ماده تزریق بوتاکس از چه ساخته شده است؟

ما در این مقاله می خواهیم راجع به عوارض بوتاکس پیشانی اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. بوتاکس پیشانی یکی از روش های مشهور برای از بین بردن چین و چروک صورت و اخم می باشد. البته این روش عوارضی نیز دارد که ممکن است برای همه شناخته نشده باشد. بوتاکس یکی از روش های پرکاربرد برای از بین بردن چین و چروک در قسمت های مختلف صورت مانند پیشانی، گونه ها، دور چشم و دیگر نواحی می باشد. بوتاکس از طریق تزریق بوتاکس وارد بدن می شود و در محل مورد نظر باعث فلج شدن عضلات انقباضی می شود. پس از تزریق بوتاکس در محل پیشانی این ماده جذب عضلات صورت می شود و به مرور زمان از آزاد شدن ماده ای که باعث انقباض عضلات می شود، جلوگیری می کند. به این ترتیب دیگر چین و جروک ها شما را آزار نمی دهند. کارایی این ماده برای افرادی که دارای چین و چروک سطحی تری هستند، بیشتر است و اثربخشی زیادی دارد. اما در استفاده از این دارو باید دقت کنید و برای تزریق بوتاکس باید به پزشک متخصص در کلینیک زیبایی مراجعه کنید. در ادامه همراه ما باشید تا مطالبی را در ارتباط با عوارض بوتاکس پیشانی و مزایای آن و همچنین عوامل تاثیرگذار بر ماندگاری بوتاکس پیشانی بیان کنیم.

عوارض بوتاکس پیشانی

 • بوتاکس مانند هر داروی دیگری می تواند عوارض جانبی نیز داشته باشد، که البته بیشتر این عوارض به علت خطا در محل تزریق یا مقدار داروی تزریق شده می باشد. در هردو این موارد عارضه ای که قابل مشاهده است، به صورت افتادگی پشت پلک است و البته باید خوشحال باشید که این عارضه ماندگار نیست و بعد از 2 الی 4 هفته از بین می رود. همچنین با استفاده از قطره چشمی اثر این افتادگی از بین می رود.
 • یکی دیگر از عوارض بوتاکس آلرژی دارویی به صورت تورم در ناحیه دور چشم و پیشانی هست که بعد از چند ساعت این تورم به سمت پایین صورت پیشرفت می کند.
 • آلرژی به بوتاکس در 1000 مورد مشاهده می شود و احتمال آن بسیار کم است. البته در افرادی که سابقه آسم و آلرژی، فشار خون و افرادی که سابقه مشکل کلیه مانند سنگ دارند بیشتر مشاهده می شود.
 • یکی دیگر از عوارض بوتاکس افزایش فشار چشم است. این عارضه با درد چشم و اشک ریزش خود را نشان می دهد و در صورت ایجاد حتما باید به متخصص چشم مراجعه شود.
 • گاهی کبودی در بوتاکس دیده می شود که بعد از 7 الی 10 روز بعد از بین می رود.

عوارض بوتاکس پیشانی

 

مزایای بوتاکس پیشانی

یکی از مزایای بوتاکس پیشانی، حفظ زیبایی و جوانی پوست است. اگر خواهان پوستی جوان و شاداب هستید و می خواهید زیبایی خود را دو چندان کنید، می توانید از بوتاکس پیشانی استفاده کنید. همچنین نتایج نشان می دهد که بوتاکس پیشانی اثربخشی زیادی بر روی افرادی دارد که تعریق زیادی دارند همچنین این نتایج در برخی افراد دیده شده است که بوتاکس باعث کاهش دردهای میگرنی و سردردها شده است. البته هنوز نمی توان به طور دقیق این موضوع را عنوان کرد. علاوه بر این در مردانی که دچار بزرگی غده پرستات هستند دیده شده است که تزریق بوتاکس در آن ها باعث کوچکتر شدن این غده می شود.

علائم مسمومیت با بوتاکس

 • اسهال
 • حالت تهوع
 • تاری دید
 • دو بینی

از علائم مسمومیت با این سم است که در این موارد برای درمان آنتی توکسین منو والان تزریقی در اورژانس استفاده می شود.

ویژگی بهترین کلینیک زیبایی:

❤️محیط راحت و دلنشینکلینیک زیبایی موفق باید فضایی آرام و دلپذیر برای مشتریان فراهم کند
⚡تجهیزات پیشرفتهبهترین کلینیک زیبایی داری تجهیزات مدرن و پیشرفته است
⭐محصولات با کیفیتبهترین کلینیک زیبایی درای محصولات با برند خوب و با کیفیت است
✔️ارائه مشاوره حرفه‌ایمشاوره حرفه‌ای یکی از خصوصیات بارز در بهترین کلینیک های زیبایی است

عوامل تاثیرگذار بر ماندگاری بوتاکس پیشانی

بوتاکس یکی از روش های محبوب درمان چین و چروک های پیشانی است که با تزریق موادی مخصوص انجام می شود. ماندگاری این درمان می تواند تحت تاثیر عوامل مختلفی باشد که در زیر به برخی از این عوامل اشاره می کنیم:

 • نوع بوتاکس: نوع بوتاکسی که استفاده می شود می تواند تاثیر زیادی بر ماندگاری آن داشته باشد. بوتاکس های با کیفیت و از مارک های معروف ممکن است ماندگاری بیشتری داشته باشند.
 • تجربه و تخصص پزشک: تجربه و تخصص پزشک در انجام این نوع درمان نیز می تواند تاثیرگذار باشد. پزشکان با تجربه و تخصص بالاتر ممکن است راهکارهای مناسبی انجام دهند و ماندگاری بوتاکس را افزایش دهند.
 • مقدار بوتاکس: مقدار بوتاکس مورد استفاده نیز ممکن است تاثیر زیادی بر ماندگاری داشته باشد. استفاده از مقدار مناسب بوتاکس ممکن است ماندگاری را افزایش دهد.
 • سن: سن شخص نیز ممکن است تاثیرگذار باشد. در افراد جوان تر ماندگاری بوتاکس ممکن است بیشتر باشد.
 • نوع پوست: وضعیت پوست شما نیز ممکن است تاثیرگذار باشد. پوست های چرب ممکن است نیاز به مقدار بیشتری از بوتاکس داشته باشند که این موجب افزایش ماندگاری آن می شود.
 • شرایط زندگی: شرایط زندگی شما مانند تغذیه، استرس و فعالیت های ورزشی نیز ممکن است تاثیرگذار باشند. فعالیت های ورزشی شدید و استرس ممکن است منجر به کاهش ماندگاری بوتاکس شود.
 • شرایط سلامت عمومی: شرایط سلامت عمومی شما نیز بسیار تاثیرگذار است. برای افراد با شرایط خاص ماندگاری بوتاکس ممکن است کاهش یابد.
 • سابقه درمان: سابقه درمان شما با بوتاکس نیز ممکن است تاثیرگذار باشد. در صورت نتایج مطلوب از درمان های گذشته، ماندگاری بوتاکس ممکن است افزایش یابد.
 • استفاده از محصولات مراقبتی: استفاده از محصولات مراقبت از پوست قبل و بعد از درمان نیز ممکن است ماندگاری بوتاکس را افزایش دهند.
 • شرایط محیطی: شرایط محیطی نظیر گرما و رطوبت نیز ممکن است تاثیرگذار باشند. برخی از شرایط هوایی ممکن است منجر به کاهش ماندگاری بوتاکس شوند.
 • عادات زندگی: عادات زندگی شما نظیر مصرف الکل و سیگار نیز ممکن است تاثیرگذار باشند. مصرف زیاد الکل و سیگار ممکن است منجر به کاهش ماندگاری بوتاکس شود.
 • پروسه پس از درمان: رعایت دقیق راهنمای پس از درمان، همچون جلوگیری از فشار و فعالیت های خاص نقش زیادی در بهبود و افزایش مدت زمان ماندگاری بوتاکس دارد.
 • پیگیری منظم: رفتن به جلسات تعیین شده بعدی و پیگیری های منظم با پزشک کمک می کند تا ماندگاری بوتاکس پیشانی به طور چشمگیری افزایش یابد.

توصیه های قبل از تزریق بوتاکس

1.بوتاکس با تزریق ژل متفاوت است

برای از بین بردن خطوط و چین و چروک های سطحی بهتر است از بوتاکس استفاده کنید. همچنین اگر بار اولتان است حتما با بوتاکس شروع کنید و در صورتی که نتیجه نگرفتید، تزریق ژل را امتحان کنید.

2.یک هفته قبل از تزریق بوتاکس

مانند خیلی از عمل های جراحی دیگر برای بوتاکس نیز نباید قبل از تزریق از داروی خاصی استفاده کنید. در این زمینه بهتر است قبل از اقدام و در صورتی که داروی خاصی استفاده می کنید، حتما درباره ی نوع دارو با پزشک خود مشورت کنید. استفاده هم زمان از برخی داروها و بوتاکس ممکن است باعث کبودی ناحیه ای که تزریق در آن قسمت انجام شده است. پس حتما در قدم اول در این باره مورد تایید پزشک قرار بگیرید.

3.یک ساعت قبل از تزریق بوتاکس 

هنگامی که از سلامت جسم خود برای تزریق بوتاکس مطمئن شدید، برای تزریق بوتاکس به صورت خود باید آماده باشید. در طول تزریق بوتاکس به صورت خود برای این که درد و مشکلی را احساس نکنید شاید تصمیم بگیرید از کرم های بی حسی موضعی استفاده کنید. انواع این کرم ها در داروخانه های معتبر موجود هستند. اما برای استفاده باز هم باید با پزشک خود مشورت کنید. در استفاده از این کرم ها معمولا نباید صرفه جویی کنید و در واقع باید لایه ضخیمی از این کرم را روی پوست خود بمالید. توجه کنید که نباید اجازه بدهید کرم روی صورت شما خشک شود، بنابراین قبل از تزریق باید زمان را کاملا کنترل کنید.

برای جلوگیری از خشک شدن کرم روی پوست خود می توانید از کیسه های پلاستیکی استفاده کنید و کیسه را روی پوست خود بچسبانید به این ترتیب کرم بی حس کننده صورت شما هم خشک نخواهد شد و برای تزریق در بهترین حالت باقی خواهد ماند. در عین حال فراموش نکنید که این کرم ها باید یک ساعت قبل از تزریق روی پوست مالیده شود تا در زمان تزریق پوست شما بی حس شده باشد.

4.درد کمتر، تزریق بهتر

پزشک در این مرحله معمولا کرم روی صورت شما را که حالا دیگر پوست شما را بی حس کرده با الکل پاک می کند. بهتر است بعد از پاک کردن صورت برای محکم کاری و به حداقل رساندن مقدار کیسه یخ روی سطح پوست استفاده شود، در این صورت دردی که حالا به وسیله بی حسی صورت کمتر شده بازهم کاهش پیدا خواهد کرد.همچنین این کار با انقباض رگ های خونی مانع از کوفتگی و کبودی بعد از تزریق خواهد شد.

5.پزشکی قابل اعتماد انتخاب کنید

پزشک بوتاکس را تزریق می کند. نقاطی که تزریق در آن ها انجام شده بوتاکس را مستقیم به ماهیچه ها منتقل می کنند. فاصله محل های بوتاکس بسیار با اهمیت است. اگر این فاصله ها در تزریق پیشانی بیش از حد کم باشد، ممکن است تا ماهیچه های چشم بسط پیدا کند و باعث دوبینی شود. بنابراین قبل از تزریق از این که پزشک شما ماهر است یا خیر اطمینان حاصل کنید زیرا در این صورت مهارت او مانع از بروز هر مشکلی خواهد شد.

در واقع تزریق صحیح بوتاکس یک هنر است. در شرایطی که بعضی از بیماران به از کار افتادن کامل ماهیچه ها بر اثر تزریق بوتاکس نیاز دارند برخی دیگر فقط نیاز به کمی ضعف ماهیچه ای خواهند داشت که این مهم با تشخیص پزشک محقق می شود. پزشکان می توانند با تشخیص صحیح فقط قسمتی از ماهیچه ها را که احتیاج دارند، تزریق کنند نه همه آن موضع خاص را.

6.از پزشکتان سوال بپرسید

نتیجه نهایی در تزریق بوتاکس به عوامل مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال یکی از این عوامل می تواند مقدار دوز بوتاکسی باشد که تزریق شده است. در واقع دلیل تزریق یا تعداد آن مهم نیست بلکه مهم میزان واحدی است که تزریق شده است. بنابراین اگر این مسائل برای شما دارای اهمیت است، می توانید به راحتی درباره آن با پزشک خود صحبت کنید.

 

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

مراقبت های بعد از بوتاکس اهمیت زیادی دارد. مهم ترین اعمال برای مراقبت بعد از تزریق بوتاکس به شرح زیر است:

 • یکی از مهم ترین نکاتی که درباره مراقبت بعد از تزریق بوتاکس باید به آن توجه کنید لمس نکردن قسمت تزریق است. مخصوصا از ماساژ دادن نواحی مورد نظر حداقل تا 24 ساعت پرهیز کنید. این کار موجب می شود ماده تزریق شده به سایر نواحی پوست نیز منتقل شود.
 • یکی دیگر از نکات برای مراقبت بعد از تزریق بوتاکس پرهیز کردن از فعالیت های فیزیکی سنگین است.
 • بعد از تزریق بوتاکس از مصرف الکل بپرهیزید.
 • افرادی که بعد از تزریق متوجه کبودی در قسمت های مورد نظر شدند می توانند از آرنیکا یا ویتامین K استفاده کنند.
 • بعد از تزریق بوتاکس در صورت ناراضی بودن می توانید آن را ترمیم کنید.
 • یکی از مهم ترین موارد برای مراقبت بعد از تزریق بوتاکس پرهیز از لایه برداری هایی مانند میکرودرم و سایر لایه بردارهای شیمیایی است.
 • اگر بعد از تزریق بوتاکس متوجه عوارض جانبی شدید حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

استحمام بعد از تزریق بوتاکس

یکی دیگر از مواردی که برای مراقبت از تزریق بوتاکس باید به آن توجه کرد استحمام است که افراد زیادی با آن مشکل دارند. مسلما حمام کردن بعد از تزریق بوتاکس هیچ مانعی ندارد اما نکته ای که باید به آن توجه کنید و جزء موارد مراقبت بعد از تزریق بوتاکس است گرمای زیاد آب است. بالا بودن دمای آب باعث می شود ماده تزریق شده تغییر حالت دهد و نتیجه نامطلوبی از تزریق به دست آید. بنابر این سعی کنید از ماندن در وان حمام، پاک کردن صورت با آب بسیار داغ و یا استفاده از حمام بخار اجتناب کنید.

 

ماندگاری بوتاکس پیشانی

یکی از موضوعات مهم، ماندگاری بوتاکس در پیشانی است. به طور کلی میزان ماندگاری این نوع بوتاکس را می توان 3 تا 4 ماه در نظر گرفت. اما با یک سری مراقبت می توان طول عمر آن را تا 7 ماه افزایش داد. البته این زمان با توجه به میانگین کلی بیان شده است و در افراد مختلف می تواند کمتر یا بیشتر باشد. برای مثال سن، میزان چین و چروک ها، نوع برند مورد استفاده و… از جمله مواردی هستند که در ماندگاری بوتاکس تاثیرگذار هستند.

زمان بهبودی بوتاکس چقدر است؟

درمان با بوتاکس معمولا 15 دقیقه طول می کشد و شما معمولا اولین اثرات درمان را حدود 3 تا 5 روز بعد می بینید. نتایج درمان ممکن است تا 14 روز طول بکشد. بعد از درمان ممکن است تورم ناگهانی وجود داشته باشد اما باید در عرض یک ساعت از بین برود. همچنین احتمال کبودی نیز وجود دارد.

چه مدت بعد از تزریق بوتاکس می توان سوار هواپیما شد؟

نگرانی هایی وجود دارد که تغییرات فشار هوا در کابین هواپیما بر نتایج بوتاکس تاثیر می گذارد. تغییرات در فشار هوا می تواند به این معنی باشد که بوتاکس به عضلات دیگر صورت حرکت کند. به بیماران توصیه می شود که طی 24 تا 48 ساعت پس از درمان از پرواز اجتناب کنند.

برخی از عوارض جانبی بوتاکس که باید از آن آگاه باشیم کدامند؟

عوارض جانبی بسیار نادر اما احتمالی شمال کبودی، تورم، قرمزی در محل تزریق ، عفونت، حالت تهوع، سردرد، بی حسی گاه و بی گاه، علائم آنفولانزا، جوش و خارش، اختلالات بینایی، حساسیت به نور، تورم چهره، خشکی دهان، سرگیجه، اضطراب، احساس پین و سوزن، پوست خشک و تشکیل آنتی بادی می باشند.

هزینه تزریق بوتاکس پیشانی

از جمله عوامل تاثیر گذار بر روی هزینه بوتاکس شامل موارد زیر می باشد:

1.میزان تزریق

اولین مورد در تعیین قیمت بوتاکس پیشانی میزان تزریق آن می باشد. هرچه محدوده مورد نظر بیشتر باشد مواد مورد نیاز به تزریق هم بیشتر خواهد بود و همین مورد باعث بالا رفتن هزینه های آن می شود.

2.اندازه منطقه مورد نیاز برای بوتاکس

با توجه به این که قسمت های مختلفی از پیشانی را می توان بوتاکس کرد، اندازه منطقه ای که بوتاکس می شود از اهمیت بالایی برخوردار است. هرچه میزان این منطقه بیشتر باشد هزینه ی بالاتری را هم می توان برای آن در نظر گرفت.

3.برند مورد استفاده برای بوتاکس

با توجه به این که برند های مختلفی در بازار وجود دارد می توان گفت قیمت هرکدام با موارد دیگر متفاوت است و با توجه به این که پزشک از کدام برند استفاده خواهد کرد هزینه ها متفاوت خواهد بود.

4.هزینه کلینیک و دستمزد پزشک

علاوه بر هزینه خود بوتاکس یک سری هزینه در رابطه با هزینه های مربوط به کلینیک و دستمزد پزشک وجود دارد که در مناطق مختلف متفاوت است.

ماندگاری بوتاکس پیشانی

موارد منع تزریق بوتاکس پیشانی

تزریق بوتاکس پیشانی اگرچه به طور کلی بی خطر و موثر است، اما ممکن است برای همه مناسب نباشد. برای ارزیابی شرایط فردی و تعیین اینکه آیا منع مصرفی برای درمان بوتاکس دارید یا خیر، مشورت با یک متخصص پزشکی واجد شرایط ضروری است. در اینجا برخی از موارد منع مصرف رایج وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

بارداری و شیردهی

بی خطر بودن تزریق بوتاکس در دوران بارداری یا در دوران شیردهی ثابت نشده است. به طور کلی توصیه می شود از درمان بوتاکس در این دوره ها به عنوان یک اقدام احتیاطی خودداری کنید.

آلرژی و حساسیت بیش از حد

اگر به هر یک از مواد تشکیل دهنده بوتاکس حساسیت شناخته شده ای دارید یا در گذشته واکنش آلرژیک شدید به سم بوتولینوم داشته اید، باید از تزریق بوتاکس خودداری کنید.

اختلالات عضلانی یا عصبی

برخی اختلالات عضلانی یا عصبی، مانند میاستنی گراویس یا اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS)، ممکن است خطر عوارض یا واکنش های نامطلوب به تزریق بوتاکس را افزایش دهند. مهم است که پزشک خود را در مورد هر گونه شرایط قبلی مطلع کنید.

عفونت در محل تزریق

اگر عفونت فعال دارید، به خصوص در ناحیه ای که تزریق بوتاکس انجام می شود، توصیه می شود درمان را تا رفع عفونت به تعویق بیندازید.

داروها و تداخلات

برخی از داروها ممکن است با بوتاکس تداخل داشته باشند و به طور بالقوه بر اثربخشی آن تأثیر بگذارند یا خطر عوارض جانبی را افزایش دهند. قبل از انجام درمان بوتاکس، مطمئن شوید که تمام داروها، از جمله داروهای بدون نسخه، مکمل ها و داروهای گیاهی را در اختیار پزشک خود قرار دهید.

اختلالات خونریزی

افراد مبتلا به اختلالات خونریزی یا کسانی که داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنند ممکن است در معرض خطر کبودی یا خونریزی در محل های تزریق باشند. متخصص پزشکی شما خطرات و مزایای تزریق بوتاکس را در چنین مواردی ارزیابی می کند.

ضعیف شدن عضلات پیشانی

بوتاکس با شل کردن موقت عضلات عمل می کند. اگر عضلات پیشانی ضعیف یا فلج دارید، ممکن است اثرات مورد نظر حاصل نشود یا خطر نتایج ناهموار افزایش یابد.

عوارض جانبی قبلی

اگر عوارض جانبی یا عوارض ناشی از تزریق بوتاکس را تجربه کردید، بسیار مهم است که این موضوع را با متخصص پزشکی خود در میان بگذارید. آنها وضعیت را ارزیابی می کنند و تعیین می کنند که آیا بوتاکس هنوز گزینه مناسبی برای شما است یا خیر.

آیا بوتاکس پیشانی درد دارد؟

نحوه تزریق بوتاکس پیشانی به خطوط این ناحیه به شکلی است که پس از پاک کردن و ضد عفونی کردن ناحیه‌ی مورد نظر با الکل یا بتادین، پزشک متخصص از یک داروی بی‌حسی موضعی در ناحیه‌ی مورد نظر تزریق می‌کنند که باعث فلج شدن موقت این ناحیه شده و در نتیجه‌ی این کار، درد حاصل از تزریق بوتاکس را کمتر کرده و یا به طور کلی رفع می‌کند.

با توجه به میزان خطوط موجود در ناحیه‌ی پیشانی، پزشک متخصص از مقدار تزریق شده در این نواحی را کم یا زیاد می‌کند. علاوه بر آن باید توجه داشت که از مواد با کیفیتی برای تزریق ژل استفاده شود؛ چرا که با بکارگیری مواد بی‌کیفیت و تقلبی نه تنها مشکل رفع نخواهد شد، بلکه خسارات جبران ناپذیری نیز به وجود خواهد آمد. علاوه بر آن باید اشاره کرد که به دلیل استفاده از سرنگ‌های کوچک، میزان درد حاصل از تزریق ژل بوتاکس کم می‌شود. در آخر باید گفت که اگر روش بوتاکس توسط یک انجام شود ، درد حاصل از این کار به شکل چشم‌گیری کمتر خواهد شد.

کلام آخر

بوتاکس پیشانی یکی از روش های بسیار موثر و پرطرفدار است که برای کاهش چین و چروک های پیشانی انجام می شود. این روش سال هاست که در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد و در موارد بسیاری کاربرد دارد. بوتاکس یک روش کم خطر و غیر تهاجمی است که عوارض و خطرات ناچیزی دارد و اگر توسط افراد متخصص انجام شود درصد خطا بسیار کاهش می یابد. از شما همراهان عزیز سپاس گزاریم که ما را تا پایان این مقاله از سایت کلینیک آوینا همراهی کردید. امیدوارم به نکات و مطالب گفته شده توجه لازم را نموده باشید و از عوارض بوتاکس پیشانی آگاه شده باشید. در صورت داشتن سوال می توانید با شماره های داخل سایت تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید. همچنین در صورت داشتن انتقاد یا پیشنهاد می توانید آن را با ما در میان بگذارید.

4.1/5 - (40 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *