آر اف فرکشنال چیست ؟

بسیاری از افرادی که قصد انجام آر اف فرکشنال را دارند شاید این سوال پیش بیاید که آر اف فرکشنال چیست ؟ چه کاربردی هایی را برای فرد دارد? آر اف یک روش پیشرفته و عالی برای جوان سازی می باشد. همان طور که می دانید با گذشت زمان و پیر شدن اندام ها ، سلول ها و بافت ها به سرعت انجام می شود، ولی به دلیل این که پوست انسان یکی از آشکار ترین بافت های بدن می باشد آثار پیری در بافت های پوست کمی واضح تر است و می توان هر روز آن را مشاهده کرد ، همچنین پوست انسان یکی از اولین سد های دفاعی خارجی در بدن به حساب می آید و به همین خاطر این پوست است که هر روز در معرض انواع صدمه های شیمیایی و فیزیکی محیطی خارجی و داخلی قرار می گیرد به همین دلیل است که بیشتر دچار تغییرات ظاهری مانند لک ، خشکی و چین و چروک و دیگر موارد می شود .

برخی از قسمت هایی از پوست فرد که موجب استحکام در پوست می شود از رشته هایی به نام الاستین و کلاژن تشکیل شده اند ، این رشته ها با گذشت زمان و در روند پیری و آسیب های محیطی کم کم از دست می روند و طول آن ها بیشتر می شود و به همین خاطر بی استحکامی و شل شدن پوست می شود که در بیرون پوست موجب ایجاد چین و چروک و شلی در پوست فرد می شود .

برای بهبود و نوسازی کلاژن در پوست باید کلاژن های قدیمی را تخریب کرده و کلاژن های جدید در پوست ساخته شود ، این کلاژن ها انواع مختلفی دارند که هر کدام از ان ها در درجه خاصی شکسته می شوند ، پس برای بهبود و نوسازی باید انرژی های گرمایی را به صورت کاملا هدفمند به عمق پوست رسانده شود تا کمترین آسیب را به بافت های اطراف پوست وارد شود ، برای انجام این کار دستگاه آر اف به کار می آید ، کار دستگاه آر اف به وجود آوردن گرما با استفاده از امواج رادیوفرکوئنسی می باشد که طیفی از نور می باشد ولی به دلیل این که به صورت کاملا غیر انتخابی در پوست ایجاد حرارت می کند کارایی این روش کم و به همراه عوارض است ، ولی با پیشرفت علم و تکنولوژی آر اف فرکشنال برای انجام این کار استفاده می شود ، این لغات هر کدام از قطعه ای کلمه گرفته شده است و به این ترتیب که تکه تکه در بافت پوست فرد حرارت را ایجاد می کند پس در قطعه از بافت پوست که در آن گرما ایجاد می شود کلاژن های قدیمی تخریب شده و نوسازی می شوند و قسمت ای اطراف پوست فرصت خنک شدن و ترمیم را به پوست فرد می دهد .

با گذشت زمان و نسل های پیشرفته تر این روش درمانی به شکل سوزنی در آمده است و هدف آن کمتر شدن میان تخریب در درم و یا همان بافت های میانی پوست می باشد و برای اختصاصی تر شدن بافت پوست مورد هدف چندین سوزن در مساحتی بسیار کم برای منظم تر شدن قطعه از دستگاه که بر روی پوست قرار دارد یکنواخت و همزمان داخل عمق پوست فرد وارد می شود و میان بیشتری از انرژی را به بافت پوست انتقال می دهد ، انجام ان کار موجب تحریک تولید الیاف کلاژن در پوست می شود ، داشتن سرعت بالا و ظرافت بسیار در این سوزن ها نتیجه درمان بیشتر می شود و درد نیز کاهش پیدا می کند ، در این روش درمانی و زیبایی به دلیل ایجاد نشدن آسیب در اپیدرم ها و یا سطح پوست مدت زمان درمان به طور بسیار زیادی کمتر می شود ، در ادامه مقاله آر اف فرکشنال چیست ؟ قصد داریم شما را با آر اف و کاربرد های این روش آشنا کنیم ممنون می شویم که ما را تا آخر این مقاله همراهی کنید .

آر اف فرکشنال چیست ؟

امروزه در روش جوانسازی صورت با استفاده از دستگاه های آر اف فرکشنال موج های رادیویی فرکوئنسی مورد استفاده قرار می گیرد که برای انجام این روش نیاز به گیرنده و یا فرستنده داریم مانند امواج های رادیویی ، برای درک بهتر این موضوع باید بدانید مطلع شوید که این دستگاه دارای یک سری از سوزن ها می باشد که دارای 24 سوزن با روکش طلا می باشد و زمانی که دستگاه بر روی پوست فرد قرار می گیرد و همزمان با فرو رفتن این سوزن ها یک گرمایش عمقی در نواحی درم به وجود می آید ، در آخر هم موجب تحریک کلاژن سازی در پوست می شود و عروق های خونی را کاملا تحریک کرده و باعث بازسازی در پوست شده و همچنین این روش سلول های فیبروپلاست را تحریک می کند .

به طور کلی پوست از سه لایه اپیدرم ، درم و هایپودرم تشکیل شده است که این لایه اپیدرم به ضخامت 0.3 – 0.4 میلی متر و یا درم به ضخامت 0.4 میلیمتر تا 4 میلیمتر و هایپودرم که با ضخامت چندمیلی متر تا چند سانتی متر است شامل می شود ، این دستگاه انرژی موجود را به لایه های میانی و یا همان لایه درم پوست وارد خواهد کرد و به همین خاطر لایه های سطحی پوست در افراد هیچ آسیبی نمی بینند و تنها پوست به مدت 24 تا 48 ممکن است که به رنگ قرمز باشد ، وجود این ویژگی در این دستگاه موجب شده که افرادی که دارای پوست های تیره می باشند هم بتوانند از این دستگاه استفاده کنند و همچنین در فصل های گرم هم این روش قابل انجام است و بعد از انجام این روش درمانی و زیبایی هیچ نیازی به استراحت ندارد .

تا این جای مقاله شما با آر اف فرکشنال چیست ؟ آشنا شده اید در ادامه شما را با مراحل انجام این روش آشنا خواهیم کرد با ما همراه باشید .

آر اف فرکشنال چیست ؟

مراحل انجام دستگاه آر اف فرکشنال

در ادامه قصد داریم شما را با مراحل انجام این روش زیبایی و درمانی آشنا کنیم ممنون می شویم که با ما نیز همراه باشید .

 • برای انجام این کار سطح پوست ناحیه با استفاده از کرم های بی حس کننده به مدت زمان 30 دقیقه پوشانده می شود.
 • برای هر بیماری از کیت های سوزنی مورد استفاده قرار می گیرد .
 • با وارد نمودن سوزن به سطح های پوست انرژی آر اف از نوک سوزن از داخل خارج می شود و در عمق پوست کلاژن را منقبض می کند و همین کار موجب سفت شدن پوست فرد و همچنین تحریک کلاژن سازی در پوست فرد می شود .
 • زمانی که سوزن از پوست فرد خارج می شود یک قرمزی به مدت زمان بسیار کم در پوست فرد به وجود می آید و به مدت 24 تا 48 ساعت این تورم در محل مورد نظر دیده می شود .
 • فرد بیمار می تواند از یک سری کرم های ترمیم کننده و ضد آفتاب پوشانده استفاده کند و به کار های روزانه خود ادامه دهد .
 • به مدت 3 تا 4 هفته پوست کشیده تر و شفاف تر می شود و این تغییر قابل رویت می باشد .
 • معمولا این جلسات درمانی به صورت کاملا ماهیانه برای افراد انجام می شود .

کاربرد های آر‌ اف فرکشنال

در ادامه شما را با کاربرد های این روش درمانی آشنا خواهیم کرد با ما همراه باشید .

 • جوان سازی پوست و همچنین لایه برداری بسیار قوی
 • لیفت صورت بدون هیچ گونه عمل جراحی ، با استفاده از این روش درمانی و زیبایی مانند روش زیبایی لیفت صورت با استفاده از نخ بدون هیچ گونه عمل جراحی پوست صورت را به سمت بالا می کشد .
 • بهبود و درمان چین و چروک های صورت ، چروک های دور چشم و افتادگی و شل شدگی پوست در افراد
 • لیفت پوست گردن ، از بین بردن غبغب ، رفع خط خنده و یا خطوطی که کنار بینی قرار دارند و کمتر شدن چروک های دور لب
 • برطرف نمودن تمامی ناهمواری ها و زائده های پوست و همچنین احیا و بازسازی لایه های خارجی پوست با استفاده از دستگاه آر اف که باعث نرم و صاف شدن پوست صورت می شود .
 • بهبود و درمان رنگ پوست صورت : درمان کلی مشکلاتی که مربوط به بافت پوست و همچنین منافذ بزرگ پوست می باشد . از بین بردن زائده های پوستی مانند آفتاب سوختگی و لکه های پوستی و همچنین روشن نمودن پوست صورت در افراد .
 • از بین بردن جای جوش و همچنین جای زخم
 • بالا کشیدن و لیفت پوست در تمامی نواحی بدن به غیر از صورت مانند بالا سینه ها ، شکم ، گردن ، ران ها ، بازو ها و دیگر موارد
 • درمان و بهبود ترک های پوستی به دلیل چاقی و لاغری و همچنین حاملگی
 • جوان سازی پوست دست و همچنین رفع لکه های قهوه از از روی دست
 • درمانی رگ هایی که در زیر پوست نمایان هستند.

افراد می توانند بعد از انجام این روش درمانی و زیبایی بلافاصله به زندگی عادی خود برگردند اما بهتر است که از ضد آفتاب ها و یا کرم های ترمیمی و همچنین مرطوب کننده ها استفاده کنید و به مدت یک هفته نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرید .

کاربرد های آر‌ اف فرکشنال

آر اف چگونه کار می کند ؟

به طور کلی اساس عملکرد این روش درمانی و زیبایی تاثیر در لایه های عمقی و سطحی در پوست می شود ، به طور کلی پوست از چندین لایه تشکیل شده است که سطحی ترین لایه ها روپوست و یا اپی درم هم می باشد ، در زیر اپیدرم ها لایه های درم قرار گرفته اند که در فرآیند پیری این لایه های به تحلیل می روند و موجب پیر شدن پوست در افراد می شود ، این دستگاه دو کار برای پوست شما انجام می دهد که شامل موارد زیر می باشد :

تحریک کلاژن سازی در پوست : انرژی موجود در امواج رادیوفرکانسی در لایه های درم موجب تحریک کلاژن سازی در پوست می شود ،کلاژن یک پروتئین مهم و ساختاری در بافت پوست می باشد که مهم ترین عامل شادابی ، قوام سفت و یا زیبایی در پوست افراد می باشد ، انرژی های امواج رادیویی در لایه های درم به گرما تبدیل می شوند و افزایش دما یکی از مهم ترین عامل های تحریکی کلاژن سازی می باشد .

فعال سازی فیبروپلازی : فرآیندی که در آن بدن فرد بافت های فیبروزی را می سازد را فیبروپلازی می گویند ، این بافت های فیبروزی موجب تحریک ساخت کلاژن در پوست شده و کاری که انجام می دهد این است که رشته های پروتئینی را کوتاه تر و مستحکم تر می کند . بافت های فیبروزی زمانی به وجود می آیند که به هر بافت طبیعی از بدن آسیبی وارد شود ، درست مانند بافت های ضخیم و زبری که بر روی زخم های پوستی را می پوشانند ، در این روش درمانی و زیبایی به مناطقی از پوست های آسیب دیده انتخابی را وارد می کنیم که در آن بافت های فیبروزی تشکیل می شوند و بدین شکل لایه درم ضخیم تر شده و کلاژن سازی در پوست افزایش پیدا می کند .

در کنار این که به مناطقی است پوست فرد آسیب وارد کرده ایم مناطقی هم سالم می مانند تا به عمل کلاژن سازی پوست و همچنین از بین بردن آسیب ها کمک بسیاری کنند ، در واقع تاثیر این روش زیبایی و درمانی در مرز باریکی از آسیب های جرئی مفید و آسیب های خطرناک و سوختگی ایجاد خواهد شد که دلیل موقتی بودن این روش درمانی همین موضوع می باشد ، کلاژن های جدید و همچنین بافت های فیبروزی جدید بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی از بین خواهند رفت و بافت های طبیعی پوست جایگزین آن ها می شوند ، یعنی بعد از گذشت مدت زمان طولانی باید برای ترمیم و تجدید تاثیرات این روش درمانی به مراکز درمانی و کلینیک ها مراجعه فرمایید .

آر اف چگونه کار می کند ؟

از این که ما را تا این جای مقاله آر اف فرکشنال چیست ؟ همراهی کردید از شما سپاس گزاریم در ادامه نیز با ما همراه باشید .

عوارض آر اف فرکشنال

این روش درمانی و زیبایی یکی از روش های بسیار کم خطر و کم تهاجمی می باشد و به همین خاطر عوارض بسیار کمی را برای افراد داشته و دوره های ریکاوری و یا استراحت بعد از درمان برای افراد نیاز نیست ، تا به الان در کلینیک ها شاهد عوارض دائم و یا خطرناک در این روش درمانی نشده ایم ، در مطالعات انجام شده و همچنین گزارش های پزشکی هیچ گونه عوارض بلند مدت و یا همیشگی برای این روش درمانی عنوان نشده است ، در ادامه شما را با دیگر عوارض های احتمالی که تمامی آن ها برای افراد بلند موقتی است آشنا خواهیم کرد با ما همراه باشید :

 • درد : در گذشته دستگاه های اولیه روش آر اف برای افراد درد بسیاری را همراه داشت تا جایی که در گذشته پزشک مجبور بود که از بی هوشی استفاده کند ، اما با گذشت زمان درد در این روش زیبایی و درمانی بسیار کمتر شده و در بسیاری از موارد هیچ نیازی به دارو های بی حسی ندارد ، در برخی از کاربرد های این دستگاه ممکن است که برای راحتی شما و کمتر شدن درد از بی حسی های موضعی استفاده کنیم .
 • قرمزی در پوست : گلگون شدن و یا اریتم پوست در برخی از افراد مراجعه کننده ممکن است که دیده شود ، این عوارض معمولا به مدت 24 ساعت بعد از عمل ناپدید خواهند شد .
 • تورم : این روش درمانی در افراد ممکن است موجب تورم شود ، البته این مشکل در تمامی افراد مراجعه کننده دیده نمی شود و اگر هم رخ دهد به مدت 24 ساعت بعد از این روش درمان می شود و در موارد بسیار نادر ممکن است که به مدت یک هفته در پوست ماندگار باشد .

در ادامه عوارض که گفته می شود برای افراد بسیار نادر می باشد و این عوارض بیشتر به دلیل خطای پزشک و یا نا مناسب بودن شرایط فرد مراجعه کننده برای دریافت درمان باشد ، همچنین این عوارض برای افراد کاملا موقتی می باشد ولی مدت زمان بیشتری طول می کشد تا آن ها درمان شوند :

 • فرورفتگی در پوست که ممکن است به مدت یک ماه بعد از انجام طول بکشد .
 • بثورات پوستی که به مدت یک هفته می ماند .
 • پوسته پوسته شدن پوست که به مدت یک هفته ممکن است باقی بماند .
 • حساس شدن پوست به لمس که به مدت 2 الی 3 هفته طول می کشد .
 • زخم های سوختگی که به مدت 6 ماه باقی می ماند که قابل درمان می باشد .

موارد استفاده از لیزر RF فرکشنال

در ادامه شما را با موارد استفاده از این روش درمانی آشنا خواهیم کرد با ما همراه باشید .

 • لیفتینگ : آر اف یکی از موثر ترین روش های درمانی برای لیفت صورت و یا سفت شدن آن می باشد که یکی از مهم ترین کاربرد های این روش درمانی و زیبایی درمان شل شدگی پوست می باشد . با استفاده از این دستگاه می توانید بدون خدمات پوست خود را به خوبی لیفت کنید .
 • لیفت پیشانی و ابرو : تاثیرات این روش درمانی و زیبایی به شکلی است که می توان از آن برای بالا بردن ابرو ها و یا درمان افتادگی پلک ها استفاده کرد .
 • لیفت غبغب و گردن در افراد : برای افتادگی گردن و زیر چانه های خود می توانید از این روش درمانی استفاده نمایید ، این تاثیرات در خانم ها بسیار بیشتر می باشد به گونه ای که بعد از گذشت یک یا دو جلسه از سفت شدن غبغب و نواحی فک خود رضایت کافی را دارید .
 • درمان چروک های پوست : یکی دیگر از موارد استفاده از این دستگاه درمان چروک های پوستی در افراد می شود ، همچنین از این روش برای جوانسازی چروک های دور چشم و یا زیر چشم استفاده می شود .

موارد استفاده از لیزر RF فرکشنال

نکات مراقبتی بعد از انجام آر اف فرکشنال

 • در واقع پس از آن که آر اف فرشکنال پوستی انجام می شود، ممکن است قرمزی و تورم ایجاد شود که بعد از آر اف به مدت 2 تا 3 ساعت کمتر می شود. در واقع این مدت زمان متناسب با به نوع و ضخامت پوست اشخاص فرق دارد.
 • شما می بایست تا 7 روز از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید اجتناب کنید.
 • شما باید تا 3 روز پس از انجام آر اف فرکشنال از استفاده از محصولات مراقبتی پوست مثل ضدآفتاب ها و مواد مغذی جلوگیری کنید.
 • برای رسیدن به بهترین نتایج، نیاز است میان جلسات درمانی 4 تا 6 جلسه فاصله بیندازید.
 • همان روزی که جهت انجام آر اف فرکشنال پوستی به کلینیک می روید، می بایست پوست تان را بسیار تمیز کنید و در صورتی که مواد مازاد بر روی پوستتان وجود دارد، آن را شستشو دهید ولی توجه کنید که نباید از شوینده های بسیار قوی برای شستشو استفاده کنید.
 • پس از انجام  دادن آر اف فرکشنال، باید از کرم ضدآفتاب استفاده نمایید و استفاده از ضدآفتاب نیازی نیست.
 • در صورتی که دکتر برای شما کرم های آبرسان و ترمیم کننده تجویز کرده است، باید از آن ها جهت کمتر شدن میزان التهاب و قرمزی استفاده کنید.
 • نیاز است که 1 روز پس از انجام آر اف فرکشنال، از حمام کردن و رفتن به سونا جدا خودداری کنید.
 • تا 2 روز پس از انجام دادن آر اف فرکشنال، شما می بایست از کرم های شب، لایه بردارها و مرطوب کننده ها اصلا استفاده نکنید.
 • لازم به ذکر است که کمپرس یخ تاثیر بسزایی بر روی کاهش تورم و التهاب پوستی دارد پس از آن استفاده کنید.
 • شما نباید پوست قسمتی که آر اف فرکشنال شده است را بکنید و بخارانید.
 • بهترین کار این است که تا 1 هفته کرم های ترمیم کننده مصرف نمایید.
 • برای کمتر شدن میزان التهابات پوستی، مالیدن پماد زینک سه مرتبه در روز بسیار ضروری است.
 • شما باید سعی کنید تا رفع نشدن کامل التهاب، از الکل استفاده نکنید.
 • شما تا 1 روز پس از درمان نمی توانید که موهای صورت خود را اصلاح کنید و پزشکان توصیه می کنند که انجام این کار را به زمان دیگری موکول کنید.

کلام آخر 

از این که ما را تا آخر مقاله آر اف فرکشنال چیست ؟ همراهی کردید از شما سپاس گزاریم همچنین اگر نظر و یا پیشنهادی در این زمینه دارید ممنون می شویم که با ما نیز در میان بگذارید  .

1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *