عوارض تزریق ژل لب

ما در این مقاله قصد داریم شما عزیزان را با عوارض تزریق ژل لب آشنا کنیم و به این سوال که اکثرا می پرسید که آیا واقعا این روش درمانی خطرناک است یا خیر بپردازیم، ژل هایی که امروزه تزریق می شود، کاربرد زیادی در علم پزشکی داشته و بسیاری از بیماران به منظور رفع چین و چروک پوست، افزایش حجم لب و غیره از آن استفاده می‌کنند ، احتمال دارد شما از خود بپرسید که آیا تزریق ژل خطرناک است؟ یا آیا تزریق ژل درد دارد؟ مسلما پاسخ دادن به این سوال کمی دشوار است زیرا هیچ عمل زیبایی بی عوارض نیست، و در صورتی می‌توان به طور قطع به این سوال پاسخ منفی داد که جراحی توسط یک پزشک با تجربه انجام شود. برای افزایش حجم لب و برجسته کردن آن روش‌های زیادی وجود دارد که رایج‌ترین آن، تزریق ژل لب می‌باشد. اگر به دنبال این هستید که لب‌های خود را برجسته کنید، ابتدا باید به دنبال یک پزشک متخصص و باتجربه باشد تا پس از عمل دچار عوارض خاصی نشوید. متاسفانه بسیاری از افراد بدون آگاهی از عوارض تزریق ژل لب اقدام به این کار کرده و خسارت‌های جبران‌ناپذیری را بر سلامتی خود وارد می‌کنند. اما، اگر این کار توسط یک پزشک با تجربه انجام بگیرد، هیچ خطری سلامت شما را تهدید نخواهد کرد.

چرا تزریق ژل لب؟هنگامی که سن افراد بالا می رود حجم لب هر فرد با افزایش سن او کم می شود، ارتفاع لب کاهش می یابد و برجستگی آن در صورت کاهش می یابد. تزریق ژل لب می تواند برای رفع این تغییرات و زیبایی صورت بسیار مفید باشد. حجم لب، ارتفاع و برجستگی آن تحت تاثیر سن قرار خواهند گرفت. لب تحتانی به طور طبیعی از لب فوقانی بزرگ تر و حجیم تر است و نیمه راست و چپ هر کدام از لب ها شبیه هم هستند که حجم و تقارن در این دو نیمه بسیار مهم است. در تزریق ژل لب کاری که انجام می شود این است که حاشیه لب برجسته و حجم داده می شود و بدین ترتیب است که به زیبایی صورت از طریق تزریق ژل لب افزوده می شود.

عوارض تزریق ژل لب

تزریق ژل لب و عوارض آن

تزریق ژل لب چیزی است که امروز در بسیاری از کشور ها رواج یافته است و اکثر افراد ژل لب تزریق می کنند و اینطور که به نظر می رسد قرار نیست به زودی جایی برود ولی آنطور که باید در مورد عوارض تزریق ژل لب کمتر اطلاع رسانی شده است. این نوع عمل سرپایی که توسط یک جراح پلاستیک انجام می شود در حال رواج یافتن است و بسیاری از افراد به این کار روی می آورند اما اینکه افراد بسیاری این کار را انجام می دهند دلیل بر این نیست که تزریق ژل لب هیچ عوارضی و خطری نداشته باشد. از کبودی موقت تا خون مردگی های دائمی، مسائل بیشتری در مورد تزریق ژل لب وجود دارند که به چشم نمی آیند. قبل از اینکه برای داشتن لب های بزرگ و چروک اقدام کنید، مطمئن شوید که تمام حقای را می دانید

می تواند باعث آسیب دیدگی بافت ها شود

هر تایمی که یک مواد نا شناخته یا همان بیگانه را وارد بدن خود می کنید پس از آن خطرات بسیاری وجود دارد تزریق ژل به لب ها می تواند حتی باعث آسیب دیدگی بافت های لب و مرگ آن ها نیز شود. بزرگترین خطر برای هر نوع تزریق پرکننده ای، مردگی بافت است؛ یعنی این که پرکننده داخل یک رگ خونی تزریق شده و باعث مرگ بافت می شود. متخصصین می گویند این یک عارضه ی بسیار نادر است، اما می تواند رخ دهد. برای همین خیلی مهم است که یک متخصص ماهر و به خوبی آموزش دیده را برای انجام این درمان زیبایی پیدا کنید. اگر حاضر هستید که اولین تزریق ژل لب خود را امتحان کنید، مطمئن شوید که یک پزشک با تجربه و مجرب برای شما این کار را انجام می دهد و در مورد تمام عوارض جانبی ممکن سوال می کنید، تا بعدا مشکلی پیش نیاید.

تزریق ژل لب

توصیه هایی بسیار مهم برای تزریق ژل لب

اخیرا تعداد مراجعینی که قبلا تزریق ژل لب انجام داده اند وناراضی هستند زیاد شده اند.

 • قبل از هر گونه تزریقی باید لب معاینه شود تا اگر اختلال عملکردی وجود دارد مورد توجه قرار گیرد.
 • فرم لب بایستی به سایز اولیه لب، ابعاد صورت و میمیک و دینامیک لب انتخاب شود و در حیطه طبیعی باشد.
 • تزریق دو طرف لب بدون در نظر گرفتن قسمت مرکزی لبها صحیح نمی باشد.
 • طبق اصول زیبایی شناسی، لب بالا بایستی بیست درصد کوچکتر و عقب تر از لب پایین باشد.
 • در برخی مراجعین قبل از تزریق لب نیاز به اصلاحات دیگری مانند افزایش حجم سایز چانه وجود دارد.
 • بهترین انتخاب برای افزایش حجم لب استفاده از ژل های هیالورونیک اسید می باشد البته مارک ژل و کیفیت برند آن هم بسیار مهم است.
 • تبحر و تکنیک پزشک در تزریق ژل لب بسیار حائز اهمیت است.
 • تزریق در لب را می‌توان برحسب نیاز بیمار فقط در خطوط دور لب انجام داده و یا اینکه حجم خود لب‌ها را نیز افزایش داد. در هر یک از این موارد باید میزان مصرف ژل و هزینه بیمار را مدنظر قرار دهیم.

توصیه هایی بسیار مهم برای تزریق ژل لب

مشکلات دائمی تزریق ژل لب

یک نکته خوب و مهم در مورد تزریق ژل لب این است که می توان بسیاری از عوارض تزریق ژل لب جلوگیری کرد ، بسیاری از جراحان پلاستیک معتقدند که یکی از شایع ترین عوارض تزریق ژل لب ، تزریق بیش از حد چربی است. این کار ظاهری مصنوعی به شما می بخشد که کمتر کسی طرفدار آن است. ژل های هیالورونیک اسید مانند یوردم  و رستالین به وسیله ی آنزیمی به نام هیالورودیناز حل می شود، بنابراین این به یک مشکل دائمی تبدیل نخواهد شد. در ادامه باید گفت که ژل های پرکننده ی استاندارد بین ۶ تا ۹ ماه دوام می آورند، اما گزینه های دائمی دیگری نیز وجود دارد. با این وجود این گزینه های دائمی عوارض جانبی به همراه دارد. بسیاری از پزشکان می گویند پرکننده های دائمی مانند سیلیکون می تواند آسیب های دائمی به لب ها برساند. حتی اگر از مقدار مناسبی از سیلیکون استفاده کنید بدن می تواند ملتهب شده و لب را برای همیشه از بین ببرد. تزریق نیز خطرات اندکی دارد.

همیشه به یک جراح پلاستیک معتبر مراجعه کنید

همانطور که کمی پیش تر گفته شد حتی اگر عوارض تزریق ژل لب کم باشد همچنان احتمال آن خطر ها وجود دارد ، به همین دلیل حتما برای تزریق ژل لب به یک پزشک خوب و مجرب مراجعه کنید ، هنگامی که موضوع به صورت شما مرتبط است مسئله را پشت گوش نندازید و سطحی برخورد نکنید مسائل مربوط به صورت را جدی بگیرید، جراحان پلاستیک توصیه می کنند رایج ترین خطر احتمالی عدم رضایت فرد از تزریق است، بنابراین بهتر است به یک متخصص با تجربه مانند جراح پلاستیک رجوع کنید. هر نتیجه ای از قبیل برآمدگی، توده یا ناهماهنگی، منجر به نارضایتی مشتری می شود. ممکن است جای تزریق ژل برای یکی دو روز کبود شود، اما پس از آن کاهش خواهد یافت. کمتر افرادی هستند که یه اسید هیالورونیک حساسیت داشته باشد، در این گونه موارد جراح پلاستیک این قابلیت را دارد که ژل را تخلیه کند. این آلرژی یکی دیگر از دلایلی است که فرد باید برای آن به دکتر پوست یا جراح زیبایی رجوع کند. اگر چه تزریق ژل لب کار ساده ای به نظر می رسد، با این وجود شما همچنان یک عنصر خارجی را به بدن خود تزریق می کنید. بنابراین به یک پزشک معتمد رجوع کنید.

همیشه به یک جراح پلاستیک معتبر مراجعه کنید

این کار برای همه مناسب نخواهد بود

درست است که تزریق ژل لب  عوارض جانبی اندکی دارد،  اما با این وجود برای همه مناسب نخواهد بود. در نظر داشته باشید که تمامی پزشکان هشدار می دهند که برای همه ی افراد مناسب نیست. این کار در لب های نازک تغییر چشمگیری به وجود می آورد، اما هرچه بیشتر تزریق کنید ظاهر لب ها غیرطبیعی تر خواهد شد. اگر کسی لب های درشتی دارد و تنها به کمی فرم دهی نیازمند است تنها میزان اندکی ژل کافی خواهد بود. با پزشک مربوطه در مورد سوابق پزشکی، نگرانی و امیدهای خود صحبت کنید. ابتدا به اندازه ی کافی در این مورد تحقیق کنید و ناگهانی تصمیم نگیرید. موضوع لب های شما در میان است، بنابراین تنها به بهترین ها اعتماد کنید.

مزایای تزریق ژل لب

 • کبودی کمتر: کبودی و ورم تزریق ژل‌های هیالورونیک اسید از بقیه فیلرها کمتر است.
 • ماندگاری قابل قبول نتایج: هرچند نتایج تزریق ژل در لب دائمی نیست، اما ماندگاری رضایت‌بخشی، حدود ۶ ماه دارد.
 • کنترل آسان حجم لب : متخصص به خوبی می‌تواند حجم ژل را کنترل کند و نتیجه دلخواه را به دست دهد.
 • سهولت در از بین بردن و رفع برآمدگی ها : اگر حرکت لب‌ها یا صحبت کردن باعث ایجاد توده یا برآمدگی شود، توده به راحتی حل و مشکل برطرف می‌شود.
 • پایین بودن احتمال بروز واکنش آلرژیک: چون مواد به کار رفته در ژل‌های تزریقی مشابه موادی است که در بدن وجود دارد، بعید است که باعث حساسیت شود. اما اگر به لیدوکائین حساسیت دارید، حتماً قبل از درمان موضوع را به پزشک اطلاع دهید.

بعد از تزریق ژل چه مراقبت هایی باید انجام شود ؟

تورم و کبودی لب ها پس از تزریق ژل کاملا طبیعی است و این علائم معمولا در عرض چند روز فروکش کرده و از بین می روند. رعایت یک سری نکات و اقدامات احتیاطی می تواند به سرعت بخشیدن به موارد ذکر شده و رسیدن به نتایج ایده آل کمک کند. استفاده از کمپرس به بهبود کبودی و تورم کمک می کند. به مدت 48 ساعت پس از تزریق ژل، تا حد امکان آب بنوشید تا بدن هیدراته بماند و روند بهبودی تسریع شود. بهتر است یک تا دو روز پس از تزریق ژل لب از فعالیت های بدنی شدید خودداری کنید، زیرا چنین فعالیت هایی ممکن است باعث افزایش تورم یا خون مردگی شود. به مدت 48 ساعت از حضور در مکان هایی مانند سونا، جکوزی یا محیط های گرم خودداری کنید. تا 24 ساعت پس از تزریق ژل، لب ها را آرایش نکنید.

مقایسه ژل لب با تزریق چربی :

برخی افراد تزریق چربی را برای حجیم کردن انتخاب می کنند، در این روش چربی از نواحی بدن مانند ران و باسن که تجمع چربی دارند گرفته می شود و به بدن تزریق می شود. خب این روش مطمئناً واکنش های آلرژیک ایجاد نمی کند و ماندگاری آن بیشتر می شود، اما خطر عوارضی مانند عفونت، خونریزی، تورم طولانی مدت یا حتی نکروز بافت چربی وجود دارد و بنابراین، مگر اینکه موضع گیری پزشکان توصیه شود. نکته دیگری که باید در نظر داشت این است که برداشتن چربی از بافت ها شامل دوره بهبودی نسبتا طولانی است.

تزریق چربی به دلیل ماندگاری بیشتر طرفداران زیادی دارد اما برای تزریق لب مناسب نیست. تزریق چربی در درجه اول برای افزایش حجم و جبران فرورفتگی های صورت استفاده می شود. اگر چربی را به لب تزریق کنیم حالتی غیر طبیعی و پف کرده به خود می گیرد و خیلی زیبا به نظر نمی رسد. اما با تزریق ژل لب، اسید هیالورونیک ماده ای است که به طور طبیعی در بدن یافت می شود و قطعا عوارض بسیار کمتری دارد، علاوه بر این که از حجم دهی و فرم دهی لب نتایج بسیار مطلوبی ایجاد خواهد شد.

مقایسه ژل لب با تزریق چربی

توصیه هایی بسیار مهم برای تزریق ژل لب :

اخیرا تعداد مراجعینی که قبلا تزریق ژل لب انجام دادند و ناراضی هستند زیاد شدند. قبل از هر گونه تزریقی باید لب معاینه شود تا اگر اختلال عملکردی وجود دارد مورد توجه قرار گیرد. فرم لب بایستی به سایز اولیه لب، ابعاد صورت و میمیک و دینامیک لب انتخاب شود و در حیطه طبیعی باشد.تزریق دو طرف لب بدون در نظر گرفتن قسمت مرکزی لبها صحیح نمی باشد. طبق اصول زیبایی شناسی، لب بالا بایستی بیست درصد کوچکتر و عقب تر از لب پایین باشد. در برخی مراجعین قبل از تزریق لب نیاز به اصلاحات دیگری مانند افزایش حجم سایز چانه وجود دارد. بهترین انتخاب برای افزایش حجم لب استفاده از ژل های هیالورونیک اسید می باشد البته مارک ژل و کیفیت برند آن هم بسیار مهم است. تبحر و تکنیک پزشک در تزریق ژل لب بسیار حائز اهمیت است. تزریق در لب را می‌توان بر حسب نیاز بیمار فقط در خطوط دور لب انجام داده و یا اینکه حجم خود لب‌ها را نیز افزایش داد. در هر یک از این موارد باید میزان مصرف ژل و هزینه بیمار را مدنظر قرار دهیم.

نکاتی مهم در مورد تزریق ژل لب :

 یک پزشک مسلط و با تجربه انتخاب کنید و یا به یک مرکز معتبر پوست مو و زیبایی مراجعه کنید.

آیا اهل تحقیق هستید ؟ پزشکان با تجربه اغلب سالها در این زمینه فعالیت داشته اند . در مراکز معتبر بعضی از پزشکان با تجربه در این مورد آموزش هایی هم دارند که به اشتراک می گذارند. مطمئنا شما دوست ندارید یک فرد کم تجربه تزریق ژل لب شما را انجام دهد. از آنجایی که مراکز زیادی در این رابطه با قیمت های مختلف وجود دارند بهتر است پزشکی را انتخاب کنید که به فنون تزریق و آناتومی صورت کاملا آشنا باشد.

 ژل های لب دایمی نیستند

ژل های لب عموما بین ۶ تا ۸ ماه دوام دارند . در بهترین شرایط ممکن است یک سال هم ماندگاری داشته باشد. ماندگاری ژل بسته به خصوصیات هر فرد متغیر است . بدن بعضی افراد ژل را زودتر جذب می کنند. عموما دوام ژل های لب نسبت به سایر نقاط مثل گونه یک مقداری کمتر است زیرا لب همواره در حال حرکت است و این امر موجب جذب زودتر ژل می شود. به همین دلیل ممکن است هر ۶ ما یکبار نیاز به ترمیم داشته باشد.

شما می توانید تزریق ژل را مرحله به مرحله انجام دهید .

اگر به دنبال تغییرات ظریف و تدریجی لب هستید و نمی خواید یکباره لب های شما تغییر قابل توجهی داشته باشد می توانید طی دوره های مشخص به میزان آن اضافه کنید. پزشک شما با توجه علم زیباشناختی چهره در صورت نیاز ، مقدار آن را برای شما افزایش خواهد داد.

نیاز به استراحت ندارد و شما می توانید به زندگی و فعالیت های شغلی خود بپردازید.

تزریق ژل لب حدودا ۲۰ دقیقه طول می شد . ممکن است کمی ورم به همراه داشته باشد که کاملا طبیعی است . اکثر مردم می توانند بلافاصبه به کار و زندگی عادی برگردند.

کلام آخر

از شما عزیزان ممنونیم که تا انتهای مقاله ما را همراهی کردید، در صورت داشتن سوال با شماره هایی که داخل سایت هست تماس بگیرید و اگر نظر یا پیشنهادی دارید با ما به اشتراک بگذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *