کربوکسی تراپی چیست؟

در این مقاله قصد داریم در ارتباط با مفهوم و کاربرد کربوکسی تراپی ( کربوکسی تراپی چیست؟ ) صحبت کنیم.  در دهه 1950 میلادی، متخصصان قلب از کربوکسی تراپی برای درمان بیماری های عروقی که ناشی از مشکلات خونرسانی به بافت ها یا تجمع چربی در عروق بود، استفاده کردند. در آخر در سال 1995، کربوکسی تراپی جای خود را در میان تمامی روش های زیبایی و جوانسازی پوست باز کرد و به تندی به یکی از روش های فراگیر در این حوزه تبدیل شد. عمده کاربردهای این روش در گذشته شامل از بین بردن چربی های موضعی و جوانسازی پوست بود. به مرور زمان از کربوکسی تراپی برای بهبود انعطاف پذیری، بهبود خون رسانی به بافت پوستی، رفع چین و چروک ها و افزایش کلاژن سازی استفاده شد.

کربوکسی تراپی چیست؟

یکی از جدیدترین متدهای درمانی کربوکسی تراپی است که نخستین بار در دهه 90 در فرانسه معرفی شد. این روش انقدر اثر بخشی عالی داشته است که در عصر کنونی، بسیاری از بهترین پزشکان پوست در سرار جهان، این روش را مورد استفاده قرار می دهند. در این روش، برای جوانسازی پوست، کربن دی اکسید به صورت مستقیم به زیر پوست تزریق می شود. این عمل در هر نقطه از بدن، از جمله صورت، گردن، بازوها، باسن و پاها قابل اجرا است.

گاز دی اکسید کربن حتی می تواند در مناطق ظریف یا پوست نازک مثل اطراف چشم تزریق شود. از این درمان به منظور کاهش چربی و سلولیت،افتادگی پوست، جای آکنه، خطوط و چین و چروک و حتی گودی زیر چشم مورد استفاده می شود. بدن ما به صورت طبیعی کربن دی اکسید تولید می کند. به همین علت فرقی ندارد که چند دوز از این ماده به بدن تزریق شود. می توان مطمئن بود که بدن واکنش بدی به این ماده خارجی نشان نداده و به خوبی آن را می پذیرند. پس به همین علت درمان از این طریق برای طیف گسترده ای از افراد، با نتیجه موثر و کمترین عوارض جانبی امکان پذیر است.

چگونگی عمل کربوکسی تراپی

به همان صورت که گفته شد، در این روش بسته به ناحیه تحت درمان، مقداری کربن دی اکسید به بدن تزریق می شود. اگرچه این مواد به صورت طبیعی توسط سلول های بدن تولید می شود، ولی زمانی که مقدار آن بیش از حد نرمال شود. بدن را مجبور به پاسخ می کند. هنگامی که این ماده وارد بدن می شود، سیستم گردش خون در ناحیه تحت درمان تحریک می شود. بدن این شرایط جدید را به منظور کمبود اکسیژن در نظر گرفته و در تلاش است با استفاده از رگ های خونی، شرایط موجود را کنترل کند.

این پاسخ سبب می شود که هم اکسیژن کافی به این ناحیه  ارسال شده و هم میزان تولید کلاژن افزایش یابد و همان گونه که به احتمال زیاد همه در جریان هستید، کلاژن یک ماده اساسی و لازم برای صاف کردن و سفت شدن پوست است. بسته به این که این درمان برای چه قسمتی از بدن استفاده می شود. میزان کربن دی اکسید تزریق شده متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال برای درمان سلولیت و کاهش رسوبات چربی، به حجم بیشتری از دی اکسید کربن نیاز است. این ماده به سلول های چربی و بافت های هم بند عامل سلولیت حمله کرده و آن ها را از هم می شکند.

چگونگی عمل کربوکسی تراپی

چگونگی انجام کربوکسی تراپی

درمان کربوکسی تراپی به نسبت سریع است و معمولا 15 تا 30 دقیقه طول می کشد. پزشک از طریق یک مخزن شامل کربن دی اکسید، لوله استریل شده و سوزن بسیار نازک، گاز را وارد زیر پوست می کند. در طی درمان احساس کمی سوزش و درد طبیعی است که با استفاده از کرم بی حسی رفع می شود. هنگام انجام تزریق، کمی فشار احساس می کنید که به دلیل گسترش گاز زیر پوست است. بعد از درمان، کمی سوزش و درد را تجربه کنید.

کاندیدای مناسب برای کربوکسی تراپی

با توجه به اینکه این عمل تهاجمی نیست و عوارض خاصی هم به همراه ندارد، انجام آن برای تمامی افراد بلامانع است. با این وجود اگر در یکی از دسته های زیر قرار دارید، حتما قبل از انجام درمان، متخصصتان را در جریان قرار دهید:

 • افرادی که مشکل کلیوی دارند و یا دیالیز می کنند.
 • افرادی که زخم فعال در ناحیه تحت درمان دارند.
 • افرادی که دوره شیمی درمانی را پشت سر می گذارند.
 • زنانی که باردار یا شیرده هستند.
 • افرادی که مشکلات مغزی یا صرع دارند.

از کربوکسی تراپی برای درمان چه نواحی از بدن می توان استفاده کرد؟

با توجه به به این روش تهاجمی نبوده و با استفاده از یک شیوه طبیعی مشکلات پوستی را از بین می برد، از آن می توان برای بسیاری از قسمت های بدن استفاده کرد.

کربوکسی تراپی زیر چشم_رفع تیرگی و گودی زیر چشم

به حداقل رساندن گودی و تیرگی زیر چشم، یکی از رایج ترین کاربردهای کربوکسی تراپی است. عدم اکسیژن رسانی مناسب به پوست پلک تحتانی، باعث می شود که پوست آبی رنگ دیده شود. با تزریق مقدار کمی گاز دی اکسید کربن به مناطق آسیب دیده، جریان خون افزایش یافته و شبکه های مویرگی بهبود می یابند.

کربوکسی تراپی برای جای جوش

در مورد جای زخم ها، جای جوش و افتادگی پوست، کربوکسی تراپی با هدف تسریع روند بهبود انجام می شود. این درمان روند بهبودی را از نو شروع می کند و گردش خون را در ناحیه تحت درمان بیش از پیش افزایش می دهد. بعضی پزشکان می گویند ترکیب کربوکسی تراپی با تزریق پلاسمای غنی از پلاکت و میکرونیدلینگ می تواند نتایج را بهبود بخشد.

کاندیدای مناسب برای کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی شکم و پهلو

کربوکسی تراپی گاها به عنوان یک جایگزین برای جراحی لیپوساکشن جهت کاهش چربی مورد استفاده قرار می گیرد. نکته حائز اهمیت در مورد این درمان است که بر اساس بررسی های انجام شده، نتیجه این درمان برای لاغری دائمی نیست. در واقع کربوکسی تراپی تنها برای شکستن سلول های چربی به کار برده می شود و نه از بین بردن آن ها است، بنابراین اگر به دنبال یک روش دائمی جهت لاغری همیشگی هستید، بهتر است به فکر روش های جایگزین باشید.

کربوکسی تراپی ترک پوستی

یکی از بهترین و کم هزینه ترین روش های درمان ترک پوستی بعد از زایمان کربوکسی تراپی است. این عمل باعث ایجاد مویرگ های جدید در ناحیه تحت درمان می شود. که این عمل باعث، افزایش گردش خون و مقدار مواد مغذی و اکسیژن در ناحیه ای که استریا دارد می شود. این مسئله باعث کلاژن سازی و ترمیم پوست در نواحی ترک حاملگی می شود.

سایر کاربرد های کربوکسی تراپی عبارتند از:

 • کربوکسی تراپی واژن
 • کربوکسی تراپی مو
 • کربوکسی تراپی ران
 • کربوکسی تراپی زیر بغل
 • کربوکسی تراپی غبغب

کاربردهای کربوکسی تراپی

از کاربردهای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بهبود سلولیت ها و ترک های پوستی
 • رفع سیاهی و گودی زیرچشم
 • بهبود خاصیت ارتجاعی پوست
 • کمک به ترمیم بافت پوست
 • افزایش کلاژن سازی
 • کاهش شل شدن و افتادگی پوست
 • درمان دردهای مفصلی
 • بهبود جریان خون در ناحیه مورد نظر

آیا کربوکسی تراپی دردناک است؟

قبل از انجام کربوکسی تراپی، از کرم مخصوص بی حسی استفاده مخی شود. امکان دارد در طی درمان متوجه درجه ای از فشار ، خارش ، سوزن سوزن شدن یا گرما شوید که هیچ یک درد زیادی ایجاد نکرده و قابل تحمل هستند. سوزنی که برای تزریق دی اکسید کربن به کار می رود بسیار نازک است. علاوه بر این، در صورتی که پزشک مهارت و تخصص لازم برای انجام این عمل را داشته باشد، به خوبی میداند که باید در چه ناحیه ای از بدن سوزن را وارد کرده تا هم درد را به حداقل برساند و هم میزان اثربخشی درمان را. به همین خاطر است که برای انجام هر عمل زیبایی، هرچند کوچک، باید به بهترین مراکز با بهترین متخصص ها مراجعه کنید.

نتایج کربوکسی تراپی چقدر ماندگار است؟

نتایج این متد درمانی، موقتی است. به همین دلیل لازم است که برای کسب نتیجه مطلوب از این درمان، در جلسات درمانی به صورت هفتگی یا ماهیانه بر اساس تشخیص پزشک، شرکت کنید. بر اساس بررسی های انجام شده، معمولا به شرکت در 10 جلسه درمان برای مشاهده اثربخشی کامل نیاز است.

مزایا و معایب کربوکسی تراپی

 • با توجه به این که کربن دی اکسید به صورت طبیعی در بدن تولید می شود، این درمان را می توان غیر تهاجمی در نظر گرفت. چرا که بدن به صورت طبیعی برای تولید بیشتر اکسیژن اقدام کرده و خطری برای فرد ندارد. خصوصا در مقایسه با سایر روشهای درمانی مانند تزریق بوتاکس یا تزریق ژل. چرا که برخی از افراد به دلیل حساسیتی که به مواد تزریق شده دارند، بعد از انجام عمل با عوارض متنوعی رو به رو می شوند.
 • درمان از طریق کربوکسی تراپی بسیار سریع انجام شده و جایی از آن در سطح پوست باقی نمی ماند. در یک جلسه کوتاه، ناحیه وسیعی را می توان از این طریق درمان کرد.
 • از کربوکسی تراپی برای درمان طیف وسیعی از مشکلات پوستی مانند گودی و تیرگی زیر چشم، چین و چروک، افتادگی پوست، سلولیت و … استفاده کرد.
 • برای کسب نتیجه مطلوب از این متد درمانی، بسته به ناحیه تحت درمان و بدن فرد، معمولا به چندین جلسه نیاز است.
 • برای ماندگاری هرچه بهتر نتایج، بهتر است که در جلسات درمانی به صورت منظم شرکت کرد.

مزایا و معایب کربوکسی تراپی

دستورالعمل قبل از درمان کربوکسی تراپی

 • حداقل 24 ساعت قبل از شروع درمان ، نوشیدنی های الکلی مصرف نکنید (الکل ممکن است خون را رقیق کند و خطر کبودی را افزایش دهد.)
 • در صورت امکان به مدت 2 هفته قبل از درمان از مصرف داروهای ضد التهاب و رقیق کننده خون خودداری کنید. داروها و مکمل هایی مانند آسپرین، ویتامینE، جینسینگ، مکمل های امگا 3، ایبوپروفن، Motrin، Advil، Aleve و سایرNSAIDS ها خطر کبودی بعد از انجام درمان را افزایش میدهند.
 • مصرفRetin-A را 2 روز قبل و 2 روز پس از درمان قطع کنید.
 • زنان باردار و شیرده گزینه مناسبی برای انجام این عمل نیستند.

دستورالعمل بعد از درمان کربوکسی تراپی

 • از حرکت یا ماساژ منطقه تحت درمان خودداری کنید.مگر اینکه پزشک انجام این عمل را توصیه کرده باشد.
 • به مدت 24 ساعت از انجام ورزش شدید خودداری کنید.
 • به مدت 72 ساعت از آفتاب گرفتن و حضور در گرمای زیاد خودداری کنید.
 • برای جلوگیری از تورم بیش از حد از مصرف مقادیر زیاد الکل یا نمک خودداری کنید.
 • اگر تورم دارید بهتر است هر ساعت 15 دقیقه یک کمپرس خنک روی منطقه تحت درمان قرار دهید.
 • اگر تورم دارید به صورت رو به بالا و کمی با ارتفاع بخوابید.

تعداد جلسات درمانی

تعداد جلسات درمانی به محل استفاده، نوع مشکلی که دارید و اهداف شما بستگی دارد.

 • برای از بین بردن چربی‌های موضعی، ۸ تا ۱۰ جلسه‌ی درمانی به بهترین نتایج ختم می‌شود. جلسات هر هفته یا یک هفته در میان انجام می‌شوند و ممکن است چند جلسه‌ی درمانی سالانه هم نیاز داشته باشید.
 • برای درمان سلولیت و پوست پرتقالی، معمولاً ۶ تا ۱۰ جلسه‌ی درمانی کفایت می‌کند. این جلسات هم با فواصل یک یا دو هفته‌ای برگزار می‌شوند.
 • برای درمان ترک‌های پوستی به ۴ تا ۱۰ جلسه‌ی درمانی نیاز است که ماهی یکبار برگزار می‌شوند.
 • برای سیاهی زیر چشم، ۴ تا ۸ جلسه‌درمانی به صورت ۲ هفته تا ۴ هفته در میان نیاز است.
 • جوانسازی پوست هم به ۴ تا ۸ جلسه‌ی درمانی نیاز دارد که ۳-۴ هفته یکبار برگزار می‌شوند.

آیا کربوکسی تراپی برای پوست تأثیر همیشگی دارد؟

همواره زمانی که برای انجام ترمیم و جوان سازی پوست به پزشک مراجعه شود پزشک با توجه به شرایط تعداد جلسات انجام کربوکسی ترابی را تعیین می کند. این جلسات با فاصله های چند هفته ایی از یکدیگر قرار می‌گیرند و فرد هر چند هفته یک بار به انجام کربوکسی تراپی می‌پردازد. به عبارتی اگر طول درمان را ۱۰ جلسه در نظر بگیریم و هر دو هفته این عمل را انجام دهیم در حدود ۲ سال فرآیند به طول می‌انجامد و در هرمرحله تزریق بهبود و بازسازی بیشتر صورت می‌گیرد به طوری که در مراحل پایانی پوست به تغییر محسوسی نسبت به حالت اولیه داشته است. پس از کامل شدن درمان ماندگاری کربوکسی تراپی تا ۲ سال می‌تواند ادامه داشته باشد. برخی از پزشکان توصیه می‌کنند که تکرار هرسال یک مرتبه تزریق می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

میزان اثر کربوکسی تراپی به شرایط جسمانی فرد نیز بسیار بستگی دارد. برای مثال وجود بیماری‌های عفونی یا کم خونی و یا پرکاری یا کم کاری تیروئید باعث جلوگیری از نتیجه مناسب می‌شود. به همین دلیل پزشک باید در جریان قرار گیرد تا قبل از انجام کربوکسی تراپی مشکلات این موردی را رفع کند تا بهترین نتیجه حاصل شود. در هنگام انجام این درمان بهتر است از استرس‌های نا به جا و رژیم غذایی سنگین اجتناب کرد تا تزریق گاز کربن دی اکسید با بهترین تأثیر همراه شود. کارشناسان معتقدند که تغییرات بیرونی وارد شده به پوست و بدن مانند ضربه شدید یا همان تزریق با فشار و ضربه باعث تحریک پوست شده و حتی موجب خون مردگی شود و بعد از مدتی، به کمک تشکیل تارهای کلاژن بهبودی حاصل می‌شود. به عبارتی همواره باید شرایط را فراهم کرد تا پوست به سمت ترمیم شدن پیش برود.

مراقبت های پس از انجام کربوکسی تراپی :

بدان جهت که این روش تکنیکی بسیار موفق بوده و عوارض سختی ندارد نیاز به مراقبت های شدیدی نیز ندارد اما بهتر است فرد در ساعات اولیه ی پس از انجام کربوکسی از نفوذ آب و رطوبت به بدن خود پیشگیری کرده و از حمام و شناکردن اجتناب شود ، اگر از کربوکسی تراپی در ناحیه ی صورت استفاده کرده اید پس از درمان در معرض شدید نور خورشید قرار نگرفته و از ضد آفتاب و آبرسان استفاده شود ، تا چند روز پس از درمان از آرایش خودداری شود ، بهداشت محل درمان را کنترل کنید تا عفونتی اتفاق نیفتد ، پس از انجام کربوکسی به هیچ وجه محل درمان شده را ماساژ ندهید مگر اینکه پزشک از شما بخواهد ، حداقل تا ۲۴ ساعت پس از کربوکسی از ورزش های شدید خودداری کنید ، برای پیشگیری از تورم مراقب تغذیه ی خود باشید و از مصرف زیاد نمک بپرهیزید !

مراقبت های پس از انجام کربوکسی تراپی :

مواردی که قبل از انجام کربوکسی تراپی باید رعایت شوند :

 • به مدت ۲۴ ساعت قبل از انجام درمان از مصرف نوشیدنی های الکی پرهیز شود.
 •  از حدود ۴ هفته قبل از انجام کربوکسی  از مصرف برخی داروها چون : رتینول ، آلفاهیدروکسی اسید مانند سیتریک اسید و مالئیک اسید خودداری شود.
 •  اگر دچار آفتاب سوختگی شدید هستید ابتدا درمان کرده و سپس کربوکسی را انجام دهید.
 •  از مصرف داروهایی که باعث رقیق شدن خون می شوند بپرهیزید.
 •  در صورت داشتن هرگونه سابقه ی مشکلات پوستی و یا غیره حتما پزشک را در جریان بگذارید شاید نیاز به مصرف دارو قبل از درمان باشد.
 •  قبل از انجام کربوکسی غذا و نوشیدنی به مقدار کافی بخورید!

هزینه کربوکسی تراپی چقدر است؟

انجام کربوکسی تراپی مانند هر روش زیبایی و درمانی دیگر نیاز به پرداخت هزینه ای دارد. برخی از افراد این گونه تصور می کنند که با تماس تلفنی می توانند از هزینه دقیق کربوکسی تراپی مطمئن شوند اما بدین صورت نیست و باید پزشک شخص متقاضی را ببیند تا بتواند قیمت دقیق را ذکر کند. دلیل این موضوع این است که هزینه انجام روش کربوکسی تراپی به عوامل متعددی وابسته است که هر یک از این عوامل می توانند تاثیر بسزایی در کاهش یا افزایش هزینه ها بگذارند که در ادامه ذکر خواهیم کرد :

مهارت دکتر متخصص : در واقع هر چه دکتر متخصص در زمینه انجام کربوکسی تراپی، مهارت و تجربه بسیار درخشان و خوبی داشته باشد، می تواند بهتر این روش را انجام دهد که در این صورت ممکن است دستمزد دکتر افزایش یابد.

نوع کاربرد کربوکسی تراپی : در حقیقت از کربوکسی تراپی برای رفع مشکلات مختلفی استفاده می شود که برای بخشی از بدن، کربوکسی تراپی به نحوه خاصی و با مقدار به خصوصی انجام می گیرد که در صورت بیشتر بودن مشکلات، هزینه انجام کربوکسی تراپی بیشتر می شود.

تعداد جلسات : هر اندازه که تعداد جلسات انجام کربوکسی تراپی بیشتر باشد، باید هزینه بیشتری در قبال انجام هر یک از جلسات دیگر کربوکسی تراپی پرداخت شود.

موقعیت مکانی و جغرافیایی کلینیک : در صورتی که کلینیک انتخاب شده توسط متقاضیان در موقعیت مکانی بسیار خوبی واقع شده باشد و همچنین دسترسی برای افراد راحت تر باشد، هزینه ارائه خدمات آن نسبت به کلینیک های دورافتاده و بدون تجهیزات بیشتر است.

ابزار مورد استفاده : زمانی که دکتر متخصص برای ارائه خدمات از برترین و مدرن ترین ابزار و تجهیزات برای ارائه خدمات استفاده کند، ممکن است مبلغ پرداختی کمی افزایش یابد زیرا در صورت بهتر بودن ابزار کاربردی، نتایج بسیار بهتری ارائه می شود.

کلام آخر

دستگاه کربوکسی تراپی در مدل های گوناگون وجود دارد که فعالیت همه ی آنها تزریق گاز co2 به زیر بافت پوست و یا چربی می باشد که اگر تزریق در زیر پوست انجام شود باعث تحریک آزادسازی اکسیژن شده که این خود باعث احیای مویرگ ها و تقویت کلاژن سازی می شود و اگر تزریق در چربی انجام شود از هم گسیختگی چربی ها را در پی دارد در این دستگاه یک مخزن گاز قرار داده شده است که این مخزن به جریانی قابل تنظیم متصل است با استفاده از این سیستم می توان میزان خروج گاز را کنترل کرد. ممنون از تمامی کسانی که تا پایان این مقاله ما را همراهی کردند. انتقادات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید و در صورت داشتن هر گونه سوال با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *