مراحل کاشت ابرو

ما در این مقاله سعی داریم شما را با مراحل کاشت ابرو آشنا کنیم. امروزه اکثر افراد دچار ریزش در ابروها یا موهای خود می شوند که از این بابت بسیار رنج می برند و به دنبال روش های برای پرپشت کردن موها و ابروهای خود می کنند. یکی از این روش ها کاشت ابرو است که با روش های جدید می توان ابروهایی ضخیم و پرپشت داشت و از شر ریزش ابرو خلاص شد. در ادامه با کاشت ابرو و مراحل کاشت ابرو آشنا می شوید.

کاشت ابرو چیست ؟

بیشتر افراد فکر می کنند بهترین راه برای پرپشت نشان دادن ابروها هاشور و تاتو است اما این افکار ناشی از شناخت کافی از روش های زیبایی و مزایا و معایب آن ها است. این روش ها موقتی هستند و نمی تواند ظاهری طبیعی برای ابروها داشته باشد. رنگ تاتو هاشور ابرو شیمایی است و می تواند خطراتی برای ابرو و افراد داشته باشد و باید هر بار در مدت کمی تمدید شود و در این صورت باعث درد و خونریزی در افراد می شود و شما نمی توانید به نتیجه دلخواه خود برسید.

کاشت ابرو یکی از روش هایی است که کی تواند زیبایی را به صورت دائمی به شما هدیه دهد. در کاشت ابرو موها از ناحیه اطراف سر یا کناره های گوش برداشته می شود و در ناحیه ابرو کاشته می شود. روش های کاشت ابرو با روش های کاشت مو یکی است و می توان آن را نوعی کاشت مو در ناحیه ابرو نامید. در این روش به غیر از موها ارگان های کوچک تولید کننده مواد موردنیاز برای رشد تار موها انتقال می یابد و این اتفاق باعث می شود نتیجه کاشت ابرو همیشه باقی بماند و ابروهایی طبیعی داشته باشید. موهای کاشته شده شبیه موهای طبیعی است و رشد می کند و شما می توانید بعد از مدتی آن ها را اصلاح کنید.

کاشت ابرو چیست ؟

دلیل ریزش ابرو ها چیست ؟

دلایل ریزش ابرو باید قبل از کاشت ابرو مشخص شود زیرا یکی از مهم ترین مراحل برای انتخاب روش مناسب کاشت ابرو است. قبل از کاش ابرو باید دلیل ریزش ابرو مشخص شود. موهایی که در روش کاشت ابرو استفاده می شود موهایی طبیعی هستند و روش رشد آن ها با موهای طبیعی فرقی ندارد و هر دلیلی که باعث ریزش ابرو شده می تواند روی موهای کاشته شده تاثیر گذار باشد. امکان دارد بعضی از این علت ها مثل علت ارثی بودن قابل درمان نباشد اما شاید بتوان با روشی آن را درمان کرد. ریزش ابرو می تواند دلایلی داشته باشی که در ادامه به آن می پردازیم :

 • سوختگی
 • تاتو و هاشور ابرو
 • بیماری‌های تیروئیدی
 • عفونت
 • اختلال در رشد ابروها به صورت مادرزادی
 • افزایش سن افراد
 • کندن و برداشتن بیش از حد ابروها
 • بیماری‌های عمومی یا سیستمیک
 • آلوپسی آره‌تا
 • افرادی که به صورت ارثی و ژنتیکی ابروهای خود را از دست می دهند.

کم پشتی و ریزش ابرو می تواند یکی از دلایل بالا را داشته باشد که بهترین راه برای خلاص شدن از ریزش ابرو کاشت ابرو است. روش هایی مثل تاتو و هاشور روش هایی هستند که تا حدی می توانند ظاهر ابروی شما را بهتر کنند اما نمی توانند طبیعی به نظر برسند اما در کاشت ابرو شما ابروهایی طبیعی دارید و هر بار نیاز به تمدید دوباره ندارید.

یکی از اصلی ترین دلایل برای ریزش ابروها افزایش سن است. با زیاد شدن سن مواد مغذی در بدن کم می شود و فعالیت سلول های بدن کم می شود و خون رسانی و اکسیژن رسانی به موها انجام نمی شود و این اتفاق باعث می شود موها دچار ریزش شود. بعضی از افراد در جوانی دچار ریزش ابرو می شوند که باید دلیل این اتفاق را پیدا کرد.

یکی از این دلایل می تواند ارثیه خانوادگی باشد. بعضی از افراد جوان به صورت مادرزادی ابروهای کمی دارند و به این دلیل دوست دارند با استفاده از روش های کاشت ابروهایی پرپشت داشته باشند. بیماری هایی مثل اختلالات تیروئید، اختلالات رشد موها و ابروها به صورت مادرزادی، بیماری های مربوط سیستم ایمنی می تواند دلیلی ریزش ابرو باشد.

برداشتن بیش از اندازه ابروها باعث از بین رفتن فولیکول های موهای برداشته شده می شود و کم کم رشد موها در ناحیه اصلاح شده کم می شود. امکان دارد مواد شیمیایی استفاده شده برای تاتو و هاشور باعث ریزش ابروها شود. بیماری های مربوط به مو مانند آلوپسی آره تا باعث ریزش موهای سر می شوند و در موهای ابرو تاثیر می گذارد. بعضی از بیماری های عفونی و یا سوختگی می تواند یکی از دلایل کم پشتی ابروها و ریزش موهای آن باشد.

کاشت ابرو چه ویژگی های مهمی دارد ؟

خواب و رشد ابرو :

ابرو به سه بخش سر، تنه و دم تقسیم می شود که هر کدام از آن ها خواب ابرو و رشد ابرو فرق دارد.

سر ابرو : یکی از درونی ترین بخش ابرو نسبت به صورت سر ابرو است که اندازه آن 5 تا 7 میلی متر است. رشد موها در این ناحیه به سمت بالا است و از نظر رنگی کمی روشن تر از بخش های دیگر است. بیشتر افراد به پر کردن تمایلی ندارند.

تنه ابرو : ناحیه میانی ابرو که طول آن به دو نیم سانتی متر می رسد و پرپشت ترین بخش ابرو است. در قسمتی از تنه که به سر ابرو نزدیک است زاویه رشد موها به سمت بالا و خارج از صورت است. در بخش میانی زاویه رشد ابرو مناسب با برآمدگی استخوان ابرو تغییر می کند. در این قسمت موهای بخش بالا رو به پایین و موهای قسمت پایین رو به بالا رشد می کند.

دم ابرو : دم ابرو بخشی است که ابروها از تنه هم می شود تا انتها را شامل می شود که طول آن به دو سانتی متر می رسد که کم تراکم ترین ناحیه ابرو است و تار های مو در این ناحیه نازک هستند. جهت رشد موهای این ناحیه افقی است و با بیشتر شدن سن افراد کم پشت می شود.

رشد موهای ابرو و زاویه آن :

زاویه رشد موهای سر و ابرو 45 درجه فرق دارد که این اتفاق باعث می شود موهای ابرو روی پوست بخوابد بر خلاف موهای سر که به صورت عمودی نسبت به موی سر رشد می کنند به این دلیل موهایی که برای پیوند ابرو برداشته می شود بیشتر از ناحیه پشت گوش افراد برداشته می شود که خواب شبیه موهای ابرو داشته باشد و از نیاز به تجربه زیادی دارد.

تفاوت گرافت های مو :

قسمت های فولیکولی که از نواحی سر برداشته می شود امکان دارد چند تار مو باشد زیرا بیشتر فولیکول های سر دسته های دوتایی سه تایی و یا چهار تایی باشد و این در حالتی است که موهای ابرو به صورت تکی باشد. باید توجه شود که اگر هر واحد فولیکولی از یک تار مو بیشتر داشت زیر میکروسکوپ به بخش های تک تار مویی بخش بندی شود.

سیکل رشد متفاوت موها :

موهای بدن ما در حال ریزش هستند که یک فرد بالغ 50 تا 100 تار مو ریزش می کند که این ها جزئی از یک چرخه است که به آن چرخه رشد مو می گویند که دارای سه مرحله اصلی با نام های رشد، استراحت و ریزش می باشد. چرخه رشد موهای ابرو و سر تفاوت زیادی دارد به این صورت که موهای ابرو بعد از ریزش در فاصله زمانی 4 ماه در مرحله رشد قرار می گیرد که موهای سر در فاصله زمانی 3 تا 7 سال در مرحله رشد قرار می گیرد. به همین دلایل موهای سر نسبت به موهای بخش های دیگر بدن بیشتر رشد می کند و بلند می شود.

تفاوت گرافت های مو :

مراحل کاشت ابرو

کاشت ابرو مراحلی دارد که در ادامه با مراحل کاشت ابرو آشنا می شوید :

طراحی ابرو :

قبل از کاشت ابرو باید با پزشک در باره انتظارات و طرح خود مشورت کنید و پزشک در این روش تصمیم می گیرد که کاشت ابرو برای شما مناسب است یا خیر. شما و پزشک ابروهایی که مد نظر دارید را انتخاب می کنید و طرح آن را مشخص می کنید. با طراحی ابرو مشخص می شود که نتیجه کاتش ابرو شما چگونه است و چه نتیجه ای دارد و مشخص می شود که موهای اهدا کننده از کدام ناحیه برداشته شود. بیشتر افراد موها خود را از قسمت پشت سر استخراج می کنند اما بهترین گزینه برای افراد به این بستگی دارد که بلندی موهای شما چقدر است. موهای اهدا کننده از بخش کامل و سالم مو گرفته می شود تا فولیکول های از دست رفته قابل توجه نباشد.

اعمال بیهوشی :

بیشتر افراد قبل از کاشت ابرو داروی آرام بخش استفاده می کنند که باعث آرامش در افراد در هنگام عمل می شود. پزشک از بی حسی در ناحیه ابرو و ناحیه اهدا کننده استفاده می کند و در هنگام جراحی بیدار می شوید اما دردی احساس نمی کنید.

برداشت و آماده سازی گرافت :

پزشک موهای اهدا کننده را برداشت می کند. این موها از پشت سر یا پشت گوش برداشته می شود. دو روش اصلی برای برداشتن موهای اهدا کننده وجود دارد به نام FUE و FUT که با استفاده از FUE یا استخراج واحد فولیکول پزشک از یک پانچ برای جدا کردن موها به صورت جداگانه تا هنگامی که به اندازه کافی جمع شود استفاده می کند. اما در روش FUT پزشک یک نوار کامل از پوست را از پشت سر خارج می کند و با استفاده از میکروسکوپ پیوند ها از نوار خارج کرده و آن را برای قرار دادن در ابرو آماده می کنند.

کاشت :

پزشک گرافت مو را در ابرو شما قرار می دهد و در این مراحل با توجه هر مو در زاویه درست کاشت می شود تا مانند موهای طبیعی ابرو رشد کنند. روشی طولانی مدت است و 4 ساعت طول می کشد اما به تعداد پیوند ها بستگی دارد و امکان دارد زمان کاشت ابرو طولانی یا کوتاه تر باشد. پزشک دو ساعتی بعد از تمام شدن جراحی صبر می کند تا اطمینان داشته باشد شما از نتیجه جراحی راضی هستید یا خیر. پزشک می تواند تغییراتی ایجاد کند و یا موهای بیشتری اضافه کند تا ابروی شما پرپشت تر به نظر برسد.

نتیجه نهایی :

اکثر افراد بعد از جراحی ممکن است احساس درد و ناراحتی کنند و امکان دارد پوسته های ریز و درشتی در اطراف ابرو کاشته شده ایجاد شود یا امکان دارد این منطقه برای چند روز قرمز شود. بعضی از افراد دچار کبودی یا تورم می شوند. اما امکان دارد بعضی از افراد دچار این عوارض نشده باشند.

اقدامات بعد از جراحی کاشت ابرو :

یکی از مهم ترین موضوع ها در جراحی کاتش ابرو انتخاب پزشک است. برای اینکه نتیجه مناسبی از جراحی خود داشته باشید باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های بعد از جراحی کاشت ابرو آشنا می شوید :

 • امکان دارد در روز بعد از کاشت ابرو پوسته‌ها یا لخته‌هایی روی ابرو وجود داشته باشد سعی کنید آن‌ها را دست‌کاری نکنید تا خودشان از بین بروند.
 • بعد از برداشتن پانسمان ناحیه دهنده این ناحیه را با آرامی بشویید.
 • می‌توانید برای کمتر شدن التهاب از کمپرس سرد استفاده کنید اما نباید یخ را بیشتر از 20 دقیقه روی ابروهای خود بگذارید.
 • پانسمان روی ناحیه بانک مو و ناحیه کاشت برای دو روز باقی خواهد ماند و در این مدت مرتب پانسمان را تعویض کنید و ناحیه را تمیز نگه دارید.
 • اگر پوسته و لخته‌ها از بین نرفت می توانید ابروهای خود را آرایش کنید.
 • پزشک بعد از کاشت ابرو مایع مخصوصی را به شما می‌دهد که باید هر 2 تا 3 ساعت آن را روی ابروهای خود اسپری کنید. این کار را طبق دستورالعمل پزشک و مرتب انجام دهید.

جلسات مشاوره قبل از کاشت

روز های قبل از کاشت مهم است زیرا در این روز انتظارات و خواسته های شما مشخص می شود و در روز جراحی همه چیز بر پایه نتیجه جلسات مشاوره انجام می شود. در جلسات مشاوره همه سوالات خود را از پزشک بپرسید و خواسته ها و انتظارات خود را با پزشک در میان بگذارید.  اگر مدل خاصی مد نظر دارید آن را به پزشک نشان دهید و پزشک با توجه به تجربه خود و بر اساس چهره شما بهترین روش را برای شما انتخاب می کند.

در این جلسه ها سلامت شما بررسی می شود و اگر نیاز باشد برای شما دارو تجویز می کند و فعالیت هایی که نیاز باشد را به شما اطلاع می دهد. ریخت شناسی ابرو یکی از مهم ترین کار ها در جلسه های قبل از مشاوره است که برای شناسایی دقیقی مشخصات ابرو استفاده می شود. در روش ریخت شناسی حالت فعلی ابرو و حالت نهایی مشخص شده و زاویه مناسب برای کاشت موها و ناحیه مناسب برای برداشت آن تعیین می شود.

کاشت ابرو روش SUT چگونه انجام می شود ؟

در مرحله‌ای که فولیکول های آماده شده به ابرو انتقال داده می‌شوند پزشک باید دقت زیادی داشته باشد و از تجربه و علم خود استفاده کند. کاشت طبیعی ابرو به روش SUT مثل همه روش‌های دیگر دائمی است. اگر انتقال مو به این ناحیه استاندارد باشد مشکلات زیادی مثل خط رسد غیر طبیعی و حالت عروسکی ابرو، نامرتب بودن زاویه رویش به چشم می‌خورد. امکان دارد موی پیوند شده طوری رشد کند که حالتی شبیه چمن یا سیخ داشته باشد. به این دلیل انتخاب پزشک که تجربه زیادی در زمینه کاشت ابرو علاوه بر کاشت مو داشته باشد اهمیت زیادی دارد. مهارت پزشک در کار با دستگاه‌ها مهم است زیرا این جراحی وابسته به تکنولوژی است و پزشک باید همه نکات دستگاه را بشناسد.

در روش SUT برای پیوند ابرو از واحدهای فولیکولار تک یا دو تار مویی استفاده می‌شود تا نتیجه با ظرافت زیادی داشته باشد. می‌توان از واحدهای فولیکولار 4 تایی استفاده کرد که در صورت برداشت هزار واحد، چهار هزار واحد مو پیوند زده خواهد شد. بهترین کارایی را از این روش می‌توان با تراکم بالا مشاهده کرد. برای آماده سازی ناحیه ابرو باید این قسمت به صورت موضعی بی‌حس شود تا افراد هیچ دردی را احساس نکند و استریل کردن پوست برای کاشت انجام می‌شود.

کاشت ابرو روش SUT چگونه انجام می شود ؟

کاندیدای مناسب و نامناسب کاشت ابرو

کاشت ابرو مانند بسیاری از روش ها برای برخی از افراد مناسب و برخی دیگر نیز نامناسب است. در ادامه می خواهیم کاندیدای مناسب و نامناسب این روش را برای شما عزیزان شرح دهیم :

کاندیدای مناسب کاشت ابرو :

کاملا عادی است که تمامی افراد در صورت داشتن ابروهای پرپشت و خوش حالت، چهره بهتری داشته باشند ولی آیا تمام اشخاص کاندیدای مناسبی برای کاشت ابرو می باشند؟ بسیاری از اشخاص که برای کاشت ابرو مراجعه می کنند از ابروهای کم حجم و نازک یا ابروهای ناصاف و نامنظم خود به علت ریزش مو رضایت ندارند. علل دیگر از جمله سوختن پوست، خالکوبی و ریزش مو به دلیل کم کاری تیروئید باعث می شود این اشخاص به کاشت ابرو روی بیاورند. ولی بدانید که قبل از اقدام به کاشت ابرو، باید با دکتر مورد نظر خود مشورت کنید تا با ارزیابی موقعیت خاص شما تعیین شود که آیا کاشت ابرو برایتان خوب است یا خیر.

کاندیدای نامناسب کاشت ابرو :

 • کسانی که درگیر مشکلات تیروئید هستند باید پیش از کاشت ابرو با دکتر متخصص خود مشورت کنند چون هنگام برطرف نشدن مشکلات تیروئید، امکان دارد که پس از کاشت ابرو درگیر ریزش موی بیشتری شوند و نتایج ایده آلی از کاشت ابرو بدست نیاورند.
 • علاوه بر این، کاشت ابرو برای کسانی که تریکوتیلومانیا دارند و تمایل به کندن موهایشان دارند، کاندیدای خوبی نیستند، مگر این که این مشکل را قبل از کاشت ابرو حل کرده باشند.
 • کاشت ابرو همچنین امکان دارد برای اشخاصی که دچار ریزش موی بر اثر استرس هستند مفید نباشد.

روش های متداول کاشت ابرو

برای کاشت ابرو از دو روش FUE و FUT استفاده می شود که هر یک از این روش ها برای برخی از افراد مناسب اند. در ادامه این دو روش را برایتان ذکر خواهیم کرد :

 • کاشت ابرو به روش FUE: کاشت ابرو با روش FUE را یک روش بدون جراحی می دانند که دارای نتایج بسیار طبیعی است و دکتر متخصص زمان و انرژی مازادی را صرف آن می کند. در این تکنیک، هر یک از تارهای مو به طور جدا با روشی دیگر از جمله تکنیک های پانچ رباتیک، پانچ الکتریکی یا پانچ دستی کنده می شود. اما نکته حائز اهمیت در رابطه با بهتر بودن روش FUE جهت کاشت ابرو در مقایسه با روش FUT این است که زمان نقاهت بعد از کاشت ابرو FUE طولانی نیست و اصلا جای زخم و اسکار بر روی پوست مشاهده نمی شود.
 • کاشت ابرو به روش FUT: تکنیک کاشت ابرو FUT را نوعی روش جراحی می نامند که پیش از روش FUE مورد استفاده قرار می گرفت که به طور معمول در آن یک نوار مو از ناحیه اهداکننده از پشت سر برگزیده و برداشته می شود و به محل مورد نظر روی ابرو پیوند زده می‌شود. اگرچه کاشت ابرو FUT نسبت به روش FUE در مدت زمان کوتاه تری انجام می گیرد ولی بعضی از عوارض و مشکلات حاصل از کاشت ابرو FUT مثل زمان نقاهت طولانی و به وجود آمدن اسکار سبب شده است که اکثر پزشکان کاشت ابرو FUE را به این روش ترجیح دهند.

کلام آخر

قبل از انجام کاشت مو از افراد با تجربه کمک بگیرد و با آگاهی دست به انجام این روش بزنید. ممنون از اینکه تا آخر مقاله مراحل کاشت ابرو همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *