کربوکسی تراپی صورت

امروزه یکی از محبوب ترین و پر طرفدار ترین روش هایی که تاثیر بسیاری بر روی جوانسازی پوست دارد کربوکسی تراپی صورت می باشد ، کربوکسی تراپی صورت و یا همان درمان با استفاده از گاز های کربن دی اکسید از جمله روش های فراگیر و پرطرفدار در خصوص جوان سازی پوست در دنیا می باشد که قدمت این روش زیبایی به دهه 1930 میلادی برمی گردد و با گذشت زمان شاهد توسعه و ارتقای عملکرد این روش زیبایی بوده ایم .

یکی از روش های درمانی غیر تهاجمی قطعا کربوکسی تراپی می باشد که در آن با استفاده از کربن دی اکسید تغییرات بسیاری را در پوست می توان ایجاد کرد ، اگر به دنبال یک روش برای جوانسازی پوست خود با استفاده از پیشرفته ترین روش های موجود به غیر از لیزر و یا عمل های جراحی غیر تهاجمی هستید می توانید از این روش زیبایی استفاده کنید ، در ادامه قصد داریم شما را با کربوکسی تراپی صورت آشنا کنیم ممنون می شویم که ما را تا آخر این مقاله همراهی کنید .

کربوکسی تراپی صورت چیست؟

قطعا برای شما این سوال پیش می آید که اصلا کربوکسی تراپی چیست؟ باید بدانید که کربوکسی تراپی در حقیقت همان یک نوع مزوتراپی صورت کی باشد که در آن به جای استفاده از مایعات و یا دارو ای مزو از گاز کربن دی کسید استفاده می شود ، این روش زیبایی یک روش زیبایی و درمانی است و هیچ نیازی به عمل جراحی نداشته و در آن با تزریق دی اکسید کربن به زیر پوست افراد موجب ترمیم سلول های پوستی در افراد می شود ، گاز های تزریق شده به هیچ عنوان سمی نمی باشد و کاملا شبیه به گاز هایی هستند که سلول های بدن به طور کلی برای سوخت و ساز و انرژی در بدن هر فردی تولید می شود ، به همین دلیل این خاصیت دی اکسید کربن توانسته تا محبوبیت این روش زیبایی را دو برابر کند .

 • این روش زیبایی روشی برای درمان ترک های پوستی ، سلولیت ؛ سیاهی زیر چشم و همچنین جوان سازی صورت استفاده می شود .
 • مبدا این روش زیبایی به کشور فرانسه و به دهه 1930 باز می گردد .
 • کربوکسی تراپی را می توان در پلک ها ، گردن ، صورت ، باسن ، دست ها ، شکم و پاها استفاده کرد .
 • در این روش زیبایی از گاز کربن دی اکسید استفاده می شود که به طور کاملا طبیعی نیز در بدن هر فردی تولید می شود .

همان طور که می دانید این روش زیبایی یکی از جدید ترین متد های درمانی برای افراد است که اثر بخشی این روش درمانی به قدری قابل توجه می باشد که در حال حاضر نیز در تمامی کشور های دنیا توسط پزشکان متخصص در این زمینه مورد استفاده قرار می گیرد ، گاز دی اکسید کربن حتی می تواند در مناطق بسیار ظریف پوست مانند اطراف چشم ها نیز تزریق شود ، از این روش زیبایی و درمانی به منظور کاهش سلولیت و چربی ، جای آکنه ، افتادگی پوست ، خطوط چین و چروک و حتی گودی زیر چشم نیز مورد استفاده قرار می گیرد .

کربوکسی تراپی صورت چیست؟

اما شاید این سوال برای شما مطرح شود که چرا این درمان، غیر تهاجمی در نظر گرفته می شود؟

همان طور که می دانید بدن تمامی افراد به طور کاملا طبیعی کربن دی اکسید را تولید می کند ، پس هیچ فرقی نمی کند که چند روز از این ماده به بدن افراد تزریق می شود ، می توان اطمینان داشت که بدن هیچ واکنش بدی به این ماده خارجی نشان نمی دهد و بدن به خوبی این ماده را می پذیرد ، پس درمان از این روش برای طیف گسترده ای از افراد و با یک نتیجه موثر و کمترین عوارض جانبی امکان پذیر می باشد .

موارد استفاده از کربوکسی تراپی صورت

کربوکسی تراپی و یا همان جوان سازی پوست در نواحی مختلفی از بدن افراد مانند پلک ها ، شکم ،صورت ، گردن ، پاها ، بازو ها و باسن مورد استفاده قرار می گیرد ، گاز کربن دی اکسید را می توان به نقاط بسیار حساس و ظریف پوست مانند زیر چشم ها نیز تزریق کرد که این روش را می توان به منظور کار های گفته شده در پایین مقاله استفاده کرد :

 • این روش زیبایی جایگزین مناسبی برای روش های پر خطر و تهاجمی کانند لیپوساکشن برای کاهش سلولیت و چربی می باشد .
 • بیشتر شدن جریان خون در پلک ها و همچنین کاهش حلقه ها و تیرگی زیر چشم .
 • درمانی برخی از بیماری ها مانند آرتروز حاد ، اختلالات نعوظ ، سندروم رینود و آلوپسی به دلیل گردش خون بسیار ضعیف
 • بهبود خاصیت ارتجاعی پوست فرد
 • از بین بردن خطوط و چین و چروک های صورت و بدن
 • درمانی کلی سلولیت بدن پوست

مزایا کربوکسی تراپی پوست

یکی از بهترین روش هایی که می توانید برای درمان پوست خود از آن بهره ببرید قطعا کربوکسی تراپی و یا همان جوانسازی پوست صورت می باشد ، در ادامه شما را با مزایای این روش بیشتر آشنا خواهیم کرد با ما همراه باشید .

 • این روش زیبایی و درمانی یک روش درمانی کم تهاجمی و بسیار سریع می باشد .
 • سلولیت ها ، تیرگی زیر چشم و ترک های ناشی از چاقی و لاغری با استفاده از این روش از بین می رود .
 • عوارض این روش چند ساعت بعد از انجام عمل از بین خواهد رفت .
 • تزریق دی اکسید کربن جریان خون را بسیار افزایش داده و سیستم ایمنی بدن را به طور کامل بهبود می بخشد .
 • جوان سازی و شادابی پوست را بسیار افزایش می دهد .
 • هیچ نیازی به بی هوشی ندارید و درمان به صورت کاملا سرپایی برای افراد انجام می شود .

تا به امروز هیچ عوارض خاصی از این روش زیبایی و درمانی گزارش نشده است و تنها ممکن است که بعد از درمان دچار عوارض جانبی شوید که البته این عوارض ظرف چند ساعت از بین خواهد رفت ، همچنین مدت ماندگاری کربوکسی تراپی بر روی پوست شما طولانی نبوده و برای حفظ نتیجه خود باید درمان را به صورت مداوم تکرار کنید .

مزایا و معایب کربوکسی تراپی پوست

کربوکسی تراپی پوست چگونه کار می‌ کند؟

همان طور که در بالای مقاله گفته شد این روش زیبایی و درمانی را می توان نوعی مزوتراپی دانست ، در کربوکسی تراپی صورت از گاز کربن دی اکسید به لایه های زیرین پوست فرد تزریق می شود ، کربن دی اکسید وارد بافت های پوست شده و به صورت موضعی در محل تحت درمان فرد مراجعه کننده انتشار داده می شود ، بدن در واکنش به افزایش میزان دی اکسید کربن شروع به فعال سازی مکانیسم های جبرانی می کند .

حتما این موضوع را نیز می دانید که گاز کربن دی اکسید در فرآیند تولید انرژی توسط سلول های بدن خود ما تولید می شود ، این سلول ها با استفاده از مواد های غذایی مانند قند ها و گاز و اکسیژن ، در فرآیند تنفس سلولی و همچنین انرژی و دی اکسید کربن تولید می شود ، به همین دلیل بدن ما به طور مداوم به اکسیژن نیز نیاز دارد و دی اکسید کربن تولید را با بازدم دفع می کند .

جوان سازی با استفاده از واکنش طبیعی بدن

زمانی که در حالت کاملا طبیعی بدن در یک بافت میزان گاز کربن دی اکسید زیاد می شود یعنی یا میزان ورود اکسیژن کم بوده و یا خونرسانی به آن بافت ها کاهش پیدا می کند و به دلیل این که دی اکسیر کربن به کمک خون از بافت های بدن به ریه انتقال پیدا می کند تا کاملا دفع شوند ، بدن نیز برای جبران این دو مشکل احتمالی خونرسانی به بافت را بیشتر می کند پس در واقع کربوکسی تراپی فرآیند های طبیعی بدن را کاملا تحریک می کند تا به یک نتیجه دلخواه از این روش برسیم .

همچنین بعد از تزریق کربن در اکسید به زیر پوست افراد حدود 70 درصد از این گاز با آب موجود در بافت و خون کاملا واکنش نشان می دهد و تبدیل به یک ماده اسیدی به نام بیکربنات می شود ، این ماده اسیدی موجب اسیدی شدن بافت و خون موضعی می شود و بدن نیز برای جبران این مشکل خونرسانی به بافت را بسیار افزایش می دهد ، نکته بسیار جالب اینجاست که هر چه محیط بافت اسیدی تر باشد اکسیژن بیشتری نیز به آن وارد می شود .

افزایش خونرسانی منجر به جوانسازی پوست نیز می‌ شود !

برای بیشتر شدن خونرسانی بافتی در پوست بدن ما چند راهکار را دارد که یکی از آن ها گشاد شدن عروق بافتی کوچک می باشد ، عروق بلافاصله بعد از این که در معرض درصد بسیار بالای کربن دی اکسید قرار می گیرد گشاد می شود و خونرسانی بافتی را افزایش می دهد ، در مرحله بعد بدن فرد شروع به ترشح فاکتور های رشد مختلف خود می کند تا در آن محل عروق جدیدی شکل بگیرد و شبکه خونرسانی گسترده تری شود ، این فاکتور های رشد سه تاثیر بسیار مهم بر روی بافت پوست می گذارد :

 • خون رسانی  را بسیار افزایش می‌ دهند.
 • بافت را تشویق به سوزاندن چربی‌ ها می‌ کنند.
 • فرآیند های ترمیمی پوست مانند کلاژن سازی را تحریک می‌ کنند.

کاربرد های مهم کربوکسی تراپی صورت

به طور کلی کربوکسی تراپی پوست در حوزه پزشکی استفاده های بسیاری دارد ، در درمان های زیبایی کابرد های آن شامل موارد زیر می باشد :

 • از بین بردن آثار پیری پوست و همچنین جوان سازی پوست
 • بهبود انعطاف پذیری و همچنین درمان افتادگی و شل شدگی پوست
 • کاهش چربی های موضعی و همچنین سلولیت
 • رفع تیرگی و چروک های دور چشم در افراد
 • جوان سازی بخش های مختلف بدن افراد کانند پست دست ، گردن و دلکته
 • درمان استرج مارک و یا ترک های پوستی به دلیل چاقی و با حاملگی
 • برطرف نمودن چین و چروک های صورت
 • موثر در درمان ریزش موها
 • بهبود نتیجه لیپوساکشن
 • برطرف کردن جای زخم و آثار آکنه

این روش زیبایی و درمانی را می توان در بخش های مختلف بدن که شامل صورت ، پلک ها ، صورت ، گردن ، شکم ، دست ها ، باسن و پاها می توان استفاده کرد.

کاربرد های مهم کربوکسی تراپی صورت

چه زمانی نمی‌ توان از کربوکسی تراپی انجام داد ؟

اگر هر کدام از موارد زیر را داشتید شما کاندید مناسبی برای افراد کربوکسی تراپی نمی باشید :

 •  داشتن بیماری‌ های قلبی عروق کنترل نشده و یا حاد (مانند فشار خون کنترل نشده)
 • مبتلا به بیماری‌ های تنفسی حاد
 • مشکلات انعقاد خون (مثل هموفیلی)
 • آمبولی ریه که اخیراً رخ داده باشد
 • بیماری‌ های بافت پیوندی
 • عفونت پوستی
 • دیابت کنترل نشده
 • بارداری یا شیردهی

درمان کربوکسی تراپی چگونه انجام می‌ شود؟

به طور کلی فرآیند دقیق درمانی به استفاده و همچنین محل تحت درمان کاملا بستگی دارد اما کلیات کربوکسی تراپی تقریبا برای تمامی افراد یکسان می باشد ، در این روش زیبایی و درمانی از یک کپسول گاز دی اکسید کربن استفاده می شود که با استفاده از یک لوله پلاستیکی به یک دستگاه تنظیم کننده جریان گاز وصل می شود که پزشک متخصص شما با استفاده از این دستگاه ها با دقت بسیار زیادی میزان ورود گاز کربن به دی اکسید را به بدن افراد کاملا کنترل می کند .

کربن دی اکسید از کپسول به دستگاه های تنظیم کننده . بعد از آن به یک لوله استریل وارد بدن می شود که در انتها فیلتری تعبیه شده است که این فیلتر تمام نا خاصلی های باقی مانده را جذب بدن می کند که وارد بدن نشود ، گاز از فیلر بدن عبور کرده و وارد یک سوزن بسیار ریز می شود که پزشک متخصص زیبایی با استفاده از این سوزن ها گاز دی اکسید کربن را به زیر پوست فرد مراجعه کننده می فرستد .

احساسی که در طول درمان خواهید داشت

فرآیند درمان این روش زیبایی و درمانی برای افراد کاملا بدون درد می باشد و حتی شما هیچ نیازی به دارو های بی حسی ندارید ، چنانچه که آستانه تحمل درد شما بسیار پایین باشد می توانیم از کرم های بی حس کننده نیز استفاده نماییم تا این مشکل نیز برطرف شود ، البته نیز ممکن شرایطی عجیبی را تجربه کنید مثلا زمانی که کربوکسی تراپی زیر چشم را انجام می دهید احساس می کنید که چشم شما کمی پف کرده است ، درست مانند حسی که قبل از گریه کردن دارید این احساس عجیب در عرض 5 الی 10 دقیقه بعد به طور کامل بر طرف خواهد شد .

درمان ترک های پوستی نیز با این روش کاملا بدون درد می باشد ، چون پوستی که دچار ترک شده است قابلیت های حس عادی را ندارد و ممکن است که کمی احساس فشار و یا خارش کنید که بین 5 الی 10 دقیقه بعد از تزریق این مشکل برطرف خواهد شد ، جای زخم و اسکار هم اصلا درد ندارد و چون به طور کلی بافت زخم فاقد اعصاب درد است . این روش زیبایی برای درمان چربی های موضعی و همچنین سلولیت دست ،شکم و پا شرایط خاص خودش را دارد که در این موارد گاز بسیار بیشتری به بافت ناحیه چربی مورد هدف باید تزریق شود که در واقع آن ها را باد می کنیم ، به همین دلیل ممکن است که کمی احساس فشار در نواحی تحت درمان خود کنید برای مثال در مورد دست احساس شما کاملا شبیه به زمانی است که می خواهید فشار خون خود را اندازه گیری کنید و چون خونرسانی در این بخش بسیار افزایش پیدا می کند ناحیه تحت درمان به مدت 24 ساعت آینده گرم می باشد و همچنین احتمال سوزن سوزن شدن خفیفی را میز ممکن است احساس کنید .

تعداد جلسات درمانی کربوکسی تراپی

به طور کلی تعداد جلسات درمانی افراد کاملا به محل استفاده ، نوع مشکلی که دارید و همچنین اهداف شما کاملا بستگی دارد ، در ادامه شما را با تعداد جلسات درمانی کربوکسی تراپی آشنا خواهیم کرد با ما همراه باشید .

 • برای از بین بردن چربی‌ های موضعی خود ، ۸ تا ۱۰ جلسه‌ ی درمانی برای شما نیاز است که به بهترین نتیجه درمانی خود برسید . به طور کلی این جلسات هر هفته و یا یک هفته در میان برای افراد انجام می‌ شود و حتی امکان دارد که چند جلسه‌ ی درمانی سالانه نیز برای درمان مشکل خود نیاز داشته باشید.
 • برای درمان سلولیت و پوست پرتقالی، معمولاً ۶ تا ۱۰ جلسه‌ ی درمانی برای افراد کافی است که  این جلسات هم با فواصل یک یا دو هفته‌ ای برای افراد انجام می شود .
 • برای درمان ترک‌ های پوستی به ۴ تا ۱۰ جلسه‌ ی درمانی نیاز دارید که هر ماه باید آن را انجام دهید .
 • برای سیاهی زیر چشم خود نیز ، ۴ تا ۸ جلسه‌ درمانی به صورت ۲ هفته تا ۴ هفته در میان برای شما نیاز است.
 • جوان سازی پوست هم به ۴ تا ۸ جلسه‌ ی درمانی نیاز دارد که ۳-۴ هفته یک بار برای شما برگزار می‌ شود.

تعداد جلسات درمانی کربوکسی تراپی

ماندگاری کربوکسی تراپی صورت چقدر است؟

به طور کلی در مورد جوان سازی پوست هر فرد نتیجه این روش درمانی بین 4 ماه تا 6 ماه می باشد و در دیگر کاربرد های این روش مانند سلولیت در صورتی که شما رژیم غذایی خوب و مناسبی را داشته باشید و ورزش گنید نتیجه این عمل زیبایی و درمانی تا چند سال نیز برای شما ماندگار است .

آیا تزریق کربوکسی تراپی به صورت عوارض دارد؟

تزریق کربوکسی تراپی به صورت مانند هر روش دیگری با برخی عوارض و مشکلات همراه است که سعی داریم در این بخش از مقاله این عوارض را برای شما ذکر کنیم :

تورم پوست زیر چشم : از جمله عوارض جانبی رایجی که کربوکسی تراپی دارد، پف پوست است. در طی انجام این تکنیک، تزریق دی اکسید کربن سبب بیشتر شدن جریان خون و اکسیژن رسانی به بخش تزریق شده می شود. این مشکل سبب بروز تورم و پف گذرا در قسمت تزریق شده به خصوص زیر چشم می گردد. ولی این وضعیت به طور معمول در مدت زمان چند روز بهتر می شود. بدن شما توانایی جذب دی اکسید کربن را دارد که موجب کمتر شدن پف و بهتر شدن وضعیت پوست می شود.

تورم و کبودی : تورم و کبودی از عوارض جانبی رایج کربوکسی تراپی است. در این تکنیک درمانی، در صورت تزریق دی اکسید کربن به بخش تحت نظر، جریان خون بسیار بیشتر می شود که می تواند سبب بروز تورم و کبودی در قسمت مورد نظر شود. این مشکلات به طور معمول موقتی اند و به طور طبیعی در مدت چندین روز ناپدید می شوند. پس از اتمام جلسه تزریق، بعد از مطمئن شدن از منطقی بودن و بهتر شدن عوارض، می توانید از تکنیک های خنک کننده و آنتی التهابی مثل استفاده از یخ یا پنیه استفاده کنید.

خش خش در پوست : احساس خش خش پوست و گرما، خاریدن یا سوختن بعد از جلسه کربوکسی تراپی می تواند از عوارض جانبی رایج این تکنیک باشد. زمانی که دی اکسید کربن به پوست تزریق گردد، گردش خون و اکسیژن رسانی به قسمت مورد نظر را بیشتر می کند. این مسئله می تواند موجب گردد که پوست احساس گرما، خارش و سوزش داشته باشد. این مشکلات به طور معمول 1 روز بعد از جلسه کربوکسی تراپی باقی می مانند و سپس بهبود می یابند.

درد و قرمزی : درد و قرمزی هم از مشکلات احتمالی حاصل از تزریق گاز کربوکسی تراپی است. زمانی که دی اکسید کربن به محل مورد نظر تزریق می گرددد، این ناحیه امکان دارد که دچار درد، تورم و قرمزی شود. این مشکلات به طور معمول گذرا هستند و طی چند روز به طور عادی ناپدید می شوند. هنگامی که از معقول بودن و بهتر شدن علائم مطمئن شدید، می توانید از روش های درمان کننده مثل یخ یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) استفاده نمایید.

احساس گرما در ناحیه تزریق : حس گرما در قسمت تزریق پس از کربوکسی تراپی امکان دارد که یکی از مشکلات حاصل از آن باشد. گاز دی اکسید کربن تزریق شده به قسمت مورد نظر می تواند سبب بیشتر شدن میزان جریان خون شود و ناحیه تحت درمان را گرم کند. این مشکلات به طور معمول موقتی اند و طی چند روز به طور طبیعی ناپدید می شوند. حس کردن گرما به همراه تورم، قرمزی و درد ممکن است نشان دهنده واکنش پوست به تزریق دی اکسید کربن باشد. زمانی که مطمئن شدید عوارض این بیماری بهتر شد، می توانید از تکنیک های تسکین دهنده مثل یخ یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) استفاده کنید.

کلام آخر 

از این که ما را تا آخر مقاله کربوکسی تراپی صورت همراهی کردید از شما سپاس گزاریم همچنین اگر نظر و یا پیشنهادی در این زمینه دارید ممنون می شویم که با ما نیز در میان بگذارید .

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *