جوانسازی صورت

ما در این مقاله سعی داریم شما را با جوانسازی صورت آشنا کنیم. این روز ها دغدغه بیشتر افراد جلوگیری از پیری زودرس پوست صورت است. افراد بالای سن ۳۰ سالگی همیشه دغدغه حفظ جوان پوست صورت را دارد. بسیاری از افراد برای این کار به سراغ پزشک می روند. اما برخی دیگر از روش های خانگی جوانسازی صورت استفاده می کنند. روش های دیگری هم وجود دارد که با صرف هزینه های بسیار و انجام چند روش زیباسازی می توان تا حدودی از پیری پوست جلوگیری کرد. اما اکثر پزشکان توصیه می کنند تا زمانی که پوست شادابی دارید از آن به خوبی محافظت و به آبرسانی پوست خود کمک کنید.

همچنین استفاده از برخی کرم ها باعث می شود پوست مراحل ترمیمی خود را بهتر طی کند و دیرتر با پیری و تحولات حاصل از افزایش سن روبه‌رو شود. اگر هنوز در دوره جوانی قرار دارید استفاده از روش‌ های خانگی می تواند اثر بخش باشد و نیازی به استفاده از روش ‌های مدرن نخواهید داشت و با کمی حوصله و توجه به پوستتان می توانید نتیجه موثری مشاهده کنید. اما با افزایش سن دیگر راهکار های خانگی فایده ندارد و باید از روش هایی مانند لیزر ، بوتاکس ، تزریق ژل و  تکنیک های مختلف جراحی استفاده نمود تا به نتیجه ایده آل دسترسی پیدا کرد.

حال ما در این مقاله به معرفی روش های مختلف جوانسازی صورت می پردازیم تا شما اطلاعات مفید کسب و از بین آنها بهترین و مناسب ترین روش را انتخاب کنید.

چه زمانی باید برای جوانسازی صورت مراجعه کنید؟

اجرای درمان های جوانسازی پوست بستگی به شرایط شما دارد. یعنی زمانی که با علائم پیری مواجه می شوید، کاملا به شرایط زندگی تان مربوط می شود. و یا چقدر علائم پیری برای شما آزار دهنده و نگران کننده است.

اگر هر چقدر از پوست خود محافظت کنید ، دیرتر با علائم پیری مواجه می شوید. استفاده از کرم‌ های مرطوب ‌کننده ، شستن پوست و تمیز نگه داشتن آن و همچنین استفاده از ضدآفتاب مهمترین اقدامات مراقبتی پوست می باشد که شما نسبت به هر کدام باید حساسیت زیادی نشان دهید.

بیشتر مواقع کسانی به فکر جوانسازی پوست می‌افتند که وارد دوره سن سی سالگی می شوند. در این دوره چین و چروک های ظریفی بر روی پوست ظاهر می‌شود و همچنین افتادگی و لکه‌های پوستی نیز ممکن است مشاهده شود.

بعد از قرار گرفتن در دوره چهل سالگی باید مراقبت های پوستی با حساسیت بیشتری انجام شود. به خصوص خانم هایی که در این دوره به سن یائسگی نزدیک و به دلیل تغییرات هورمونی پوست صورت دچار تغییرات فراوانی می شوند.

چین و چروک ها در اجزای مهم صورت مانند اطراف چشم و دهان ظاهر می‌شود که تاثیر بسزایی در زیبایی صورت دارد.

چه زمانی باید برای جوانسازی صورت مراجعه کنید؟

انواع روش های جوانسازی پوست کدام اند؟

روش های مختلفی برای جوانسازی پوست وجود دارد که به سه دسته کلی تقسیم بندی می شوند. روش‌ های تهاجمی مانند جراحی پلاستیک و زیبایی ، روش های کم تهاجم شامل هایفوتراپی و روش های تزریقی مانند تزریق بوتاکس و ژل و چربی ، روش‌ های غیر تهاجمی شامل مراقبت های پوستی مثل کرم های ضد چروک و درمان های خانگی می باشد.

جوانسازی پوست صورت توسط روش های تهاجمی هزینه زیادی در بر می گیرد و نیاز است بیمار دوره درمانی طولانی مدتی طی کند و احتمال بروز عوارض خطرناک در این گونه روش ها بسیار زیاد است. اما خوبی روش های تهاجمی ماندگاری بالای آنهاست. روش های غیر تهاجمی کم خطر ترین و ارزان ترین روش های جوانسازی پوست صورت است.

اما تاثیر بسیار کمی می گذارد و در طولانی مدت مشخص می‌شود. روش های جوانسازی کم تهاجمی هم نسبت به روش های تهاجمی عوارض کمتری به همراه دارد و ارزان تر هستند و تاثیر موثری برای پوست صورت می گذارند.

پیری پوست چگونه اتفاق می افتد؟

با افزایش سن اجزای تشکیل دهنده پوست کم کم تخریب می شود‌. پوست از پروتئین های کلاژن و الاستین تشکیل شده که مهم ترین اجزا برای زیبایی و جوانی پوست است. عوامل مختلفی مانند قرار گرفتن در معرض نور خورشید، تغذیه نادرست ، ورزش نکردن ، سیگار کشیدن و افزایش سن موجب تخریب پوست می شود و به مرور زمان لایه های سطحی پوست تضعیف می‌شوند و بافت پیوندی از بین می روند.

به طور کلی پوست از سه لایه رو پوست ، میانی و زیر پوست تشکیل شده است. لایه اولیه همان قسمتی است که با چشم مشاهده می کنیم و لایه میانی شامل سلول های تولید کننده روی پوست است و  گیرنده های حسی را در بر می گیرید. لایه آخری زیر پوست هم شامل عضلات پوست است که بر روی استخوان ها قرار گرفتند. افزایش سن بر روی تمام لایه های پوستی و بافت های مجاور تاثیر گذار است. و علائم مختلفی به همراه دارد که رفته رفته این علائم گسترش پیدا می کند.

ظاهر شدن خطوط اولین نشانه پیری است :

خطوط روی پوست ابتدا خیلی کم ظاهر می‌شود. اما به مرور زمان هم عمیق تر می شود و هم گسترش پیدا می کند. این خطوط به خاطر حرکات عضلات صورت برای پوست ایجاد می شود. در ابتدا از سن ۲۵ سالگی شروع می شود و در صورت عدم درمان این روند ادامه پیدا می‌کند.  خطوط حاصل از اثرات پیری زمانی ظاهر می شوند که شما می خندید، اخم یا صحبت می کنید. اما بعد از گذشت زمان، تمام این خطوط به خطوط ثابت تبدیل می شوند که بدون حرکت دادن صورت هم کاملا نمایان هستند.

شل شدن پوست یکی دیگر از اثرات مهم پیری است :

دیگر اتفاقی که برای پوست بر اثر افزایش سن می‌افتد شل شدن است. شلی و افتادگی پوست زمانی ایجاد می شود که پروتئین های کلاژن و الاستیک در لایه زیرین کاهش می یابد و چربی نواحی مختلف صورت مانند چانه ، بینی ، چشم ها رفته رفته کاهش پیدا می کند و صورت رفته رفته لاغرتر می شود. البته این مشکل در سنین بالای ۵۰ سال اتفاق می افتد. با انجام روش های جوانسازی پوست در سنین پایینتر می ‌توان از بروز این اتفاق جلوگیری کرد. یکی از روش های موثر افزایش حجم چربی پوست است که باعث جلوگیری از افتادگی و ظاهر چین و چروک ها می شود و پوست شادابی خود را حفظ می نماید.

از بین رفتن خاصیت کشسانی پوست شادابی صورت را از بین می برد :

هیالورونیک اسید یکی از اجزای تشکیل دهنده پوست است که باعث چسبندگی میان بافتی می شود و فضای بین کلاژن ها را به خوبی پر می‌کند. در صورت کم بودن این ماده بین بافت پیوندی خاصیت کشسانی پوست از بین می رود و شاهد افتادگی پوست خواهیم بود. از دست رفتن خاصیت کشسانی پوست به خاطر تخریب پوستی است که رفته ‌رفته استحکام و کشش پوست از بین می رود و شاهد خشک و سفت شدن لایه های سطحی پوست می شویم. بیشتر نواحی که شاهد کاهش خاصیت کشسانی پوست هستیم ، شامل قسمت دور لب ، کناره‌ های فک ، زیر چشم و پیشانی می باشد و روش های مختلفی برای رفع آن وجود دارد.

از دست رفتن خواص لایه های مختلف پوستی:

هر کدام از لایه های پوستی به مرور زمان خاصیت خود را از دست می دهند که مشکلات لایه اولیه بیشتر قابل مشاهده است. لایه سطحی به خاطر عوامل مختلف و شرایط محیطی به مرور زمان خشک و نسبت به نور مضر آفتاب حساس تر می شود. ایجاد لکه ها و خال ها از جمله تغییرات ناخوشایند این لایه است.

لایه میانی هم از غدد چربی و عرق و بافت پیوندی تشکیل شده است که هر چقدر عملکرد این لایه بهتر باشد ، فرآیند پیری دیرتر اتفاق می ‌افتد‌. این لایه قوام پوست و شکل ظاهری را حفظ می کند و همچنین وظیفه انتقال آب مورد نیاز به پوست را بر عهده دارد. در صورتی که مقدار کافی آب به این لایه نرسد ، پوست رفته ‌رفته خشک و رطوبت آن کم می شود. لایه زیرین هم شامل بافت پیوندی و چربی است که با افزایش سن ضخامت این لایه کم می‌شود و درصد چربی آن کاهش پیدا می کند.

 انواع روش های جوانسازی پوست 

همانطور که گفتیم جوانسازی پوست با روش های مختلفی قابل انجام است که هر کدام از آن نتایج مختلفی به همراه دارد. در ادامه در مورد هر کدام از این روش ها توضیح می دهیم .

حجم دهی صورت با تزریق ژل : 

تزریق ژل در لایه های مختلف پوست باعث حجم دهی می شود. در این روش از انواع فیلر ها و حجم دهنده ها استفاده می شود که با تزریق آن در زیر پوست حجم از دست رفته جبران می شود و چین و چروک های صورت از بین می رود. این روش جزء یکی از پر استقبال ترین روش های جوانسازی صورت است که تاثیر بسیار فوق العاده بر روی زیباسازی صورت می گذارد.

فیلر هایی که در این روش استفاده می‌ شود ، انواع متنوعی دارند. اما مواردی که مورد تایید سازمان جهانی است ، عوارض جانبی کمتری به دنبال دارد. ماندگاری اکثر فیلر ها موقتی است و به مرور زمان توسط بدن جذب و تخریب می ‌شود. معمولا فیلر ها همراه خود لیدوکایین دارند که هنگام تزریق درد حتی حاصل از آن را کاهش پیدا می کند. تزریق ژل کاربرد های مختلف دارد که در ادامه مهم ترین کاربرد ها را بیان کرده ایم.

 • افزایش حجم در قسمت های مختلف صورت مانند لب ، چانه و گونه ها
 • رفع چین و چروک های پیشانی ، خط اخم ، خط خنده ، خطوط اطراف لب و بینی
 • حجم دهی صورت
 • جوانسازی پوست دست
 • اصلاح فرم بینی بدون نیاز به جراحی

 انواع روش های جوانسازی پوست 

افزایش استحکام پوست با روش هایفوتراپی :

زیباسازی صورت از طریق این روش توسط امواج فرابنفش اجرا می‌ شود. هایفو رویش نسبتا جدید است که برای سفت کردن و لیفت صورت به کار می رود و بدون درد و غیر تهاجمی است.  این روز ها هایفوتراپی جایگزین مناسبی برای لیفت صورت شناخته می شود که امواج به کار برده در آن به لایه های خاصی از پوست صورت تمرکز دارد و باعث تحریک لایه های پوستی برای تولید رشته های کلاژن خواهد شد.

کلاژن استحکام بافت های  پوستی بدن را بیشتر می کند و پوستی سفت و بدون چین و چروک نتیجه آن است. هایفوتراپی بیشتر در روند پیری تاثیر می گذارد. یعنی کسانی که جوان تر هستند با انجام این روش نتیجه بهتر می بینند. همچنین افرادی که آسیب های بیشتری به پوستشان وارد شده است، برای رسیدن به نتیجه دلخواه به چندین جلسه درمانی نیاز دارند. شما نیز با انجام این روش می توانید نتایج مختلفی را مشاهده کنید. برخی از مزایای کار هایفوتراپی شامل موارد زیر می باشد:

 • کاهش چین و چروک پوست
 • سفت شدن و رفع شلی پوست
 • لیفت گردن
 • اصلاح طرح لبخند
 • بهبود وضعیت خط چانه ، لیفت گونه ها،  ابرو و پلک

آیا تزریق بوتاکس، یکی از پرطرفدار ترین روش های جوانسازی پوست است ؟

تزریق بوتاکس یکی از دوست داشتنی ترین روش ها برای جوانسازی پوست صورت است. در این روش از نوعی سم استفاده می شود تا عضلات صورت فلج شوند و خطوط و چین و چروک های صورت تا حد زیادی از بین بروند. در صورتی که تزریق بوتاکس توسط یک متخصص حرفه‌ای انجام شود، این روش بسیار ایمن و بی خطر است و بر روی زیبایی ظاهری صورت تاثیر بسیار مثبتی می گذارد. ماندگاری روش بوتاکس مانند دیگر روش های جوانسازی دائمی نیست و بین  ۴ الی ۶ ماه پایدار است. کاربردهای این تزریق شامل موارد زیر می باشد:

 • از بین بردن چروک های گردن
 • رفع خطوط افقی پیشانی
 • رفع خط اخم
 • درمان چین و چروک های اطراف چشم افتادگی

این روش علاوه بر زیباسازی کاربرد های درمانی نیز دارد. مانند:

 • افتادگی پلک
 • رفع اسپاسم عضلات گردن
 • درمان مثانه پرکار یا پیش فعال
 • رفع تعریق بیش از حد
 • درمان میگرن
 • درمان پریدن پلک
 • رفع برخی اختلالات عصبی

جلوگیری از علائم اولیه پیری با لیزر

لیزر یک روش جوانسازی بی خطر است که از تکنولوژی لیزر آر اف فرکشنال استفاده می‌شود و از علائم اولیه پیری پیشگیری می کند. این روش بسیار سریع و راحت انجام می شود و از پوست در برابر عوامل محیطی بر روی پیری زودرس محافظت می‌ کند. نکته ای که در مورد این روش وجود دارد این است که باید به درستی از آن استفاده شود. در صورتی که لیزر توسط یک فرد غیر متخصص انجام نشود ، احتمال بروز مشکل های پوستی وجود دارد. با ارسال فیبر توسط اشعه لیزر مادون قرمز ،  پوست برای ساختن کلاژن تحریک می شود و در نتیجه استحکام بیشتر و رفع افتادگی پوست را با روش لیزر مشاهده می کنیم. روش لیزر مانند دیگر روش ها نیز کاربرد های مختلفی به همراه دارد:

 • زاویه سازی فک و صورت
 • رفع چین و چروک و عمق خطوط خنده
 • رفع چربی های موضعی به خصوص در ناحیه غبغب
 • استحکام و سفتی پوست گردن

 آیا تزریق چربی یک روش ماندگار برای جوانسازی است ؟

یکی از روش های موثر برای رفع نشانه های  پیری و کاهش حجم صورت تزریق چربی است. در این روش از چربی خود بدن به عنوان یک فیلر استفاده می‌شود. به همین خاطر ماندگاری بیشتری دارد و نسبت به فیلر تزریق شده هیچ واکنشی نشان نمی دهد. اگر فکر می کنید قسمت های صورت شما دچار کاهش حجم شده است از این روش می توانید به عنوان یک راه حل جوانسازی ماندگار استفاده کنید.

همچنین با تزریق چربی جای اسکار و زخم  کاملا از بین می رود. برای این کار ابتدا چربی از نقاط مختلف بدن به روش لیپوساکشن خارج می شود و بعد از خالص سازی و آماده سازی چربی استخراج شده توسط سرنگ های مخصوص به محل مورد نظر تزریق می شود. عمل تزریق چربی حدود ۱ الی ۳ ساعت طول می‌کشد و کاربردهای مختلفی دارد.

شروع مکانیسم های جبرانی با کربوکسی تراپی :

در کربوکسی تراپی، گاز کربن دی اکسید را به لایه های زیرین پوست تزریق می کنند. زمانی که کربن دی اکسید وارد بافت می شود محل مورد نظر را تحت درمان قرار می دهد. یعنی بدن با افزایش درصد کربن دی اکسید، مکانیزم های جبرانی را افزایش می دهد. از آن جا که گاز دی اکسید کربن با تولید انرژی توسط سلول های بدن تولید می شود، بدن نیز به طور مداوم به اکسیژن نیاز دارد. پس با افزایش میزان دی اکسید کربن میزان ورود اکسیژن و خون رسانی به بافت افزایش پیدا می کند.

سپس در این روش فرآیند طبیعی برای رسیدن به نتایج دلخواه را مشاهده خواهیم کرد. زمانی که درصد خونرسانی به بافت افزایش پیدا می کند، بدن شروع به ترشح فاکتورهای مهم و لازم رشد می کند. این فاکتور ها بر روی بافت پوست تاثیر بسزایی می گذارند و تمام فرایند های ترمیمی پوست مراحل خود را به خوبی طی می کنند. این روش کاربردهای فراوانی دارد که در موارد زیر به برخی از آن ها پرداخته ایم.

 • رفع اثرات پیری پوست و جوانسازی پوست صورت
 • درمان تیرگی و چروک های دور چشم شدگی و افتادگی پوست
 • رفع اثرات پیری در قسمت های مختلف بدن مانند گردن و پشت دست
 • از بین بردن چین و چروک های صورت
 • درمان موثر برای ریزش مو
 • رفع جای زخم و آثار آکنه
 • کاهش سلولیت و چربی های موضعی

جلوگیری از علائم اولیه پیری با لیزر

حفظ جوانی پوست با استفاده از روش های خانگی :

این روزها روش‌ های خانگی اثربخش مختلفی وجود دارد که با انجام آنها در دوره جوانی می توان از پوست خود مراقبت کرد که دیگر نیازی به روش‌های مدرن نخواهد بود. شما هم می توانید با اجرای چند راه حل ساده و مفید پوستی زیبا و شفاف داشته باشید. اما برای این که بدانید کدام یک از این روش ها اثر بخشی بیشتر دارد در ادامه چند راهکار مخصوص جوانسازی پوست به شما معرفی می کنیم.

تاثیر فوق العاده ژل آلوئه ورا:

این محصول گیاهی تاثیر فوق العاده برای جوانسازی پوست به همراه دارد و تنها کافی است از آن هفته ای چند مرتبه بر روی پوست خود قرار دهید تا اثرات آن را مشاهده کنید. استفاده از ژل آلوورا می‌تواند جایگزین مناسب برای کرم های مرطوب کننده باشد.

رفع خشکی پوست با روغن نارگیل:

روغن نارگیل شادابی و طراوت خاصی به پوست های شما می دهد. این محصول تاثیر فوق العاده بر روی پوست های خشک می گذارد و باعث آب رسانی بیشتر به منافذ پوست می شود.

از بین بردن سلول های مرده پوست با استفاده از بادام:

استفاده مداوم از بادام یک راه حل مناسب برای حفظ شادی و شادابی و طراوت پوست می باشد. در صورتی که به صورت صحیح از این محصول استفاده کنید، سلول های مرده پوست به طور کامل از بین می رود و از پوست شما در برابر نور خورشید محافظت می شود. شما می ‌توانید ماسک بادام را به روش های خانگی درست کنید و هفته ۲ الی ۳ مرتبه بر روی پوست خود قرار دهید.

شادابی پوست با ماسک جوش شیرین:

جوش شیرین از ترکیبات شناخته شده مفید برای شادابی پوست تشکیل شده است و از ظاهر شدن چین و چروک بر روی پوست جلوگیری می کند.  همچنین یک راه موثر برای سفید کردن پوست و رفع لکه های پوستی به شمار می آید. ساده ترین راه برای استفاده از ماسک جوش شیرین مخلوط آن با آب است. جوش شیرین همچنین خواص ضد خارش و ضد عفونی کننده دارد. برای درست کردن ماسک جوش شیرین می توانید این ماده را با عسل ، شیر ، ماست ، سرکه سیب به صورت جداگانه مخلوط و هر کدام را بر روی پوست خود امتحان کنید.

نشانه های پیری پوست چیست ؟

هنگامی پوست دچار افتادگی و چین و چروک می شود یا به اصطلاح پیر می شود نشانه هایی وجود دارد که افراد می توانند با وجود این علائم به برطرف کردن آن ها بپردازند. در ادامه با نشانه های پیری پوست آشنا می شوید :

 • چین و چروک :

اولین نشانه های پیری پوست با ظاهر شدن چین و چروک دور چشم، خط خنده و خطوط اخم و چین و چروک روی پیشانی شروع می شود. در ابتدا این خطوط پویا هستند. یعنی فقط زمانی آشکار می شوند که حالت چهره خود را تغییر دهید. چین و چروک به طور کلی از سن 30 سالگی ظاهر می شود. اما روند پیری برای افراد مختلف متفاوت است. بروز این چین و چروک ها به ژنتیک و سبک زندگی فرد بستگی دارد.

 • شل شدن پوست و لاغری :

شل شدن پوست و لاغری صورت دلایل مختلفی دارد که آن ها بررسی می کنیم.

کم شدن کلاژن و الاستین :

با افزایش سن، تولید کلاژن و الاستین در پوست کاهش می یابد. در نتیجه رطوبت پوست صورت کم می شود. چین و چروک پای کلاغی، خطوط خنده، پوست تیره و خشک به همین دلیل ایجاد می شود.

از بین رفتن بافت چربی :

در زیر لایه های مختلف پوست بافت چربی وجود دارد. این بافت چربی فرم صورت را به خوبی حفظ می کند. اما با افزایش سن، این لایه های چربی نازک شده و از بین می روند. در نتیجه چین و چروک های اطراف لب و پیشانی بیشتر نمایان می شود.

از بین رفتن ماهیچه های صورت :

عضلات صورت در زیر بافت چربی قرار دارند. با از بین رفتن بافت چربی، این عضلات قدرت خود را از دست می دهند و سست می شوند. به دلیل جاذبه زمین، عضلات صورت به سمت پایین کشیده می شوند و مانند تصویر روی قاعده مثلثی شکل می گیرند.

استخوان های صورت :

استخوان ها ساختار اصلی صورت به همراه ماهیچه و چربی روی آن هستند. کم شدن چربی باعث لاغری صورت و از دست دادن عضلات باعث افتادگی پوست صورت می شود. در نتیجه شکل و زاویه صورت تغییر می کند.

 • تغییر لایه های پوستی :

پوست از سه لایه تشکیل شده است: اپیدرم، درم و هیپودرم. این سه لایه علاوه بر اتصال به بافت چربی و عضله، وظیفه ساخت سلول های جدید و ترمیم پوست را بر عهده دارند. به طور متوسط ​​در هر دقیقه حدود 30000 سلول پوست می میرند و جایگزین می شوند. اما افزایش سن، سیگار کشیدن، اشعه ماوراء بنفش خورشید و استفاده از شوینده های نامناسب تا حدودی عملکرد این سلول ها را مختل می کند.

اندولیفت چه تاثیری در جوانسازی صورت دارد ؟

اندولیفت روشی جدید برای تحریک بافت های عمیق برای ساخت کلاژن جدید برای کم شدن افتادگی پوست و سفت کردن آن است. در این روش یک فیبر بسیار ظریف به پوست نفوذ کرده سپس بین درم عمیق و بافت چربی قرار می گیرد. لیزر دایود از طریق فیبر دیگری به این فیبر متصل می شود. با قرار دادن فیبر اندولیفت در این ناحیه، انرژی لیزر دایود در طیف مادون قرمز تابش می شود و در نتیجه سفت شدن سریع پوست، فعال شدن بازسازی کلاژن، اصلاح زوایای صورت، گردن و بازو، افزایش گرما و تحریک عروق خونی انجام می شود و عملکرد متابولیک ماتریکس خارج سلولی را فعال می کند.

نور لیزر تولید شده پس از عبور از فیبر نوری به بافت ها نفوذ می کند و در نتیجه سفت شدن آنی پوست، ذوب شدن چربی های انباشته شده در محل، تحریک سنتز کلاژن ها است که پس از چند ماه قابل مشاهده خواهد بود. این لیزرها جذب آب و چربی بالایی دارند و هر چه بافت غنی‌تر باشد، جذب بیشتر و نتیجه بهتری دارد. بهبود خاصیت ارتجاعی و استحکام پوست در این روش مشهود است.

کلام آخر

همانطور که متوجه شدید، روش‌های مختلفی برای جبران حجم از دست رفته و از بین بردن چروک های حاصل از اثرات پیری وجود دارد. اما این که کدام روش برای شما مناسب تر است کاملا به انتخاب متخصص شما بستگی دارد. در صورتی که دوست داشته باشید از مشاوره های پوستی استفاده کنید کلینیک آوینا را به شما پیشنهاد می دهیم. این کلینیک در زمینه جوانسازی پوست خدمات موثری ارائه می‌دهد و تمام خدمات زیر نظر وزارت بهداشت و درمان قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *