بهترین زمان برای کاشت مو

بسیاری از افراد می خواهند بدانند که بهترین زمان برای کاشت مو کی است ؟ هنگامی که در مورد تایم کاشت مو صحبت می شود و یا افرادی که می خواهند کاشت مو انجام دهند از پزشک مورد نظر خود می پرسند بهترین زمان برای کاشت مو چه تایمی است باید گفت که موارد مختلفی باید مورد برسی قرار گیرد ، ما در این مقاله می خواهیم به تمامی سوال های شما راجع به کاشت مو مانند : بهترین زمان برای کاشت مو ، بهترین زمان کاشت مو چه فصلی از سال است ، آیا گرمای تابستان یا سرمای زمستان، در کاشت مو اثر دارند یا نه و سوال هایی از این قبیل که برای بسیاری از شما عزیزان دغدغه شده است .

اهمیت انتخاب زمان مناسب برای کاشت مو

یکی از مهم ترین تصمیم ها برای افرادی که می خواهند عمل کاشت مو انجام دهند انتخاب یک زمان مناسب برای عمل کاشت مو است که باید بدانید این تصمیم بر روی کیفیت عمل و موی حاصل، می‌تواند بسیار تعیین کننده و تأثیرگذار باشد. به طور معمول هنگام مراجعه فرد به کلینیک‌های معتبر کاشت، پزشکان متخصص پوست و مو، با بررسی وضعیت سنی، میزان ریزش مو و علت‌هایی که ممکن است موجب ریزش مو شده باشند، و هم چنین زمان لازم برای طی کردن دوره نقاهت و مراقبت‌های پس از عمل، تلاش می‌کنند تا بهترین زمان کاشت مو را با دقت تعیین کرده و به فرد مراجعه کننده پیشنهاد دهند. برای این که بدانید آیا اساسا کاشت برای شما درمان مناسبی است و بهترین زمان برای انجام آن را تعیین کنید باید با یک پزشک متخصص پوست و موی با تجربه مشورت کنید.

اهمیت انتخاب زمان مناسب برای کاشت مو

از چه زمانی احساس نیاز برای کاشت در افراد آغاز می شود ؟

بیشتر کسانی که دچار ریزش مو می شوند آقایان هستند ، دلیل این که ریزش مو در آقایان مربوط به تغییرات هورمونی و هم چنین موارد ژنتیکی و وراثت است . به طور طبیعی طاس شدن یا عقب رفتن خط مو، می‌تواند افراد را در هر سنی تحت تأثیر قرار دهد، اما برای مردان در اوایل بیست سالگی این مسأله می‌تواند نگران کننده باشد و به یک درگیری فکری و ذهنی برای آنها تبدیل گردد؛ چرا که نتایج ریزش مو و کم شدن آن تأثیر انکار ناپذیری در زیبایی ظاهری هر فرد دارد. بنابراین مردان جوان‌تر که نگران تأثیرات احتمالی این شرایط در ظاهر و اعتماد به نفس خود هستند، به دنبال یافتن راه حلی مناسب برای برطرف شدن این موضوع هستند. در این زمان است که فرد، نیاز به تقویت مو، جلوگیری از ریزش مو، و در موارد خاصی کاشت مو را احساس می‌نماید.

گر چه که عمل کاشت مو تنها در افرادی که داارای سنین 18 به بالا هستند قابل انجام است ، اما باید به این نکته توجه کرد که درست است از 18 سالگی می توانید عمل کاشت مو انجام دهد اما بهتر است تا سنین 25 و یا حتی 35 سالگی این فرایند را به تعویق بیاندازد ، چرا که کاشت برای افرادی که خیلی جوان هستند مناسب نیست ، زیرا الگوی ریزش موی آنها ممکن است هنوز به طور کامل مشخص نشده باشد و احتمال این که با گذشت زمان ریزش مو شروع به پیشرفت کند بسیار زیاد خواهد بود.

از چه زمانی احساس نیاز برای کاشت در افراد آغاز می شود ؟

در واقع هنوز سن فرد آن قدر بالا نرفته که با اطمینان بتوان بهترین زمان کاشت مو را برای وی تعیین کرد و عمل را انجام داد. بنا بر این، در صورتی که فرد برای انجام فرایند کاشت اصرار داشته باشد، پس از گذشت زمان ممکن است نیاز به کاشت دوباره و درمان اضافه برای پرکردن قسمت های خالی شده و مرتب کردن خط موها داشته باشد که برای وی هزینه‌های اضافی به دنبال خواهد داشت.

جراحی ترمیم مو

اگر شما فقط می‌توانید یک قسمت را برای ترمیم انتخاب کنید، دوست دارید این کدام ناحیه باشد؟ باید برای نتیجه نهایی، و چیزی که باعث خواهد شد واقعاً شادتر شوید، آمادگی داشته باشید. چند نکته وجود دارند که باید مورد توجه قرار داده شوند:

 • به طور کلی، هیچ کس بعد از یک جراحی پیوند مو، یک سر پر از مو نخواهد داشت.
 • برای رسیدن به بهترین نتیجه، ممکن است بیش از یک عمل جراحی پیوند اضافی (جراحی کاشت مو) انجام شود، به شرطی که شما به اندازه کافی مو در ناحیه اهدا کننده داشته باشید.
 • ممکن است اینکه موهای پیوند شده به صورت فولیکول‌های موی سالم و قوی بشوند کمی زمانبر باشد. شما باید صبور باشید.
 • برای کمک به رشد موهای جدید، ممکن است از درمان‌های اضافی نظیر درمان موی لیزری استفاده شود.

برسی سن مناسب کاشت مو

 1.  افرادی که در سنین پایین می خواهند عمل کاشت مو انجام دهند نمی توان در آن ها پیش بینی کرد که نواحی بانک مو در آینده چه وضعیتی خواهد داشت. اگر ریزش مو در نواحی بانک مو ثبیت نشده باشد، یعنی افتراق بین موهای دائمی و موهایی که در آینده دچار ریزش خواهند شد، دشوار است. در این صورت ممکن است موهای کاشته شده، نسبت به ریزش مقاوم نباشند و بریزند. به علاوه اگر ریزش مو به طاسی‌های شدید ختم شود، بانک مو هم خالی شده و جای زخم کاشت مو قابل رویت می‌شود.
 2. هرچه ریزش مو در سنین پایین‌تری آغاز شود، احتمال این که به طاسی‌های شدیدتری ختم شود بیشتر است. اگر متقاضی جوان در آینده دچار طاسی شدید شود، رسیدن به تراکم‌هایی که او را راضی می‌کند، باعث کم پشت شدن موهای سر در سنین بالا می‌شود که ظاهر بسیار ناخوشایندی دارد.

در کاشت مو چه اتفاقی می افتد ؟

 •    ابتدا تیم پزشکی کاشت مو، موهای مناسب برای برداشت را انتخاب و می کنند و ناحیه گیرنده مو را علامتگذاری می کنند.
 • سپس موهای مورد نظر ر از پشت سر یا کنار سر بر میدارند.
 • پس از آن گرفتهای مورد نظر را از موهای برداشت شده استخراج می کنند.
 • سپس تیم پزشکی کاشت مو؛ از بخشی از این گرفتها برای خط رویش جلوی سر استفاده می کنند و بخشی را در پشت خط رویش استفاده می کنند.
 • در ادامه، جایدهی گرفتها به طریقی انجام می شود که مانع رشد بیشتر موها نشود.

در کاشت مو چه اتفاقی می افتد ؟ت؟

علت ریزش موی زود هنگام چیست ؟

اگر به خواهیم به صورت کلی بگوییم ، هر چقدر ریزش مو در سن های پایین تر شروع شود ، احتمال این که به طاسی های بسیار زیادی ختم شود زیاد است ، تایمی که برای فردی احتمال طاسی سر بسیار باشد پزشک جراح باید توجه زیادی به زیبایی ظاهر شما داشته باشد؛ چون در این حالات، کاشت مو مثل تیغی دولبه است. بگذارید با ذکر مثالی این موضوع را توضیح دهیم. فرد جوانی را در نظر بگیرید که خط رویش موهایش در دو طرف سر (نواحی گیج‌گاهی) با ریزش مواجه شده و بالا رفته است. این متقاضی می‌خواهد که این نواحی را کاملاً پر کند. حال برای رسیدن به تراکم مناسب با سن متقاضی، به تعداد بسیار زیادی گرافت نیاز داریم. این مسئله از دو جهت خطرناک است:

 1. برداشت تعداد زیادی گرافت به معنی استفاده بیش از حد از ذخایر بانک مو است.
 2. ریزش مو در این فرد ادامه خواهد داشت. اگر موهای کاشته شده نریزند، نواحی تاجی و مرکز سر دچار طاسی خواهند شد و موهای پرپشت نواحی گیج‌گاهی به شکل دو شاخ برآمده به نظر می‌رسند که از نظر زیبایی اصلاً ظاهر خوبی ندارد.

حال اگر ریزش مو در این فرد تا حدی پیشرفت کند که در آینده نتوانیم طاسی‌های پیش‌رو را جبران کنیم، سری خواهیم داشت که در بخش‌هایی مو دارد و در بخش‌هایی خالی از مو است. این حالت اصلاً زیبا نیست و فرد نامبرده مجبور به تراشیدن کامل سر خواهد شد که باز هم با مشکل پدیدار شدن آثار زخم کاشت مو مواجه هستیم. اما در صورتی که افرادی با سنین بالا به تاسی بیش از حد سر دچار شوند داستان به طور کامل متفاوت می شود ، مثلاً در دهه‌ی ۳۰ یا ۴۰ زندگی یک فرد با طاسی حاد، می‌توان در نواحی خط رویش و بالای سر مو کاشت. قاعدتاً در این حالت با محدودیت بانک مو مواجه هستیم و نمی‌توانیم نواحی گیج‌گاهی یا بخش‌های پایینی نواحی تاجی را پر کنیم؛ اما ظاهری که با همان کاشت خط رویش و بالای سر حاصل می‌شود، بسیار مطلوب است. در این حالت موهای متقاضی شبیه به فردی می‌شود که در دهه‌ی دوم زندگی خود به سر برده و کمی دچار ریزش مو شده است. یعنی ۱۰-۲۰ سالی جوان‌تر به نظر می‌رسد.

مدیریت انتظارات 

شما اگر به خواهید تنها یک ناحیه را انتخاب نمایید کدام ناحیه را انتخاب می کنید ؟ یکی از موضوعات مهم این است که برای نتیجه نهایی آمادگی داشته باشید ، و همچنین چه چیزی باعث بیشترین خوشحالی واقع بینانه در شما می شود چندین عامل مهم وجود دارد که باید از آن ها آگاه باشید که در ادامه به چند نمونه از آن ها اشاره می کنیم .

 • به طور کلی، هیچ کس با تنها یک جراحی کاشت مو، سری پر از مو نخواهد داشت.
 • در صورتی که موی کافی در ناحیه اهدا کننده داشته باشید، ممکن است برای رسیدن به بهترین نتایج، بیش از ۱ عمل جراحی کاشت را انجام دهید.
 • ممکن است زمانی طول بکشد تا موهای کاشت شده به صورت فولیکول‌های موی سالم رشد کند. شما باید صبور باشید
 • برای کمک به رشد موهای جدید، ممکن است درمان‌های دیگری نظیر لیزر تراپی موها استفاده شود.

اثر فصل ها بر کاشت مو

همانطور که فصل زمستان یکی از بهتذرین فصل ها برای بهبودی جراحی پلاستیک است ، هم زمان درست و هم زمان اشتباه برای جراحی کاشت مو می باشد ،  بسته به جایی که شما در آن بهبود می‌یابید، روال روزانه شما و فصل جاری، زمان ایده آل شما ممکن است به شدت متفاوت از همسایه شما باشد.

تابستان 

بیشترین مواد غذایی که باعث افزایش رشد مو می شود ، همانند زردآلو ، هندوانه ، آووکادو و انواع توت ها ، در تابستان فراوان هستند ،  اگر چه رشد مو چندان تحت تاثیر انتخاب‌های رژیم غذایی شما پس از عمل جراحی کاشت مو نیست، حتی کوچکترین تغییرات هم کمک می‌کند. اگر شما تعطیلات را به یک محل دارای آب و هوای سردتر بروید، می‌توانید از آن زمان استفاده کنید و به موهای خود استراحتی بدهید تا از درجه حرارت بالا دور باشد. اگر پس از جراحی، علاوه بر خشک شدن موهایتان، دچار ریزش موی وحشتناک شدید، پوست سرتان ممکن است دچار آفتاب سوختگی شده باشد. اگر حداقل تا ۶ هفته اول یا تا زمانی که محل جراحی بهبود یابد، از استخرهای عمومی اجتناب نکنید، محل تزریق ممکن است دچار عفونت شود.

پاییز

در پاییز دمای هوا تغییر نمی کند حال این تغییر دمای هوا به معنی این است کسانی که عمل کاشت مو انجام می دهند باید نگران پوست سر خود باشند ، اگر عرق نمی‌کنید و یا در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندارید، پوست سر می‌تواند استراحت کند. پیدا کردن غذاهایی که رشد مو را افزایش می‌دهند، مانند بادام زمینی، غلات کامل و دانه کدو تنبل، هنوز هم نسبتا آسان است. اگر به درستی از سر مراقبت نکنید، تغییرات شدید در آب و هوا ممکن است برای ناحیه دارای جراحت، یک شوک باشد .

اثر فصل ها بر کاشت مو

زمستان

هنگامی که آب و هوا سرد می شود  ورزش به جلسات کوتاه در باشگاه محدود می‌شود که به بهبودی شما آسیب نمی‌رساند. نباید نگران آفتاب سوختگی پوست سر خود باشید و درجه حرارت‌های پایین‌تر از شستشوی بیش از حد مو و پوست سر جلوگیری می‌کند. آب و هوای سرد بر روی رشته‌های مو تاثیر می‌گذارد، هوای سرد و خشک رطوبت را از ساقه‌های مو می‌گیرد و باعث می‌شود که بیشتر مستعد شکستگی شوند. بارش برف و سایر رطوبت‌ها همچنان خطر بروز عفونت در محل برش را به همراه دارد و تامین غذاهای سودمند دشوارتر است. در حالی که ویتامین‌ها ممکن است به حفظ سلامت بدن شما کمک کنند، خطر دریافت ویتامین A بیش از حد نیز وجود دارد که منجر به ضعیف شدن مو می‌شود.

بهار

رطوبت موجود در هوا باعث می‌شود موهای خود را بدون آسیب رساندن به آن و آسان‌تر حالت دهید. از آنجا که آب و هوا تازه شروع به بهتر شدن می‌کند، لازم نیست که در مورد مراجعه بیش از حد به مطب پزشک خود برای بررسی‌های منظم نگران باشید. وقتی فصل شروع به گرم شدن می‌کند، پوست سر شما ممکن است به نور خورشید حساس شود و به کرم‌های ضد آفتاب نیاز داشته باشد. در نهایت، رشد موی جدید شما تا زمانی که به فصل پاییز و زمستان نزدیک‌تر شوید، قابل مشاهده نخواهد بود.

مراحل کاشت مو 

پیش از انجام کاشت مو جلساتی جهت مشاوره و معاینه برگزار می‌شود تا متخصص از وضعیت سلامت فرد، کیفیت بانک موی او، دلایل ریزش و انتظارات متقاضی مطلع شود. روشی که برای کاشت مو انتخاب می‌شود، به وضعیت زیباجو بستگی دارد. متخصص کاشت مو، پس از انجام بررسی‌های لازم در جلسات مشاوره، بهترین روش کاشت رو متناسب با وضعیت متقاضی تشخیص می‌دهد. در ادامه با مراحل کاشت مو آشنا می شوید :

آماده سازی بانک مو :

در مرحله‌ اول، بانک مو را جهت برداشتن گرافت‌ها آماده می کنند. در این مرحله‌ متخصص کاشت مو، ناحیه‌ اهداکننده را استریل و سپس آن را به طور موضعی بی‌حس می‌کند. زمانی که بخش اهداکننده کاملاً بی‌حس شد، مرحله‌ی دوم آغاز می‌شود.

برداشت گرافت ها از بانک مو :

در مرحله‌ دوم، متخصص گرافت‌ها را از بانک مو برمی‌دارد. در روش‌های مختلفی که برای کاشت مو وجود دارد، برداشت گرافت‌ها متفاوت است، با این حال این مرحله در تمامی روش‌ها مشترک است و نیاز به دقت و تخصص بالایی دارد.

آماده‌سازی گرافت ها برای کاشت :

در مرحله‌ سوم، گرافت‌های برداشت شده برای کاشت آماده می‌شوند. در این مرحله، پزشک متخصص گرافت‌ها را زیر میکروسکوپ به شکل تار به تار در می‌آورد و برای کاشت آماده می‌کند.

آماده‌سازی ناحیه کاشت :

در این مرحله، منطقه‌ کاشت آماده می‌شود؛ به این منظور، متخصص ناحیه‌ کاشت را استریل و آن را بی‌حس می‌کند.

انجام عملیات کاشت مو :

در  آخرین مرحله‌، سوراخ‌های بسیار کوچکی در ناحیه‌ کاشت ایجاد کرده و گرافت‌های آماده شده را در محل مورد نظر می‌کارند. در انتها برش‌ها را بخیه زده و آن را پانسمان می‌کند.

کاشت مو به روش ترکیبی چیست ؟

دنیای علم و تکنولوژی در همه موارد در حال تکامل است. در دنیای کاشت مو تقریبا همه چیز در بهترین حالت خود قرار دارد و می‌تواند نتایج کاملاً طبیعی را ارائه دهد. روش های زیادی برای کاشت مو وجود دارد که یکی از اصلی ترین روش های آن کاشت مو به روش ترکیبی است. از اصلی ترین ویژگی های این روش حداکثر محدوده پوشش ممکن با تراکم بالا است. FUT و FUE دو تکنیک اصلی در کاشت مو هستند. این تکنیک‌ها پیشرفت زیادی کردند تا معایب هر دو تکنیک را رفع کنند. تا حدودی هم موفق بودند. در این روش کاشت که شامل برداشت، پیوند فولیکول از ناحیه اهدا کننده است که معمولا از پشت و کنار سر است و سپس کاشت آن ها در محل گیرنده انجام می‌شود. هر دوی این تکنیک‌ها از روش یکسانی با تفاوت روش برداشت در پیوند استفاده می‌کنند.

به دلیل افزایش میزان ریزش مو در مردان و زنان یکی از رایج ترین تکنیک های زیبایی کاشت مو به روش ترکیبی، ترکیب روش های FUT + FUE + BHT است. تکنیک های قبلی قدیمی، ابتدایی و ناکارآمد بودند و نتایج نامطلوبی از خود به جای می‌گذاشتند. امروزه در بین افراد طاس، تمایل به کاشت مو با چگالی بالا بسیار رایج شده است. اکثر بیماران با این امید که با حداکثر پوشش بعد از کاشت مواجه می شوند، این کار را انجام می‌دهند. درجه نوروود، درجه VI و VII مراحل طاسی گسترده و پیشرفته‌ای است که باعث ایجاد طاسی وسیع تری می‌شود و فقط یک تار مو در پشت و کنار سر باقی می‌گذارد. در نتیجه بیماران برای به دست آوردن پوشش قابل قبول در آن ناحیه به تعداد بیشتری پیوند فولیکول نیاز دارند.

کاشت مو به روش ترکیبی چیست ؟

کلام آخر

از شما عزیزان ممنونیم که ما را تا انتهای این مقاله همراهی کردید ، اگر سوال های بیشتری دارید یا این که می خواهید مشاوره دریافت کنید می توانید با شماره هایی که در داخل سایت قرار دارد تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت نمایید .

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *