اول از همه باید بدانید کاشت مو چیست؟

ما در این مقاله می خواهیم توصیه های بعد از کاشت مو را برای شما بگوییم. هر عمل جراحی چه ترمیمی و چه زیبایی به مراقبت های بعد از عمل نیاز دارد که نتیجه مطلوب حاصل شود. با مراقبت های به موقع و دقیق روند بهبودی به سرعت پیش رفته و بیمار نتیجه دلخواه را زودتر کسب می کند. امروزه کاشت مو یکی از جراحی های زیبایی است که برای درمان طاسی یا زیبایی بیشتر به کار می رود. در ادامه به توصیه های بعد از کاشت مو توجه کنید تا به نتیجه مطلوب خود زودتر دست یابید.

توصیه های بعد از کاشت مو

جلوگیری از تورم: برای جلوگیری از تورم در قسمت پیشانی، شب اول بعد از کاشت روی آن کمپرس یخ قرار دهید. اما اگر سینوزیت دارید این کار را انجام ندهید. برای انجام صحیح این کار می توانید هر یک ساعت به مدت 20 دقیقه این کار را انجام دهید. به این نکته توجه  داشته باشید که هر نوبت حداکثر 1 دقیقه یخ را روی پیشانی خود نگه دارید.

نحوه استراحت و طریقه خوابیدن بعد از کاشت مو: ما به شما توصیه می کنیم که در روز بعد از عمل به طور کامل استراحت کنید. هنگام خوابیدن زیر سر خود دو عدد بالشت قرار دهید به طوری که سر شما زاویه ی 30 درجه داشته باشد. ترجیحا طاق باز بخوابید به طوری که سینه و شکم رو به بالا باشد، اگر نمی توانید به این حالت بخوابید به پهلوی راست بخوابید. توجه داشته باشید که خواب کافی برای ادامه روند درمان و رشد موها مهم است.

توصیه های بعد از کاشت مو

نحوه باز کردن پانسمان: برای باز کردن پانسمان بهتر است به کلینیک مراجعه کنید. اگر شرایط ماندن جهت باز کردن پانسمان را ندارید طبق دستور داده شده عمل کنید. برای این کار ابتدا کلاه توری روی سر خود را که به آن سرجی فیکس هم می گویند، بردارید. سپس ناحیه بین موهای کاشته شده و برداشت را از کنار گوش قیچی کرده و پانسمان ناحیه برداشت را به آرامی بردارید. برای ناحیه کاشت لایه های بالایی را به آرامی برداشته و سپس مقدار زیادی آب روی لایه های زیرین که به ناحیه کاشت چسبیده بریزید و منتظر بمانید تا پانسمان کاملا خیس بخورد. پس از حدود 15 دقیقه پانسمان را به آرامی از روی ناحیه کاشت بردارید.

تغذیه بعد از کاشت مو: توصیه می شود که صبح بعد از کاشت مو هنگام صبحانه ویتامین مصرف شود. مصرف مایعات و میوه های دارای ویتامین C مانند پرتغال و آناناس را در دستور غذایی خود قرار دهید.

داروهای بعد از کاشت مو: در صورت تجویز پزشک خوردن سفالکسین هر 6 ساعت یک بار و مصرف مداوم و همیشگی قرص زینک توصیه می شود.

پوسته پوسته شدن، خارش و خونریزی بعد از کاشت مو: حدود 7 الی 10 روز پس از پیوند مو دیگر نباید اثری از خون خشک شده، زخم یا پوسته روی پوست سر شما وجود داشته باشد. اگر بعد از گذشت 7 روز هنوز هم پوسته هایی وجود داشت، هنگام شستن موها، آن ها را به آرامی پاک کنید. بعد از کاشت مو پوست سر شما دچار خارش می شود. این یک احساس رایج است و معمولا 10 الی15 روز طول می کشد. شما نباید هرگز مناطق گیرنده و اهدا کننده خود را بخارانید زیرا باعث می شود بر نتایج آن تاثیر منفی بگذارد. بعد از عمل کاشت مو، ممکن است مقدار کمی مایع از جمله مقداری خون روی بالشت خود مشاهده کنید. نگران نباشید، این یک خونریزی طبیعی نیست، بلکه فقط مایع تزریق شده ای می باشد که در طول عمل از پوست سر شما خارج می شود.

شستن موها بعد از کاشت مو: پزشک بعد از کاشت مو یک شامپو و لوسیون مخصوص به شما ارائه می دهد. شست و شوی مو در 3 مرحله آسان انجام می شود:

با زدن لوسیون روی ناحیه گیرنده به آرامی اعمال می شود و حدود 45 دقیقه روی موها گذاشته می شود. این کار به نرم تر شدن زخم ها در اطراف موهای کاشته شده کمک خواهد کرد. بعد از 45 دقیقه باید لوسیون را با آب ولرم بشویید.

با استفاده از شامپوی مخصوص مناطق اهدا کننده و گیرنده را شست و شو دهید. برای این کار مقدار کمی شامپو را روی کف دست خود بمالید و به آرامی آن را در سراسر پوست خود بمالید. لطفا با ضربه آهسته انگشتان، ناحیه پیوند شده را خیلی آرام بشویید. همچنین می توانید ناحیه اهدا کننده را با ماساژ دادن برای افزایش گردش خون بشویید. توجه داشته باشید که فشار آب پایین باشد. همچنین شامپو و لوسیون را از پوست سر خود به طور کامل بشویید.

بعد از تمام شدن شست و شو موهای خود را با حوله کاغذی به آرامی خشک کنید. فقط از حوله های کاغذی استفاده کنید زیرا نرم هستند و به موهای کاشته شده آسیب نمی رسانند. برای خلاص شدن از شر زخم ها و خون خشک شده باید این سه مرحله هر روز تا مدت 14 روز می توانید شستن موهای خود را به روش عادی شروع کنید.

کوتاهی مو بعد از کاشت مو: شما می توانید 1 ماه بعد از عمل کاشت مو، فقط با قیچی موها را بزنید و پس از 6 ماه می توانید از دستگاه موزن استفاده کنید.

استعمال دخانیات: استعمال دخانیات باعث رقیق شدن خون می شود و باعث خونریزی می شود که مدت زمان بهبودی را افزایش می دهد. بهتر است تا 2 هفته بعد از پیوند مو از استعمال سیگار خودداری کنید.

کشیدن بخیه: در روش نواری FUT بخیه ها باید طی 10 الی 14 روز بعد از کاشت مو برداشته شوند زیرا آن ها جذب نمی شوند. برداشتن بخیه در روش i_FUE یا پیوند موی رباتیک لازم نیست.

کشیدن بخیه

آشنایی با انواع روش های کاشت مو

هر شخصی که دارای مشکل کم پشتی و یا طاسی مو است دارای شرایط منحصر به فردی با سایر بیماران است از این رو پزشکان زیبایی متناسب با شرایط و اولویت هایی که هر بیمار دارد از یک روش یا چندین روش و یا ترکیبی از چند روش برای درمان کم پشتی نواحی سر، ابرو و ریش آن استفاده می کنند.

کاشت مو به روش super FUE

در روش های قدیمی برداشت مو به همراه آسیب به فولیکول مو انجام می شد و پیاز مو دچار مخاطره شده و شناسایی پیازهای با چند شاخه موی به درستی امکان پذیر نبود. هوشمند بودن دستگاه سوپر FUE باعث شناسایی پیاز های سالم و برداشت کاملا موفق بدون آسیب به آن ها خواهد بود. گرافت های برداشته شده در پی آر پی خون شخص تا زمان کاشت نگهداری و تغذیه می شوند و در طی مراحل کاشت به موهای برداشت شده هیچ آسیبی وارد نمی شود. این یکی از دلایل عمده در به وجود آمدن تراکم بالا در این روش کاشت است.

یکی دیگر از مزایای هوشمند بودن دستگاه برداشت موی سوپر FUE، شناسایی موهای حاوی رنگدانه و اولویت برداشت آن هاست. به همین دلیل در افرادی که موهای با تارهای سفید دارند گرافت ها از موهای تیره و حاوی رنگدانه برداشته شده و همین امر باعث زیبا و حجیم تر به نظر رسیدن کاشت خواهد بود.

مزیت های کاشت مو به روش super FUE

 • استفاده از سلول های بنیادی خون خود فرد جهت نگهداری بافت های برداشت شده توسط دستگاه super FUE
 • کاشت خط رویش مو با دستگاه Implant super FUE که باعث ایجاد حداکثر تراکم ممکن و طبیعی ترین حالت رویش مو پس از عمل می شود. در این دستگاه بدون نیاز به برش، کاشت مو انجام می شود.
 • بی حسی سر با دستگاه بدون درد و بدون سوزن needel less superFUE صورت می گیرد و به دلیل این که در این دستگاه هیچ گونه سوزنی به کار نرفته است بنابراین دردی احساس نمی شود.

کاشت مو به روش FIT

یکی دیگر از روش های کاشت مو به روش FIT می باشد. در این روش نیازی به برداشت نوار از پشت سر نیست. بلکه با استفاده از یک پانچ ظریف و فرو کردن آن در پوست سر فولیکول های مو را خارج می کنند.

عمل برداشت مو معمولا از پشت سر و ناحیه شقیقه انجام می شود. در مرحله بعد فولیکول های مو زیر میکروسکوپ از یکدیگر جدا می شوند. در نهایت شکاف های ظریفی در محل مورد نیاز در زیر پوست سر ایجاد شده و گرافت ها کاشته می شوند. این شکاف ها بعد از چند ماه کاملا بهبود می یابند و قابل تشخیص نیستند. زمانی که پزشک از این روش برای کاشت موی بیمار استفاده می کنند. 5 جلسه طول می کشد که به طور کامل فرآیند کاشت مو به اتمام برسد چرا که در هر جلسه بین 1000 تا 1500 فولیکول مو از پشت سر برداشته شده و در قسمت های کم پشت کاشته می شود.

مزیت های کاشت مو به روش FIT

 • میزان برداشت بالای فولیکول های مو
 • خونریزی و درد بسیار کم
 • عدم نیاز به پانسمان
 • از بین رفتن جای زخم

کاشت مو به روش FIT

معایب کاشت مو به روش FIT

 • پرداخت هزینه بیشتر
 • تخریب بانک مو
 • افزایش احتمال آسیب دیدگی گرافت ها و همچنین خشک شدن آن ها
 • افزایش احتمال آسیب دیدن بخش زنده ریشه مو به دلیل برداشتن فولیکول های مو با استفاده از دستگاه پانچ

کاشت مو به روش FUT

در این روش از طریق عمل جراحی و با استفاده از تیغ جراحی، نواری به عرض 2 سانتی متر و طولی بین 15 الی 20 سانتی متر از قسمت مودار پشت سر برداشته می شود و محل برداشت بخیه زده می شود. سپس فولیکول های مو زیر میکروسکوپ از یکدیگر جدا می شوند. در نهایت شکاف های ظریفی در محل مورد نیاز در پوست سر ایجاد شده و گرافت های مو کاشته می شوند. این شکاف ها بعد از چند ماه بهبود می یابند و اصلا قابل تشخیص نیستند.

 

مزیت های کاشت مو به روش FUT

 • عدم فرورفتگی و یا برجستگی سر
 • امکان برداشتن موهای دیگر نواحی بدن مانند کتف و یا سینه
 • افزایش و حفظ کیفیت گرافت ها جهت تکرار دوباره کاشت آن ها
 • طبیعی بودن موهای سر

معایب کاشت مو به روش FUT

 • احتمال باقی ماندن جای زخم
 • خونریزی، تورم سر و صورت
 • کاهش حجم بانک مو
 • درد در محل برش پوست سر
 • محدودیت کاشت مو

کاشت مو به روش SUT

روش SUT نسبت به دو روش کاشت موی قبلی که توضیح داده شد، مدرن تر و جدیدتر است. چرا که در تمامی جلساتی که کاشت مو با استفاده از این روش صورت می گیرد عملیات برداشت و کاشت فولیکول ها بدون دخالت دست و تنها با استفاده از دستگاه های اتوماتیک انجام شود.

معایب کاشت مو به روش FUT

مزیت های کاشت مو به روش SUT

 • افزایش سرعت برداشت و کاشت فولیکول های مو
 • عدم تخریب فولیکول های مو
 • ایجاد خط رویش طبیعی
 • نداشتن دوره نقاهت

معایب کاشت مو به روش SUT

 • به جا ماندگی حفره های موی کاشته شده
 • آسیب رسیدن به طور جدی به بانک مو
 • انتقال بیماری به دلیل استریل نشدن تیوپ های انتقال دهنده گرافت مو
 • آسیب رسیدن به نواحی گیرنده و دریافت کننده فولیکول های مو

 

آیا ریزش مو بعد از کاشت مو طبیعی است؟

بله، ریزش مو بعد از کاشت مو ممکن است تا ابتدای ماه ششم بعد از کاشت مو ادامه داشته باشد. در صورتی که بعد از ماه ششم ریزش موی کاشته شده ادامه داشت با پزشک خود تماس بگیرید.

آیا ضربه زدن به سر بعد از کاشت مو خطرناک است؟

بله، در هفته های اولیه بعد از کاشت مو باید به شدت از سر خود محافظت کنید. در صورتی که ضربه همراه با کبودی و خونریزی باشد احتمال از بین رفتن گرافت های کاشته شده در ناحیه ضربه خورده دارد.

آیا مصرف مشروبات الکلی و سیگار بعد از کاشت مو ممنوع است؟

بله، مصرف مشروبات الکلی قبل و بعد از کاشت مو و مصرف سیگار به دلیل ایجاد اختلال در روند بهبودی و امکان تاثیر منفی در رشد موهای کاشته شده ممنوع می باشد.

برای درمان خارش بعد از کاشت مو چه باید کرد؟

ابتدا باید به این نکته توجه کنید که بعد از کاشت مو هرگز سر خود را نخارانید. برای درمان خارش سر خود می توانید از قرص سیتریزین استفاده کنید.

برای درمان خارش بعد از کاشت مو چه باید کرد؟

کدام روش کاشت مو بیشترین تراکم را می‌دهد ؟

روش‌های مختلفی برای کاشت مو وجود دارد که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرد. روش micro fit نسبت به سایر روش‌های کاشت مو، تراکم بیشتری را می‌دهد و همین امر باعث شده است تا این روش نسبت به سایر روش‌ها طرفداران بیشتری داشته باشد. در روش میکروفیت با استفاده از سوزن‌های خاصی، برداشتن فولیکول‌های مو از ناحیه اهدا کننده انجام می‌شود. در این روش همچنین از یک دستگاه کوچک برای برداشتن فولیکول‌های مو، باز کردن سوراخ‌های کوچک و کاشت مو استفاده می‌شود و امکان برداشت و کاشت مو به‌صورت همزمان در این روش وجود دارد.

در روش میکروفیت، فولیکول‌های برداشت شده به‌صورت مستقیم در ناحیه مورد نظر کاشته می‌شود، حال آنکه در سایر روش‌های کاشت مو، فولیکول‌ها در محلول‌های ویژه‌ای نگهداری می‌شود و بعد از مدتی به ناحیه جدید منتقل می‌شوند. در روش میکروفیت خونریزی و درد وجود ندارد و تراکم زیادی به موهای افراد داده می‌شود و در نتیجه بیماران بعد از گذشت زمانی متوجه رشد خوب موهای خود می‌شوند و رضایت کاملی از عمل کاشت مو خواهند داشت.

در روش FUE حدود ۶۰ پیوند در هر سانتی‌متر از ناحیه سر انجام می‌شود ولی در روش میکروفیت این تعداد به ۹۰ پیوند می‌رسد و در نتیجه افراد بعد از عمل موهای پر پشت تری خواهند داشت. در روش میکروفیت نیازی به اصلاح وجود ندارد و فقط منطقه اهدا کننده بریده می‌شود. به‌طورکلی روش میکروفیت مزایای زیادی دارد و عوارضی که ممکن است در سایر روش‌های کاشت مو برای افراد به وجود آید در این روش وجود نخواهد داشت.

بیمارانی که نیاز به پیوند خط مقدم دارند و یا افرادی که به دنبال پیوند ریش و سبیل هستند می‌توانند گزینه مناسبی برای انتخاب روش میکروفیت باشند. همچنین خانم‌هایی که به دنبال تراکم بیشتر موهای خود هستند می‌توانند از این روش برای کاشت مو استفاده کنند و بهترین نتیجه را بگیرند.

شستشو سر بعد از کاشت مو :

عمل کاشت مو از جمله عمل‌هایی است که اگر مراقبت‌های بعد از عمل و توصیه‌های پزشک به خوبی انجام نشود نتیجه مناسبی برای بیمار به همراه نخواهد داشت. یکی از مهم‌ترین اقدامات نحوه شستشو موهای سر بعد از کاشت مو می‌باشد که باید به‌صورت اصولی انجام شود تا فولیکول‌های مو تازه کاشته شده دچار آسیب نشود.

بهتر است که تا حداقل یک ماه در هنگام شستشوی موهای خود به نکات مختلف توجه داشته باشید و بعد از یک ماه می‌توانید موهای خود را مثل سابق بشویید. یکی از نکات مهم در هنگام شستشوی موها بعد از کاشت مو استفاده از شامپو است. بهتر است که بعد از کاشت از شامپو بچه استفاده کنید. چرا که شامپو بچه فاقد مواد شیمیایی مضر برای موهای کاشته شده است. در هنگام شستشوی موهای خود توجه داشته باشید که نباید به ناحیه مورد نظر ضربه بخورد و یا با ناخن‌های خود بر روی ناحیه مورد نظر ضربه‌ای وارد کنید.

بعد از استحمام نیز برای خشک‌کردن موهای خود از سشوار استفاده نکنید. گرمای سشوار باعث می‌شود فولیکول‌های تازه کاشته شده دچار آسیب شوند و شما نتوانید نتیجه مورد نظر از کاشت مو را بگیرید. همچنین بهتر است که برای خشک‌کردن موهای خود از حوله استفاده نکنید و به موهای خود اجازه دهید در هوای آزاد خشک شوند. البته استفاده از دستمال کاغذی نرم بدون آسیب به ناحیه مورد نظر برای خشک‌کردن سر مشکلی ندارد.

کلام آخر

از شما عزیزان سپاس گذارم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید. امیدوارم که به توصیه های بعد از کاشت مو که برای شما توضیح دادیم توجه کرده باشید. در صورت داشتن انتقاد یا پیشنهاد می توانید آن را با ما در میان بگذارید. همچنین برای آگاهی بیشتر از هزینه کاشت مو می توانید با شماره های داخل سایت تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید.

3.1/5 - (22 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *