توضیح فرآیند تزریق کردن بوتاکس

تزریق ژل خط خنده باعث از بین بردن و محو کردن چین و چروک هایی می شود که بر اثر لبخند و خندیدن، معمولا از کناره های بینی تا دور لب ایجاد می شود. تزریق ژل خط خنده باعث می شود که چهره فرد جوان تر و شاداب تر به نظر برسد. بهتر است این کار را در کلینیک های معتبر پوست و مو انجام دهید. معمولا از فیلرها و ژل ها برای تزریق این ناحیه استفاده می شود. این موارد تزریقی علاوه بر خط خنده باعث از بین رفتن خطوط اخم و سایر چین و چروک ها که به عنوان بخشی از روند طبیعی پیری ایجاد می شوند نیز استفاده می شود و می توانند جایگزین مناسبی برای جراحی های جوان سازی صورت باشند. پر کننده ها در این ناحیه، علاوه بر پر کردن، از عمیق تر شدن خط خنده نیز پیش گیری می کنند. ما دز این مقاله قصد داریم شما را با روش های تزریق ژل خط خنده آشنا کنیم، پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

خطوط خنده یا لبخند چیست؟

زندگی پر از دلیل برای لبخند زدن می باشد اما گاهی لبخند زدن می تواند باعث به وجود آمدن خطوطی در اطراف دهان شما بشود. خطوط خنده یا لبخند که به چین و چروک های بینی معروف هستند، از گوشه بینی شروع شده و به پایین به سمت گوشه دهان کشیده می شوند. این خطوط به دلیل اقدامات مکرر عضلانی هنگام لبخند زدن شما ظاهر می شوند. این خطوط بیشتر در افراد مسن و افراد لاغر دیده می شوند. اگرچه برخی از مردم آن ها را نشانه ی زندگی پر از خنده می دانند، اما دیگران احساس می کنند که خط لبخند افراد را پیرتر از آن چه که هستند نشان می دهد. در افراد مسن، افتادگی پوست نیز می تواند باعث افتادگی گونه ها شده و خطوط خنده عمیق تری را ایجاد کند. تزریق ژل خط خنده یکی از روش های موثر برای افزایش حجم در اطراف این خطوط و از بین بردن آن ها محسوب می شود.

 

خطوط خنده یا لبخند چیست

 

مراحل تزریق ژل خط خنده

از مهم ترین مراحل تزریق ژل و بوتاکس، پیدا کردن کلینیک مناسب و پزشک متخصص و دارای تجربه کاری بالا است. در صورتی که در انجام این مرحله دقت کافی را به عمل آورید، نگرانی خاصی درباره مراحل بعدی و عوارض احتمالی وجود ندارد. معاینات اولیه در کلینیک معتبر مشخص می کند که نوع و حجم زل مورد نیاز برای برطرف کردن خط خنده چقدر است و چه مراقبت هایی باید قبل و بعد از تزریق جدی تر گرفته شوند.

قبل از مراجعه به کلینیک در نوبت مشخص شده بیاد کلیه نکات مطرح شده توسط پزشک را به درستی رعایت کرده باشید تا در طول عمل مشکلی برای شما اتفاق نیوفتد. پزشک ابتدا محل تزریق را مشخص می کند و آن ها را ضدعفونی و بی حس می کند. در مرحله بعد تزریق ژل با دوز مشخص در محل های تزریق انجام می شود. عمل تزریق ژل برای خط خنده طولانی نیست و نیازی به بستری یا استراحت ندارد. به همین دلیل بلافاصله بعد از تزریق می توانید از مطب خارج شده و فعالیت های روزانه خود را انجام دهید.

عوارض احتمالی تزریق ژل

اکثر افراد به علت نگرانی هایی که درباره عوارض دارند، تزریق ژل را به تاخیر می اندازند. این افراد باید بدانند که اگر برای این کار به کلینیک معتبر مراجعه کنند و از ژل های مناسب برای این کار استفاده کنند، عوارضی جز عوارض معمول ایجاد نخواهد شد. منظور از عوارض معمول ایجاد قرمزی و التهاب پس از تزریق است که معمولا در صورت مراقبت صحیح و استفاده از کمپرس سرد خیلی زود برطرف می شوند. اما اگر برای تزریق ژل به مراکز نامعتبر و آرایشگاه ها مراجعه کنید، باید نگران به وجود آمدن عوارض نیز باشید. عوارضی که اثرات آن در برخی موارد تا مدت ها با شما باقی می ماند. برخی از شایع ترین عوارض پس از تزریق ژل برای خط خنده به شرح زیر است:

 • بروز حساسیت
 • فلج اعصاب صورت
 • گلوله و سفت شدن ژل در زیر پوست
 • سوزش، التهاب، خارش، کبودی و تورم طولانی مدت در ناحیه تزریق
 • تغییر حالت چهره و نامتقارن بودن صورت شما
 • ایجاد زخم و عفونت در محل تزریق

مزایای تزریق ژل

 • ژل ها علاوه بر پر کردن حجم از دست رفته ناحیه مورد نظر، در تحریک سنتز کلاژن نیز موثرند. بنابراین توانایی استحکام بخشیدن و قوام بیشتر پوست را دارند.
 • جوان سازی پوست و چهره از مزایای دیگر تزریق ژل است. پس از تزریق ژل خط خنده، خطوط پوست محو شده و فرد جوان تر به نظر می رسد و همچنین روند پیری را کندتر می کند.
 • تزریق ژل یک روش غیر جراحی است که ریسک چندانی ایجاد نمی کند.
 • برای تزریق ژل در خط خنده به مدت زمان کمی نیاز است و دوران بهبودی آن نیز بسیار کوتاه است. بعد از تزریق ژل به راحتی می توان فعالیت های روزانه خود را انجام داد.
 • افزایش اعتماد به نفس، مشاهده سریع تر نتایج استفاده از ژل و ایجاد طراوت در پوست از مزایای دیگر تزریق ژل می باشند.

 

توصیه های قبل از تزریق ژل

قبل از تزریق ژل شما باید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • اگر به ماده خاصی حساسیت دارید یا قبلا در اثر تزریق زل دچار حساسیت شده اید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
 • اگر بیماری خاصی دارید یا داروی خاصی مصرف می کنید، پزشک خود را در جریان بگذارید.
 • حداقل یک هفته پیش از تزریق، از داروها و مواد غذایی رقیق کننده خون استفاده نکنید.
 • حداقل یک هفته قبل از تزریق، مصرف الکل، سیگار و قلیان را متوقف کنید.
 • هنگام مراجعه برای تزریق ژل از مواد آرایشی استفاده نکنید.

مراقبت های بعد از تزریق ژل

 • در صورتی که پزشک شما دارویی تجویز کرد، آن ها را به موقع مصرف کرده و از خود درمانی در صورت بروز مشکل به شدت پرهیز کنید.
 • برای جلوگیری از ورم و کبودی از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • تا 24 ساعت بعد از تزریق از کرم های آرایشی استفاده نکنید.
 • پس از تزریق ژل به استخر، سونا یا حمام طولانی نروید. مدت زمان ممنوعیت این مورد توسط پزشک معالج تجویز می شود.
 • از ماساژ ناحیه تزریق یا گرم کردن آن خودداری کنید.
 • تا یک هفته بعد از تزریق از انجام فعالیت های سنگین ورزشی خودداری کنید.
 • تا سه روز از مصرف داروهای رقیق کننده خون دوری کنید.
 • تا دو روز پس از تزریق هنگام دراز کشیدن و خوابیدن سر خود را بالاتر از بدن قرار دهید.
 • تا یک هفته از مصرف قلیان و سیگار و الکل خودداری کنید.

مراقبت های بعد از تزریق ژل

 

مدت زمان ماندگاری تزریق ژل برای خط خنده

ماندگاری و تاثیر ژل ها سه حالت دارد:

موقتی، نیمه موقتی و دائمی. ژل هایی که تاثیر نیمه موقتی دارند از ماده هیالورونیک ساخته شده اند و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

به طور عادی ژل های پوستی حدود 6 ماه تا 2 سال ماندگاری دارند. طول مدت ماندگاری ژل به عوامل مختلفی بستگی دارد مانند نوع ژل و قسمتی از پوست که به آن ژل تزریق شده است. زیرا تجزیه ژل در مناطقی از پوست که متابولیسم بیشتر است با سرعت بیشتری اتفاق می افتد مانند لب ها، گونه و اطراف چشم که حرکت بیشتری دارند.

راه های افزایش میزان ماندگاری تزریق ژل

1.مراقبت از پوست پس از تزریق ژل خط خنده

مراقبت صحیح از پوست به ماندگاری ژل تزریقی کمک می کند. مرطوب کردن پوست با استفاده از مرطوب کننده های مناسب باعث حفظ آب کافی در پوست می شود و فواید ناشی از جذب آب ژل هیالورونیک اسید فراهم می شود. علاوه بر استفاده از محصولات مراقبت از پوست، نوعی را انتخاب کنید که حاوی هیالورونیک اسید باشد و با جذب آب، صورت را شاداب و بدون چروک نگه دارد.

2.رژیم غذایی و استرس

کاهش استرس و استفاده از یک رژیم غذایی سالم موجب می شود که نتیجه تزریق ژل برای خط خنده بهتر شود. غذا به طور مستقیم بر روی سلامت و ظاهر پوست تاثیر می گذارد. استفاده کمتر از غذاهای فرآوری شده و بسته بندی از تزریق ژل موثر تر است. همچنین باید قند و شکر مصرفی خود را کنترل نمود.

استرس زیاد موجب افزایش ترشح کورتیزول در بدن می شود. این هورمون روند پیری را سریع تر می کند که باعث به وجود آمدن چروک و خطوط می شود. فعالیت های آرامش مانند یوگا و مدیتیشن برای کاهش استرس و ایجاد آرامش بسیار مناسب است.

بهترین روش برای ماندگاری تزریق ژل خط خنده، پیگیری جلسات مراقبت است. قبل از این که تاثیر ژل به طور کامل از بین برود باید آن را تمید کرد. در تمدید مقدار ژل مصرفی کمتر است و بهتر از این است که پس از یک مدت طولانی، دوباره ژل بیشتری تزریق شود.

تفاوت بوتاکس و پرکننده های پوستی

اگر مطمئن نیستید که آیا می خواهید از یک پر کننده پوستی تزریقی برای تزریق ژل خط خنده خود استفاده کنید یا با استفاده از بوتاکس عضلات این ناحیه را به نوعی از کار بی اندازید بهتر است علاوه بر مشاوره با یک متخصص پوست و مو، با ویژگی هرکدام به طور جداگانه آشنا شوید. اگر می خواهید چین و چروک های موجود در دور لب و یا قسمت های دیگر صورت را به طور عمیق پر کنید تزریق ژل موثر تر عمل می کند زیرا هدف این مواد، ایجاد حجم طولانی مدت به مناطق زیر پوست است. از طرف دیگر، اگر خطوطی که در اثر لبخند زدن، چشمک زدن و سایر حرکات روی صورت شما ایجاد می شوند، باعث نگرانی شما می شوند، می توان عضلات تولیدکننده این خطوط را بوتاکس کرد.

 

موارد منع تزریق ژل خط خنده

سابقه حساسیت به تخم مرغ، دوران بارداری و شیردهی، عفونت فعال پوستی مثل تب خال، سابقه تشکیل کلوئید در پوست و ضعف سیستم ایمنی و سیستم انعقاد خون، مصرف داروهای ضد انعقادی مانند وارفارین و مسکن های غیر استروئیدی از قبیل ایندومتاسین، آسپرین، دیکلوفناک و… از موارد منع تزریق ژل می باشند. انجام لیزر درمانی و لایه برداری شیمیایی به طور هم زمان با تزریق ژل تداخل دارند و غیر مجاز می باشند.

بوتاکس بهتر است یا ژل؟

دو نوع چین و چروک در پوست وجود دارد:

1.چروک دینامیک که با هیجانات روی پوست ایجاد می شود و در حالت استراحت از بین می روند که این دسته به تزریق بوتاکس به خوبی پاسخ می دهند.

2.چروکی که استاتیک هستند و در حالت استراحت هم روی پوست قرار دارند و با تزریق ژل درمان می شوند. گاهی اوقات چین و چروک صورت ترکیبی از دو حالت فوق می باشند. به عبارت دیگر چروک در حالت استراحت وجود دارد ولی با هیجان عمیق تر می شود. مثلا خطوط اخم ممکن است آنقدر عمیق باشند که در حالت استراحت هم دیده شوند. در حالت اول بوتاکس تزریق می شود و دو هفته بعد از مشخص شدن نتیجه تاثیر آن از ژل استفاده می شود که ترکیب ژل و بوتاکس به طور هم افزا می باشد. هرچند که می توان هم زمان ژل و بوتاکس را در یک ناحیه و در یک جلسه انجام داد. به طور بوتاکس برای قسمت فوقانی صورت استفاده می شود و ژل برای قسمت های تحتانی صورت کاربرد دارد.

آیا تزریق ژل خط خنده درد دارد؟

فرآیند تزریق ژل در پوست درد چندانی ندارد. اما پزشکان برای به صفر رساندن درد ناشی از تزریق ژل از مواد بی حسی یا کرم های بی حس کننده موضعی استفاده می کنند.

مدت زمان ماندگاری ژل تزریق شده چقدر است؟

با توجه به این که از کدام برند ژل استفاده می کنید، زمان ماندگاری ژل متفاوت است. همچنین برخی از ویژگی های فردی مانند سن و سال و نوع پوست می تواند بر روی زمان ماندگاری ژل تاثیر بگذارد.

هزینه تزریق ژل

هزینه تزریق ژل خط خنده به عوامل مختلفی بستگی دارد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نوع ژل
 • مقدار ژل
 • طول مدت درمان با در نظر گرفتن جلسات ملاقات
 • کلینیک درمانی با در نظر گرفتن محل و شهرت آن
 • فرد تزریق کننده ژل

مدت زمان ماندگاری ژل تزریق شده چقدر است

چند نوع تزریق ژل وجود دارد؟

به طور خلاصه، تزریق ژل را می توان به عنوان تزریق ژل موقت، نیمه دائمی و دائمی طبقه بندی کرد.بحث ما در اینجا اسید هیالورونیک (HA) است که یک تزریق ژل موقت با طول عمری بین 9-12 ماه است. اسید هیالورونیک، از پلی ساکارید گلیکوسامینوگلیکان ساخته شده است و نه تنها به طور طبیعی در بدن در قالب ماتریس خارج سلولی فراگیر یافت می شود. همچنین، از لحاظ شیمیایی در تمام گونه ها یکسان است و بنابراین درتولید آنتی بادی بسیار کم است، یعنی، کمتر احتمال دارد باعث واکنش های ایمنی بد شود. به عبارت دیگر، بسیار مطمئن است. بسیاری از برند های دیگر نیز در بازار وجود دارند که کیفیت خوبی دارند.حتما با دکتر خود این مورد را درمیان بگذارید.

همچنین نوع دیگری از تزریق ژل وجود دارند که مبتنی بر اسید هیالورونیک نیستند، مانند اسید poly-L لاکتیک، کلسیم هیدروکسیاپاتیت و پلی کاپرولاکتون. آن ها با داشتن یک اثر حجمی اولیه به همراه یک مزیت دیگر یعنی تحریک سنتز کلاژن کار می کنند.این به افزایش حجم آنها در میان مدت کمک می کند، بنابراین ممکن است رسیدن به نتیجه کامل زمان بر باشد.با این وجود، آن ها ممکن است طولانی تر از نوع فعلی یعنی تزریق ژل اسید هیالورونیک نباشند.یک گزینه این خواهد بود که محصول اسید هیالورونیک چسبناک تر را انتخاب کنیم، محصولی که دکتر شما می تواند به شما توصیه کند.

تزریق ژل های نیمه دائمی، ماندگاری طولانی دارند. مثال آن شامل ژل پلی آکریل آمید و سیلیکون مایع است که طولانی ترین زمان ماندگاری را در ژل های تزریقی دارند. این می تواند برای سال های طولانی ادامه یابد.با این حال، طولانی تر شدن زمان ماندگاری ژل تزریقی، به احتمال زیاد می تواند عوارضی مانند توده ها و زخم ها را در بر داشته باشد.

چرا تزریق ژل چهره، به سرعت در ۲ روز اول پس از تزریق کاهش می یابد ؟

اسید هیالورونیک به طور طبیعی بدون cross-linked رخ می دهد. در این شکل، به راحتی ظرف 1-2 روز در بدن تجزیه می شود. HA که باقی مانده، آن هایی هستند که هنوز cross-linked هستند، که مانع از تجزیه آن می شود، و به این شکل دوام می یابد. بنابراین، به نظر می رسد تزریق ژل صورت با HA به سرعت ظرف مدت 2 روز اول قبل از آن که سطح آن به حالت پایدار برسد کاهش می یابد. مابقی، به آرامی کاهش می یابد. بنابراین، HA با اتصال بیشتر ماندگاری بیشتری دارد. همچنین گاهی پس از تزریق ژل، تورم کوچکی، مانند بی حسی موضعی و التهاب آسیب های محلی ایجاد می شود. این به سرعت ظرف مدت چند روز کاهش می یابد، و منجر به کاهش بیش از ۲۰-۳۰٪  در نتیجه نهایی می شود.

کلام آخر

از شما همراهان گرامی سپاس گذارم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید. امیدوارم که به نکات و مطالب گفته شده توجه کافی را کرده باشید. در صورت داشتن سوال می توانید با شماره های داخل سایت تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید.

2/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *