تزریق چربی زیر چشم

در این مقاله قصد داریم در ارتباط با تزریق چربی زیر چشم صحبت کنیم. یکی از دلایلی اصلی پیری و چین و چروک های پوستی کم شدن چربی پوست است که به دنبال این اتفاق، مشکلاتی اعمم از ایجاد شدن خط خنده، خط اشک، خط اخم، چین و چروک در نواحی از جمله پلک ها، اطراف چشم، گونه و شقیقه ها رخ می دهد. اما تا زمانی که این چروک ها عمیق نشده باشد، می شود در برخی از نواحی با کمک بوتاکس این مشکل را تا حدودی بر طرف کرد اما زمانی که این چروک ها عمیق نشده باشد دیگر از بوتاکس کار چندانی بر نمی آید و باید به تزریق فیلرها رو آورد که بهترین پر کننده، تزریق چربی است، چرا که در این روش بافت چربی از قسمتی از بدن خود فرد برداشته شده و به قسمت دیگری از بدن پیوند زده می شود. چربی نوعی فیلر یا حجم دهنده طبیعی است که کاربردهای زیادی در طب و زیبایی دارد. تزریق چربی در واقع پیوند سلولهای چربی زنده به صورت و دست و… است که بعد از مدتی بافت همبند و عروق خونی اطراف آنرا گرفته و سلول‌های چربی جزئی از بافت بدن می شود و جابه جایی چربی تزریق شده گوله شدن و شل شدن پوست به هیچ وجه امکان پذیر نیست.

تزریق چربی به زیر چشم و تاثیر آن بر چهره

احتمال دارد برای شما هم این اتفاق افتاده باشد که پس از بی خوابی یا بیماری کمی زیر چشم هایتان گودی و سیاهی ایجاد شود. این گودی موقتی بوده و از بین خواهد رفت اما بسیاری از افراد با افزایش سن دچار گودی زیر چشم به صورت دائم خواهند شد. تزریق چربی fat injection به کمک این افراد خواهد آمد. به طور کلی تزریق چربی به صورت و یا زیر چشم موجب از بین رفتن و اصلاح نواقص و افزایش حجم در نقاطی از صورت توسط مواد غیر آلرژی زا خواهد شد. با تزریق چربی به صورت و زیر چشم زیبایی و جوانی به چهره شما باز خواهد گشت اما این روش نیز در کنار تمام مزایایی که دارد، شامل معایب و خطراتی نیز خواهد شد.

تزریق چربی به زیر چشم و تاثیر آن بر چهره

تزریق چربی به زیر چشم چیست و چگونه انجام می شود؟

تزریق چربی به زیر چشم که انتقال چربی نیز نامیده می شود، یکی از تزریقات زیبایی رایج در میان افراد می باشد که از گودی زیر چشم خود رنج برده و به دنبال راهی برای خلاصی از این گودی می باشند. در تزریق چربی پزشک چربی های اضافی از مناطق دیگری از بدن بیمار مثل شکم و ران ها خارج کرده و به نقاط مدنظر که دارای حجم کمی می باشند مانند دست، پا، سینه، باسن و صورت، تزریق خواهد کرد.

چرا تزریق چربی جزو پرطرفدارترین روش ها است؟

 • از مزایای تزریق چربی می توان گفت که از آنجا که در این فرایند، از سلول‌های چربی خود بدن استفاده می‌شود،خطر واکنش‌های آلرژیک نیز از بین می‌رود و بروز مشکل پس زدگی بسیار کم است به این دلیل، برخی از افراد این روش را ایمن‌تر می‌دانند و همچنین هرحجمي كه بخواهيم برداشت مي شود(حتي به مقدار زياد تا حدود 500cc به منظورتزريق در باسن).
 • حجم زياد ژل امكان جابجايی دارد و با فشار های خارجی كه پوست ميايد از نقطه ای به نقطه ديگر حركت خواهد كرد و از روي پوست دچار ناهمواری خواهد شد.در صورتيكه درمورد چربی، چون سلولهای زنده بدن هستند و وقتی به ناحيه ای تزريق مي شوند به همان قسمت پيوند داده مي شوند و عروق و بافت های بدن آنها را احاطه كرده و جزئی از چربی طبيعی آن منطقه خواهد شد (به اصطلاح به بدن جوش مي خورد) و امكان هيچ گونه جابجايی نخواهد داشت.
 • ماندگاری چربی تزريق شده،‌ معمولا چربی را از نواحي مقاوم به رژيم و ورزش برداشت مي كنيم. مانند کنار رانها ،پهلو ها و یا شكم،‌ بنابراين اين چربی پس از تزريق در نواحی مثل صورت به آسانی با رژيم و يا ورزش آب نخواهد شد .دوام چربی از فیلرهای هیالورونیک اسید بیشتر است و در اکثر بیماران اثرات تزریق چربی پس از جلسات ترمیم بالغ بر 5 سال یا بیشتر باقی می ماند.

موارد استفاده تزریق چربی

به غیر از برطرف کردن، چین و چروک های عمیق می توان از این روش در سایر بخش های دیگر جوانسازی از جمله:

 1. پر کردن مناطق لاغر فرورفته صورت مثل گونه و زیر چشم
 2. برجسته سازی گونه و چانه،…
 3. برجسته سازی باسن
 4. بزرگ کردن سینه ها و بازسازی سینه
 5. جوانسازی دست و کاهش ظاهری عروق زیر پوست
 6. پرکردن اسکار یا جای زخم فرورفته و سوختگی ها مورد استفاده قرار می گیرد.

چه مناطقی برای برداشت چربی مناسب هستند؟

بهترین محل‌هایی که می‌توان چربی را برداشت کرد منطقه‌ای است که چربی آن با رژیم غذایی کم نمی‌شود. عموما بهترین مناطق قسمت خارجی ران و باسن هستند. اما به طور کلی تقریبا از چربی زیر پوست در هر نقطه ای از بدن میتوان بدین منظور استفاده کرد ولی نواحی پهلو ها، رانها، کنار زانو و زیر شکم معمولا چربی مقاومتری دارد.برخی از پزشکان چربی فریز شده استفاده می کنند که به بدلیل گوله شدن منسوخ شده است و بهتر است چربی به صورت تازه کشیده شود.

آیا با یک‌بار تزریق چربی می توان به نتایج مطلوب رسید؟

در تکنولوژی قدیم جهت ماندگاری تزریق چربی باید 2 الی 4 مرتبه تکرار شود در حالی که در تکنولوژی جدید به دلیل برداشت سلول های چربی با فشار آب و بدون آسیب به سلول های چربی جهت ماندگاری فقط یکبار تکرار نیاز است. جهت ماندگاری تزریق چربی و رسیدن به نتایج باید ترمیم به روش دستی حداقل سه بار و به روش بادی جت یکبار انجام پذیرد.

نیاز است بگویم که مقدار تزریق شده بعد از گذشت یک هفته یا 10 روز بیش از 40 تا 50 در صد از حجم تزریق شده کاسته می شود پس جای نگرانی از سایز ایجاد شده بعد از عمل نمی باشد. با توجه به اینکه چربی بافت زنده میباشد و در بهترین حالت پس از تزریق بیش از 30 درصد از حجم تزریق شده جذب میگردد ، پس لازم است که در هنگام تزریق بیش از 50 درصد حجم خواسته شده تزریق گردد که پس از جذب و از بین رفتن تورم به سایز دلخواه رسیده شود.

چه مناطقی برای برداشت چربی مناسب هستند؟

ماندگاری تزریق چربی زیر چشم چقدر است؟

تزریق چربی زیر چشم روشی غیرتهاجمی، مقرون به صرفه، و ماندگار برای جوانسازی زیر چشم محسوب می‌شود. در این روش، خطوط و چین و چروک ها، همچنین گودی زیر چشم که امکان دارد تحت تأثیر افزایش سن یا به دلایل ژنتیکی ایجاد شده باشد، به طور قابل قبولی بهبود یافته، زیبایی چشم ها بیش از پیش نمایان می‌گردد. یکی از مسائل حائز اهمیت در تزریق چربی زیر چشم ماندگار این روش است. در این مقاله می‌خواهیم ابتدا به توضیح مختصری در ارتباط با این روش بپردازیم، سپس در مورد راههای افزایش ماندگاری تزریق چربی زیر چشم، نکاتی را یادآور شویم.

فواید تزریق چربی زیر چشم

تزریق چربی زیر چشم مزایایی دارد که در ادامه به مهم ترین آن ها اشاره شده است:

 • تنها درمانی است که در یک جلسه به طور تقریبا دائم حلقه تاریک زیر چشم را بهبود می بخشد.
 • روند درمان سریع است و دوره ریکاوری کوتاهی دارد.
 • تزریق چربی باعث کند کردن روند پیری در اطراف چشم می شود.
 • نتایج طبیعی است و باعث بهبود ظاهر می شود.
 • چون چربی از بدن خود فرد گرفته شده است عوارضی مثل آلرژی را به دنبال ندارد.

چگونگی تزریق چربی زیر چشم

اگر به دلایلی متفاوت اعمم از افزایش سن، وراثت، آسیب های ناشی از آفتاب و سبک زندگی نادرست، دچار چین و چروک و گودی زیر چشم شده اید نگران نباشید. امروزه روش های زیادی برای رفع این مشکلات هست که تزریق ژل و چربی جز متد های افزایش حجم بسیار ایمن، همینطور مقرون به صرفه برای جوانسازی زیر چشم حساب می شود. تزریق چربی زیر چشم، با ایجاد حجم، چین و چروک ها را پر کرده است گودی زیر چشم نیز به همین روش پر می‌گردد. در این روش ابتدا چربی مورد نیاز از بافت‌های چربی که در برابر آب شدن توسط ورزش یا رژیم‌های غذایی مقاومت نشان می‌دهند، برداشته می‌شود. بهترین مناطق برای تخلیه چربی، شکم، پهلوها و پشت است. همچنین می‌توان این چربی را از ران و بازو نیز استخراج نمود.

مرحله تهیه چربی و خارج نمودن آن، باید بسیار دقیق و به درستی صورت گیرد تا سلول‌های چربی دچار آسیب نشوند. برای گرفتن چربی از منطقه مشخص شده، از سوزنهای مخصوصی به نام کانولا استفاده می‌شود. کانولا بسیار نازک است و آثار آن بر روی پوست بیش از یکی دو روز باقی نخواهد ماند. این چربی را علاوه بر زیر چشم، به دیگر نقاط صورت و بدن، مانند گونه‌ها، روی دست، چانه و … نیز می‌توان تزریق کرد. پس از مرحله برداشت چربی، عملیات آماده سازی روی چربی برداشته شده انجام می‌پذیرد و در پایان انتقال چربی به زیر چشم صورت می‌گیرد. تزریق چربی برای اینکه ایده آل ترین نتایج را در برداشته باشد، نیازمند رعایت نکاتی توسط پزشک و بیمار است که این امر در ماندگاری تزریق چربی و کاهش عوارض آن بسیار مؤثر است. از عوارض شایع تزریق چربی زیر چشم، کبودی و تورم است که طی یک هفته الی ده روز از بین خواهد رفت.

ماندگاری تزریق چربی زیر چشم

اگر پس از انجام تزریق چربی زیر چشم دچار تورم در این ناحیه شدید نگران نباشید چرا که میزان چربی تزریق شده به این قسمت ها از حالت مورد نیاز واقعی آن بیش تر است و دلیل آن نیز جذب شدن این چربی ها به مرور زمان توسط نواحی دیگر پوست می‌باشد. در صورتی که تورم این ناحیه مدت زیاد تری ادامه یافت باید با پزشک متخصص خود در این زمینه گفت و گو کنید تا علت آن معین شود. ماندگاری چربی تزریق شده زیر چشم، در صورتی که در یک مرکز معتبر مخصوص انجام این عمل صورت گیرد، به اندازه سه سال یا بیش تر است که البته نتیجه نهایی آن بعد از گذشتن سه ماه از انجام عمل تزریق قابل مشاهده می‌باشد. البته خوب است بدانید نوع ارزان تری برای این عمل وجود داردکه برای از بین بردی گودی و سیاهی زیر چشم می توانید استفاده کنید و آن تزریق نوعی ژل به نام رستیلن است که البته ماندگاری کمتری نیز خواهد داشت و تقریبا می‌توان گفت که بعد از یک سال به طور کامل از بین خواهد رفت.

ماندگاری تزریق چربی زیر چشم

رعایت برخی نکات توسط پزشک و بیمار می‌تواند موجب افزایش ماندگاری تزریق چربی زیر چشم شود.این نکات عبارتند از:

رعایت نکات مربوط به پزشک

 • انتخاب محل مناسب برداشت چربی
 • کاهش تماس سلولهای چربی با هوا، خون و لیدوکائین در زمان تزریق
 • جلوگیری از آسیب دیدگی سلولهای چربی
 • تزریق به اندازه چربی در محل

رعایت نکات مربوط به بیمار

 • تا دو هفته پیش و تا سه هفته بعد از عمل دخانیات مصرف نکنید. مواد موجود در دخانیات باعث کاهش خون رسانی به نواحی تحت درمان شده و می‌تواند ماندگاری تزریق چربی زیر چشم را کاهش دهد.
 • تا ۴ هفته بعد از عمل، هنگام خواب سر خود را بالاتر از سطح بدن قرار دهید.
 • برای حداقل ۳ هفته بعد از تزریق چربی زیر چشم، باید از انجام فعالیت‌های سنگین مانند تمرینات کششی یا وزنه‌زدن خودداری کنید.

اگر همه نکات عنوان شده به درستی انجام شود، و شرایط بیمار نیز مطلوب باشد، صرفه نظر از جذب مقداری از چربی تزریق شده (این امر کاملاً طبیعی است)، ممکن است نتایج تزریق چربی زیر چشم سالها باقی ماند. زیر چشم جزو مناطق کم تحرک صورت است و همین امر نیز به تثبیت نتایج تزریق در این ناحیه کمک می‌کند.

مراقبت های تزریق چربی زیر چشم

پس از تزریق چربی جهت حفظ نتایج و ماندگاری بیشتر انجام مراقبت هایی ضروری است که در ادامه به مهم ترین آنها اشاره شده است.

 • درد، تورم و کبودی طی روزهای اول بعد از تزریق چربی زیر چشم خود به خود از بین می رود ولی شما برای راحتی بیشتر می توانید از کمپرس یخ و حوله گرم در روز بعد از تزریق استفاده نمایید. ولی دقت کنید که بیش از ۱۵ دقیقه این کمپرس ها را روی پوست قرار ندهید. می توانید چند بار در روز با فواصل حداقل نیم ساعته از کمپرس ها استفاده نمایید.
 • از مصرف آسپرین و دیگر داروهای رقیق کننده خون پیش و پس از درمان بپرهیزید.
 • بهتر است یک تا دو هفته پس از تزریق چربی زیر چشم ورزش های سنگین را از برنامه روزانه خود حذف نمایید.
 • از بالش برای بلند کردن زیر سرتان استفاده نمایید تا میزان کبودی به طور موثری کاهش یابد.

زمان ریکاوری و بهبود پس از تزریق چربی زیر چشم

توصیه می شود  ۵ تا ۷ روز پس از درمان سبک زندگی خود را تغییر دهید و اگر می توانید مرخصی بگیرید. کبودی و تورم در منطقه تزریق ممکن است مشخص باشد ولی این عوارض طی چند روز پس از تزریق بهبود می یابند.

تزریق ژل و چربی چه تفاوتی با هم دارند؟

 1. از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین تفاوت‌های بین تزریق ژل و تزریق چربی می‌توان به مواد تزریق شده در هر دو روش اشاره کرد، در تزریق چربی از بافت چربی بدن شخص و در تزریق ژل از مواد شیمیایی و ساخته شده در صنعت استفاده می‌کنند؛ مشخص است که استفاده از بافتی که از خود بدن فرد به دست می‌آید، کاملا ایده‌آل و مناسب برای سلامتی عمومی فرد می‌باشد.
 2. تفاوت دیگر و مهم بین تزریق ژل و تزریق چربی این است که دوام و ماندگاری استفاده از تزریق چربی بیشتر از تزریق ژل است، تزریق چربی موقتی بوده و شخص باید هر چند ماه یکبار برای ترمیم، ژل تزریق کند در حالی که تزریق چربی طبیعی، روشی ماندگار و دائمی شناخته می‌شود که نتایج بسیار مناسبی مانند جوان‌سازی سلول‌های پوست را به همراه دارد.
 3. پس از تزریق چربی احتمال تغییر در محل قرارگیری آن یا جا‌ به‌ جایی چربی‌ها در زیر پوست پایین است؛ اما در تزریق ژل ممکن است، ژل‌ها در زیر پوست جا به جا شوند.
 4. از دیگر موارد استفاده از چربی طبیعی می‌توان به ایجاد برجستگی در ناحیه گونه اشاره کرد، همچنین اگر دنبال لیفت پوست یا پلک هستید، تزریق چربی بسیار منطقی است؛ ایجاد برجستگی در سایر نواحی مشخص بدن، از سایر موارد استفاده از چربی است.
 5. استفاده از تزریق چربی طبیعی کاربردهای بیشتری نسبت به تزریق ژل دارد از تزریق ژل عمدتا برای نواحی مانند لب‌ها و گونه استفاده می‌کنند در حالی که از تزریق چربی می‌توان برای نقاطی مانند گیج گاه و اطراف چشم و شقیقه نیز استفاده کرد.
 6. اگر فرد هیچگونه چربی اضافه در بدن نداشته باشد و تشخیص پزشک این باشد که برداشت چربی، سبب آسیب رساندن به سیستم سلامتی بدن او می‌شود از تزریق ژل به عنوان گزینه آلترناتیو استفاده می‌کنند.
 7. پس از تزریق چربی اگر تزریق با تکنیک درست و خوب انجام نگیرد ممکن است بعدها شکل گلوله گلوله به خود بگیرد. در روش تزریق طبیعی چربی این امکان وجود ندارد و چربی‌‎ها به صورت یکنواخت و صاف باقی می‌مانند.
 8. مدت زمان انجام تزریق چربی معمولا بین 3 الی 5 ساعت طول می‌کشد در حالی که برای تزریق ژل مدت کمتری نیاز است و معمولا بین 1 تا 2 ساعت طول می‌کشد و پس از تزریق چربی توصیه می‌شود به خانه بروید و استراحت کنید. شاید کیسه یا یخ  برای گذاشتن روی محل تزریق شده لازم باشد که پزشک بنا بر صلاحدید توصیه خواهد کرد.
 9. استفاده از تزریق ژل فقط خاصیت پرکنندگی خواهد داشت در حالی که تزریق طبیعی چربی به دلیل استفاده از بافت‌های بدن می‌توانند در تولید کلاژن‌های بدن تاثیر بگذارند و این کار سبب جوان‌سازی پوست خواهد شد. همین یک مورد باعث شده تعداد متقاضیان تزریق چربی به زیر چشم یا سایر نقاط بدن به شدت افزایش یابد و از آنجایی که این عمل به هیچ وجه تهاجمی نیست و هیچ نوع عوارض و حساسیت منتظر شما نخواهد بود با نهایت لذت منتظر نتیجه دادن آن خواهید ماند.

تزریق ژل و چربی چه تفاوتی با هم دارند؟

کاندیدای مناسب و نامناسب تزریق چربی زیر چشم

همان گونه که قبلا ذکر کردیم، چربی ها می توانند بافت پوست شما را بهبود بخشند و با پر کردن خطوط ظریف و چین و چروک هایی که با افزایش سن ظاهر می شوند، چهره تان را بسیار زیبا تر و جذاب تر نمایان کنند. ولی می بایست بدانید که تمام اشخاص نمی توانند گزینه مناسبی برای تزریق چربی زیر چشم باشند. کسانی که می توانند از این جراحی بهره مند شوند و به بهترین نتایج دست یابند، باید ویژگی های زیر را داشته باشند:

 • سلامت عمومی جسمانی خوبی داشته باشند.
 • سیگار نکشند و دخانیات مصرف نکنند.
 • در مدت زمان دوران نقاهت و درمان، انتظارات درستی در مورد فرآیند تزریق چربی داشته باشند.
 • به آنها بگویید که تزریق چربی زیر چشم ممکن است یک جایگزین خوب جهت لیفت صورت نباشد، ولی حتما می تواند بافت های پیرامون چشم را صاف، زیباتر و بانشاط تر کند.
 • بتوانند 1 الی 3 هفته دوره نقاهت با طی کنند تا کبودی ناشی از تزریق بهبود یابد.

از سوی دیگر، افرادی که از مشکلات زیر رنج می برند ممکن است جهت انجام تزریق به زیر چشم، با برخی مشکلات روبرو شوند. کاندیدای نامناسب تزریق چربی به زیر چشم شامل موارد زیر هستند :

 • کسانی که فشار خون شان به طور کنترل نشده ای بالاست.
 • اشخاصی که از تنباکو و سیگار استفاده می کنند.
 • افرادی که دارای مشکل لخته شدن خون هستند و این مشکل در قسمت های متفاوت بدن شان رخ می دهد.
 • کسانی که قبلا سیلیکون دریافت کرده اند.
 • افرادی که اخیراً تزریق فیلر انجام داده اند یا قبلاً جراحی مشابهی داشته اند.

تزریق چربی چه عوارضی دارد؟

برعکس سایر عمل ها، تزریق چربی زیر چشم بامشکلات و عوارض متعددی همراه نیست. با این وجود، بعضی از عوارض جانبی کوتاه مدت که ممکن است پس از تزریق چربی رخ دهد، از جمله موارد زیر می باشند :

خون ریزی : یکی از مشکلات متداول پس از تزریق چربی زیر چشم، خونریزی می باشد. در این تکنیک جهت تزریق چربی لزومی به برش پوست نمی باشد و روند تزریق کردن چربی با کمک سوزن انجام می گیرد. با این وجود، دقیقا پس از بیرون آوردن سوزن از سطح پوست، خطر خونریزی خفیف وجود دارد. حجم خونریزی بسیار کم می باشد و پس از 1 تا 2 ساعت قطع می شود. اگر چند ساعت پس از تزریق چربی زیر چشم خونریزی ادامه پیدا کرد، بهترین کار این است که با دکتر متخصص مشورت کنید.

کبودی : کبودی از جمله مشکلات شایع پس از تزریق چربی زیر چشم می باشد. جمع شدن خون به زیر سطح پوست سبب روز کبودی می گردد. در ضمن، کبودی پوست جزو واکنش های عادی بدن نسبت به تزریق چربی است. این کبودی به طور معمول پس از 2 الی 3 روز رفع می شود. جهت درمان و رفع کبودی زیر چشم، می توانید که از کمپرس آب یخ کمک بگیرید.

عفونت : مشکلاتی مثل عفونت پس از تزریق کردن چربی به زیر چشم بسیار به ندرت اتفاق می افتاد. این مشکل فقط در صورتی مشاهده می گردد که فرد پس از تزریق چربی زیر چشم، درمان را دنبال نکند. اکثر عوامل بیماری زا می توانند به وسیله منافذ کوچک به درون سطح پوست راه یابند و سبب به وجود آمدن عفونت پوست زیر چشم شوند.

آسیب یا اسکار پوست : به وجود آمدن مشکلات پوستی مانند اسکار پوستی پس از تزریق چربی زیر چشم بسیار نادر است چون در این تکنیک لزومی به بریدن پوست شخص متقاضی نیست. اما جهت خالی کردن چربی از قسمت های متفاوت بدن مانند باسن یا ران، بخش کوچکی از پوست بریده می شود. این بخش کوچک پس از لیپوساکشن نیاز به بخیه زدن دارد. از این رو می بایست مراقب باشید که از ایجاد اسکار پوستی در محل بخیه پیشگیری کنید.

تورم : همان گونه که قبلا ذکر شد، تورم زیر چشم پس از تزریق کردن چربی یک مشکل کاملا نرمال می باشد. تورم، واکنش عادی بدن نسبت به تزریق چربی است. در روزهای نخست پس از تزریق چربی، تورم کاملا قابل مشاهده است. اما با گذشت زمان کمتر می شود و از بین می رود.

کلام آخر

ممنون از تمامی کسانی که تا پایان این مقاله ما را همراهی کردند و انتقادات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید و در صورت داشتن هر گونه سوال با شماره های درج شده داخل سایت تماس بگیرید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *