معایب لیزر موهای زائد

امروزه لیزر موهای زائد پدیده ای نو ظهور می باشد و در حوزه پزشکی و زیبایی مورد استقبال فراوانی توسط عموم مردم قرار گرفته است. هرچند که در ابتدا لیزر موهای زائد مورد توجه سلبریتی ها و افراد مشهور بود ولی به تدریج این عمل از سر تا پا گرفته طرفداران زیادی بین عموم مردم و مرد و زن در سرتاسر دنیا پیدا کرده است. دلیل استقبال از لیزر می تواند این باشد که نسبت به روش های قدیمی تر مانند اپیلاسیون و حتی الکترولیزر می باشد. در این مقاله سعی داریم شما را با عوارض لیزر موهای زائد و معایب آن آشنا کنیم.

لیزر موهای زائد چیست؟

به هر نوع موی ضخیم و تیره ای که در نواحی مختلف بدن مانند سینه ، صورت ، چانه و گلو … رشد کند موی زائد گفته می شود. موهای زائد به دلایل هورمونی و یا غیر هورمونی رشد می کنند. لیزر موهای زائد یکی از پر کاربرد ترین وسیله ای می باشد که برای حذف دائمی موهای زائد استفاده می شود. با انجام لیزر موهای زائد به تدریج باعث کاهش و نازک تر شدن موها می شود و این روش با استفاده از نور لیزر و گرمایی که از تابش آن ایجاد می شود به عمق مشخصی از پوست می رسد و فولیکول های مو را تحت تاثیر خود قرار می دهد و به آن آسیب می رساند ولی همین آسیب باعث می شوند فولیکول های مو تخریب شوند و موهای زائد کم و کمتر شوند.

لیزر موهای زائد چیست؟

 

نکات قبل لیزر موهای زائد

اگر بدون آگاهی و تحقیقات قبلی لیزر انجام دهید می تواند منجر به اتفاقات و اثرات بدی بر روی پوست شما شود. در این جا برای شما نکاتی که باید قبل انجام لیزر انجام دهید را برای شما شرح می دهیم.

  • قبل از انجام لیزر با پزشک خود شورت کنید تا مشخص کند چه نوع لیزری برای پوست شما مناسب می باشد.
  • اگر اپیلاسیون کرده اید منتظر بمانید تا موهایتان مجددا رشد کند و یک روز قبل از جلسه لیزر موهای خود را شیو کنید زیرا لیزر موهای زائد ریشه  موها را مورد هدف قرار می دهد.
  • اگر قبل از لیزر موهای زائد حمام آفتاب و یا سولاریوم انجام داده اید صبر کنید تا اثرات آن از روی پوست شما پاک شود اگر این کار را انجام ندهید پوست شما در هنگام لیزر می سوزد و برای از بین رفتن اثر سوختگی آن باید بین 4 تا 6 هفته صبر کنید
  • حداقل تا 4 هفته قبل از انجام اولین جلسه لیزر نباید زیر نور شدید آفتاب قرار بگیرید و بهترین فصل انجام لیزر فصل های پاییز و زمستان می باشد و هر جلسه آن بین 20 تا 60 دقیقه زمان می برد.
  • لیزر مو های اطراف چشم ها ممنوع می باشد و از انجام ان باید اجتناب کرد.
  • لیزر کل بدن در یک جلسه انجام ندهید زیرا بدن شما نمی تواند حجم زیادی از لیزر را تحمل کند و باید این کار طی چندین جلسه انجام شود. بهترین فاصله ای که بین 4 تا 6 هفته می باشد و این بهترین فاصله برای رشد فولیکول های شما می باشد و می توانید با رعایت کردن این فاصله بهترین نتیجه را بعد از 3 ماه بگیرید ولی نباید برای حذف موهای زائد عجله داشته باشید.

آیا لیزر موهای زائد درد دارد؟

بسیاری از افرادی که قصد انجام لیزر را دارند شنیده اند که لیزر موهای زاد در هر ناحیه از بدن درد دارد و از این درد می ترسند. در این جا برای شما این موضوع را روشن می کنیم. هر فرد آستانه تحمل درد متفاوتی دارد ولی دردی که در انجام لیزر موهای زائد می باشد در مقایسه با نتیجه ای که می گیرد نشان می دهد که ارزش انجام این کار را دارد. درد لیزر معمولا در جلسه اول و یا دوم لیزر می باشد و در جلسات بعدی دیگر هیچ دردی وجود ندارد. احساسی که در انجام لیزر موهای زائد می باشد مانند سوزن زدن می باشد و لحظه ای است و همینطور لیزر موهای زائد به عوامل مختلفی بستگی دارد و این درد در همه جای بدن یکسان نمی باشد.

نکات قبل لیزر موهای زائد

همچنین به این نکته باید توجه کرد که اگر نمی توانید درد آن را تحمل کنید و برای شما سخت می باشد از پماد زای لاپی قبل از انجام لیزر استفاده کنید و آن را به هر ناحیه ای که می خواهید لیزر شود بمالید تا درد لیزر را متوجه نشوید. همچنین باید این پماد 45 دقیقه قبل از انجام لیزر به ناحیه مورد نظر زده شود تا اثر کند. به علاوه عواملی در این درد وجود دارد که مانند چاقی ، تیرگی و ضخامت موها ، قدرت تحمل درد ، نوع دستگاه لیزر و ناحیه لیزری شما می تواند تاثیر گذار باشد. برای مثال اگر لیزر موهای زائد در ناحیه بیکی انجام شود درد آن با ناحیه زیر بغل بسیار متفاوت می باشد.

 

عوارض لیزر موهای زائد

عوارض انجام لیزر موهای زائد به چند شکل متفاوت نمایان می شود. برخی عوارض طبیعی می باشد ولی در هر صورت انجام لیزر و یا هر عمل زیبایی در شما باعث ایجاد تغییراتی در ساختار بدن شما می باشد و باید انتظار داشته باشید که بدن شما نسبت به این تغییرات واکنش نشان دهد. این عوارض طبیعی موقتی می باشند و خیلی زود ناپدید می شود. در این بخش به عوارض طبیعی آن اشاره می کنیم.

درد قرمزی التهاب: لیزر موهای زائد به طور کلی پیاز مو و فولیکول های مو و ارگان های مو ساز بدن را مورد هدف قرار می دهد. باید به این نکته توجه کرد آسیب زدن به هر بافتی واکنش بدن را به همراه دارد و به همین دلیل تخریب انتخابی فولیکول ها می تواند منجر به واکنش هایی مانند قرمزی و التهاب پوست در ناحیه های لیزر شده شود و حتی ممکن است بعد از لیزر احساس ذوق زدن پوست و حساس شدن آن را به همراه داشته باشد. البته تورم هم امکان دارد دیده شود ولی همه افراد این علائم را تجربه نمی کنند و معمولا در افرادی می باشد که پوست ضعیفی دارند.

پوسته پوسته شدن: یکی دیگر از عوارض احتمالی لیزر موهای زائد پوسته پوسته شدن آن می باشد و این اتفاق در صورتی می افتد که مراقبت های لازم را به درستی انجام ندهید و این موضوع نگران کننده و یا خطرناک نمی باشد. معمولا این عارضه در درصد خیلی کمی از مراجعه کنند لیزر موهای زائد می باشد و دیده می شود. پوسته پوسته شدن باعث خشک شدن و آسیب پذیر شدن پوست شما می شود و در ادامه منجر به ایجاد زخم و اسکار های پوستی می شود. ولی می توانید با مراقبت های صحیح و استفاده از کرم های مرطوب کننده از ایجاد این زخم ها جلوگیری کنید.

تغییر در رنگ پوست: لیزر موهای زائد می تواند باعث تغییراتی در رنگ پوست شود که این تغییرات موقتی بوده و بستگی به شرایط پوست متقاضی دارد ممکن است کمی روشن تر و یا کمی تیره تر شود. معمولا افرادی که پوست روشن دارند تیره می شود و پوست های تیره روشن تر می شود و افرادی که پوست تیره دارند بیشتر طرفدار این روش می باشند.

عوارض لیزر موهای زائد

آسیب به چشم: انجام لیزر با اشعه پر قدرت آن باعث می شود که آسیب شدیدی به بینایی شما وارد شود ولی برای حل این مشکل و جلوگیری از  آسیب به چشم و بینایی افراد عینک هایی طراحی شده است که از این اشعه به چشمان شما جلوگیری می کند و این عینک ها به عنوان محافظ عمل می کنند.

ایجاد عفونت های پوستی: عفونت باکتریایی پوست در اثر لیزر درمانی بسیار نادر است ولی در صورت آسیب به پوست روپوست و اپی درم ممکن است به وجود آید که یکی از عوارض لیزر موهای زائد می باشد. اگر علائمی مانند خارش ، التهاب ، در و یا جوش را در ناحیه لیزر شده مشاهده کردید حتما با کلینیکی که لیزر را انجام داد تماس بگیرید تا بهتر راهنمایی شوید.

 

سوختگی و تاول: یکی از عوارضی که بعد از انجام لیزر موهای زائد می تواند نمایان شود سوختگی و تاول در ناحیه لیزر شده می باشد که این عوارض به دلیل خطای درمان و یا تکنیک های نامناسب لیزر درمانی به وجود می آید. برای جلوگیری از این عوارض می توانید به مراکز معتبر و حرفه ای مراجعه کنید که دارای کادری مجرب و ماهر در این زمینه باشد. همچنین استفاده از دستگاه های بروز و مدرن و پیشرفته و تکنیک خنک سازی از جمله مواردی می باشد که می تواند خطر ابتلا به سوختگی و تاول و این نوع عوارض را تا حد زیادی کاهش دهد.

اسکار و زخم: به وجود آمدن اسکار و یا زخم را نیم توان از عوارض لیزر موهای زائد دانست ولی اگر پزشک و یا متخصص لیزر اشتباه و یا خطایی در طول پروسه درمان انجام دهد ممکن است پوست شما زخم شود و آسیب ببیند. در این مورد هم انتخاب مرکز معتبر و حرفه ای می تواند از این نوع عوارض و خطرات احتمالی جلوگیری کند و آن را به حداقل برساند. البته باید به این نکته توجه داشت علت ایجاد اسکار بر روی پوست مراقبت و پیروی نکردن از توصیه های بعد از لیزر می باشد.

کلام آخر

ممنونم از اینکه تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. امیدواریم بیشتر با معایب و عوارض لیزر موهای زائد آشنا شده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.