مراحل کاشت مو

بهترین و موثرترین کار برای رفع طاسی سر مراحل کاشت مو است. اما کاشت مو چگونه انجام می شود و چه مراحلی پیش روی شما قرار دارد؟ اولین کاری که باید برای شروع کاشت مو انجام دهید این است که در مورد آن اطلاعات کافی و لازم را کسب کنید. هر چقدر دانش شما در مورد این روش بیشتر باشد بهتر می‌توانید برای انجام آن اقدام کنید و تصمیم بهتری هنگام انتخاب کلینیک و دکتر کاشت مو خواهید گرفت.

کاشت مو چیست؟

کاشت مو چیست و چگونه انجام می شود؟؟ این روش موهای مقاومی که در برابر عوامل خارجی دچار ریزش نمی شوند را به ناحیه طاسی سر انتقال می دهد. امروزه روش های مختلفی برای انجام کاشت موی طبیعی وجود دارد که هر روزه با پیشرفت علم و تکنولوژی تغییرات زیادی برای جامعه راحت تر کاشت مو ایجاد می‌شود. اما به طور کلی، تمام روش های کاشت مو در دو دسته کلی قرار می گیرند که اصل کار یکی است و تنها تفاوت هایی در اجرای مراحل آن قرار دارد.

کاشت مو چیست

 مراحل کاشت مو چگونه است؟

مراحل کاشت مو برای هر روش متفاوت است. اما به طور کلی کار هایی که باید در پیوند مو انجام می شود، شامل موارد زیر است:

ابتدا بیهوشی یا بی حسی موضعی انجام می شود: معمولا برای انجام کاشت مو از بی حسی موضعی استفاده می شود. اما در صورت نیاز، انجام این عمل با بیهوشی نیز قابل اجراست.  بنابراین شخص هنگام عمل هیچ دردی احساس نمی کند.

برداشت و کاشت فولیکول‌ها: این مرحله، متخصص ناحیه بانک مو فرد را مشخص و سپس شروع به برداشت فولیکول ها می کند. در این قسمت فولیکول ها برداشته و بعد از آماده سازی به قسمت طاسی سر انتقال داده می شود. تمام وقت عمل صرف برداشت و کاشت مو است. همچنین تفاوتی که بین روش های کاشت مو وجود دارد، در این مرحله است.

پانسمان ناحیه بانک مو: بعد از اتمام مرحله قبل پزشک ناحیه بانک مو را پانسمان می کند تا شرایط شما زودتر بهبود یابد و هنگام خونریزی ناحیه بانک مو با مشکل روبرو نشوید.

معمولا بعد از دو روز باید برای تعویض پانسمان و شستشو سر به مطب مراجعه کنید. بعد از آن اجازه دارید به استحمام بروید. اما هرگز به دلمه های ناحیه طاسی سر دست نزنید. این دلمه ها معمولاً حدود ۲ الی ۳ هفته طول می‌کشد تا از کاملا از بین برود.

کاشت مو به صورت نواری : در این روش برای استخراج گرافت های مو برشی در قسمت ناحیه پشت سر ایجاد می‌شود که این برش زیر میکروسکوپ توسط متخصص مورد بررسی قرار می‌گیرد و تمام فولیکول های مورد نیاز برای جابجایی و برای کاشت آماده سازی می شوند. این روش کاشت مو کمی تهاجمی است. چرا که برش ایجاد شده نیاز به بخیه دارد و دوره ریکاوری طولانی مدتی باید گذرانده شود. اما از طرف دیگر کیفیت گرافت های برداشت شده بیشتر و احتمال این که آسیب کمتری با آنها وارد شود، بسیار کم می باشد.

کاشت مو به صورت واحدهای فولیکولی : در این روش، دیگر برای برداشتن فولیکول ها نیازی به ایجاد برش نخواهد بود و فولیکول های مو به صورت واحدی با ایجاد سوراخ های بسیار کوچک برداشته می شود. این روش نسبت به روش نواری توجه کمتری دارد و به عنوان کاشت مو بدون جراحی  شناخته می شود.

کدام روش برای شما مناسب تر است؟

این که دکتر شما از کدام روش برای کاشت مو استفاده کند، به شرایط و وضعیت ریزش مو بستگی دارد. هر کدام از روش های کاشت مو که در دو دسته نام برده شده قرار می گیرند، مزایا و معایب مختلفی دارند که در جلسه مشاوره پزشک جراح با بررسی موهای سر و همچنین میزان طاسی، بهترین روش را برای شما انتخاب می کند. در مرحله اول، باید بدانید کاندید مناسبی برای انجام کاشت مو هستید یا نه. معمولا اکثر مشکلات ریزش مو و طاسی سر با انجام این روش رفع می‌شود. اما در صورتی که به خاطر بیماری خاصی که هنوز درمان نشده است، با مشکل طاسی سر مواجه شده اید؛ برای انجام این روش مناسب گزینه مناسبی نخواهید بود. ریزش موهایی که به خاطر سوختگی، آسیب به سر و بیماری درمان شده باشد، به راحتی با کاشت مو رفع می شود و نتیجه لذت بخشی به همراه دارد.

با چه راهی می توان از شر پروتز مو خلاص شد؟

خیلی‌ها برای این که از شر ریزش مو و طاسی سر رها شوند و ضعف اعتماد به نفس خود را برطرف کنند، از پروتزهای مو استفاده می کنند. این روش به خاطر هزینه کم مورد توجه خیلی ها قرار گرفته است. در واقع موی مصنوعی به جای قرار گرفتن در پوست سر در پروتز هایی از جنس نانو که بسیار ظریف و مشبک هستند، قرار گرفته می شود.

اما این روش نمی تواند نتیجه طبیعی کاشت مو را جبران کند. با توجه به این که کاشت مو هزینه زیادی دارد و باید بعد از جراحی دوره نقاهت طی شود، خیلی ها تصمیم می گیرند به جای کاشت مو از پروتز مو استفاده کنند. این در حالی که پروتزها دائمی نیستند و باید بعد از مدتی دوباره پروتز جدید جایگزین شود.

با چه راهی می توان از شر پروتز مو خلاص شد ؟

کلینیک های غیر معتبر در انجام کاشت مو :

مهم ترین کاری که باید قبل از شروع کاشت مو انجام دهید، انتخاب درست متخصص پوست و مو است. بهترین متخصص فردی است که بتواند به خوبی علت ریزش موی شما را پیدا کند و متناسب با آن بهترین روش را برای شما انتخاب نماید. همچنین جنس موها، وضعیت سلامتی، سن شما و میزان قدرت بانک مو را باید به خوبی زیر نظر داشته باشد.

امروزه کلینیک های بسیار زیادی هستند که در این زمینه فعالیت می‌کنند. اما انتخاب از میان آنها به عنوان بهترین کمی سخت به نظر می‌رسد و کلینیک‌های سودجو و غیرحرفه‌ای زیادی وجود دارند که با تبلیغ های پر رنگ باعث می‌شود نظر دیگران را برای انجام کاشت مو جلب کنند. اما بعد از انجام آن فرد متقاضی هیچ نتیجه‌ای به دست نمی آورد. پس تا زمانی که نسبت به تجربه  و مهارت کلینیک اطمینان کامل به دست نیاوردید، اقدام به انجام این کار نکنید.

آشنایی با روش های مختلف کاشت مو

روش FUT :

این روش جز قدیمی ترین روش های کاشت مو است که فرد با استفاده از داروی بیهوشی جراحتی که در قسمت پشت سر ایجاد می‌شود را حس نمی‌کند. کسانی که در پشت سر دارای بانک موی مناسبی هستند و در نواحی جلوی سر با ریزش مو و طاسی مواجه شده اند برای انجام این روش بسیار مناسب هستند. در این روش خطر های بسیار زیادی وجود دارد که شامل موارد زیر می باشد:

 • کم بودن تعداد گرافت های کاشته شده
 • بیهوشی برای انجام عمل
 • دردهای پس از عمل
 • به جا ماندن خط بخیه
 • کاشت مو سست

روش FIT :

بعد از مدتی روش FIT روی کار آمد و نسبت به روش FIT نتیجه بهتری از خود نشان داد. اما این روش هم معایب خاصی به همراه دارد. مانند دوره نقاهت نیاز، استراحت نیاز، تعداد جلسات بیشتر، تورم در نواحی مختلف، سردرد، خونریزی کم. در این روش از تکنیک کاشت مو به صورت تک فولیکولی استفاده  که از بخش‌های مختلف پشت سر برای پیوند زدن به ناحیه طاسی جداسازی می شود. اما پس از مدتی این روش با پیشرفت‌های زیادی روبرو و تکنیک های جدیدی باعث تغییر برخی مراحل روش FIT شد و روش FUT روی کار آمد.

کاشت مو به روش SUT :

در واقع، روش SUT، یکی از جدیدترین روش های کاشت مو که علاقمندان زیادی پیدا کرده است. انجام این روش عارضه بسیار کمی به دنبال دارد و عمل جراحی بسیار راحت و آسان و بدون هیچ دردسری انجام می شود. همچنین نتایج آن بسیار طبیعی و عالی خواهد بود. دو مدل کاشت موی که در ابتدا معرفی کردیم، توسط دست با مهارت متخصص انجام می‌شود. اما این روش توسط دستگاه های پیشرفته کاشت مو اجرا می شود که دقت و ظرافت کاری بسیار بالا می رود. در واقع، سرعت کاشت مو به روش SUT بسیار بالاست و همین باعث شده است در یک جلسه تا ۱۴ هزار تار مو کاشته شود. بدون این که نیاز به جراحی وجود داشته باشد. فرد کاشت مو را با این روش بدون درد، خونریزی و گذراندن دوره نقاهت انجام می دهد.

روش ترکیبی یکی :

معمولاً کسانی که دارای بانک موی ضعیفی هستند؛ از دو تکنیک FUT و FIT به طور هم زمان استفاده می‌کنند تا نواحی طاسی سر به طور کامل پوشش داده شود. با استفاده از این دو روش امکان برداشت تعداد فراوانی گرافت طی یک جلسه فراهم است.

انتخاب بهترین کلینیک برای کاشت مو

در صورتی که تصمیم خود را برای کاشت مو گرفته اید، در اولین قدم باید بهترین کلینیک را برای این کار پیدا کنید. در این راستا، شما باید ویژگی های بهترین مراکز را برای انجام عمل کاشت مو شناسایی کنید. این کار به شما کمک می کند که کاشت مو را با احتمال موفقیت بسیار زیادی پشت سر گذاشته و احتمال عوارض آن را به کم ترین مقدار ممکن برسانید. در این قسمت ویژگی های بهترین و معتبر ترین کلینیک های کاشت مو آورده شده است:

 • دار بودن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و درمان
 • دارا بودن تیم درمانی متخصص و با تجربه و جراحان ماهر کاشت مو
 • مجهز به مدرن ترین ابزار و تجهیزات کاشت مو
 • پرسنل دلسوز و محیط مناسب با امکانات رفاهی
 • استفاده از جدید ترین و پیشرفته ترین متد و دستگاه ها برای کاشت مو

قبل از کاشت مو باید چه کارهایی انجام دهید؟

قبل از این که کاشت مو شروع شود، باید یکسری مراقبت‌های مهم انجام دهید تا انجام کاشت‌ مو با مشکل روبرو نشود. در موارد زیر به مراقبت های پیش از کاشت مو می‌پردازیم که معمولاً متخصص در جلسه مشاوره در مورد هر کدام از آنها به صورت کامل صحبت می کند.

مصرف داروهای رقیق کننده و ضد انعقادی ممنوع است: حدود دو هفته قبل از کاشت مو مصرف داروهایی مانند آسپیرین و پارافین که باعث جلوگیری از انعقاد خون می شود، ممنوع می باشد. در صورتی که بیماری خاصی دارید و مجبور هستید این گونه داروها را مصرف کنید، برای قطع آنها حتماً با پزشک خود صحبت کنید.

از مصرف دخانیات و الکل پرهیز کنید: حدود ۱ ماه قبل از کاشت مو باید مصرف دخانیات و الکل قطع شود. چرا که نیکوتین موجود در دخانیات خونریزی را افزایش می‌دهد و مانع خونرسانی به گرافت ها خواهد شد. همچنین مصرف الکل توان بدن را کاهش می دهد و در برخی مواقع داروی بی حسی به خوبی عمل نمی‌کند.

روز قبل از مراجعه سر خود را حتماً بشویید‌: قبل از این که به کلینیک مراجعه کنید؛ سر خود را بشویید و حتماً استحمام کنید. همچنین استفاده از محصولات بهداشتی و آرایشی مو ممنوع می باشد و با موهای تمیز برای کاشت مو مراجعه کنید.

روز عمل لباس مناسب بپوشید: در روز مراجعه سعی کنید لباسی که با آن احساس راحتی بیشتری دارید، بپوشید تا هنگام عمل به خاطر تنگی لباس اذیت نشوید.

قبل از کاشت مو باید چه کارهایی انجام دهید؟

مهم ترین نکات بعد از کاشت مو

این موضوع که در شب و صبح بعد از کاشت مو چه احساسی را تجربه خواهید کرد، تا حد زیادی به روش کاشت موی شما بستگی دارد. بعد از گذشت 6 ساعت اثر داروی بی حسی از بین می رود و ممکن است کمی احساس درد داشته باشید. در صورتی که شما از تکنیک FUT استفاده کرده باشید، میزان درد بیش تری را احساس خواهید کرد. اما جای نگرانی وجود ندارد شما می توانید این مشکل را با مسکن های خوراکی مدیریت کنید.

در روش FUT بعد از عمل پانسمانی را بر روی سرتان قرار می دهند. اما در سایر روش ها از پانسمان استفاده نمی شود. روز بعد از عمل بهتر است برای اولین شستشو به کلینیک مراجعه کنید. البته شما می توانید این کار را خودتان هم انجام دهید. برای بهبودی سریع تر و جلوگیری از عوارض مانند عفونت لازم است طبق توصیه های پزشک روزی چند بار سر خود را بشویید. همچنین لازم است اقدامات زیر را در این راستا انجام دهید:

 • برای کاهش ورم سر لازم است 3 الی 4 روز بعد از عمل، بالای ابرو های خود یخ قرار دهید.
 • مو های خود را 6 ماه بعد از عمل به هیچ عنوان رنگ نکنید.
 • برای رفع خارش می توانید از نرم کننده هایی که پزشک تجویز کرده است، استفاده کنید.
 • تا چند هفته از مصرف عطر و ادکلن خودداری کنید.
 • به هیچ عنوان از کلاه استفاده نکنید؛ چرا که به فولیکول های مو فشار وارد می شود.
 • تا یک ماه از مصرف نوشیدنی های الکلی و دخانیات خودداری کنید.

نحوه شستن سر پس از کاشت مو چگونه است؟

رعایت مراقبت های بعد از کاشت مو، تاثیر بسیار زیادی در موفقیت آمیز بودن نتیجه نهایی دارد. در صورت عدم رعایت این نکات، ممکن است فرد دچار عوارض شده و نتیجه نهایی کار مطلوب نباشد. نحوه شستن سر پس از کاشت مو یکی از مهم ترین نکاتی است که باید آن را طبق دستور پزشک و با حساسیت بسیار بالا انجام دهید. زیرا کوچک ترین خطا در این فرآیند می تواند به فولیکول های تازه آسیب وارد کند. لازم به ذکر است، شما باید نکات مربوط به شستن سر را حدود 1 ماه رعایت کنید. بعد از گذشت این مدت، می توانید سر خود را مانند سابق بشویید.

چه احساسی بعد از انجام کاشت مو خواهید داشت ؟

میزان درد و حسی که بعد از کاشت مو دارید به روش انجام کاشت مو بستگی دارد. معمولا بعد از چند ساعت اثر داروی بی حسی از بین می رود و مطمئنا با کمی درد روبرو می شوید. البته میزان درد طوری است که با مصرف مسکن ها  کاملا رفع می شود. برخی روش های کاشت مو مانند روش FUT بعد از عمل پانسمان روی سر قرار می گیرد. اما دیگر روش‌ها نیازی به انجام پانسمان ندارد. روز بعد از عمل باید برای شستشوی سر به کلینیک مراجعه کنید. البته این کار را هم می توانید خودتان به تنهایی انجام دهید. اما بهتر است برای عدم استرس و دلهره این کار را به متخصص بسپارید. همچنین مراقبت های قبل و بعد از کاشت مو را با دقت انجام دهید و توصیه‌های پزشک را جدی بگیرید تا با عوارضی مانند عفونت روبرو نشوید و دوره بهبودی تان سریع تر طی شود.

دوران نقاهت بعد از انجام کاشت مو:

بعد از این که مراحل کاشت مو به اتمام رسید، نوبت گذراندن دوره نقاهت می رسد. شما باید حدود دو هفته تمام مراقبت های لازم را با دقت انجام دهید تا فولیکول های کاشته شده آسیب نبیند و نتیجه عمل را به بهترین صورت ممکن مشاهده کنید. در این مدت سعی کنید هیچ گونه فشاری بر روی فولیکول ها وارد نکنید و دو هر دو هفته اول سر خود را با ملایمت بشویید. از رفتن به استخر و سونا و همچنین دوش گرفتن بپرهیزید. این کار باعث می شود فولیکول های تازه کاشته شده از بین بروند.

همچنین از انجام فعالیت های سنگین مانند ورزش کردن که باعث تعریق بیش از اندازه بدن شما می شود، پرهیز کنید و سعی کنید سر خود را در معرض نور شدید آفتاب قرار ندهید. با رعایت چند نکته گفته شده به راحتی می توانید دوره بهبودی خود را با موفقیت به پایان برسانید.

 آیا هر چقدر بانک مو قوی تر باشد، نتیجه کاشت مو بهتر خواهد شد ؟

قوی بودن بانک مو در نتیجه کاشت بسیار تاثیرگذار است. در واقع با مشاهده وضعیت بانک مو می توان حدس زد نتیجه کاشت مو چطور می شود. برای این که بدانید نتیجه کاشت موی شما چگونه است، هیچ راهی جز مراجعه حضوری و معاینه توسط پزشک ندارید. البته کاشت مو با بانک موی ضعیف نیز قابل انجام است. اما نتیجه آن به خوبی نتیجه کاشت برای بانک موهای قوی نمی شود.

آیا هر چقدر بانک مو قوی تر باشد، نتیجه کاشت مو بهتر خواهد شد ؟

کلام آخر

دقت داشته باشید برخی از مراجعه‌کنندگان کاشت مو در صورت عدم رعایت توصیه های پزشکی پس از جراحی با مشکلات وخیمی مانند ورم چشم و پیشانی مواجه شده اند که این اتفاق با درد بسیاری همراه است. پس بهتر است توضیح های بعد از جراحی را حتماً جدی بگیرید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *