معایب لیزر موهای زائد بدن

ما در این مقاله سعی داریم شما را با معایب لیزر موهای زائد بدن آشنا کنیم. امروزه لیزر موهای بدن یکی از بهترین راه حل ها برای از بین بردن موهای زائد بدن است که توجه خیلی از افراد را به خود جلب کرده است. با اینکه این روش باعث حذف همه موهای بدن نمی شود اما اکثر موهای زائد را می تواند از بین ببرد. در گذشته بسیاری از افراد از موبرها، موم ها، تیغ و دستگاه های اپلاسیون استفاده می کردند که بسیار وقت گیر و زمان بر بود اما امروزه با لیزر  بسیاری از این مشکلات حل شده است. در این مقاله با بسیاری از معایب لیزر موهای زائد بدن آشنا می شویم.

عوارض لیزر موهای زائد بدن :

لیزر موهای زائد عوارضی دارد که شاید خیلی از افراد با آن آشنا نباشند که این عوارض لیزر عبارتند از:

 • آسیب چشمی : این دستگاه ها با پرتو های نوری که دارد می توانند به چشم آسیب بزند به همین دلیل برای محافظت از چشم عینک های مخصوص به چشم بزنیم.
 • خارش : در حین انجام کار یا بعد از آن ممکن است ناحیه ای که لیزر کردیم به خارش بیفتد.
 • درد و بی حسی : یکی دیگر از عوارض لیزر کردن درد و بی حسی در محلی که لیزر می کنیم است که این امر طبیعی است.
 • عوارض عفونت پوستی : یگی دیگر از عوارض لیزر موهای زائد بدن عفونت در محل لیزر است که بعد از اتمام لیزر سعی کنیم آن محل را تمیز نگهداری کنیم.

عوارض لیزر موهای زائد بدن

معایب لیزر موهای بدن

برای خلاصی از موهای زائد باید بدانید که معایب لیزر موهای زائد در کنار مزایایش رخ می دهد که از معایب لیزر می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • تاثیر آن در پوست های روشن و تیره : تاثیر لیزر در پوست های تیره یا روشن متفاوت است. اما در پوست های تیره تاثیر گذاری کمتری دارد و یا حتی ممکن است افرادی که پوست روشن دارند به نتیجه دلخواه خود نرسند یا شاید خیلی افراد به نتیجه برسند و یا بالعکس.
 • هزینه : هزینه لیزر می تواند نسبت به دیگر موارد از بین بردن موها، کمتر و به صرفه تر و با کیفیت تر باشد.
 • تاثیر آن بر روی موهای نازک بدن : بعضی از قسمت های بدن نسبت به جاهای دیگر موهای نازک تری دارد و لیزر بر روی این قسمت ها می تواند اثرگذارتر باشد.

برای انجام لیزر باید نکاتی راجب قبل و بعد از لیزر را بدانیم. در ادامه مطلب همراه ما باشید:

نکاتی قبل از لیزر : قبل از شروع لیزر بدن از قرار گرفتن در برابر نور خورشید باید پرهیز کرد و از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید؛ بعد لیزر از تیغ، موبر و دستگاه های اپلاسیون استفاده نکنید؛ از استفاده کردن کرم های ضد حساسیت و داروهای گیاهی پرهیز کنید.

نکاتی بعد از لیزر : پس از لیزر اگر محلی که لیزر کردید گرم است می توانید از یخ استفاده کنید تا بهتر شود؛ توصیه می شود پس از لیزر تا چند روز از ژل آلوئه ورا استفاده کنید افرادی که پوست تیره تری دارند توصیه می شود از این ژل بیشتر استفاده کنند تا بهبود یابند؛ سعی کنید تا حد ممکن از پوست خود در برابر آفتاب محافظت کنید و از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید.

چرا لیزر عوارض دارد؟

به دلیل این که پرتوی لیزر به پیاز مو برسد، باید از لایه‌ی سطحی پوست که اپی‌درم یا روپوست است، عبور کند. پیاز مو در لایه‌ی دِرم قرار گرفته که در زیر اپی‌درم واقع شده است. اپی‌درم مانند پیاز و ساقه‌ی مو، ملانین دارد. به همین دلیل پرتوی لیزر در راه خود تا رسیدن به پیاز مو، کمی هم جذب اپی‌درم می‌شود. به همین خاطر است که عوارضی مانند سوختگی، تغییر رنگ پوست، زخم روی پوست ایجاد می‌شوند.

انواع دستگاه های لیزر موهای زائد بدن :

دستگاه های زیادی برای لیزر موهای زائد بدن وجود دارد که به نوع پوست و رنگ و یا حتی ضخامت مو بستگی دارند به همین دلیل دستگاه ها متفاوت هستند. از جمله این دستگاه های لیزر موهای زائد بدن :

 •  لیزر موهای زائد با دستگاه الکساندرایت : یکی از پیشرفته ترین دستگاه های لیزر بدن دستگاه الکساندرایت است که توسط شرکت آمریکایی ساخته شده است که یکی از ویژگی های این دستگاه تنظیم طول موج و انرژی مورد نیاز برای درمان پوست و مو است. این دستگاه بیشترین کارایی و کمترین خطر را دارد و برای طولانی مدت باقی می ماند و هیچ عوارضی ندارد.
 •  لیزر موهای زائد با لیزر روبی ( یاقوت ) : دستگاه لیزر روبی برای پوست های تیره توصیه نمی شود. لیزر روبی یکی از قابل تحمل ترین و کم درد ترین روش ها برای لیزر موهای زائد بدن است.
 •  لیزر تور پالسی بالا : این دستگاه به دلیل در دسترس بودن و ارزان بودن بسار زیاد شده و اصلا لیزر نیست بلکه نور پالسی توسط یک لامپ تولید می شود و مثل لیزر به سطح پوست تابیده می شود.
 • لیزرND-YAG : این دستگاه برای پوست های تیره و بسیار تیره کاربرد دارد.
 • لیزر موهای زائد با استفاده از لیزر دایود : این دستگاه در پوست های تیره تاثیر گزاری بیشتری دارد و به دلیل نفوذ زیاد به اعماق پوست می تواند موهای زیر پوست را از بین ببرد.

حال شاید برای شما سوال باشد که بهترین دستگاه برای لیزر کدام اند : اول از همه از جایی که قرار است آنجا لیزر کنید مطمئن شوید و راجب آن تحقیقات لازم را انجام دهید. در حال حاضر یکی از بهترین دستگاه ها برای انجام لیزر دستگاه الکساندرایت است که با تعداد جلسات کمتر و اثر بخشی بهتر توانایی از بین بردن موهای زائد بدن را دارد و حتی باعث از بین رفتن موهای زیر پوستی بدن می شود.

دو تا از شناخته شده ترین دستگاه های لیزر موهای زائد: الکساندرایت،دایود است.

برای انتخاب دستگاه های لیزر بدن باید به دو نکته توجه کنید :

 • نوع تکنولوژی دستگاه
 • نوع برند

چه کسانی می توانند لیزر انجام دهند چه کسانی نمی توانند؟

همه افراد از سن 12 سال به بالا اعم از زنان و مردان می توانند موهای خود را لیزر کنند هر چی پوست افراد تیره تر باشد تاثیر گذاری آن بیشتر است. لیزر بر روی بدن هر کسی متفاوت عمل می کنند. و اما افرادی مانند : افراد باردار، دارای سابقه بیماری مانند لوپوس، خال یا کک و مک دارند و یا بعضی بیماریها را دارند باید از لیزر کردن خودداری کنند.

بعضی از افراد که سابقه بیماری دارند دکتر قبل از انجام لیزر از آن ها تست می گیرد و بعد از یک هفته اگر مشکلی به وجود نیامد می توانند برای انجام لیزر اقدام کنند.

چه ناحیه هایی را می توان لیزر کرد؟

آقایان : بین ابرو ها، بالای گونه، کل ریش، پشت گردن، گوش، کل بازو، دست و پا.

خانم ها : کل صورت، دست و پا، زیر بغل، کل صورت، کل پا، آرنج، بین ابروها.

امروزه بعضی از آقایان به لیزر کردن موهای زائد بدن توجه می کنند. اکثر آقایان بدن پر مویی دارند که میخواهند آن را لیزر کنند اما برخی از آن ها می خواهند که فقط با لیزر کردن تراکم آن را کاهش دهند.

چه ناحیه هایی را می توان لیزر کرد؟

دلایل نیاز آقایان به لیزر؟

بهداشت و سلامت : داشتن موی زیاد به معنی نیست که  آقایان بهداشت را رعایت نمی کنند بلکه برای جلوگیری از التهاب و زخم و خارش های پوستی است.

اصلاح راحت تر و مشکل های زیر پوستی : بسیاری از آقایان در ناحیه‌ی گردن از مشکل موهای زیر پوستی یا موهایی که به سمت داخل رشد می‌کنند رنج می‌برند. این مشکل «سودوفولیکولیت باربی» یا «التهاب کاذب ریش» نام دارد و تنها راه درمانی موثر برای آن، لیزر کردن موها است. تنها راه موثر برای آن لیزر کردن موها است.

مرتب کردن و شکل دهی : بعضی از آقایان موهای صورتشان منطقه وسیعی از صورت را در بر می گیرد که باعث شلختگی و بهم ریختگی در صورتشان می شود به همین دلیل مردان برای مرتب کردن و شکل دهی  از لیزر استفاده لیزر می کنند.

کاهش تراکم برای آقایان پر مو : آقایانی هستند که پر مو هستند و از این مسئله برای آن ها بسیار اذیت کننده بوده است. این افراد می توانند با انجام لیزر، موهای زائد خود را کاهش دهند. اکثر افراد گمان می کنند با انجام لیزر تمام موهای زائد آن ها از بین می رود و پوستشان کاملا بدون مو و صاف می شود این ایده اشتباه است. لیزر می تواند 90 درصد از موهای زائد بدن را از بین ببرد و در هر همه افراد متفاوت است.

لیزر موهای زائد چگونه عمل می کند؟

نور لیزر هر چیزی که تیره رنگ باشد حرارت می دهد و میسوزاند. با حرارت دادن و سوزاندن موی تیره‌ فولیکول مو آسیب می‌بیند و از بین می‌رود. موهای بدن ما دارای یک چرخه‌ی رشد و استراحت هستند. اکثر موهای بدن ما در فاز استراحت هستند و تعداد کمی از آن‌ها در فاز رشد هستند.

اگر موقع لیزر موهای زائد، فولیکول مو در فاز استراحت باشد، اشعه لیزر بر آن اثری ندارد. به همین خاطر است که برای از بین رفتن تمامی ‌موها به چندین جلسه درمان با لیزر، با فاصله های زمانی مشخص نیاز است. با هر جلسه رفع موهای زائد تعدادی از فولیکول‌های فعال مو سوخته می‌شوند و بالاخره پس از مدتی تمامی‌ موها از بین می‌روند.

آیا لیزر دردناک و خطرناک است؟

دستگاه های لیزر خنک کننده هایی دارد که باعث کاهش درد می شود و درد را قابل تحمل می سازد. اگر لیزر برای شما دردناک باشد از کرم های بی حس کننده استفاده می کنند که درد را حدود 50 درصد کاهش می دهد. کار با لیزر به تجربه و تخصص نیاز دارد وگرنه باعث سوختگی و یا زخم های پوستی می شود.

نکات مهم درباره لیزر موهای زائد

قبل از انجام این کار باید ناحیه مورد نظر لیزر را اصلاح کنید. برای تسکین درد، از ژلی که به شما داده می شود استفاده کنید که رسانا است. شما باید از عینک محافظ ارائه شده استفاده کنید. از شما خواسته می شود تا هر گونه ناراحتی را که در مورد لیزر موهای زائد احساس می کنید، بیان کنید تا تنظیمات لیزر برای شما آسان تر و موثرتر باشد.

در سه روز اول پس از لیزر موهای زائد از رفتن به سونا و استخر خودداری کنید. قبل از رفتن به پیاده روی، از فیلتر UV استفاده کنید. حداقل تا یک هفته بعد از لیزر در معرض نور خورشید قرار نگیرید. در برخی از بیمارانی که سابقه عوارض در حین لیزر موهای زائد را داشتند، احتمال بروز عوارض در آن ها بیشتر است. قبل از شروع، پزشک از روش آزمایش استفاده می کند و ناحیه ای را لیزر می کند و هفته بعد، پزشک معاینه می کند و در صورت عدم وجود مشکل، لیزر درمانی صورت و بدن را شروع می کند.

گاهی اوقات بعد از چند ساعت قرمزی ناشی از لیزر از بین می رود و در این صورت پس از لیزر کافی است از پماد اکسید روی یا کرم های ترمیم کننده استفاده کنید. ناحیه تحت درمان باید در برابر نور خورشید محافظت شود به همین دلیل زیاد است. از محصولات ضد آفتاب SPF استفاده شده است. لیزر الکساندرایت برای انواع پوست و مو بسیار مناسب است و به همین دلیل این دستگاه برای نژادهای ایرانی پیشنهاد می شود.

نکات مهم درباره لیزر موهای زائد

لیزر الکساندرایت چیست ؟

این دستگاه دارای طول موج 755 نانومتر است و یکی از پیشرفته ترین دستگاه های لیزر در دنیا برای از بین بردن موهای زائد است. طول موج های کوتاه تر درمان را برای پوست های روشن تر از پوست های تیره تر موثر می کند. از آنجایی که لیزر الکساندرایت اندازه بزرگ تری دارد، امکان درمان سریع تر مناطق بزرگتر را فراهم می کند. این لیزر بهترین اثر و کمترین عارضه را دارد و در نژاد ایرانی استفاده از این دستگاه بسیار مناسب و پرطرفدار است زیرا این نوع لیزر برای انواع پوست 1 تا 4 مناسب است.

مکانیسم حذف موهای زائد آن بر اساس جذب نور انتخابی است که در آن اشعه لیزر به پوست نفوذ کرده و فولیکول های مو را بدون آسیب رساندن به سطح پوست جذب می کند. در این حالت، آسیب بافتی در فولیکول مو به حداکثر و ورودی محیطی به حداقل می رسد. رنگدانه ملانین در لایه اپیدرمی پوست حتی در پوست های تیره بسیار کم است و برعکس به مقدار بسیار زیادی در مو تجمع می یابد، به طوری که ملانین بهترین ماده بیولوژیکی و مهم ترین برای استفاده از لیزر انتخابی است.

میزان اثرگذاری :

این که لیزر چقدر اثر بخش باشد، به دستگاه استفاده شده، رنگ پوست، صخامت‌ موها و تراکم موهای زائد شما بستگی دارد. این موارد در جلسه اول بررسی می‌شوند و مناسب‌ترین دستگاه با پوست شما و همچنین تعداد جلسات مورد نیاز برای حذف موها به شما اعلام می‌گردد. میزان کاهش موها به تعداد جلسات و دستگاه استفاده شده بستگی دارد. مثلاً اگر تعداد جلسات درمانی با لیزر الکساندریت، از ۳ به ۴ افزایش یابد، می‌تواند تا ۳۰ درصد موهای بیشتری را حذف کند.

لیزر موهای زائد تنها راه حذف موهای زائد است. اگر لیزر به شکل صحیح یعنی با استفاده از دستگاه‌ها و برنامه‌ی درمانی مناسب انجام شود، اثرات دائمی و چشمگیری دارد. ولی لیزر نمی‌تواند همه‌ی موهای زائد را از بین ببرد و ممکن است ۱۰ تا ۴۰ درصد موهای زائد بعد از اتمام دوره‌ی درمانی باقی بمانند.

چرا نمی‌توان ۱۰۰ درصد موهای زائد را از بین برد؟

فولیکول‌ها برای ساخت هر تار مو، باید از سه فاز عبور کنند. فولیکول در طی سه فاز این چرخه، یک تار مو را می‌سازد و از دست می‌دهد. هر فولیکول از ابتدا و تا انتهای عمرش بارها این چرخه را طی می‌کند. لیزر موهای زائد تنها روی موهایی موثر است که در فاز رشد قرار دارند و چون در آن واحد همه موها در فاز رشد نیستند، نمی‌تواند تمامشان را از بین ببرد. برای بهبود این وضعیت، دوره‌های درمانی طولانی و فواصل بین جلسات زیاد است. به این ترتیب می‌توانیم بیشتر موهای زائد را حذف کنیم.

بهترین لیزر برای رفع موهای زائد :

ليزر الكساندرايت با طول موج ٧٥٥ نانومتر :

لیزر الکساندریت (Apogee) یکی از پیشرفته‌ترین دستگاه های لیزر دنیا برای رفع موهای زائد است، این لیزر توسط شرکت آمریکایی Cynosure ساخته شده است. از ویژگی های منحصر به فرد این دستگاه فوق العاده قابلیت تنظیم طول موج و میزان انرژی مورد نیاز برای درمان انواع مختلف مو و پوست است. در میان روش های موجود در دنیا برای از بین بردن موهای زائد، این دستگاه دارای بیشترین کارایی و کمترین خطر است. لیزر موهای زائد با لیزر الکساندرایت برای طولانی مدت باقی خواهد ماند و هیچ عوارضی ندارد و انتظارات بیمار را برآورده می‎کند.

لیزر دایود با طول موج 810 نانومتر :

این لیزر برای تمام انواع پوست حتی پوست های تیره قابل استفاده است و به علت قدرت نفوذ زیاد به عمق پوست، می‌تواند موهای که زیر پوست قراردارند را نیز از بین ببرد. در حال حاضر بهترین لیزر دایود؛ لیزر Lightsheer ساخت کمپانی Lumenis آمریکاست.

ليزر ان دى ياگ (Nd-YAG) با طول موج ١٠٦٤ نانومتر :

اين ليزر براى رفع موهاى زائد در پوست‌هاى تيره و بسيارتيره (نوع ۵ و ۶) كاربرد دارد و استفاده از آن برای به موارد خاص مى‌باشد.

IPL :

كه به علت ارزان و در دسترس بودن و سهولت استفاده، بسيار رايج شده است اصلاً ليزر نيست و در واقع نور شديد پالسى است كه توسط يك لامپ گزنون توليد مى‌شود و مانند ليزر روى سطح پوست تابيده مى‌شود، اما هم از نظر تأثير روى موهاى زائد و هم تعداد جلسات درمانى با لیزر موهای زائد متفاوت است.

کلام آخر

ما در این مقاله سعی کردیم تا اطلاعاتی در رابطه با معایب لیزر موهای زائد در اختیارتان قرار دهیم؛ ممنون که ما را تا اینجای مطلب همراهی کردید. امیدواریم این مطالب برای شما سودمند باشد و انتقادات و پیشنهادات خود را در رابطه با معایب لیزر موهای زائد با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *