مراحل کاشت مو

مطمئنما بهترین و موثرترین کار برای رفع طاسی سر مراحل کاشت مو است. اما کاشت مو چگونه انجام می شود و چه مراحلی پیش روی شما قرار دارد؟ اولین کاری که باید برای شروع کاشت مو انجام دهید این است که در مورد آن اطلاعات کافی و لازم را کسب کنید. هر چقدر دانش شما در مورد این روش بیشتر باشد بهتر می‌توانید برای انجام آن اقدام کنید و تصمیم بهتری هنگام انتخاب کلینیک و دکتر کاشت مو خواهید گرفت.

اول از همه باید بدانید کاشت مو چیست؟

کاشت مو چیست و چگونه انجام می شود؟؟ این روش موهای مقاومی که در برابر عوامل خارجی دچار ریزش نمی شوند را به ناحیه طاسی سر انتقال می دهد. امروزه روش های مختلفی برای انجام کاشت موی طبیعی وجود دارد که هر روزه با پیشرفت علم و تکنولوژی تغییرات زیادی برای جامعه راحت تر کاشت مو ایجاد می‌شود. اما به طور کلی، تمام روش های کاشت مو در دو دسته کلی قرار می گیرند که اصل کار یکی است و تنها تفاوت هایی در اجرای مراحل آن قرار دارد.

اول از همه باید بدانید کاشت مو چیست؟

 مراحل کاشت مو چگونه است؟

مراحل کاشت مو برای هر روش متفاوت است. اما به طور کلی کار هایی که باید در پیوند مو انجام می شود، شامل موارد زیر است:

ابتدا بیهوشی یا بی حسی موضعی انجام می شود: معمولا برای انجام کاشت مو از بی حسی موضعی استفاده می شود. اما در صورت نیاز، انجام این عمل با بیهوشی نیز قابل اجراست.  بنابراین شخص هنگام عمل هیچ دردی احساس نمی کند.

برداشت و کاشت فولیکول‌ها: این مرحله، متخصص ناحیه بانک مو فرد را مشخص و سپس شروع به برداشت فولیکول ها می کند. در این قسمت فولیکول ها برداشته و بعد از آماده سازی به قسمت طاسی سر انتقال داده می شود. تمام وقت عمل صرف برداشت و کاشت مو است. همچنین تفاوتی که بین روش های کاشت مو وجود دارد، در این مرحله است.

 

پانسمان ناحیه بانک مو: بعد از اتمام مرحله قبل پزشک ناحیه بانک مو را پانسمان می کند تا شرایط شما زودتر بهبود یابد و هنگام خونریزی ناحیه بانک مو با مشکل روبرو نشوید.

معمولا بعد از دو روز باید برای تعویض پانسمان و شستشو سر به مطب مراجعه کنید. بعد از آن اجازه دارید به استحمام بروید. اما هرگز به دلمه های ناحیه طاسی سر دست نزنید. این دلمه ها معمولاً حدود ۲ الی ۳ هفته طول می‌کشد تا از کاملا از بین برود.

کاشت مو به صورت نواری : در این روش برای استخراج گرافت های مو برشی در قسمت ناحیه پشت سر ایجاد می‌شود که این برش زیر میکروسکوپ توسط متخصص مورد بررسی قرار می‌گیرد و تمام فولیکول های مورد نیاز برای جابجایی و برای کاشت آماده سازی می شوند. این روش کاشت مو کمی تهاجمی است. چرا که برش ایجاد شده نیاز به بخیه دارد و دوره ریکاوری طولانی مدتی باید گذرانده شود. اما از طرف دیگر کیفیت گرافت های برداشت شده بیشتر و احتمال این که آسیب کمتری با آنها وارد شود، بسیار کم می باشد.

کاشت مو به صورت واحدهای فولیکولی : در این روش، دیگر برای برداشتن فولیکول ها نیازی به ایجاد برش نخواهد بود و فولیکول های مو به صورت واحدی با ایجاد سوراخ های بسیار کوچک برداشته می شود. این روش نسبت به روش نواری توجه کمتری دارد و به عنوان کاشت مو بدون جراحی  شناخته می شود.

کدام روش برای شما مناسب تر است؟

این که دکتر شما از کدام روش برای کاشت مو استفاده کند، به شرایط و وضعیت ریزش مو بستگی دارد. هر کدام از روش های کاشت مو که در دو دسته نام برده شده قرار می گیرند، مزایا و معایب مختلفی دارند که در جلسه مشاوره پزشک جراح با بررسی موهای سر و همچنین میزان طاسی، بهترین روش را برای شما انتخاب می کند. در مرحله اول، باید بدانید کاندید مناسبی برای انجام کاشت مو هستید یا نه. معمولا اکثر مشکلات ریزش مو و طاسی سر با انجام این روش رفع می‌شود. اما در صورتی که به خاطر بیماری خاصی که هنوز درمان نشده است، با مشکل طاسی سر مواجه شده اید؛ برای انجام این روش مناسب گزینه مناسبی نخواهید بود. ریزش موهایی که به خاطر سوختگی، آسیب به سر و بیماری درمان شده باشد، به راحتی با کاشت مو رفع می شود و نتیجه لذت بخشی به همراه دارد.

با انجام این راه حل از شر پروتز مو خلاص شوید.

خیلی‌ها برای این که از شر ریزش مو و طاسی سر رها شوند و ضعف اعتماد به نفس خود را برطرف کنند، از پروتزهای مو استفاده می کنند. این روش به خاطر هزینه کم مورد توجه خیلی ها قرار گرفته است. در واقع موی مصنوعی به جای قرار گرفتن در پوست سر در پروتز هایی از جنس نانو که بسیار ظریف و مشبک هستند، قرار گرفته می شود. اما این روش نمی تواند نتیجه طبیعی کاشت مو را جبران کند. با توجه به این که کاشت مو هزینه زیادی دارد و باید بعد از جراحی دوره نقاهت طی شود، خیلی ها تصمیم می گیرند به جای کاشت مو از پروتز مو استفاده کنند. این در حالی که پروتزها دائمی نیستند و باید بعد از مدتی دوباره پروتز جدید جایگزین شود.

پس فکر کنید کدام روش بهتر است؟؟ روش دائمی کاشت مو با نتیجه طبیعی یا پروتز مو؟؟

گول تبلیغات کلینیک های سودجو را نخورید.

مهم ترین کاری که باید قبل از شروع کاشت مو انجام دهید، انتخاب درست متخصص پوست و مو است. بهترین متخصص فردی است که بتواند به خوبی علت ریزش موی شما را پیدا کند و متناسب با آن بهترین روش را برای شما انتخاب نماید. همچنین جنس موها، وضعیت سلامتی، سن شما و میزان قدرت بانک مو را باید به خوبی زیر نظر داشته باشد.

امروزه کلینیک های بسیار زیادی هستند که در این زمینه فعالیت می‌کنند. اما انتخاب از میان آنها به عنوان بهترین کمی سخت به نظر می‌رسد و کلینیک‌های سودجو و غیرحرفه‌ای زیادی وجود دارند که با تبلیغ های پر رنگ باعث می‌شود نظر دیگران را برای انجام کاشت مو جلب کنند. اما بعد از انجام آن فرد متقاضی هیچ نتیجه‌ای به دست نمی آورد. پس تا زمانی که نسبت به تجربه  و مهارت کلینیک اطمینان کامل به دست نیاوردید، اقدام به انجام این کار نکنید.

کدام روش برای شما مناسب تر است؟

آشنایی با روش های مختلف کاشت مو

روش FUT یکی از قدیمی ترین روش های کاشت مو است‌.

این روش جز قدیمی ترین روش های کاشت مو است که فرد با استفاده از داروی بیهوشی جراحتی که در قسمت پشت سر ایجاد می‌شود را حس نمی‌کند. کسانی که در پشت سر دارای بانک موی مناسبی هستند و در نواحی جلوی سر با ریزش مو و طاسی مواجه شده اند برای انجام این روش بسیار مناسب هستند. در این روش خطر های بسیار زیادی وجود دارد که شامل موارد زیر می باشد:

 

 • کم بودن تعداد گرافت های کاشته شده
 • بیهوشی برای انجام عمل
 • دردهای پس از عمل
 • به جا ماندن خط بخیه
 • کاشت مو سست

روش FIT، با تکنیک کاشت به صورت تک فولیکولی اجرا می شود.

بعد از مدتی روش FIT روی کار آمد و نسبت به روش FIT نتیجه بهتری از خود نشان داد. اما این روش هم معایب خاصی به همراه دارد. مانند دوره نقاهت نیاز، استراحت نیاز، تعداد جلسات بیشتر، تورم در نواحی مختلف، سردرد، خونریزی کم. در این روش از تکنیک کاشت مو به صورت تک فولیکولی استفاده  که از بخش‌های مختلف پشت سر برای پیوند زدن به ناحیه طاسی جداسازی می شود. اما پس از مدتی این روش با پیشرفت‌های زیادی روبرو و تکنیک های جدیدی باعث تغییر برخی مراحل روش FIT شد و روش FUT روی کار آمد.

کاشت مو به روش SUT  جز جدیدترین روش کاشت است.

در واقع، روش SUT، یکی از جدیدترین روش های کاشت مو که علاقمندان زیادی پیدا کرده است. انجام این روش عارضه بسیار کمی به دنبال دارد و عمل جراحی بسیار راحت و آسان و بدون هیچ دردسری انجام می شود. همچنین نتایج آن بسیار طبیعی و عالی خواهد بود. دو مدل کاشت موی که در ابتدا معرفی کردیم، توسط دست با مهارت متخصص انجام می‌شود. اما این روش توسط دستگاه های پیشرفته کاشت مو اجرا می شود که دقت و ظرافت کاری بسیار بالا می رود. در واقع، سرعت کاشت مو به روش SUT بسیار بالاست و همین باعث شده است در یک جلسه تا ۱۴ هزار تار مو کاشته شود. بدون این که نیاز به جراحی وجود داشته باشد. فرد کاشت مو را با این روش بدون درد، خونریزی و گذراندن دوره نقاهت انجام می دهد.

روش ترکیبی یکی از پرطرفدار ترین روش ها برای کاشت مو

معمولاً کسانی که دارای بانک موی ضعیفی هستند؛ از دو تکنیک FUT و FIT به طور هم زمان استفاده می‌کنند تا نواحی طاسی سر به طور کامل پوشش داده شود. با استفاده از این دو روش امکان برداشت تعداد فراوانی گرافت طی یک جلسه فراهم است.

قبل از کاشت مو باید چه کارهایی انجام دهید؟

قبل از این که کاشت مو شروع شود، باید یکسری مراقبت‌های مهم انجام دهید تا انجام کاشت‌ مو با مشکل روبرو نشود. در موارد زیر به مراقبت های پیش از کاشت مو می‌پردازیم که معمولاً متخصص در جلسه مشاوره در مورد هر کدام از آنها به صورت کامل صحبت می کند.

مصرف داروهای رقیق کننده و ضد انعقادی ممنوع است: حدود دو هفته قبل از کاشت مو مصرف داروهایی مانند آسپیرین و پارافین که باعث جلوگیری از انعقاد خون می شود، ممنوع می باشد. در صورتی که بیماری خاصی دارید و مجبور هستید این گونه داروها را مصرف کنید، برای قطع آنها حتماً با پزشک خود صحبت کنید.

از مصرف دخانیات و الکل پرهیز کنید: حدود ۱ ماه قبل از کاشت مو باید مصرف دخانیات و الکل قطع شود. چرا که نیکوتین موجود در دخانیات خونریزی را افزایش می‌دهد و مانع خونرسانی به گرافت ها خواهد شد. همچنین مصرف الکل توان بدن را کاهش می دهد و در برخی مواقع داروی بی حسی به خوبی عمل نمی‌کند.

روز قبل از مراجعه سر خود را حتماً بشویید‌: قبل از این که به کلینیک مراجعه کنید؛ سر خود را بشویید و حتماً استحمام کنید. همچنین استفاده از محصولات بهداشتی و آرایشی مو ممنوع می باشد و با موهای تمیز برای کاشت مو مراجعه کنید.

روز عمل لباس مناسب بپوشید: در روز مراجعه سعی کنید لباسی که با آن احساس راحتی بیشتری دارید، بپوشید تا هنگام عمل به خاطر تنگی لباس اذیت نشوید.

قبل از کاشت مو باید چه کارهایی انجام دهید؟

 

احساسی که بعد از انجام کاشت مو خواهید داشت.

میزان درد و حسی که بعد از کاشت مو دارید به روش انجام کاشت مو بستگی دارد. معمولا بعد از چند ساعت اثر داروی بی حسی از بین می رود و مطمئنا با کمی درد روبرو می شوید. البته میزان درد طوری است که با مصرف مسکن ها  کاملا رفع می شود. برخی روش های کاشت مو مانند روش FUT بعد از عمل پانسمان روی سر قرار می گیرد. اما دیگر روش‌ها نیازی به انجام پانسمان ندارد. روز بعد از عمل باید برای شستشوی سر به کلینیک مراجعه کنید. البته این کار را هم می توانید خودتان به تنهایی انجام دهید. اما بهتر است برای عدم استرس و دلهره این کار را به متخصص بسپارید. همچنین مراقبت های قبل و بعد از کاشت مو را با دقت انجام دهید و توصیه‌های پزشک را جدی بگیرید تا با عوارضی مانند عفونت روبرو نشوید و دوره بهبودی تان سریع تر طی شود.

بعد از کاشت مو نوبت به گذراندن دوره نقاهت می‌رسد.

بعد از این که مراحل کاشت مو به اتمام رسید، نوبت گذراندن دوره نقاهت می رسد. شما باید حدود دو هفته تمام مراقبت های لازم را با دقت انجام دهید تا فولیکول های کاشته شده آسیب نبیند و نتیجه عمل را به بهترین صورت ممکن مشاهده کنید. در این مدت سعی کنید هیچ گونه فشاری بر روی فولیکول ها وارد نکنید و دو هر دو هفته اول سر خود را با ملایمت بشویید. از رفتن به استخر و سونا و همچنین دوش گرفتن بپرهیزید. این کار باعث می شود فولیکول های تازه کاشته شده از بین بروند.

همچنین از انجام فعالیت های سنگین مانند ورزش کردن که باعث تعریق بیش از اندازه بدن شما می شود، پرهیز کنید و سعی کنید سر خود را در معرض نور شدید آفتاب قرار ندهید. با رعایت چند نکته گفته شده به راحتی می توانید دوره بهبودی خود را با موفقیت به پایان برسانید.

سن مناسب برای کاشت مو

بیشتر متخصصین توصیه می کنند، افرادی که در دوره جوانی هستند و سن کمتر از ۲۳ سال را دارند، بهتر است برای انجام این کار اقدام نکنند. چرا که آنها هنوز دوره ریزش مویشان کامل نشده است. مسئله مهمی که باید هنگام انجام کاشت مو توسط متخصص در نظر گرفته شود، این است که آنها بهترین فرم مو را طراحی کنند تا شخص بعد از عمل دوباره دچار ریزش مو نشود. به طور کلی، توصیه می‌شود افرادی که سن بیشتر از ۲۵ سال دارند، برای انجام کاشت مو مراجعه کنند.

چه کسانی برای کاشت مو مناسب هستند؟

کسانی که  پشت سرشان دارای تراکم بسیار بالایی هستند، کاندید مناسبی برای انجام کاشت‌ مو می باشند. زیرا داشتن بانک موی قوی برای انجام مراحل کاشت مو بسیار اهمیت دارد. البته با پیشرفت در این زمینه انجام کاشت مو برای کسانی که موهای کم پشتی در ناحیه پشت سر دارند، نیز قابل انجام است. همچنین کسانی که پوست شل تری دارند، برای اجرای کاشت مو به صورت نواری گزینه بسیار خوبی می باشند. چرا که پس از برداشت مو پوست به خوبی خاصیت کشسانی خود را برای بخیه زدن حفظ می کند و جای بخیه کمتر باقی می ماند.

هر چقدر بانک مو قوی تر باشد، نتیجه کاشت مو بهتر خواهد شد : قوی بودن بانک مو در نتیجه کاشت بسیار تاثیرگذار است. در واقع با مشاهده وضعیت بانک مو می توان حدس زد نتیجه کاشت مو چطور می شود. برای این که بدانید نتیجه کاشت موی شما چگونه است، هیچ راهی جز مراجعه حضوری و معاینه توسط پزشک ندارید. البته کاشت مو با بانک موی ضعیف نیز قابل انجام است. اما نتیجه آن به خوبی نتیجه کاشت برای بانک موهای قوی نمی شود.

آیا کاشت مو درد دارد؟

کاشت مو مانند هر روش زیباسازی با کمی درد همراه است. اما هنگام عمل با تزریق داروهای بی حسی هیچ دردی احساس نمی کنید. بعد از این که حس داروی بی حسی از بین برود، در ناحیه برداشت و کاشت مو احساس درد خواهید داشت. اما این درد چندان شدید نیست که نتوانید کنترل کنید. این درد بعد از چند روز کاملا رفع می‌شود و امری طبیعی است. اگر نسبت به مراقبت های توصیه شده توجه کافی داشته باشید، دوره بهبودی تان سریع تمام می شود و از درد حاصل از جراحی خلاص می شوید.

 

عوارض کاشت مو چیست؟

کاشت مو مانند هر جراحی زیبایی با یکسری عوارض روبرو می شود.  اما هر چقدر از روش ها و تکنیک های جدیدی برای مراحل کاشت مو استفاده کنید، با عارضه های کمتری روبرو می شوید و نتایج این روش زیبایی طبیعی تر خواهد بود. گاهی اوقات، وجود برخی شرایط باعث می شود که بروز عوارض حاصل از کاشت مو، فرد متقاضی و جراح با یکسری سختی‌ها روبرو شود. اما در سخت ترین شرایط باید هم متقاضی و هم متخصص بتوانند عوارض جانبی را به خوبی مدیریت کنند تا بهترین نتیجه عمل مشاهده شود. اما عوارض خطرناک کاشت مو چیست؟ بیشتر عوارض خطرناک مراحل کاشت مو در مواقع خیلی کم اتفاق می‌افتد که طبق آمارهای به دست آمده مشخص شده است، این عوارض در کلینیک های نامعتبر و توسط افراد غیرمتخصص رخ می دهد. بنابراین اگر به کلینیک معتبری مراجعه کنید که سابقه درخشانی دارد  و از بهترین ابزارها و متخصصان حرفه ای بهره مند است، احتمال وقوع عوارض جانبی بسیار کاهش پیدا می‌کند.

عوارض خطرناک کاشت مو شامل موارد زیر می باشد:

 • درد ماندگار
 • عفونت
 • بی‌حسی طولانی
 • جوش ها و التهاب بیش از اندازه در ناحیه برداشت و کاشت مو
 • ایجاد اسکار و زخم های گوشتی
 • ریزش مو سکه ای
 • خونریزی بیش از حد
 • تنگ شدن ناحیه بانک مو

عوارض کاشت مو چیست؟

کلام آخر

دقت داشته باشید برخی از مراجعه‌کنندگان کاشت مو در صورت عدم رعایت توصیه های پزشکی پس از جراحی با مشکلات وخیمی مانند ورم چشم و پیشانی مواجه شده اند که این اتفاق با درد بسیاری همراه است. پس بهتر است توضیح های بعد از جراحی را حتماً جدی بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.