فواید کربوکسی تراپی

ما در این مقاله سعی داریم شما را با فواید کربوکسی تراپی آشنا کنیم. کربوکسی تراپی یا درمان با استفاده از گاز کربن دی اکسید یکی از روش های پرطرفدار برای جوان سازی پوست است. این روش قدمت زیادی دارد و قدمت آن به سال های میلادی بر می گردد. کربوکسی تراپی روشی است که تایر زیاد و عوارض کمی دارد. کربوکسی تراپی می تواند به بهتر شدن انعطاف پذیری، بیشتر شدن خون رسانی، از بین رفتن چین و چروک و چربی های موضعی کمک می کند. در ادامه برای آشنا شدن با فواید کربوکسی تراپی با ما همراه باشید.

کربوکسی تراپی چیست ؟

جوان سازی پوست با کربوکسی تراپی به عنوان یکی از بزرگترین پیشرفت ها در مراقبت از زیبایی شناخته می شود. کربوکسی تراپی یک روش ایمن و کم تهاجمی است که از نظر بالینی برای جوان سازی، ترمیم پوست، درمان چین و چروک، افتادگی پوست و سلولیت ثابت شده است. جوان سازی پوست صورت مردان با کربوکسی تراپی بسیار رایج است. این درمان با تزریق مقدار کمی دی اکسید کربن (CO2) به زیر پوست انجام می شود و به تجزیه رسوبات چربی و تولید کلاژن کمک می کند.

کربوکسی تراپی جریان خون را بیشتر می کند و خاصیت ارتجاعی پوست و خطوط ریز و چین و چروک را بهتر می کند. جوان سازی پوست با کربوکسی تراپی به از بین بردن جوش ها، خطوط ریز و حتی سیاهی زیر چشم کمک می کند. این روش در سال 1932 در فرانسه اختراع شد و سپس محبوبیت آن در سراسر جهان بیشتر شد. درمان دی اکسید کربن یک روش جدید است و هنوز توسط FDA تایید نشده است.

 

کربوکسی تراپی چیست ؟

کاربردهای کربوکسی تراپی :

کربوکسی تراپی کاربردهای زیادی در پزشکی دارد. در ادامه با کاربردهای کربوکسی تراپی آشنا می شود :

 • کم شدن سلولیت و چربی‌های موضعی
 • از بین رفتن چین و چروک‌های صورت
 • بهتر شدن انعطاف پذیری و درمان شل شدگی و افتادگی پوست
 • از بین رفتن جای زخم و آثار آکنه
 • بهتر شدن نتایج لیپوساکشن
 • از بین رفتن آثار پیر پوستی و جوان سازی پوست
 • تاثیر گذار در درمان ریزش مو
 • از بین رفتن تیرگی و چروک‌های دور چشم
 • جوان سازی قسمت های متفاوت بدن مثل گردن، دلکته و پشت دست
 • درمان استرچ مارک یا ترک‌های پوستی در اثر حاملگی یا چاقی

کربوکسی تراپی چگونه کار می کند ؟

کربوکسی تراپی را می توان نوعی مزوتراپی در نظر گرفت. در این روش گاز دی اکسید کربن به لایه های زیرین پوست تزریق می شود. دی اکسید کربن به بافت ها نفوذ کرده و به صورت موضعی در محل درمان آزاد می شود.  بدن شروع به فعال کردن مکانیسم های جبرانی با بیشتر شدن میزان دی اکسید کربن می کند. دی اکسید کربن در فرآیند تولید انرژی توسط سلول های بدن ما تولید می شود.

سلول ها از انرژی و گاز اکسیژن برای تولید انرژی و دی اکسید کربن در فرآیند تنفس سلولی استفاده می کنند. به همین خاطر است که بدن ما به اکسیژن نیاز دارد و دی اکسید کربنی را که تولید می کند آزاد می کند. کربوکسی تراپی تزریق دی اکسید کربن پزشکی به پوست است. این تزریق را می توان در هر ناحیه ای از بدن انجام داد و به طور کلی در درمان ترک های پوستی، سلولیت، جمع شدن چربی موضعی، کم شدن چین و چروک و از بین رفتن سیاهی زیر چشم بسیار موثر است.

تاریخچه کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی یا درمان با دی اکسید کربن روش جدیدی در پزشکی نیست. این روش در دهه 1930 در فرانسه ابداع شد. فرانسوی ها کشف کرده بودند که حمام کردن یا شنا کردن در آب با محتوای دی اکسید کربن بالا زخم ها و ضایعات پوستی را سریع تر بهبود می بخشد. در دهه 1950، جراحان قلب از کربوکسی تراپی برای درمان بیماری های عروقی در اثر مشکلات جریان خون به بافت ها یا جمع شدن چربی در شریان ها استفاده کردند.

سرانجام در سال 1995 کربوکسی تراپی وارد روش های زیبایی و جوان سازی پوست شد و به سرعت به یکی از رایج ترین روش ها در این زمینه تبدیل شد. کاربردهای اصلی این روش در گذشته شامل حذف چربی موضعی و جوان سازی پوست بود. کم کم از کربوکسی تراپی برای بهتر شدن انعطاف پذیری یا الاستیسیته، بهتر شدن خون رسانی به بافت پوستی، از بین رفتن چین و چروک‌ها و بیشتر شدن کلاژن سازی استفاده شد.

چند جلسه کربوکسی تراپی پوست نیاز است ؟

برای بهتر شدن صورت خود به 4 تا 6 جلسه کربوکسی تراپی نیاز دارید. فاصله بین جلسات 2 تا 4 هفته است و هر جلسه مکمل جلسات قبلی است. زیبایی شخصی فرآیند کوتاهی نیست و زمان زیادی می برد. به جای اینکه منتظر بمانید تا مشکل دوباره ظاهر شود، باید از تلاشی که برای پوست خود می‌کشید قدردانی کنید و جلسات را هر ۶ تا ۸ ماه یکبار برای از بین رفتن روش‌های قبلی خود تکرار کنید.

مدت ماندگاری کربوکسی تراپی :

عمر مفید کربوکسی تراپی به طور کلی 6 ماه است، اگرچه این مدت زمان برای همه یکسان نیست. برای بیشتر شدن ماندگاری، کربوکسی تراپی باید هر 6 ماه یکبار تکرار شود. یکی از عوامل موثر بر طول عمر درمان، سن فرد است. افراد بین 20 تا 40 سال می توانند درمان بعدی را حدود 4 تا 6 ماه پس از پایان درمان شروع کنند. هر چه سن فرد بیشتر باشد، این دوره کوتاه تر خواهد بود. بهتر است افراد بالای 40 سال حدود 3 تا 4 ماه و افراد بالای 50 سال حدود 2 تا 3 ماه پس از دوره تزریق مجدد انجام دهند.

آیا کربوکسی تراپی درد دارد ؟

پزشک شما از بی حسی موضعی برای کم شدن ناراحتی در محل تزریق استفاده می کند. برخی افراد هنگام تزریق گاز به پوست احساس خارش می کنند. هنگام درمان ترک ها و اسکارهای پوستی دردی احساس نمی کنید. این به خاطر کمبود اعصاب در بافت زخم است. اگر برای سلولیت یا حذف چربی از نواحی دیگر تحت درمان قرار گرفتید، امکان دارد فشار خفیفی را احساس کنید زیرا گاز زیر پوست شما پخش می شود. اما این احساس اصلا دردناک نیست. کربوکسی تراپی یک روش ایمن و طبیعی است که تقریبا هیچ ناراحتی یا عوارض جانبی ندارد.

فواید کربوکسی تراپی

امروزه کربوکسی تراپی در سراسر جهان به عنوان یک روش موثر برای جوان سازی پوست شناخته شده است. کربوکسی تراپی روشی غیرتهاجمی و ایمن است که در آزمایشات بالینی برای جوان سازی، ترمیم و بازسازی پوست و از بین رفتن افتادگی پوست به خاطر بیشتر شدن سن یا زایمان، سلولیت، چربی های سرسخت و ترک های پوستی ثابت شده است. در ادامه با فواید کربوکسی تراپی آشنا می شوید :

 • به از بین رفتن افتادگی پوست و سفت شدن پوست کمک می کند.
 • جای زخم، اسکار و موارد دیگر را بهتر می کند.
 • سلولیت و تجمع چربی را کم می کند.
 • باعث بهتر شدن نارسایی وریدی، واریس و رگ های عنکبوتی می شود.
 • ترک های پوستی را کمرنگ می کند.
 • باعث سفتی و از بین رفتن تیرگی دور چشم می شود.

چه زمانی نمی توان از کربوکسی تراپی استفاده کرد ؟

بعضی از افراد برای کربوکسی تراپی کاندیدای مناسبی نیستند. این افراد عبارتند از : افرادی که مشکلات انعقاد خون دارند، کسانی که بیماری‌های قلبی عروق کنترل نشده یا حاد دارند، کسانی که بیماری‌های بافت پیوندی دارند، افراد باردار یا شیرده، بیماری‌های تنفسی حاد، افرادی که عفونت پوستی دارند، کسانی که دیابت کنترل نشده دارند نمی توانند از کربوکسی تراپی استفاده کنند.

 

فواید کربوکسی تراپی

عوارض کربوکسی تراپی :

کربوکسی تراپی یک روش ایمن و ساده است. در طول درمان هیچ درد یا سوزشی احساس نخواهید کرد. ناراحتی خفیف در اثر تزریق امکان دارد تنها 2 تا 4 دقیقه طول بکشد. دی اکسید کربن به سرعت و به راحتی در ناحیه درمان پخش می شود. بعد از درمان، گاز در مدت 5 دقیقه جذب بدن می شود. در این زمان، ناحیه تحت درمان امکان دارد واکنش التهابی نشان دهد و به خاطر تحریک کلاژن کمی قرمز شود.

امکان دارد تا زمانی که دی اکسید کربن به طور کامل جذب نشود، زیر پوست خود احساس غریبی کنید. کبودی های تزریقی را می توان تنها عارضه جوان سازی پوست با کربوکسی تراپی دانست. این مشکل بسیار نادر است و تنها در 2 درصد از بیماران رخ می دهد. همه اینها تنها چند ساعت پس از درمان ناپدید می شوند.

آیا کربوکسی تراپی برای پوست تاثیر دائم دارد ؟

هر زمان که برای ترمیم و جوان سازی پوست به پزشک مراجعه شود، پزشک بسته به شرایط تعداد جلسات کربوکسی تراپی را تعیین می کند. این جلسات در فاصله چند هفته ای انجام می شود و فرد هر چند هفته یک بار کربوکسی تراپی را انجام می دهد. اگر مدت درمان خود را 10 جلسه در نظر بگیرید و هر دو هفته یکبار این عمل را انجام دهید، پروسه حدود 2 سال طول می کشد و با هر مرحله از تزریق، بهتر شدن و بازسازی بیشتری صورت می گیرد، به طوری که در در مراحل پایانی، پوست به طور قابل توجهی تغییر خواهد کرد.

کربوکسی تراپی را می توان تا 2 سال بعد از پایان درمان ادامه داد. بعضی از پزشکان توصیه می کنند که تکرار تزریق یک بار در سال می تواند بسیار موثر باشد. اثربخشی کربوکسی تراپی به وضعیت جسمانی فرد بستگی دارد. به عنوان مثال، وجود بیماری های عفونی یا کم خونی یا پرکاری تیروئید یا کم کاری تیروئید امکان دارد از یک نتیجه خوب جلوگیری کند. به همین خاطر باید قبل از انجام کربوکسی تراپی به پزشک اطلاع داده شود تا به این مسائل رسیدگی کند تا بهترین نتیجه را به دست آورد.

در طول این درمان، بهتر است از استرس های غیر ضروری و رژیم های سنگین پرهیز شود تا تزریق دی اکسید کربن با بهترین اثر همراه باشد. متخصصان عقیده دارند تغییرات خارجی پوست و بدن مثل ضربه شدید یا تزریق با فشار و ضربه باعث تحریک پوست و حتی مرگ خون می شود و پس از مدتی تشکیل کلاژن فیبر بهتر می شود. همیشه باید شرایط مناسب باشد تا پوست به سمت ترمیم حرکت کند.

مراقبت های قبل از درمان

 • مصرفRetin-A را 2 روز قبل و 2 روز بعد از درمان قطع کنید.
 • 24 ساعت قبل از شروع درمان، نوشیدنی های الکلی استفاده نکنید زیرا الکل امکان دارد خون را رقیق کند و خطر کبودی را بیشتر کند.
 • زنان باردار و شیرده گزینه مناسبی برای انجام این عمل نیستند.
 • در صورت امکان به مدت 2 هفته قبل از درمان از استفاده از داروهای ضد التهاب و رقیق کننده خون پرهیز کنید. داروها و مکمل هایی مثل آسپرین، ویتامین E، جینسینگ، مکمل های امگا 3، ایبوپروفن خطر کبودی بعد از انجام درمان را بیشتر می کند.

مراقبت های بعد از کربوکسی تراپی :

 • 72 ساعت از آفتاب گرفتن و حضور در گرمای زیاد پرهیز کنید.
 • اگر تورم دارید به صورت رو به بالا و کمی با ارتفاع بخوابید.
 • از حرکت یا ماساژ منطقه تحت درمان اجتناب کنید. مگر اینکه پزشک انجام این عمل را توصیه کرده باشد.
 • اگر تورم دارید بهتر است هر ساعت 15 دقیقه یک کمپرس خنک روی ناحیه تحت درمان قرار دهید.
 • 24 ساعت از انجام ورزش شدید پرهیز کنید.
 • برای جلوگیری از تورم بیش از اندازه از الکل یا نمک استفاده نکنید.

امکان دارد چه احساسی در طول درمان داشته باشید ؟

روند درمان بدون درد است و نیازی به بیهوشی ندارد. اگر آستانه درد شما بسیار پایین است، می توانیم از کرم های بی حس کننده برای حل این مشکل استفاده کنیم. امکان دارد با موقعیت های عجیبی مواجه شوید. برای مثال در هنگام کربوکسی تراپی زیر چشم احساس می کنید که چشمانتان پف کرده است. درست همان چیزی که قبل از گریه کردن احساس می کنید.

این احساس عجیب در عرض 5 تا 10 دقیقه از بین می رود. درمان ترک پوستی بدون درد است. زیرا پوست ترک خورده توانایی های حسی طبیعی ندارد. امکان دارد  فشار یا خارش خفیفی احساس کنید که بین 5 تا 10 دقیقه پس از تزریق ناپدید می شود. درمان اسکار و جای زخم بدون درد است زیرا بافت زخم بیشتر از اعصاب بدون درد تشکیل شده است. کربوکسی تراپی برای درمان سلولیت و چربی موضعی در دست، شکم و پا شرایط خاص خود را دارد.

در این مواقع گاز بیشتری به بافت چربی هدف تزریق می شود و در واقع آن ها را باد می کنیم. امکان دارد فشار خفیفی را در ناحیه تحت درمان احساس کنید. به عنوان مثال، در مورد دست، هنگامی که می خواهید فشار خون خود را اندازه گیری کنید، همین احساس را خواهید داشت. با بیشتر شد جریان خون در این ناحیه، ناحیه تحت درمان تا 24 ساعت آینده گرم خواهد شد و احساس سوزن سوزن شدن خفیفی دارید.

بهترین زمان کربوکسی تراپی :

با افزایش سن، قابلیت کشسانی پوست به میزان زیادی افت می‌کند و جاذبه نیز به طور مداوم پوست صورت را به پایین می‌کشد. تغییرات مرتبط با آسیب نور خورشید نیز سبب می‌شوند این افتادگی و پیری پوست قابل رویت‌تر باشد و یکی از علائم پیری پوست صورت، ایجاد خطوط پنجه کلاغی در دهه سی زندگی است که البته باید غبغب و افتادگی پوست فک پایین در دهه چهل زندگی و پف پای چشم در دهه پنجاه عمر را نیز به آن اضافه کنید.

در گذشته جایگزینی برای جراحی لیفت صورت و لیفت پلک یا جراحی پلک وجود نداشت و واقعا فقط یک انتخاب داشتید: یا علائم پیری را تحمل کنید یا عمل لیفت و تزریق ژل و فیلر انجام دهید. هم ناحیه‌ی اطراف چشم و هم قسمت فک پایین و غبغب، نواحی سختی از جهت درمان با روش‌های غیر جراحی هستند. اما امروزه با کمک ابزار‌های جدید و پیشرفته مانند کربوکسی تراپی و لیزر‌های سفت کننده‌ی پوست، هر کسی در دهه سی یا بالاتر زندگی خود می‌تواند کاندید جوان سازی پوست و سفت کردن آن در نواحی اطراف چشم و فک باشد و البته هر چه فرد جوان‌تر باشد، نتیجه‌ی کربوکسی تراپی بهتر خواهد بود.

تقریبا هشت دهم افراد بعد از دو جلسه‌ی اول کربوکسی تراپی شاهد بهبود‌های قابل توجهی از جهت قابلیت کشسانی پوست در اطراف چشم ها هستند. خیلی از این افراد حتی بهبود‌هایی در رنگ پوست، بافت و درخشندگی آن می‌بینند. اگر یک فرد سی ساله، اقدامی پیشگیرانه و غیر تهاجمی مانند کربوکسی تراپی برای حفظ جوانی پوست خود انجام دهد، روند پیری پوست او بسیار متفاوت با کسی خواهد بود که هیچ اقدامی نکرده است.

مراقبت های قبل از درمان

چه کسانی نمی توانند کربوکسی تراپی انجام دهند؟

برخی از افراد به دلیل شرایط جسمانی که دارند نمی توانند کاندیدای مناسبی برای روش کربوکسی تراپی باشند. این افراد شامل موارد زیر می باشند :

 • افرادی که دارای بیماری های قلبی عروقی کنترل نشده یا از نوع حاد آن هستند زیرا ممکن است بر اثر انجام این روش، دچار مشکلات قلبی شدیدتر شوند.
 • کسانی که به بیماری های تنفسی حاد مبتلا می باشند.
 • اشخاصی که دچار مشکلات انعقاد خون از جمله هوفیلی هستند.
 • افرادی که در سال ها یا حتی ماه های اخیر دچار آمبولی ریه شده اند.
 • کسانی که دچار بیماری های بافت پیوندی هستند.
 • اشخاصی که پوست شان عفونت کرده و همچنین به سایر بیماری های پوستی مبتلا می باشند.
 • افرادی که دیابت کنترل نشده دارند.
 • خانم هایی که دوران شیردهی یا بارداری را می گذرانند.

هزینه کربوکسی تراپی چقدر است؟

انجام دادن کربوکسی تراپی نیاز به پرداخت هزینه هایی دارد که متقاضیان می بایست مبلغ مورد نظر را به کلینیکی که مراجعه می کنند بپردازند. در حقیقت اگر بخواهید در رابطه با هزینه کربوکسی تراپی پیش از انجام این روش بدانید، می بایست به این نکته توجه کنید که مقدار مبلغ پرداختی دقیق قابل ذکر نمی باشد زیرا عوامل متعددی بر روی هزینه ها تاثیر می گذارند.

مورد بسیار مهم در این زمینه، دستمزد دکتر متخصص برای انجام کربوکسی تراپی صورت است، زمانی که دکتر در این حوزه مهارت و تجربه بیشتر و بهتری داشته باشد، نتیجه ای که از انجام این روش بدست می آید بسیار بهتر خواهد بود که در نهایت افزایش هزینه ها را به همراه دارد. در ضمن میزان مشکلات پوستی و تعداد جلساتی که فرد باید به کلینیک مراجعه کند، بسیار حائز اهمیت است زیرا زمانی که پوست مشکلات بیشتری داشته باشد، می بایست جلسات بیشتری برای درمان سپری شود که در صورت بیشتر شدن تعداد جلسات، هزینه درمان نیز بیشتر می شود.

همچنین اگر شما کلینیکی را برای کربوکسی تراپی انتخاب می کنید که دارای موقعیت مکانی بهتر و ابزار تخصصی تر است، ممکن است با هزینه هنگفتی در این زمینه مواجه شوید. زمانی که برای انجام کربوکسی تراپی از ابزار بهتر با برند خارجی استفاده شود، پوست شفاف تر و زیباتر خواهد شد که می بایست بیمار مبلغ بیشتری را در این صورت بپردازد. به طور کلی عوامل و فاکتورهای مختلفی وجود دارند که می توانند اثر بسیار زیادی بر روی هزینه کربوکسی تراپی پوست صورت بگذارند که اگر می خواهید در این باره اطلاعات کافی و بیشتری کسب کنید، می توانید از کلینیک آینا پرس و جو کنید.

کلام آخر

برای انجام کربوکسی تراپی سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را انتخاب کنید و با آگاهی و تحقیق زیاد دست به انجام این کار بزنید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

4.6/5 - (16 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *