بوتاکس در تهران

ما در این مقاله سعی داریم شما را با عوارض کربوکسی تراپی دور چشم آشنا کنیم. اکثر افراد با بیشتر شدن سن امکان دارد در صورت خود چین و چروک و خط و خطوط هایی مشاهده کنند که باعث آزار و اذیت آن ها شود و اعتماد به نفس آن ها را کم کند. اکثر افراد به دنبال راهی برای از بین بردن این خط و خطوط هستند و می خواهند پوستی شاداب و جوان داشته باشند. یکی از روش هایی که امروزه طرفدار زیادی پیدا کرده است و بیشتر افراد می توانند از آن استفاده کنند کربوکسی تراپی دور چشم است. کربوکسی تراپی دور چشم می تواند گردش خون و تولید کلاژن را تحریک کند و تیرگی و خطوط زیر چشم را از بین ببرد. در ادامه برای آشنا شدن با کربوکسی تراپی دور چشم با ما همراه باشید.

کربوکسی تراپی چیست ؟

شاید برای شما سوال باشد که کربوکسی تراپی چیست ؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که با بیشتر شدن سن سطح اکسیژن پوست افت می کند و کم می شود. هنگامی که پوست اطراف چشم به اندازه کافی اکسیژن دریافت نمی کند باعث چین و چروک و تیرگی در صورت می شود. وجود گاز CO2 در هر بافتی باعث تحریک بیشتر شدن جریان خون، به وجود آمدن مویرگ های جدید و بیشتر شدن بازسازی و تولید بیشتر رشته‌های کلاژن و الاستین در همان ناحیه می شود.

تزریق دی اکسید کربن به زیر پوست اول با به وجود آمدن آسیب در اثر فشار و ضربه سلول‌های چربی را شکننده می کند و بیشتر شدن جریان خون در رگ ها باعث بیشتر شدن اکسیژن در ناحیه و دفع بهتر چربی می‌شود که این گاز برای سلول‌های چربی سمی و کشنده است و باعث خراب کردن ان ها می شود. دو اتفاق در اثر وجود گاز CO2 در بدن اتفاق می افتد که یکی بیشتر شدن غلظت گاز در جریان خون است که باعث گشاد شدن عروق و بیشتر شدن جریان خون  می شود و دیگر این که در ریه‌ها یک اتفاق به نام اثر BOHR اتفاق می افتد و تفاوت غلظت گاز CO2 در یک طرف غشا سلولی و هموگلوبین باعث تبادل این گاز با اکسیژن می‌شود.

در ناحیه تزریق دی اکسید کربن وجود گاز CO2 باعث تشکیل رگ های کوچک خونی و بیشتر شدن اکسیژن می‌شود و هر دو مورد در بافت چربی باعث تجزیه چربی ها در اثر اکسیده شدن می شود. بیشتر شدن فشار بافتی در اثر حضور CO2 باعث یک سلسله فعالیت ها به شکل آبشاری شده که نتیجه آن ها تجزیه چربی است. در بقیه موارد بیشتر شدن جریان خون و تشکیل مویرگ‌های جدید باعث تولید سلول ها و تارهای کلاژن و الاستین و جوان سازی پوست در ناحیه تزریق می شود.

کربوکسی تراپی چیست ؟

کربوکسی تراپی چگونه کار می کند ؟

کربوکسی تراپی را می توان نوعی مزوتراپی در نظر گرفت. در این روش گاز دی اکسید کربن به لایه های زیرین پوست تزریق می شود. دی اکسید کربن به بافت ها نفوذ می کند و به صورت موضعی در ناحیه درمان آزاد می شود. بدن شروع به فعال کردن مکانیسم های جبرانی با بیشتر شدن میزان دی اکسید کربن می کند.

دی اکسید کربن توسط سلول های بدن ما در طول روش تولید انرژی تولید می شود. سلول ها از انرژی و گاز اکسیژن برای تولید انرژی و دی اکسید کربن در روش تنفس سلولی استفاده می کنند. به همین خاطر است که بدن ما به اکسیژن نیاز دارد و دی اکسید کربنی را که تولید می کند آزاد می کند.

تاریخچه کربوکسی تراپی :

کربوکسی تراپی یا کربن دی اکسید تراپی روش جدیدی در علم پزشکی به حساب نمی آید. این روش در دهه 1930 در کشور فرانسه اختراع شد. فرانسوی‌ها متوجه شده بودند که حمام کردن یا شنا در آبی که درصد بالایی از گاز دی اکسید کربن دارد باعث بهتر شدن سریع زخم‌ها و آسیب‌های پوستی می‌شود.

در دهه 1950 میلادی پزشکان قلب از کربوکسی تراپی برای درمان بیماری‌های عروقی که در اثر مشکلات خون رسانی به بافت‌ها یا جمع شدن چربی در عروق بود استفاده کردند. در سال 1995 کربوکسی تراپی جای خود را در بین روش‌های زیبایی و جوان سازی پوست باز کرد و خیلی سریع به یکی از روش‌های پرطرفدار در این زمینه تبدیل شد.

کربوکسی تراپی چه کاربردهایی دارد ؟

کربوکسی تراپی در زمینه پزشکی کاربرد های زیادی دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم :

 • درمان استرچ مارک یا ترک‌های پوستی در اثر حاملگی یا چاقی
 • بهتر شدن انعطاف پذیری و درمان شل شدگی و افتادگی پوست
 • تاثیر گذار در درمان ریزش مو
 • از بین رفتن جای زخم و آثار آکنه
 • برطرف کردن آثار پیر پوستی و جوان سازی پوست
 • جوان سازی قسمت های متفاوت بدن مثل گردن، دلکته و پشت دست
 • بهتر شدن نتیجه لیپوساکشن
 • از بین رفتن تیرگی و چروک‌های دور چشم
 • برطرف کردن چین و چروک‌های صورت
 • کم شدن سلولیت و چربی‌های موضعی

برای آشنا شدن با کربوکسی تراپی صورت به سایت مربوطه مراجعه کنید.

تعداد جلسات درمانی در کربوکسی تراپی :

تعداد جلسات درمانی به ناحیه استفاده و نوع مشکلی که افراد دارند بستگی دارد. برای از بین رفتن چربی‌ها 8 تا 10 جلسه درمانی باعث می شود شما نتیجه مناسبی از این روش بگیرید. جلسات هر هفته یا یک هفته در میان صورت می گیرد و امکان دارد چند جلسه سالانه هم لازم باشد. برای سیاهی زیر چشم 4 تا 8 جلسه به طور 2 هفته تا 4 هفته در میان نیاز است.

برای درمان سلولیت و پوست پرتقالی 6 تا 10 جلسه کافی است. این جلسات هم با فاصله 1 یا 2 هفته‌ای انجام می شود. جوان سازی پوست به 4 تا 8 جلسه نیاز دارد که 3 تا 4 هفته یکبار انجام می شود. برای درمان ترک‌های پوستی به 4 تا 10 جلسه نیاز است که ماهی یکبار صورت می گیرد.

احساسی که در طول درمان کربوکسی دارید :

روش درمان بدون درد است و نیاز به داروهای بی‌حسی ندارد. اگر که آستانه درد در افراد پایین باشد می توانند از کرم های بی حسی کننده استفاده کنند. امکان دارد شرایطی را تجربه کنید برای مثال در زمان کربوکسی تراپی زیر چشم، احساس می‌کنید که چشم شما پف کرده است اما این احساس 5 تا 10 دقیقه بعد از بین می رود. درمان ترک‌های پوستی بدون درد است زیرا پوست دچار ترک قابلیت‌های حسی عادی را ندارد. امکان دارد کمی احساس فشار یا خارش کنید که بین 5 تا 10 دقیقه بعد از تزریق از بین می رود. درمان جای زخم درد ندارد زیرا بافت زخم بدون اعصاب درد است.

کربوکسی تراپی برای درمان سلولیت و چربی‌های دست، شکم و پا شرایط خاصی دارد. در این موارد گاز زیادی به بافت چربی تزریق می‌شود و به همین دلیل امکان دارد کمی احساس فشار در ناحیه درمان داشته باشید. برای مثال در مورد دست، احساس شما شبیه هنگامی است که می‌خواهند فشار خون شما را اندازه بگیرند. زیرا خون رسانی به این قسمت بیشتر شده است ناحیه درمان تا 24 ساعت آینده گرم است و امکان دارد احساس کنید سوزن سوزن می شود.

آیا کربوکسی تراپی بی خطر است ؟

با گرم کردن گاز در هنگام کار و تخلیه همه هوای ناخواسته، ناراحتی کم می شود. اگر با پروتکل های مناسب و توصیه های پزشکی قبل از درمان با پزشک انجام شود این روش بسیار ایمن است. دی اکسید کربن یک محصول طبیعی بدن است و در دوزهای زیاد سمی نیست مگر این که بیمار دچار عوارض باشد. بعد از درمان گاز در عرض 5 دقیقه دوباره جذب می شود و ناحیه درمان به حالت عادی بر می گردد.

کربوکسی تراپی به طور موثر در بیش از 30000 بیمار بدون عوارض برای درمان بیماری های پایدار و دشوار مثل سلولیت، پسوریازیس، زخم های دیابتی، نارسایی وریدی و شقاق پوستی استفاده می شود. کربوکسی تراپی طی سال‌ها برای هزاران بیمار در جراحی لاپاراسکوپی که از مقادیر زیادی CO2 برای نفخ استفاده می‌کند به طور ایمن استفاده شده است. دوز مصرفی برای درمان های زیبایی و پزشکی کمتر از 100 سی سی در دقیقه و بیش از 1000 سی سی CO2 بیشتر نیست. در فیزیولوژی طبیعی سلول های ما CO2 را به عنوان محصول تنفس سلولی، روش تجزیه قندها یا چربی ها به اکسیژن تولید می کنند.

کربوکسی تراپی چگونه کار می کند ؟

کربوکسی تراپی دور چشم

کربوکسی تراپی عمل تزریق گاز دی اکسید کربن به زیر پوست است. این گاز بی خطر است و به طور طبیعی در بدن وجود دارد. میزان تزریق این گاز به وسیله دستگاه سنجیده می‌شود. زمانی که میزان وجود این گاز در پوست شما به بیش از اندازه مجاز رسید بدن این حالت را به عنوان کمبود اکسیژن می داند. به همین دلیل جریان خون در ناحیه مورد نظر بیشتر می شود. بیشتر شدن جریان خون باعث بیشتر شدن رسیدن مواد مغذی به ناحیه مورد نظر می‌شود و ترمیم سلولی رخ می دهد. از کربوکسی تراپی می‌توان برای ناحیه متفاوت بدن استفاده کرد.

بخش هایی مثل اطراف پلک، پوست صورت و گردن و پشت دست‌ها مناطقی هستند که کربوکسی تراپی نتیجه جوان سازی مناسبی در آن ها به وجود می آورد. کربوکسی تراپی برای بیمارانی مثل پسوریازیس، ایسکیمیک اندام تحتانی، ریزش مو و کم شدن درد و اسپاسم عضله در پزشکی ورزشی، کاربرد دارد. به غیر از درمان استرچ مارک، از بین بردن جای آکنه و جراحی، از بین رفتن شل شدگی و افتادگی پوست، از بین رفتن خطوط دور دهان و خط خنده، یکی از بیشترین کاربردهای کربوکسی تراپی دور چشم است.

دلیل سیاهی دور چشم چیست ؟

بیشترین تاثیر در روند پیری را ناحیه چشم دارد و ناحیه ای است که این علائم را با سرعت زیادی نشان می دهد.  نقص زیبایی در اطراف چشم نه تنها با بیشتر شدن سن بلکه در همه سنین دیده می شود. حلقه های سیاه که در اطراف چشم دیده می شود می‌تواند به این خاطر باشد که ناحیه چشم تعداد زیادی سلول چربی دارد و در معرض جمع شدن چربی است و ناحیه زیر چشم تعداد زیادی مجرا برای رسوب رنگدانه های خون و ملانین دارد.

هنگامی که پوست اطراف چشم در اکسیژن رسانی خون مشکل دارد این خون جمع می‌شود و آهن موجود از هموگلوبین آزاد می شود و در پوست رسوب می کند و واکنش های اکسیداسیون رخ می دهد و رنگدانه‌ای به اسم هموسیدرین را تشکیل می‌دهد. رسوب هموسیدرین می‌تواند به خاطر بیشتر شدن گردش خون در ناحیه چشم اتفاق بیفتد.

حلقه‌های تیره و شکل غاری زیر چشم حالت خسته به صورت افراد می دهد. حلقه‌های تیره می‌تواند دلیل اصلی یا ثانویه داشته باشد. سبک زندگی هم یکی از این عوامل است. بی خوابی، استرس، قرار گرفتن بیش از اندازه در معرض آفتاب، رژیم غذایی نامناسب، استفاده از الکل و سیگار می توان نقش زیادی داشته باشد. عوامل ژنتیکی و بیماری‌هایی مثل آلرژیک تاثیر گذار است. حلقه‌های تیره بعد از 30 سالگی بیشتر می شود و به این خاطر اتفاق می افتد که با بیشتر شدن سن، پوست کلاژن را از دست می‌دهد و نازک و شل می‌شود.

عوارض کربوکسی تراپی دور چشم

کربوکسی تراپی هیچ عوارضی ندارد و افراد بعد از چند دقیقه می توانند به فعالیت های خود ادامه دهند. اگر عوارضی مانند التهاب و سرخی مشاهده کردید طبیعی است و بعداز مدتی از بین می ورد. هنگامی که از کربوکسی تراپی دور چشم استفاده می شود باید طول جلسه های درمان در نظر گرفته شود. کربوکسی تراپی زیر چشم بین 7 تا 10 جلسه نیاز ست اما برای بقیه ناحیه های دیگر زمان زیادتری است.

از دیگر عوارض کربوکسی تراپی دور چشم تورم و کبودی است که بعد از مدت کمی از بین می ورد و جای نگرانی برای افراد ندارد. در این روش زمانی که افراد تحت درمان هستند ضربه های کوچک در ناحیه درمان احساس می کنند که امکان دارد به مدت 5 دقیقه احساس بدی داشته باشند اما این احساس قابل تحمل است. سرعت جذب این روش بالا است و به طور تقریبی 5 دقیقه در ناحیه تزریق پخش و از بین می رود اما امکان دارد در فاصله زمانی جذب دارو ناحیه مورد نظر قرمز و متورم شود. التهاب پوست باعث فرمان تولید کلاژن به مغز می شود. امکان دارد کبودی هم اتفاق بیفتد که در 2 درصد افراد ایجاد می شود.

این روش تنها عوارضی مانند قرمزی، سوزش، متورم شدن و کبودی دارد. این عوارض کوتاه مدت هستند و بیشتر بعد از چند ساعت از بین می روند و در بعضی از مواقع امکان دارد تا چند روز طول بکشد. کربوکسی تراپی زیر چشم برای افرادی که باردار هستند و یا به بیماری سرطان، صرع و گلوکوم مبتلا هستند ممنوع است. به وجود آمدن درد و خارش در ناحیه درمان یکی دیگر از عوارض کربوکسی تراپی دور چشم است.

بعد از کربوکسی تراپی دور چشم باید چه مراقبت هایی انجام شود ؟

برای این که به نتیجه مناسبی برسید و دچار عوارض و خطراتی نشوید باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های بعد از کربوکسی تراپی دور چشم آشنا می شوید :

 • از انجام کارهایی مانند شنا کردن، جکوزی و سونا خودداری کنید.
 • سعی کنید بعد از انجام کربوکسی تراپی از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید.
 • بعد از انجام کربوکسی تراپی از حمام رفتن تا 24 ساعت پرهیز کنید.
 • تا 1 ماه سعی کنید در مقابل نور مستقیم خورشید و آفتاب قرار نگیرید.
 • دارو و قرص هایی که پزشک تجویز کرده است را در اسرع وقت مصرف کنید.
 • سعی کنید بعد از کربوکسی تراپی از فعالیت های سنگین و ورزش پرهیز کنید.

آیا کربوکسی تراپی درد دارد؟

اکثر بیماران تحت درمان ادعا می‌کنند روش کربوکسی تراپی هیچ دردی ندارد. با این اوصاف، آن ناحیه از پوست که تزریق در آن انجام می‌شود، گِزگِز خواهد کرد و می‌توان حس سوزن‌سوزن‌شدن را تا چند دقیقه پس از درمان احساس کرد. بدیهی است در هنگام تزریق گاز CO2، چیزی را در نواحی پوست احساس خواهید کرد؛ چراکه جریان گردش خون بالا می‌رود و ناحیه تحت درمان برای چند لحظه هم که شده، حساس و برانگیخته می‌شود. نواحی پوست دور یا زیر چشم، پس از تزریق تا 10 الی 15 دقیقه داغ می‌شوند و نباید آنها را با فشار لمس کرد یا ماساژ داد. حتی اگر دارای لکه‌های سیاه مقاوم و قدیمی هستید، بهتر است یک‌دوره حداکثر 3 جلسه‌ای را انتخاب کنید و برای هر دوره، حداقل یک‌هفته استراحت را در نظر بگیرید.

عوارض کربوکسی تراپی دور چشم

کربوکسی تراپی چه مزایایی دارد؟

کربوکسی نیز مانند بسیاری از روش های دیگر، با برخی مزایا و فواید به همراه است که همین مسئله موجب جلب نظر افراد شده است. در ادامه برخی از این مزایا را برایتان شرح خواهیم داد :

 • به طور معمول این روش به صورت سرپایی انجام می گیرد.
 • گازی که در این تکنیک به پوست تزریق می شود، برای بدن هیچ خطری ندارد و قابل دفع است.
 • این روش با درد بسیار کمی همراه است و فط در صورت لزوم امکان دارد که از بی حسی های موضعی استفاده گردد.
 • عوارض حاصل از کربوکسی تراپی دور چشم در مقایسه با روش های دیگر بسیار کمتر است.
 • این روش باعث شادابی و زیبایی بیشتر پوست دور چشم می شود.
 • زمانی که در تکنیک کربوکسی تراپی، ماده مورد نظر به درون رگ های خونی تزریق گردد، مشکلی برای فرد به وجود نمی آید.
 • کربوکسی تراپی دور چشم سبب رفع شدن سیاهی، پف، خطوط و چین و چروک دور چشم می گردد. در ضمن بافت پوست این بخش از صورت و چشم های پف کرده را هم بهتر می کند.
 • این تکنیک، روشی با امنیت بالا برای چشم ها در نظر گرفته می شود
 • کربوکسی تراپی دور چشک سبب بیشتر شدن الاستیسیته و انعطاف می شود.
 • زمانی که در پیرامون چشم جای زخم یا آکنه وجود داشته باشد، آن را از بین می برد.

هزینه کربوکسی تراپی دور چشم

برای از بین بردن سیاهی دور چشم از روش کربوکسی تراپی استفاده می شود که این روش نیز نیاز به پرداخت مبلغی دارد. برخی این سوال به ذهن شان می آید که هزینه کربوکسی تر پی دور چشم دقیقا چقدر است؟ در واقع نمی توان مبلغ پرداختی دقیق را به طور صریح ذکر کرد زیرا عوامل متعددی در این زمینه تاثیرگذار اند. در حقیقت زمانی که سیاهی و مشکلات دور چشم بسیار شدیدتر باشد، باید دکتر متخصص از گاز بیشتری برای تزریق استفاده کند که در این صورت احتمال بیشتر شدن هزینه ها افزایش می یابد.

البته میزان دستمزد دکتر متخصص نیز بسیار مهم است زیرا اگر دکتر مهارت و تجربه بیشتری در این زمینه داشته باشد، هزینه بیشتری را برای درمان دریافت می کند. در ضمن کلینیکی که توسط مراجعین انتخاب می شود نیز بسیار اهمیت دارد چون اگر کلینیک تخصصی تر باشد و از ابزار تخصصی تری برای درمان استفاده کند، هزینه بیشتری باید پرداخت شود. به طور کلی موارد متعددی در این زمینه تاثیرگذاراند که اگر می خواهید در این باره اطلاعات کافی کسب کنید، می توانید از پرسنل کلینیک آوینا پرس و جو کنید.

کلام آخر

قبل از انجام کربوکسی تراپی از افراد با تجربه کمک بگیرید و سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را برای جراحی انتخاب کنید. مراقبت های لازم را به خوبی انجام دهید تا نتیجه مناسبی از این روش بگیرید. ممنون از این که تا آخر مقاله عوارض کربوکسی تراپی دور چشم همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

4.4/5 - (24 امتیاز)

mahtab

سلام مهتاب هستم، 3 سال سابقه تولید محتوا و نویسندگی دارم، تا به امروز در حوزه پزشکی و زیبایی، بهترین و مفیدترین مطالب را گردآوری و ارائه داده ام؛ در صورتی که هر گونه انتقاد یا پیشنهادی دارید می توانید با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *