مزایا تزریق بوتاکس زیر بغل

ما در این مقاله سعی داریم شما را با مزایا تزریق بوتاکس زیر بغل آشنا کنیم. تزریق بوتاکس از مهم ترین روش های جوان سازی است. بوتاکس بیشتر برای از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوستی استفاده می شود اما این ماده بیشتر برای درمان تعریق بیش از اندازه کاربرد دارد. عرق کردن بیش از اندازه در سبک زندگی افراد تاثیر می گذارد. افرادی که عرق می کنند در شرکت کردن در میهمانی و مجالس شرمنده می شوند زیرا باعث خیس شدن لباس و ظاهر نامطلوب می شود. بوتاکس برای آشنا شدن با مزایا تزریق بوتاکس زیر بغل با ما همراه باشید.

بوتاکس چیست ؟

بوتاکس یک نوروتوکسین است که از باکتری های ایجاد کننده بوتولیسم به وجود می آید. نوروتوکسین نوعی سم برای سلول های عصبی است و بوتولیسم نوعی مسمومیت غذایی است. اگر این روش به صورت ایمن انجام شود دیگر جای نگرانی نیست. بوتاکس در ابتدا یک روش زیبایی به کار گرفته می شد. این ماده با فلج کردن موقت عضلات چروک صورت را رفع می کند. پزشکان برای برطرف کردن بیماری های عصبی عضلانی مانند میگرن، اسپاسم عضلانی و هایپر هیدروزیس از بوتاکس استفاده می کنند.

بوتاکس با مسدود کردن اعصاب فعال کننده غده های عرق تاثیر خود را به جا می گذارد. وقتی که دمای بدن زیاد می شود سیستم عصبی غده های عرق را فعال می کنند. این روشی است که بدن توسط آن به صورت خودکار دمای خود را کاهش می دهد. در افراد مبتلا به هایپر هیدروزپس اعصاب فعال کننده این غدد پیش فعال هستند. تزریق مستقیم بوتاکس به ناحیه دارای تعریق شدید باعث فلج شدن اعصاب پیش فعال در آن ناحیه می شود. وقتی که اعصاب نتوانند پیام تعریق را ارسال نکنند تعریق اتفاق نمی افتد. بوتاکس در ناحیه تزریق شده از تعریق جلوگیری می کند.

در چه ناحیه ای از بوتاکس می توان استفاده کرد ؟

بوتاکس زیر بغل برای درمان تعریق ناحیه زیر بغل تایید شده است. بوتاکس در درمان تعریق بیش از اندازه در ناحیه زیر بغل موثر است. پزشکان از این روش برای درمان تعریق ناحیه دیگر بدن استفاده می کند. بوتاکس در 80 تا 90 درصد موارد در درمان تعریق کف دست موفق است. نتیجه این روش به اندازه درمان تعریق زیر بغل ماندگاری ندارد. بوتاکس تعریق ناحیه پیشانی را تا 75 درصد کاهش داده و نتیجه آن تا 5 ماه دوام دارد. بوتاکس می تواند در کاهش تعریق کف پا موثر باشد. تزریق در ناحیه کف پا نسبت به ناحیه دیگر بسیار دردناک است.

بوتاکس چیست ؟

آیا تزریق بوتاکس می تواند تعریق را کاهش دهد ؟

تزریق بوتاکس برای افرادی که بیش از اندازه عرق می کند نوعی درمان است که می تواند تعریق آن ها را کاهش دهد. سازمان غذا و داروی ایالات متحده تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بیش از اندازه را تایید کرده است. در بدن همه ما نوعی ماده شیمیایی وجود دارد که غدد عرق را تحریک می کند. بوتاکس از طریق مسدود کردن این ماده شیمیایی مانع فعال شدن غدد عرق می شود و تعریق را کاهش می دهد.

تعریق بیش از اندازه که با نام علمی هایپرهیدوزیس شناخته می شود از طریق تزریق بوتاکس تا 80 درصد کاهش می باید. اثربخشی تزریق بوتاکس برای کاهش تعریق به مدت 4 تا 12 ماه است و باید در طول سال تمدید می شود. اثرات تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بدن در مدت 2 هفته دیده می شود. تزریق بوتاکس برای کاهش تعریق در ناحیه مختلفی مثل زیر بغل، پیشانی، دست و پاها استفاده می شود. این روش یک جراحی غیر تهاجمی است که نیاز به بیهوشی ندارد و فقط قبل از انجام تزریق پزشک از بی حسی موضعی برای کاهش درد استفاده می کند.

هایپرهیدروزیس چیست ؟

هایپر هیدروزیس اصطلاح پزشکی است که به تعریق شدید و غیر طبیعی گفته می شود. این تعریق ناشی از فعالیت زیاد غدد عرق است که باعث تعریق شدید در بعضی ناحیه بدن می شود. بیشترین مناطقی که تحت این بیماری قرار می گردند عبارتند از : دست ها، کشاله ران، پاها، پیشانی و زیر بغل. این بیماری در دو نوع اولیه و ثانویه است.

هایپر هیدروزیس اولیه : به دلیل نامعلومی بروز می کند و شروع ان در کودکی و نوجوانی است. با وجود نامعلوم بودن علت اضطراب و هیجان می تواند این نوع تعریق تشدید کند. این تعریق امکان دارد در ناحیه مختلفی از بدن مانند دست و پا و زیر بغل اتفاق بیفتد.

هایپرهیدروزیس ثانویه : تعریق ناشی از بیماری یا عوارض جانبی از مصرف بعضی از داروها است. استرس هیجانی و بیماری های مثل پرکاری تیروئید از دلایل این بیماری است. این نوع تعریق به صورت متقارن در بعضی از نقاط بدن اتفاق می افتند و امکان دارد در خواب و در بیداری اتفاق بیفتد. برای مثال فرد مبتلا به هایسپرهیدروزیس  ثانویه امکان دارد تعریق شدید در کف دست و پا را تجربه کند. افرادی که دچار هایپرهیدورزیس ثانویه هستند بادی برای پیدا کردن علت به پزشک مراجعه کرد.

هایپرهیدروزیس چیست ؟

درمان بیماری اصلی یکی از راه های کاهش تعریق شدید است. تزریق بوتاکس یکی از اصل ترین درمان ها برای کنترل تعریق غیر طبیعی بدن است. هایپرهیدورزیس اولیه و ثانویه از طریق تزریق سم بوتولینیوم قابل کنترل است. لازم است بیمارانی که تعریق غیر طبیعی را تجربه می کنند برای درمان با تشخیص پزشک اقدام به تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بدن کنند.

عوارض بوتاکس زیر بغل : 

تزریق بوتاکس مانند سایر روش های دیگر که عبارتند از : عوارض بوتاکس پیشانی و عوارض بوتاکس دور چشم، دارای عوارض و خطراتی است که موقت هستند و بعد از گذشت چند روز از بین می روند. در ادامه با عوارض تزریق بوتاکس آشنا می شوید :

 • ضعف عضلانی
 • آنافیلاکسی
 • مشکل در تنفس، بلع یا گفتار
 • بثورات پوستی و کهیر
 • مشکلات بینایی
 • سرگیجه
 • از دست دادن کنترل مثانه
 • خشکی دهان
 • سردرد
 • خستگی
 • درد در نواحی تزریق

مزایا تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس مانند روش های دیگر مزایا و معایبی دارد که در ادامه با مزایا تزریق بوتاکس زیر بغل آشنا می شوید :

اثر بخشی بالا و طولانی مدت : تزریق بوتاکس اثر بخشی بالایی دارد و نتیجه آن تا مدت زمان طولانی باقی می ماند.

غیر تهاجمی بودن : تزریق بوتاکس نوعی جراحی غیر تهاجمی است که با عوارض کم همراه است. این روش درمانی بی خطر است و بیماران به داروهای بیهوشی نیازی ندارند. مقداری بی حسی موضعی قبل از جراحی برای تزریق بوتاکس کافی است.

بدون درد : تزریق بوتاکس بدون درد انجام می شود. پزشک برای اطمینان از جراحی از بی حسی موضعی استفاده می کند تا درد را کاهش دهد. همه بیماران درد را تجربه نمی کنند اما بعضی افراد امکان دارد درد بیشتری احساس کنند.

معایب تزریق بوتاکس :

گران بودن : بوتاکس روش های درمانی کم هزینه است اما این روش نسبت به روش های دیگر کاهش تعریق بدن پر هزینه است. درمان های متفاوتی بری کنترل تعریق وجود دارد اما امکان دارد اثر بخشی بوتاکس را نداشته باشد. این روش نسبت به روش های درمان تعریق هزینه بیشتری دارد.

موقتی بودن و نداشتن اثرات دائمی : بوتاکس تاثیر دائمی ندارد و برای اثر بخشی دائمی باید بعد از مدتی تمدید شود.

داشتن عوارض جانبی احتمالی : تزریق بوتاکس مانند جراحی های دیگر عوارض زیادی دارد. همه بیماران عوارض را تجربه نمی کنند.

مناسب نبودن برای همه نقاط بدن : تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بدن مناسب همه نقاط بدن نیست و با تشخیص پزشک برای بعضی ناحیه بدن تزریق می شود.

تزریق بوتاکس یکی از اصلی ترین روش های درمان برای کنترل تعریق است. FDA تزریق بوتاکس را برای زیر بغل تایید کرده است اما این روش برای کنترل تعریق در ناحیه های دیگر تزریق می شود. تعریق بیش از اندازه و غیر طبیعی هر علتی که داشته باشد بادی درمان شود. بیمارانی که تعریق شدید دارند باید به پزشک مراجعه کنند و به درمان اقدام کنند. تزریق بوتاکس یکی از درمان های اصلی کنترل تعریق است که بادی در مراکز درمانی معتبر انجام شود.

مزایا تزریق بوتاکس

دلیل عرق کردن زیاد چیست و چه راه های درمانی دارد ؟

علت عرق کردن بیش از اندازه در بدن بیشتر موارد زمینه ارثی می باشد که در موارد کمتر امکان دارد عوامل موروثی مانند پر کاری تیروئید، پاراتیروئید و یا دیابت در به وجود آمدن این عوارض دخل داشته باشد. عرق کردن بیش از اندازه در ناحیه کف دست مخصوصا در شرایط پر استرس و محیط های شلوغ و در زمان دست دادن با دیگران باعث افزایش استرس در فرد می شود. افزایش تنش و اضطراب باعث تحریک سیستم سمپاتیک شده و با افزایش ضربان قلب و تند شدن ریتم تنفس، فشار خون بالا رفته و عرق کردن بیشتر می شود و این چرخه معیوب تکرار شده و میزان تعریق افزایش می باید.

اولین خط درمان برای کنترل این حالت کاهش استرس با تنفس عمیق است. مرحله دوم مصرف داروهایی است که باعث کنترل سیستم سمپاتیک می شوند. داروی پروپرانول به عنوان مهار کننده سمپاتیک استفاده شده است و از بروز سیکل معیوب افزایش استرس جلوگیری می کند. محلول الکلی آلومینیوم کلراید 20 تا 25 درصد درمان موضعی دیگر است که برای کاهش تعریق مورد استفاده قرار می گیرد که ایراد این دارو ایجاد حساسیت و ریختگی شدید پوست است.

داروهای آنتی کولینرژیک مثل پروپانتلین و اکسی بوتینین مورد استفاده قرار می گیرد که به دلیل عوارض آن ها مانند خشکی دهان و کاهش حرکات دستگاه گوارش استفاده از آن ها محدود شده است. راه حل دیگر تزریق بوتاکس در موضع می باشد که مورد تایید FDA  قرار گرفته است و برای زیر بغل، کف دست و پا انجام می شود.

ماندگار تزریق بوتاکس

بازه میانگین زمانی برای ماندگاری تزریق بوتاکس تزریق شده در همه ناحیه ها بدن مانند تزریق بوتاکس صورت با تزریق بوتاکس زیر بغل و دست و پا بین 6 تا 8 ماه برآورده می شود و امکان دارد بیشتر از این زمان دوام داشته باشد اما بازه ماندگاری کم تر از 6 ماه و بیشتر از یکسال نخواهد بود. این زمان تعیین کننده فواصل بین جلسات تزریق بوتاکس زیر بغل یا کف دست و پا است.

تعداد جلسات تزریق بوتاکس چقدر است ؟

گذراندن یک جلسه تزریق بوتاکس زیر بغل یا دست و پا باعث از بین رفتن عرق شدید در این ناحیه می شود. بعداز آن به فاصله هر 6 تا 8 ماه یک بار تزریق مجدد تزریق بوتاکس زیر بغل یا دست و پا انجام می شود. این زمان برابر با ماندگاری تاثیرات در ناحیه تزریق شده است که تعیین کننده تعداد جلسات تزریق بوتاکس در سال محسوب می شود.

ساختار و ترکیبات در بوتاکس :

بوتاکس شکل تغییر یافته سم باکتری كلستریدیوم بوتولینوم است و در حالت اولیه امکان دارد باعث مسمومیت غذایی می شود اما با تغییراتی که توسط تیم پزشکان بر روی آن صورت می گیرد تبدیل به کی داروی مفید می شود. در کشور ایران بوتاکس هایی که مورد استفاده قرار می گرد از کشور انگلیس وارد می شوند که مورد تایید سازمان FDA است. برای بسیاری از افرادی که می خواهند از این روش استفاده کنند چند مسئله مانند درد زمان درمان، کبودی، دوران نقاهت، افتادگی عضلات سوال است. بر اساس نظر یکی از متخصصین تزریق بوتاکس بدون درد و عوارض است. انجام بوتاکس بدون درد و کبودی و زخم است و افتادگی عضلات در آن وجود ندارد.

چه افرادی کاندیدای مناسبی برای تزریق بوتاکس زیر بغل هستند ؟

برای این روش باید حداقل سن شما 18 سال باشد؛ بوتاکس زیر بغل در موارد شدید هایپرهیدروزیس پیشنهاد می شود. بهتر است قبل از انجام این روش قرص و لباس و رول های ضد تعریق را تست کنید؛ افرادی که دچار بیماری خاص می باشند یا داروی خاصی را مصرف می کنند نمی توانند برای درمان هایپرهیدروزیس از روش تزریق بوتاکس استفاده کنند.

برای تزریق بوتاکس زیر بغل آماده شویم ؟

تزریق بوتاکس روشی ساده و سریع است که در مطب پزشک انجام می شود. پزشک از بیمار در خواست می کند از دو یا سه روز قبل از انجام روش از تراشیدن موهای زیر بغل دوری کنید؛ در صورت مصرف داروهای رقیق کننده خون پزشک برای پیشگیری از بروز کبودی از بیمار می خواهد تا مصرف این داروها را چند روز پیش قطع کند؛ افراد باید همه داروهای مصرفی خود را به پزشک اطلاع دهند و در صورت درخواست پزشک مصرف آن ها را قطع کنند.

مراقبت های بعد از بوتاکس زیر بغل

تزریق بوتاکس همانند تمامی فرایندهای پزشکی نیاز به انجام برخی از مراقبت‌ها پس از انجام دارد. از جمله مراقبت‌های بعد از بوتاکس زیر بغل می‌توان به خودداری از فعالیت‌های بدنی سنگین و ورزش برای مدت زمانی مشخص و عدم رفتن به حمام آب گرم پس از تزریق اشاره کرد. البته این تمام ماجرا و محدودیت‌های مربوط به افرادی که اقدام به تزریق بوتاکس می‌کنند نیست. بلکه آن‌ها باید قبل از تزریق بوتاکش نیز دستورالعمل‌هایی که پزشک به آن‌ها داده را رعایت کنند.

به عنوان مثال کسانی که تمایل به تزریق بوتاکس دارند تا سه چهار روز پیش از انجام این کار تزریقاتی نباید اقدام به تراشیدن و اصلاح زیر بغل خود کنند. استفاده از برخی از نوشیدنی‌ها و خوراکی‌ها و مواد مصرفی، نظیر الکل و سیگار نیز می‌تواند در نتیجه این فرایند تاثیر بگذارد و پیش از انجام آن‌ها نباید مورد انجام قرار بگیرد. مراقبت‌های بعد از بوتاکس زیر بغل البته آنقدر پیچیده نیست و فرد باید صرفا طبق دستورالعمل‌های ویژه‌ای که پزشک برای او در نظر گرفته پیش برود تا مشکلات پیچیده گریبان گیر او نشود.

بوتاکس زیر بغل برای کاهش تعریق :

بوتاکس زیر بغل برای کاهش تعریق از روش کنترل سیستم عصبی و تاثیر روی آن استفاده می‌کند. این فرایند باعث می‌شود تا انتقال دهنده‌های عصبی دستخوش تغییر عملکرد شوند و همین موضوع باعث می‌شود تا فرد دیگر مثل سابق با چالش تعریق بیش از اندازه در ناحیه‌ی زیر بغل مواجه نشود.

در حقیقت بوتاکس قابل تزریق، حاوی ماده‌ای به نام بوتولینیوم است که خود، توسط یک نوع باکتر‌‌‌ی تولید می‌شود. روش تزریق بوتاکس زیر بغل روی عملکرد انتقال دهنده‌های عصبی تاثیر می‌گذارد و در نهایت باعث می‌شود تا غدد تعریق نسبت به دستورهای مغز به شکلی متفاوت عمل کند که همین موضوع روی روند عرق کردن و ترشحات ناحیه‌ی مذکور تاثیر می‌گذارد و باعث نتیجه‌ای مطلوب در زمینه کنترل غدد تعریق می‌شود.

قیمت بوتاکس زیر بغل :

قیمت نسبتا بالای انجام این فرایند درمانی یکی از معایب بوتاکس زیر بغل به شمار می‌رود. حقیقت این است که تزریق بوتاکس در این ناحیه شاید آنقدرها هم گران نباشد، اما استفاده از مواد بهداشتی یا استفاده از روش‌های معمول که بسیاری از پزشک‌ها به عنوان راهکارهای موقت که باید به صورت دائم انجام شوند آن‌ها را توصیه می‌کنند، بسیار ارزان‌تر از انجام فرایند تزریق بوتاکس است. از طرف دیگر تزریق بوتاکس نمی‌تواند به صورت مستقیم روی تمامی نواحی بدن انجام شود و در برخی از نقاط خاص نیز صرفا با تایید پزشک قابل انجام خواهد بود.

البته باید یادآور شد که بوتاکس زیر بغل قیمت آنچنان زیادی هم ندارد و برای دریافت این خدمات می‌توان با مراکز معتبر ارائه دهنده این خدمات درمانی تماس گرفت. قیمت بوتاکس زیر بغل متأثر از چندین فاکتور نظیر مواد اولیه مورد استفاده و کیفیت آن‌ها، مرکز تخصصی ارائه دهنده‌ی خدمات تزریق و امکاناتی که در اختیار افراد متقاضی قرار می‌گیرد و میزان تخصص پزشک و تکنسین‌های کلینیک مرتبط باشد. با توجه به این موضوع توصیه می‌شود تا حتما از خدمات ویژه ارائه شده در مراکزی استفاده کنید که امکانات لازم را با بهترین کیفیت ممکن در اختیار شما قرار می‌دهند.

ماندگار تزریق بوتاکس

کلام آخر

قبل از انجام تزریق بوتاکس زیر بغل از افراد با تجربه کمک بخواهید و سعی کنید درباره مزایا تزریق بوتاکس زیر بغل اطلاعات کافی به دست آورید. ممنون از اینکه تا ادامه مقاله مزایا تزریق بوتاکس زیر بغل همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *