونریزی ریشه می شوند.
 • افرادی که دارای رنگ پوست روش تری هستند، این قرمزی و التهاب بیشتر مشاهده خواهد شد ولی برای افرادی با رنگ پوست تیره، این قرمزی کمتر دیده می شود ولی این وضعیت احتمال دارد که تا چندماه ادامه داشته باشد و به عبارتی موقتی است.
 • برای کاشتن مو با لیزر و یا روش های طبیعی کشت مو مانند روغن تراپی عوارض خاصی وجود ندارد.

چرا عوارض کاشت مو رخ می‌دهند؟

کاشت مو یک جراحی زیبایی نسبتاً نوین و به سرعت در حال رشد است. هرچه جلوتر می‌رویم، روش‌ها و تکنیک‌های کاشت مو کم‌تهاجمی‌تر، کم‌عارضه‌تر و نتایج‌شان طبیعی‌تر و زیباتر می‌شود. با این حال کاشت مو همانند هر عمل جراحی دیگر، ممکن است عوارضی به همراه داشته باشد. گاهی این مسئله جراح و متقاضی کاشت مو را با چالش‌های سختی مواجه می‌کند. در بسیاری از موارد، عوارض جانبی به خوبی مدیریت و درمان می‌شوند؛ اما در برخی شرایط، عواقب ناگواری به همراه دارند.

با افزایش محبوبیت در میان مردم، شاهد رشد چشمگیر متقاضیان کاشت مو هستیم و تعداد جراحی‌های کاشت مو روز به روز افزایش می‌یابد. نکته‌ی مهم‌تر این است که با پیشرفت تکنیک‌های کاشت، پزشکان زیادی با تخصص‌های مختلف و بدون گذراندن دوره‌های مربوطه و مهارت کافی، روی به کاشت مو آورده‌اند. رواج کاشت مو و ورود پزشکان با تخصص‌های غیرمرتبط به این حیطه، باعث شده که بیشتر شاهد بروز عوارض کاشت مو باشیم.

مقایسه روش کاشت مو بدون جراحی و عمل جراحی کاشت مو

با توجه به افزایش مشکل ریزش مو در بین افراد، ترمیم مو دیگر روش جدیدی نیست. اما پیش از آنکه دست به هر گونه عمل کاشت مو بزنید، بهتر است درباره تفاوت های عمل های کاشت مو با جراحی و بدون جراحی آگاهی داشته باشید. از آنجایی که در روش کاشت مو بدون جراحی امکان رشد مجدد مو وجود ندارد. نواحی طاس سر شما را کمتر نشان خواهد داد. اغلب کارشناسان، امروزه از دو روش کاشت مو بدون جراحی استفاده می کنند. در روش اول از تکه های موی طبیعی انسان برای دستیابی به ظاهری طبیعی تر استفاده می کنند. در روش دوم، از داروهای خوراکی استفاده می شود اما واقعیت این است که این داروها به اندازه ای که تبلیغ می شود مؤثر نیستند و نمی توانند به اندازه روش های عمل کاشت مو در پوشاندن طاسی سر موفق باشند.

کاشت مو بدون جراحی برای افرادی مناسب است؟

کاشت مو بدون جراحی یک روش است که افرادی زیادی قبل از اینکه به دنبال کاشتن مو سر خود باشند این روش ها را دنبال می کنند.

راه اول جلوگیری از ریزش مو است به خصوص برای تقاضا کننده هایی که دچار بیماری هستند و یا بر اثر شیمی‌ درمانی موهای خود را از دست داده اند. این افراد به دنبال ترمیم موهای خود هستند تا به صورتی جزئی و یا کلی موهایی از بین رفته خود را ترمیم کنند.

تقاضا کننده کاشت مو بدون جراحی در برخی موارد موفق شدند تا بدون کاشتن مو بتوانند از ریزش مو سر خود جلوگیری کرده و یا آن را درمان کنند.

به عبارت دیگر کاشت مو با وجود اینکه یک روش درمانی موثر و دائمی است اما تا حدودی زمان بر بوده و برای افرادی که می خواهند به نتیجه فوری ترمیم موی خود برسند مناسب نمی باشد.

مقایسه روش کاشت مو بدون جراحی و عمل جراحی کاشت مو

روش های کاشت مو بدون جراحی

 مصرف دارو

با مصرف برخی از دارو ها و تاثیری که آن ها بر روی هورمون های بدن می گذارند، میزان رشد موها تغییر پیدا کرده و باعث پر پشت شدن تارهای مو خواهد شد.

داروی ماینوکسیدیل یکی از این داروها است که می تواند جایگزین کاشت مو باشد. علاوه بر این، داروی فیناستراید نیز همین خاصیت را دارد که می توان هر دو را در داروخانه ها تهیه نمود.

کاشت مو با لیرز

یکی دیگر از راه های کاشت مو بدون جراحی ، کاشت مو لیزری است که با انجام آن فولیکول های مو تحریک شده و منجر به رشد مجدد آن ها می شود. با این حال این روش درمانی احتمال دارد که روی میتوکندری به صورت مستقیم عمل کند و باعث تغییر متابولیسم سلولی شود. هنوز هم در مورد این روش ترمیم مو بحث هایی وجود دارد که آیا این تکنیک مفید است یا نه.

میکرونیدلینگ

از روش های کاشت مو دیگر که برای ریزش مو مناسب است، میکرونیدلینگ است که با ایجاد زخم های کوچک روی پوست، یکی ازشیوه های طبیعی موثر برای درمان ریزش مو است.

بهترین سن برای کاشت مو

بطور معمول کاشت مو برای افراد زیر 25 سال و بالای 50 سال مناسب نیست. معمولا از سنین 15 تا 20 سال، اوج ریزش مو در آقایان است که امکان دارد آن ها را نگران کند. اما این نوع ریزش، بسیار طبیعی است. کاشت مو در سنین پایین تر از 25 سال، ممکن است ظاهر بدی به موهای شما بدهد. زیرا در این سنین، پزشک نمی تواند به درستی الگوی ریزش مو که در آینده برای فرد اتفاق می افتد را تشخیص دهد.

هزینه کاشت مو SUT

یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده هزینه کاشت مو تعداد گرفت های پیوند زده شده در سطح سر می باشد. از دیگر موارد می توان به رزومه کاری و تجربه پزشک، هزینه کلینیک و تجهیزات آن،تیم مجرب و کار آزموده و…نام برد.
دقت کنید با توجه به اینکه کاشت مو را بیش از 1 تا 2 بار هر فرد در طول عمر خود نمی تواند انجام دهد، حتی اگر میزان بالا پرداخت هزینه داشته باشد در قبال نتایج آن (زیبایی، جوانی،اعتماد به نفس )بسیار ناچیز می باشد.
مرکز تخصصی موی رنسانس دارای 15 سال سابقه در زمینه کاشت مو و بنیان گذار انحصاری روش SUT می باشد که تا به امروز بیش از 10000 نفر در این کلینیک کاشت مو انجام داده و از نتیجه رضایتمندی 100%گرفته اند.

آیا کاشت مو به روش BHT بدون جراحی است؟

کاشت مو BHT متنوع ترین تکنیک جهت کاشت مو است که می تواند به داوطلبانی که بانک موی خوبی ندارند، انگیزه بدهد. دکتر متخصص در این تکنیک، از موهای بدن (عمدتاً سینه و پایین ریش) جهت کاشت مو استفاده می کند و برای کسانی ایده آل است که از حجم موهای بسیار بدن زیادی برخوردارند. متناسب با این مشکل می توان ذکر کرد که این تکنیک برای بانوان ایده آل نیست و فقط آقایان می توانند از مزایای آن برای داشتن موهای پرپشت استفاده کنند.

به منظور استاندارد سازی نتایج حاصل از کاشت مو به روش BHT، گرافت ها از نواحی اهداکننده، یعنی زیر ریش و سینه، باید به دقت بررسی شوند و گرافت هایی که بیشتر شبیه مو هستند برداشته شوند. تکنیکی که جهت برداشت پیوند BHT مورد استفاده قرار می گیرد، همان تکنیکی است که جهت کاشت مو به روش FIT مورد استفاده قرار می گیرد. بدین معنی که برای این منظور از دستگاه پانچ دستی استفاده خواهد شد. در این صورت مشکلی به وجود نمی آید و از آنجایی که موهای بدن مانند موهای سر از تراکم بالایی برخوردار نیستند، باید در فاصله کوتاهی کاشته شوند. نکته بسیار مهم این است که از آنجایی که چرخه رشد مو بدن با مو مغایرت دارد، این تکنیک برای تمام کسانی که دارای بانک موی ضعیفی اند، مورد استفاده قرار نمی گیرد و باید تمام شرایط را برای موفقیت آمیز بودن کاشت مو در نظر گرفت.

این روش نیز مانند سایر روش ها از مزایا و معایبی برخوردار است که شامل : امکان حذف موهای زائد بدن را دارد. در ضمن کسانی که تنها در بخش ها به خصوصی موهایشان را از دسته داده اند، می توانند تراکم موهایشان را بیشتر کنند. کسانی که موهای کمی دارند، می توانند به بهترین نتایج برسند. البته اگر کسی در گذشته کاشت مو انجام داده باشد و نتایج خوبی نگرفته باشد، می تواند این روش را انجام دهد. این تکنیک گزینه خوبی برای خانم ها نمی باشد و البته مردان نیز می بایست متناسب با شرایط جسمانی خود این روش را انجام دهند.

کلام آخر

ممنون از تمامی کسانی که تا پایان مقاله ما را همراهی کردند. انتقادات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید و در صورت داشتن هر گونه سوال با شماره های درج شده در سایت تماس گرفته و از مشاوره های رایگان بهره مند شوید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *