امروزه هیچ گونه مدرکی دال بر این که تزریق ژل برای زنان حامله خطر آفرین می باشد موجود نمیباشد.عوارض تزریق ژل در بارداری  سازمان غذا و داروی آمریکا انجام این عمل را برای بقیه بیماران بی خطر دانسته است اما آزمایشی در این زمینه بر روی زنان باردار هنوز انجام نشده است.

امروزه هنوز راهی برای اینکه متوجه شویم بدن در مقابل تزریق ژل چگونه واکنش نشان میدهد وجود ندارد و هم چنین پزشکان نیز از عوارض ممکن در این زمینه بی اطلاع هستند. تزریق کلاژن و فیلر در لب ها در افراد مختلف متفاوت است.

عوارض تزریق ژل در بارداری

عوارض تزریق ژل در بارداری

لبته قابل ذکر است که انجام این عمل از نظر سازمان غذا و دارو تنها برای ترمیم لب مجاز دانسته شده.تحقیقات نشان میدهد که حدود 3 درصد از جمعیت جهان به کلاژن حساسیت دارند و این بدان معناست که بهتر است بیماران باید قبل از انجام تزریق ژل تست حساسیت کلاژن را انجام بدهند.

تزریق ژل لب در بارداری

تست حساسیت به کلاژن در حاملگی
تزریق ژل لب در بارداری تست حساسیت کلاژن شامل تزریق مقدار کمی از کلاژن در بازوی فرد میباشد. پس از یک ماه از انجام این تزریق پزشک بررسی های لازم برای ایجاد هر گونه حساسیت را انجام میدهد. متاسفانه زنانی که حامله هستند و یا قصد باردار شدن دارند به هیچ وجه نباید این تست را انجام دهند.

پزشکان و جراحان پلاستیک به هیچ عنوان اجازه انجام این تست را به زنان باردار نمیدهند حتی اگر زنی بیان کند که من حامله نیستم پزشکان به این مساله اعتماد نمیکنند. لذا نیاز است که هر زنی که میخواهد تست حساسیت کلاژن را انجام دهد قبل از آن انجام تست حاملگی برایش تجویز شود.

تست کلاژن زنان باردار

عوارض تزریق ژل در بارداری بر خلاف بقیه روند های درمانی کلاژن تزریق شده در بدن در طولانی مدت جذب میشود بنابراین طول میکشد تا واکنش بدن در برابر کلاژن مشخص شود و برای قطعی شدن نتیجه تست زمان لازم است.

تزریق ژل لب در بارداری

اگر زنی قبل از بارداری تزریق ژل انجام داده باشد اثرات مخرب کلاژن ممکن است در دوره بارداری ظاهر شود مخصوصا اگر تزریق از نوع ژل های طولانی اثر نسل جدید باشد. علاوه بر همه این ها زنان در دوران بارداری به خاطر افزایش هورمون استروژن بدن، افزایش جریان خون و هم چنین افزایش حجم اندام ها در حاملگی لب هایشان حجیم تر میشود حتی اگر تزریق ژل انجام نداده باشند.

ممنوعیت بوتاکس در بارداری

انجام تزریق بوتاکس صورت  یا سم بوتولونیوم که برای صاف کردن پوست و از بین بردن چین و چروک ها استفاده میشود در حاملگی بی خطر نیست. لذا انجمن پزشکان آمریکا توصیه میکند که تنها در موارد استفاده پزشکی و نه استفاده زیبایی از بوتاکس میتوان در حاملگی استفاده کرد.

سم بوتاکس بر انتهای اعصاب شما اثر میگذارد و با از بین بردن اثر میانجی های عصبی از انقباض عضلاتی که باعث ایجاد چین و چروک در صورت شما میشود جلوگیری میکند.

در آزمایشات انجام شده بر روی حیوانات تزریق بوتاکس در دوران حاملگی باعث ایجاد عوارضی از جمله وزن کم بچه در هنگام تولد، محدودیت رشد داخل رحمی، زایمان زودهنگام و حتی مرگ جنین شده است.

ممنوعیت بوتاکس در بارداری

عوارض دیگر تزریق بوتاکس شامل فلج عضلات سایر نواحی بدن و ایجاد مشکلات تنفسی و بلع به صورت نادر ممکن است ظاهر شوند.

عوارض تزریق ژل در بارداری با این حال اگر شما دقیقا قبل از حامله شدن تزریق بوتاکس انجام داده اید و یا اینکه از حاملگی خود خبر نداشته اید و قبل از پایان سه ماهه اول حاملگی تزریق آن را انجام داده اید خطر کمی جنین شما را تهدید میکند.

یک تک دوز تزریق زیر پوستی بوتاکس آن قدر کم است که وارد سیستم گردش خون نمی شود و اثری بر جنین نمی گذارد اما لازم است بلافاصله بعد از اطلاع از حاملگی خود ادامه روند تزریق را متوقف کنید.

هم چنین انجام تزریق بوتاکس در دوران شیر دهی نیز ممنوع میباشد چرا که بوتاکس نیز مانند بسیاری از دارو میتواند در شیر مادر ترشح شود و به بدن نوزاد برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.