فواید آر اف فرکشنال

ما در این مقاله سعی داریم شما را با فواید آر اف فرکشنال آشنا کنیم. بسیاری از افراد  دارای پوستی با چین و چروک دارند و به دنبال راهی برای از بین رفتن این چین و چروک ها می گردند و می خواهند پوستی صاف و بدون ایراد داشته باشند. یکی از روش هایی که امروزه می تواند به مشکلات آن ها کمک کند استفاده از آر اف فرکشنال است. خانم ها و آقایان برای این که پوست صاف و بدون لک داشته باشند از این روش استفاده می کنند زیرا این روش یک روش غیر تهاجمی است و به جوان سازی پوست کمک زیادی می کند. در ادامه برای آشنا شدن با فواید آر اف فرکشنال با ما همراه باشید.

آر اف فرکشنال چیست ؟

شاید برای اولین بار نام این روش را شنیده باشید و فکر کنید آر اف چیست؟ آر اف فرکشنال در زبان انگلیسی Fractional RF نامیده می شود و یک درمان موثر برای لایه برداری پوست با فرکانس رادیویی فرکشنال است. این روش برای جوان سازی پوست آسیب دیده استفاده می شود. این درمان می تواند به طور قابل توجهی چین و چروک، اسکار، منافذ قابل مشاهده و رنگدانه های ناهموار پوست را بهتر کند. آر اف در کم شدن وزن تا حدودی موثر و مفید است.

پوست زیبا و سالم برای همه مهم است. لایه برداری پوست با فرکانس رادیویی عیوب پوست صورت و بدن را درمان می کند. با این روش می توان بدون جراحی یا دوره نقاهت به نتیجه ایده آل دست یافت. فرکشنال ترکیبی از فرکانس رادیویی و سوزن های کوچک است. سوزن ها در بازیابی کلاژن و الاستین موثر هستند. گرمای فرکانس رادیویی همچنین سلول ها و فیبرهای ناسالم را متابولیزه کرده و سلول های جدید را تحریک و تولید می کند.

آر اف فرکشنال چیست ؟

مراحل درمان آر اف فرکشنال :

بسته به اندازه و ناحیه ای که باید درمان شود، آر اف می تواند 20 تا 45 دقیقه طول بکشد. اکثر متخصصان قبل از RF از بی حسی موضعی استفاده می کنند. شرایط پوستی افراد متفاوت است. برخی افراد با 3 یا 4 جلسه درمانی نتیجه خوبی می گیرند. اما در برخی دیگر، جلسات بیشتری مورد نیاز است.

قبل از RF، پوست به طور کامل تمیز می شود و پماد بی حس کننده موضعی روی ناحیه درمان گذاشته می شود. بعد از 15 تا 30 دقیقه، ناحیه کاملا بی حس شده و ژل خنک کننده روی صورت یا بدن مالیده می شود. این ژل در طول درمان از پوست محافظت می کند. دسته آر اف روی ناحیه مورد نظر قرار می گیرد و امواج رادیویی به لایه های پوست منتقل می شود. این روش به طور موثر پوست را سفت می کند. درجه لیزر آر اف فرکشنال با توجه به پوست هر بیمار تعیین می شود و به عمق پوست نفوذ می کند.

این روش نیازی به بیهوشی ندارد. فقط کمی احساس گرما وجود دارد. اثرات درمان تا چند ماه ادامه دارد. زیرا پوست شروع به ساخت کلاژن می کند. معمولا این نتایج پس از 6 ماه به حالت مطلوب خود می رسد. اگر درمان مداوم باشد، نتایج برای مدت طولانی باقی خواهد ماند. در درمان آر اف هر فرد بسته به پوست خود حداقل به 3 یا 4 جلسه نیاز دارد. نتایج پس از 6 ماه درمان مناسب است.

نحوه انجام آر اف فرکشنال چگونه است ؟

دستگاه فرکشنال آر اف با استفاده از فناوری پیشرفته امواج رادیویی، لایه های عمیق تر پوست را گرم می کند. در این روش هیچ آسیبی به اپیدرم و لایه های بالایی پوست وارد نمی شود. گرما باعث انقباض، سفت شدن پوست و تولید کلاژن می شود. پس از درمان، پوست به تدریج شروع به تولید کلاژن می کند.

RF انرژی الکتریکی است. حرارت دادن لایه های پوست با این روش می تواند به 60 درجه سانتیگراد برسد. در این حالت پوست سفت شده و کلاژن سازی صورت می گیرد. در این روش از سوزن های بسیار ریز روکش شده با طلا استفاده می شود. سوزن فرکشنال به آرامی لایه های پوست را سوراخ می کند و انرژی راحت تر به لایه ها می رسد. عمق نفوذ این سوزن ها کنترل می شود.

انواع دستگاه آر اف فرکشنال

دستگاه های متفاوتی برای انجام آر اف وجود دارد. این دستگاه ها ساخت کشورها و شرکت های مختلف بوده و برای جوان سازی پوست موثر هستند. در ادامه با انواع دستگاه ار اف فرکشنال آشنا می شوید :

دستگاه آر اف فرکشنال اسکارلت :

این دستگاه فرکانس رادیویی را به عمق 0.5 تا 3.5 میلی متر در لایه های پوست وارد می کند. گرمای مستقیم در اپیدرم و درم ایجاد می شود. استفاده از دستگاه اسکارلت بسیار بدون درد بوده و لیزر درمانی در زمان کوتاهی انجام می شود. این نوع دستگاه نتایج رضایت بخشی را برای انواع پوست به ارمغان می آورد. دستگاه اسکارلت گرمایش پایدار پوست ایجاد می کند و برای RF صورت و بدن استفاده می شود. بهترین دما برای استفاده از لیزر این دستگاه 55 تا 60 درجه سانتیگراد می باشد.

دستگاه آر اف فرکشنال ویواسه :

ویواسه یکی از آخرین نسل دستگاه های RF است. درد آن بسیار کم است و در کوتاه مدت نتایج مطلوبی را به همراه دارد. یک مدل از این دستگاه ویواسه 36 نام دارد.این دستگاه دارای 36 سوزن با نوک طلایی است. سوزن ها در عمق لایه های پوست فرو می روند. دستگاه Vivase یکی از کوتاه ترین دوره های بهبودی را دارد. به طوری که در برخی از بیماران یک ساعت پس از آر اف قرمزی و تورم از بین می رود. موتور رباتیک این دستگاه به گونه ای طراحی شده است که نسبت به سایر دستگاه ها درد کمتری ایجاد کند.

دستگاه آر اف فرکشنال ترمیا :

ضخامت سوزن های دستگاه آر اف ترمیا بسیار کمتر از سایر دستگاه ها می باشد. این باعث بهبود روند بازیابی در این دستگاه می شود. در این دستگاه انرژی به هر سوزن جداگانه منتقل می شود و لیزر همگن اجرا می شود. انرژی لیزر این دستگاه در تمامی طیف های رنگی پوست بسیار بالا و موثر است.

چه افرادی برای انجام آر اف فرکشنال مناسب هستند ؟

لایه برداری پوست با روش آر اف فرکشنال می تواند ظاهری زیبا به وجود بیاورد. جوان سازی پوست با این روش فواید پوستی زیادی دارد و بسیاری از متخصصان پوست، مو و زیبایی آن را توصیه می کنند. آر اف برای افراد بالای 18 سال و در طیف رنگ های مختلف پوست استفاده می شود.

این روش در از بین رفتن جای جوش موثر است، از بین بردن لکه‌هایی که با بیشتر شدن سن ایجاد می‌شود، اسکارهای مربوط به جراحی را تا حدودی از بین می‌برد، در برطرف کردن لک‌های در اثر تابش آفتاب موثر است، چین و چروک‌ها را کم می کند، رنگ و بافت پوست را بهتر می کند.

فواید آر اف فرکشنال

این روش مانند روش های دیگر دارای مزایا و معایبی است که در ادامه با فواید آر اف فرکشنال آشنا می شوید :

 • نتایج حاصل از درمان بسیار رضایت‌بخش است.
 • برای همه طیف رنگ‌های پوست ایمن و تاثیر گذار است.
 • از فواید آر اف فرکشنال این است که کمترین عوارض را دارد.
 • برای بیماری‌های پوستی مختلف درمانی انعطاف‌پذیر به حساب می آید.
 • جلسات درمانی کوتاه یکی دیگر از فواید آر اف فرکشنال است.
 • نسبت به روش‌های سنتی بازسازی پوست راحت‌تر است.

هزینه آر اف فرکشنال چقدر است ؟

هزینه آر اف فرکشنال به عوامل متفاوتی بستگی دارد. قیمت با توجه به منطقه مورد نظر و ابعاد مورد نظر متفاوت است. امکان دارد پزشک 3 جلسه درمانی را برای برخی افراد توصیه کند و برخی دیگر به جلسات بسیار بیشتری نیاز داشته باشند. در قیمت آر اف فرکشنال، تجربه پزشک، محل کلینیک و قیمت دستگاه آر اف بسیار مهم است.

قیمت نهایی و تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان را حتما از پزشک خود بپرسید. آر اف روش زیبایی محسوب می شود و نیازی به استفاده از آن نیست. به همین خاطر پزشک آن را توصیه نمی کند. مواردی که توسط پزشک توصیه نمی شود تحت پوشش بیمه درمانی قرار نمی گیرند. همه هزینه های مربوط به آر اف باید شخصا پرداخت شود.

فواید آر اف فرکشنال 

بیشترین تاثیر آر اف بر پوست :

آر اف فرکشنال در از بین رفتن افتادگی و چین و چروک های ریز به دلیل تحریک کلاژن سازی در لایه میانی پوست موثرتر است، در عین حال از بین بردن ترک های پوستی، اسکارهای آکنه و جوش ها، درمان منافذ باز پوست، درمان ترشح بیش از حد پوست. سفت کردن پوست، درمان تعریق بیش از حد پوست از مزایای درمان ار اف فرکشنال می باشد.

از آر اف در کدام ناحیه های بدن استفاده می شود ؟

لیزر آر اف فرکشنال را می توان در ناحیه مختلف بدن استفاده کرد. این روش برای هر قسمتی از صورت یا بدن که دارای چین و چروک، لکه های پوستی یا افتادگی باشد استفاده می شود. از آر اف در نواحی از بدن استفاده می شود که در ادامه با آن آشنا می شوید :

 • پوست شل یا ترک‌های پوستی در ناحیه مختلف بدن
 • افتادگی پوست زیر چانه
 • خطوط یا افتادگی پوست زیر چشم
 • چین نازولبیال یا خط خنده
 • خطوط پنجه کلاغی گوشه چشم
 • چین و چروک در اطراف دهان
 • خطوط روی پیشانی
 • خطوط یا چین اطراف ابروها

کاندیدای نامناسب آر اف فرکشنال :

گروه‌های مختلف مانند: زنان باردار، مبتلایان به بیماری‌های انعقادی خون، افراد با سابقه حساسیت پوستی شدید و افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی نباید از این روش استفاده کنند و باید پزشک خود را در مورد وجود این بیماری‌ها اطلاع دهند.

برای دیدن نتیجه چند جلسه درمانی و با چه فاصله زمانی مورد نیاز است ؟

به طور معمول بعد از 3 جلسه درمانی که با فاصله 3 هفته تا 1 ماه انجام می شود، می توانید نتایج را مشاهده کنید، نتایج پس از 6 ماه به حداکثر خود می رسد و می توانید از مزایای آن بهره مند شوید. با این روش می توانید پوستی شاداب و نرم داشته باشید.

ایمنی لیزر آر اف فرکشنال :

یکی از مزایای لیزر RF فرکشنال که بسیار قابل مشاهده است ایمنی آن است. استفاده مجدد از بافت سطح پوست با استفاده از لیزر آر اف فرکشنال بسیار ایمن است. این روش در صنعت آرایشی و بهداشتی بسیار محبوب است. عوارض آر اف فرکشنال تا زمانی که دستورالعمل های درمان را دنبال کنید بسیار نادر است.

عوارض امکان دارد با سطوح بالای درمان ایجاد شود. این را می توان با استفاده از نرم کننده ها و اجتناب از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش به مدت 3 هفته پس از هر درمان کم کرد. عفونت های پوستی در استفاده از لیزر آر اف فرکشنال نادر است. زیرا کلینیک یا متخصص پوست شما آنتی بیوتیک های ضد التهابی با پروتکل های درمانی بالا را برای شما مورد استفاده قرار می دهد.

تیره شدن پوست بعد از درمان در پوست های تیره اتفاق می افتد. استفاده از کرم های ضد آفتاب و سفید کننده می تواند این عارضه را درمان کند. قرمزی و تورم مداوم نادر است و بیشتر در مواردی دیده می شود. برای از بین رفتن این مشکل، روش هایی وجود دارد که متخصص پوست شما توصیه می کند. یکی از مهمترین مزایای لیزر RF فرکشنال ایمنی آن است.

آیا کار با لیزر آر اف دردناک است ؟

یکی دیگر از مزایای لیزر آر اف فرکشنال بدون درد بودن آن است. در این روش از کرم بی حس کننده قوی برای کم شدن درد استفاده می شود. اگر از لیزر آر ف برای اسکار آکنه یا بهتر شدن رنگ پوست استفاده می کنید، به کرم بی حس کننده نیاز دارید زیرا برای بهترین نتیجه و تسکین درد ضروری است.

مراقبت های بعد از آر اف

برای این که نتیجه مناسبی از این روش بگیرید باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با مراقب بعد از آر اف فرکشنال آشنا می شوید :

 • لخته های خونی که روی پوست صورت شما ایجاد شدند را دستکاری نکنید.
 • معمولاً تا دو تا سه روز پس از عمل آر اف اسپلیت صورت خود را نشویید.
 • از داروهای تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید.
 • تا زمانی که صورتتان آرام نشده از شوینده های شیمیایی با غلظت بالا استفاده نکنید.
 • تا حد امکان از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید و در صورت لزوم از ضد آفتاب مناسب استفاده کنید.
 • نگران التهاب سطحی و قرمز شدن پوست صورت خود نباشید.
 • سعی کنید تا زمان بهبودی کامل از استفاده از لوازم آرایشی مضر روی پوست خودداری کنید.
 • از رفتن به استخر و سونا خودداری کنید و برای چند روز خود را مجبور نکنید.

آر اف فرکشنال چه تفاوتی با میکرونیدلینگ دارد ؟

آر اف فرکشنال و میکرونیدلینگ دو روش موثر برای از بین بردن جای جوش، لک های پوستی، اسکار آکنه و چین و چروک هستند. در هر دوی این روش ها از سوزن های کوچک استفاده می شود. در روش میکرونیدلینگ، سوزن ها به لایه های عمقی پوست نفوذ کرده و بعد از ایجاد زخم های جزئی در ناحیه مورد نظر، مواد مغذی و ویتامین ها به لایه های زیرین نفوذ می کنند. این مواد کلاژن ایجاد می کنند و پوست را سفت می کنند. اما در روش RF بعد از وارد کردن سوزن به لایه های پوست، لیزر آر اف فرکشنال به این قسمت ها نفوذ کرده و با ایجاد گرما باعث تحریک کلاژن سازی می شود.

تفاوت آر اف فرکشنال با بازسازی پوست با لیزر :

آر اف فرکشنال انرژی فرکانس رادیویی را به لایه میانی پوست می رساند تا کلاژن را سفت و بازسازی کند. 2 نوع آر اف فرکشنال وجود دارد :

آر اف سوزنی :

انرژی آر اف توسط سوزن های عمقی 0.5 تا 3.5 میلی متری به طور کاملا خودکار و دقیق به پوست می رسد.

آر اف غیر سوزنی :

انرژی آر اف از طریق گره هایی که به پوست نفوذ نمی کنند، منتقل می شود.

هر دو روش آر ف از فرکانس رادیویی غیر لیزری استفاده می کنند. مزیت این فناوری حداقل آسیب به لایه بالایی پوست و درمان موثر با حداقل زمان بهبودی است.

مراقبت های بعد از آر اف فرکشنال

کلام آخر

قبل از انجام آر اف سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را انتخاب کنید. از افراد با تجربه در این زمینه مشورت بگیرید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.