معایب میکرونیدلینگ

ما در این مقاله سعی داریم شما را با معایب میکرونیدلینگ آشنا کنیم. شادابی و زیبایی پوست هم برای خانم ها و هم برای آقایان بسیار مهم تلقی می شود و فرد سعی می کند شادابی و شادابی پوست خود را حتی در سنین بالا حفظ کند. پیشرفت علم باعث از بین رفتن بسیاری از مشکلات پوستی و علائم پیری در افراد شده است. یکی از موثرترین راه های از بین رفتن پیری و کم شدن کلاژن پوست میکرونیدلینگ است. در ادامه برای آشنا شدن با معایب میکرونیدلینگ با ما همراه باشید.

میکرونیدلینگ چیست ؟

در دوران باستان، مصریان باستان به آرامی پوست خود را با استفاده از سنگ های خشن و دندانه دار ماساژ می دادند تا لایه های پوست مرده را از بین ببرند. به این ترتیب مسیر تنفس و خون رسانی به لایه های زیرین پوست باز شد و آسیب های پوستی به تدریج از بین رفت. میکرونیدلینگ یکی از روش های جدیدتر درمان آسیب های پوستی از جمله اسکار، جوش و آکنه است که از این روش بهره برداری شده است.

این روش کم تهاجمی به اندازه روشی که مصری ها برای زیباسازی پوست خود از آن استفاده می کردند خشن و دردناک نیست و با درد بسیار کمی همراه است. میکرونیدلینگ با استفاده از دستگاه میکرونیدلینگ مخصوص انجام می شود. این دستگاه دارای سوزن های بسیار ظریفی است که پس از قرار گرفتن بر روی آن سوراخ هایی در پوست ایجاد می کند.

این سوراخ ها فضایی را برای وارد کردن داروهای درمانی فراهم می کنند. این داروها که دوز و نوع آن ها بسته به شرایط بیمار و نوع ضایعه پوستی تعیین می شود، از سوراخ های ایجاد شده به لایه های پوست نفوذ کرده و با تحریک سلول های پوست، فرآیند ترمیم و بازسازی را آغاز می کنند. داروهای مورد استفاده در این روش حاوی ویتامین C و اسید هیالورونیک هستند. موادی که به تحریک سلول های پوست و تسریع روند تولید کلاژن و بازسازی پوست کمک می کنند.

میکرونیدلینگ چیست ؟

چگونگی عملکرد میکرونیدلینگ :

میکرونیدلینگ را می توان به صورت دستی و با دستگاه انجام داد. روش دستی این روش با استفاده از دستگاه غلتکی کوچکی به نام درمارولر انجام می شود که دارای سوزن های تیتانیومی بسیار ظریف و ریز می باشد. در این روش پزشک دستگاه را روی پوست فرد می غلتد و سوزن ها تا عمق مشخصی از پوست نفوذ کرده و روزنه هایی ایجاد می کنند. در این روش امکان کنترل عمق نفوذ سوزن ها و فشار آن ها بسیار محدود است.

سوزن های این دستگاه می تواند از شیشه، سیلیکون، فلز یا پلیمر باشد. روش دستی میکرونیدلینگ در ایران وجود ندارد و استفاده نمی شود. در روش دوم از دستگاه مخصوصی استفاده می شود که سرعت حرکت آن بر روی پوست، عمق نفوذ سوزن و شدت فشار روی پوست کاملا قابل کنترل است. می توان منافذ را با دقت بیشتری روی پوست ایجاد کرد و پزشک کنترل بیشتری بر محل ایجاد منافذ و عمق آن ها دارد.

در نتیجه نتایج این روش بسیار بهتر و ماندگارتر است. میکرونیدلینگ یک روش بدون درد است. اما در برخی موارد، پزشک امکان دارد از بی حس کننده های موضعی استفاده کند. بنابراین در طول این روش هیچ دردی احساس نخواهید کرد. تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان آسیب های پوستی با استفاده از میکرونیدلینگ به عوامل زیادی بستگی دارد. نوع پوست، سن فرد، نوع و شدت آسیب و وضعیت بهبودی در فرد تاثیر زیادی در روند درمان و بهبودی با استفاده از میکرونیدلینگ دارد.

به همین دلیل ابتدا پزشک وضعیت سلامت فرد را بررسی می کند و با توجه به شرایط فردی او تعداد جلسات و زمان هر جلسه درمانی را تعیین می کند. اکثر افراد در 4-6 جلسه 1 ساعته به نتایج مطلوب می رسند. اما دیگران امکان دارد برای رسیدن به انتظارات خود به جلسات بیشتری نیاز داشته باشند. فاصله بین این جلسات 2 تا 4 هفته است و قسمت زیادی از پوست 6 ماه تا یک سال پس از شروع درمان ترمیم می شود.

میکرونیدلینگ بهتر است یا لیزر فرکشنال ؟

امروزه از هر دو روش برای جوان سازی پوست و از بین رفتن مشکلات پوستی استفاده می شود و هر کدام طرفداران خاص خود را دارند. روش میکرونیدلینگ غیر تهاجمی بوده و دوره نقاهت کوتاه و بدون عارضه ای دارد اما در روش درمان با لیزر آر اف فرکشنال که یک درمان تهاجمی محسوب می شود دوره نقاهت حدود 7 روز به طول می انجامد. از دیگر تفاوت های این دو روش درمانی، در روش میکرونیدلینگ، لایه های زیرین پوست درمان می شود و در روش لیزر، لایه سطحی پوست ترمیم می شود. با مقایسه این دو روش، نتایج بهبود در میکرونیدلینگ زودتر و سریعتر است.

انواع دستگاه میکرونیدلینگ

در ادامه با انواع دستگاه میکرونیدلینگ آشنا می شوید :

دستگاه رادیویی :

استفاده از دستگاه رادیویی که به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته است، با ارسال امواج رادیویی با فرکانس مشخص در هنگام نفوذ سوزن به پوست، تولید گرما می کند، سلول های پوست را تحریک می کند و درمان را تسریع می کند.

دستگاه درمارولر :

این دستگاه یک نوع میکرونیدلینگ ساده و دستی است که شامل یک سوزن دستی با حدود 200 سوزن آلیاژی مخصوص می باشد. در این روش متخصص قلتک را با فشار مناسب روی پوست حرکت می دهد که سوراخ هایی برای تزریق دارو در سطح پوست ایجاد می کند. این روش درمانی نیاز به تجربه زیادی دارد و در صورت نداشتن توانایی پزشک می تواند به پوست آسیب برساند.

دستگاه ال ای دی :

دستگاه ال ای دی که مجهز به دیود و نور است به لطف لامپ های ال ای دی ریز داخلی، روند کلاژن سازی و جوان سازی را سریع تر می کند.

دستگاه درماپن :

این دستگاه که ظاهری شبیه خودکار دارد، در ناحیه سر دستگاه سوزن هایی وجود دارد که توسط موتور الکتریکی روی پوست حرکت می کند و سوراخ های مناسبی با فواصل مشخص روی پوست ایجاد می کند. عمق نفوذ سوزن برای جوان سازی و تولید کلاژن توسط متخصص تعیین می شود.

دستگاه درما استامپ :

این دستگاه مشابه دستگاه درماپن می باشد. با این تفاوت که سوزن های آن ظریف تر و بلندتر هستند. این دستگاه هم به صورت دستی و هم با موتور الکتریکی روی پوست حرکت می کند.

چه افرادی کاندیدای مناسبی برای میکرونیدلینگ نیستند ؟

این روش غیر تهاجمی جوان سازی پوست توسط افراد در هر سنی قابل انجام است، اما مانند بسیاری از روش های دیگر برای برخی افراد مناسب نیست. این درمان برای افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای مانند دیابت، سرطان و بیماری های پوستی مختلف توصیه نمی شود. همچنین افراد مبتلا به بیماری های خود ایمنی نباید از این روش زیبایی استفاده کنند. اگر از داروی خاصی استفاده می کنید یا به داروهای بی حس کننده موضعی حساسیت دارید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

افرادی که زخم های باز دارند و بهبودی طولانی مدت طول می کشد باید از این روش درمانی اجتناب کنند. افرادی که از داروهای انعقاد خون استفاده می کنند باید از میکرونیدلینگ خودداری کنند یا پس از مشورت با پزشک مدتی مصرف این دارو را قطع کنند. اگر در کمتر از یک ماه بوتاکس و تزریق چربی انجام دادید، به هیچ عنوان میکرونیدلینگ انجام ندهید. اگر افرادی در سال گذشته تحت رادیوتراپی قرار گرفتند، این درمان را انجام ندهید زیرا امکان دارد اثر میکرونیدلینگ روی پوست بسیار ضعیف باشد یا قابل مشاهده نباشد.

انواع دستگاه میکرونیدلینگ

تعداد جلسات میکرونیدلینگ

تعداد جلسات درمان پوست میکرونیدلینگ بسته به شرایط بیمار از جمله سن، شرایط فیزیکی و میزان آسیب پوست متفاوت است. معمولاً 4-6 جلسه استفاده از این روش برای بیشتر افراد خوب است، اگرچه امکان دارد افراد بسته به شرایط پوستی خود به جلسات بیشتر یا کمتری نیاز داشته باشند. به عنوان مثال افرادی که سیگار نمی کشند از این روش پاسخ بهتری می گیرند.

ماندگاری میکرونیدلینگ چقدر است ؟

ماندگاری روش میکرونیدلینگ مانند سایر روش های درمانی و زیبایی به مراقبت های بعد از عمل و وضعیت پوست بستگی دارد. اگر فردی پس از انجام میکرونیدلینگ به تمام توصیه های یک متخصص زیبایی توجه کند، ماندگاری این روش بیشتر می شود. ماندگاری این روش درمانی به میزان کلاژن پوست و کیفیت پوست متقاضی بستگی دارد.

هر چه سن مراجعه کننده بیشتر باشد، ماندگاری نتایج کمتری دارد، اما برای یک فرد عادی که از مشکلات پوستی رنج می برد و سن زیادی ندارد، ماندگاری این روش حدود 2 تا 4 سال است. توصیه می شود برای میکرونیدلینگ به بهترین متخصص پوست و زیبایی مراجعه کنید و از انجام این روش در سالن های زیبایی خودداری کنید تا دچار عوارض ناخوشایند و آسیب های جبران ناپذیر نشوید.

معایب میکرونیدلینگ

تحریک سلول های پوست و ورود مواد خارجی به بافت های آن عامل اصلی بروز عوارض در روش های جوان سازی و ترمیم پوست از جمله میکرونیدلینگ است. شدت عوارض میکرونیدلینگ به نوع پوست، میزان حساسیت، میزان مواد تشکیل دهنده، سن بستگی دارد. هر فرد و البته مراقبت قبل و بعد از آن می تواند در شدت عوارض موثر باشد. در ادامه با معایب میکرونیدلینگ آشنا می شوید :

ایجاد آلرژی :

ایجاد آلرژی یکی از معایب میکرونیدلینگ است. با توجه به اینکه سوزن های میکرونیدلینگ دارای ساختار فلزی هستند، افراد دارای حساسیت فلزی کاندیدای مناسبی برای این روش نیستند. این افراد پس از استفاده از این روش دچار آلرژی می شوند و آسیب جدی به ساختار پوست آن ها وارد می شود. به همین دلیل پزشکان مراجعین را از نظر هرگونه واکنش آلرژیک معاینه می کنند تا پس از انجام این روش از سلامت افراد اطمینان حاصل کنند.

قرمزی پوست :

نفوذ سوزن های میکرونیدلینگ به داخل بافت پوست و تحریک سلول های آن می تواند باعث قرمزی پوست هم در ناحیه تحت درمان و هم در سایر نواحی صورت شود. افرادی که پوست حساس و آسیب دیده دارند قرمزی را برای مدت طولانی تری تجربه می کنند. اما این زمان بیشتر چند روز بیشتر نیست. توصیه متخصصان پزشکی برای کم شدن قرمزی پوست پس از میکرونیدلینگ، استراحت است. باید بعد از جلسه میکرونیدلینگ به خانه بروید و استراحت کنید تا پوست بتواند بدون هیچ فشاری بافت های خود را ترمیم کند.

زخم ریز :

سوزن های میکرونیدلینگ به عمق پوست نفوذ کرده و باعث به وجود آمدن زخم های کوچک زیادی در سطح پوست می شود. این زخم ها بعد از چند روز به طور کامل از بین می روند و رد آن ها روی پوست باقی نمی ماند. پس از انجام این روش نباید زخم ها را دستکاری کنید و یا در محیط های پر از گرد و غبار و آلودگی قرار نگیرید. می تواند زخم ها را عفونی کند یا روی پوست شما بماند.

ملتهب شدن پوست :

تحریک پوست با سوزن های میکرونیدلینگ باعث می شود ماده ای به نام هیستامین در بافت های آن ترشح شود که پوست را ملتهب می کند. این مشکل طبیعی است و نشان می دهد که بافت ها و سلول های صورت شما سالم هستند. تا زمانی که التهاب پوست به طور کامل برطرف نشود، باید از نور مستقیم خورشید و گرما خودداری کنید. پس از انجام میکرونیدلینگ حداقل تا 3 روز از خانه خارج نشوید یا صورت خود را خیلی خوب بپوشانید تا نور خورشید به آن نخورد. بعد از این مدت حتما از ضد آفتاب با SPF حداقل 30 استفاده کنید.

خشک شدن ناحیه درمان :

اگر اندازه سوزن به درستی انتخاب نشود، بافت های پوست کشیده می شوند که باعث خشکی ناحیه درمان می شود. زیرا با استفاده از کرم های مرطوب کننده و متعادل کننده پوست که آبرسانی کافی را فراهم می کنند، رفع می شود.

تورم ناحیه درمان :

با توجه به اینکه هدف اصلی میکرونیدلینگ ایجاد آسیب کنترل شده در لایه بالایی پوست برای تحریک لایه های زیرین و ترمیم بافت آسیب دیده است، تورم یکی از عوارض طبیعی این روش خواهد بود. تورم نشان می دهد که سلول های ایمنی پوست شما بیدار شدند و سعی دارند با خون رسانی بیشتر به نواحی درمان، اثرات در اثر مواد خارجی را از بین ببرند. این همان چیزی است که پوست شما را جوان و شاداب می کند و آسیب های آن را از بین می برد.

بعد از میکرونیدلینگ چه مراقبت هایی باید انجام شود ؟

برای این که نتیجه مناسبی از این روش بگیرید باید مراقبت هایی انجام دهید. در ادامه با مراقبت های بعد از میکرونیدلینگ آشنا می شوید :

  • به مدت دو هفته از رفتن به سونا و استخر خودداری کنید.
  • امکان دارد بعد از میکرونیدلینگ مقداری قرمزی و التهاب وجود داشته باشد که بعد از 24 ساعت از بین می رود و احساس سوزش خفیفی که بعد از 2 تا 4 روز از بین می رود.
  • تا 2 ماه بعد از این روش از هیچ گونه لایه برداری استفاده نکنید.
  • بهتر است تا 8 ساعت دوش نگیرید و فقط با آب سرد بشویید.
  • از ماساژ دادن و فشار دادن پوست به هیچ وجه خودداری کنید.
  • به مدت 48 ساعت آرایش نکنید و از کرم ضد آفتاب رنگی استفاده نکنید.
  • از کندن و دستکاری زخم های ایجاد شده خودداری کنید.
  • از مصرف داروهای ضد التهاب بدون تجویز پزشک خودداری کنید.
  • به طور مرتب از کرم های تجویزی استفاده کنید.

خطرات میکرونیدلینگ :

با توجه به این نکته که خطرات و عوارض میکرونیدلینگ در سطح حداقلی و بسیار کم است، اگر توسط پزشک متخصص و مجرب انجام شود، ریسک ایجاد خطرات و عوارض به حداقل ممکن خواهد رسید. عوارض میکرونیدلینگ شامل خشک شدن و یا تشکیل فلس‌هایی بر روی پوست می‌باشد. عفونت از عوارض بسیار نادر بعد از میکرونیدلینگ می‌باشد. از آنجا که کانال‌های ریز تشکیل شده در پوست بعد از گذشت چند دقیقه بسته می‌شوند و علاوه بر آن، این عمل در کلینیک و در شرایط عاری از عوامل عفونی انجام می‌شود، بنابراین خطر بروز عفونت بسیار کم خواهد بود. همچنین میکرونیدلینگ به صورت یک عمل غیر ساینده پوست است، بنابراین خطر بروز عوارض رنگدانه‌ای یا تیره شدن رنگ پوست در آن بسیار کم است، اما به هر حال در موارد خیلی نادر ممکن است این عوارض هم مشاهده شود.

البته حتی در صورت بروز چنین عوارضی، حالت موقت داشته و بعد از یکی دو ماه خود به خود برطرف خواهد شد. شما می‌توانید در صورت لزوم با استفاده از یک آرایش مناسب، این عوارض را کاملاً مخفی نگه دارید. اگر شما قبلاً سابقه ابتلا به عارضه زخم سرد را داشتید، ممکن است علائم این عارضه در اثر عمل میکرونیدلینگ در پوست شما پدیدار شود. در صورت مشاهده چنین علائمی با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است قبل از انجام عمل میکرونیدلینگ برای جلوگیری از بروز مجدد علائم این عارضه، نیاز به تجویز داروهای ضد ویروسی مناسب توسط پزشک متخصص پوست باشد.

معایب میکرونیدلینگ 

کلام آخر

برای انجام میکرونیدلینگ سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را انتخاب کنید و با آگاهی دست به انجام این روش بزنید. مراقبت ها و دستورات پزشک را به خوبی انجام دهید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

2.5/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *