جوانسازی پوست صورت

با گذر زمان انسان ها تغییراتی در چهره خود مشاهده می کنند که این تغییرات گاهی باعث بروز چین و چروک و یا افتادگی پوست صورت یا از دست دادن حجم اعضای صورت مثل لب و گونه است؛ مردم امروزه به دنبال روش های متعددی برای درمان این نوع مشکلات هستند و در کل جهان عمل زیبایی طرفداران خود را دارد و می توان گفت که بانوان بیشتر از آقایان از اعمال جراحی استفاده می کنند؛ یکی از این روش ها جوانسازی پوست صورت توسط روش های نوین است؛ این روش ها شامل بوتاکس و استفاده از ژل و انواع اعمال جراحی و … است.

علائم پیری پوست

پیری پوست با علائمی همراه است که این شامل چین و چروک، کاهش حجم، از دست رفتن خاصیت کشسانی، تغییر در لایه های پوست است و پیری پوست می تواند روی تمام لایه های پوست تاثیر خود را بگذارد؛ برای درمان هرکدام از این علائم روش هایی قابل استفاده است که در ادامه این متن با هم آن را بررسی خواهیم کرد:

 •  چین و چروک : می توان گفت که در جوانی تنها هنگام حرکت اعضای صورت این چروک ها خود را نشان می دهند و در هنگام پیری این خطوط در تمام زمان ها نمایان می شود؛ این خطوط در نواحی از صورت از جمله خط افقی پیشانی، خط اخم، خط خنده، خطوط اطراف لب، خطوط اطراف چشم دیده می شوند و برای این چروک ها از روش های متنوعی از جمله بوتاکس، لیزر، تزریق فیلر یا ژل، هایفوتراپی، لیزر اندولیفت، تزریق چربی، کربوکسی تراپی استفاده می کنند.
 • کاهش حجم : در واقع با گذشت سن صورت حجم خود را از دست می دهد و پوست شل می شود و در قسمت های بینی و چانه و چشم ها و گیجگاه حجم کاهش می یابد و چهره حالتی استخوانی به خود می گیرد که این کاهش حجم بیشتر در سن بالای 50 رخ می دهد و توصیه این است که برای درمان آن در سن پایین تر اقدام کنید؛ کاهش حجم در زیر چشم و گونه و زوایای فک و چانه و اطراف لب و بینی شایع تر است.
 • از دست رفتن خاصیت کشسانی : به دلیل کاهش حجم که دلیل آن از بین رفتن چربی های پوست است، افتادگی اتفاق می افتد و در نهایت شاهد کاهش استحکام و کشش پوست هستیم و پوست خاصیت کشسانی خود را از دست می دهد و این اتفاق بیشتر در پیشانی، کناره های فک، زیر چشم و دور لب دیده می شود که برای درمان آن ها باید از لیزر اندولیفت، هایفوتراپی، میکرونیدلینگ، لیزر آر اف فرکشنال ( اسکارلت)، CO2 فرکشنال، اربیوم فرکشنال، پلاسماجت تراپی استفاده می کنند.
 • تغییر در لایه پوست : به دلایل مختلفی پوست به اشعه مضر آفتاب حساس می شود زمخت و خشک می شود، و لکه هایی در پوست به وجود می آید؛ در حقیقت با گذر زمان لایه های پوست دچار تغییر می شود و این تغییرات در تمام صورت اتفاق می افتد.

علائم پیری پوست

انواع روش جوانسازی

در ابتدا باید گفت که جوانسازی پوست صورت به طور کلی به سه دسته تقسیم می شود:

 • روش‌های تهاجمی از جمله جراحی‌های پلاستیک و زیبایی مثل کشیدن پوست
 • روش‌های کم‌تهاجمی از جمله هایفوتراپی، اندولیفت و روش‌های تزریقی
 • روش‌های غیرتهاجمی از جمله مراقبت‌های کلی پوست مانند کرم‌های ضد چروک و درمان های خانگی برای جوانسازی پوست

در ادامه باید گفت که هر کدام از دسته ها دارای روش های درمانی برای جوانسازی پوست صورت است که روش های درمانی شامل موارد زیر است :

 • لیزر اندولیفت: روشی کاملا مدرن است که در این روش فیبر به داخل پوست راه می یابد و داخل پوست قرار می گیرد و با استفاده از اشعه مادون قرمز موجب تحریک کردن کلاژن سازی می شود و چربی های اضافی پوست را ذوب می کند و در نهایت این شل شدگی ها کاهش می باد و پوست سفت می شود؛ از اندولیفت در موارد دیگری مانند زاویه سازی فک و صورت، افزایش قوام و سفتی پوست گردن، کاهش چین و چروک و عمق خطوط خنده، کاهش چربی‌های موضعی به ویژه در ناحیه‌ی غبغب استفاده می کنند.
 • هایفوتراپی: امواجی که در این روش استفاده می شد همانند امواج سونوگرافی است؛ امواج هایفو به لایه های پوست  کاملا متمرکز انرژی وارد می کند و سبب سفت شدن پوست و از بین بردن چین و چروک ها و تولید رشته های کلاژن می شود؛ این روش می تواند کمک بزرگی به کسانی که سنشان بین 35 تا 70 است و از پیری پوست و شل شدن آن رنج می برند کمک کند و از پیری زودرس آن ها جلوگیری کند؛ از هایفو تراپی می توان برای موارد دیگر استفاده کرد که این موارد شامل از بین بردن چین و چروک صورت، از بین بردن شل شدگی پوست، سفت کردن پوست، لیفت گونه ها و ابروها و پلک ها، لیفت کردن پوست گردن و دکلته، اصلاح کردن طرح لبخند است.
 • کربوکسی تراپی: در این روش گاز co2 را به پوست تزریق می کنند تا بدن مجبور به خون رسانی به مناطق خاص کند و این افزایش خون رسانی در نهایت بتواند موجب ترمیم سلولی شود و پوست حالت بهتری داشته باشد؛ از کاربرد های این روش می توان به از بین بردن تیرگی و خطوط اطراف چشم، از بین بردن چوک صورت، کم کردن چربی موضعی، از بین بردن افتادگی و شل شدگی پوست، جوان سازی پوست بدن اشاره کرد.
 • تزریق ژل: در واقع می توان گفت که تزریق ژل می تواند به جوان سازی کمک بزرگی کند که این ژل ها دارای دو نوع دائم و موقت است که دائم دیگر کاربرد ندارد اما ژل های موقت بسیار بهترین نوع فیلرها اند که اکثرا دارای هیالورونیک اسید هستند که این ماده به جوان سازی کمک شایانی می کند؛ کاربرد تزریق ژل شامل افزایش حجم لب بالا و پرکردن خطوط صورت است.
 •  تزریق چربی: این روش دارای ماندگاری بالایی است که می توان در آن توسط لیپوساکشن بافت چربی برداشت و به داخل پوست تزریق کرد؛ این روش کمترین عوارض را با خود به همراه دارد؛ کاربردهای دیگر این روش در پرکردن چین و چروک صورت، بهبود افتادگی و شل شدن پوست صورت، برجسته کردن سینه ها و لب ها است.
 • تزریق بوتاکسمی توان گفت که بوتاکس نوعی از پرطرفدار ترین روش ها در امر جوان سازی است که بین تمام مردم دنیا محبوب است که در این روش از نوعی سم استفاده می شود که عضلات صورت را از کار می اندازد و چین و چروک ها را از بین می برد؛ دلیل دیگر این محبوبیت ایمن بودن و موثر بودن آن است؛ کاربرد های این روش شامل بالابردن گوشه های لب، فرم دهی به ابروها، بر طرف کردن خطوط صورت است.

انواع روش جوانسازی

بهترین سن برای جوانسازی پوست صورت

در  واقع باید گفت که پیری پوست تنها به افزایش سن بستگی ندارد و شرایط و موقعیت بیمار بسیار در پیری پوست تاثیر دارد و اگر شما در سنین پایین تر از پوست خود مراقبت کنید و ضدآفتاب بزنید و به موقع پوست خود را بشویید دیرتر دچار پیری پوست می شوید؛ کسانی هستند که در سن 30 سالگی با این پیری پوست مواجه می شوند و برای درمان آن اقدام می کنند؛ در رابطه با گذر زمان و رسیدن چهل سالگی باید گفت که نیاز به مراقبت به خصوص بین بانوان بیشتر است چرا که در این سن بانوان دچار یائسگی می شوند و ممکن است با تغییرات هورمونی موجه شوند، اصولا پس از این سن ممکن است که نیاز شما به جوان سازی پوست بیشتر شود.

از لیزر فرکشنال CO2 برای حل چه مشکلاتی می توان استفاده کرد؟

از این نوع لیزر می توان برای موارد های مختلفی استفاده کرد که این موارد شامل موضوع های زیر است :

 • از بین بردن چین و چروک عمقی در هر بخشی از بدن مانند پوست گردن
 • افزایش حجم قسمت های مختلف بدن مانند واژن
 • رفع لکه های پوستی مانند لکه های بازو
 • رفع جای جوش

این روش دارای مزیت های مختلفی است که این مزیت ها شامل موارد زیر است:

 •  خطر عفونت با خود به همراه ندارد.
 •  افتادگی پوست را از بین می برد.
 • هر نوع ضایعه پوستی را از بین می برد.
 • کیفیت پوست را در طولانی مدت بهبود می بخشد.
 • مشکل پوست را به صورت ریشه ای حل می کند.

از لیزر فرکشنال CO2 برای حل چه مشکلاتی می توان استفاده کرد

تاثیر کرم های آرایشی بهداشتی در جوانسازی پوست :

بعضی از کرم ها در جلوگیری از پیری پوست تاثیر زیادی دارد و گاهی اوقات استفاده از کرم هایی که خود دارای هیالورونیک اسید اند در این امر تاثیر فراوانی دارد، به طور مثال استفاده مکرر از ضد آفتاب در جوانسازی بسیار موثر است؛ نکته دیگر این است که این کرم ها باید برند معتبر داشته باشند و از اصل بودن آن ها مطمین شوید.

دلایل افتادگی پوست چیست ؟

پوست به دلایل مختلف شل می شود. پوست سفت و سالم با کشیده شدن به جای خود باز می گردد. زمانی که پوست این توانایی را از دست بدهد، افتادگی پیدا می کند. افتادگی پوست در هر جایی از بدن امکان دارد رخ دهد. در ادامه با دلایل افتادگی پوست آشنا می شوید :

بیشتر شدن سن :

با بیشتر شدن سن، پوست دو پروتئین مهم را از دست می دهد. الاستین و کلاژن دو پروتئین هستند که در درم تولید می شوند. الاستین به پوست خاصیت ارتجاعی می بخشد. به دلیل وجود این پروتئین، پوست سفت پس از کشیده شدن به جای خود باز می گردد. کلاژن به پوست کمک می کند ساختار محکم خود را حفظ کند.

دلیل این امر وجود الیاف قوی در ساختار کلاژن است. این پروتئین توسط فیبروبلاست ها تولید می شود. تولید این دو پروتئین با بیشتر شدن سن کاهش می یابد. علاوه بر این، مواردی مانند قرار گرفتن در معرض اشعه های نزدیک به بنفش یا آلاینده های موجود در محیط مانند دود سیگار روند پیری پوست را تسریع می کند.

بهترین سن برای جوانسازی پوست صورت

افتادگی پوست بعد از لاغری :

اضافه وزن برای مدت طولانی به فیبرهای الاستین و کلاژن در پوست آسیب می رساند. به همین دلیل وقتی شروع به کم شدن وزن می کنید، پوست به سختی به حالت قبلی خود باز می گردد. در این صورت می توانید افتادگی پوست را در قسمت های مختلف بدن مشاهده کنید. در هنگام کاهش وزن، سن در افتادگی پوست نقش دارد. بهتر است در جوانی شروع به کاهش وزن کنید.

بارداری :

افتادگی پوست اطراف شکم و سایر قسمت های بدن امکان دارد به دلیل بارداری باشد. این افتادگی مشکل جدی تری در مادرانی است که چند قلو دارند. سن مادر در میزان افتادگی موثر است.

بیماری :

برخی از بیماری ها با علائمی مانند افتادگی پوست همراه هستند. یک زیرگروه نادر از لنفوم سلول T پوستی که به عنوان شلی پوست گرانولوماتوز شناخته می شود، می تواند باعث افتادگی پوست شود. این بیماران دارای پوست شل در اطراف زانو و آرنج هستند.

جوان سازی پوست با کربوکسی تراپی چگونه است ؟

کربوکسی تراپی یکی از روش های جدید و کاملا ایمن است که با استفاده از گاز CO2 انجام می شود.در این روش جوان سازی پوست صورت، گاز با استفاده از سوزن به زیر پوست تزریق می شود. وقتی این گاز به زیر پوست تزریق می شود، کمبود اکسیژن در آن ناحیه ایجاد می شود که باعث افزایش گردش خون در آن ناحیه می شود و مواد معدنی به آن ناحیه می رسد و در نتیجه پوست صورت جوان می شود. علاوه بر جوان سازی و رفع مشکلاتی مانند ریزش مو، رفع سیاهی و گودی زیر چشم، کم شدن چین و ترک های پوستی، از بین بردن خطوط اخم و پیشانی برای لاغری شکم کاربرد دارد.

جوان سازی پوست با کربوکسی تراپی چگونه است

اندولیفت چه تاثیری در جوان سازی صورت دارد ؟

اندولیفت روشی جدید برای تحریک بافت های عمیق برای ساخت کلاژن جدید برای کم شدن افتادگی پوست و سفت کردن آن است. در این روش یک فیبر بسیار ظریف به پوست نفوذ کرده سپس بین درم عمیق و بافت چربی قرار می گیرد. لیزر دایود از طریق فیبر دیگری به این فیبر متصل می شود. با قرار دادن فیبر اندولیفت در این ناحیه، انرژی لیزر دایود در طیف مادون قرمز تابش می شود و در نتیجه سفت شدن سریع پوست، فعال شدن بازسازی کلاژن، اصلاح زوایای صورت، گردن و بازو، افزایش گرما و تحریک عروق خونی انجام می شود و عملکرد متابولیک ماتریکس خارج سلولی را فعال می کند.

نور لیزر تولید شده پس از عبور از فیبر نوری به بافت ها نفوذ می کند و در نتیجه سفت شدن آنی پوست، ذوب شدن چربی های انباشته شده در محل، تحریک سنتز کلاژن ها است که پس از چند ماه قابل مشاهده خواهد بود. این لیزرها جذب آب و چربی بالایی دارند و هر چه بافت غنی‌تر باشد، جذب بیشتر و نتیجه بهتری دارد. بهبود خاصیت ارتجاعی و استحکام پوست در این روش مشهود است.

5 راهکار ساده برای حفظ جوانی و جلوگیری از پیری پوست 

برای داشتن صورتی زیبا و شاداب، لازم است نکاتی را رعایت کنید. رعایت این نکات تا حد بسیار زیادی می تواند از پیری بیش تر پوست شما جلوگیری کند. همچنین شما می توانید با استفاده از این راهکار های بسیار ساده تا سالیان سال چهره ای شاداب، زیبا و جوان داشته باشید. راهکار های حفظ جوانی پوست صورت شامل موارد زیر می شود:

استفاده از کرم ضد آفتاب: یکی از اصلی ترین عواملی که موجب پیری پوست می شود، اشعه های مضر خورشید است. در صورتی که پوست چرب یا خشکی دارید، از ضد آفتاب هایی متناسب با شرایط پوستی خود استفاده کنید. همچنین لازم است کرم هایی که spf بالای 30 دارند را تهیه کنید.

عینک آفتابی: عینک آفتابی علاوه بر محافظت از چشم از پوست نازک نواحی اطراف چشم نیز محافظت می کند. با استفاده مداوم از این وسیله می توانید تا حد زیادی از به وجود آمدن خط اخم و خطوط پنجه کلاغی جلوگیری کنید.

مصرف آب زیاد: مصرف کم آب، تاثیر مستقیمی بر روی چروک و تیره تر شدن پوست شما می گذارد. همچنین مصرف کم آب نیز می تواند موجب تجمع چربی در زیر پوست شود. پس به میزان مناسب آب بنوشید و از کرم های آبرسان نیز استفاده کنید.

عدم مصرف نوشیدنی های الکلی: بر اساس تحقیقات جهانی که در این زمینه انجام شده است، الکل تاثیر مستقیمی بر روی پیری و ایجاد چین و چروک بر روی صورت دارد. به طوری که پس از یک هفته از ترک این نوشیدنی ها، پوست به تدریج ترمیم و آبرسانی می شود. پس از یکسال سلامتی پوست شما به حالت طبیعی خود باز می گردد.

استفاده از ژل یا فوم شست و شو کننده: به شما پیشنهاد می کنیم که برای شست و شوی صورت خود از فوم ها یا ژل های متناسب با پوست خود استفاده کنید. این کار باعث می شود که پوست شما کاملا تمیز شده و از ایجاد عارضه های متداولی مانند ایجاد لک و آکنه تا حد زیادی جلوگیری می کند.

 آیا تزریق چربی یک روش ماندگار برای جوان سازی است ؟

یکی از روش های موثر برای رفع نشانه های  پیری و کاهش حجم صورت تزریق چربی است. در این روش از چربی خود بدن به عنوان یک فیلر استفاده می‌شود. به همین خاطر ماندگاری بیشتری دارد و نسبت به فیلر تزریق شده هیچ واکنشی نشان نمی دهد. اگر فکر می کنید قسمت های صورت شما دچار کاهش حجم شده است از این روش می توانید به عنوان یک راه حل جوان سازی ماندگار استفاده کنید.

همچنین با تزریق چربی جای اسکار و زخم  کاملا از بین می رود. برای این کار ابتدا چربی از نقاط مختلف بدن به روش لیپوساکشن خارج می شود و بعد از خالص سازی و آماده سازی چربی استخراج شده توسط سرنگ های مخصوص به محل مورد نظر تزریق می شود. عمل تزریق چربی حدود ۱ الی ۳ ساعت طول می‌کشد و کاربردهای مختلفی دارد.

کلام آخر

ما در این متن سعی داشتیم تا اطلاعات کافی را در رابطه با جوانسازی پوست صورت و روش های درمانی آن در اختیارتان قرار داده باشیم و از شما بسیار سپاس گزاریم که ما را تا انتهای متن همراهی کردید؛ هرگونه انتقاد و پیشنهادی که دارید را با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *