آر اف پوستی چیست؟

در این مقاله قصد داریم در ارتباط با آر اف پوستی چیست؟ با شما صحبت کنیم. روش آر اف فرنکشنال یکی از مدرن ترین روش های جوانسازی پوست است. روشی ایمن و کم تهاجمی که این قابلیت را دارد که بدون دردسرهای عمل جراحی، نتایج بسیار عالی را به شما نشان می دهد. در این روش از امواج رادیویی ایمنی استفاده می شود که به لایه ی میانی پوست نفوذ می کنند و باعث تحریک کلاژن سازی و دیگر تغییرات در ساختمان پوست می شوند.

آر اف پوستی چیست؟

یکی از تجهیزاتی که در سال های اخیر جهت درمان چین  چروک پوست بکار رفته، دستگاه آر اف می باشد. در چند سال اخیر رادیو فرکانسی به عنوان درمان انتخابی و تایید شده در برطرف کردن چین و چروک های پوست معرفی شده است. مطالعات گسترده تغییرات الیاف کلاژن پوست و بهبود و ترمیم بافت پوست تحت درمان با آر اف را نشان می دهد.

آر اف از طریق ایجاد حرارت در درم که مسئولیت کلاژن سازی پوست را به عهده دارد، باعث رسیدن به نتیجه دلخواه می شود موقعی که حرارت مناسب لایه های درم را تحریک می کند این حرارت در اپیدرم پراکنده می شود و امکان ترمیم سریع اپیدرم لایه سطحی پوست را موجب می شود. فرکانس رادیویی یک دسته انرژی است که به صورت فرکانس یا طول موج در ثانیه اندازه گیری می شود. همه انواع انرژی ها، از امواج صوتی تا امواج رادیواکتیو گاما بر اساس فرکانس آنها در طیف الکترومغناطیسی طبقه بندی می شوند. فرکانس رادیویی یک دسته در این طیف است و شامل بسیاری از انواع انرژی معمولی است که ما هر روز از آن ها استفاده می‌کنیم:

سیگنال های واى فاى، امواج رادیو و تلویزیون و اجاق های مایکروویو. انرژی فرکانس رادیویی استفاده شده در سفت کردن پوست در محدوده 450 کیلوهرتز است که در انتهای محدوده رادیویی قرار دارد. طول موج مورد استفاده در سفت کردن پوست حدود 100 میلیون بار از نور مرئی آهسته تر است و بیش از 1 میلیارد برابر کندتر از اشعه ایکس است. روش جوانسازی پوست به وسیله RF با اثرگذاری بالا و استفاده از رادیو فرکانس احتمال آسیب و عوارض جانبی را به حداقل رسانده، که سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) روش جوانسازی از طریق رادیو فرکانس را مورد تایید قرار داده است.

آر اف پوستی چیست؟

انواع آر اف پوستی :

از انواع این دستگاه ها می توان به دو نوع اشاره کرد آر اف در شکل تک قطبی و دو قطبی ارائه می شود. در آر اف تک قطبی: امواج گرمایی در لایه های عمیق پوست اعمال شده و کاربرد آن اکثرا برای لاغری و کاهش سلولیت است. در آر اف دو قطبی: درمان در لایه های سطحی پوست ایجاد شده و هدف آن، جوانسازی پوست است.

کاربردهای آر اف RF

آر اف می تواند برای درمان تعداد زیادی از مشکلات پوستی استفاده شود. برخی درمان ها عبارت هستند از:

 • رفع شلی پوست
 • رفع تیرکی پوست
 • چین‌ و چروک و خطوط صورت
 • جوان‌سازی
 • اسکار آکنه
 • رفع منافذ باز پوست
 • بازسازی پوست
 • رفع چروک دور چشم
 • کاهش اسکار
 • درمان ترک‌های پوستی
 • درمان کراتوز پیلاریس یا پوست مرغی

تاثیر گذاری آر اف در جوانسازی پوست

در این روزها درمان آر اف در جوانسازی پوست به طور گسترده ای صورت گرفته و با توجه به مشکلات پیری مشترک برای مردان و زنان به کار گرفته می شود. تاثیرگذاری این روش در جوانسازی پوست، به صورت کاهش و یا حذف سلولیت از پوست است. با توجه به اینکه پوست زنان با مردان تفاوت دارد، روش درمانی آر اف برای هر دو گروه در نظر گرفته شده است. این روش در جوانسازی پوست زنان بیشتر به کار می رود به عنوان مثال، بروز سلولیت فقط در زنان مشاهده می شود.

سلولیت، نوعی آسیب پوستی زنانه است که معمولا در اطراف باسن و در پشت ران ها ایجاد شده و چربی بیشتری در آن ناحیه متراکم می شود. همچنین می توانیم ازRF برای کمک به رفع سلولیت و از بین بردن چربی های تجمع یافته استفاده کنیم که این اثر را از طریق بهبود در جریان خون بافتی و خرد کردن سلول های چربی می گذارد که مجموع این اثرات RF که روی کم شدن چربی بدن تاثیر دارد، RF را برای همه افرادی که پوست های شل و افتاده دارند می توانیم بکار ببریم.

RF طی ۲ فرآیند جدا از هم موجب جوانسازی پوست می شود:

 • اثر فوری که در فیبرهای کلاژن انقباض ایجاد می کند و پوست جمع می شود که این اثر را بلافاصله بعد از RF می توانیم مشاهده کنیم.
 • اثر تاخیری که در این روش سلول های کلاژن روند ترمیم را در پیش می گیرند که در اثر تحریک با RF ایجاد می شود و بعد از چند ماه می توان نتیحه آن را دید.

بر خلاف سلولیت هایی که شامل چربی های بدن و چربی پوست بوده و بیشتر در زنان ایجاد می شود، چربی های کلی بدن برای هر دو گروه مرد و زن ایجاد شده و با این روش قابل درمان است.

تاثیر گذاری آر اف در جوانسازی پوست

تاثیر دستگاه RF برای لاغری

دستگاه آر اف امواج رادیویی را با فرکانس بالا تولید و از بافت های بدن عبور می دهد. این امر سبب تولید حرارت عمقی به میزان 38 الی 44 درجه سانتی گراد در چربی های اضافه بدن می شود. در نتیجه دستگاه برای درمان سلولیت و لاغری موضعی از قبیل شکم، پهلو، ران، بازو، سینه و غبغب استفاده می شود. همینطور از طریق این دستگاه می شود فرایند جوانسازی پوست را در بیماران انجام داد. در نتیجه این کار کلاژن سازی، پف چشم، سیاهی زیر چشم و چین و چروک های سطحی مانند خط خنده و … ، در بیماران از بین می رود. علاوه بر کاربردی که از دستگاه RF برای لاغری موضعی دارد، این دستگاه می‎ تواند برای گرم کردن و کشیدن پوست جهت تقویت جریان خون و شکستن سلولیت و چربی نیز مورد استفاده قرار بگیرد. این روش می ‎تواند برای افرادی که نسبت به افتادگی غبغب، گونه و گردن خود ناراضی هستند مورد استفاده قرار بگیرد.

افراد مناسب برای انجام آراف

این نوع درمان برای همه، چه مرد و چه زن و در کل هر کسی که دوست دارد چین‌ و چروک و شیارهای پوست صورت خود را درمان کند انتخاب خوبی است. آر‌ اف صورت برای درمان انواع پوست صورت مناسب است. افرادی که افتادگی پوست صورت و همچنین چین ‌و چروک آن ها خیلی شدید و عمیق نیست و آمادگی لازم برای جراحی تهاجمی پوست صورت را ندارند گزینه‌های مناسبی برای این روش درمانی هستند. در کل، افرادی که تازه نشانه‌های پیری در پوست آنها نمایان شده و نیازی به لیفت صورت و لاغری موضعی ندارند می‌توانند از مزایای روش درمانی RF فرکشنال بهره ببرند. با تمامی مزایایی که این روش دارد در برخی موارد محدودیت داشته و قابل استفاده نیست. به عنوان مثال، افرادی که قلبشان با باطری کار می کند. افرای که در ناحیه درمان دارای صفحات فلزی و یا پین هستند افراد مبتلا به بیماری های حاد قلبی و بیماری های بافت همبند و زنان باردار و شیرده نباید از این روش درمانی استفاده کنند.

مزایای استفاده از دستگاه RF

درمان پوست با آر اف، یک روسش آسان، بدون درد و غیر جراحی است که موجب کاهش خطوط ظریف پوستی، افتادگی پوست و در کل افزایش خاصیت ارتجاعی و بافت پوست می شود. یکی از مهمترین مزایای آر اف فرکشنال درمان با دستگاه آر اف، تحریک افزایش تولید کلاژن و الاستین و همچنین بهبود جریان خون است. این موارد مهم طبیعتا موجب جوانسازی صورت در عرض چند ماه می‌شوند.

عوارض آر اف پوستی

امکان دارد درمان فرکانس رادیویی به علت عدم ایجاد آسیب، یک را مناسب برای مقابله با برخی از مشکلات رایج پوست باشد اما این نیز معایبی دارد. در زیباسازی یا هر نوع درمانی، هیچ روشی کاملا ایمن و بی خطر نیست. هر روشی می تواند عوارض مخصوص به خود را داشته باشد که درجه آن امکان دارد کم یا زیاد باشد. از این رو به عوارض آر اف هم باید توجه کرد.

درمان RF باعث عوارض جانبی می شود که از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما می توان به راحتی با اقدامات احتیاطی مناسب مانع از ایجاد این عوارض جانبی شد. البته به این نکته توجه داشته باشید که این عوارض دائمی نبوده و به مرور برطرف می شوند.

 • کمی التهاب و قرمزی روی پوست
 • تورم ملایم
 • حساسیت محل درمان
 • فرورفتگی
 • سوزش صورت
 • حساسیت جزئی
 • خشکی صورت

امکان دارد کبودی نیز به عنوان یک عارضه جانبی دیده شود. همان گونه که هیچ دو نفر شبیه نیستند علائم و عوارض جانبی آر اف نیز همانطور که گفته شد در افراد مختلف متفاوت است. کارشناسان توصیه می کنند پس از درمان آر اف از محلول های موضعی پوست استفاده نشود تا احتمال عوارض جانبی کاهش یابد. در این درمان تابش نیز وجود دارد. کارشناسان می گویند این میزان تابش باعث آسیب نمی شود، اما امکان دارد بعضی افراد حساس باشند. کسانی که حساس هستند درد را تجربه می کنند. این درمان برای سفت کردن پوست در مقایسه با درمان های دیگر تاثیر بیشتری دارد اما نتیجه این درمان همیشه قابل پیش بینی نیست.

عوارض آر اف پوستی

تعداد جلسات درمان RF

برخلاف بسیاری از روش‌های لیزر که به چهار جلسه یا بیشتر نیاز دارند، یک جلسه درمان آر اف در بیشتر بیماران ممکن است کافی باشد. پزشک تعداد جلسات درمان را که برای هر بیمار مناسب است، بر اساس نیازها و اهداف بیمار تعیین می‌کند.

آر اف بهتر است یا هایفو

در روش هایفو از طریق امواج بالا به لایه های عمیق پوست نفوذ کرده و سرعت اثربخشی و زیباسازی پوست در این روش نسبت به روش آر اف، بالاتر است .

8 کاربرد آر اف فرکشنال

سفت کردن پوست: مهمترین کاربرد آر اف فرکشنال در سفت کردن پوست و درمان شلی پوست است. در واقع آر اف فرکشنال صورت، این قابلیت را دارد که یک لیفتینگ بدون جراحی برای پوست ایجاد کند که طبیعتا در زیبایی پوست بسیار تاثیر دارد. این تاثیر در دو نوبت ظاهر می شود یکی چند روز بعد از آر اف و یکی سه تا چهار هفته بعد که اثر دوم چندین سال دوام دارد. لیفت پوست با آر اف به قدری واضح است که می توان از آن برای بالا بردن ابرو و درمان افتادگی پلک هم استفاده کرد (البته برای این کار لازم استRF در مناطق خاص انجام شود).

سفت کردن غبغب و ناحیه فک: یکی از کاربرد های مهم میکرونیدل آر اف سفت کردن غبغب و ناحیه فک می باشد این تاثیر آر اف بر پوست، بخصوص در خانم‌ها بسیار چشمگیر است به طوری که بعد از یک یا دو جلسه به وضوح از سفت شدن غبغب و ناحیه فک ابراز رضایت دارند. ارزش این کار وقتی مشخص می‌شود که این اثر را با لیزر لیپولیز مقایسه نماییم. با توجه به اینکه لیزر لیپولیز عمل تهاجمی است و احتمال عوارض نیز وجود دارد، آراف به عنوان یک روش کاملاً غیر تهاجمی و بدون عارضه روش بسیار مناسبی است. آر اف برای سفت کردن پوست گردن نیز عالی عمل می‌کند. با توجه به نازکی پوست گردن می‌توان گفت که آراف برای سفت کردن پوست گردن رقیبی ندارد.

 درمان چروک‌های پوستی: آر اف فرکشنال در درمان چروک‌های پوستی اثر بسیار خوبی دارد. این مطلب برای چروک‌های دور چشم (زیر چشم) بسیار واضح است. این اثر در افرادی که آر اف انجام داده‌اند به حدی است که فقط بعد از گذشت یک ماه از درمان چروک‌های دور چشم خود، شگفت زده می‌شوند!

 کنترل بیش از حد ترشح چربی پوست: از کاربرد های بعدی آر اف فرکشنال، در درمان ترشح بیش از حد چربی پوست (Excessive Sebum Secretion) و درمان منافذ باز پوستی(Enlarged Pores) است. در یک بررسی، کاهش حدود ۸۰-۷۰ درصد ترشح چربی صورت فقط بعد از یک جلسه آر اف مشاهده شده است. تنگ شدن منافذ پوستی معمولاً نسبی است ولی برای اکثر بیماران قابل قبول است.

درمان جوش‌های فعال صورت: از دیگر کاربردها در روش آر اف می توان به درمان جوش صورت فعال است. وقتی درمان جوش صورت امکان تشدید موقت آن پس از درمان وجود دارد. نکته جالب آن است که در خانم‌های با مشکلات هورمونی، ممکن است در سنین ۴۰-۳۰ سال هنوز جوش صورت وجود داشته باشند. وقتی برای جوانسازی صورت آر اف انجام می‌دهند از کاهش جوش‌های صورت بسیار ابراز رضایت می‌کنند.

 درمان اسکار آکنه: از کاربردهای دیگر آر اف می‌توان به درمان اسکارهای آکنه (Acne Scar) اشاره کرد..آر اف به طور خاص در اسکارهای عمقی بسیار موثر است. این کاربرد در ترکیب با لیزر فرکشنال co2 اثر هم‌افزایی زیادی دارد. حسن RF این است که پس از آن نیاز به مراقبت، کمتر بوده و فرد بلافاصله می‌تواند سر کار برود. درمان پوست‌های سبزه با آر اف برخلاف لیزر مشکلی ایجاد نمی‌کند.

 درمان تعریق بیش از حد: یکی از جالب‌ترین کاربردهای آر اف درمان تعریق بیش از حد در ناحیه زیر بغل است. در بررسی‌های انجام شده این اثر، طولانی مدت است ولی بر اساس مکانیسم اثر شاید دائمی هم باشد. برای افرادی که از بوی بد عرق هم شکایت دارند این درمان مفید است.

درمان ترک‌های پوستی: این تکنولوژی در درمان ترک‌های پوستی (striae) نیز اثر فوق‌العاده‌ای دارد به طوری که شاید بتوان گفت بهترین روش درمان استریا، آر اف است. البته این اثر نسبی است به این معنی که ترک‌های پوستی به طور کامل از بین نمی‌روند ولی وضوح کمتری پیدا می‌کنند. با این وجود خطوطی که روی استریا ایجاد شده است کاملاً از بین می‌رود.

تعداد جلسات درمان RF

راهنمای متقاضیان جوانسازی با RF

جلسه‌ی درمانی

 • هر جلسه‌ی درمانی بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد. در طول درمان ممکن است احساس کنید که پوستتان کمی گرم شده است. این روش درد یا ناراحتی دیگر در طول درمان ندارد.
 • روش آر اف معمولاً به چند جلسه‌ی درمانی نیاز دارد که بسته به شرایط شما می‌تواند از ۳ تا ۱۲ جلسه متغیر باشد.

بعد از درمان

 • بلافاصله بعد از جلسه‌ی درمانی می‌توانید به خانه یا محل کار بروید و کارهای روزمره خود را انجام دهید. از یک روز بعد می‌توانید آرایش کنید.
 • ممکن است تا یک ساعت بعد از جلسه‌ی درمانی کمی درد داشته باشید.
 • عوارضی مانند قرمزی و تورم تا حداکثر ۳ روز بعد برطرف می‌شوند.
 • بعد از درمان نیاز به مراقبت خاصی نیست ولی نوشیدن فراوان مایعات و استفاده‌ی مداوم از کرم ضد آفتاب فراموش نشود.
 • نتایج آر اف طی ۲ هفته پدیدار می‌شود و تا سه ماه بعد از جلسه درمانی کلاژن سازی ادامه خواهد داشت و نتایج بهتر و بهتر خواهد شد.

نکات مراقبتی قبل از آر اف فرکشنال پوستی

پیش از انجام دادن آر اف فرکشنال پوستی باید به برخی موارد و نکات پوستی توجه کنید که این نکات شامل موارد زیر می باشد :

 1. شما می بایست به درستی پوست تان را هیدراته کنید تا بتواند موقعیت مناسبی جهت انجام RF را داشته باشد. اطمینان داشته باشید که مقدار کافی در چند روز قبل از انجام دادن روش آر اف پوستی، آب نوشیده ­اید.
 2. شما باید دست کم 2 هفته صبح و شب قبل از درمان مشکلات پوستی با آر اف فرکشنال برای پوست تان یک روتین فیشیال و مرطوب کننده و استفاده از ویتامین C داشته باشید.
 3. شما به عنوان یک متقاضی آر اف فرکشنال نباید از چندین هفته قبل از درمان مشکلات پوستی با این روش، از هیچ­ یک از روش های لایه برداری پوست استفاده کنید و در صورتی که برای پوست صورت تان لیزر موهای زائد انجام داده ­اید، دست کم باید 14 روز به پوست خود زمان جهت ترمیم زمان بدهید و در ادامه جهت استفاده از RF اقدام نمایید.
 4. در صورتی که بر روی پوست صورت شما چندین زگیل یا تبخال به وجود آید یا هر مشکل پوستی دیگر نمایان شود، باید دکتر مورد نظرتان را مطلع کنید و با استفاده از برخی روش های درمانی مانند کرم آسیکلوویر یا کرایوتراپی و سایر درما‌ن‌ های شبیه به آن ابتدا به درمان مشکلات پوستی بپردازید و در ادامه جهت درمان با آر اف فرکشنال اقدام نمایید.
 5. روزی که برای انجام RF اقدام می کنید هم مطمئن شوید که مقدار زیادی آب (آبمیوه طبیعی) نوشیده اید تا در این صورت پوست شما هیدراته بماند.
 6. شما باید از چند روز تا 1 ماه قبل از درمان با روش آر اف فرکشنال پوستی، از برنزه کردن پوستتان با نور خورشید یا سولاریوم اجتناب نمایید.
 7. اگر از داروهای ممنوعه استفاده می کنید باید حتما به دکتر متخصص و اپراتورتان اطلاع دهید. در برخی مواقع امکان دارد از شما درخواست شود که تا چندین ماه درمان با آر اف را به عقب بیاندازید.
 8. اگر دارای مشکلات هورمونی هستید یا سابقه مبتلا شدن به بیماری ­هایی مانند زگیل ­ها، پرمویی، مشکلات تیروییدی و… دارید، دکتر خود را درمیان بگذارید.
 9. در صورتی که شما پیش از انجام این روش از برخی ژل ­ها و پماد ­های بی ­حسی مانند زایلوژل یا لیدوکایین استفاده نموده اید، باید پوست تان را به خوبی تمیز کنید و بشویید. بادی اسپلش، مام، کرم و سایر ماده آرایشی بهداشتی می بایست از روی پوست پاک شوند.
 10. اگر که شما قبلا تزریق ژل، بوتاکس و فیلرها انجام داده باید، باید اپراتورتان را در میان بگذارید.

کلام آخر

بسیاری از افراد وجود دارند که در اثر تشخیص غلط علاوه بر اینکه نفع و بهبودی نیافته اند، بلکه دچار عوارض هم شده اند. پس هیچ زمان چون دوست شما از آر اف نتیجه گرفته است، پس شما هم با این درمان می توانید به نتیجه برسید. بهتر است پس از مشاوره با پزشک، تشخیص داده شود کدام روش برای شما مناسب است. با تشکر از تمامی کسانی که تا پایان این مقاله ما را همراهی کردند. انتقادات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید و در صورت داشتن هر گونه سوال با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *