کاشت مو در زنان

شاید برای شما هم سوال باشد که کاشت مو در زنان چگونه است، ما در این مقاله سعی داریم شما را آشنا کنیم، اقداماتی که در زمینه زیبایی انجام می شود کاشت مو برای زنان است، بسیاری از زنانی که به زیبایی چهره خود اهمیت می دهند زمانی که با ریزش مو مواجه می شوند به فکر کاشت مو می افتند زیرا مو یکی از مهمترین دلایل زیبایی برای خانم ها می باشد.

کاشت مو چگونه انجام می شود؟

زنانی که برای کاشت مو اقدام می کنند باید تحت معاینات و بررسی پزشکان قرار بگیرند، در طی این جلسات میزان مشکلات ریزش مو زنان و کم حجمی آنها مشخص می شود، این تحلیل ها نشان می دهد که چقدر باید  زنان کاشت مو داشته باشند، تا به حجم قابل قبول برسند. اولین جلسات مشاوره و معاینه برای کاشت مو و شناسایی علت آن بسیار مهم است و باید آن ها را جدی بگیرید.

کاشت مو چگونه انجام می شود؟

چه کسانی بهترین کاندید برای کاشت مو زنان هستند ؟

 • عقب نشینی خط رویش مو و نازک شدن مو
 • بالا بودن خط رویش به طور مادر زادی که سبب می شود چهرشان کمتر زنانه به نظر برسد.
 • زنانی که به علت آلوپسی موهای خود را از دست داده اند.
 •  زنانی که جراحی زیبایی داشته و نگران ریزش مو در ناحیه جراحی هستند.
 • زنانی که به علت زخم، سوختگی، تصادف موهای خود را از دست داده اند.

دلایل ریزش مو در بانوان

دلایل زیادی برای ریزش مو در خانم ها وجود دارد که برخی از مهمترین آنها عبارتند از:

سن به عنوان مهمترین عامل ریزش مو عنوان شده است. به طوری که سالمندان بیشتر از جوانان به ریزش مو مبتلا می شوند.

وراثت و ژنتیک نیز جز عامل ریزش مو است که درمان خانمهایی که به این دلیل به ریزش مو مبتلا شده اند، سخت تر است.

اختلالات هورمونی به خصوص مشکلات هورمونی به خصوص مشکلات هورمونی و تیروئید و سایر بیماری های هورمونی که موجب ترشح هورمون مردانه در خانم ها می شود، موهای سر ریزش می کند،و در عوض موهای زائد بدن بیشتر می شود.

 مصرف برخی از داروها نیز علت دیگری برای ریزش مو برای خانم ها است، از جمله این داروها می توان به داروی ضد جوش غرور جوانی نام برد، داروهای ضد فشارخون، داروهای اعصاب، داروهای رقیق کننده خون، داروهای پایین آورنده کلسترول، داروهای ضد بارداری، داروهای ضد مالاریا، داروهای ضد تشنج، داروهای ضد پارکینسون، داروهای تیروئید، داروهای پایین آورنده چربی خون، داروهای ضد سرطان، داروهای ضد نقرس، داروهای ضد التهاب مثل انواع کورتون ها، مقادیر بالای ویتامین A و داروهای مخدر مثل کوکائین اشاره کرد.

در خانم هایی که استرس و فشار روحی بالایی دارند، ریزش مو شدت می گیرد، به طوری که فولیکول های مو در برابر فشار های عصبی به شدت کاهش می یابند، در نتیجه به ریزش مو مبتلا می شوند.

کاشت موی طبیعی در خانم ها

کاشت موی طبیعی در هر دو جنس زن و مرد به یک شکل انجام می شود، برای این کار ابتدا محل مورد نظر را با بی حسی موضعی بی حس می کنند.و سپس گرافت ها در آن ناحیه کاشته می شوند.پانسمان محل کاشت مانند مردان است و تفاوتی ندارد. در پایان کاشت مو نیز، ممکن است در قسمت پیشانی متورم شود اما پس از گذشت چند روز مجدد به حالت قبل باز می گردد. موهای طبیعی که برای خانم ها کاشته می شود پس از سه ماه رشد طبیعی خود را آغاز می کند و نهایتا با گذشت 9 ماه، حجیم و خوش حالت می شوند.

 یک نکته ضروری که وجود دارد برای خانم ها، تحقیقات لازم و انتخاب درست پزشک و متخصص کاشت می باشد. از یک هفته قبل از کاشت باید معاینات لازم انجام شود، تا موها به شکل بهتری کاشته شوند. همچنین از آنجا که ظرافت و زیبایی مو در خانم ها اهمیت بیشتری دارد، باید پزشک به کار خود تسلط بیشتری داشته باشد تا نتیجه کار مطلوب بیمار باشد. از جمله مواردی که باید در کاشت موی طبیعی برای خانم ها رعایت شود می توان به تراکم گرافت های مو، نازک یا کلفت بودن ریشه موهای کاشته شده و رنگ آنها اشاره کرد.

کاشت موی طبیعی در خانم ها

عوارض احتمالی کاشت مو در خانم ها

عفونت های احتمالی برای زنان پس از این عمل به وجود می آید و سبب اذیت شدن در دوره نقاهت و همچنین بعد از عمل آزار دهنده باشد.

سر درد، تورم،خارش، درد در ناحیه کاشته شده، از جمله مشکلاتی که می تواند برای زنان پس از انجام این عمل پیش بیاید نکات ذکر شده می باشد که فرد بیمار می تواند برای حل آن ها از پزشک متخصص در این زمینه کمک گرفته و به درمان آن ها بپردازد.

خون ریزی،یکی از مواردی که سبب وحشت در زنان است خون ریزی در عمل جراحی می باشد، که ممکن است برایشان دردسر ساز باشد. خون ریزی در این عمل وجود دارد و زنان به همین دلیل نمی توانند آنطور که بخواهند کنار بیایند. بهتر است قبل از عمل فرد بیمار خود را از نگرانی و همچنین استرس های نابجا رد کند و سپس در محل انجام عمل حاضر شود.

از دست دادن حس در محل جراحی یکی از عوارضی می باشد که در زنان ایجاد می گردد و بعد از 18 هفته اصولا از بین می رود ولی بعد از ایجاد شدن این عارضه می توانید با پزشک خود مشورت نمایید تا شما را برای کاهش این عارضه کمک کنند.

شرایط کاشت مو در زنان

متاسفانه در همه موارد نمی توان کاشت مو در زنان انجام داد. در شرایط زیر می توان بهبود قابل توجهی در ظاهر زنان به کمک عمل پیوند و کاشت مو انجام داد :

 • گاهی اوقات موهای سر زنان مانند الگوی مردانه دچار ریزش می شود.در این حالت موهای جلو بالا و فرق سر دچار ریزش می شود. اما موهای کناره و پشت سر نمی ریزد. در این حالت بانک موی فرد قوی است و از موهای پشت و کناره ها جهت کاشت مو در مناطق خالی سر استفاده می گردد.
 • و برخی ممکن است دچار مشکل خط رشد مو بالاتر از حد معمول می باشند. این بیماری ارثی است و خانم هایی که به این مشکل مواجه می شوند، دچار مشکلات مانند کمبود اعتماد به نفس و افسردگی می تواند باشد.
 • شرایط دیگری که  می توان از کاشت مو برای زنان استفاده کرد در مورد افراد ترا جنسیتی می باشد. در این افراد یکی از فاکتور های مهم برای تغییر جنسیت مرد به زن ( MTF )  کاشت و پیوند مو می باشد. ایجاد خط رویش موی زنانه با استفاده از کاشت مو انجام می شود.
 • در شرایطی که  خانمی به دلیل آسیب به سر و جراحی زخمی روی سرش ایجاد شده است، پیوند و کاشت مو چاره ساز است و می توان برای ترمیم جای زخم و اسکار از این روش استفاده نمود.
 • ریزش مو ممکن است بعد از انجام عمل جراحی کشیدن پوست صورت اتفاق بیفتد. جهت جبران موهای ریخته شده از کاشت مو در مناطق خالی سر می توان استفاده نمود.

نحوه کاشت مو در زنان پیشانی بلند

کاشت مو تنها برای پیوند مو در محل هایی که دچار ریزش شده اند و طاس می باشند استفاده نمی گردد. مورد دیگری که از کاشت مو استفاده می گردد جهت زیباتر کردن چهره زنان است.

برخی از زنان خط رویش مو بالا سرشان کمی عقب تر است و دارای پیشانی بلند هستند. این زنان می توانند با استفاده از کاشت مو به تناسب پیشانی با سایر اجزای صورت برسند و به زیبایی چهره خود بی افزایند. برای کاشت مو در پیشانی زنان می توان از تمام روش های کاشت مو از جمله روش های کاشت مو FIT و SUT استفاده نمود.

نحوه کاشت مو در زنان پیشانی بلند

نکات مهم قبل از کاشت مو :

 • از مصرف آسپرین و دیگر رقیق‌ کننده‌های خون 14 تا 20 روز قبل از جراحی اجتناب کنید.
 • سه هفته قبل از کاشت مو سیگار کشیدن را متوقف کنید.
 • چند هفته قبل از جراحی از مصرف الکل اجتناب کنید.
 • تمامی آزمایشات و دستورات تجویزشده را پیش از عمل انجام دهید

 

تفاوت پیوند مو در زنان و مردان

اکثر اوقات نمونه های کاشت مو برای زنان واحد های فولیکول در میان موهای طبیعی قرار می گیرد. برای جلوگیری از وارد شدن شوک به موهای مجاور،به دقت و توجه زیاد تیم پزشکی نیاز می‌باشد. برای دستیابی به اهداف موردنظر، گروه پزشکی باید تجربه‌ی کافی در کار با موهای طبیعی داشته باشد.

ریزش مو اکثرن در میان زنان به صورت پراکنده اتفاق می افتد.به این معناست که کم پشتی مو در بالای سر بیشتر است و در کناره عقب سر کمتر است. هرچند که الگوی ریزش مو در بیشتر آقایان در بالای سر و به‌ طور کامل است ولی در کنار و پشت سر مویی از دست نمی‌دهند. به علت اینکه در کاشت مو زنان، مو از قسمت عقب و کنار سر برداشته می‌شود، منطقه اهداکننده باید به قدر کافی پرپشت باشد. بنابراین فرایند برداشت مو، فولیکول موردنیاز و کافی را برای پوشش موفق منطقه دریافت‌کننده فراهم می‌نماید.

این مسئله در طی نخستین جلسه مشاوره فردی و یا حتی با داشتن عکس‌هایی واضح از مکان اهدایی و منطقه دریافت‌کننده تعیین می‌شود. در زنان به دلیل این که اغلب موهای بلندی دارند جای زخم و اسکار در سر آن ها قابل رویت نیست . در نتیجه کمتر به مشکل بر می خورند . ولی مردان به دلیل این که موهای کوتاه تری دارند جای زخم و اسکار در سر آن ها مشخص بوده و بیشتر به دنبال روشی می باشند که جای زخم مشخص نباشد.

کاشت موی سر در زنان چه فوایدی دارد؟

اولین فایده کاشت موی سر در زنان این است که می توانند در زمان کوتاه تر به نتیجه دلخواه خود برسند.و به موهایی با ظاهر طبیعی دست یافت. موهایی که بعد از کاشت مو به وجود می آید مانند تمام موهای بدن رشد می کند و هیچ تفاوتی بین آن وجود نخواهد داشت. علاوه بر این کاشت مو تقریبا در اکثر موارد بی عارضه خواهد بود و مشکلی را برای بیمار به وجود نمی آورد.

عوارض کاشت مو

عوارض کاشت مو در افراد بنا به شرایط هرکس متفاوت است. ممکن است برای برخی از افراد عارضه ای ایجاد نشود ولی برای برخی دیگر مشکلاتی به وجود بیاید. برخی از این عوارض تورم پس از کاشت مو است و این مورد یکی از عوارض شایع در بین افراد بوده است. این تورم در اثر تجمع مایع بین بافتی زیر پوست ایجاد می گردد. این عارضه پس مدتی از بین رفته و یا برای از بین رفتن مایع بین بافتی را بیرو می کشند. و همینطور ممکن است خونریزی اتفاق بیوفتد، که فرد هنگام عمل دچارش می شود و این عارضه شایع نیست و بیشتر به علت بی تجربگی پزشک جراح است. برخی دیگر از عوارض کاشت مو به شرح زیر است :

 • عفونت
 • درد پوست سر، خارش و تورم
 • التهاب فولیکول های مو
 • خون ریزی
 • ضربان قلب نامنظم است
 • دست، پا یا تورم پستان
 • اختلال عملکرد جنسی
 • از دست دادن حس اطراف محل های جراحی
 • مناطقی قابل مشاهده از مو که با موهای اطراف مطابقت ندارد یا بطور قابل توجهی نازک تر است.
 • پوست سر تحریک شده و خارش دار
 • سرگیجه
 • درد قفسه سینه
 • سردرد

عوارض کاشت مو

هزینه کاشت مو

هزینه کاشت مو به تکنیک استفاده شده مربوط می شود، میزان ریزش مو، میزان شهرت و تخصص دکتر بستگی دارد.از آنجایی که کاشت مو یک روش درمانی زیبایی است و تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد. و همینطور اگر کاشت مو در نواحی دچار سوختگی یا جراحت شده اند به نوعی ترمیم آن نواحی است ممکن است هزینه زیادی در بر داشته باشد.

کاشت مو درمانی دائمی برای الگوی طاسی نیست. کاشت مو می‌تواند نواحی که دچار طاسی و کچلی هستند را بپوشاند اما نمی‌تواند از ریزش بیشتر موها جلوگیری کند.

زمان مناسب برای انجام کاشت مو

زمان برای انجام کاشت مو اهمیت بسیار زیادی دارد. افراد زیر ۲۵ سال نمی­‌توانند کاشت مو انجام دهند زیرا با کاشت مو در این سن، ممکن است موهای دیگر نیز بریزد و درنتیجه نیاز به کاشت مو مجدد باشد. به همین دلیل متخصصان این حوزه معتقدند بهتر است افراد زیر این سن از تقویت کننده‌­ها برای بهبود وضعیت موهایشان و جلوگیری از ریزش مو استفاده کنند. البته بهترین زمان برای انجام کاشت مو به طور کل به شرایط هر فرد بستگی دارد. وضعیت ریزش موی فرد، توانمندی ناحیه­‌ی برداشت، انتظار و توقعی که از کاشت موی خود دارید، فصلی که در آن کاشت مو را انجام می­‌دهید، شرایط جسمی و روانی و بسیار عوامل دیگر از شرایط مختص به هر فرد هستند که می­‌تواند زمان مناسب را برای هر شخص متفاوت کند. در تشخیص و توصیه های درماتنی ریزش مو مراجعه به دکتر ریزش مو میتواند به شما کمک کند.

شستشو سر بعد از کاشت مو چگونه است ؟

عمل کاشت مو از جمله عمل‌هایی است که اگر مراقبت‌های بعد از عمل و توصیه‌های پزشک به‌ خوبی انجام نشود نتیجه مناسبی برای بیمار به همراه نخواهد داشت. یکی از مهم‌ترین اقدامات نحوه شستشو موهای سر بعد از کاشت مو می‌باشد که باید به‌ صورت اصولی انجام شود تا فولیکول‌ های مو تازه کاشته شده دچار آسیب نشود.

بهتر است که تا حداقل یک ماه در هنگام شستشوی موهای خود به نکات مختلف توجه داشته باشید و بعد از یک ماه می‌توانید موهای خود را مثل سابق بشویید. یکی از نکات مهم در هنگام شستشوی موها بعد از کاشت مو استفاده از شامپو است. بهتر است که بعد از کاشت از شامپو بچه استفاده کنید. چرا که شامپو بچه فاقد مواد شیمیایی مضر برای موهای کاشته شده است. در هنگام شستشوی موهای خود توجه داشته باشید که نباید به ناحیه مورد نظر ضربه بخورد و یا با ناخن‌های خود بر روی ناحیه مورد نظر ضربه‌ای وارد کنید.

بعد از استحمام نیز برای خشک‌ کردن موهای خود از سشوار استفاده نکنید. گرمای سشوار باعث می‌شود فولیکول‌ های تازه کاشته شده دچار آسیب شوند و شما نتوانید نتیجه مورد نظر از کاشت مو را بگیرید. همچنین بهتر است که برای خشک‌ کردن موهای خود از حوله استفاده نکنید و به موهای خود اجازه دهید در هوای آزاد خشک شوند. البته استفاده از دستمال کاغذی نرم بدون آسیب به ناحیه مورد نظر برای خشک‌ کردن سر مشکلی ندارد.

بهترین و جدید ترین روش کاشت مو :

بهترین راه‌حل برای درمان طاسی و ریزش مو، کاشت مو است. چراکه علاوه بر آن‌که عوارض کمی برای فرد ایجاد می‌کند کاملاً طبیعی است و فرد می‌تواند با استفاده از آن زیبایی را به چهره خود برگردانند.کاشت مو روش‌های گوناگونی دارد که یکی از بهترین و جدیدترین آن‌ها روش میکروفیت است. این روش که اخیرا در کلینیک‌های معتبر انجام می‌شود نسبت به روش‌های دیگر کاشت مو مناسب‌تر است و افراد برای انجام آن نیز هزینه زیادی پرداخت نمی‌کنند. در این روش با استفاده از دستگاه ایمپلنتر و بدون دخالت دست، گرافت های مو در محل طاسی قرار می‌گیرد. این روش به علت طبیعی بودن همواره طرفداران زیادی دارد.

کاشت مو با روش میکروفیت جدید اخیراً مورد استقبال پزشکان قرار گرفته است و به‌صورت کاملاً گسترده در کلینیک‌های معتبر انجام می‌شود. میکروفیت یک تکنیک است که شباهتی با روش‌های پیوند مو ندارد. در این روش بعد از برداشتن فولیکول‌های مو از ناحیه اهدا کننده، با استفاده از یک میکرو موتور به ناحیه جدید منتقل می‌شوند. روش میکروفیت برای خانم‌هایی که دوست دارند همیشه موی بلند داشته باشند و یا موهای پرپشت را بیشتر می‌پسندند مناسب‌تر است.

بهترین و جدید ترین روش کاشت مو :

کلام آخر

علت اصلی ریزش مو ناشی از کشش مداوم، استرس و فشار عصبی می باشد. و ممکن است برای افرادی که موهای خود را محکم به هم می بافند اتفاق بیوفتد. ریزش موی کششی دائم است ولی به درمان کاشت مو به خوبی پاسخ می‌دهد. ممنون که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید، لطفا نظرات و پیشنهادات خود را از طریق شماره های گذاشته شده داخل سایت با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *